Bazar De Luxe Bazar De Luxe Bazar De Luxe W. N. NIEUWENHUIS Maatregelen gevraagd tegen economische crisis. Huishoudelijke artikelen. buitengewone koopjes in onze etalages. Schaatsen Nooitgedagt Sleden. Cri PUROL GENEEST Loodgieter - Electriciën Compleet sortiment SOEST Nog enkele dagen VOOR ONZE DAMES. Laatste week 20 °|o korting Chem. Reinigen 10 0|° korting Verven AMERSFOORT "OESTERBERG. J Van Wcedestraat 23 Telefoon 2577 Enige tijd geleden gaf de secretaris van de Verenigde Volken, Trygve Lie, opdracht aan vijf vooraanstaande economen om na te gaan, of practische middelen konden wor den aangegeven ter voorkoming van inter nationale crisissen. Het was voor het eerst dat dit vraagstuk in wereldverband werd onderzocht en hiermee is zonder twijfel een begin gemaakt met een der belangrijkste taken, die de Verenigde Naties kunnen aan pakken. Dit eerste rapport, het is kortge leden verschenen, is jammer genoeg niet erg optimistisch. De samenstellers zijn tot de conclusie gekomen, dat zij slechts enkele hulpmiddelen kunnen aangeven, die enige verzachting zouden kunnen brengen in de werking van het „economisch getij", maar dat zij geen kans zien een systeem te ont werpen, waardoor een crisis kan worden voorkomen of in korte tijd overwonnen. Het is tekenend, dat de Verenigde Volken een dergelijk onderzoek hebben laten ver richten, want het bewijst dat men inder daad de grote vraagstukken onder het oog ziet. De Verenigde Volken hebben de laatste tijd geen beste naam gekregen, doordat zij vooral een praatcollege zijn, maar een on derzoek als het onderhavige is van het al lergrootste belang. Als wij de geschiedenis van de laatste veertig jaar nagaan, lijkt het wel, of de wereld nog slechts te kiezen heeft tussen oorlog en crisis. Het is dus zeker een taak voor de Verenigde Volken om te pro beren dit fatale alternatief te doorbreken. De deskundigen die het rapport hebben uitgebracht, zijn van mening, dat de econo mische stabiliteit in de wereld vooral wordt bedreigd door de economische structuur van de Verenigde Staten. Bijna alle crisissen van de laatste tientallen jaren zijn in Noord- Amerika begonnen en hebben zich vandaar uit over de wereld uitgebreid. Dat komt door enkele merkwaardige eigenschappen van de Amerikaanse economie. De Ameri kaanse industrie is immers buitengewoon productief, waardoor een zeer hoge levens standaard mogelijjc wordt. Dit is een voor beeld dat navolging verdient. Maar die hoge productiviteit is ook een gevaar, omdat zij het verbruiksvermogen van het Ameri kaanse volk overtreft. Daardoor ontstaan spoedig overschotten, wanneer de fabrieken enige jaren ongestoord kunnen doorwerken. Op het ogenblik wordt de productie van verbruiksgoederen geremd door de bewape ning. Hier en daar treedt zelfs in de vredes- industrieën werkloosheid op, doordat de grondstoffen naar de wapenfabrieken gaan. Dit is o.a. het geval met de automobiel industrie te Detroit, waar reeds volkomen werkloosheid optreedt. De deskundigen heb ben dan ook verklaard, dat het de economi sche verhoudingen in de Verenigde Staten zijn, die hun de grootste zorgen baren. Mocht er een crisis optreden, dan geven zij drie middelen ter overweging (waarbij zij er van overtuigd zijn, dat deze hoogstens een beperkt succes zullen hebben). De eerste is dat men onverkoopbare voorraden in inter nationale regelingen (bijv. goederenschap- pen) zal opvangen, waardoor zij niet op de marlet drukken en een ineenstorting van de prijzen kan worden voorkomen. De tweede maatregel, die zij aanraden, is het verstrek ken van leningen op lange termijn door de Wereldbank. Hierdoor zouden de staten htm ontwikkelingsprogramma kunnen voortzet ten, ook wanneer onder invloed van een crisis, de inkomsten van Staat en volk be langrijk zouden dalen. Om een practisch voorbeeld te geven, mocht er in Nederland