Nieuwe R,K. Lagere School in Soest-Zuid. VAL DA Vossenjacht* D.D.D. PUROL IN DE HOEK. De Soester Raad bijeen. Presentiegelden verhoogd. Wanneer verrijst het Monument Portretspecialist DE SMALEN ffó'|,,H5laifgfefhbf'\ië'irjivTist1Sey^nGaing^ hoop dan ook, dat onze staatslieden kans zullen zien, wanneer het tot een pact komt, onze eigen belangen behoorlijk op de voorgrond te schuiven. Die kans is er wat Nieuw-Guinea betreft en als Syd- ney's burgemeester bij zijn aankomst op Schiphol uitroept: „de Nederlanders zijn onze beste vrienden", krijgen EN Enge land EN Australië de kans dit waar te maken. Philips' Radio in prijzen v.a. f 160.— Voetbal. VRIJDAG 1 FEBRUARI 1952. 28e JAARGANG No. 9. SOESTER ((jOURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTBAAT Abonn per kwart, 1.85 - per post 2.1 00 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 De raad onzer gemeente kwam Woens dagavond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van de Burgemeester. De heren Clemens en A. P. Hilhorst wa ren met kennisgeving afwezig. Voor de agenda in behandeling kwam heette de voorzitter de leden welkom in deze eerste vergadering in 1952. Spr. hoopte, dat de raad vruchtbaar werk zou doen en bezield zou zijn met de wil om het beste voor de gemeente tot stand te brengen. Ook grote eensgezind heid zou spr. gaarne zien, niet alleen in tijden van voorspoed, doch ook bij moei lijkheden en tegenspoed, opdat aan het eind van het jaar met voldoening terug gezien kan worden op de gedane arbeid. 1. Ingekomen stukken. a. Rapport van de Hoofdinspecteur van Politie betreffende getroffen maatrege len inzake het doen opsnoeien en korthou- den van hinderlijke beplanting op hoeken van wegen. Voor kennisgeving aangenomen. b. Schrijven van B. en W. waarin wordt voorgesteld om geen verandering aan te brengen in de wijze van de straatverlich ting in deze gemeente. Voor kennisgeving aangenomen. c. Schrijven van de Stichting Coördinatie Autovervoer Personen C.A.P. te Schoon hoven, volgens hetwelk het niet mogelijk is, dat de dienstregeling van de autobus dienst Soest-Soesterberg v.v. aansluiting geeft op de treinen in Soestduinen. Voor kennisgeving aangenomen. d. Brief van Ged. Staten, d.d. 28 Decem ber 1951, nr. 6327-4534, betreffende goed keuring diverse begrotingen voor 1951. Voor kennisgeving aangenomen. -er Brief van de Krmgraaa~van~Krmgrz^is- Burgerlijke Verdediging provincie Utr., waarbij de begroting voor 1952 ter ken nisneming wordt aangeboden. De heer BURGWAL zegt met afschuw kennis genomen te hebben van bedoelde begroting ad 50.000.ten behoeve van een beveiliging van de bevolking tijdens een eventuele oorlog. Wij zijn niet te be veiligen tegen dergelijke gevaren, want een volgende oorlog zal de vernietiging van de gehele mensheid betekenen, zegt spr. Wij moeten de vrede beveiligen en zorgen dat er geen oorlog komt. De VOORZITTER acht het een verkeerd en defaitistisch standpunt, om van de ge- Neem een doos echte PA STILLES "7 "TEGEN VERKOUDHEID In de Soester bossen huizen Slimme vossen, vier in tal, En zij brachten vele hoenders In de laatste tijd ten val. Nu de grond met sneeuw bedekt was Werd de vossenvreugd' verstoord, Want door pootafdrukken had men De verblijfplaats opgespoord. 