De liquidatie-winst belasting, SOEST IN DE HOEK. DINSDAG 19 FEBRUARI 1952. 28e JAARGANG No. 14. SOESTER 0OURANT UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTEAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. De fiscale gevolgen, welke het sterven van de eigenaar of de verkoop van een middenstandszaak meebrengt, of het uit treden van een der vernoten veroorzaakt, brengt volgens de nieuwe belastingwet ten grote gevolgen met zich mede. Deze fiscale gevolgen zijn bij de midden stand maar weinig bekend en men weet niet, dat deze onbekendheid ruïneuze ge volgen kan hebben voor het verder voort bestaan van de zaak. Op de bijeenkomst, welke Vrijdagavond in hotel „De Gouden Ploeg" werd belegd en waarop door de heer J. Hovius werd gesproken over de doelstelling van het Borgstellingsfonds, werd de z.g. liquida tie-winst-belasting besproken door de he ren Koster en Arnoldi. Spr. wezen op de verschillende vormen van zaken. Men kent hierbij de éénmans zaak, de vennootschap onder firma, de commanditaire vennootschap onder fir ma en de naamloze vennootschap als de meest gebruikte vormen. De naamloze vennootschap werkt normaal verder wanneer de directeur sterft. Is het een familie-N.V. dan kan er een nare si tuatie onstaan als de aandelen in verschil lende handen komen, doch, evenals de situatie bij een commanditaire vennoot schap, waarin bij overlijden van een der vennoten het ingebrachte kapitaal belast zal worden, behoefden deze twee vormen geen bespreking. De éénmanszaak en de vennootschap on der firma zijn echter twee vormen van zaken, welke bij overlijden of uittreding van eigenaar of vennoot of verkoop der zaak belangstelling der fiscus verkrijgen. Wat gebeurt er n.1. wanneer de eigenaar van een éénmanszaak komt te overlijden? Aangenomen, dat zijn zaak een oude, ge vestigde zaak was, met stille reserve's en goodwill, dan wordt deze „boedel" door de fiscus niet aanvaard op de cijfers wel ke de boeken aangeven. In de boeken zijn de bezittingen van de zaak n.1. het pand, de machines en andere eigendommen in de loop der jaren afgeschreven. Een her waardering van de zaak heeft plaats naar de tegenwoordige waarde der bezittingen. Is het pand afgeschreven tot op 1.en de waarde bij overlijden van de eigenaar b.v. 20.000.dan is er dus een meer waarde aanwezig van 19.999.Dit meer-waarde-bedrag wordt door de be lastingen geteld bij het inkomen, dat de overleden eigenaar in het laatste boek jaar genoot en van dit sterk vergrote in komen wordt allereerst inkomstenbelas ting geheven. Daarna wordt de successie-belasting ge heven van de op papier vergrote erfenis, waarna de erfgenamen nog eeins liquidi- teits-belasting moeten betalen over het bedrag der meerwaarde (het verschil tus sen boekwaarde en werkelijke waarde). Deze liquiditeits-belasting bedraagt niet minder dan 20-40 °/o en kan in vele ge vallen reden zijn, dat de geërfde zaak totaal te niet gaat. Bij overlijden of uittreden uit een ven nootschap onder firma komt het aandeel van de vennoot, welke gestorven of uit getreden is, in aanmerking voor liquidi teits-belasting. Hierbij speelt de meerwaar de weer 'n rol en een deel van deze meer waarde (afhankelijk van een aantal ven noten) wordt ook hier zwaar belast. Bij de vorm „vennootschap onder firma" is het van zeer groot belang, welke con- tractvorm er is opgemaakt. Alleen zeer ter zake kundige personen zijn in staat om een dergelijk contract goed op te maken. Doe niet, zo zeide de heer Koster, als de eigenaar van een zaak, die zijn 2 zoons als firmanten liet inschrijven. Alles bleef bij het oude, vader bleef de zaakvoerder, de 2 zoons deelden op papier mede in de winst, doch deze werd niet uitbetaald. Toen