Dc Soester Industrie. IN DE HOEK. Firma Speek en Muller. DINSDAG 26 FEBRUARI 1952. 28e JAARGANG No. 16. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 126156 Het bedrijf van de Firma Speek en Mul ler te Soesterberg valt misschien niet on der het begrip industrie, doch een der gelijk bedrijf vormt een belangrijke scha kel in handel en nijverheid. Wat zou de industrie zijn, als men voor het transport niet kon rekenen op een uitgebreid wagenpark, waarmede de ex pediteurs dag en nacht de nationale en internationale wegen berijden. En achter de transporteurs staan zij, die het wagenpark in stand houden door kun dige reparaties en revisies en hierin neemt de firma Speek en Muller een be langrijk aandeel. In het pand, waarin voorheen de autobus onderneming van de firma Leguit was gevestigd, richtten de heren Speek en Muller in 1946 een revisiebedrijf in voor Dieselmotoren. Het aantal merken van Dieselmotoren is niet onbelangrijk en deze firma nam de revisie en reparatie van één merk voor haar rekening, waardoor een zo groot mo gelijke specialisatie en service werd be reikt. Dat dit bedrijf alleen voor Mercedes Benz Dieselmotoren werd ingericht is zeer ver klaarbaar als de heer Speek ons vertelt, dat beide firmanten bijna 15 jaren bij de Mercedes Benz hebben gewerkt en hun grote ervaring thans in eigen bedrijf be nutten. In 1946 werd op bescheiden voet begon nen. De garage van de firma Leguit werd gehuurd en de eerste machines aange schaft. De groei van het bedrijf eiste aanschaf fing van meerdere machines en, na aan koop van het pand, werd tenslotte drie maanden geleden het bedrijf vergroot door de bouw van een nieuwe werkplaats .achter het bestaande pancL Met deze nieuwe ruimte, welke een af meting heeft van 26 bij 22 meter en de gestadige groei van het personeel van 2 tot 16 man, is de zaak uitgegroeid tot een bedrijf van belangrijke betekenis. Hoewel geboren en getogen in Amster dam vestigden de firmanten zich in Soes terberg, omdat de centrale ligging aan trekkelijk was. In hoofdzaak komen hier, naast hijskraan- en scheepsmotoren, vrachtauto-motoren in revisie en als men zijn klanten in alle delen van Ne derland heeft, dan is de gemeente Soest een prachtig centraal punt, waarbij de lig ging aan een hoofdweg mede van invloed is. In dit bedrijf ondergaan de Diesel-moto ren een algehele revisie. Cotter-machines vergroten de uitgeslepen cylinders, een Hoonmachine zorgt voor de polijsting van de binnenwand, terwijl een 30-tons pers de cylinders van bussen voorziet. Motoronderdelen worden hier op de draai banken bewerkt, er wordt hier gelast, ge smeed, geboord en gefraisd met als re sultaat, dat het hart van grote vracht auto's een vernieuwingskuur ondergaan en de bedrijfszekerheid van auto's weer tot een maximum is opgevoerd. De revisie van slechts één merk motoren brengt vele voordelen. Hierdoor zijn alle motoronderdelen in het magazijn der firma te vinden, terwijl complete-ruil- motoren en ruii-onderdelen direct kun nen worden afgegeven. De klanten kunnen hierdoor zeer snel be diend worden, iets wat door de expedi teur op hoge prijs wordt gesteld, want stilstaan van zijn auto's betekent een di rect verlies. Een eigen smederij, een eigen electrici- teits-afdeling met vertegenwoordiging van Bosch, een afdeling voor accumula toren, een moderne apparatuur voor de revisie van gecompliceerde brandstof- pompen completeren dit bedrijf, hetwelk sinds kort