Soest in 1951- Nog steeds niet* SOEST HOEK. Het Soester Gasbedrijf, DINSDAG 5 FEBRUARI 1952. 28e JAARGANG No. 10. soester tourant BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) Verschijnt iedere Dinsdag en Vrqdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT 17 Mei a.s. herdenkt het Gemeentelijk Gasbedrijf het feit, dat het 25 jaar gele den in gebruik werd gesteld. Met het brengen van gas in onze gemeen te deed Soest een belangrijke stap om een meer moderner woonplaats te worden. Te lang reeds was Soest van gas versto ken geweest en menige vestiging en aan koop van de toen zoveel gebouwde land huisjes sprong af omdat het onmisbare gas ontbrak. 800 Gasverbruikers werden in het eerste jaar van het bestaan van het gasbedrijf geboekt en nu is er in Soest geen woning meer zonder gas. Ruim 4000 gasmeters zijn in de loop der jaren geplaatst. Als we ditmaal het Gasbedrijf naar voren brengen, dan is het mede, omdat dit be drijf verschillende malen in 1951 te spra ke is gekomen wegens de prijsverhogin gen van het gas. De directeur van dit bedrijf, de heer W. Kerkhoff, is niet gauw uitgepraat als men over gas begint. De verhoging van de gasprijs is te wijten aan de verhoogde kolenprijzen en deze laatste prijzen hebben we niet in onze hand, zegt de heer Kerkhoff. De prijsverhogingen gaven wel beperkin gen van het verbruik en deze beperking zal nog verder doorwerken, ondanks het feit, dat de gasprijs, in verhouding tot de prijzen van andere brandstoffen, niet on gunstig ligt. Men kan, bij een doelmatig gebruik, op het gasverbruik bezuinigen, aldus de heer Kerkhoff, en hij staafde dit met cijfers. Naar aanleiding van een enquête, welke in 1950 in onze gemeente door het gas bedrijf werd ingesteld, werd een beeld van het gasverbruik verkregen. Een gezin, bestaande uit 4 personen, ver bruikt 33 kubieke meter gas per maand voor het koken van maaltijden, het zetten van koffie en thee, de afwas en voor li chamelijke reiniging. Wanneer de was niet buitenshuis is, dan is het verbruik 40.2 kubieke meter en wanneer een douche-cel wordt gebruikt, dan wordt het 44.7 kubieke meter. Indien men alles met gas pleegt te doen, dan stijgt het verbruik tot 51.9 M 3 en wan neer men ook nog een kuipbad gebruikt, dan is het verbruik 67.2 M 3. Hierop kan men bezuinigen, zei de heer Kerkhoff, want we hebben kunnen bere kenen, dat de bereiding van warme maal tijden, minder gas vergt, dan het verwar men van melk en het koken van koffie- of theewater. Een derde deel van het gasverbruik is be stemd voor de bereiding van de warme maaltijden en twee derde deel wordt voor andere doeleinden gebruikt, althans wan neer niet een baby tot een vier-persoons huishouden behoort. Natuurlijk kan er niet bezuinigd worden op het verbruik voor het koken van maal tijden, aangenomen, dat men dit reeds economisch verantwoord doet, doch er is wel te bezuinigen op ander terrein, zei de heer Kerkhoff. Het warmen van de melk voor de koffie kost veelal veel gas, omdat men niet de benodigde hoeveelheid melk verwarmt, doch in de regel veel meer. Ook de hoe veelheid water voor de thee of de koffie blijkt steeds groter te zijn dan de theepot bevatten kan. Ettelijke fluitketels staan, zonder of met fluit, minutenlang te ko ken. Typisch zijn de gevallen, waaruit blijkt, dat de huisvrouw des morgens te Nauwelijks is twee en vijftig Zo gezegd al wat op dreef, Of het gaat op onze aardbol Elke dag opnieuw weer scheef. Even is 't in Tunis rustig Of de opstand laait weer op En zetten de Egyptenaren 't Nabije Oosten op z'n