Grote gebeurtenissen en hun schaduwen. Eventjes terzijde A A SOEST Voor BRANDMELDING uitsluitend TELEFOON 3 3 33. De Amerikanen hebben altijd twee keer plezier van hun verkiezingen. In November moet de president worden gekozen en gedurende de zomer en de herfst zullen we dus de candidaten van de Republikeinen en Democraten het land door zien trekken, ieder trachtend te over tuigen, dat hij de beste is. Dat is het tweede plezier, waaraan het eerste plezier voorafgaat, n.1. de strijd, die in elke par tij wordt gevoerd om dé candidaat te mogen zijn. Die pret is nu aan de gang. Voor een buitenlander is het moeilijk te zeggen waarin het verschil, het principië le verschil tussen die twee grote partijen zit. In de practijk komt het hier op neer, dat de Republikeinen behoudender, de Demo craten vooruitstrevender zijn. De democraten voelen er meer voor Ame rika de rol toe te bedelen van organisator van de wereldvrede, de „containment het intoom houden van de Russen; in de Republikeinse kringen wordt nog al eens met het isolationisme gecoquetteerd of met de idee een kruistocht tegen Moskou op te zetten. Maar ook Eisenhower heeft zich dezer dagen tot Republikein bekend en Eisenhower is juist voorstander en van een belangrijk stuk van de democratische buitenlandse politiek de uitvoerder. Zo zijn er op het gebied, zowel van de binnen- als de buitenlandse politiek van de V.S., republikeinen, die democratischer zijn dan de democraten en democraten, die republikeinser zijn dan de republikei- nen. Maar hoe dit zij, Truman's democratische politieke aanhang vindt men onder de in dustrie-arbeiders, onder de boeren, de graanfabrikanten, in het Midden Westen en onder de negers. De meeste negers wonen in het Zuiden, waar de rassentegenstellingen het grootst zijn. Weliswaar heeft de neger ook daar officieel toegang tot de stembus, maar van de candidaatstelling wordt hij verre gehouden, zodat hij daar alleen maar mag prijzen wat de blanken wijzen. En wat wijzen de blanken daar Schrik niet, democraten. Maar het zijn er dan ook de democraten naar. Ze hebben het Truman vaak lastiger gemaakt dan de Republikei nen en het is duidelijk, dat men die vrien den, de Dixiecraten, liever kwijt dan rijk Langzamerhand begint zich echter een kentering af te tekenen in het Zuiden. Meer en meer worden de landbouw-sta- ten daar geindustrialiseerd. De plantage neger, onmondig, wordt fabrieksarbeider, mondig. Want beide grote vakcentralen nemen negers op als leden met gelijke rechten als de blanken en juist die beide vakcentralen steunen de democraten, de politiek van Truman en niet die van de Dixiecraten. Maar al mag die kentering zich ingezet hebben, ze is nog niet zo ver op weg, dat ze in November a s. gewicht in de schaal zal leggen en de eerste maanden zullen we uit 't land van Uncle Sam wel het meeste horen over de partij-candida- ten uit de geijkte millieus. Voor de democraten is dit in de eerste plaats Truman, maar Truman heeft er zich nog niet over uitgelaten, of hij een nieuw candidaatschap aanvaardt. Naast de naam van de huidige president wordt die van de senator Kefauver genoemd, de man die de corruptie-schandalen en die van het lid van het Hooggerechtshof Vm- son aan de kaak stelde. De Republikeinen paraderen met Taft en met Eisenhower. Zoals wij zeiden vertel de de laatste pas enkele weken geleden, dat hij Republikein was, maar alleen een candidatuur zou aanvaarden als hij er zelf geen moeite voor hoefde te doen. Maar