De Soester bevolking wordt onderzocht op T.B.C, De Soester Middenstand bijeen. SOEST IN DE HOEK. SOESTERBERG. Oificiële Mededelingen. VRIJDAG 7 MAART 1952. 28e JAARGANG No. 19. SOESTER (OURANT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE. EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT „Wie vanavond langs het gemeentehuis is gekomen, heeft kunnen constateren, dat er gewerkt wordt door een aantal ambtena ren, die alle beschikbare schrijfmachines in gebruik hebben. Zij hebben zich vrij willig en belangloos beschikbaar gesteld om alle 24000 Soester inwoners op kaart te brengen". Dif zei onze Burgemeester Woensdag avond in het Oranje-Hotel, in een bijeen komst, welke was belegd ten behoeve van het massa-schermbeeld-onderzoek, het welk deze zomer plaats vindt. De Soester ambtenaren bleken echter niet de enigen te zijn, die hun gemeen schapszin demonstreren, want de leden van het comité van aanbeveling alsmede de leden van het werkcomité, samenge steld uit alle geledingen van onze Soester gemeenschap, zullen door hun morele en daadwerkelijke steun het grootse werk van dit massa-onderzoek helpen doen sla gen. De leden van deze comité's waren op deze vergadering aanwezig en zij werden welkom geheten door de Burgemeester, die vaststelde, dat slechts door mede werking van de gehele bevolking dit schermbeeld-onderzoek kan slagen. De medewerking van velen zal ongetwij feld stimulerend werken op de medewer king van de bevolking en spr. uitte zijn dank voor het werk, dat tot nu toe is ver richt. Ten behoeve van het schermbeeld-onder zoek zijn echter nog vele medewerkers nodig, zei de Burgemeester, n.1. 350 huis bezoekers, die, in een periode van 13 we ken, ieder 20 gezinnen zullen moeten bezoeken, terwijl voor het admini- nistratieve werk de vrijwillige medewer king wordt gezocht van diverse administra teurs. Hierna sprak dr. T. A. H. Höweler uit Amersfoort. Spr. memoreerde hoe met de ontdekking van Rohert Kocht en de uitvinding van de röntgen-stralen in het begin dezer eeuw, de strijd tegen de tu berculose werd ingezet. Consultatiebu- reaux werden opgericht, aanvankelijk pri mitief in de onderzoek-methoden, doch Later perfect door middel van de röntgen- instrumenten. De huisartsen sturen de van t.b.c. ver dachte personen naar deze consultatie- bureaux en wanneer daar wordt vastge steld, dat men door tuberculeuse is aan getast, dan volgt de patiënt een kuur, het zij thuis, hetzij in een sanatorium. Daarna echter wordt een contacten-on derzoek ingesteld, d.w.z. de personen, waarmede de patiënt gewoon was om te gaan, worden eveneens onderzocht. .Uit dit onderzoek komt dikwijls de be smetter te voorschijn, die zelf nergens van af weet. In het begin van deze eeuw stierven door t.b.c. jaarlijks 18 van de 10.000 personen. In 1939 was dit aantal teruggebracht tot 2,9 per 10.000 personen. Tijdens de oor log ging dit sterftecijfer omhoog, doch nu is dit cijfer weer teruggebracht tot 2 per 10.000 personen. Op een bevolkmg van 10 millioen mensen zijn er dus jaarlijks nog altijd 2000 per sonen, die aan t.b.c. sterven, terwijl ieder jaar 17 a 18000 personen met actieve t.b.c. worden ontdekt. Deze cijfers betekenen, dat het onze plicht is deze ziekte te be strijden, terug te dringen en uit te ban nen. Het schermbeeld-onderzoek wordt uitge voerd door 'n film-opname. Dit betekent, dat het tempo van doorlichten zeer snel Is en men 600 personen per dag kaai fo tograferen. Men behoeft zich niet te ont kleden voor een dergelijke foto, terwijl de opname niet in het donker behoeft te geschieden. Van iedere Soestenaar komt op deze wij ze een foto van zijn longen in het archief en bij een volgend schermbeeld-onder zoek, over enige jaren, kan deze eerste foto als vergelijking dienen. Wij trachten de t.b.c.