De Duitse herbewapening* Het Carillon* Soest voorheen en nu. SOEST IN DE HOEK. V. Het onderwijs. 54:2 Belangrijk voor Indonesië-veteranen. VRIJDAG 15 FEBRUARI 1952. 26a JAARGANG No. 12. SOESTER OÜRANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Het is al weer zo lang geleden, dat we het ons nog nauwelijks herinneren, maar tij dens de oorlog kwamen nu en dan berich ten door uit de vrije wereld, waarin werd verteld wat men na de oorlog met Duits land voor had. Een van die plannen was dat van de Ame rikaanse Minister Morgenthau die, even als Clemenceau, van mening was, dat het aantal Duitsers gereduceerd moest wor den en wel door Duitsland van Industrie staat terug te brengen tot landbouw-staat. Uiteraard was in deze gedachtengang geen plaats voor een Duits leger. Als we het wel hebben dateerde dat plan uit '42 of '43. In '45 kwam de onvoorwaardelijke over gave van Duitsland en kort daarna kwa men de plannen tot ontmanteling en de dekartellisering van de zware industrie. In zijn opzet had dit al niets meer te ma ken met het plan Morgenthau. Maar goed, er viel wat te zeggen voor de redenering, dat de hele Europese productie weer zo gauw mogelijk op peil moest komen en dus de bemoeienissen met ontmanteling enz. maar zo miniem mogelijk. Maar een leger Geen sprake van Weliswaar nam het onbehagen jegens Rusland steeds toe, weliswaar werden de Slavische landen in Midden-Europa stuk voor stuk, beetje bij beetje geannexeerd, weliswaar groeide in het Westen de af- weer-gedachte meer en meer, maar een Duits leger Ja, er werd toch over gesproken, zij het in negatieve zin, doch de Fransman Schu- man en de Amerikaanse minister Johnson verzekerden, dat er géén Duits leger zou komen. Wat natuurlijk alleen maar be wees, dat er toen al zeer ver en zeer stevig in die richting werd gedacht. Nu is het dan zover, dat Bonn zijn voorlo pige goedkeuring heeft gehecht aan deel- We kunnen die deelname zien als een op telsom. Zoveel manschappen uit die en die landen is zoveel divisies, zóveel manschap pen uit Duitsland er bij is zóveel divisies méér. Maar er is in West-Europa ook nog een 'n ander sentiment, dat in een Duits leger niet alleen een symbool ziet van het weer op de been komende ..Deutschtum". Voor al in Frankrijk, hetzelfde Frankrijk van 't Plan Pleven, heeft men wel een zeer bij zondere hekel aan de Duitse soldateska. Er is trouwens nog iets, dat aan de Duit se herbewapening een bittere bijsmaak geeft. Het Duitse leger is gegroeid met de industrie-baronnen van het Ruhrgebied. De overwinning van Duitsland op Frank rijk in 1870 was niet alleen het werk van Bismarck's leger maar evenzeer het werk van Krupp's fabrieken. Na de nederlaag van 1918 is het dezelfde zware industrie geweest, die Hitier de mo gelijkheden verschafte opnieuw een leger op te bouwen. Welnu, diezelfde industrie begint al weer op de wereldmarkt terug te komen. Niet gehinderd door productie voor de de fensie brengt b.v. de Duitse chemische in dustrie al weer twee keer zoveel op de West-Europese markt als Engeland. Dit zijn zo de uiterlijke kenmerken van de Duitse bewapening, op een merkwaar dige manier begeleid door enige uitlatin gen van Adenauer over toelating tot het Atlantische Pact en over de Saarkwestie. Verder hebben we, zij het in het klein en zij het in wat afgezwakte vorm, de „sla maar met de vuist op tafel" van