De Soester Industrie» KING> KIN6 LAATSTE WEEK Een derde weg zon der een derde macht? Tele 4 fictie4 Philips Hoogtezon f295. SOEST IN DE HOEK. '"«ene* Tijdelijk 20 °|0 korting Chem. Reinigen 10 o|° korting Verven AMERSFOORT N.V. Anker Emaillefabriek. genéést ZWITSALl ruwe —I gesprongen Hr handen DE NATUURZUIVERE PEPERMUNT OPWEKKEND VERKWIKKEND VRIJDAG 25 JANUARI 1952. 28e JAARGANG No. 7. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2588 POSTGIRO No. 128158 Er is in Nederland een manifest versche nen met als titel „De Derde Weg", waarin een keuze gedaan wordt voor een politiek, die zich noch bij de West-Europese poli tiek, noch bij die van Moskou laat inscha kelen. Een nieuw camouflage-orgaan van de communisten De namen van de onder tekenaars zijn er een waarborg voor, dat dit niet het geval is. Integendeel- Niet alleen in Nederland, maar in geheel West-Europa en ook daarbuiten is er een grote groep mensen, die het graag zouden stellen zonder een innige verbinding met Amerika of Moskou. Voorstanders van 'n neutraliteits-politiek dus. In het manifest wordt een ongewapende politiek voorgestaan. Natuurlijk zal 't niet mogelijk zijn de actie die de ondertekenaars zich voorstellen te voeren, tot Nederland te beperken. Het zou dan niet anders dan een getuigenis wezen en we kunnen ons niet voorstel len, dat dat alleen maar hun doel is. Het zal op zijn minst een beweging van West- Europees-formaat moeten worden en wij herhalen wat wij boven zeiden aanhang zal ze daar voldoende vinden. Ten eerste is het voor de „grote mogend heden" van vóór de Tweede Wereldoor log een zuur gelag afhankelijk te zijn van een ander en in de tweede plaats zijn er een massa mensen, die bezwaren hebben tegen de kosten, die het Atlantisch Pact met zich meebrengt. De Amerikaanse weg brengt zijn offers mee; de Russische zal ons weinig meer laten dan het naakte bestaan, maar is er een derde weg mogelijk We kunnen vele bezwaren delen, die plei ten tegen het samengaan met Oost of West, we kunnen ons echter niet een derde weg voorstellen, een weg, die men toch tot het einde denkt af te leggen, die mén gaat alleen met een wandelstok als steun. De praktijk heeft de laatste jaren wel uitgewezen waar dat op uit loopt voor landen, die in de directe belangsfeer van Rusland liggen. Maar wanneer dit zo is, zou dan een zelf standige, neutrale, bewapende politiek van West-Europa het volk niet op nog grotere kosten brengen Wanneer we zien met hoeveel haken en ogen de organisatie van de samenwerking op het gebied van leger, staat en kolen gepaard gaat, kunnen we ons niet voor stellen, dat het pantser, dat onze neutrali teit zal moeten beschermen, een stuk glad staal zou zijn, veeleer een brokke lig stuk gietijzer. Intussen is het maar al te waar, dat van de volkshuishoudingen, waar schraalhans keukenmeester is, een onevenredig deel Nederland heeft televisie, Dat is een belangrijk ding, Ook al draaien de programma's Nog maar voor een enkeling. Er zijn zeer veel mogelijkheden, Dank zij kennis en techniek En men hield zelfs een enquête Bij het kijkende publiek. Zo'n enquête is zeer nuttig, U weet zelf wel hoe dat gaat, Dus men ging eerst informeren Bij de televisieraad. Want wanneer er iets gedaan wordt In ons kleine Nederland, Legt men zelfs de kleinigheden Ambtelijk hier aan de band. Dit mag wèl en dat mag niét meer, Dit moet zus en dat moet zó, Kortom 't is bij de televisie Net als bij de radio. Maar.nu bleek dat geen der heren, ('t klinkt wat wonderlijk misschien), Hoewel men televisieraad was, Televisie had gezien. Hier commissies, daar commissies, Geeft het eigenlijk wet iets Heus, je zou toch haast gaan zeggen, Neen.ik zeg maar liever niets naar de sector bewapening gaat. Al kan het niet zonder het eerste, een stevige, gezonde volkshuishouding is toch nog de potentieel krachtigste afweer tegen agres sie van buiten. Als de lezer wil mag hij hier onder agressie van buiten ook Ame rikaanse invloeden verstaan. Hier is het juist, dat de Amerikaanse po litiek mank gaat aan een groot verschil tussen theorie en practijk. Toen Truman het beroemde punt vier lan ceerde, waarbij hij economische steun wilde