'n Tiental jagers met geweren Trokken Dinsdag er op uit, Ook de vele drijvers haakten Naar een flinke vossenbuit. In de buurt van 't Berkenlaantje Doken jagers in het bos En het grote aantal drijvers Trok er drijvende op los. Ja hoor Eén der jagers hoorde Plots een ritselend geluid, Met een kloppend hart beloerde Hij zijn prooi, belust op buit. Reintje sloop behoedzaam nader, Er klonk plots een harde knal En het schot van Kraaijenhagen, Bracht de grote vos ten val. Even later werd de tweede Eveneens ten val gebracht Door een.treffer van de jager, Jachtopziener Van der Schagt. Het succes van 't jachtgezelschap Was die middag prachtig mooi, Maar er roven nog twee vossen In de bossen op de Kooij. 't Is te hopen voor de boeren, Dat meer sneeuw brengt wintertooi, Anders vallen nog veel hoenders, Aan dat vossenpaar ten prooi. Voor het vossenjacht-gezelschap Was het Dinsdag jachtfestijn; Logisch, want het is geweldig Zelfs een vos te slim te zijn. E. VAN EEDEN. dachte uit te gaan, dat er geen bescher ming mogelijk is en bij voorbaat de be volking onbeschermd te laten. Voor kennisgeving aangenomen. f. Rapport van de Directeur van Gemeen tewerken betreffende de toestand Schou tenkampweg. Voor kennisgeving aangenomen. g. Schrijven van de Districtsinspecteur voor het Brandweerwezen, inzake blik sembeveiliging openbare scholen. Voor kennisgeving aangenomen. h. Verzoek van de heer T. Rietveld, om bemiddeling in de regeling van zijn po sitie als voormalig onderwijzer, met voor stel het schrijven ter afdoening in handen van B. en W. te stellen. De heer BURGWAL verzoekt dit ver zoek, na prae-advies van B. en W„ in de raad te doen behandelen, daar dit ver zoek aan de raad is gericht. Spr. vraagt of adressant recht heeft op uitkering of niet. Een ambtenaar heeft adressant me degedeeld, dat hij rechten kon laten gel den. Waarom betalen wij hem dan niet De VOORZITTER zegt, dat adressant meent van het Rijk wachtgeld tegoed te hebben. Doordat hij deze gelden niet ont vangt, ontstaan er financiële zorgen. De gemeente kan echter geen voorschot uit keren op een rijks-uitkering, welke adres sant meent te zullen krijgen. De medede ling van de ambtenaar blijft uiteraard voor rekening van deze ambtenaar. Conform besloten. i. Schrijven van mr. Beunke te Zeist, met afschrift van het vonnis van de Arrondis- sements-Rechtbank te Utrecht, inzake de procedure van de heer P. W. Duin te Baarn tegen de gemeente Soest. VöOT" -v—q— j. Schrijven van Geputeerde Staten, waar in mededeling van goedkeuring van het verzoek van de raad, tot verhoging van de presentiegelden tot 8.- en 5.- voor respectievelijk het bijwonen van de raads zittingen en commissie-vergaderingen. Mevrouw Polet: Nu moge we niet eens hoera roepen. 2. Verzoek van de Shell Nederland N.V. te 's-Gravenhage, om ontheffing van het bepaalde in de verordening ex art. 4, le lid, 2e der Hinderwet, ten behoeve van 't oprichten van een ondergrondse benzine opslagplaats in de kom der gemeente. Voorgesteld wordt de gevraagde onthef fing te verlenen, waartoe wordt besloten. 3. Voorstel tot verdaging van de beslis sing omtrent het uitbreidingsplan „Rijks weg". Tegen dit uitbreidingsplan zijn 27 be zwaarschriften ingediend. Binnen drie maanden, oftewel vóór 16 Maart a.s., moet de raad over het plan en deze bezwaar schriften een beslissing nemen, doch de mogelijkheid bestaat deze beslissing drie maanden te verdagen, waartoe B. en W. thans een voorstel doen. Mevrouw POLET verzoekt de burgerij erop te wijzen, dat zolang er niet ge bouwd of herbouwd wordt, er niets ge beurt met de huizen welke in dit uitbrei dingsplan vallen. De burgerij maakt zich zenuwachtig en is bang, dat er huizen zullen worden afgebroken. De VOOZITTER acht dit een taak voor de pers. Conform het voorstel wordt besloten. 