het klas sieke Duitsland terug. Begrijpelijk, dat er mensen zijn, die het jammer vinden, dat dat plan van Morgethau maar niet is door gegaan. Kunnen we dan de deelname van Duits land aan de Europese zaak niet anders zien dan het land mogelijkheden te ge ven zijn oude rol opnieuw te gaan spelen Het zal goed zijn hierbij te bedenken, dat al deze vrees meteen een blijk is van be duchtheid voor eigen zwakte. Het is niemand kwalijk te nemen, dat hij een partner met een verleden als de Duit se met andere gevoelens accepteert dan een ander. Maar hoe beschamend is 't eigenlijk voor de West-Europese wil tot onderlinge sa menwerking, dat men nu al bang is straks weer de mindere te worden van het Duits land, dat zich in 1945 onvoorwaardelijk overgaf. Zaterdag wordt er luidruchtig Met de grote klok geluid, Dan trekt men er langs de straten, Met een carillon op uit. Dit geluid zal ons doen denken Aan dat heerlijke bericht, Wat de radio verkondde: Nazi-Duitsland is gezwicht. Nederland lag zwaar gekluisterd, Als gevangene, vijf jaar; Zou er nooit verlossing komen Vroeg men telkens aan elkaar. Grote troepenmachten kwamen Ver over de Oceaan, öm 't verdrukte volk te redden, Onze vrijheid brak weer aan. Voor de vrijheid van de kleinen Is er menig schot gelost, 't Heeft aan Yankees-Canadezen Stromen edel bloed gekost. Kijk eens naar de oorlogsgraven, Duizendtallen, rij aan rij; Zijn verwanten in de States Ook zo dankbaar, blij als wij Nederland gaat dank betuigen Aan het groot Amerika, Uncle Sam stak voor ons welzijn In de grond de eerste spa. Nederland biedt aan zijn redders, Brengers van de vrijheidszon, Als bewijs van dank en eerbied, Een écht Hollands carillon. Zeven jaar is het geleden En dat is een lange tijd, Dat ons landje op de vijfde Van de Meimaand werd bevrijd. Jammer, dat dit plan niet vroeger Is gerijpt, dan gaven wij Bij de carillon-aanbieding Er een hoge toren bij E. VAN EEDEN. Leerlingen °/o 541 22.5 760 31.7 965 40.2 135 5.6 2401 Leerlingen 68 24.5 89 32 84 30.2 37 13.3 278 leerlingen 195 31.8 285 46.5 133 21.7 613 Soest telt 13 scholen voor lager onderwijs, waarvan 3 openbare, 5 protestants-chris telijke, 4 rooms-katholieke scholen en één op humanistische grondslag. Hiervan staan in Soesterberg 1 openbare, 1 protestants- christelijke en 1 rooms-katholieke school. Voorts is er 1 openbare, 1 Christelijke, 1 RJv on 1. Hljrnaauvt«c^l->ö T.IT /"I c/--knrLrd nn 1 Chr, en 1 R.K. School voor voortgezet lager onderwijs. Het kleuter-onderwijs wordt verzorgd door 5 Christelijke, 3 R.K. en 3 neutrale scholen. De verhoudingen van het aantal leerlin gen op de verschillende scholen was op 1 Maart 1951: LAGER ONDERWIJS. Openbaar Protestants-Chr. R.K. Humanistisch Totaal U.L.O. en V.G.L.O. Openbaar Protestants-Chr. R.K. Humanistisch Totaal KLEUTERSCHOLEN Protestants-Chr. R.K. Neutraal Totaal Derhalve gingen op 1 Maart 1951 in onze gemeente rond 3300 kinderen op school. Kinderen, die Middelbare scholen of Am bachtsscholen in andere gemeenten be zochten, zijn in dit aantal dus niet begre pen. Verwacht wordt, dat 't aantal leerlingen der lagere scholen aanmerkelijk zal stij gen. Deze verwachting is gegrond op de hoge geboortecijfers van de jaren 1946- 1949 van rond 2500, welk aantal tot 1956 nog zal stijgen tot rond 3400. Daarna wordt weer een daling van het leerlingen aantal verwacht. De