stierf papa en kwam het gehele be drijf in de boedel, want voor de niet ver deelde winst waren geen schuldbekente nissen afgegeven. Het voordeel, dat deze eigenaar enige jaren had gehad, n.1. de be lasting over een lager inkomen (waarte genover stond de inkomstenbelasting, wel ke de 2 zoons betaalden over een inkomen hetwelk zij niet hadden genoten), viel vol komen in het niet, toen niet alleen 40 o liquiditeits-belasting moest worden be taald van de meer-waarde, doch ook suc cessie-rechten over de onverdeelde winst. Twee dingen zijn zeer belangrijk bij het formuleren van een contract voor een ven nootschap onder firma. Er moet een ver- blijvings-beding in komen te staan, d.w.z. dat bij het overlijden van één der firman- ten de overblijvende firmant het positieve recht heeft om de firma voort te zetten. De goodwill en de stille reserve's komen dan aan de weduwe van de overleden fir mant, doch de firma blijft aan de overle vende firmant. Wanneer drie firmanten een contract heb ben, dan moet de bepaling opgenomen worden, dat, bij overlijden van één der firmanten, de weduwe van de overledene De begrafenis van Koning tieorge VI. De door matrozen getrokken affuit, waar op het stoffelijk overschot rust van Ko ning George VI, passeert Marhle Arch, ten aanschouwe van een niet te tellen mensen menigte. het recht heeft commanditair vennoot te worden met het kapitaal van haar overle den man. Een voorbeeld kan dit verduidelijken. Een firma bestaande uit vader en 2 zoons heb ben een kapitaals-inbreng van 25.000. door de vader en van 10.000.door elk der zoons. Vader overlijdt en de zaak wordt niet gewaardeerd op 't bedrag van 45.000.doch op 70.000.Er is dus een meerwaarde van 70.000.minus 45.000.is 25.000.zijnde de afge schreven bedragen, stille reserve's e.d. In de boedel zou dus komen het door moeder te erven deel van de meerwaarde plus het kapitaal van haar overleden echt genoot. Door de z.g. weduwe-bepaling als hierboven omschreven blijft het kapitaal van haar echtgenoot in de firma. Zij blijft daardoor verzekerd van een eigen inko men en voor de firma ontstaan geen liqui- diteits-moeilijkheden. Een arrest van de Hoge Raad heeft deze weduwe-bepaling recht van kracht gegeven in testamenten en het levensonderhoud van de weduwe is hierdoor verzekerd, tenzij de kinderen erfgenamen in behoeftige omstan digheden verkeren. Bij de eenmanszaak kan de vader ook bij testament bepalen, dat zijn weduwe in zijn rechten treedt, waarbij de kinderen wel recht houden op hun legitieme portie, doch de firma niet verdeeld behoeft te worden bij het overlijden van de eige naar. De fiscus komt niet alleen bij het over lijden van de eigenaar van een zaak of de vennoot van een firma. Hij komt ook wan neer een eenmanszaak wordt verkocht en bij uittreding van een der vennoten. Een goede boekhouding kan daarbij veel na righeid voorkomen. Een balans zal het ka pitaal der zaak vermelden en dit kapitaal is belastingvrij, als regulair bezit. De hoge liquiditeitsbelasting moet worden betaald over de meerwaarde van de zaak. De winst, die b.v. ieder jaar in de zaak werd gestoken, wordt daardoor zwaar be last. Bij het uittreden van een vennoot moet de uittredende vennoot liquiditeits-belas ting betalen, zoals de vader deze moet be talen indien zijn zoon de zaak van hem koopt. Minister Lieftinck kan veel maatregelen bedenken op zijn terrein, maar zijn tegen voeter, de belastingbetaler en zijn raadge vers doen hun tegenzetten op het fiscale schaakbord. Hoe is n.1. te ontkomen aan deze liquidi teitsbelasting, zonder falsificaties te ple gen of onoirbare middelen te baat te ne men Deze mogelijkheid bestaat, is vol komen oirbaar en bij de fiscus bekend en