Soest voorheen en nu. SOEST IN DE HOEK. Officiële Mededelingen. DINSDAG 29 JANUARI 1952. 28e JAARGANG No. 8. SQESTERlO OURANT BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 SOESTDIJK TELEFOON 2588 (KENGETAL K 2955) Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT De heersende woningnood zal nog jaren voortduren en nog verslechteren, wan neer niet door een snelle en omvangrijke bouw van huizen daarin verandering komt. In 1947 bleek het aantal huishoudingen in de gehele gemeente Soest 6090 te be dragen, waarvan er 23 niet in woningen waren ondergebracht. Voor Soest met Soestdijk waren deze cij fers resp. 5328 en 13. Er waren 3600 al leenwonende en 2467 samenwonende huishoudingen, voor Soest-Soestdijk resp. 3099 en 2216. Van de 4776 woningen wa ren er 1291 dubbel bewoond of 27 van het totaal. Dit percentage dubbelwoning van 27 °/o was in overeenstemming met omliggen de gemeenten. In Amersfoort was dit per centage 26.4 °/o, in Baarn 26.8 in Zeist 29.2 in Utrecht 28.9 °/o en Maartens dijk 24.9 °/o. Bij de 1291 samenwonende huishoudingen in Soest waren niet minder dan 712 huis houdingen, welke uit slechts één persoon bestonden. Deze gegevens uit 1947 zijn alsvolgt te groeperen. Soest-Soestdijk 1156 samen wonende huishoudingen, 645 een-per- soons huishoudingen en 13 huishoudin gen, welke niet in woningen wonen. Voor Soesterberg-Soestduinen zijn deze cijfers 135, 67 en 10. Op grond van deze cijfers berekende dr. Vlak, dat de minimale behoefte aan wo ningen voor Soest-Soestdijk 524 wonin gen bedroeg (1156 - 645 plus 13) en voor Soesterberg-Soestduinen 78 woningen (135 - 67 plus 10). Naast de 4776 in 1947 bestaande woningen zou door aanbouw van rond 600 wonin gen in de minimum behoefte zijn voorzien. De prognose van hetminimum aantal woningen, dat nodig zal zijn om in 1960 en 1970 de dan aanwezige bevolking van 28000 resp. 35000 zielen te huisvesten, kan gebaseerd worden op de waarschijn lijkheid, dat 't woningtekort dan nog niet zal zijn opgeheven. Bij een gelijkblijvende gemiddelde bezetting van ongeveer 4 personen per woning zijn dan in 1960 minstens 7000 en in 1970 minstens 8750 woningen nodig. Dit zijn de cijfers van 1947. Inmiddels zijn c.a. 350 woningen gebouwd, terwijl het aantal samenwoningen tot pl.m. 2300 is gestegen. Dr. Vlak projecteerde niet alleen het aan tal woningen, dat gebouwd moet worden, doch ook het soort woningen en waar deze zouden moeten worden gebouwd, om het karakter van de wijken niet te ver storen en daardoor tevens de huurwaarde van de reeds bestaande woningen niet on gunstig te beinvloeden. De huurwaarde-tabellen van de volks telling van 1947 gaven daarvoor nuttige gegevens.. In Soest zijn 42.7 der woningen arbei derswoningen (huurwaarde 0300 gul den), 52.8 zijn middenstandswoningen (huurwaarde 300.tot 600.en 4.5 °/o bestaat uit luxe woningen (huur waarde 600.en meer). Voor Soest met Soestdijk (dus zonder Soestduinen en Soesterberg) gelden de volgende cijfers 42.2 °/o arbeiderswo ningen, 54 middenstandswoningen en 3.8 »/o luxe woningen. In vergelijking met omliggende gemeenten blijkt, dat in Soest (speciaal Soest-Soest dijk) en de Bilt de middenstandswoning overheerst. De arbeiderswoningen zijn het sterkst vertegenwoordigd in Baarn en Doorn en het zwakst in Zeist en de Bilt. Baarn heeft een opvallend gering aantal middenstandswoningen, terwijl de duur dere woningen het meest in De Bilt wor den gevonden (22.4 gevolgd door Zeist (16.6 °/o) en Baarn (14.2 Soest en Soestdijk slaan hierbij een ma ger figuur. De