aanwezige scholen kunnen deze stij ging niet verwerken en gaan reeds nu ge bukt onder een te grote leerlingen-bezet ting. Grote gevaren brengt dit voor het onder wijs mee en wij zijn thans reeds aan toe standen toe, welke onhoudbaar genoemd moeten worden. Dr. Vlak verwacht, dat na 1960 weer een vrijere vestiging in de gemeente mogelijk zal zijn en dat daarna het leerlingental op de Soester scholen weer zal toenemen tot c.a. 3500 in 1970. De nieuwe Groen van Prinstererschool op 't Hart en de nieuwe R.K. School, welke dit jaar op Soest-Zuid zal worden ge bouwd, gaf en geeft enige verlichting van de bestaande problemen, doch er zal aanmerkelijk meer ruimte voor het on derwijs moeten komen. Middelbaar onderwijs ontbreekt in onze gemeente, hetgeen een betreurenswaardig feit is in een plaats van bijna 24000 zie len. Eén van de belangrijkste oorzaken is wel, dat Soest geen centrum-functie heeft, doch de aantrekkingskracht ondergaat van de omliggende gemeenten als Baarn, Hilver sum, Amersfoort en Utrecht. In 1951 waren de Soester leerlingen die Middelbare scholen bezoeken over de na volgende inrichtingen verdeeld: Rijks H.B.S., Amersfoort, 40 leerlingen; Gymnasium, Amersfoort, 10 leerlingen; Lyceum, Baarn, 110 leerlingen; R.K. Ly ceum, Hilversum, 20 leerlingen; Chr. Gym nasium, Hilversum, 5 leerlingen; Christ. H.B.S., Utrecht, 2 leerlingen; R.K. Lyceum, Utrecht, 5 leerlingen; M.T.S. Amsterdam, 5 leerlingen; M.T.S.Rotterdam 1 leerling en M.T.S. Utrecht, 1 leerling. De avondtekenschool alhier werd bezocht door 96 leerlingen, terwijl nog een aantal jongens uit onze gemeente de Ambachts school te Amersfoort bezoeken. De oprichting van een Ambachtsschool in onze gemeente is geen luxe en hiervan is het gemeentebestuur overtuigd. Wij me nen dan ook te weten, dat, zodra hiervoor geld kan worden verkregen, deze school zal worden gesticht. Hiervoor zal de Nij verheidsschool aan de Molenstraat wor den verbouwd en ingericht. De opleiding tot geschoolde arbeidskracht zal een belangrijk deel der Soester jeugd ten goede komen. Landelijk gezien zal de ze school tevens medewerken aan de op heffing van het bestaande tekort aan ge schoold personeel. Deze toekomstige geschoolde jongeman nen zullen tevens de industrialisatie be vorderen. Het aantal kinderen boven de 14 jaar, dat dagonderwijs geniet, is, door het ontbre ken van scholen ter plaatse, gering in ver houding tot andere gemeenten. Onderstaande tabel geeft hiervan een duidelijk beeld. Achter de namen van de gemeenten is het percentage vermeld van de bevolking van 14 tot en met 20 jaar, dat dagonderwijs geniet. Zeist Zuilen Utrecht Rhenen gar r stoort Maartensdijk Driebergen Doorn Soest De Bilt Het Rijk Provincie M 63.7 42.1 60.8 27.2 85.7 77.3 42.2 40.3 66.2 34.4 45.8 V 38.6 29.5 32.8 20.9 49.3 38.3 26.9 25.9 41.3 23.2 28.6 Dr. Vlak acht een poging om te komen tot oprichting van een neutraal Lyceum in onze gemeente geheel verantwoord, daar het zielental binnen enige jaren tot 30.000 zal zijn gestegen. Een bezetting van 210 leerlingen zou, na volgroeiing der school, te verwachten zijn. Bij vergelijking van de percentages leer lingen op middelbare scholen in geheel Nederland op 31 December 1947 verkrijgt Soest een aantal van 123 jongens en 60 meisjes, totaal 183 leerlingen, welk aantal vrij nauwkeurig overeen komt met de werkelijkheid. De