Concert P*V*0* Soest voorheen en nu. Crisis in Frankrijk* SOEST !N DE HOEK. Officiële Mededelingen. 28» JAARGANG No. IS. ÖURANT VRIJDAG 22 FEBRUARI 1952. SOESTER Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTBAAT 35 TELEFOON No. 2566 De periodiek terugkerende regeringscri- ses in Frankrijk verhiogen en hoe kan het ook anders maar weinig belang stelling meer te wekken bij het kranten lezende publiek. Althans niet in het bui tenland en de Franse burger gelooft het zo langzamerhand ook wel. Het aantal kabinetswisselingen na de bevrijding is legio en niemand, als hij het niet speciaal opzocht, zou de reden er van weten. Eén keer was er in en buiten Frankrijk een vleugje verwachting van wat meer stabiliteit en gezonder politiek, toen de oude Léon Blum even aan het bewind was. Maar nadien heerste er weer de voor Frankrijk normale toestand van stuiver tje-wisselen met minister-zetels. Plezierig is die toestand, ondanks de pu blieke onverschilligheid, echter niet. Want geografisch, politiek, strategisch en economisch ligt Frankrijk in het centrum van West-Europa. En dat het, ondanks al les, daar ook een werkelijk centrum van is en van wil zijn, bewijzen wel het Plan Schuman en het Plan Pléven. Vanwaar dus dat wisselvallige Laten we eerst constateren dat die poli tiek minder variërend is dan de politici. Feitelijk laat die politiek dezelfde lijn zien, die nagenoeg alle landen van West- Europa te zien gaven. Na de bevrijding tlink links maar langzamerhand een ze kere opschuiving naar rechts, naar de kant van hen, die menen, dat het met de sociale voorzieningen, om van nationa lisatie maar niet te spreken, nu mooi ge noeg is. Die met Bismarck zeggen dat de „compöte-Schüssel" vol is. Frankrijk startte na de bevrijding met communisten, socialisten en katholieke demoncraten. De communisten werden geïsoleerd, de socialisten boetten in aan prestige en aanhang en de fractie van de katholieke democraten liep terug in aan tal bij de jongste verkiezingen. Maar dat,is niet de oorzaak van de on- - slabiliteit-varr de regeringen. Zou, onder het stelsel van de evenredige vertegen woordiging, een dergelijke partij-groepe ring in Nederland in de minderheid ge raken, ze zou niet eerder een kans krij gen weer aan het bewind te komen vóór dat de kiezers die combinatie weer een meerderheid gaven. Maar in Frankrijk dekt het aantal afgevaardigden niet hun percentage behaalde stemmen. Dat gebeurt in Engeland ook niet zal men zeggen. Accoord. Maar in Frankrijk, in de Franse regeringspolitiek, worden de communisten geïsoleerd. Welnu diezelf de communisten haalden ruim één kwart van de stemmen. Hun vroegere regerings partners samen ruim een kwart, met z'n drieé'n een meerderheid, die echter werd omgezet, door een voor communisten en gaullisten bedoeld foefje met de kieswet, in de minderheid. Maar met de communisten valt toch niet te regeren! Accoord alweer! Maar de consequentie is, dat het program, waar mee men na de bevrijding startte en dat de meerderheid van kiezers nóg wil, ver dedigd moet worden door de minderheid in de Franse Kamer, het lichaam dat die Ieder jaar zijn er concerten Van de Soester „P.V.O.", Alle donateurs die krijgen Een muziekavond cadeau. Met een uitgebreid programma Trok de Harmonie van leer En een ieder constateerde: Het was prima deze keer. Marsen, Ouvertures, Walsen Er was veel verscheidenheid En dat stuk: „Le Roi 's amuse" ls voorwaar geen kleinigheid. 