kop. Frankrijk in het Verre Oosten, Eng'land vecht wat dichterbij Tegen groepen domme mensen, Opgehist tot razernij. En wij knokken maar weer verder In een wereld vol van haat En door heren diplomaten Wordt er steeds waar weer gepraat. Wij hebben de United Nations Plus een Raad voor Veiligheid, Maar wij zijn nog niet verenigd En niet veilig in deez' tijd. Het gezelschap dat in onze bossen de twee vossen schoot. circa 9 uur de gehele hoeveelheid melk voor een dag kookt en te half elf weer kookt voor de koffie. Het dan overblijven de wordt des middags nogmaals gekookt voor de bereiding van pap enz. Dit betekent driemaal koken van dezelfde melk. De heer Kerkhoff noemt nog meer be zuinigingen op en blijkt de gewoonten van de huisvrouwen maar al te goed te ken nen. Het gasverbruik is na de oorlog per hoofd gestegen, terwijl het aantal ver bruikers groeiende is. Dit meerdere ver bruik kwam voort uit de meerdere moge lijkheden, die 't gas biedt. Voor de comfo- ren kwamen fornuizen en er wordt thans gas verbruikt voor verwarmingsdoelein den. Met betrekking tot dit laatste zegt de heer Kerkhoff, dat dit alleen nuttig is wanneer men tijdelijke verwarming no dig heeft, b.v. spreek- en wachtkamers, doch niet voor permanente verwarming. Toch is de vraag naar gashaarden momen teel zó groot, dat ze niet tijdig leverbaar zijn. Het Soester Gasbedrijf werd opgezet voor een levering van 500.000 kubieke meter gas per jaar. In 1939 was deze levering reeds verdubbeld (1.000.000 kub. meter) en in 1950 bedroeg de afname niet minder dan 2.230.000 M 3. Een eigen Gasfabriek stichten is niet mo gelijk door de grote kaptaalsinvestering, maar de ontworpen landelijke gasvoorZie- ning zou een dergelijke vestiging ook verhinderen. In de nabije toekomst zal n.1. het gas slechts in enkele monstergrote bedrijven worden geproduceerd. Amersfoort is de gasleverancier voor Soest, terwijl ook Baarn ons gas levert. Amersfoort heeft het bedrijf aldaar ge moderniseerd en de productie uitgebreid door de ingebruikstelling van een nieuwe gashouder van 20.000 kubieke meter. Natuurlijk spraken we ook over de on gemakken, welke het bedrijf kunnen op leveren en kwam de gasafsluiting van 24 December 1950 ter sprake. Ja, dat was een zeer naar besluit, dat we toen moesten nemen, zei de heer Kerk hoff. Des middags waren de directeuren van Baarn en Amersfoort op het Soester be drijf en werd er berekend, dat men de productie van gas zou kunnen bijhouden. Te kwart over zeven steeg de gasafname echter geweldig en de wijzers van de gas houders benaderden de nul. Ik telefoneerde met Amersfoort en Baarn, doch daar was de situatie hetzelfde. Tien minuten later heb ik het besluit moeten nemen de leidingen af te sluiten om te voorkomen, dat het buizennet volledig ge vuld zou worden met lucht, hetwelk later een zo groot onherstelbaar gevaar zou opleveren, dat het ongerief op deze avond hiertegen in het niet viel. Enige uren later hadden we weer gas genoeg, maar toen durfden we de gastoe- voer niet weer aan te vangen. U kunt zich de ramp voorstellen, welke dan onge twijfeld gekomen zou zijn, want er zou den nog vele gaskranen in de Soester keukens openstaan, waaruit het gas rijke lijk zou kunnen wegstromen en dat des avonds te 11 uur. Daarom moesten we wachten met de gas distributie tot de volgende ochtend. De Soester particuliere gasfitters en het personeel hebben die dag prachtig sa mengewerkt om de hernieuwde gastoevoer zonder ongelukken te doen geschieden. Er was uiteraard al lucht in de buizen gekomen en ontploffingen