een grote werkloosheid op treden en de staatsinkomsten dalen doordat de belastingen minder zouden opbrengen, dan zou met behulp van een dergelijke le ning bijv, de verdere droogmaking van de Zuiderzee kunnen worden uitgevoerd, zou men de Staatsmijnen kunnen uitbreiden, fa brieken bouwen, enz. Als derde maatregel wordt aangeraden dat het Internationale Monetaire Fonds grote bedragen aan geld in reserve zou houden om de internationale goederenruil op gang te kunnen houden. Hoe ontoereikend deze maatregelen ook mo gen zijn om een verstoring van de arbeids gelegenheid in de wereld te voorkomen, het zou toch van zeer veel betekenis zijn, als men deze drie maatregelen inderdaad trof. Het ziet er bijv. naar uit, dat ons land in '52 grote moeite zal hebben om zijn uitvoer naar Engeland op peil te houden wegens de Engelse maatregelen tot beperking van de invoer. Dat zou de Engelse moeilijkheden doen overslaan naar ons land. Wel zou het weinig zin hebben om de onverkoopbare voorraden bederfelijke landbouwproducten aan een internationaal goederenschap over te doen, maar wanneer het Internationale Monetaire Fonds Engeland geld zou lenen om onze producten te blijven kopen en de voeding van het Engelse volk op peil te houden, zou dat een grote uitkomst zijn. Wij hopen dan ook dat de Verenigde Volken het rapport niet alleen zullen aannemen, maar vooral dat zij het zullen uitvoeren. Veel deelnemers aan de Rallye de Mon- te Carlo kwamen door Nederland. Venlo was één der plaatsen aan de Nederlandse grens, waar de rijders ons land binnen kwamen. Een kop warm drinken werd door de rijders in het nachtelijk uur zeer op prijs gesteld. Foto: Links Gatsonides en rechts Graaf van Zuylen van Peyveld genieten van 'n kop soep. BEATRIX, IRENE, JULIANA, WILHELMINA OP 1 MAART 1941. Toen 11 jaren geleden bij de familie Van de Broek, Kerkstraat 21A alhier, een ba by werd geboren, kreeg deze 7e spruit de namen Beatrix, Irene, Juliana, Wilhelmi- na. Deze vernoeming van onze toenmalige Koningin en de drie Prinsessen verwekte in geheel Nederland grote vreugde. De familie Van de Broek ontving vele ge schenken en niet minder dan on geveer 1400 brieven uit het gehele land. De Duitsers verstoorde de feestvreugde wel enigszins door de inbeslagname van deze feestpost, doch lieten het gezin ver der ongemoeid. Op 31 Januari zal, ter "gelegenheid van de verjaardag van Prinses Beatrix, deze ge schiedenis weer verlevendigd worden door de Wereldomroep P.C.J. De bekende om roeper Guus Weitzel zal op die dag Bea trix interviewen en dit onderhoud zal worden uitgezonden te 13.44 uur (13, 16 en 49 M.), te 15.19 uur (13, 19, 25 en 49 M.), te 19.44 uur (25, 31 en 49 M.) en te 0.44 uur (31 en 49 M.). TEMPO-SUCCES. De „Tempo"-renner H. van Dorestein, winnaar van de Söester cyclé-cross, nam Zondag deel aan de cycle-cross te Am sterdam. Van de niet minder dan 110 deelnemers werd hij als nummer 10 ge- klassificeerd, hetgeen succesvol genoemd mag worden, OP HETERDAAD BETRAPÏ. Zekere K. alhier werd op heterdaad be trapt, toen hij op de Vredehof straat zich een fles melk toeëigende uit een hoeveel heid flessen, welke daar ten behoeve van een melkhandelaar waren afgeladen. Een surveillerende politieman snapte deze melkdrinker en nam hem mee naar het politiebureau. TONEEL VER. „ONS GENOEGEN". Zaterdagavond trad de Toneelvereniging „Ons Genoegen" in „Eemland" voor het voetlicht met het vrolijke spel in drie be drijven „Katrina, de hoogste prijs". Voor deze toneelavond bestond grote belang stelling, terwijl de aanwezigen werden welkom geheten door de voorzitter, de heer De Neef. Met dit vrolijke spel van Tom van Vuu- ren bezorgde „Ons Genoegen" het grote auditorium een zeer genoeglijke avond, mede door de goede opvoering, waarin Mevr. N. Geytenbeek-Meesters uitblonk. Als hoofdrolspeelster werd zij uitstekend gesteund door de tien andere excecutan- ten. De regisseur, de heer J. Kamerbeek, deelde uiteraard in het grote succes. De voorzitter dankte met bloemen en si garetten voor dit optreden, hetwelk werd afgewisseld door „De Zingende Zusjes en Broertjes", die deze avond met groot succes een nieuw repertoire brachten. „The Jolly Jokers" uit Hilversum ver leenden deze avond hun muzikale mede werking voor het bal, hetwelk tot slot volgde. R.K.T.T.V. „SOESTDIJK". De resultaten van de afgelopen week wa ren voor „Soestdijk" gunstig, n.1. 