-zieken te ontdekken door alle personen te fotograferen. Spr. vergeleek dit werk met het zeven van al het zand van de Sahara, teneide de leeu wen over te houden. Het betekent in ie der geval, dat de gehele bevolking voor 100 procent moet medewerken. Met dit systeem kan men ziektegevallen in een vroeg stadium constateren en aanpakken, hetgeen een kortere duur der genezings- tijd met zich brengt. Een ander voorbeeld van dit systeem is, dat ook andere afwij kingen aan longen en hart geconstateerd kunnen worden. Dr. J. B. Ridderbos alhier sprak hierna. Deze stelde ook scherp in het licht, dat het bevolkingsonderzoek niet geslaagd zou zijn, als niet de gehele bevolking mede werkt. De mogelijke bezwaren, die men tegen dit onderzoek zou kunnen hebben, moeten energiek bestreden worden en de hulp en steun van vele helpers en help sters is hierbij nodig. Het bevolkingsonderzoek is de vervol making van het contacten-onderzoek, hetgeen door het consultatiebureau plaats vindt. Daar worden gezin, familie, vrienden en bedrijfsleden onderzocht, nu de gehele bevolking. Het loont inderdaad de moeite een stapje harder te lopen om het leed van deze ziekte te verzachten. Dit massa-onderzoek moet technisch goed voorbereid zijn. Ieder gezin moet worden bezocht door een huisbezoeker, die de samenstelling van het gezin op kaart brengt, noteert op welke scholen de kinderen gaan, in welk bedrijf het ge zinshoofd werkt en dergelijken. De bevolking krijgt oproepkaarten en worden in het algemeen in gezinsverband opgeroepen, uitgezonderd de scholen en bedrijven, die in eigen verband komen. Op de scholen zal een spaar-systeem wor den ingevoerd, waardoor de onderzoek- kosten voor de kinderen kunnen worden bijeen gespaard. De kosten voor ieder be volkingslid bedragen 1.10, welke kos ten door de huisbezoekers worden geïnd. Een vervoer-systeem moet worden ont worpen om gebrekkigen en ouden van da gen naar de keurings-lokaliteiten te ver voeren. Hierbij geldt ook al weer, dat op de gemeenschapszin van auto-bezitters wordt gerekend, daar een ieder, die bij dit onderzoek als helper of helpster zijn krachten aanbiedt, dit belangeloos doet. Het aantal keurings-lokaliteiten zal onge veer acht bedragen en op deze bureaux moeten ook al weer vrijwillige werk krachten zijn, om dit onderzoek te admi nistreren en op andere wijze te helpen. Dr. J. A. W. Berghauser Pont, directeur geneesheer van het Sanatorium „Zonne gloren", sprak tot slot. Spr. wees op het buitengewoon grote be lang van een vroege ontdekking van de tuberculeuse-aandoening. Velen kunnen dan thuis worden behandeld en genezen door rust en door de nieuwe geneesmid delen, waarover wij thans beschikken. Eén cp de duizend mensen lijdt aan t.b.c. Dit betekent, dat in Soest 25 personen uit dit onderzoek naar voren zouden komen, doch spr. hoopte, dat dit percentage in onze gemeente lager zou liggen. De Burgemeester sloot de bijeenkomst met een dankwoord aan de sprekers en deelde mede, dat de vrijwilligers, die willen helpen aan dit onderzoek, hetwelk in Juni zal plaats vinden, gedurende zes weken, graag geziene hulpen zullen zijn van de afdeling Sociale Zaken van 't ge meentehuis. Maandagavond waren veel Soester Mid denstanders bijeen in hotel „Eemland". Zij waren bijeengeroepen door de bestu ren van de R.K. Middenstandsvereniging, de Winkeliersvereniging en de Chr. Mid denstandsvereniging