't Waren avonden van hoogtij Voor de Soester muzikant, Daarom is het dubbel jammer, Dat er was een dissonant. Onder 't spelen van dat prachtstuk „Carmen-Fantasie-Bizet" Werd er - en dat stoort geweldig - Meer gekletst dan opgelet. 't Was een hinder voor de spelers, Meer nog voor de dirigent, Dat hij aftikte en stopte Stempelt hem tot fijne vent. Jammer, dat men vaak slecht luistert Als er wordt gemusiceerd; Men bezorgt een ander hinder En dat is totaal verkeerd. Maar, het waren hier slechts kinders Waardoor 't incident ontstond; Grote mensen houden immers Bij concerten braaf hun mond? Voor degeen die intens luistert Is elk bijgeluid een kruis. Wie zijn mond niet dicht kan houden, Blijve voortaan liever.thuis! E. VAN EEDEN. kiezers heet te vertegenwoordigen. Nu mag het vreemd klinken, dat wij ka tholieken en socialistische democraten daar eigelijk als partners van de commu nisten beschouwen. Het is ook niet zo. Maar zij zouden een program tot uitvoer kunnen brengen, dat de mensen bevre digde, dié uit balorigheid op communis ten stemden en zonder die steun van het leger balorigen zou het percentage van de communisten gauw dalen tot een acht a tien procent. Wat er nu gebeurt in Frankrijk, zowel door regerings-partij als oppositie, ieder een zo nu en dan z'n zin maar eens geven uit vrees voor stemverlies, biedt geen an der uitzicht dan dat langzaam maar ze ker de al of niet verlichte despotie van de Gaulle nadert. Van de Gaulle die mis schien aan binnenlandse verlangens een eind tegemoet kan komen, maar die voor deelname aan Europese integratie op z'n hoogst even veel voelt als Churchill. Trouwens de jongste moeilijkheden, voortgekomen uit vrees voor de conse quenties van Duitslands remilitarisering, stuwen Frankrijks politiek al een einde in de Gaulle's richting. De consequen ties van die vrees zijn immers óf terug keer tot de oude condities waarop Duits land kan deelnemen aan de verdediging, wat Duitsland niet zal accepteren, óf zich los maken van het zelf geopperde Plan Pléven en daarmee een stap terug uit de Europese eenheid in wording. Zich los maken van zijn eigen geestes kind daar zien we de Fransman toch niet op aan. Tot slot van de reeks artikelen, welke wij schreven naar aanleiding van het sociaal- geografisch rapport, hetwelk dr. Vlak maakte over Soest, laten wij nu de slot beschouwingen van dit rapport volgen. De bestudering van de bevolkingsgroei toonde eer. uitzonderlijke snc!1"5toene ming aan, waarbij de in aanvang zuivere burger elementen in zijn samenstelling geheel werd gewijzigd. Het agrarisch deel, hoewel economisch belangrijk gebleven, werd verhoudings gewijs tot een minderheid. Soest is een woongemeente bij uitstek ge worden, die onder haar inwoners veel forensen telt. Het belangrijkste deel van hen werkt in de belangrijke industrie centra in de omgeving. Soest heeft te vens een grote aantrekkingskracht uit geoefend op de ouden van dagen. Een zuivere prognose van de bevolkings grootte is niet te geven, daar de invloed van een aantal onberekenbare factoren een aanzienlijke rol speelt. Niettemin kan een redelijke taxatie, gebaseerd op de heden waargenomen tendenzen, voor het gemeentebestur een belangrijk hou vast bieden. Volgens een recente berekening van de Provinciale Planologische Dienst van Utrecht zal de bevolking van deze pro vincie in 1970 maximaal 785.000 zielen bedragen, wat een toeneming sinds 1949 betekent met 220.000 zielen. Bij een taxatie van een aandeel van Soest op 5 procent, zal de bevolking met 10.500 zielen toenemen en in 1970 