aanwezigheid van een school ter plaat se zou echter het aantal leerlingen aan zienlijk doen toenemen. DOOR HUWELIJK NIET NAAR DE GEVANGENIS. Opnieuw diende voor de Utrechtse Poli tierechter de zaak tegen Mej. M. S., die zich had schuldig gemaakt aan diefstal len van kledingstukken ten nadele van de families waar zij in dienstbetrekking is geweest. De zaak werd destijds aangehouden voor het doen uitbrengen van een rapport over de verdachte. Hoewel dit rapport niet on verdeeld gunstig luidde, wilden zowel de Officier van Justitie als de Politierechter dit maal genade voor recht laten gelden, daar de verdachte over enkele dagen in het huwelijk treedt. De verwachting uit sprekend, dat zij niet meer in herhaling van haar misdrijf zal vervallen, veroor deelde de politierechter verdachte tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 3 maanden met een proeftijd van drie jaar, alsmede onder toezichtstelling van het Leger des Heils. RODE KRUIS-AVOND. Woensdagavond belegde het Rode Kruis, afdeling Soest-Soesterberg, een bijeen komst in Hotel „Eemland Het was de heer J. E. C. Ezerman, be stuurslid, die, in plaats van onze uitstedi- ge Burgemeester, de volle zaal een wel kom toeriep en daarin de aanleidende oor zaak van deze avond besprak. Er was een oude schuld af te doen, zeide spr., aan de directe medewerkers van de inzameling-campagne 1951, aan wie wij n feestelijke bijeenkomst hadden toegezegd. Spr. dankte hen voor het moeizame werk, hetwelk zij hadden verzet. Een dankwoord bracht spr. hierna aan hen, die, in hun openbare functies, het Rode Kruis zo goed genegen waren geweest de geestelijk heid, de hoofden van scholen, besturen van verenigingen enz. en deelde daarna mede, dat op deze avond ook aanwezig was dr. J. Hocke Hogeboom, de vroegere Culem- borgse arts en bezitter van het Kruis van Verdienste. Voor de bejaarde dr. Hocke volgde een warm applaus alsook voor Zus ter Bruggink, aan wie dank werd gebracht voor het vele werk, dat zij verricht ten behoeve van de Rode Kruis-colonne, een dankbaarheid, welke in de aanbieding van een boekwerk zichtbaar tot uiting kwam. Vóór de twee films werden vertoond, werd aandacht gevraagd voor de onlangs ge componeerde Rode Kruis-mars, van Jur- rien Andriessen, welke mars door een gramofoonplaat ten gehore werd gebracht. De Mariniers-kapel, onder leiding van Gijsbrecht Nieuwland, voerde deze Mars uit, waarin de moderne muzikale opvat tingen van de componist zeer acceptabel leken. Volgens de heer Ezerman zal deze mars waarschijnlijk worden geaccepteerd door het Internationale Rode Kruis. Hierna volgde de vertoning van de film, welke een suggestief beeld gaf van de bloedtransfusie-dienst van het Rode Kruis. De grote belangrijkheid van dit werk kwam in beeld en woord goed tot uiting, hetgeen ook het geval was met de twee de film, welke de hoornvlies-transplan tatie in beeld bracht. Documantaire opnamen uit blinden-insti- tuten volgden na het schilderij van Breug- hel, die eens het smartelijk lijden van de blinden schilderde. Een klein deel der blinden kunnen thans de hoop koesteren weer eens volledig te kunnen zien doordat hun ogen een ander hoornvlies krijgen. Het Rode Kruis is n.1. een instantie, die hoornvliezen van pas gestorvenen gebruikt om blinden ogen weer te laten delen in het alles wat ons al len omringt. Indien men zijn ogen hiervoor