al is Eisenhower voor ons buiten staanders een naam met inhoud, ook op politiek terrein, in de V.S. zelf is dat on der de Republikeinen de senator Taft, uiterst conservatief en fel op de candida tuur. Een derde naam is die van de Gouverneur van Californië, Warren, een vooruitstre vend iemand, maar die in 1948 als candi daat gewipt werd door Dewey. Naast die drie figureert dan nog Harold Stassen, ex-gouverneur van Minnesota. In die twee koppels zal het er om gaan, welke twee van de zeven straks aan de eindsprint deel zullen nemen. En hoe die eindsprint zelf er uit zal zien November is dichter bij dan het lijkt en dan zullen we het weten. 25-JARIG JUBILEUM. Te midden van een grote schare familie leden en vrienden herdacht Mej. J. v. d. Hooff, ten huize van de familie Willeu- mier, de dag, waarop zij vóór 25 jaar als naaister haar loopbaan was begonnen. Nadat de heer Willeumier deze bijeen komst had geopend, overhandigde de pre sidente van de Ned. Ver. van Huisvrou wen, afd. Baarn-Soest, haar de vergulde broche met bijbehorende oorkonde. Hier na was 't woord aan de gastvrouw, die mej. v. d. Hooff hartelijk toesprak en haar daarbij een stoffelijk blijk van waardering Henk Schijvenaar begint weer te lopen, hoewel zijn been nog in het gips zit. Schijvenaar doet zijn eerste loopoefenin gen voor zijn bloemenzaak op de Prinsen gracht te Amsterdam. aanbood. De redactrice van het Maandbericht sprak vervolgens mevr. Willeumier toe en wees op de band tussen haar en mej. v. d. Hooff in die 25 jaren gelegd. Dat het de jubilaresse niet aan belang stelling ontbrak, bewezen wel de vele vriendelijke woorden, die haar van ver schillende kanten bereikten. WINKELDIEVEGGE BERECHT, Een onsympathiek misdrijf noemde de Of ficier van Justitie de handelwijze van mej. M. van A. alhier, die op 18 Augustus j.1. de winkelierster B. F. F. van vier bank biljetten van 10.beroofde. De verdachte was de winkel binnengeko men om een kleine inkoop te doen, waar voor zij een bankbiljet van 10.ter be taling aanbood. Toen de winkelierster zich naar de huiskamer begaf om het geld te wisselen, deed de naaister een greep in de toonbanklade en eigende zich vier bankbiljetten van 10.toe. Gelukkig werd het geval tijdig ontdekt door de win kelierster, zodat de dievegge zich slechts zeer kort in het bezit van het gestolen geld heeft mogen verheugen. De Officier van Justitie eiste tegen haar veeertien dagen gevangenisstraf. Gelet op de huiselijke omstandigheden van de ver dachte maakte de Utrechtse Politierech ter er twee maanden voorwaardelijk van met een proeftijd van drie jaar en 20. boete, subs. tien dagen hechtenis. STRAALJAGER VERONGELUKT. Eerst heden vernemen wij, dat een 12-tal dagen geleden 'n Meteoor-straaljager van de vliegbasis Soesterberg kort na een start verongelukt is. Het toestel zou van geringe hoogte zijn te recht gekomen op de heide nabij de spoor lijn Amersfoort-Utrecht, waar het een buiklanding zou hebben gemaakt. Het toestel werd wel vernield, doch vloog niet in brand. De bestuurder bleef ongedeerd. VOLLEYBAL. De Volleybal-club „Eltheto" was de gast van de afdeling Volleybal van de Gymna stiekvereniging „Olympia" aan de Prins Bernhardlaan. De heer Egberts, voorzitter van „Olym pia", heette de gasten hartelijk welkom en hoopte, dat het niet bij dit ene contact zou blijven. Hij wekte de speelsters en spelers op tot een vlotte en sportieve wed strijd, waarin niet zozeer het winnen, dan wel de gezellige sfeer hoofdzaak