Azië neutraal? SOEST IN DE HOEK. DINSDAG IX MAART 1952. 28e JAARGANG No. 20. SOESTER OURANT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Wanneer geheel Azië in de grote wereld politiek neutraal was, zou het er in die grote wereld waarschijnlijk heel wat be ter uitzien dan op het ogenblik. Maar Azië is niet neutraal en het zal dit in een onafzienbaar lange tijd niet worden ook. Het overgrote deel behoort immers tot het grote communistische massief, dat zich uitstrekt van de Stille Zuidzee tot de Oder en van de Noordelijke IJszee tot de Kas pische en de Zwarte Zee. Wat er van Azië niet communistisch is, is Voor- en Ach ter Indië, en het Nabije Oosten. Gaan die drie gebieden in de tegenstelling Washington-Moskou een eigen positie in nemen? Bij de twee Indië's lijkt dit meer en meer het geval. Van het Nabije Oosten zullen we maar zwijgen, maar wellicht kunnen we in de plaats van deze verza meling zandwoestijnen met olie er onder, een ander land nemen, een land dat eco nomisch, politiek en maatschappelijk ook rijker geschakeerd is en nauwer verwant is aan beide Indië's, Indonesië, dat boven dien de schakel vormt tussen Azië en Australië. Bij een drietal gelegenheden is de vraag aan de orde gekomen of dit stuk van de wereld opteren zou voor Rusland of Ame rika en drie keer is het noch het een noch het ander geweest. Bij de eerste gelegenheid was het Burma', dat liever hulp ontving via het Colombo- plan dan van Amerika. Alles wat er ligt tussen Amerika en Rus land heeft economische hulp nodig, dat weten we, en zoals er 'n Amerikaans hulp schema voor Europa is, zo is er ook een voor Zuid-Oost Azië. Voor Z.-O. Azië is bovendien een hulp-schema uitgewerkt, het Colombo-plan, dat eigenlijk bedoeld is voor en door het Britse Gemenebest. Uit vrees voor te grote bindingen met de V.S. kous het het Britse plan, hoewel dit veel minder direct is en veel meer ingesteld is op de lange duur. De tweede gelegenheid was in Rangoon, waar een commissie van de V.N. bijeen was, om ook al weer over economische problemen te praten. Zoals de V.N. een commissie heeft voor Europese Zaken, een commissie, waar - o wonder - Russen in zitten, waarmee normaal te praten is, zo is er een dito commissie voor Z.O. Azië, ook met Russen en waar óók mee te pra ten valt. Die commissie voor Z.O. Azië bestrijkt daar uit de aard van de zaak onder-ont wikkelde gebieden en dus gaat het daar in de eerste plaats om de import van ka pitaalsgoederen voor landbouw en indu strie. Dat de Aziaten niet wensten in te gaan op het Russische aanbod van ruiltransacties ligt voor de hand. Rusland is duur, ruilen is geen crediet en het is riskant zaken op tijd te verwachten uit een land, dat, om diezelfde zaken te verkrijgen, roofbouw pleegt bij z.g. bevriende naties. Maar het Russische verzoek om 't aanbod van ruil transacties in het officiële verslag op te nemen werd zelfs geweigerd, dus geen handelsvrijage met Rusland, evenmin als een militaire vrijage met Amerika. India gaf steeds te kennen, dat het ook militair neutraal wenste te blijven. En dan hebben we het derde geval, dat zich afspeelt in Indonesië. In Indonesische ministeries en Indonesische kabinetten ge beuren wel vaker dingen, waarop het spreekwoord, dat de linker hand niet weet wat de rechter hand doet, van toepassing is. De afgelopen maand was er weer zo iets. De minister van Buitenlandse Zaken zette in een onbewaakt ogenblik zijn handteke ning onder een overeenkomst met Ameri ka over wederzijdse veiligheid. FILMAVOND DIERENBESCHERMING. Voor de films, welke de afdeling Soest van de Dierenbescherming Donderdag avond in de grote zaal van „Eemland" vertoonde, bestond grote belangstelling. In het welkomstwoord van de voorzitter, de heer P. Wijsmuller, deeTde deze me de, dat des middags een 300 schoolkinde ren deze films hadden