toegestaan. De liquiditeits-belasting behoeft n.1. niet te worden betaald indien een lijfrente wordt gekocht, welke gelijk is aan de li quiditeitswinst. Deze lijfrente behoeft niet te worden ge stort, doch de koper van de zaak kan deze lijfrente betalen in 15 jaar-termijnen en de verkoper betaalt daardoor niet de li quiditeitsbelasting. Na betaling van de eerste termijn is de koper bezitter van de lijfrente-polis en daarna heeft de verkocp van de zaak plaats met gesloten beurzen, ten overstaan van een notaris. Indien de lijfrente-trekker overlijdt, houdt de „premie-betaling" op, terwijl een le vens-verzekering van de lijfrente-storter de stortingen waarborgt. VOLKS-UNIVERSITEIT. De eerstvolgende bijeenkomsten van de Volks-Universiteit Soest zullen gewijd zijn aan de muziek. Woensdag 20 Februari zal de musicus Rutger Schoute spreken over „Wenen en de Muziek" en muziek bespreken van Mozart, Beethoven, Schu- bert, Strauss e.d., terwijl op Woensdag 5 Maart een lezing volgt over „Parijs en de Muziek", waarbij de muziek van Berlioz, Chopin, Franck, Debussy, Ravel e.d. be sproken wordt. Beide lezingen worden gehouden in het Oranje-Hotel en worden met gramofoon- platen toegelicht, welke muziek wordt verzorgd door de Technische Dienst van de Radio-Omroep. KIPPEN-CAFETARIA. In Engeland en Amerika heeft men alle theorieën, die sinds jaar en dag bestaan voor het houden van kippen, omver ge worpen. Zoals men weet heeft men zich tot dusver aan bepaalde regels ge houden, bij het houden van kippen. De kip moet aan een bepaald kwantum hard voer per dag verorberen, moet een ren tot haar beschikking hebben en wat al meer. De moderne kippenhouder heeft geen grond en geen dure hokken meer nodig, voedert niet meer met duur hard voer en stelt zich ook niet meer tevreden met een jaarproductie van om en nabij 200 eieren per kip. Duizend kippen op 200 vierkante meter, een voederbesparing van 40 procent, een verhoging van de eierproductie tot 300 a 350 eieren per jaar per kip, meer winst, arbeidsbesparing en grote eieren. Dit zijn zo ongeveer de vele voordelen, welke di rect aanwijsbaar zijn, wanneer men kip pen houdt volgens het nieuwe systeem. Wat dit nieuwe systeem is Het is een batterij-systeem oftewel de kippen-cafeta- ria, welke door de firma Labor, Van Len- neplaan alhier, is ingericht. De kippen zitten elk in een kooi van ste vig ijzerdraad, de bodem (ook van ijzer- draad) is hellend gemaakt, zodat het ei, dat wordt gelegd, wegrolt en dan in een bakje terechtkomt, hetwelk buiten de kooi of zoals de benaming luidt, de bat terij, terecht komt. Rondom de kooien zijn voer- en water bakken aangebracht, welke op gezette tijden worden gevuld. Het kippenvuil wordt op een plaats onder de batterij op gevangen, waardoor het mest-verzamelen een minimum van tijd vraagt en de kip niet vuil kan worden. De batterijen zijn in serie van acht ge bouwd en behoren in een schuur te staan, waar het daglicht naar behoren kan bin nenkomen. In deze batterijen, welke in stellingen op elkaar zijn gestapeld, her bergt men vele kippen in een kleine ruim te. De eierproductie is op deze wijze vol komen te controleren en kippen, die niet meer voldoen aan een verantwoorde pro ductie, kunnen worden verwijderd. Bij de firma Labor hebben we het batterij- systeem gezien en geconstateerd hoe de eierenproductie in dit jaargetijde rustig doorgaat. Ook blijkt, dat bij dit systeem Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 POSTGIRO 126156 Sedert wij sinds de bevrijding in 1945 in ons landje vreemde zaken als de Velser affaire en de zaken Schallenberg, Menten, Van Putten en fraude hier en tekorten daar hebben beleefd, zijn er mensen, die onbedaarlijk beginnen te snuiven