Aardgas heeft toekomst! SOEST Duiven-praatje» Voetbal. Maar is even duurals lichtgas Wanneer deze winter streng zou zijn gewor den, hadden veel mensen in de kou moeten zitten. Onze kolenpositie is zwak. Erger is, dat geheel Europa door deze kwaal wordt geteis terd, temeer nu de Poolse kolen meer naar t' Oosten dan naar het Westen gaan. Het maandgemiddelde van de Europese kolenpro- ductie bedroeg in 1951 nog geen 40 millioen ton. Voor de oorlog was dit nog hoger en dan te bedenken, dat de industriële productie sinds 1938 met ongeveer 37% is gestegen! Geen wonder dat wij in Europa ongeveer 30 millioen ton kolen moesten invoeren in 1951. Nederland is mede debet aan dit tekort en wij zullen dan ook meer van het zwarte goud boven het aardoppervlak moeten brengen. Dit is ook belangrijk voor onze deviezenpositie. Alleen...... wij kunnen het niet. Nederland heeft gebrek aan kolen. Niet alleen voor het ogenblik, maar onze honger zal steeds groter worden. De industrialisatie is nog lang niet voltooid en onze bevolking neemt nog steeds toe. Onze kolenvoorraad is echter nog slechts voldoende voor 73 jaren inclusief de onontgonnen gebieden Er wordt hard gewerkt in ons land naar het opsporen van nieuwe energiebronnen. In Drente zijn door de Nederlandse Aardolie Maatschappij oliebronnen aangeboord, die al een belangrijke bijdrage vormen voor devie- zenbesparing. Voor de kolen zijn misschien de gevonden aardgasbronnen van meer be lang, die in Noord Overijssel en Zuid Drente zijn ontdekt. Men heeft hier geduldig gezocht en de resultaten zijn zodanig ,dat een groot deel van Oostelijk Nederland het nodige gas rechtstreeks uit de bodem zal ontvangen. In Coevorden is men daar het verst mee gevor derd, want hier worden de aardappels al op aardgas gekookt. Ze smaken er heus niet min der lekker om al moesten de huisvrouwen dan ook nieuwe gascomforen aanschaffen. Het aardgas vereist branders, die viermaal zoveel luchttoevoer krijgen, dan voorheen bij het „gewone" gas. Waar? Aardgasbronnen zijn o.m. ontdekt dicht bij Coevorden, ten Zuiden van Staphorst, in de buurt van Runerwold bij de Giethoornse plas sen, terwijl ook de bodem rond Tubbergen dit nieuwe product in grote hoeveelheden verborgen houdt. De bodemonderzoekingen zijn nog in volle gang. Telkens gaat er weer een boor in de vorm van een harde beitel de weerbarstige grond in, soms meer dan twee of drie kilo meter diep. Lang niet altijd worden de ver- wachtigen met succes bekroond. Als men na tien boringen gas vindt, spreekt de Aardolie Maatschappij van goede resultaten. De technici zetten maar niet op goed geluk een boor in de grond. Daar gaan nauwkeurige onderzoekingen aan vooraf. Dit onderzoek wordt verricht op het laboratorium in Olden- '.aal, Trotir ocUaal-tjco gi-viio v.-ordon on. derzocht op hun samenstelling. Onder de mi croscoop vindt men insecten, zeediertjes uit zeer oude tijdperken en hieruit concludeert men dan of er al dan niet kans is op de aan wezigheid van een gasveld. Er wordt lang gewikt en gewogen voordat het boren begint, want dit is een kostbare ge schiedenis. Er worden boringen verricht, die meer dan een millioen gulden kosten en dan nog kan het resultaat nihil zijn. Al komt dus het gas „zo maar uit de grond", we hebben het nog lang niet gratis. Voor de verbruikers is de prijs van het aardgas dan ook even hoog als van het gewone gas. 10 tot 17 Millioen! Aardgas zoeken is een kwestie van geduld oefenen en kosten maken. Dit jaar wordt er tien millioen aan uitgegeven en in 1953 onge veer zeventien millioen gulden. De baten zul len we moeten afwachten, maar er zijn teke- Oldenzaal straks gas kunnen leveren, nen, die wijzen op goede resultaten. De