in een soort volks vergadering, zoals bij de Romeinen in zwang was, die een bepaalde plaats in Rome daarvoor beschikbaar hadden, het Forum. Op dit Eemland-Forum warén de Soester winkeliers en ambachtslieden tesamen gekomen, om, via een groot aantal vra gen, een Middenstands-Forum, bestaande uit Burgemeester Bentinck, Mevr. Th. Quick-Van Dijk en de heren mr F. C. A. Eenhorst, secretaris Kamer van Koop handel Amersfoort; P. Dondorp, secreta ris Chr. Middenstandsbond en H. v. Har ten, directeur Ned. Middenstandsbank al hier, diverse vraagstukken en kwesties te laten bespreken. Namens de gezamenlijke Middenstands organisaties sprak de heer J. Hom een welkomstwoord. Spr. verklaarde ver heugd te zijn over de grote belangstelling en wees op het doel van deze avond, n.1. de middenstands-organisaties in Soest tot groter bloei te brengen en zo mogelijk een afdeling van de Kon. Ned. Midden stands Bond, welke hier tot dusver ont breekt, op te richten. Spr. wekte de middenstanders op in een gezamenlijk front de moeilijkheden van nu en die van de toekomst te bevechten. De heer Swagerman, bestuurslid van de Kon. Ned. Middenst. Bond, vergeleek de strijd met die, welke Nederland vroeger voerde tegen 't water. Had men de strijd tegen het water niet gezamenlijk aange bonden en gevoerd dan was succes uitge bleven. In de middenstand vindt men een veel heid van organisaties, doch men is ach tergebleven in de Centrale Organisatie, zulks in vergelijking met de Boeren en de Arbeiders. Over de plaatselijke middenstandsvereni gingen heen moeten de gezamenlijke be langen worden verdedigd en moet de mid denstand de verbinding tussen de ui tersten van ons volk als een factor van betekenis te constateren zijn. Experts zeggen, aldus spr., dat ons volk steeds minder bereid is risico's te nemen. Wij Middenstanders zijn er trots op, dat wij zelfstandig zijn en dat wij onze gehe le persoon inzetten voor ons bestaan. Onze organisaties moeten wij daarbij krachtig maken, opdat onze belangen zo goed mo gelijk worden verdedigd. Spr. hoopte, dat na de oprichting van de Chr. Middenstandsvereniging alhier, wel ke met 60 leden is gestart, ook een afde ling zal worden opgericht van de „Ko ninklijke". Hierna betrad het Forum-college het po dium, om plaats te nemen rondom de mi crofoon. De voorzitter, de heer H. van Harten, las de binnengekomen vragen voor en gaf de ze ter beantwoording aan de Forum-leden. De punten, welke door deze vragen aan de orde werden gesteld, waren veelzijdig en kregen een uitgebreide en deskundige beantwoording, al zullen de meningen ook na deze beantwoording wel verdeeld zijn gebleven. Men vroeg o.m. of de Soester Melkslijters nog wel middenstanders waren en of het was toegestaan, dat een gesaneerde melk- slijter kruidenierswaren verkocht en nog wel beneden de winkelprijs. De crediet- waardigheidseisen voor de middenstan der in spé werden besproken, alsmede het voeren van reclame. De Burgemeester be antwoordde de vraag of de gemeente ver plicht was de plaatselijke middenstand in te schakelen bij leveranties aan de ge meente; hoe de middenstand te weten komt wat er benodigd is en welke rege ling dienaangaande is te treffen. De Burgemeester zeide, dat de aankopen, welke de dagelijkse behoeften betreffen, in de gemeente plaats hebben. Trouwens, alles wordt ter plaatse gekocht, indien de Middenstand dit kan leveren. De behoef ten van de gemeente liggen dikwijls bui ten het normale en dan moet vaak buiten Soest worden gekocht. Er is geen rege ling te treffen om de Middenstand op de hoogte te stellen van te verwachten