4. Benoeming van twee bestuursleden voor de Stichting Soester Natuurbad. Voorgesteld wordt de raadsleden Mevr. v. d. Swan-de Kiewit en de heren R. Hil horst en G. Kruyff te herbenoemen. Dit geldt eveneens voor dr Splinter en de heer H. J. Brink. In de vacatures, ont staan door het bedanken van Mej. M. A. van Zoest en de heer H. J. Hom, wordt voorgesteld te benoemen Mevr. C. G. Schuuring-Van Goor en de heer J. M. Hoppenbrouwers. De heer BURGWAL constateert, dat, bij benoemingen in bedoeld bestuur, het ge loof van de aftredende een rol speelt en dat sprekers partij steeds wordt geweerd. Spr. stelt zichzelf candidaat. Gekozen worden Mevr. v. d. Swan-de Kiewit en de heren R. Hilhorst en G. Kruyff met 16 stemmen. Eén stem werd uitgebracht op de heer Burgwal. Als leden uit de burgerij werden gekozen Mevr. C. Schuuring-Van Goor en de heer J. M. Hoppenbrouwers met 16 stemmen. Eén stem werd uitgebracht op Mevr. Bun- gener-Odinot. 5. Vaststelling van een besluit tot het zich verweren tegen de door K. van der Kop ingestelde vordering tot nietigver klaring van een gedane schenking van n strook grond aan de Van Weedestraat. Per 5 September 1947 werd door het Be heersinstituut een stuk grond aan de ge meente geschonken, nodig voor aanleg van wandel- en rijwielpad aan de Van Wee destraat, een en ander ten nadele van het vermogen van K. van der Kop alhier. Voor een goede foto. Voor Uw amateur werk Voor het vernieuwen van verbleekte portretten. Voor vakkundige repa ratie van Uw toestel Burgemeester Grothestraat 14 Soestdijk Telefoon 2209 - Foto .M. Woldringh, N.F.K. Prinses Beatrix, die gisteren haar 14e verjaardag, vierde, De zoon van de heer v. d. Kop heeft de gemeente gedagvaard voor de Arrondis- sements Rechtbank te Utrecht, teneinde de nietig-verklaring of althans de on rechtmatigheid van de acte van schen king te verzoeken. De heer v. d. K. Jr. voert hierbij aan, dat het Beheers-insti- tuut over een onverdeelde boedel heeft beschikt, waarin de toen nog minderjari ge eiser als goed Nederlander deelgerech- tigd was. B. en W. stellen voor zich tegen deze vordering te verweren. Conform besloten. 6. Voorstel tot vaststelling van besluiten inzake toekenning van voorschotten op de gemeentelijke vergoeding ex. art. 101 der L.O.-wet 1920 aan de bijzondere scholen voor het jaar 1952. Conform besloten. 7. Voorstel inzake vaststelling van het ge tal wekelijkse lesuren vakonderwijs aan de openbare u.l.o.school voor het jaar '52. Conform besloten. 8. Vaststelling van een besluit tot het verlenen van medewerking ingevolge art 72 der L.O.-wet 1920 aan het Bestuur der stichting Engendaalschool voor aanschaf fing leermiddelen voor het onderwijs in handenarbeid. Conform besloten. 9. Voorstel tot vaststelling van een be drag per leerling voor 1952 (art. 34, lid 4, van het besluit buitengewoon lager on derwijs 19491, ten behoeve van de school voor ziekelijke kinderen in het kolonie huis „Hemalie" te Soesterberg. Conform besloten. Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN 10. Vaststelling van een ontwerp-besluit als bedoeld in artikel 34 lid 4, van het be sluit buitengewoon lager onderwijs 1949 voor 1952, ten behoeve van de school voor zwakzinnigen (Van Arkel-stichting) aan de Hellingweg te Soest. Conform besloten. 