ongeveer 33.500 bedragen. Bij het nagaan van de groei factor in Soest krijgt men de volgende cijfers 1900—1905 1.09 1905—1910 1.1 1910—1915 1.18 1915—1920 1.28 1920—1925 1.45 1925—1930 1.18 1930—1935 1.19 1935—1940 1.10 1940—1945 1.11 Bij verwaarlozing van de uitzonderlijke groei in de jaren 1920 tot 1925 kan men constateren, dat de groei-factor schom melt tussen een minimum van 1.1 en een maximum van 1.2. Past men deze facto ren toe op de 5 jaarlijkse perioden tot resp. 1960 en 1970, dan krijgt men voor 1960 minimum 27250 en maximum 29500 en voor 1970 minimum 33000 en maxi mum 42500 zielen. Als derde methode van benadering is overgenomen de grafiek van de Provin ciale Planologische Dienst van Utrecht, waarin de groeifactor in de algemene richting is doorgetrokken en welke als resultaat voor 1960 28810 en voor 1970 36300 geeft. Als basis voor het uitbreidingsplan kan o.i. genomen worden een bevolkingssterk te van 28000 zielen voor 1960 en van 35000 zielen voor 1970. Er is een bijzonder verband tussen de gesignaleerde veroudering van de be volking en de voor Soest belangrijke immigratie van oudere leeftijdsgroepen enerzijds en de woningbouw anderzijds De moderne oplossing, zoals meerdere stichtingen thans nastreven, in de vorm van een hoofdgebouw voor hulpbehoe vende ouden van dagen en aparte woon- gelegenheden voor de nog validen, is ook voor Soest aanbevelenswaardig. De grote bedragen, welke echter bij de uitvoering van een dergelijk plan geïn vesteerd moeten worden, zullen voor de gemeente wel een bezwaar vormen. Ech ter dient particulier initiatief ter zake gestimuleerd en alle medewerking ver leend te worden. Het onderzoek naar de bestaansbronnen van de Soester bevolking gaf als resultaat dat in deze oorspronkelijke agrarische gemëente nog slechts 10 procent van de mannelijk beroepsbevolking in de land bouw zijn bestaan vindt, doch deze relatief tussen 1930 en 1947 niet is toegenomen, terwijl de economische en sociale dien sten in die periode wel in de belangrijk heid gewonnen hebben. Het aantal forensen is zeer aanzienlijk, want 36.9 procent van alle manlijke per sonen, werkzaam in de nijverheid, wer ken buiten de gemeente Soest. Het onderzoek wees voorts uit, dat de plaatselijke verzorgende industrie geheel in de behoefte voorziet. De stuwende in dustrie heeft zich procentsgewijs sterk uitgebreid, doch van enige belangrijke industrialisatie is in werkelijkheid geen sprake. Toch is met het oog op de toekomst in dustrialisatie zeer gewenst. Het scheppen van werkgelegenheid ter plaatse dwingt de jonge' mensen, die in hét arbeidspro ces moeten worden opgenomen, niet meer hun werkkring en uiteindelijk ook hun woonplaats elders te zoeken, waardoor de leeftijdsopbouw van de bevolking on gunstiger zou worden. De industrialisatie, welke voor Soest ge wenst wordt geacht, eist op het gebied van woningbouw geen bijzondere maatre gelen. Een van elders zich vestigende onderneming zal waarschijnlijk wel een kern van personeel meebrengen, doch de daarvoor vereiste voorzieningen kunnen wel incidenteel v/cSSten opgelost. Anders staat het met de bouw van de z.g. industriehallen. Dit is in de tegen woordige omstandigheden, waarin het kleine en middelgrote bedrijf over slechts geringe reserves beschikt, in vele geval len noodzakelijk. Meerdere ondernemers in onze gemeen te gaven desgevraagd te kennen, dat zij de hun ter beschikking staande bedrijfs ruimte onvoldoende achtten, terwijl uit breiding ter plaatse vaak niet