wan neer ze het woord democratie horen. Gelukkig kunnen we, tot nu toe althans, nog altijd ver over onze grenzen wijzen en een vergelijking maken, die nog steeds in het voordeel van onze (besnoven) de mocratie uitvalt. Argumenten, die het altijd nog doen zijn onze persvrijheid, vrijheid van geloof, vrijheid van oppositie, vrijheid van me ningsuiting, al weet ik ook wel, dat er ook mensen zijn, die hun natje en droogje op z'n tijd van veel meer belang vinden. Dit is waarschijnlijk ook de reden, dat 't overgrote deel van onze bevolking nogal lauw staat tegenover de besprekingen, die m de Tweede Kamer plaats vinden over een verandering, die, op voorstel van eni ge democraten, in onze Grondwet moest plaats hebben. Deze veranderingen houden in, dat men zich in een handomdraai zou kunnen ont doen van revolutionnaire elementen en bepaalde, een regering onwelgevallige uitgave van dagbladen of geschriften kan verbieden. Nu ontken ik de noodzaak van het in loom houden van bepaalde politieke groe pen niet. De toestand, die in 1940 ont stond, heeft ons voldoende geleerd, dat je democratie ook te ver kunt doorvoeren, maar om dat nu maar met een veranderde Grondwet de kop in te drukken, gaat mij uit 'n oogpunt van democratie toch te ver. Wie bepaalt wat „revolutionnair" is De partij die toevallig aan de macht is Het is een klein kunstje voor zo'n partij om ieder optreden van de oppositie als „revolutionnair" te brandmerken en de oppositiebladen als ondergravers van het gezag aan te merken. Daar behoeven wij, zeggen de voorstan ders, niet bang voor te zijn, maar ik ben er nu ongelukkiger wijze wel bang voor. Met een grondwetswijziging als hier be doeld is de weg naar een concentratie kamp niet langer dan één stap. We zullen tegenstanders met waardiger middelen moeten bestrijden, b.v. met een goede economische welvaart en een goe de strafwet. H. OEKMANt de ruitijd veel korter is. De dieren hebben speciaal voer nodig, het welk bestaat uit meel en tot korrels ge perst meel. Wanneer de toevoer van water en voer automatisch plaats heeft, zoals in de gro te hoenderparken in Engeland en Ame rika, dan krijgt men het cafetaria-systeem, waarbij voor 6000 kippen slechts één ar beidskracht nodig is. Ongetwijfeld zullen ook vele Soestenaren met dit nieuwe systeem willen kennis ma ken. Zij kunnen hiervoor bij Labor te recht. Men zie de advertentie in dit num mer. AUTOBOTSING. Zaterdag had op de Birkstraat een aanrij ding plaats ter hoogte van de landweg, welke naar het perceel van de heer Van de Ban voert. Uit de richting Soest reed een personenauto, bestuurd door de heer W. uit Utrecht. Deze bestuurder wilde rechtsaf genoemd pad oprijden, stak zijn rechter richtingaanwijzer uit en reed iets naar links om de bocht te nemen. De bestuurder S. van een personenauto uit Velzen, wilde daarom rechts passeren, bemerkte te laat, dat zijn voorrijder af sloeg naar rechts en botste op de wagen van W. Beide wagens liepen schade op. De politie constateerde onvoldoende rem- capaciteit op de auto van W. NOGMAALS DE FLAUWE GRAP. Ook een taxiondernemer in Soest is het slachtoffer van een grappenmaker. Ver schillende malen is deze taxi-ondernemer met zijn auto uitgerukt naar Utrecht en adressen in onze gemeente, dank zij een telefoontje van 'n helaas onbekende grap penmaker. UITVOERING STABAT MATER. Donderdag 21 Februari a.s. zal in de Wil- helminakerk worden uitgevoerd het Sta- bat Mater van G. Pergolesi. De uitvoerenden zijn het Chr. kl. Dames zangkoor „Melodia", Paula de Haan, Sop raan; Mevr. M. v. Neerbos, alt; Mieke Hornsveld, piano en Wim van Tol, orgel. Het geheel onder leiding van C. Veltman.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1