SOEST IN DE HOEK. Brilmonturen-fabriek officieel geopend. Officiële Mededelingen. DINSDAG 4 MAART 1952. 28e JAARGANG No. 18. SOESTER OURANT BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2568 (KENGETAL K 2955) Foto Astca, Soest Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Onze Burgemeester, mr S. P. Baron Ben- tinck, heeft Zaterdagmorgen de nieuwe brilmonturen-fabriek „Arco", gelegen aan de Belvedèreweg, officieel geopend. In de ruime fabriek, waarvan wij in ons nummer van Vrijdag j.1. een uitvoerige beschrijving gaven, waren vele genodig den bijeen om van deze opening getuige te zijn. Wij merkten o.m. op de Burge meester, Wethouder Van Zadelhoff, de Gemeente-secretaris, Notaris Van Veeren, dr Van Beurden, de architect van dit pand, de heer M. C. Capelle te Amsterdam, de aannemers, de heren Steur en Godhelp te Amsterdam e.a. Eén der directeuren van de ,,Arco", de heer M. J. v. d. Laar, sprak een wel komstwoord, waarin hij wees op de mijl paal, welke het bedrijf met deze nieuwe fabriek heeft bereikt. Dit resultaat, zo zeide spr., danken wij aan de arbeid van personeel en bedrijfsleiding, doch ook de medewerking van het gemeentebestuur van Soest was hiervoor onontbeerlijk. Het gemeentebestuur^ dat gaarne ziet, dat zich industrie in de gemeente vestigt, als bestaansbron voor het groeiend inwo nertal, heeft vele moeilijkheden moeten overwinnen, om de vestiging van onze in dustrie mogelijk te maken, aldus spr. en zij heeft daarbij een energie opgebracht, welke m andere gemeenten blijkbaar niet "mogelijk was. Spr. hoopte ook in dé toe komst op deze medewerking te mogen re kenen, opdat het doel, hetwelk de direc tie zich heeft gesteld, n.1. de productie van het bedrijf tot het 3-voudige op te voeren, kan worden bereikt. Spr. dankte de architect, de aannemers en onderaannemers en allen, die medewerk ten aan de bouw van de fabriek en hun krachten hebben gegeven om het be drijf naar hier over "te brengen en uit te breiden. De vorming van het bedrijf heeft in den beginne nogal wat moeilijkheden opgeleverd, doch volharding en doorzet ting heeft geleid tot een verheugende pro ductie, welke naar de halve wereld wordt geëxporteerd. De Burgemeester sprak, voordat hij de fa briek officieel in bedrijf stelde, een kort woord. Een bedrijf stichten is niet zo gemakke lijk, zo zeide de burgemeester. Er is een grote dosis moed voor nodig, er wordt veel vakkennis vereist en men neemt gro te risico's op zich, zonder dat men tevoren weet, dat men slagen zal. Niet de fabriekshal en de kantoren ma ken het bedrijf uit, doch personeel, kapi- Gegadigden voor de verkoop van con sumptie-artikelen, Ijs en dergelijke, in het zomerseizoen -1952, worden verzocht vóór 14 Maart 1952 aanvraag voor standplaats en ventvergunning schriftelijk in te die nen ter gemeente-secretarie (afdeling Eigendommen). KEURING EN HERKEURING VAN MATEN, GEWICHTEN EN MEETWERKTUIGEN. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend: A. dat het goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1952 te bezigen, zal zijn: bij keuring en herkeuring van maten, ge wichten en meetwerktuigen, de letter t in de kleine staande drukvorm. B. dat dit jaar voor de herkeuring van maten, gewichten en meetwerktuigen zit ting zal worden gehouden: te SOEST in 't Verenigingsgebouw ,,St. Joseph", Steen hof f straat 28 op: Maandag 17 Maart a.s. van 9-12 en 13-15 uur, voor hen, wier geslachtsnaam (fir manaam) begint met een der letters A-H; Dinsdag 18 Maart a.s., van 9-12 en 13-15 uur, voor hen, wier geslachtsnaam (fir manaam) begint met een der letters I-M; "Woensdag 19 Maart a.s., van 9-12 en 13-15 uur, voor hen, wier geslachtsnaam (fir manaam) begint met een der letters N-U; Donderdag 20 Maart a.s., van 9-12 en 13-15 uur, voor hen, wier geslachtsnaam (fir manaam) begint met een der letters V-Z, en te SOESTERBERG in een lokaal der O.L. School aan de Verlengde Schoolweg no. 15 op Vrijdag 21 Maart a.s., van 10-12 en van 13-14 uur. taal, machines en bedrijfsleiding, in de juiste dosering bijeen gebracht, zijn de factoren, die, onder goede samenwerking, een bedrijf vormen. Maar dan is men er nog niet, want iedere dag moet er ge werkt worden om het bedrijf aan te pas sen aan de zich steeds wijzigende omstan digheden, zoals onze dynamische maat schappij dit nu eenmaal eist. Inderdaad waren er vele moeilijkheden voor het gemeentebestuur te overwinnen om deze industrie zich hier te doen ves tigen, doch spr. uitte zijn waardering over het feit, dat de directie van de „Arco" 'n open oog heeft voor deze moeilijkheden. Het gemeentebestuur moest voor 'n aantal mensen, die in dit bedrijf waren opgeleid, huizen beschikbaar stellen en zij heeft-dit gedaan in het besef, dat de menselijke factor in ieder bedrijf zo belangrijk is. TEMPO-SUCCESSEN BIJ CYCLE-CROSS. Zondag werd in Lochem een Cycle-Cross verreden voor amateurs en nieuwelingen. Ongeveer 5000 toeschouwers waren ge tuige van een zware strijd op een zeer heuvelachtig parcours, waarin vele ren ners van naam uitkwamen. Ook verschillende Soester wielrenners, leden van de ren- en toerver. „Tempo" na men in beide afdelingen aan deze Cycle Cross deel, waarbij bleek, dat onze plaats genoten op dit gebied een grote bekwaam heid bezitten. In de afdeling Nieuwelingen startten 32 deelnemers en na drie ronden van twee kilometer, waren de Soestenaren D. van Eugen en J. v. Dorrestein reeds heer en meester. Met een ruime voorsprong op hun achtervolgers passeerden zij achter eenvolgens de finish. De uitslag was: 1. D. van Eugen, Soest, 34 min. 54 sec. 2. J. van Dorrestein, Soest. 3. B. Leusink, Doetinchem. 4. A. ter Laak, Oldenzaal. 5. J. Klerebesem, Losser. 6. A. Drost (Tem po), Baarn. In de afdeling amateurs kwamen 44 rij ders uit, w.o. verschillende renners met een grote naam, zoals A. v. d. Voort, broer van de schaatsrijder v. d. Voort en win naar van diverse Cycle Crosses. De Soestenaar H. van Dorrestein leverde een taaie strijd met v. d. Voort en Kuit- waard, doch langzaam maar zeker kreeg de Soestenaar een voorsprong, welke hij tenslotte vergrootte tot maar liefst 1 mi nuut, 42 seconden. Ook C. Verschoor en R. van Asch hielden kranig stand en ein digden als nummer 9 en 10. De uitslag was: 1. H. van Dorrestein, Soest, 1 uur, 7 min. 57 sec. 2. J. Schipper, Enschede. 3. A. v. d. Voort, 's Gravezande. 4. G. Jansen, Doetinchem. 5. H. Kuit- waard. Velsen. 6. C. Hillebrink, Rheden. 7. J. Hartwege, Munster. 8. C. Roelofsen, Arnhem. 9. C. Verschoor, Soest. 