zou zijn. De heer Maris dankte de heer Egberts voor zijn welkomswoorden en zei de verzeke ring te kunnen geven, dat het van hun kant zeer zeker niet bij een vluchtig con tact zou blijven. Ook hij wenste de aan wezigen een sportieve avond toe. Helaas was „Eltheto" maar met drie da mes verschenen, zodat er 'n Eltheto-Olym- pia-combinatie gevormd werd, die zowaar in beide games de meerdere bleef van de Olympia-dames. Daarna kwamen de heren in het veld. Eltheto had in het begin kennelijk last van de beperkte afmetingen van de zaal en verloor de le game met 15-13. In de 2e ga me kwam echter ook Olympia er beter in en hoewel de uitslag anders zou doen vermoeden, wonnen de Olympianen na spannende strijd met 15-7. Ook de 3e ga me was voor de gastheren. Nu bleven zij met 15-10 de meerdere. Hierna speelde 'n andere Olympia-Elthe- to-combinatie weer tegen de rest van de Olympia-dames en weer was de combina tie iets sterker. Tot slot probeerden ook de Olympia-heren 2 het nog eens tegen Eltheto. Het 2e was echter versterkt met B. Schoegje en de trainer Frankena. Het werd een levendige strijd, waarin Olympia 2 wist te winnen met 2-1, 15-4, 13-15, 15-9. Na afloop dankte de heer Maris voor de gastvrijheid en de geboden sportiviteit. OM HET SOESTER DAMKAMPIOENSCHAP. Voor het kampioenschap van Soest wer den in de vereniging „De Variant" de na volgende wedstrijden gespeeld: le Afdeling: VeermanSjollema Sr. 02. ColletVan Es 02. KraaijWaal 02. 2e Afdeling. Van DijkElberse 02. Wal straLiefhebber 0-2. StruyckNiemants- verdriet 02. SchimmelGemert 02. ImmerzeelC. Jak 02. KregerDillisen afgebroken. SchimmelElberse 11. 3e Afdeling. BarneveldSjollema Jr. 02. VerripsM. Jak 02. J. BremerVerrips 2—0. „TEMPO" VIERDE JAARFEEST. Onder grote belangstelling vierde de Ren en Toervereniging „Tempo" Zaterdag avond het 2-jarig bestaan in „Eemland". De heer J. v. d. Broek, voorzitter der ver eniging, sprak een welkomswoord, spe ciaal tot de afgevaardigden van S.P.S.V., „De Adelaar" en E.H.B.O. alhier. Voor de paraatheid der E.H.B.O., waarvan steeds leden aanwezig zijn bij wedstrijden en trainingsritten, bracht spr. dank. Met vol doening kon spr. de groei der vereniging in de afgelopen 2 jaar constateren, waar bij de prestaties van de nog jeugdige ren ners mochten worden genoemd. Het programma werd hierna geopend met het optreden van de manipulator Harry Barna uit Baarn, die de aanwezigen liet genieten van zijn vingervlugheid, terwijl daarna de jodelzanger Wiljon zijn Zwit serse liedjes ten beste gaf. Na de pauze trad de toneelvereniging „Soestdijk" voor het voetlicht met het blijspel „Het wereldwonder". Onder regie van de heer Kronemeijer werd het een zeer goede vertolking en 'n kostelijk amusement voor de vele toe schouwers. De heer v. d. Broek dankte de medewer kenden voor hun belangeloos optreden on der aanbieding van bloemen en rookgerei. Met jodelzang en goochelen werd het pro gramma besloten. RECTIFICATIE. In het verslag van de wedstrijden, welke door de E.H.B.O. alhier waren georgani seerd is door ons de jury niet volledig vermeld. Wij noemden als jury-leden de Hilversumse artsen dr H. J. Guljé en dr J. Beyerink, doch hierbij behoorde ook dr P. Donker alhier, docent van de E.H.B.O. en samensteller van het ongeval, hetwelk op deze avond werd behandeld. SOESTER SCHAAKCLUB. De Soester Schaakclub behaalde tegen N.S.F. 1 een 5%-4% overwinning, waar mede na drie overwinningen in successie, de 3e plaats is bereikt in de 2e klasse van de Stichts Gooise Schaakbond. De uitslagen waren: J. ThomaszeH. G. Beekman Y2-V2. J. GorterJ. Harder 1-0. H. de GraafA. v. d. Kuilen 1-0. J. J. Im merzeelF. C. Evenhuis 0-1. A. v. Dijk J. Ehrenburg 0-1. L. de RegtJ. F. Otto 1-0. Th. de RuigM. van Engelen 1-0. J. TimmerK. van Ree 0-1. J. K. v. Zijtveld J. Corbuul 1-0. G. v. MunsterG. Hoo- geveen 0-1. 