Soest over 25 jaar. Grijs haar! SOEST IN DE HOEK. DINSDAG 12 FEBRUARI 1952. 28e JAARGANG No. 12. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 126156 Een aandachtig maar tevens critisch ge hoor was in „Religie en Kunst" aanwezig toen Wethouder W. G. v. Zadelhoff sprak over het Uitbreidingsplan onzer gemeen te Aandachtig, omdat de heer Van Zadel hoff zeer uitvoerig was en het plan goed onder de knie bleek te hebben en critisch, omdat er nogal onrust onder de burgerij is met betrekking tot de uitvoering van het plan. De heer Van Zadelhoff begon met er op te wijzen, dat het sociaal-economisch en geografisch rapport van dr Vlak nodig was om een prognose te maken van de toekomstige groei van Soest. De behandeling van dit rapport liet spr. achterwege, daar in ons blad hierover reeds meerdere malen uitvoerig is ge schreven, zodat de burgerij in dit op zicht uitstekend is ingelicht. Spr. bepaalde zich daarom tot de con- clussies van dit rapport. Hoeveel mensen zullen zich in de eerste 25 jaren in Soest vestigen Wat voor mensen zijn dit Hoeveel wo ningen moeten wij voor hen bouwen en in welke huurklassen Moeten er nog winkelbedrijven worden toegelaten Hoe groot zijn de recreatie-mogelijkheden Hoe is de situatie voor het agrarisch be drijf Dit waren o.m. punten, die vooral in het oog moesten worden gehouden bij het ma ken van het Uitbreidingsplan. Dr. Vlak heeft aangetoond, dat Soest snel is gegroeid, in verhouding sneller dan de Provincie en het Rijk. Het geboorte-ovei*schot werd steeds klei ner, doch vele Émigranten voerden het in wonertal op. De vele gepensionneerden en kleine ren teniers onder deze imigranten waren oor zaak van een lage bezetting der woningen. Zij waren oorzaak van de veie—midden standswoningen die gingen verrijzen, doch zij brachten weinig geld in de winkelkas. Er kwam niet veel industrie en de ves tiging hiervan ondervond tegenwerking. Het gevolg was, dat er een arbeidsover- schot groeide, d.w.z. dat voor de alhiei wonende werkers van hoofd en hand geen werkgelegenheid ter plaatse was en men buiten de woongemeente werk moest zoe ken. Dit was ook oorzaak, dat de arbei ders veelal ongeschoold bleven en, in het algemeen gezegd, Soest niet industrie- minded werd. Meer industrie en bestemming van grond tot industrieterrein werden dan ook be langrijke wensen en factoren voor het uitbreidingsplan. Hieraan werd tevens de noodzaak gekoppeld van de vestiging van een ambachtsschool. Daarom wordt thans getracht hier indu strie te krijgen. Vele moeilijkheden levert dit streven op, want van de 10 aanvragen om industrie-vestiging zijn er 8 niet bo- na fide. Winkels zijn er in onze gemeente reeds te veel en de winkeliers hebben een consu mentengemiddelde, hetwelk veel lager ligt dan in Baarn of Zeist, waarbij nog komt, dat Soest geen achterland heeft, zoals Eemnes en Spakenburg het achter- In de Soester krant van Vrijdag Werd statistisch ons vermeld, Hoe 't de laatste honderd jaren Met de Soesters was gesteld. Aan het slot bespreekt de schrijver Onze nieuwe industrie; Dat is Soest fabrieken komen Heeft wel ieders sympathie. Hierdoor komen veel gezinnen Wonen in het mooie Soest, 'n Feit waardoor de Soester welvaart Meer en meer floreren moest. Maar, de schrijver wil voorkomen, Het verouderingsproces; Zet hij daarmee niet hardhandig In een tere plek het mes Moet men voor de oude lieden Niet steeds hebben naastenzorg Zijn in feite niet de jonkjes Voor de oudjes hulp en borg Leerden wij als kind niet altijd Eerbied voor de ouderdom Moet het in de toekomst worden Wie bekommert zich erom Lezers, kom, vergeef die schrijver Deze pennslipper maar, Want