ook de verkoop heeft gekre gen van de nieuwe Mercedes Benz auto's. Het is hier alles Mercedes-diesel wat de klok slaat en tussen de grote en zware vrachtauto's uit Zeeland, Groningen en Limburg zagen we een personenauto van de heer Speek, een Mercedes-sportwagen, waarin een vrachtauto-dieselmotor was gebouwd, een novum in ons land. KAMPIOENSCHAPPEN TAFELTENNIS SOEST 1952. In tegenstelling met een vorig bericht kan thans worden bericht, dat de kampioen schappen Tafeltennis Soest 1952 zullen worden verspeeld op Zaterdag 1 Maart a.s. in het St. Ludgardisgebouw te Soest- aijk. CARNAVAL VAN HET LAND AAN DE EEM. Zaterdagavond werden alle lokaliteiten van hotel „Eemland" in beslag genomen door de deelnemers van het Carnavals feest, hetwelk onder de titel „Carnaval van het land aan de Eem aldaar werd gehouden. Bijna 150 gecostumeerde en gemaskerde feestvierenden waren in vrolijke stem ming bijeen op dit feest van de lach en van de zotheid, waarbij Prins Carna val „Den Eemlander de Eerste" niet ont brak. De muziek werd uitstekend verzorgd door de Erica-kapel en het huis-orkest Trio Manon, terwijl een heus pierement voor de muzikale afwisseling zorg droeg. De costumering der aanwezigen was zo wel fraai als gevarieerd en de originali teit ontbrak niet. Robinsin Crusoë, vergezeld van Vrijdag, onderhield zich het Kapitein Carlsen en stuurman Dancy, terwijl een levende sneeuwpop vol bewondering de Deift's Blauwe Molen bewonderde. Ook 'n sultan met zijn harem ontbrak natuurlijk niet, zomin als een Sjah, een Kozak e.d. Een stoere Schout bij Nacht verkeerde in ge zelschap van een Minister en een Spaanse Toreador en Flipje van Betuwe onderhiel den zich met de Oude Heer Hulstkamp in 18e eeuwse kledij. Deze laatste liet een ieder proeven van zijn geestrijk nat en met zijn „echte" costumering verdiende hij de eerste prijs. Deze oude heer bood aan de Minister van financiën een oorkonde aan, waarin hij zijn oordeel uitsprak over de onlangs plaats gehad hebbende accijns-verhoging. Het was één van die zotte zaken, die het op dit feest goed deden en het feestvie rende gezelschap was goedlachs genoeg om op alle grappen in te gaan. Het was al heel laat toen de voorzitter van K.P.S., de heer B. Hoogeveen, dit feest sloot, waarbij hij releveerde, dat niet één wan klank dit eerste Soester Carnaval had ont sierd. Woorden van dank bracht hij aan de heer J. Paans, de auteur van dit feest. De prijzen voor uitbeelding en costume ring werden als volgt toegewezen: Eerste prijzen:'de heer Hulstkamp, de Deift's blauwe molen, dr Bavino en een Sneeuwpop. Tweede prijzen: De Nacht, een Schout bij Nacht, een Minister en Flipje. Groepen: Eerste prijzen: Robinson Crusoë (met lof van de jury), een Sultan, Kapitein Carlsen, een Haan, een Kozak en een Spaanse Schone. Voorts werden nog 13 troostprijzen toe gewezen. STABAT MATER. Donderdag j.1. gaf het Christelijk Klein Dames-Zangkoor "Melodia", onder lei ding van de heer C. Veltman, met solis tische medewerking van Paula de Haan, sopraan en Mevrouw M. van Neerbos, alt, een uitvoering van „Stabat Mater", het prachtige werk van de grootmeester G. Perlogese. De dirigent gaf, na opening, een korte uiteenzetting van het stuk, om de uitvoe ring ervan dichter bij het auditorium te brengen, waarna de vertolking het aan dachtig luisterend publiek meer dan een uur lang, intens kunstgenot verschafte. Koor en solisten beheersten volkomen hun zware taak, terwijl