mogelijk was. Finantieel waren zij echter niet in staat nieuwbouw te bekostigen. Wil het gemeentebestuur industrievesti ging bevorderen, dan zal het niet kun nen achterblijven bij vele andere ge meenten en het aanbieden van fabrieks- ruimte moeten overwegen. Het streven zal er op gericht moeten zijn de stuwende en regionaal verzorgende bedrijven zoveel mogelijk uit de woon wijken te weren, zodat deze hun zuiver woonkarakter bewaren. De beide voor industrie bestemde terrei nen zullen voldoende ruimte bieden aan alle vestigingen, welke binnen het ka der van dit industrialisatieplan wenselijk zijn. Het behoeft geen betoog, dat met het oog op het behoud van het woonkarak ter van onze gemeente en van de recrea tie-functie van het bos- en heidegebied, vestiging van bedrijven in de woonwij ken en in de kernen Soestduinen en Soes- terberg uit de boze moet worden geacht. Tenslotte verdient het aanbeveling, in verband met de bebouwingskwestie, de dringende kwestie van de riolering in Soestdijk op korte termijn in een wel ge fundeerd plan aan Gedeputeerde Staten voor te leggen. Voor het agrarisch bedrijf is geen uit breiding meer mogelijk. Betere bedrijfs resultaten zijn bereikbaar, doch meer werkgelegenheid kan Soest niet meer bie den. Bij de verwachte toename van de bevol king zal het agrarisch areaal zoveel mo gelijk moeten worden gespaard, doch het zal wel niet te voorkomen zijn, dat een deel van de Eng aan zijn huidige bestem ming zal worden onttrokken. Tegen een ongelimiteerde uitbreiding van het aantal winkels werd reeds ern stig gewaarschuwd. In meerdere bran ches, vooral in die van de voedings- en genotmiddelen, is het consumentengemid delde aanzienlijk beneden het toelaat bare peil gedaald. De toeneming van de bevolking maakt het mogelijk de winkel stand te saneren als het gemeentebestuur ter zake diligent is. Als basis voor de bebouwingsplannen is een taxatie van 4000 nieuwe woningen gemaakt, waarvan 60 procent arbeiders woningen, 30 procent middenstandswo ningen en 10 procent meer luxe wonin gen kunnen worden verwacht. Het gemiddelde inkomen en het gemid delde vermogen bewoog zich in dalende lijn, terwijl beiden toch al beneden het peil van omliggende gemeenten lagen. De nivellerende tendens in het overheids beleid zal de relatieve daling van de ho gere inkomens in de hand werken en men zal in Soest dus rekening moeten houden met een nog verdere verschui ving van het accent naar de lagere in komensgroepen. Het scheppen van woon gelegenheid voor beter-gesitueerden op bij uitstek daartoe geschikte terreinen kan op het algemene beeld een gunstige doch geen overwegende invloed hebben. De taak van het gemeentebestuur op het gebied van onderwijsvoorziening wordt, met het oog op de verwachte ontwikke ling, bepaald door de noodzaak geschool de arbeidskrachten op te leiden en door de wenselijkheid middelbaar onderwijs ter plaatse te verschaffen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van Shell Nederland N.V., Wassenaarseweg 80, Den Haag, om op-in perceel Rademakerstraat 4, Soesterberg, kadastraal bekend in sectie E nr. 995, een benzine- en gasolie-pomp- installatie te mogen oprichten, door hen voorwaardelijk is ingewilligd op 19 Fe bruari 1952. ZESDE AMATEURS-PARADE. Ook de zesde amateurs-parade, welke Woensdagavond in Hotel Eemland werd gehouden, genoot weer grote belangstel ling. Op het toneel verschenen bekende en on bekende gezichten, waaruit blijkt, dat de grote belangstelling niet alleen bij het pu