meest typerende cijfers vertonen De Bilt met zijn gering aantal arbeiderswo ningen, Baarn met zijn onbelangrijke groep middenstandswoningen en Soest met een gebrek aan grote woningen, welke tot conclusies leiden, die volkomen met de werkelijkheid overeenstemmen. Ook de woonwijken van Soest zijn in hun onderlinge verhouding belicht. Hieruit blijkt, dat de wijken Soesterveen, Pijnenburg en 't Hart arbeiderswijken zijn, terwijl in Soestdijk en in het Vosseveld meer dan 70 °/o van de woningen mid denstandswoningen zijn. De goed gesitu eerden wonen in het Vosseveld, waar 18 der woningen een huurwaarde hebben van 600.en meer. Opvallend is het Aankomst op Schiphol van Minister-Pre sident dr W. Drees na zijn bezoek aan Amerika. Voor de televisiecamera en aan jounalisten deed dr Drees verslag van zijn in Amerika opgedane indrukken. ontbreken van de hogere huurklassen in 't Hart en Pijnenburg. In procenten uitgedrukt is de situatie alsvolgt Huurwaarde 0-300 f 300-600 60O en m. Soestdijk 23 70.1 6.9 rt Hart 60.5 39.5 Soest 35.1 62 2.9 De Bunt 41.7 56.8 1.5 Vosseveld 3.5 78.5 18 Eng 67.4 31.5 1.1 Soesterveen 72.8 24 3.2 Pijnenburg 62.5 37.5 De Birk 40 52 8 Nog 4500 woningen. De conclusies van dr. Vlak zijn, dat de wijken Soestdijk, 't Hart, Soest, de Bunt en het Vosseveld het eerst in aanmerking komen om in overeenstemming met het karakter te worden volgebouwd, terwijl eerst daarna het noordelijk deel van de Eng voor woningbouw zal mogen worden bestemd. In de komende 20 jaar zullen er 4 a 5000 woningen moeten verrijzen, wil in de be hoefte aan woonruimte kunnen worden voorzien. Bij het aangeven van de onderlinge ver houdingen van de soorten van woningen naar huurwaarde moge daarbij worden aangenomen, dat er geen aanleiding is te verwachten, dat er een bijzondere vraag zal zijn naar woningen van de hoogste huurwaarden, waarvoor overigens vol doende ruimte is in het Vosseveld, ter wijl eveneens de gronden van de land goederen Colenso en Braamhage voor dit soort woningen zijn bestemd. Bij het slagen echter van de pogingen tot het aantrekken van industrie zal in eer ste instantie de arbeidersklasse en even eens in belangrijke mate de kleinere mid denstand in de bevolkingstoeneming aan deel hebben, terwijl ook, hoewel in min dere mate, de beter gesitueerde midden stand zich zal uitbreiden. Van de 4500 te bouwen huizen zal 60 pro cent als arbeiderswoning, 30 procent als middenstandswoning en 10 procent als durdere huizen worden gevraagd. (Wordt vervolgd.) Burgemeester en Wethouders der gemeen te Soest brengen ter openbare kennis, dat de le wijzigingslegger der wegen voor de gemeente Soest, betrekking heb bende op de Richelleweg, bij besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 23 October 1951, 2e afdeling no. 5050/2452, in rood gewijzigd is vastgesteld. Met ingang van 28 Januari 1952 ligt deze wijzigingslegger voor een ieder ter inzage ter secretarie dezer gemeente. Uiterlijk tot op de dertigste dag van het ter inzage leggen staat aan ieder belang hebbende tegen de vaststelling van deze wijzigingslegger beroep open. Het adres van beroep moet worden ge richt aan H.M. de Koningin, en ingediend bij de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, die daarop de dag van ontvangst aantekent en het adres vervol gens aan H.M. de Koningin opzendt. Hiervan wordt door voormelde Commis saris een bewijs van ontvangst afgegeven. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat ter se cretarie van Soest ter inzage zijn gelegd verzoeken met bijlagen van: le. Moekmetaal N.V. i.o., Molenkade 21, Duivendrecht, om vergunning tot het op richten van een metaalwarenfabriek voor het vervaardigen van rijwiel- en naaima chineonderdelen, in welke inrichting zul len worden geplaatst 11 electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 14,8 P.K., in de percelen Eigendomweg 102 en 104, kadastraal bekend in Sectie G, nr. 3964 en 3965. 2e. Esso Nederland N.V., Benoordenhout- seweg no. 7, 's-Gravenhage, om vergun ning tot het oprichten van een benzine pompinstallatie met een ondergrondse benzinebewaarplaats van ongeveer 12.000 liter inhoud en twee electrische benzine pompen, welke ieder worden aangedre ven door één electromotor van 1/3 p.k., op-in het terrein van het „Kamp van Zeist" te söeSierberg," kadastraal bekend gemeente Soest, Sectie E nr. 2411 ged. Op Dinsdag 5 Februari a.s. zal er gelegen heid bestaan om bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen. Daartoe zal op die dag, des voormiddags half elf, ter secretarie zitting worden gehouden. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van A. Luijben, Eigendomweg 16, Soest, om op het perceel, gelegen aan de Eigendomweg, kadastraal bekend in sectie G nr's. 3948, 3949, 3950, 3951 en 3937, een autosloperij te mogen oprichten, door hen is verdaagd. WEDSTRIJDEN E.H.B.O. De Soester afdeling van de E.H.B.O. de monstreerde Vrijdagavond weer op prij zenswaardige wijze, toen deze afdeling in hotel „De Gouden Ploeg" een wedstrijd organiseerde, waaraan deelnamen.' Hilver sum 1, met de heren Hulscher (leider), v. 't Veld en Eommers; Hilversum 2, met de dames Mej. Muis (leidster), Mevr. Kruse en Bom; N.S.F. te Hilversum, met de he ren De Jong (leider), Kreuning en Mijn- hardt; N.S.F. 2, met de heren Duchateau (leider), Posthumus en Ruitenberg; Soest 1, met de heren Van de Steen (leider), Ak kerman en Radstok; Soest 2, met de da mes Mej. T. Hilhorst (leidster), Mej. De Bruine en Mej. A. Quené. Na het welkomswoord van dr P. G. de Vos, waarin de grote belangstelling en de goede samenwerking tussen de E.H.B.O.- afdelingen met blijdschap werd gecon stateerd, werd een denkbeeldig ongeval behandeld. In een chemische fabriek had een ontploffing plaats. Eén arbeider werd hierbij getroffen. Hij is bewusteloos en heeft het rechter sleutelbeen gebroken. Een andere arbeider was bij deze ontplof fing van een 5 meter hoge ladder geval len en had zijn rechter onderbeen gebro ken. De gewonden werden door de verschil lende E.H.B.O.-ploegen behandeld voor de critische ogen van de jury, welke was samengesteld uit de artsen C. W. Beye- rink en H. J. Guljé te Hilversum. Zij kenden de prijzen als volgt toe le Prijs, Soest 2, 15 min. en 193 punten. 2e Prijs, Hilversum 2, 15 min., 173 pnt. 3e Prijs, N.S.F. 1, 15 min., 162 punten. 4e Prijs, Soest 1, 15 min. 157 punten. 5e Prijs, N.S.F. 2, 15 min. 153 punten. 6e Prijs, Hilversum 1, 11 min. 134 punten. De leidersprijzen werden als volgt ver deeld: le Prijs Mej. Muis, 90 punten. 2e Prijs Mej. T. Hilhorst, 82 punten. Dr P. Donker gaf tot slot een uiteenzet ting van de behandeling van de gewon- Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 POSTGIRO 128158 Voor een paar weken geleden werd in on ze „Soester Courant" het uitbreidingsplan „Hoofdweg" besproken. Tegen dit uitbreidingsplan, zo lees ik in onze krant van Vrijdag 1.1., zijn 27 be zwaarschriften ingediend. Uiteraard zijn dit bezwaarschriften van direct betrokkenen, hetgeen, naar ik meen, trouwens de enigen zijn, die rech tens zo'n geschrift