de begeleiding Fcto Astca Soest van orgel en piano in veilige handen wa ren van Wim van Tol en Mej. Mleke Hornsveld. Dit kunstwerk, als inleiding op de lijdens weken wel zeer geschikt, bestond uit 2 delen het eerste de klaagzang en het tweede de verlossing en gebeden. Vooral in de koorpassage „Houdt Uw ziel brandende uit liefde tot Christus" was de samenwerking van koor en begeleiding volkomen harmonisch. Mogelijk, dat voor critische oren van vakmensen nog enkele kleine onvolmaaktheden te constateren vielen, maar op hen, die in gewijde aan dacht de uitvoering van dit stuk gevolgd hebben, zal het ongetwijfeld een blijven- indruk achterlaten. We kunnen de ernstige poging, om ook in onze gemeente goede kleinkunst te bie den, niet anders dan van harte toejuichen en, gezien de goede krachten die in dit koor schuilen, durven wij het bij voort gaande studie een succesvolle toekomst verzekeren. MIDDENSTANDS FORUMAVOND. Naar wij vernemen wordt er op Maandag 3 Maart a.s., te 8 uur, een grote Midden standsavond gehouden in de grote zaal van Eemland (ingang Korte Brinkweg). Deze avond is georganiseerd door de plaatselijke Middenstandsverenigingen en de Winkeliersvereniging „Soest". Alle middenstanders van Soest, winke liers en ambachtslieden, georganiseerd of niet, met hun dames, worden deze avond in „Eemland" verwacht. Het belooft een interessante en leerzame avond te worden, daar een ieder der aan wezigen de gelegenheid heeft om schrifte lijk of mondeling vragen te stellen op het terrein van de middenstand in de meest uitgebreide zin van het woord. Deze vra gen worden dan beantwoord door een daartoe gevormd college - Forum In dit Forum hebben zitting: Mr. S. P. Baron Bentinck, Burgemeester. Mevrouw Th. Quik-van Dijk. Mr. F. C. A. Eenhorst, secr. Kamer van Koophandel. H. van Harten, dir. Ned. Middenstands- bank N.V. P. Dondorp, secr. Christ. Mid denstandsbond. De heer Van Harten zal als voorzitter van dit forum fungeren. Er mag worden verwacht, dat er veel animo zal zijn voor eeri avond, die geheel in het teken van de middenstand zal staan. De toegang is vrij, zodat men verzocht wordt tijdig aanwezig te zijn. STILLE OMGANG. De deelnemers uit onze gemeente zullen dit jaar aan de Stille Omgang deelnemen in de nacht van 29 op 30 Maart a.s. VROUWEN WERELD-GEBEDSDAG. Evenals vorige jaren zal op de eerste Vrij dag in de Lijdensweek (29 Febr.) in 104 landen, waaronder ook Nederland, de Vrouwen Wereld-gebedsdag gehouden worden. Vanaf de dageraad op de Fidziji-eilanden tot aan de avondschemering aan de Pool cirkel zullen de vrouwen zich verenigen in eenzelfde dienst van lof, boete en aan bidding, terwijl liederen en gebeden op stijgen tot de Vader van allen. Tot mil- lioenen van Gods kinderen, die zich sme kend tot Hem wenden, gaat deze oproep tot geestelijke gemeenschap uit, over en door alle scheidsmuren heen. Het gebed Het aantal brieven, dat mij bereikte naar aanleiding van mijn hoekje van Vrijdag 15 Februari, is overweldigend groot. Daar alle brieven aan mij persoonlijk zijn gericht en enkele afzenders bovendien schreven, dat opname in de krant niet ge wenst werd, zal opname in de courant niet plaats hebben, iets wat ook onmogelijk zou zijn, daar meerdere schrijvens zó uit voerig zijn, dat hiervoor zeker een af zonderlijk blad nodig zou zijn. Wel vindt U in dit blad een „ingezonden" van de heer H. Welcker, dat de redactie mij ter lezing gaf, hetwelk ik in Uw bij