aan kopen. Zoveel mogelijk wordt er door het gemeentebestuur in Soest gekocht en daarbij moet de middenstand zorgen, dat men in prijs en kwaliteit kan „meeko men". Men moet vertrouwen hebben in de goede wil van het gemeentebestuur, zeide spr. Mevr. Quick zeide, dat de Soester mid denstand alles kan leveren en genoeg ser vice biedt om het de overheid aantrekke lijk te maken hier te kopen. Het moet niet zo zijn, dat de aankopen buiten de ge meente plaats hebben en bij inschakeling van een Soester handelaar deze een dou ceurtje krijgt. Ook mr. Eenhorst wees op de taak van het gemeentebestuur in deze en zeide, dat men in dit opzicht niet moet over drijven. De plaatselijke winkelier heeft assortiment genoeg en kan ook dat leve ren, wat hij niet altijd voorhanden heeft. Moet een ondernemer contributie beta len aan de algemeen gehate en door de Duitsers opgerichte vakgroepen „In derdaad" aan deze heffing (geen contri butie) ontkomt de ondernemer niet, zei de de heer Dondorp. De talrijke verzoe ken om gratis prijzen voor loterijen en tombola's, de premie-betaling voor de werkloosheid-verzekering, het Uitbrei dingsplan, hét innen van vorderingen, de liquiditeits-winst-belasting, de voikscre- dietbank, het gebruik van automaten enz. vormen slechts een bloemlezing van de grote hoeveelheid punten, welke hier be sproken werden. De heer Dondorp sprak op deze avond een propagandawoord voor de middenstands bonden, met als thema „Hang aan elkaar, anders hangt U met elkaar" Na de mededeling van de heer H. van Harten, dat de Winkeliersvereniging „Soest" de Koninklijke goedkeuring op haar statuten had verkregen, sprak de heer Van Hamersveld, lid van het dage- lijksbestuur van de R.K. Middenstands bond. Deze bestreed het bestaan van de Winkeliersvereniging in de bestaande vorm. Zij behoort een contact-commissie te zijn, gevormd door de drie midden standsverenigingen. De heer Van Harten zeide hierop, dat de Winkeliersvereniging was ontstaan in de noodtoestand van na de oorlog, toen al leen de R.K. Middenstandsvereniging be stond. Deze Winkeliersvereniging deed nuttig werk en gaf de stoot tot vele acties, ook tot de oprichting van de Chr. Midden standsvereniging en werkt nu aan de op richting van een afdeling van de Konink lijke Middenstandsvereniging. Spr. zegde toe, dat de woorden van de heer Van Ha mersveld zeker in overweging zullen wor den genomen. Nadat na de pauze nog verschilende inte ressante vragen waren behandeld, dankte de heer Hom de leden van het Forum, alsmede de heer Schoemaker voor de ge luidsinstallatie en de heer Kraal voor de muziek, onder aanbieding van rookgerei. Tot slot van deze avond werd de film „Soest, het Hart van Holland" vertoond, in welke V.V.V.-film twee dames de schoonheid en de attracties van Soest ont dekken. Deze film is vorige week reeds in Fries land vertoond en het ligt in de bedoeling binnenkort een avond te beleggen voor leden van de V.V.V. Nadere bijzonderhe den hierover volgen nog. VRIJWILLIGERS VOOR DE POLITIE. De Burgemeester der gemeente Soest maakt bekend, dat overwogen wordt, in dien hiervoor van de zijde van de burge rij voldoende animo bestaat, het Politie corps alhier met een 25-tal vrijwilligers uit te breiden, te betitelen als Reserve Gemeente-Politie. Gegadigden moeten van onbesproken ge drag, meerderjarig en niet ouder zijn dan 60 jaar. Verbintenissen worden voorlopig aange gaan op basis van vrijwilligheid; later wordt beslist of hieraan ook een bezoldi ging wordt verbonden. Aanmeldingen kunnen geschieden zowel mondeling als schriftelijk bij de Hoofd inspecteur van Politie, Bureau van Po litie te Soest en liefst zo spoedig mogelijk. BENOEMING. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, heeft, op aanbeveling van de burgemeester, benoemd tot onbezol digd veldwachter der gemeente Soest, de heer A. Lankamp, Inspecteur der Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren. ZILVEREN JUBILEUM ZONNEGLOREN. Sanatorium „Zonnegloren" viert deze zomer het zilveren jubileum. In verband hiermede wordt begin Mei in onze gemeente een grote bazar gehouden. Op veler medewerking wordt in deze ge rekend. COLLECTE ZONNESTRAAL-N.V.V. Zaterdag 15 Maart wordt in onze gemeen te weer de jaarlijkse collecte gehouden ten behoeve van „Zonnestraal" en het N. V.V.-T.B.C.-fonds. Zoals U waarschijnlijk wel zult weten is van hoger hand de collecterende vereni gingen de verplichting opgelegd gezamen lijk te collecteren, teneinde het aantal collecten te beperken. Dat daardoor na deel voor de verenigingen ontstaat, moge ieder duidelijk zijn. Als U vóór de oorlog een dubbeltje offerde en U geeft nu een kwartje, dan moet dit kwartje nog ge deeld worden. Denk daar eens aan als U de offerbus wordt voorgehouden. Voor het welslagen der collecte is boven dien noodzakelijk, dat er zich een zeer groot aantal collectanten aanmelden. Meisjes en jongens, het vorige jaar heb ben wij een beroep moeten doen op oude re mensen, omdat een groot deel der jon geren verstek liet gaan. 50- en zelfs 60- jarigen collecteerden er lustig op los en. met gunstig resultaat. Is dat nü ook weer nodig Het publiek maken wij er op attent, dat de collectanten geen beloning maar wel waardering voor hun werk ontvangen. Collectanten kunnen zich opgeven bij de voorzitter van het gezamenlijk comité, de heer J. W. Quelle, G. Pelsweg 9A, Soest-Zuid en bij de secretaris, de heer H. van Egdom, Schaepmanstraat 60, Soest- dijk. Collecte-materiaal wordt uitgegeven Vrijdagavond, 14 Maart, tussen 7 en 9 uur, in café „Zonneheuvel", Torenstraat, alwaar ook collectanten zich kunnen mel den. OUDERAVOND. Woensdagavond 5 Maart was er 'n Ouder avond in de O.L.S. aan de Beetzlaan, die zeer druk bezocht was. Eerst werden enige huishoudelijke zaken afgehandeld door secretaris en penning meester. Daarna leidde het hoofd der school een aardig onderwerp in, samen gevat onder het opschrift „Jaarover zicht". In de pauze werd thee geserveerd en een film vertoond. Gaarne zouden de ouders een tweede film opgenomen zien, b.v. van een volgend schoolreisje. Na de pauze hebben wij geluisterd naar en genoten van Ds. Meiners, die op schit terende wijze een onderwerp behandelde, dat door hem genoemd werd „Feeste lijkheden vroeger en nu". Veel ouders bespraken met het personeel enige bijzonderheden hunner kinderen, terwijl het werk werd bezichtigd. SAMSON EN DELILAH. Deze week kunnen wij het lang verwach te filmwerk „Samson en Delilah" bewon deren, waarbij ons grootste respect uit gaat naar de regisseur Cecil B. De Mille. Deze verbluffende massascènes in deze aan de Bijbel ontleende historie, doet het Abonn per kwart, 1.85 - per post 2.00 POSTGIRO No. 126158 Alle Nederlanders zijn, uit nationale trots, min of meer behebt met de gedachte, dat in Nederland alles beter gebeurt, dat we de meeste dingen beter kunnen en haast alles beter doen. Dit is een volkomen normaal verschijn sel, maar 't brengt ons wel eens in moei lijkheden, wanneer we iets te slikken krijgen, waar we niet op rekenden. Ik heb een kennis, die een paar dagen in de war was, omdat een Noors schaatsen rijder het beter deed dan onze favorieten. Eigenlijk vond hij het een beetje