hij heeft ook, vast en zeker, Diep respect voor mooi, grijs haar E. VAN EEDEN. Op de traditionele wijze werd de procla matie van de troonsaanvaarding door Ko ningin Elisabeth II op verschillende pun ten in Londen bekend gemaakt. land van de Baarnse winkelstand vormen. Winkels zullen daarom alleen nog daar worden toegelaten, waar de bevolkings groei dit vraagt. De toestand van het agrarisch bedrijf is zodanig dat het besluit werd genomen hiervan niet meer grond af te nemen en geen gronden meer te versnipperen. Deze' en meerdere factoren waren uit gangspunten bij het maken van het Uit breidingsplan. Aan He hand van 73e analysese'n~p'röfïiö-" sen van dr Vlak en de mededelingen, wel ke de heer Van Zadelhoff deed, is het mo gelijk de groei, welke onze gemeente (zonder Soesterberg) in de eerste 25 ja ren zal doormaken, te schetsen. In 1975 of daaromtrent zal de bevolking uitgegroeid zijn tot ca. 40.000 zielen. De nieuwe inwoners zullen wonen in 4000 tot 5000 nieuwe woningen. Ons onevenwich tig gevormde Soest, bestaande uit twee woonkernen, Soestdijk en Soest-Zuid, ver bonden door een Rijksweg, waaraan een smalle bebouwing, zal dan omgebouwd zijn tot een evenwichtiger geheel. In Soestdijk zullen de plannen Hart 1 en Hart 2 uitgevoerd zijn en een 200 wonin gen zullen daar zijn gebouwd. In de nieuwe lanen terzijde van de Burg. Grothestraat zullen vele nieuwe gemeen- tenaren wonen in vele nieuwe woningen, terwijl op de gronden tussen de Van Wee- destraat, Prins Bernhardlaan, Oranje laan en Anna Paulownalaan een geheel nieuwe wijk zal zijn verrezen. Vanaf de Van Weedestraat, naast ons bu reau, voeren twee wegen, waartussen een plantsoenstrook naar deze woonwijk, waarvan de wegen uitmonden op de reeds genoemde wegen. De Lindenlaan en So- phialaan (in de bocht) worden doorgetrok ken. De Eng, begrensd door de Soester Engweg en Molenweg aan de ene en de Nieuweweg en Beukenlaan aan de andere zijde, is landbouwgebied gebleven. Mogelijk zijn de St. Jozef-woningen aan de Molenstraat dan reeds gesloopt. Nabij het station Soestdijk en achter het politiebureau zal een groot stationsplein zijn ontstaan en aan weerszijden van de spoorlijn Soestdijk-Utrecht voeren twee nieuwe wegen de bewoners naar de nieu we woningen. Nabij de Lazarusberg ligt dan 'n sportpark, hetwelk wordt begrensd door de Juliana- laan, Schrikslaan en de doorgetrokken Wilhelminalaan. Met dubbele rails heeft de Ned. Spoorwegen bovendien de intensi teit van de treinverbinding Baarn-Utrecht belangrijk verhoogd. Beerputten kennen we niet meer, want de millioenen, uitgetrokken voor de algehele riolering, zijn goed besteed. De hoofdweg kent niet meer het drukke verkeer van thans dank zij het gereed ko men van de snelweg Baarn-Hoevelaken, doch onze gemeente is niet geheel uit de handen van de verkeers-moloch gebleven. De weg Bilthoven-Hotel „Trier" is vanaf dit hotel, met een viaduct over de Vrede hofstraat, doorgetrokken naar de weg Am sterdam-Hoevelaken. Om deze snelverkeersweg vanaf onze ge meente te bereiken, zijn dan vanaf de Vredehofstraat en de Stadhouderslaan af- en aanvoerwegen aangelegd. De Stadhouderslaan heeft daardoor een drukker verkeer dan nu het geval is en heeft met de Van Weedestraat een ver binding door een nieuwe weg langs Hotel „Eemland". Deze nieuwe weg en de F. C. Kuijperstraat zullen met een één-rich- tingsverkeer het verkeer gemakkelijk ver werken. Het verkeer vanuit Amersfoort en Soes terberg naar Amsterdam rijdt dan over de Vondellaan, Soesterbergestraat, Nieuwe weg, Beetzlaan, Koninginnelaan en Nieu- werhoek naar de Vredehofstraat. Zoals te verwachten was werden na deze