zouden niet uit blijven, indien men niet voorzichtig te Foto „Astra," Soesterbergsestcaat 106. Soest. werk zou gaan. Op verschillende punten van de gemeente hebben fitters de gaskra nen opengezet en gewacht tot dat men er zeker van was, dat alleen gas uit de bui zen stroomde. Het is goed gegaan, zegt de heer Kerkhoff en zonder de minste ontploffing. Op onze vraag hoe het staat met de uit komsten van het bedrijf, zegt de heer Kerkhoff, dat het bedrijf geen winst meer oplevert. Dat was in het verleden wel het geval. Maar wat erger is, we staan binnen niet al te lange tijd voor de nood zaak een deel van het bestaande buizen net, dat nu 25 jaar in gebruik is, te ver nieuwen, hetgeen natuurlijk grote uitga ven zal vergen. INWONERAANTAL STEEG IN 1952 TOT 23.585. Op 1 Januari 1951 bedroeg het aantal in woners van onze gemeente 23.170, n.1. 11.128 mannelijke en 12.042 vrouwelijke personen. Op 31 December 1951 telden we 23.585 inwoners, waarvan 11.342 mannelijke en 12.243 vrouwelijke personen. Dit wil zeg gen, dat de bevolkingsaanwas gedurende 1951 415 personen bedroeg. Het vrouwen-overschot in onze gemeente, hetwelk op 1 Januari 1951 op 914 stond, is in 1951 teruggelopen tot 901. De vermeerdering van 415 personen kwam tot stand door Geboorten. Het aantal jongens dat gebo ren werd bedroeg 255, terwijl 233 meis jes het levenslicht aanschouwden. Het aantal geboorten was het laagst in Januari (29) en het hoogst in December (54). In Februari bedroeg het aantal 29; in Maart 35; April 35; Mei 44; Juni 34; Juli 51; Augustus 45; September 39; Oc- tober 40 en in November 43. Om de bevolkingsaanwas te kunnen be palen moet ook rekening worden gehouden met het aantal overleden personen. Sterften. In 1951 overleden 197 inwoners, n.1. 92 mannen en 105 vrouwen. Het verloop van deze gevallen was aldus. In Januari stierven 29 personen, in Fe bruari 16, Maart 21, April 10, Mei 8, Juni 17, Juli 16, Augustus 12, September 21, October 13, November 15 en in December 19. De vermeerdering veroorzaakt door ge boorte- en sterfgevallen bedraagt dus 488 minus 197 is 291 personen. Het aantal vestigingen en de personen, die onze gemeente verlieten, bepalen eveneens de loop der bevolking. Vertrokken. Het aantal inwoners, hetwelk onze gemeente verliet bedroeg 1735, n.1. 774 mannelijke en 961 vrouwelijke perso nen. Uit Soest vertrokken in Januari 116, Februari 123, Maart 215, April 115, Mei 130, Juni 221, Juli 144, Augustus 148 Sep tember 127, October 149, November 159 en December 159 personen. Vestigingen. Tegenover hen, die wegtrok ken, vestigden zich 1859 personen in onze gemeente, n.1. 825 mannelijke en 1034 vrouwelijke personen. De meeste personen vertrokken in Maart en Juni, terwijl de meeste vestigingen plaats hadden in Maart en September. Ingeschreven werden in Januari 123, in Februari 141, Maart 195, April 156, Mei 140, Juni 162, Juli 160, Augustus 136, Sep tember 229, October 171, November 145 en December 101 personen. Het verschil door vestiging en vertrek bedroeg derhalve 1859 minus 1735 is 124 personen. De totale vermeerdering van de Soester bevolking bedroeg derhalve 415 personen, Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 POSTGIRO 126151 Vrijdagavond ben ik er eens echt voor gaan zitten. Over de gehele frontpagina van onze courant was het verslag van de Woens dagavond gehouden gemeenteraadszitting uitgesmeerd en dit beloofde dus wel wat. Maar m'n lieve mensen, wat was dat een sof, als ik het zo noemen mag. Het was alles weer „conform besloten" en wanneer de heer Burgwal er niet was ge weest, hadden B. en W. evengoed hun jongste bedienden kunnen sturen. Wanneer je het verslag zo leest, zou je tot de overtuiging komen, dat het hier een ideale, eensgezinde gemeente is en dat haarkloven en oppositie hier niet gekende dingen zijn, waarmee ik niet wil zeggen, dat haarkloven en oppositie hetzelfde is, al lijkt het er in ons wereldje vaak veel op- Toen het raadslid Mevrouw Polet, na me dedeling van het besluit, dat Gedeputeer de Staten de zittingsgelden tot 8.