geven aan de onder-ontwikkelde gebieden, bleek daar weer uit, welk een helder inzicht er was in de werkelijke be hoeften van een groot stuk van de wereld. Nu telkens weer de kapitaalverstrekking van die hulp afgestemd of uitgesteld wordt, blijkt ook welk een haast men heeft bij de bewapening. En dat, terwijl Tru man nog geen drie weken geleden ver klaarde, dat zulk een hulp minder dan 'n derde deel van de kosten van de Tweede Wereldoorlog zou bedragen, er bij voe gende, dat, wanneer deze strijd niet ge wonnen kon worden, noch de koude noch de warme oorlog gewonnen kon worden. Maar wat men ook op het verschil tus sen theorie en practijk van Amerika op dit punt aan te merken heeft, hoe steb- len de voorstanders van een derde weg zich die hulp voor die ook voor hen ge biedend blijft, maar geput zou moeten worden uit landen, die zelf hard aan ka pitaalvorming moeten werken die krach tens hun verleden nu eenmaal niet „per sonae gratae" zijn bij de onder-ontwik kelde gebieden, een antipathie waaraan ook de mensen van de derde weg geen eind aan zullen maken en wanneer ze zich isoleren zelfs geen eind kunnen ma ken. Resumerend, een derde weg heeft zijn aantrekkelijkheid, maar niet zonder een machtsvorming, die die derde veilig stelt en daarvoor is dat deel van de wereld dat tussen Rusland en Amerika ligt te zwak. Het woord emaille wekt herinneringen op aan de ontdekkingen door de oude vol ken, die lang voor onze jaartelling de kunst verstonden hun edel-metalen voor werpen met een glasachtige substantie te glazuren. Gewaagde niet de profeet Da niël in een van zijn spreuken van de on mogelijkheid om ijzer te emailleren en hebben de oudheid-kundige vondsten niet aangetoond, hoever men toen op 't gebied van de emailleerkunst was gevorderd en welke steeds werd verfijnd en uitge breid. Ontstond in het Byzantijnse Rijk 't email cloisonné, het werd gevolgd door het champlevé (1160), door het doorzichtige emaillewerk, het translucide email in de 13e eeuw en later door de emaille-schilde- ring. Zo komt het, dat de potten en pannen, de gascomforen, de waschmachines, de haar den- en kachelonderdelen, lichtkappen en wat dies meer zij, per trein en per auto worden aangevoerd in hun ruwe ijzeren vorm. Het concern van de Ver enigde Blikfabrieken heeft een fabriek te Duisburg, die deze voorwerpen maakt en de leverancier is voor dit bedrijf. Vanuit de Soester fabriek gaan de artike len op weg naar de verbruikers in Neder land, Indonesië, Nieuw-Guinea, Malakka, Noord- en West-Afrika, Engeland, Zuid- Afrika en andere landen, doch voordat dit transport plaats heeft is er een en an der gebeurd met de ijzeren vormen. De pan, waarin ons voedsel wordt ge kookt, of het gascomfoor, zouden, indien dit mogelijk was, kunnen lachen om de verhitting, waaraan de huisvrouw hen Doch deze verschillende vormen van emailleerkunst bracht niet het emaille werk in de keuken, het bleef een kunst, welke toegepast werd op edelsmeed-werk en niet op de dagelijkse gebruiksvoorwer pen. In het begin van de 19e eeuw slaagde men er in Duitsland en Oosterijk in ijzer te emailleren en sindsdien veroverde het emaille onze wereld met een vloed van voorwerpen, welke wij in ons dagelijks bestaan gebruiken. Ook Soest heeft onbewust medegewerkt aan de zegetocht van het emaille, toen in 1919 toestemming werd verleend tot het oprichten van een emaille-fabriek te Soestduinen, welke fabriek wij dezer da gen bezochten in onze reportage-reeks over de Soester Industrie. Aan de rand van ons Natuurschoon ligt deze fabriek, verscholen in de dennen bossen en dag en nacht wordt hier ge werkt aan een grote productie. Na het bescheiden begin in 1919, werd in 1933 deze fabriek gemoderniseerd en op nieuw opgezet. Een 12-tal Duitse vaklieden schoolden het personeel, dat tot voor kort 200 man bedroeg. Dit aantal personeelsleden en de bedrijfsoppervlakte van 2200 M 2. bren gen de belangrijkheid van deze industrie wel tot uiting. In dit bedrijf wordt alleen geëmailleerd, dat wil zeggen, dat de te emailleren voor werpen elders worden gemaakt. HUUR f 15.