uiteenzetting vele vragen door de aanwe zigen gesteld. Deze hadden veelal betrek king op 't uitbreidingsplan voor de hoofd weg. Wethouder Van Zadelhoff betoogde, dat men in niets ongerust behoefde te zijn. De rooilijnen, welke op de tekening door bestaande huizen zijn getrokken, be staan reeds langer dan vandaag. Deze lij nen zullen alleen moeten worden aange houden bij een verbouwing of bij een vernieuwing van bestaande panden. Het moeilijke, cardinale punt blijft de schade regeling, aangenomen dat de overheid ge noeg geld heeft om de plannen ten uitvoer te brengen. Wethouder Van Zadelhoff wees op deze schade-regeling en ontkende, dat er nu reeds 'n waardevermindering zou bestaan van panden, waardoor een rooilijn loopt. Notaris Van Veeren ontkende dit en zei, dat dergelijke factoren thans reeds bij ver koop van panden gelden. De heer Haver wees op de schade-regeling, waarvan de redactie ongeveer als volgt zou luiden i,Indien men meent, dat ernstige schade toegebracht is door de uitvoering van het Uitbreidingsplan, dan kan de gemeente raad besluiten tot het geven van een scha deloosstelling". De heer Haver wees hier bij op een recent geval, waarbij een ver- tot—lTjargo^QijiJAg v-surx -coHcuIol. rlnor. niet,-inwoner, die hier wilde bouwen, door de gemeenteraad was afgewezen. Wethou der Van Zadelhoff zeide, dat niet alleen de gemeenteraad hierin heeft te beslissen, doch dat men in beroep kan gaan bij Ged. Staten en uiteindelijk de rechter uitspraak kan doen. DONATEURSAVOND P.V.O. De harmonie ..Patiëntia Vincit Omnia" gaf Zaterdagavond voor haar donateurs een concert, onder dirigentie van de heer W. A. J. C. Wakelkamp, De zaal van hotel „Eemland" was uitste kend bezet, toen de heer A. Hooft, tweede voorzitter der vereniging, een welkoms woord sprak, speciaal gericht tot de heren A. W. Beckeringh en C. van Es, leden van de advies-commissie der vereniging. Spr. wees daarbij op de zeer noodzakelijke ver nieuwing van de instrumenten en op het gemis aan uniformen. De opbrengst van de fancy-fair was bij lange na niet voldoen de om de instrumenten en uniformen aan te schaffen. Spr, deed een beroep op de burgerij, om aan P.V.O. te denken, zoals P.V.O. altijd aan de burgerij denkt, wanneer er muzi kale medewerking nodig is. Een programma van acht nummers werd hierna afgewerkt, waarbij het niet aan va riatie ontbrak. De nummers werden uit stekend gespeeld en vonden grote waarde ring bij het auditorium. Na de pauze kwamen de „Knollenpluk- kers" ten tonele in ,,'n Uurtje geblaas en gedaas", een program van vrolijke mu ziek, dat werd aangevuld met enige goede sketches. Ook de „Knollenplukkers" kregen 'n wel verdiend applaus en zij sloten een welver zorgde avond op goede wijze. Op 15 en 16 Februari a.s. zullen nog twee avonden worden georganiseerd door P.V.O. VLEESVERKOOP. Woensdagmiddag, te 2.30 uur, heeft er weer verkoop van vlees plaats aan het slachthuis, UITVOERING VAN HET „STABAT MATER". Het Christelijk Klein-Dameszangkoor Melodia alhier geeft op Maandag 18 Fe bruari, voor de inrichting „Bavo", geves tigd in het voormalige Astoria Chalet te Baarn, een uitvoering van het „Stabat Mater" van G. Pergolesie. De solipartijen worden gezongen door enkele leden van het koor. Het geheel staat onder leiding van de heer C. Veltman. Vorige week trof mij 'n bericht in de dagbladen, waarin stond, dat, volgens een opgave van de Chr. Boeren en Tuinders- bond te Leeuwarden, op 'n partij boter van 18.000 ton, die naar Engeland geëxpor teerd werd, 'n verlies van bijna 20 millioen gulden werd gelden. Weliswaar werd de volgende dag mede gedeeld, dat dit verlies werd opgevangen