11. Voorstel tot wijziging van de Leges- verordening. Het betreft hier een wijziging in de leges, welke verschuldigd zijn voor kampeer- vergunningen. Het aantal personen per tent is in de toekomst niet meer de grond slag voor de grootte van deze leges. De heer KRUYFF zegt vernomen te heb ben, dat dit kampeerterrein niet aan re delijke eisen voldoet en vraagt welke ver beteringen aangebracht zouden moeten worden. De heer BURGWAL zegt, dat de leges van 2.50 per tent te hoog zijn. Het zijn de kleine luiden die kamperen. De VOORZITTER zegt, dat in een vol gende vergadering de onvolkomenheden van dit kampeerterrein besproken zullen worden. Verder zegt spr., dat een bedrag van 2.50 per tent, waarin zijn begre pen de huur voor de standplaats en ge bruik van water, niet te veel is. De lig ging van dit terrein is prachtig voor fo rensen en elders zijn de kampeer-ver- gunningen duurder. Conform het voorstel wordt besloten. 12. Voorstel tot het aangaan van een geldlening. Deze geldlening is nodig voor de bouw van een R.K. 6-klassige school voor ge woon lager onderwijs aan de St. Wille- brordusstraat te Soest-Zuid. Conform besloten. 13. Voorstel om de wijziging van het Toe- lagebesluit 1951 van overeenkomstige toe passing te verklaren voor het gemeente- personeel. Conform besloten. 14. Vaststelling van besluiten inzake ge meente-eigendommen a. Verhuur van een perceel grond in het Burgemeester Dekethpark aan L. Noten boom te Soest. Conform besloten. b. Verhuur van een perceel grond aan de Sparrenlaan aan de Padvindersvereniging Stichting Hopman Masselmangroep te Soest. Conform besloten. c. Verhuur van een perceel grond aan de Middenlaan aan P. J. Felis en K. Hol land. Conform besloten. d. Huur van grond aan de Burgemeester Grothestraat van de St. Hypolitusstich- ting te Delft. Conform besloten. e. Verkoop van een perceel grond aan de Postweg aan Th. H. de Goede. Conform besloten. f. Wijziging van het raadsbesluit d.d. 16 November 1951, no. 479, betreffende rui ling van grond met P. C. en P. A. Kuyer. Conform besloten. g. Aankoop van een perceel grond, gele gen aan de Birkstraat van K. de Boer te Amsterdam. Conform besloten. Voorgesteld wordt de aanvangelijk opge legde aanslagen aan te houden, behoudens in één geval. Conform besloten. RONDVRAAG De heer SCHAAFSMA vraagt hoever de aangelgenheid omtrent het stichten van een Begraafplaats te Soesterberg is gevorderd. Wijst het Rijk een stuk ter rein aan De VOORZITTER zegt, dat de gemeente hiervoor een terein bezit, hetgeen ligt in het verlengde van de Oude Postweg. De heer OOMS vraagt hoe het staat met de oprichting van het Monument voor de gevallenen. De VOORZITTER zegt, dat dit een zaak is, die het comité aangaat. Het gemeente bestuur heeft het rosarium afgestaan, 'n crediet verstrekt en grond voor ophoging laten aanvoeren. Wanneer ons niets meer wordt gevraagd, doen wij ook niets meer. Wij wachten verder op het comité, waar van het initiatief moet uitgaan. Ruwe huid Ruwe haodeo Ruwe lippea De heer BURGWAL wijst op het feit, dat er water staat in de kelder van het per ceel Klaarwaterweg 86. De kelders in de ze omgeving zijn thans dicht, doch in ge noemde kelder komt het water naar bin nen via de luchtroosters. Wethouder VAN ZADELHOFF zegt dit te zullen laten onderzoeken en deelt me de, dat er sloten zullen worden gegraven achter en terzijde van deze woningen. De heer KRUYFF vraagt of er bij de po litie of brandweer voorschriften bestaan ter beveiliging van het publiek in bijeen komsten. Spr. zag in diverse lokaliteiten geen brandslangen of