gas- velden bij Tubbergen en Wanneperveen zul len zelfs plaatsen als Hengelo, Enschede en Een „gasput" ziet er eenvoudig uit. Men ziet een paar buizen de grond in gaan en een kleine tank waarin de meegevoerde vloeistof wordt opgevangen .Het is minder ingewikkeld dan een complete gasfabriek op het eerste ge zicht. Maar hoeveel honderden jaren heeft het geduurd voordat diep in de grond dit gas voor het gebruik gereed is gekomen! Een lange en moeilijke weg moeten de speur ders naar gas afleggen. Dit blijkt uit het bo venstaande, maar het wordt ons nog wel dui delijker, wanneer wij ons licht eens gaan op steken bij de seismografische dienst van het bedrijf, die reeds jarenlang door het Neder landse landschap heeft gedoold, gewapend met een seismograaf, dat merkwaardige toe stel, voorzien van een naald, die op papier de trillingen van de aarde aangeeft. Door dyna- mietontploffingen schrijft de seismograaf in een zeer moeilijk te ontcijferen taal op smalle stroken de geheimen neer, welke de aarde voor ons verzwijgt. Ondanks deze hulpmiddelen worden we dan nog dikwijls om de tuin geleid. Toch heeft de Nederlandse Aardolie Mij niet geaarzeld om meer dan zes millioen aan dit werk uit te geven, waardoor men een bescheiden blik kon werpen op de ondergrondse rijkdommen van ons vaderland. De eerste resultaten zijn in Drente te voorschijn gekomen. Men hoopt nog slechts aan het begin te zijn van een reeks vreugdevolle ontdekkingen. Zal men met behulp van aardolie en aardgas onze deviezen- en energie positie verbeteren? En voor welke tijdsduur? In 1948 heeft men uitgerekend dat er voor 22 jaar voorraad is, doch naarmate het aantal succesvolle borin gen zich uitbreidt, hoopt men deze periode te rekken. Deskundigen fluisteren over een pe riode van 50 tot 75 jaar. Niemand zal echter met zekerheid kunnen zeggen welke onge kende schatten nog verborgen liggen. S.E.C. Wéér kon de wedstrijd S.E.C.D.W.S.V. geen doorgang vinden wegens het slechte weer en de terreinsgesteldheid. Van het S.E.C.-programma werden de volgende wedstrijden gespeeld: Quick AS.E.C. A 22. S.E.C. BQuick B 30. S.E.C. aQuick A 25. HEES—S.V.M.-BOYS. Zaterdagmiddag ontving Hees de Maar- tensdijkse club S.V.M.-Boys. De wedstrijd had een spannend verloop en eindigde in een gelijk spel, waarmede beide partijen tevreden moeten zijn. Na een kwartier nam de thuisclub de lei ding (10), doch voor de rust had Maar tensdijk nog succes. Met een hardschot bracht de midvoor de partijen op gelijke voet. 11. Na de rust werd niet meer gescoord, al hoewel zich meerdere kansen voordeden. SOESTER BOYS—HOOGLAND. De Soester Boys hebben de wedstrijd te gen Hoogland niet kunnen winnen. Na 'n kwartier namen de Boys de leiding (1-0), doch even voor de rust werd de stand ge lijk. 1-1. Na de rust wogen beide partijen goed te gen elkaar op, doch een misser van de Soester doelman, die een ver schot door zijn handen liet glippen, bracht de stand op 12. Energiek trachtten de Boys de achterstand in te lopen, doch dit gelukte niet. KOE DOOR ELECTRICITEIT GEDOOD. Vorige week trof de landbouwer S. aan de Laanstraat een van zijn koeien dood aan in zijn weiland. Het bleek, dat het koebeest het prik keldraad, waarmede het weiland is af gezet, had verbroken en in aanraking was geweest met de omheining van het land van de buurman. Deze omheining van ijzerdraad was een „schrikdraad" van de ergste soort, daar deze was aangesloten op de lichtleiding van 220 volt. De koe, die op vochtige grond stond, heeft de vol le stroom ontvangen en is op slag gedood. De buurman-landbouwer had deze eigen gemaakte schrikdraad aangebracht om z'n varken binnen het hek te houden. BESCHONKEN MAN GEVONDEN. Zondagmorgen trof de landbouwer L., in zijn terreinen op de Eng, een manspersoon aan, die daar temidden van het veldgewas lag. De politie constateerde geen misdrijf, cïf-ioh HranU«vichri-iil.