2 over winningen en 1 nederlaag. Soestdijk 2 wist revanche te nemen voor de in de eerste helft van de competitie ge leden 91 nederlaag tegen E.H.M.A. 1 door thans met 64 te winnen. P. v. d. Wansem behaalde 3 overwinningen, ter wijl J. M. Verwoerd voor 2 punten zorg droeg. Deze twee spelers werden in het dubbelspel ook overwinnaar. Soestdijk 3 nam ook revanche en sloeg M.H.U. 4 met 73. Eerst bij een 50 achterstand gelukte het M.H.U. het eer ste tegenpunt te noteren. H. Hooft en J. Spijkers zorgden ieder voor 3 overwin ningen, terwijl Sj. Quaars eenmaal als overwinnaar uit de strijd kwam. Met de ze overwinning is het derde team bezig zich los te werken van de onderste plaats. Soestdijk 4 kon het niet tot een overwin ning brengen en verloor met 91. Ini Borgts zorgde voor het verdiende tegen punt. Het programma van deze week is als volgt: Soestdijk 1 speelt in Doorn tegen nummer twee van de ranglijst, n.1. D.T.V. 1, tegen welke club in de eerste helft van de competitie een 82 nederlaag werd geleden. Soestdijk 2 komt uit tegen Hapam 1 en zal wellicht een punt kunnen behouden. Dit geldt ook voor Soestdijk 3, hetwelk tegen S.O.S. 2 speelt, terwijl Soestdijk 4 een overwinning kan boeken op Levu 4. STRENG GESTRAFTE DIEFSTAL. Drie maanden gevangenisstraf, met af trek van voorarrest, luidde het vonnis, dat de Utrechtse Politierechter Vrijdag oplegde aan J. B., die wegens diefstal van oud ijzer voor hem was gedagvaard. De verdachte, die in dienst was bij de Sintelcokescentrale te Den Dolder, had herhaalde malen hoeveelheden oud ijzer van het terrein meegenomen en ook nog lege cementzakken. Het was dom van de man om zich opnieuw aan het risico van gevangenisstraf bloot te stellen, daar hij nog een voorwaardelijke veroordeling had lopen, welke waarschijnlijk thans ten uitvoer zal worden gelegd. Metaaldiefstallen plegen streng te worden gestraft. Ook in dit geval eiste de Offi cier van Justitie een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met aftrek, welke de Politierechter onvermin derd toewees. VERZET TEGEN DE POLITIE. Op verzoek van de politie te Amersfoort werden twee Soester inwoners aangehou den. Zij hadden zich te Amersfoort verzet tegen een bevel van de politie. Eén der aangehoudenen werd op vrije voeten ge steld, de ander werd naar Amersfoort overgebracht. WINKELIERS OPGEPAST. De commissaris van Politie te Harder wijk waarschuwt tegen twee personen, die bij drogisten en andere zaken flesjes „Anti-Condens" trachten te verkopen. Deze vloeistof zou een preparaat zijn te gen het beslaan van ruiten en glazen. Het is gebleken, dat de fabriek van dit preparaat niet bestaat, terwijl de inhoud bestaat uit een hoeveelheid Abro. Eén dezer handige heren is gekleed in een Egyptisch linnen regenjas, terwijl zijn compagnon een damestas bij zich heeft. SOESTDIJK Van Weedestraat 31 Telefoon 2239 SNEEUWRUIMEN VERPLICHT. Wij maken onze lezers er op attent, dat volgens de politieverordening, een ieder verplicht is de sneeuw weg te ruimen, welke zich bevindt op het trottoir-gedeel te voor zijn woning. De sneeuw moet naar de trottoirrand worden geschoven en mag niet op de rijweg worden gedeponeerd. H.J.A. VERLOOR EERSTE COMPETITIEWEDSTRIJD. Ondanks de slechte weersomstandigheden speelde de Korfbalvereniging H.J.A. haar eerste