brandblusappara- ten. Spr. heeft wel gezien, dat stoelen en banken niet aan elkaar bevestigd waren, zodat bij uitbreken van 'n brand, 'n ca- tastrophe ontstaat. Indien er wel voorschriften bestaan, waarom worden deze dan niet toegepast, zo vraagt spr. De VOORZITTER zegt, dat er voorschrif ten bestaan, welke niet helemaal goed zijn. In overleg met de brandweer worden nieuwe voorschriften opgesteld en deze zullen volledig worden toegepast. Hand having van de oude voorschriften is niet mogelijk. De vergadering wordt hierna gesloten. iobi«uen Het is wel erg tragisch, gezien in het licht der geschiedenis, dat het Engelse dag blad „Daily Express" vorige week in een hoofdartikel voorstelde, dat Engeland, Frankrijk, Nederland, België en Portu gal een verdrag zouden sluiten om een gemeenschappelijk front te vormen tegen de moeilijkheden in Overzeese Gebieds delen. >M\ Men wijst in dit artikel naar Indonesië en zegt, „dat dit land tot het barbarisme is teruggekeerd Ik ben blij, dat ik dat niet heb gezegd, want dan had me wat boven m'n hoofd gehangen. Maar is het teveel beweerd als ik hier boven zeg, dat het „tragisch" is Ik be doel dan niet tragisch voor het trotse Britse Empire, dat het zoiets moet voor stellen, maar tragisch, omdat nog maar een paar jaar geleden, toen Nederlan ders, die wisten wat er in het Verre Oos ten te gebeuren stond, als hopeloze en onverbeterlijke slavendrijvers werden af geschilderd, toen zij voorspelden en waar schuwden, dat de hele zaak fout zou lo pen, wanneer wij ons op korte termijn zouden moeten terugtrekken uit Ned. In- dië. Alle verzoeken om inzicht werden toen aan dovemans oren gezegd. In haast nog grotere mate is het artikel tragisch, omdat het juist Engeland is, die ons verhinderde onmiddellijk na de capi tulatie van Japan het bestuur over Ned. Indië weer ter hand te nemen, iets waar toe wij alleen gerechtigd waren. Engeland plukt nu wel in hevige mate de wrange vruchten van een stupide politiek, die zo weinig van vooruitzien blijk geeft, dat ze zeer on-Engels aandoet. Nu haast al onze Overzeese gebiedsdelen, mede door hun toedoen, zijn weggeschon ken en de storm komt opsteken die zij zelf hebben gezaaid, vind ik het verzoek aan ons land, een blok te vormen tegen de chaos in het Vere Oosten, wel zeer vreemd. H. OEKMAN. Van Weedestraat 36 A Tel. 2792 of f 11.60 bij aanschaf en 18 x f 6.85 per maand. S.E.C. Door terrein-afkeuring is de beslissende wedstrijd S.E.C.—D.W.S.V. niet gespeeld. Dit zal nu op Zondag 10 Februari gebeu ren. S.E.C. 1 zal Zondag een vriendschappe lijke wedstrijd spelen tegen E.M.M. In deze wedstrijd wordt een gewijzigde opstelling van het S.E.C.-team beproefd. Het programma voor Zondag is als volgt: S.E.C. 1—E.M.M. 1, 2.30 u„ vriendschapp. S.E.C. 2 is vrij. S.E.C. 3—Patria 2, te 2.30 uur. Zaterdagmiddag: C.J.V.V. AS.E.C. A, te 3.30 uur. S.E.C. B—Jonathan A, te 3.30 uur. B.D.C. B.D.C. krijgt P.V.C. op bezoek op de Ferd. Huycklaan en er zal daar een span nende strijd te zien zijn, indien het ter rein tenminste niet wordt afgekeurd. Het programma luidt: B.D.C. 1—P.V.C. 1, te 2.30 uur. B.D.C. 2Celeritudo 2, te 12 uur. VeenendaalB.D.C. 3. K.V.V.A. BB.D.C. D, te 12.30 uur. K.V.V.A. A—B.D.C. B, te 2 uur. K.V.V.A. b—B.D.C. a, te 3.30 uur. SOESTER BOYS. Het programma luidt: Soester Boys 2Hoogland 2, te 2 uur. V.V. „HEES". Het programma luidt: S.M.V.-BoysHees, te 3.15 uur. Hees 2Altius 3, te 3.15 uur.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1