-, waarom hij een, be tere plaats kreeg voor het uitslapen, van zijn roes. GARAGEHOUDER OPGELICHT. Enige tijd geleden vervoegde zich een manspersoon in brandweer-uniform bij de garagehouder J. T. aan de Beukenlaan en vroeg 20 liter benzine te mogen lenen. Deze benzine zou de volgende dag terug gebracht worden, doch tot op heden zag de heer T. geen brandweerman en geen benzine. Het blijkt tevens, dat de naam, welke de brandweerman opgaf, bij de brandweren in Soest en Soesterberg onbe kend is. „NOEM MIJ MAAR STEVEN". „Noem mij maar Steven" zei de onbeken de man tegen een bewoner van de Soes- terbergsestraat, toen eerstbedoelde een transportrijwiel terugbracht, hetwelk de bewoner miste. De eigenaar van d't transportrijwiel had Zaterdagavond, te kwart voor 12 uur, de politie gealarmeerd voor de vermissing van dit rijwiel, doch hij had binnen enige minuten zijn eigendom weer terug. Een onbekend gebleven manspersoon, le verde het rijwiel af en zei, dat hij het even nodig had gehad. Hij bleef niet he lemaal incognito. „Noem mij maar Ste ven" zei hij doodleuk en nam daarna de benen. De politie moest onverrichterzake inrukken. ONZE LIEVERDJES. Een bewoonster van de Korte Melmweg deelde de politie mede, dat haar tuinhek en het hek van haar buren door kwajon gens was vernield. De politie stelt een onderzoek in. DE KONIJNEN-MOORDENAAR. Al een lange tijd worden er geen aangif ten meer gedaan van doodgebeten konij nen en er wordt gefluisterd, dat de konij nen-dodende hond, dank zij effectieve maatregelen van de konijnenhouders, reeds ter ziele is. Verschillende eigenaren van loslopende honden hebben hun dieren niet meer te ruggezien en aangifte zou men achterwe ge laten, om geen risico te lopen de scha de voor de gedode dieren te moeten ver goeden. Zaterdag meldde een bewoner van de Van Lijndenlaan, dat de hond van een der buren met een zijner konijnen op de loop was. Uit het onderzoek van de politie bleek echter, dat het dier reeds dood moet zijn geweest vóór de bewuste hond het konijn meenam. Niettegenstaande deze uitslag verklaarde de eigenaar van de hond zich bereid de schade te vergoeden. RODE KRUISFEESTAVOND. IN EEMLAND. Wij herinneren onze lezers nog even aan de feestavond op Donderdag a.s., te 19.30 uur. De gratis te verkrijgen kaarten kunnen morgenochtend, en, indien voorradig, des middags worden gehaald bij 't Verkeers- huis van de V.V.V. en bij L. Mook, Soesterbergsestraat. Om misverstand te voorkomen wordt nog opgemerkt, dat er 2 avonden worden ge geven, n.1. op Woensdag 13 en Donderdag 14 Februari. Alleen voor Donderdag 14 Februari zijn kaarten verkrijgbaar. Voor morgenavond zijn kaarten meer ver krijgbaar. WIELRIJDER WEIFELDE. Zaterdagmorgen, te ongeveer 12 uur, stak de heer B., poelier te Amersfoort, per rij wiel de Soesterbergsestraat over vanuit de Van Beuningenlaan. Toen hij zich op de helft van de Soesterbergsestraat be vond, zag hij een personenauto uit de rich ting Soestduinen naderen. De wielrijder weifelde en wilde terugrijden, doch daar op rekende de automobilist niet. Deze, J. H. K. uit Amersfoort, remde krachtig, doch kon een aanrijding niet voorkomen. Het rijwiel van B. werd, ter hoogte van het achterwiel, door de auto gegrepen, waardoor B. tegen de grond sloeg. Een arts uit „Zonnegloren" verleende de eerste hulp en constateerde een hersen schudding, benevens wonden aan het ge laat. Per ziekenauto werd B. naar „De Lichtenberg" te Amersfoort vervoerd. GESLAAGD. Voor het praktijk-diploma Boekhouden slaagde