— per maand Desgewenst huurkoop. Van Weedestraat 36 A Telefoon 2792 blootstelt. Zij zijn in deze fabriek aan gro tere warmte blootgesteld geweest toen zij hun glanzende emaillelaag ontvingen. In deze fabriek spot men met temperatu ren van 100 graden, daar de ovens hier temperaturen ontwikkelen van 800 tot 1000 graden. De voorwerpen ondergaan verschilende bewerkingen alvorens het etiquet met de aanduiding „Kat-Emaille" op het arti kel kan worden geplakt. Allereerst worden de ijzeren grondvor men grondig gereinigd, hetgeen gebeurt door ze heet te maken en dan in een bad met zoutzuur te dompelen, een handeling, welke men beitsen noemt. Hierna worden op electrische lasmachines oren, handgrepen enz. aangelast, waarna de eerste phase in het emailleringsproces aanvangt. Op de voorwerpen wordt een emaille- grondlaag aangebracht, welke zich duur zaam aan het voorwerp hecht en de basis is voor andere lagen, welke daarna vol gen. Met infra-rode lampen wordt deze grond laag gedroogd, waarna de voorwerpen in een van de ovens worden gebrand. Na deze eerste branding worden de arti kelen in een emaillebad gedompeld of be spoten met een vloeistof, waarin de kleur stof is gemengd, waardoor de eerste dek laag ontstaat. Gewone kleurstoffen kunnen hiervoor niet worden gebruikt. Deze zouden in de ovens vergaan, waarom an-organische kleurstoffen worden gebruikt, die wel tegen de hitte bestand zijn. Nadat ook deze deklaag in de oven is ge brand, wordt een tweede deklaag aange bracht en weer gebrand, waarna de ran den worden bewerkt en biezen worden aangebracht. Na een controle op mogelijke fouten gaan de glanzende, geëmailleerde artikelen naar de expeditie. De grondstof van de emaille is een tus senvorm tussen glas en porcelein en heeft, zoals gezegd, reeds een lange geschiede nis achter de rug. De verhitting is uiter aard noodzakelijk, om deze glasachtige substantie op de ijzeren grondlaag te doen hechten. Deze ovens ontwikkelen hoge temperatu ren en zijn vol-automatisch ingericht. Op een daartoe bestemd apparatuur wordt de baktijd, welke vooraf is berekend, aan gegeven en het gevolg is, dat wanneer deze tijd verstreken is, de ovendeur auto matisch naar boven open schuift en de roodgloeiende artikelen uit de oven kun nen worden gehaald. Bij deze hoge temperaturen is natuurlijk alle handwerk onmogelijk, doch alle no dige handelingen zijn prachtig ondervan gen. Terwijl een hoeveelheid artikelen in de oven verblijft, maken arbeiders weer een „bakplaat" gereed, waarop een nieuw aantal artikelen. Wanneer de baktijd is verstreken en de ovendeur open gaat, schuiven automatisch twee ijzeren armen de oven in en tillen de plaat met de gloeiende artikelen op. Deze armen halen de plaat naar buiten, plaatsen deze op een transporteur, welke hem wegvoert, doch tevens een nieuwe bakplaat aanvoert, welke door bedoelde armen weer in de oven wordt gebracht. De ovendeur sluit weer en de grote hit te doet weer haar werk. Dit volautomatische systeem, doet het werk met de regelmaat van een klok en is een goede basis voor de grote productie, welke met een dag- en nachtploeg wordt bereikt. Deze productie is thans enige malen gro ter dan die van voor de oorlog, vertelde ons de directie, welke bestaat uit de he ren H. Rollmaan en E. F. Kuinders. Dit interessante bedrijf, waarin de arbei ders naar prestatie worden beloond en welke per dag wordt bekend gemaakt, was na de oorlog practisch ten dode op geschreven. In 1944-45 wisten de Duitsers ook dit be drijf te vinden. Met 15 spoorwegwagons en 10 vrachtauto's haalden zij de belang rijkste machines weg en wat zij niet kon den meenemen werd kapot geslagen. De gebouwen werden bovendien vernield door beschieting en bommen, doch met grote energie heeft men na de oorlog het bedrijf weer uit het niet opgetrokken, waarbij de twee wagons met machines, welke in Duitsland werden teruggevon, den, van groot nut waren. Het nieuwste product dat deze fabriek produceert zijn reclameborden, welke vol gens een speciaal procédé worden ver vaardigd. Ook hierin heeft dit bedrijf be langrijke orders voor binnen- en buiten land. EMIGREREN EN NOG WAT. Ook vele Soestenaren hebben plannen om te emigreren, weg te trekken uit Neder land en in de vreemde een nieuw bestaan