25 JAAR AMBTENARESSE. Zaterdag 2 Februari herdacht Mej. D. H. van Goor, Sophialaan 5, alhier, het feit, dat zij voor 25 jaar in dienst trad bij de Raad van Arbeid te Amersfoort. De jubilaresse had die dag vrijaf en werd thuis door haar collega's gelukgewenst. De heer J. Stöfsel, chef de bureau, bood haar namens de ambtenaren een bloem stuk aan en overhandigde de oorkonde waarop dit dienstjubileum is vermeld. Een merkwaardigheid is wel, dat de ju bilaresse pas op 33-jarige leeftijd te Amersfoort in dienst trad, na voordien enkele jaren in dienst van een elders ge vestigde Raad van Arbeid te zijn geweest. MUZIEKAVOND IN OUDE KERK. Voor een helaas gering aantal belangstel lenden werd gisteravond in de Oude Kerk een wijdingsvolle muziekavond gegeven onder leiding van de organist Maarten Kooy. Na een inleidend woord ving het kerk- concert aan, waarin vocale en instrumen tale muziek, alsmede toepasselijke decla matie, afwisselend ten gehore werd ge bracht. Medewerking verleende Kees van de Vel den, bas, George Gardien, fluit en een fluit- en strijkensemble, terwijl Maarten Kooy het clavecimbel en het orgel be speelde. Het Ned. Herv. Kerkkoor verzorgde de zang. Het programma werd goed vertolkt en had 'n grotere belangstelling verdiend. R.K.T.T.V. „SHOT". Naar aanleiding van ons bericht betref fende de te houden achtkamp van de acht prominente Soester tafeltennissers, wordt ons erop gewezen, dat de vermelde acht spelers en 4 reserve-spelers als zodanig zijn uitverkoren door een keuze-commis sie. Het is niet zeker, dat deze spelers al len aan de uitnodiging tot deze achtkamp gevolg zullen geven. HET GESOL MET DE RENTE Het uitschrijven van gemeenteleningen wordt langzamerhand een publieke vermakelijkheid. Nadat Vlaardingen een lening uitgeschreven had, waarbij de eerste veertien jaar geen rente uitbetaald werd, is een gemeente in het oosten van het land op de proppen geko men met het tegenovergestelde. Daarbij wordt EEN TIENTJE VOOR EEN REGENBUI. Wij, Nederlanders, hoe nuchter wij ove rigens ook zijn, houden er toch wel van zo af en toe eens een kansje te wagen in de hoop, met een mager wormpje een dik ke, vette snoek te vangen. Het „gokken" zit er zelfs al bij onze kin deren in. „Wedden om een potlood, dat je niet over die plas springt „Wedden dat ik een acht voor die repetitie haal enz. Het lid van de Arnhemse Gemeenteraad had het noch zo gek niet bekeken, toen hij gokte op de goklust van zijn medeburgers. Ofis de goklust bij vreemdelingen nog groter Aan het risico, dat een Engelse verzeke ringsmaatschappij op zich neemt, zou je het haast zeggen. Waarom durft geen enkele Hollandse maatschappij het aan een tientje uit te keren voor elke dag, dat er een bepaalde hoeveelheid regenwater is gevallen De Hollandse vacantieganger deert het niet of hem voor 'n verregende vacantie geld of money wordt uitbetaald, als hij maar centen ziet. Het lid van de Gemeenteraad heeft met- het plan voor deze regenverzekering meer reclame gemaakt voor Arnhem's schone dreven, dan hij in de mooiste folder of advertentie had kunnen doen en wij voor spellen Arnhem dan ook, vooral