onze plaatsgenoot J. B. v. Schaik. „THE BROWNING VERSION". Als wij „The browning version" aanschou wen, wekt deze reminicensies aan de vooroorlogse topfilm „Goodbye Mr Chips", het afscheid van een moegewerkte leer kracht aan een Engelse jongensschool. Maar de overeenkomst betreft slechts het milieu waar de schrijver zijn stof vond, want het drama van deze leraar ligt op een heel ander niveau dan de sentimen tele belevenissen van de vriendelijke Mr. Chips. Hier is met een sober gegeven door schrij ver en regisseur een dergelijk hoog peil bereikt, zoals men slechts zelden in de filmkunst tegenkomt en zij worden krach tig gesteund door het bijzondere spel van de hoofdrolspeler Michael Redgrave. Deze gevoelige karakterspeler geeft een gevoelige creatie van de innerlijk gepij nigde, lichamelijk geteisterde, door pe danterie van het schoolhoofd en weerzin wekkende ontrouw van zijn jonge vrouw moreel geschokte leraar Crocker-Harris. Jean Kent geeft, als de jonge onbevredig de echtgenote, een zeer overtuigende ver tolking, terwijl de jonge leerling Taplow, die het middelpunt van de verwikkelin gen vormt,„met jeugdige frisheid en naïvi teit gespeelt wordt door Brian Smith. De cynicus, die meent, dat een nobele hoogstaande film persé een werk is, dat zich slechts tot de intellectuele kunstmin- raar richt, wordt hier het bewijs gele verd, dat algemeen menselijke waarden, mits zuiver en eerlijk vertolkt, het pu bliek in al zijn geledingen vermogen te boeien en ontroeren. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor pen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau, Van Weedestraat 3, op Woensdag- en Zaterdagmiddag, van 2-4 u. Rode kinderportemonnaie, groen-bruine kinderwantjes, dubbele fietstas, want van imitatie-bont, paar donkerblauwe kinder wanten, duimstok, hondenriem, groen wantje, vulpen, jonge Duitse herder, rode strik, herenrijwiel, paar beige kinder wanten, vulpen in etui, grijs konijn, groen breiwerkje, zwart lederen portemonnaie met inhoud. ONBEHEERDE RIJWIELEN. Donderdagnacht werd door de politie een rijwiel onbeheerd aangetroffen op de Steenhoffstraat. Het bleek, dat de eige naar zijn karretje buiten had laten staan. Zaterdag is een Fongers rijwiel blijven staan tegen de pui van een sigarenwinkel op de Van Weedestraat. De onbekende eigenaar kan zijn karretje terugbekomen op het politiebureau. R.K.T.T.V. „SOESTDIJK". De resultaten van de afgelopen week wa ren de volgende: Soestdijk 1 won overtuigend van P.V.H. 1 uit Utrecht. Nadat de strijd aanvankelijk gelijk opging, werd P.V.H. onder de voet gelopen. De doublé was echter voor de Utrechtenaren, zodat de einduitslag 7-3 werd. J. van Asch zorgde voor drie keu rige overwinningen. B. Dahlberg en B. Borgts ieder voor 2 punten. Soestdijk 2 kon het tegen het sterke „Vlug en Vaardig" uit Amersfoort uit Amers foort niet bolwerken. J. M. Verwoerd zorgde na sterk spel, voor het verdiende tegenpunt. Soestdijk 3 zorgde voor een overwinning op S.O.S. 2; 6-4 was de uitslag. H. Hooft zorgde voor de gebruikelijke 3 punten, J. Spijkers voor 2 en de invalster I. Borgts voor het beslissende punt. Tegen Iduna 2 kon Soestdijk 3 het niet tot Het tentoonstellings-seizoen voor de post- duivenliefhebbers is afgelopen en bij de meeste liefhebbers heeft 't „ziften" reeds plaats gehad. Hierdoor zijn de slechte duiven of die dieren, welke men missen wil, verwij derd en wordt de aandacht gevraagd voor het kweekseizoen. Begin Februari hebben de meeste liefhebbers de duivenparen bij elkaar gebracht, al of niet op advies van een keurmeester of specialist. Van het sa menstellen der koppels hangt alles af, want hiermede staat of valt de kwaliteit der jonge