wenst af te staan, dan is het voorwaarde, dat men in een ziekenhuis overlijdt en voordien aan familie en bloedverwanten mededeelt, dat men zijn ogen voor dit doel wenst af Na deze films kwam de heer Ezerman weer naar voren. Ieder woord van propa ganda voor het Rode Kruis is feitelijk on nodig, zeide spr., doch hij wilde toch voor al wijzen op het feit, dat het Rode Kruis geen militaire instantie is, zoals velen ge loven. Het Rode Kruis treedt, in tegen stelling met de E.H.B.O., en masse op. Daarbij is een zekere discipline en een duidelijk optreden naar buiten vereist, waarvoor een uniform uitstekende dien sten bewijst. Zij steunt gebrekkigen en kreupelen, zij heeft een moedermelk-centrale, verzorgt een arbeids-therapie voor zieken, is pa raat om op te treden bij grote rampen e.d. Spr. vroeg de aanwezigen de jeugd van Soest met het Rode Kruis te doen mede leven. Het lidmaatschap van één gulden per jaar betekent tenslotte het offeren van 1 pakje sigaretten per jaar. Na de pauze werd door de leden van de personeels-vereniging „Zonnegloren" het Engelse blijspel „De familie van mijn vrouw" opgevoerd, een alleraardigst to neelstuk, hetwelk goed werd vertolkt. De coulissen waren uitstekend verzorgd door eigen krachten en het geheel onder vond een warme waardering van de volle zaal. Mej. Wagtendonk toonde, als schoon- ma, in dit spel vermeldenswaardige kwa liteiten en werd in haar spel zeer goed gesteund door de overige medespelenden. De heer Ezerman dankte „Zonnegloren" voor deze opvoering en deelde mede, dat het Rode Kruis 100.zou bijdragen in de actie „Stop het lek". BR1GHT V1CTORY. Deze film behandelt op volkomen aan vaardbare wijze een verschrikkelijk pro bleem, waarmee de wereld van vandaag worstelt dat der oorlogswonden. Het is de geschiedenis van een Ameri kaans soldaat, die in Noord-Afrika blind geschoten wordt door Duitse scherpschut ters en, terug in een hospitaal in Amerika, vertrouwd moet zien te raken met de we tenschap, dat hij naar alle waarschijnlijk heid de rest van zijn leven blind zal blij ven. De geestelijke depressie-periode, welke de getroffene doormaakt, is bui tengewoon fijnzinnig uitgebeeld, dank zij waarlijk formidabel acteurtalent van Art- hur Kennedy, een tot dusver tamelijk on bekende acteur, die hier bewijst een plaats tussen de allergrootsten waardig te zijn. Nergens chargeert hij, nergens toont hij zucht naar oppervlakkige, goedkope suc- cesjes, maar met ingehouden, sober spel maakt hij een onvergetelijke indruk op een ieder, die deze film ziet. Verder verdienen zijn tegenspeelster, de sympathieke Peggy Dow, regisseur Mark Robson en de camera-man, een extra woord van lof voor hun verdienstelijk werk, waardoor het eindresultaat een film met diepgang en evenwicht is geworden, die echter bovenal uitblinkt door haar no bele inslag. Enige tijd geleden schreef ik al eens over het ondervolgende onderwerp en ik had er toen eerlijk een beetje op gerekend com mentaar en terechtwijzing vanuit onze le zerskring te krijgen. Buiten een erg pret tig briefje van iemand, die het goed met mij meent, bleef het stil om mij heen en ik zit nog altijd met het onbeantwoorde vraagstuk. Ik heb namelijk een poos geleden eens ge vraagd of we eigenlijk niet een beetje blij moeten zijn met de geweldige bewa- peningsdrang. Ik bedoelde dit niet in po litiek opzicht doch nuchter