kunnen indienen. An ders waren het er misschien 2700 geweest. B. en W. doen nu een voorstel om de be slissing over het plan en de bezwaar schriften 3 maanden uit te stellen. Zou den we daar nu meteen maar geen dertig jaar van maken Het is natuurlijk wel prettig en ook wel goed, dat knappe bollen dat hele geval in kannen en kruiken hebben, maar we kunnen toch voorlopig ook volstaan met een bouwverbod en verder de hele zwik ergens deponeren Centen om dat mooie plan uit te voeren hebben we toch niet en als U het mij vraagt, krijgen we ze voorlopig ook niet, tenzij we ontdekken, dat de Eng uranium houdend is of zoiets. Als er nog eens geld is zijn er m.i. heel wat meer urgente zaken dan het afkopen van onteigende gronden en ambtshalve verbouwingen. Wanneer we op onze hoofdweg voorlopig volstaan met die gedeelten van voor-er- ven te onteigenen, waar je niet kunt lo pen of fietsen zonder je hals te breken, kunnen we de eerste jaren nog wel voort. We zouden hiermede een tevreden bevol king kweken en die 27 bezwaarschriften kunnen opzouten. Later, „als we weer rijk zijn", doen die bezwaren wellicht geen opgeld meer, om dat de betrokken panden dan door ou derdom en verval in elkaar zijn gezakt. Als we dan toch persé iets willen doen aan de hoofdweg (ik schreef dit al eens meer), laten we dan om en om die zware knotsen van bomen wegnemen, zodat de rijweg overzichtelijker wordt en je niet bij iedere dwarsstraat de kans loopt van achter zo'n boom in het ziekenhuis te stappen. H. OEKMAN. den en sprak zijn waardering uit voor het goede werk der ploegen. LEERLINGEN-AVOND. De leerlingen van de openbare Ü.L.O.- school aan de Kerkebuurt hebben Vrijdag avond in „Eemland" een uitvoering ge geven met een klein-kunst-programma, waarvoor grote belangstelling bestond en waarbij ook leerkrachten van andere scho len aanwezig waren. Eén der leerlingen, T. Blok, sprak een wel komswoord, waarin hij mededeelde, dat het hoofd der school, de heer G. van der Wal, wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, doch per brief had hij de leerlingen succes toegewenst. Het programma, hetwelk hierna aanving, telde niet minder dan 16 nummers, waar aan een groot aantal leerlingen mede werkten. Bij 't instuderen van deze num mers hadden zij volop medewerking ge had van enige leerkrachten en leden van de ouder-commissie. Er werden goede quatre-mains gespeeld, aardige, vlotte volksdansjes uitgevoerd, toneelstukjes en sketches opgevoerd en krontjong-liedjes vertolkt. Verschillende gedichten werden voorgedragen, dans- en zangnummertjes uitgevoerd en boven dien vormden 3 leerlingen het „Music Rhythm Trio", een uitstekend bandje. Het debuut van deze leerlingen, die nim mer op de planken stonden, was uitste kend en veelbelovend, zodat veel applaus werd geoogst. Met woorden van dank sloot de heer Van Neerbos, wnd. hoofd der school, deze avond. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau, Van Weedestraat 3, op Woensdag en Zaterdag van 14 tot 16 uur. Rozenkrans in etui, blauwe das, groene alpinomuts, bruine kinderwant, bruine glacé handschoen, portemonnaie, blauwe vulpen, zwarte ceintuur, rioolveer, num merplaat van auto L 20312, rechter wan tje, gele shawl, dameswant, paar gebreide rode kinderwanten, doublé dames-arm band, witte speelgoedbeer, wieldop van Dodge-auto, actetas met inhoud, bruine kinderwanten, boodschappentas, 3 dubbel tjes, wollen shawl, spade, bruine glacé handschoen, bruine lederen portemonnaie.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1