10. R. v. Asch, Soest. KNAAPJE ONDER MOTORRIJWIEL. Zaterdag is het 4-jarig zoontje van de fa milie W. aan de Eigendomweg door een motorrijder aangereden. Het knaapje stond aan de kant van de weg, achter 'n bakfiets en stak plotseling de weg over. De juist passerende motorrijder S. alhier kon het knaapje niet ontwijken en reed hem aan. Met een hoofdwonde en enige schaafwonden werd de jongen naar de ouderlijke woning vervoerd. Spr. hoopte, dat met dit bedrijf de ar- beidsmogelijkheid in Soest weer vergroot is, daar dit het doel is van het gemeente bestuur bij industrie-vestiging. Spr. uitte woorden van gelukwensen en dank aan de directie en wenste het bedrijf een gro te groei en bloei toe. Hierna drukte spr. een knop in, waarme de de machines van „Arco" in bedrijf ge steld werden. Het gezelschap maakte hierna een rond gang langs de machines en volgde de ge hele fabricage van de brilmonturen. Zeer vele bloemstukken uit het gehele land getuigden van een groot medeleven met de opening van het bedrijf, welk me deleven ook tot uiting kwam in de druk bezochte receptie, welke des middags ge houden werd. VERZORGING VAN VOORTUINEN. Zoals reeds onlangs door ons gemeld heeft de Tuinbouwvereniging „Soest" op haar laatste vergadering o.m. besloten 'n wed strijd in het goed verzorgen van voortui nen te houden. Zij heeft hiervoor principiële en daad werkelijke medewerking van Burgemees ter en wethouders van onze gemeente ver kregen, zodat deze wedstrijd thans kan doorgaan. De bedoeling is, dat iedere inwo ner van Soest, die een voortuin heeft, meedoet. De keuringen zullen plaats hebben in het voorjaar, in de zomer en in de herfst, waarna een neutrale keuringscommissie de prijzen zal toekennen. Daar de verfraaiing van de plaats van groot belang is voor het vreemdelingen verkeer en dus een gemeentebelang is, wordt aller medewerking ingeroepen. Bijzonderheden volgen nog. AUTO-BOTSING. Vrijdag moest de automobilist P. B. de W. uit Rotterdam, op de Middelwijkstraat plotseling remmen. Een achter hem rij dende Volkswagen, bestuurd door J.G.J. uit Amsterdam, botste tegen de achter zijde van de eerste auto. Het bleek, dat de Volkswagen-bestuurder wel krachtig genoeg geremd had, doch dat, bij het in drukken van de rempedaal, de rubberbe kleding van deze pedaal was gegaan, waardoor de voet van de bestuurder van de pedaal afgleed. PROPAGANDA-AVOND BOUWVAKARBEIDERS-BOND. De afdeling Soest van de Algemene Bouw vakarbeiders Bond hield Zaterdag in ho tel „Eemland" 'n propaganda-feestavond, waarvoor grote belangstelling bestond. De voorzitter der afdeling, de heer J. v. d. Brakel, sprak een welkomstwoord, spe ciaal gericht tot de 2e voorzitter der A.N.B.B., de heer J. Mess en enkele ande re hoofdbestuurders. Spr. wees op het ledental der afdeling, n.1. 158, welk aan tal voor een gemeente als Soest te wei nig is en wekte de leden op om de uitbouw der afdeling krachtig ter hand te nemen. De heer Mess sprak hierna een propa- ganda-woord, daarbij de heer Grift dan kend voor hetgeen deze in Soest heeft bereikt. Vergezeld van de gelukwensen van de Bond spelde spr. de heren Van Klooster, Diters en De Nooy het insigne voor het 40-jarig lidmaatschap op. Hierna kwam het A tot Z cabaret voor het Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 POSTGIRO 126151 De jeugdige bewoners van het eiland Marken hebben het de laatste tijd, vol gens hun burgemeester, een beetje te gor tig gemaakt. Hij vindt een lolletje goed, maar zoals de jeugd de laatste maanden daar uit de band sprong, ging het de bur gemeester een beetje te ver. Van onze eigen lieverdjes weten we, dat ze in hun jeugdige overmoed en zorge loosheid de gekste en gevaarlijkste din gen kunnen uithalen. Nu is het waar, dat de Marker jeugd op het gebied van balda digheid