vogels. Goede jonge vogels komen van goede ouderparen, doch het kan evengoed ge beuren, dat de jonge dieren niet de goe de eigenschappen van 't ouderpaar erven. Wanneer echter de jongen goed zijn, stel le men prijs op het ouderkoppel en houde men dit paar voor de kweek. Acht a ti endagen na het koppelen komen de eieren en dan is de liefhebber een en al afwachting. Als de broedperiode van 17 dagen verstreken is, komen de eieren uit en na 6 of 7 dagen worden de jonge dieren geringd, De eerste vlieg-oefeningen zullen aanvangen op een leeftijd van 26 tot 28 dagen, welke vliegoefeningen door de goede liefhebber met belangstelling worden gevolgd. J. de L. (Wordt vervolgd.) een overwinning brengen. Met 7-3 werd verloren. H. Hooft zorgde voor de drie te- genpunten. Soestdijk 4 won met 8-2 van Levu 4. J. Dahlberg vierde zijn come back met drie overwinningen, T. Kamer en I. Borgts deden daar nog twee punten bij. Laatstgenoemde dames wisten de doublé eveneens op hun naam te brengen. Tegen P.M. 7 wist Soestdijk het niet tot 'n overwinning te brengen. Met 7-3 werd de eer aan P.M. gelaten. Ini Borgts wist 2 maal te winnen. Het doublé Kamer- Rasch zorgde voor het derde punt. Het programma voor de komende week luidt: Soestdijk 1S.S.V.U. Soestdijk 2—K.T.V. Soestdijk 3Spirit. Soestdijk 4Zeist 8. BETER VOORKOMEN DAN GENEZEN. Dit dacht ook de hoofd-inspecteur van politie, die aan de leveranciers van ons dagelijks eten en drinken verzocht geen kinderen meer mee te laten rijden op wagens, auto's, bakfietsen e.d. Verschil lende ongelukken zijn de laatste tijd ge beurd doordat meerijdende kinderen van- het voertuig vielen. SOESTER SCHAAKCLUB. Na de 73 overwinning op de „Gooise Toren", heeft het tweede team van de Soester Schaakclub met dezelfde cijfers gewonnen van Naarden 3. De uitslagen waren: J. ImmerzeelP. Schaap 01. J. Hoek J. van Schaik 10. A. FeberweeJ. Geer- ling 01. J. SpijkersH. Ruyling 1-0. B VeltmanE. Vink 10. J. BlomD. Pe ters 10. K. MudH. Ju 10. S. de Zoe teM. Slik 10. J. v. d. WalB. van Rooyen 10. G. AcroniusH. de Bruin 0—1. Totaal 7—3. DAMCLUB „DE VARIANT". De uitslagen van de gespeelde wedstrij den om het clubkampioenschap 1952 lui den le Afdeling: ColletDamen 02. Kraaij Ooms 02. Van EsSjollema 20. 2e Afdeling: StruyckVan Dijk 02. LiefhebberBremer 20. Niemantsver- drietWalstra 20. GemertDielissen 02. ImmerzeelElberse 11. C. Jak Bulens 11. 3e Afdeling: BarneveldM. Jak 02. F. Bremer-v. d. Kuil 2-0. J. Bremer-Reehorst 02. Sjollema Jr.Verrips 20. KORFBAL. De tweede competitiewedstrijd heeft H.J.A. gewonnen van de Degradatie-can- didaat R.D.Z. De bezoekers startten aan vankelijk gunstig, want binnen vijf minu ten reeds vonden zij voor de eerste maal de mand. 01. De Soestenaren reageerden hierop fel en binnen enkele minuten was de stand ge lijk. 11. Vóór de rust scoorde H.J.A. nog eens (21) en deze voorsprong wist H.J.A ook na de rust te behouden. JAARFEEST R.K. MIDDENSTAND. De R.K. Middenstandsvereniging „St. Pe trus en Paulus" alhier, hield Zondagavond de jaarlijkse feestelijke bijeenkomst in het St. Jozefgebouw. De voorzitter der feestcommissie, de heer C. van Hengstum opende met een wel komstwoord, waarna het toneelspel in 4 bedrijven, „Het kostbare leven" van G. Nieland werd opgevoerd door leden van de K.J.M.V. Dit stuk werd zeer goed ver tolkt en de regisseur, de heer H. Taris, had alle eer van zijn werk. Na het eerste bedrijf sprak de "heer H. J. Hom, voorzitter der vereniging. Hij uitte o.m. zijn genoegen over de goede opkomst in de ledenvergaderingen, terwijl de gees telijk adviseur, pastoor W. M. Voss, het Van Beurden-fonds releveerde én daar voor aandacht vroeg.

Soester Courant | 1952 | | pagina 2