bliek bestaat, doch ook bij de amateurs, waarvan er ook ditmaal verschillende niet uit Soest kwamen. Een "declamatrice uit Amsterdam, een sta tions-ambtenaar uit Utrecht met opera zang, een cowboy-band en een Hawaiian- band uit Hilversum, twee accordeonspelers uit BOthoven, waren de niet-Soesters, die hier voor de eerste maal optraden. Dit ge zelschap werd gecompleteerd door Peter Oran, de Hilversumse goochelaar, Mej. J. Roelofs uit Soest, de Zingende Broertjes en Zusjes, en enige leden van de toneel club „Ons Genoegen". De opbrengst was ditmaal voor de speel tuin van de Buurtvereniging „West", waardoor ook ditmaal weer het nuttige met het aangename werd verenigd. De conference werd verzorgd door Martin Jansen. Na het bonte en gevarieerde programma wees de jury de prijzen als volgt toe: Peter Oran, goochelaar, le prijs, 32 pnt. De Koraal Eilanders, Hawaiian-band, 2e prijs, 30 punten. Mej. J. Roelofs, zang, 3e prijs, 29V2 punt. Mej. Groenendijk, decla matie, 4e prijs, TlVz punt. De Royoca's, Cowboy-band, 5e prijs, 27% punt. Ons Ge noegen, sketches, 6e prijs, 27 punten. J. Stemerding, zang, 7e prijs, 26 punten. De Zingende Broertjes en Zusjes, Soest, 8e prijs, 25 punten. De heren Duister en Jan sen, accordeon, 9ë" prijs, 24% punt. NIEUWE AANWINSTEN NUTSBIBLIOTHEEK. K. Groen, Kamer 13, Hallo hier de zeden politie. - Ditha Holesch, Bento, de zwarte hengst. - Idem, Xingoe, de hond. Idem, Manso, de poema. - H. de Man, Een stoom bootje in de mist. - Jan Mens, De witte vrouw. - J. v. Guenther, De verliefde Sta- retz. - Cl Gulmann, Twee heren uit Upp- sala. - W. G. Kosse, Achter de donkere gevels. - Fr. Pauwels, Boeven en bur gers. - Dr. K. Sprey, Het rijk van Rome - L. Vellema, De dokter vertelt. Via pil en polstok naar het heden. - J. Jones, 's Le vens taptoe (2 dl.). - Emmy v. Lokhorst, Onwankelbaar. - Idem, Weerlicht. - C. J. Forester, Trilogie, Horatio Hornblower. JAARVERGADERING M. EN A.C. „SOEST'. Woensdagavond kwam de Motor- en Au tomobiel-Club „Soest" in restaurant „Zon- neheuvel" in jaarvergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer G. Slagt. Na diens welkomswoorden reikte deze een oorkonde uit aan het ere-lid en oud voorzitter, de heer P. Olyslagers, welke waarderende geste de volle instemming van de vergadering verkreeg. De secretaris, de heer J. Oosterbeek, gaf in zijn jaarverslag een terugblik over 1951 en het bleek, dat dit jaar niet ongunstig was verlopen voor de vereniging. Ook het finantieel overzicht van de penningmees ter, de heer J. de Graaf, gaf geen moei lijkheden. Met een batig saldo, sloot de rekening 1951. Hierna werd besloten de data van twee vastgestelde ritten te wijzigen, daar het Abonn per kwart, 1.85 - per post 2.00 POSTGIRO No. 126156 De inwoningmisère, waarvan we vorige week weer een staaltje in de Soester Cou rant te lezen kregen, heeft al heel wat pennen in beweging gebracht. Het is vaak ergerlijk te lezen hoe slecht de huurder de onderhuurder verdraagt en omgekeerd. Niet* dat ik hierover verbaasd ben, want het behoort nu eenmaal tot de onmogelijkheden, dat twee families on der één dak lange tijd in absolute vrede samenleven. Een hele enkele uitzondering daargelaten. Meestal zijn het de kleinst denkbare din gen, die tot ik weet niet welke grote pro porties opgeblazen, oorzaak zijn van een complete oorlogstoestand. Niet de helft van de dagelijkse pesterijtjes krijgen buitenstaanders te horen en over het algemeen hebben mensen, die niets met inwoning te maken hebben, niet