competitiewedstrijd tegen Samos 8 uit Utrecht. Het liet zich aanvankelijk niet aanzien, dat het een nederlaag voor de Soester ploeg zou worden, daar Mej. Jongsma reeds na 10 minuten spelen een doelpunt scoorde, doch ook nu weer bleek, dat H.J.A. het tempo niet direct kon volgen, waardoor Samos, na een kwartier spelen, het spel geheel in. handen nam en met verbluffend gemak de stand veranderde in een 5-1 voorsprong, waarmede de rust aanbrak. Na de.thee zagen wij een herboren H.J.A,, dat, door blessures van Mej. Jongsma en VOOR DE NACHT. Het heeft lang geduurd eer er weer stol voor pyama's en nachthemden te krijgen was. Gelukkig is deze stof er nu weer vol op in verscheidene soorten en in leuke ke dessins. Nu kunt U weer het aardige pyama'tje dat wij hier afbeelden, voor Uw dochtertje maken. Het modelletje is erg eenvoudig en staat bijzonder lief en.... in tegenstelling met het losse jasje met revers, uitsluitend ge schikt voor meisjes. Heel aardig staan ook de ruches, die uit kraagje, zakjes en man chetjes worden geplooid. Het maken zal ook voor de minder han dige naaister geen bezwaren opleveren. Van het voorpand haalt U de bovenkant in en stikt hierop het pasje. Evenzo doet U bij het rugpand. Daarna schouder- en zijnaden van het jasje sluiten. Het beleg stuk omslaan en vasthechten. Langs de zakklep het ruche inrimpelen. 't Zakklep- je tegenvoeren, omslaan en de zakjes op het jasje stikken. Bij de kraag het ruche tussen de goede kant van het kraagje leggen, met de ge plooide kant naar binnen. Het kraagje behalve de binnennaad, dichtstikken. De goede kant van het kraagje tegen de bin nenkant van het kraagje leggen en langs de hals dichtstikken. De andere kant met de hand overnaaien. De mouwnaden dichtstikken. De onder kant inhalen. Het ruche tussen de goede kanten van het manchetje rijgen en het manchetje op dezelfde wijze als het kraag je verder afwerken. De mouw aan de kop inrimpelen en in het armsgat zetten. De ceintuur dubbel stikken en met de stompe kant van een potlood omkeren. Knopen en knoopsgaten aanbrengen. De broek is al heel gauw klaar. Hiervan wordt eerst de middenvoor- en midden- achternaad gesloten. Daarna de binnen naad dichtstikken. Aan de bovenkant ma ken we nu een zoompje, waardoor een elastiek kan worden geregen. Het patroon van dit model is onder no. 4825 a 1.voor de leeftijd van 6-8, 8-10 en 10-12 jaar verkrijgbaar bij „Het Patronenhuis", Middenweg 200, Amster dam-Oost. Na ontvangst van een postwis sel, waarop duidelijk nummer en maat staan vermeld, wordt het verlangde per omgaand toegezonden. de heer Veenendaal, invallers telde. Het Soester twaalftal zette nu alles op alles om een dragelijker resultaat te be reiken, hetgeen slechts werd uitgedrukt door het maken van één doelpunt. Toen de goedleidende scheidsrechter, de heer Wijnen uit Amersfoort, het einde floot, had H.J.A. zijn eerste wedstrijd met 52 verloren. Voor Zaterdag 2 Februari, te 3 uur, is de wedstrijd D.O.C.S.H.J.A. in Den Dolder vastgesteld. ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen DAMCLUB „DE VARIANT". De uitslagen van de Woensdag gespeelde onderlinge competitiewedstrijden zijn als volgt: SjollemaWaal 0-2. Flaman-Schimmel 2-0. Dielissen-Walstra 2-0. Nap-Van Gel deren 2-0. Niemantsverdriet-Van Dijk 2-0. Bulens-Struijck 2-0. Bremer-Elberse 2-0. Jak-Niemantsverdriet 0-2. Barneveld- Jak 2-0. Bremer- v. d. Kuil 2-0. Bunt- Reehorst 2-0. Verrips-Reehorst 2-0. Jak- Bremer 2-0. v. d. Kuil-Bunt 0-2. Van Munster-Bremer 0-2. Barneveld-Bunt 2-0. De VaTiant heeft een ander clublokaal gekregen en speelt thans iedere Woens dagavond in „Oranjehof". TEGEN DE DUISTERE MACHTEN VAN DEZE TIJD. Over dit onderwerp sprak gisteravond de heer A. A. Andriesse op de vierde cur susavond van de Soester Bestuurders Bond, welke werd gehouden in restau rant „Zonneheuvel". Als één van