door het Zuivelfonds, dat voor dit soort verrassingen is ingesteld, maar hoe het ook zij en onverschillig wie die 20 millioen bijpast, het verlies wordt toch maar gele den. Ik ben me volkomen bewust, dat ik me op glad ijs begeef door iets te schrijven over boteraangelegenheden. Er zit aan boterex- port meer vast dan zich in een „hoekje" laat bespreken, maar 20 millioen verlies op roomboter (die ik niet meer op tafel zie omdat de prijs te hoog is), spreekt té sterk tot mijn verbeelding. Ik weet, dat we naar Engeland moeten exporteren, zelfs al is het met verlies, om Ponden te kunnen krijgen, maar 20 millioen gulden op één partij is me te gortig. Twintig millioen. Slordig omgerekend, de prijs van 2.000 eengezinswoningen. Zoiets doet wel even vreemd aan als je ziet hoe belanghebbenden op hun achter ste benen gaan staan, wanneer een ver laging van de melkprijs voor de binnen landse markt ter sprake wordt gebracht. Dan is zelfs de verlaging van een halve cent onmogelijk. Het heeft er voor leken op melkgebied, zo als ik, alle schijn van, dat het verkrijgen van Engelse Ponden voor onze Regering door „verkoop" van boter aan Engeland, op onze ruggen en met onze centen wordt uitgevochten. Een soort „indirecte-indirec- te belasting". Alles bij elkaar weer een bewijs te meer, hoe diep we in de economische put zitten. N-LT. werd metar-kool -ovon - Ttrotct-oliool^jo van de roomboterpot opgelicht, maar hoe zouden de cijfers er over een vol jaar er wel uitzien Als een pleister op de wond werd in hetzelfde bericht verteld, dat op de export naar België verdiend wordt. Nou, dat mag dan wel. Maar ik zou er niet gek van opkijken, wanneer we straks ver nemen, gezien het grote verschil, dat in de prijzen voor België en Engeland moet lig gen, de boter, die wij met een gulden per kilo verlies aan Engeland leveren, door handige lieden met een zoet winstje aan België werd doorverkocht. H. OERMAtf. SIGAREN-WINKELIERS BIJEEN. Onder voorzitterschap van de heer A. Ra demaker kwamen Vrijdagavond de Soes ter Sigarenwinkeliers bijeen. Na behandeling van enige interne zaken kwamen de problemen ter sprake, waar mede de sigarenwinkeliers hebben te ma ken In de tabaks-branche heersen vele mis standen concludeerden de Sigaren-winke liers en zeker hier ter plaatse. Klachten werden geuit over het verkopen langs de huizen van tabaksartikelen zonder ban- derolle, waarbij korting op de prijs wordt gegeven, hetgeen door de Wetgever is verboden. Men vroeg zich af hoe dergelijke personen zonder vergunning in Soest kunnen ven ten en men beklaagde zich ook over meer dere caféhouders, die zich niet storen aan de wet, waarbij het verboden is om ta baksartikelen in een café te verko pen anders dan als dienstbetoon. Wordt hierop wel controle uitgeoefend, zo vroeg men zich af. Evenmin was men te spre ken over winkeliers, die zich niet hielden aan het verplichte sluitingsuur en ook 's avonds na 6 uur verkopen. Er werd op aangedrongen, dat de leden van de Soester Sigarenwinkeliers-Vereni ging zich zullen houden aan de afspraken en wettelijke sluitingstijden. Men zal ver moedelijke onrechtmatige vestigingen aan de Vakgroep doorgeven en tegen mis standen blijven vechten. Een nieuw lid, de heer J. Veraart, Toren- straat 10, werd geinstalleerd, terwijl aan de heer Raauwendaal, die als lid bedank te, wegens beëindiging van zaken, het ere-lidmaatschap werd aangeboden. BEKEURINGEN. Zonder licht rijdende wielrijders, auto mobilisten die het trottoir als parkeerge legenheid gebruiken en automobilisten, die het inhaalverbod negeerden werden geverbaliseerd.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1