onge past van die Noor. Nu is hij wel een ongemakkelijke hoor, die kennis bedoel ik, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat hij twee dagen en nach ten in een nogal onherbergzaam oord bleef wachten op de K.L.M., alleen maar, omdat hem niet het idee is bij te brengen, dat ook andere landen piloten hebben, die veilig kunnen vliegen. Onder één van de dingen, die „bij ons in Nederland" zo niet het beste dan toch haast het beste van de wereld zijn, is, volgens deskundigen, ons onderwijs te rangschikken. Ik ga dat niet bestrijden, ook al heb ik geen prettige herinneringen aan de tijd, „dat de jongenskiel nog over mijn schou ders gleed", maar wist U, dat wij, met Transjordanië, het enige land ter wereld zijn, waar schoolgeld of schoolgeldbelas ting moet worden betaald Ik wist het eerlijk gezegd ook niet hoor, maar mijn vrouw hoorde het door de radio vertel len. Tot nu toe heb ik, zoals een goed Sijmen betaamt, ieder jaar m'n schoolgeldbelas ting betaald (zij het ook na een aanma ning), omdat ik dacht, dat het er nu een maal bij hoorde, doch nu bekijk ik m'n zo juist ontvangen schoolbelasting-biljet met heel andere ogen. Natuurlijk en hoofdzakelijk omdat het me geld kost. Ik ben niet te belabberd dit te bekennen, maar toch ook wel, omdat onze Dartner in deze, Transjordanië, één der landen is, die Amerikaanse steun ge nieten, omdat zij tot de „achterlijke ge bieden" behoren.... Zonder de Transjordaners tekort te wil len doen, kan ik niet zeggen, dat we ons in briljant gezelschap bevinden. H. OEKMAN. spel van de hoofdrolspelers op de achter grond geraken en bewijzen weer opnieuw de onbetwiste meesterschap van De Mille op dit gebied. Nog nooit was hij zó sterk op dit punt als ditmaal. Als Simson de muren van de Filistijnse tempel doet instorten door de beide cen trale zuilen weg te drukken met een lichaamskracht, die bovenmenselijk is, is dit het begin van een slotscène, die als fascinerend schouwspel ongeëvenaard moet zijn. En als deze Richter van het Joodse volk zijn ketenen verbreekt om met een ezelskakebeen een indrukwekken de overmacht van zwaar bewapende vij anden te slaan, dan is dit een scène ge worden van adembeklemmende spanning. Een film, die volkomen waard is om te gaan zien, want het schouwspel zélf is dermate fascinerend, dat wij de af en toe onschuldige, soms een tikje dwaze fanta sie rond de geschiedenis van Simson, maar op de koop toe nemen. OPRICHTING NEUTRALE MIDDENSTANDS-VERENIGING. Men verzoekt ons opname van het vol gende: In aansluiting op de gehouden Midden standsavond, waarbij o.m. de noodzake lijkheid tot de oprichting van een afde ling Soest der Kon. Ned. Middenstands Bond werd besproken, zij medegedeeld, dat geestverwanten zich kunnen opge ven bij de heer E. van Brummelen, Kerk straat 13, Soest, waarna zo spoedig moge lijk tot het beleggen van een oprichtings vergadering kan worden overgegaan. Toont nu, dat U Uw belangen bij 'n hech te organisatie inziet en meldt U direct even persoonlijk of schriftelijk bij het op gegeven adres. KORFBALVERENIGING H.J.A. Het programma voor Zaterdag luidt: De ZwaluwenH.J.A.te 3 uur. MEDISCHE DIENST. Dokter Splinter, Amersfoortsestraat 3, Soesterberg, zal Zondag 9 Maart de art- sendienst waarnemen. FEESTAVOND HERV. WIJKGEBOUW. In verband met haar geslaagde actie biedt het orgel-comité voor het nieuwe kerk orgel op Maandag 10 Maart a.s., 's avonds 8 uur, in het Ned. Herv. Wijkgebouw, de leden der Herv. gemeente een feest avond aan. O.m. zal een Suriname-film worden vertoond.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1