economisch. We zijn nogal gauw geneigd (en de over heid niet het minst), om bij de vele din gen, die momenteel niet te verwezenlijken zijn wegens geldgebrek, te zeggen, dat de defensie te veel slikt. Ik zal de laatste zijn om dit tegen te spre ken, maar wat zou er nu feitelijk gebeu ren, wanneer de politieke toestand eens zó ideaal werd, dat we de hele defensie-be doening aan de kant konden zetten Mensen, het zou vreselijk zijn. Slaat U Uw eigen krant er maar eens op na. Philips moet z'n werkuren inkrimpen omdat de defensie-orders uitblijven. De Ford-fa brieken liggen overhoop over Legerorders en dreigen de productie naar Antwerpen te verleggen. In Brabant hebben de arbei ders der schoenfabrieken een paar dagen per week vacantie, omdat de legerorders, waarop gerekend werd, niet afkomen. In Bunschoten staat een huizen- en hal- lenfabriek, die, wanneer de directie er niet in slaagt van het West-Europese leger orders te krijgen, de zaak wel kan sluiten. (Hier zijn nog wel andere oorzaken aan te wijzen, maar een feit is, dat deze fa briek geen reden van bestaan heeft zon der legerorders.) Nederland zit vol met bedrijven, die doodsangsten uitstaan, dat defensie-orders niet op tijd binnen komen of geheel zullen uitblijven, want niemand weet waar dan de oplossing moet worden gezocht. Met de regelmaat van een Vj'twerk^er^ tie moeten verhogen. Maar van wat En voor wie Want het buitenland zit met het jagen naar dollars en ponden óók niet stil. Verwacht U van mij nu geen oplossing, want die weet ik niet. Ik zou hoogstens kunnen proberen de oorzaken aan te wij zen, maar daar is het in dit hoekje niet om begonnen. Wie van de lezers helpt me eens met de problemen, die me kwellen H. OEKMAN. Er is een legerorder verschenen, welke van groot belang is voor In donesië-veteranen, die langer dan 30 maanden in de tropen hebben ge diend. Tot nog toe kreeg men name lijk een demobilsatiepremie van tien gulden voor elke maand, die men in de tropen had doorgebracht tot een maximum van 300 gulden. Deze maximumgrens is thans opge heven, zodat men ook de maanden boven de 30 uitbetaald krijgt. Ie mand, die dus drie jaar in Indonesië verbleef als militair, heeft nog zes tig gulden te goed. Aanvragen voor uitbetaling van dit restant kan men richten tot de afdeling Nabetaling van het Demobilisatiecentrum te Amersfoort. GESTOLEN PLOEG WERD TERUGGEVONDEN. Op verzoek van de pohtie te Amersfoort stelde onze politie een onderzoek in bij opkopers wan metalen in onze gemeeente. In Amersfoort was n.1. een ijzeren ploeg gestolen en het vermoeden bestond, dat deze hier ten gelde was gemaakt. Inder daad werd de ploeg hier aangetroffen bij een handelaar in oud ijzer. Deze ging ech ter vrij uit, daar deze ploeg opgekocht was gelijk met een hoeveelheid andere ijzerwaren. DIE HONDEN TOCH. Een op de Heuvelweg thuisbehorende hond joeg achter de kippen van het Pa leis Soestdijk aan. De eigenaar van de viervoeter kreeg daarvoor een berisping. De politie te Zeist trof 'n zwervende hond aan, die een hondenpenning droeg, waar op de naam Soest voorkwam. Het bleek een hond te zijn, waarvan de eigenaar in Soesterberg woonde. POGING TOT STEUNFRAUDE. De 31-jarige V. alhier werd door de po litie aangehouden wegens valsheid in ge schrifte en oplichting, in casu poging tot steunfraude.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1