wanneer de voorzomer regenachtig is, een „uitver kochte" stad. Het is maar gelukkig, dat je zes dagen tevoren een polis moet nemen, want stel je voor dat dit bijvoorbeeld een dag te voren nog mogelijk zou zijn. Ik „wed", dat na de weerberichten, die gietbuien voorspelden, half Nederland naar Arn hem trok om tientjes te halen. Arnhem heeft in elk geval met deze re genverzekering, om bij het „gokken" te blijven, als eerste de troeven in zijn hand. Wat moet Soest daar nu tegenover stel len: Ik ben er bepaald nieuwsgierig naar, want wij willen vanwege de con currentie natuurlijk nog iets beters aan bieden. Misschien komt het nog wel eens zover, dat je bij regen, inplaats van te moeten betalen, de volle pensionprijs vergoed krijgt. Gelukkig voor ons en andere vacantie- oorden zijn er ook pessimisten zoals mijn buurman, die ik over deze verzekering sprak. De man mopperde, dat hij altijd slecht weer had, wanneer hij met vacan tie ging. „Nou buurman", zei ik, „dan ga je natuur lijk nu je vacantie in Arnhem doorbren gen, dan heb je tenminste nog de lol, dat je voor het slechte weer centen vangt". „Ik zal wel uitkijken", bromde hij terug. „Als het dan regent is het natuurlijk zo'n vies, akelig, miezerig motregentje. Dan heb ik niet alleen pech dat ik bin nen moet blijven, maar ook nog het sja- cherijn, dat het net te weinig regent om er centen voor te krijgen en mijn geld voor de verzekering ook nog kwijt ben. Nee, hoor, Arnhem zal mij dit jaar niet zien." Arme buurman, ik hoop voor hem maar niet, dat hij ergens aan zee zal zitten met plensbuien, die in Arnhem tien gul den waard zijn. Mijn zoon beziet de dingen beter. „Laten wij nu in de vacantie naar Arnhem gaan." was zijn voorstel en hoopvol liet hij er op volgen: „Als het dan drie dagen lekker hard regent, krijgen we dertig gulden en dan kunnen we voor mij zo'n moord auto ped op luchtbanden kopen, zoals mij vriendje heeft" „En ik dan?" vraagt mijn dochter. „Kibbelen jullie daar toch niet over", valt mijn vrouw in, „als we regengeld krijgen zal ik daar eerst een nieuwe para- plui voor kopen, want de mijne hebben jullie stuk gemaakt." Ik heb het al weer bekeken. Regen of geen regen, de vacantie wordt voor mij geen cent voordeliger. juist in de eerste jaren een hoge rente gege ven en wordt de lening in de laatste jarsn renteloos. Inmiddels is Voorburg weer met een ander trucje begonnen om de maximum rente te omzeilen. Deze gemeente schrijft een lening van één millioen uit tegen 4% rente en voldoet daarmee aan de voorschriften der regering. Maar voor 4% kan men op het ogenblik geen geld lenen. Er is dan ook een bijzondere voorwaarde aan verbonden. Het geld wordt nl. verschaft door een niet-ge- noemde geldschieter, die in het bezit is van ruim 366.000.- van een oude Voorburgse lening, die gedeeltelijk 3 en gedeeltelijk 3%% rente doet. Dit bedrag wordt met de nieuwe lening volledig afgelost en het komt dus hierop neer, dat de oude lening geconverteerd wordt "tot een hoger rentetype. Dit betekent voor de geldschieter en winst, waardoor hij in totaal voor zijn bezit een half procent rente meer maakt dan 4%. Er blijkt dus een groot aantal mogelijkheden te bestaan om de rentevoorschriften van de minister te ontduiken. Zou het dan ook niet alle aanbeveling verdienen om een regeling die men toch niet kan handhaven op te hef fen? Dit gesol met de rente door overheids instellingen is toch eigenlijk een onwaardig gedoe.

Soester Courant | 1952 | | pagina 2