ongekende staaltjes van vernuft weggaf, maar toch betwijfel ik, of deze burgemeester z'n tegenmaatregelen wel juist koos. Het verbod voor de jeugd, om zich van 8 uur 's avonds tot 5 uur 's morgens bui ten te vertonen, is een maatregel, die alom in 't land bittere herinneringen op roept. Van onze bezetter waren dergelijke maatregelen te verwachten, maar om in vredestijd de gehele jeugd, schuldig of niet schuldig, te verbieden hun neus bui ten de deur te steken is een maatregel, die voor een burgemeester in een demo cratisch land aan 't onbetamelijke grenst en heel wat ernstiger dan een verorde ning van gelijke strekking in oorlogstijd, gegeven door een of andere Ortskomman- dantur. Per slot waren het daar bezetters voor. Het is maar goed, dat die burgemeester van Marken in de afgelopen week niet al les heeft gehoord, wat er van hem gezegd is, al zal hij wel het gevoel hebben, dat hij zijn portie wel heeft gehad aan het geen in verschillende dagbladen over zijn maatregel is geschreven. Naar mijn mening is deze burgemeester zoal niet buiten zijn boekje, dan toch wel te grondig en laten we het kind maar bij de naam noemen, te Duits in zijn straf ge weest. Collectieve straffen zijn (verkeerde) wets toepassingen, die in dictatoriale staten fhuis horen en alleen voortspruiten uit onmacht. De goeden om de kwaden laten lijden is altijd minderwaardig en kweekt wrok, dat we kunnen missen als kiespijn. Daarom hoop ik, dat, wanneer andere burgemeesters in ons land last hebben van bepaalde groepen der bevolking, waardiger middelen zullen toepassen dan hun Marker collega. H. OEKMAN. voetlicht met de revue „Er is altijd wel wat", waarin verschillende VARA-mede- werkers optraden. De artisten oogstten groot succes en brach ten de feestelijke sfeer van deze avond. Na de pauze reikte de voorzitter het Bondsspeldje voor 25-jarig lidmaatschap uit aan de heren Grift, Van Drie, Rijksen, Van Klooster, Diters en De Nooy, ter wijl aan de heer Van Klooster een horlo ge werd aangeboden. Ook de echtgenoten van de onderscheiden bestuursleden wer den niet vergeten, terwijl de Soester Be stuurders Bond sigaren schonk. Het Cabaretgezelschap speelde hiema 2 bedrijven uit „Hotel Stoot je hoofd niet" van W. van Iependaal, waarvan zeer ge noten werd. DE HEER A. ENTROP ONDERSCHEIDEN. Gistermiddag is op het Koninklijk Paleis te Amsterdam door Z.K.H. Prins Bern- hard het Bronzen Kruis van Verdienste uitgereikt aan onze plaatsgenoot de heer A. Entrop. De heer A. Entrop was op 10 Mei 1940 op zichter le klasse bij de Militaire Lucht vaart en belast met het inrichten van 'n magazijn te Katwijk aan de Rijn. Bij de vijandelijke luchtaanval op het vliegveld Valkenburg, in de vroege mor gen van 10 Mei 1940, heeft de heer En trop het bevel op zich genomen over een afdeling vrijwilige strijdkrachten en nam de vijand onder vuur, waardoor een Duits vliegtuig brandend omlaag kwam. De bewapening van de heer Entrop en zijn mannen bestond slechts uit karabij nen. Hoewel zelf gewond heeft hij de strijd voortgezet totdat een afdeling Infanterie hem kwam aflossen. RIJWIEL ONTVREEMD. Vrijdagavond werd een zo goed als nieuw rijwiel van achter een perceel aan de Mo lenstraat ontvreemd. Van de dader is geen spoor te bekennen. ZEDENDELICT. Een inwoner werd door de politie gear resteerd wegens zedendelict, waarbij min derjarigen waren betrokken.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1