op te bouwen. Enige honderden van hen kwamen Dins dagavond in de zaal van „Eemland" bij een, waar het Reis- en Passage-bureau Lissone-Lindeman N.V. een bijeenkomst had georganiseerd. De chef van het kan toor Amersfoort van dit bureau, de heer J. Klein, sprak een welkomswoord, waar in hij wees op de functie van dit bureau, n.1. alle mogelijke hulp te bieden aan emigrerende landgenoten, als het gereed maken der formulieren, het in orde bren gen van passage- en reisbiljetten e.d. Uiteraard kan men zich niet tot dit bu reau wenden om te emigreren, daarvoor moet men zijn bij het Gewestelijk Ar beidsbureau en andere instanties. Hierna volgde een welverzorgd filmpro gramma, waarin de K.L.M. liet zien hoe snel men per vliegtuig naar Canada emigreert. Een filmpje, opgenomen op het kantoor van het Centraal Bureau voor de Statistiek, liet de heer J. Idenburg, direc teur van dit bureau, zien en horen met Een der lezers schreef mij een vreselijk verontwaardigde brief. Als één zijner laatste daden in 1951 betaalde hij zijn laatste termijn belasting, waarmee hij weliswaar over tijd was, maar welke, met de reeds eerder betaalde termijnen dan ook een behoorlijk burgermanskapi taaltje vormde. Hij wilde graag schoon schip maken vóór het nieuwe jaar. Zijn pogingen voor een milde regeling waren afgewimpeld en dus offerde hij, zij het ook met pijn en spijt- gevoel, zijn laatste verschuldigde pennin gen. „Maar", zo schrijft nu onze lezer, „stelt U zich voor. Vorige week krijg ik van de belastingen een open briefkaart, waarin men mij mededeelt, dat een paar luttele centen door mij zijn vergeten te betalen en dat ik als de gesmeerde bliksem moet zorgen deze schuld te delgen, daar an ders een vervolging tegen mij zal worden ingesteld". Dat vindt onze lezer geen stijl tegenover iemand, die krom ligt om aan zijn ver plichtingen jegens de staat te voldoen, te meer niet waar het hier 'n vergeten klei nigheid betreft. Hij had niet verwacht een klopje op zijn schouder of een dankbrief te krijgen voor zijn storting in de ondempbare put, maar nu krijgt hij een kaartje thuis zonder eni ge aanhef en waarin niet de geringste moeite is gedaan om de vormen in acht te nemen, die in het burgerlijk verkeer als een minimum eis van hoffelijkheid gel den, b.v. ondertekening met „hoogach tend" enz. En wat ik daar nu van denk. Nou, geachte lezer, U had wel iets pretti- gers kunnen vragen. Wanneer ik schrijf wat ik denk, krijg ik het misschien met de belastingambtena ren aan de stok en 'n rood kruisje achter mijn naam en daarvoor voel ik niet veel. Maar wanneer ik dan toch iets moet zeg gen, zou ik willen voorstellen, dat de belastingdienst als aanhef boven z'n brie ven zet: „Waarde Sijmen" of iets derge lijks. Verder ben ik tegen een ondertekening met „hoogachtend". Ik zou het gevoel krijgen in de veiling ge nomen te worden. Neen, ik voel meer voor iets, dat 't kind bij de naam noemt, b.v. „Uw veeleisende dienaar". De mensen van de belasting dienst zijn immers, ondanks alles, dienaar en, op gezag, vaak erg veeleisend. H. OEKMAN. Soest Utrecht Baatn zijn toespraak „Nederland is vol", waar bij hij er op wees, dat de bevolkingsaan was thans 150.000 mensen per jaar be draagt en er in de toekomst voor velen geen plaats meer zal zijn in de Neder landse samenleving. De inspecteur van de afdeling Emigratie van het reisbureau Lissone-Lindeman, de heer J. C. Opmeer, sprak daarna over 't uitgebreide werk van dit wijdvertakte bureau en wees op de vele mogelijkheden van vervoer naar de verschillende landen. Uitstekende films over Zuid-Amerika, Australië en Canada volgden nog. Zij ga ven een goed beeld van de grote arbeids mogelijkheden aldaar. CARNAVAL IN SOEST. Ons bericht over de Carnavalsviering in Soest behoeft enige verbetering. Het be treft hier een carnaval, hetwelk gehou den wordt door de Voetbalvereniging K.P.S. op 23 Februari a.s. CURSUSAVOND SOESTER BESTUURDERS BOND. De vierde cursus-avond van de Soester Bestuurders Bond wordt Maandagavond gehouden in „Zonneheuvel". De heer A. A. Andriesse zal spreken over het on derwerp „Tegen de duistere machten van deze tijd".

Soester Courant | 1952 | | pagina 1