— had den verhoogd, zei, dat ze nu nog niet eens mocht juichen, werd mij m'n laatste kans op een beetje opwinding ontnomen. Waarom meenden de raadsleden, dat ze niet mochten juichen Als ik het zeggen mag, vind ik het een beetje misplaatst te genover de kiezers en de geldbezorgers. Wanneer onze redactie en directie in een openbare of geheime vergadering zouden besluiten mij 60 °/o salarisverhoging te ge ven, zou ik een rondedans om hen maken en zeker een uur lang hoera en lang-zal- ie-leven roepen. Waarom doet onze gemeenteraad dat niet? Het zou een prettige afwisseling tussen de hamerstukken zijn geweest en we had den er misschien een headline in de dag bladen mee gehaald. Dat ons raadscollege niet erg luidruchtig en praatzaam is, krijgen we zo langzamer hand door. De vergaderingen van onze gemeente raad kan men moeilijk meer openbare vergaderingen noemen. Toen ik er in een van mijn laatste hoek jes op wees, dat we zoveel raadsleden hebben, wiens namen we nimmer in de verslagen tegenkomen, had ik verwacht, dat minstens één raadslid in zijn of haar pen zou kruipen om ons te vertellen, dat spreken in de raadsvergaderingen niet meer nodig is, omdat de zaken reeds tevo ren in de commissie-vergaderingen wor den besproken en practisch afgedaan en de openbare vergaderingen dus alleen maar nodig zijn voor het nemen van be sluiten. Ik ben geneigd dit te geloven, vooral als ik bedenk, dat de heer Burgwal in geen en kele commissie zitting heeft en zijn naam het meest in de verslagen voorkomt. H. OEKMAN. n.1. 214 mannelijke en 201 vrouwelijke personen, waardoor het inwonertal op 31 December 1951 steeg tot 23.585. Verwacht kan worden, dat dit jaar de 24000e inwoner kan worden geboekt. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau, Van Weedestraat 3, op Woensdag en Zaterdag, van 14 tot 16 uur. Knipmes in etui, bruine portemonnaie, militair legitimatiebewijs, kinderwagen, bruine wollen muts, vulpendop, halve H.L. eierkolen, kinderportemonnaie, rijwieldy namo, huissleutel, wieldop, padvinders- riem, damesportefeuille met inhoud, schaar, zilveren asbakje, enige zilverbons, kinderschoudertas, 3 zakken meel, groene kindermuts, grijze handschoen, zwarte wollen want, wollen muts, grijze hand schoen. DE ARRESTATIES TE SOESTERBERG. Naar aanleiding van in de dagbladen ver schenen berichten over massa-arrestaties te Soesterberg, verband houdende met ge pleegde malversaties, deelt men ons uit gezaghebbende bron mede, dat op de vlieg basis twee militairen zijn gearresteerd wegens diefstal van koper. Daarnaast is in Zeist één arrestatie ver richt, welke verband houdt met gepleeg de onregelmatigheden bij de magazijn dienst van de L.S.K. Hier betreft het een burger kracht, die mogelijk debet is aan de onregelmatigheden, welke bij de Lucht macht in Nederland zouden zijn gepleegd en waarvoor elders meerdere personen zijn gearresteerd. De berichten omtrent arrestaties van 40 en meer personen op de vliegbasis Soes terberg worden ten stelligste ontkend.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1