de flauwste notie hoeveel manieren er wel bestaan om elkaar binnen 4 muren het leven ondragelijk te maken. Er is een categorie inwonenden, die zo'n permanente oorlogstoestand niet kennen, maar die zitten weer met andere zorgen. Ik ken b.v. een gepensionneerd mannetje, een minimumlijder zou Louis Davids de man hebben genoemd, die wettelijk is in geschreven in onze gemeente en een klein gedeelte van een huis bewoont, dat in z'n geheel ternauwernood 30.per maand huur doet. Voor een kleine achterkamer, achter slaapkamer en gebruik van keuken betaalt deze man nu al jaren lang 85.per maand.terwijl z'n pensioen maar even 100.per maand bedraagt. U kent mijn afschuw voor „aangeven", maar in dit geval meende ik te mogen adviseren eens met de hoofdbewoner te gaan praten en desnoods zachtjes te drei gen met de prijzencommissie, maar dat durven zij niet uit angst, dat hun betrek kelijke huisvrede dan omslaat in heibel van vroeg tot laat. Dan bezuinigen zij lie ver op voeding en kleding. Het is wel erg, als je daar oud voor bent geworden. Ergerlijker is het eigenlijk nog, dat de hoofdhuurder met een gezicht rondloopt of hij een weldoener der mensheid is, om zo maar, zonder dwang, een deel van zijn woning af te staan. In ons dorp zitten nogal wat van die wel doeners met inwoning. Door de angst van de onderhuurders voor onmin lopen zij nog geen direct gevaar, maar ik hoop toch, dat zij door dit hoekje tot het inzicht komen, dat hun houding verre van fraai is en daarnaar zullen han delen, want ik geef ze geen enkele garan tie, dat ik, buiten de onderhuurders om, toch niet op een keer hun zaakjes aan het rollen breng bij de betrokken instanties. H. OEKMAN. was gebleken, dat in andere plaatsen, op dezelfde data betrouwbaarheidsritten wa ren vastgesteld. In de kascommisie werden gekozen de he ren P. Floor, C. Roes en D. Wassenaar, waarna de voorzitter enige bijzonder heden mededeelde over de Lente-rallye, welke 2e Paasdag wordt gehoud-n. Het bestuur werd en bloc herbenoemd. De contributie werd verhoogd van 6. tot 10.- per jaar, terwijl 'n bestuursvoor stel tot aansluiting der vereniging bij de K.N.M.V. werd aangenomen. De door deze aansluiting nodig geworden veranderingen in het huishoudelijk rege- lement en statuten werden aangehouden. Met een geanimeerde rondvraag werd de vergadering besloten. „DE ROEGE BAST". De Toneelclub „Gruno" uit Zeist voerde Dinsdagavond in hotel „Eemland' het toneelstuk „De roege bast" op. De Zeistenaren waren de gasten van de Groningse vereniging „Martini" alhier, doch ook Groningers uit Hilversum, Bus- sum en Amersfoort waren naar Soest ge komen. De heer D. van Sloten heette de aanwe zigen welkom, speciaal de Groningers van buiten Soest en het Zeister gezelschap. Het toneelspel in 4 bedrijven van Barend v. d. Veen, is uitstekend vertolkt in goed verstaanbaar Gronings en de heer J. v. d. Wilgen, de regisseur van het gezelschap, behaalde met zijn acteurs en actrices een groot succes. MASSA-SCHERMBEELDONDERZOEK. Ook in onze gemeente zal dit jaar de be volking worden „doorgelicht" d.w.z. door middel van een massa-beeldonderzoek op longtuberculose. In begin Maart zal een vergadering wor den belegd en een plaatselijk comité wor den geïnstalleerd, waarbij de maatrege len zullen worden besproken, welke ge nomen dienen te worden om dit omvang rijke werk vlot te doen verlopen. De organisatie en de administratie wordt thans reeds op de afdeling Sociale Zaken voorbereid".

Soester Courant | 1952 | | pagina 1