zondere belangstelling aanbeveel. Het grapje dat de heer W. maakt over de bomen langs de hoofdweg, mag ik wel. Maar overigens, hoe het mij ook spijt, een werkelijke beantwoording van mijn vraag lees ik in geen der brieven. Natuurlijk ligt de gedachtengang voor de hand, dat, bij stopzetting van de defen sie-uitgaven, enorme bedragen ZOUDEN KUNNEN vrijkomen voor leniging der menselijke noden, verhoging van het le venspeil, culturele zaken en bedrijvigheid op ieder gewenst gebied. Maar dat is juist wat ik NIET zie als iets, dat zo vanzelf spreekt. Onze industrie zal het moeten hebben van exporteren, deviezenwinst dus, want aan consumptie op de binnenlandse markt heeft zij practisch niets. En WAT, zo vroeg ik, hebben wij de wereld te bieden, om met z'n 10 millioenen een behoorlijk le venspeil te behouden Dat is, wat ik niet zie. Ik geloof, dat vaak uit het oog wordt ver loren, dat onze huidige export, die nog zeer onvoldoende is, voor een groot deel mogelijk is doordat ook in andere landen de defensie-activiteit groot is. Als dit werk zou wegvallen, zou m.i. de chaos vreselijk zijn. Om nu maar dadelijk een verkeerde uit leg aan mijn woorden te voorkomen, zeg ik hier meteen bij, dat ik uit het diepst van mijn hart hoop, dat de toestand spoe dig zo zijn zal, dat de bewapeningswed loop kan worden stopgezet. Maar even ernstig hoop ik, dat er dan knappe kop pen zullen zijn, die de dan ontstane toe stand op economisch gebied hebben voor zien en practische plannen klaar hebben. Maar let wel, ik zeg PRACTISCHE plan nen, gericht op onze deviezennood en af gestemd op de armelijke positie, waarin ons landje sedert de laatste wereldoorlog is komen te verkeren. Geen hoogdraverijen, geen verwijzing naar lijvige boekwerken, die alleen wor den gedrukt uit politiek winstbejag en zeker ook geen opvattingen zoals ik vori ge week een meneer voor de radio hoor de zeggen: „dat komt allemaal t.z.t. vanzelf voor elkaar". Er komt NIETS „vanzelf" voor elkaar. Spreuken zoals de heer Welcker ge bruikt: „Wij smeden de zwaarden om tot ploegscharen" mogen het in deze krank zinnige tijd altijd nog doen, maar we zul len toch op z'n minst moeten zorgen, dat die ploegen iets te ploegen zullen vinden. Omdat ik de omgesmede ploeg WEL zie, maar (nog) NIET de akker, heb ik, wat de toekomst betreft, een onprettig gevoel. H. OEKMAN. is een kracht, het wekt ook begrip en medeleven voor elkaar en versterkt de band tussen Zijn volk over de gehele aarde. De liturgie heeft ditmaal tot on derwerp: „Christus, onze hoop". Om wille van die levende hoop bidden wij, dat in ons hart liefde de overhand hebbe over haat en vooroordeel. Voor verdere gegevens zie men de ad vertentie in dit blad. PADVINDSTERS-DAG. In de ochtendschemering van de 22ste Februari hesen Padvindsters en Gidsen hun Wereldvlag, ter ere van Baden Po- well-dag. 's Avonds werd er een feestelijke maal tijd gehouden, waarbij de versierde tafels stapels pannekoeken torsten, die door hulpvaardige dames waren gebakken. Het groeps-comité, bestaande uit de da mes Berghauser Pont en Van der Swan, zag zijn moeite beloond door de vrolijke gezichten van de padvindsters en kabou ters, voor wie dit pannekoekenfeest een grote verrassing was. Tot slot waren er enkele vertoningen, waarbij speciaal de Soester kabouters ge noemd moeten worden. Een kort kamp vuur besloot deze geslaagde padvindsters- dag.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1