de machten, die bewust werkzaam zijn de belangen der arbeiders te ondermijnen, noemde spreker het Communisme. Ontstaan in Frankrijk in 1830, kreeg het communisme vorm in het radicale mani fest van Marx en Engels. Men dacht toen, dat alleen door gewelddaden tegen de Bourgeoisie de nieuwe maatschappij zou ontstaan. Het anarchisme, 't syndicalisme en de links-socialisten waren de volgen de stromingen, welke tenslotte mede aan het Russische Marxisme en Bolsjewisme de uiteindelijke vorm gaven na de Rus sische revolutie. Ditzelfde communisme sloot met Hitier en Mussolini een verbond, waarna het zich, in de oorlog, aan de zijde schaarde van de geallieerden. Wij hadden gedacht, zei spr., dat Rusland na de oorlog met ons zou optrekken, doch dit werd een vergissing. De in de oorlog toegestane activiteit van de Russische boerenorganisatie en van de kerken, werd na de oorlog weer ver boden. Het doel heiligt daar nog steeds de middelen. Normale vakbewegingstrijd kent men niet en met ongeregelde stakin gen benadeelt men bewust de belangen van de arbeiders. Doch niet alleen de communisten staan te genover ons, zeide spr. Ook de bankiers, die niet tegen 4 procent hun geld willen afstaan ten behoeve van de woningbouw, dragen mede de schuld van de werke loosheid in de bouwvakken, welke thans 24000 arbeiders treft en een werkeloos heid van 160.000 man in de hand werkt. Dan volgt het verzet van de werkgevers tegen de economische medezeggenschap der arbeiders en velerlei mensen, georga niseerd in het Comité voor Burgerrecht, Vaderlandse Club e.d. Ook is er de katholieke levensbeschou wing, welke niet weggepraat kan worden, een levensbeschouwing, die standen wil en afstand wenst tussen de werschillende standen; die de middenstand wil bescher men, met welke groep spr. geen medelij den kan hebben. Voor de oorlog verdiende een midden stander 2500.onmiddellijk na de oor log 7.500.en nu 5.000.Deze groep verkeert in een veel gunstiger positie dan de arbeiders en de ambtenaren. De K.V.P. wil geen ingrijpen door de overheid in particuliere bedrijven en men propageert, dat men eerst mag in grijpen als het bedrijf misgaat. Verder is er de groep, waarvan prof v. d. Ven en prof Duynstee de vertegenwoor digers zijn, die de vakbonden een toontje lager willen laten zingen, de lonen ver laagd willen zien en altijd klaar staan met het woord „versoberen". Tegenover dit alles stelde spreker de noodzaak sociale waarborgen te schep pen, een sterke welvaart en culturele po litiek te voeren, een sterke regering en sterke vakbonden te vormen en te bou wen aan een maatschappij, welke het democratisch socialisme biedt en in gezamenlijke arbeid het werk van de so cialistische pioniers voort te zetten. JONGERENAFDELING BUURTVERENIGING. Op een Zaterdagmiddag gehouden bijeen komst is er in de Buurtvereniging „West een jongerenafdeling opgericht. Teneinde de jeugd van 9-16 jaar meer verantwoordelijkheid en interesse bij te brengen in het werk, dat ten behoeve van de jeugd wordt gedaan, nam het bestuur van deze buurtvereniging het initiatief om, onder auspiciën van dit bestuur, een jongeren-afdeling te laten werken. Deze jongeren-af deling koos een eigen bestuur, hetwelk bestaat uit J. v. d. Lugt, voorzitter," Cisca Valk, secretaresse en H. Geijtenbeek, penningmeester. Enthousiasme en medewerking was er ge noeg bij de jeugd en verschillende com missies zullen worden gevormd, om de jeugd intensief met haar eigen belangen te doen medeleven. PRO ."iAMMA R.K. MILITAIR TEHUIS. Dinsdag 29 Jan.: film „Aan de Rivièra Woensd. 30 Jan.: film „De Spookruiters' Donderdag 31 Jan.: film „Haaien van New York". JEUGDORKEST. Het Soesterbergs Jeugdorkest, geeft, o.l.v. de heer G. Rooda, Woensdagavond 30 Ja nuari a.s. een uitvoering in het R.K, Mili tair Tehuis te Amersfoort. k,

Soester Courant | 1952 | | pagina 2