gezien en dat in Soest een afdeling voor de jeugd zal wor den opgericht, die met een eigen bestuur een jeugd-dierenbescherming zal vormen. De heer K. Vosser, hoofdinspecteur van de Dierenbescherming, sprak hierna over het dierenleven en haalde interessante voorbeelden uit zijn practijk aan. De film „Het dier in Stad en Land", als mede een kleurenfilm over het vogelle ven, genoten de bijzondere aandacht van de volle zaal. De storm die opstak, kostte de man zijn politieke leven en al is een handtekening een handtekening en zal Indonesië op de ze merkwaardige manier wel in de weder zijdse veiligheid komen te zitten, toch be wijst het geval, hoe bij alle anti-commu- nisme daar toch ook een anti-Amerikanis me heerst zo gauw het gaat om kleur te bekennen in de koude oorlog. Wèl econo mische betrekkingen, maar militaire? Misschien wordt in Z.-O. Azië werkelijk heid wat sommige mensen in Nederland en Europa willen: 'n zelfstandige positie tussen Amerika en Rusland in. Waarmee deze jonge staten het oude Eu ropa de loef zouden hebben afgestoken. Prinses Sumair, dochter van de Maharad- ja van Benares, mode-ontwerpster in Pa rijs, is Vrijdagavond in Amsterdam gear riveerd. In het Doelenhotel heeft zij Za terdag en Zondag haar toiletten door vijf mannequins laten tonen. De prijzen der toiletten varieren van enige honderden guldens tot 10.000 gulden. Drie mannequins met links Prinses Su mair. AVOND VOLKS-UNIVERSITEIT GAAT NIET DOOR. Donderdag 13 Maart zou de schrijver An- ton van Duinkerken voor de Volks-Uni- versiteit Soest spreken. Wegens zijn reis naar Suriname kan deze niet doorgaan en vervalt deze avond van de V.U. OM EEN HOED. Een der bezoekers van een café hier ter plaatse kon dezer dagen zijn hoed niet te rugvinden. Een gezelschap personen, dat even voor de vermissing per touringcar was vertrokken, werd met de vermissing van dit hoofddeksel in verband gebracht. De politie werd ingeschakeld en deze ver zocht de politie te Diemen deze toering- car aan te houden. De Diemense politie mannen meldden later, dat de autobus was aangehouden, doch dat de vermiste hoed niet te vinden was. Wel hadden in zittenden van de bus een hoed zien lig gen in een zijkamer van de gelagkamer, hetgeen inderdaad het geval bleek te zijn en ook het gezochte exemplaar. NIEUWE INKUILMETHODE. In verband met de schaarste aan vee voeder door beperking der import, wordt in het gehele land getracht de winning van voeder op 't eigen bedrijf, speciaal van rundveevoeder, te verbeteren. Verbetering van hooiwinning kennen we al enige jaren door het gebruik van rui ters. Een tweede product van ons grasland is het kuilgras. Jarenlang heeft men ge zocht naar een afdoende methode om dit goed te conserveren, totdat deze gevon den is in de z.g. Hardeland-methode. De ze komt hier op neer, dat 't machinaal wordt kortgesneden, intensief met melas se wordt vermengd en dan in de silo on der een zanddek van minstens 80 c.M. wordt bewaard. In de afgelopen zomer is deze methode ook op een 6-tal bedrijven in Soest met schitterend resultaat toegepast. Vrijdag 29 Februari werd te Baarn beslo ten een nieuwe Coöperatie op te richten met het doel de hiervoor nodige machine voor Soest en naaste omgeving te exploi teren. De op deze vergadering aan wezig zijnde landbouwers gaven zich allen direct op als lid. Dit is ver heugend en het pleit voor de doortastend heid van de moderne landbouwer. R.K.T.T.V. „SOESTDIJK". De resultaten van de afgelopen week wa ren de volgende: Soestdijk 1 wist een keurige zege te beha len op Jaffa 2 uit Utrecht en wist daar mede revanche te nemen voor de neder laag, die in de eerste helft van de com petitie geleden werd.. Met 73 werd gewonnen. J. van Asch zorgde voor 3 winstpunten, B. Borgts voor 2, terwijl invaller Sjaak Quaars 1 maal zegevierde. Soestdijk 3 wist in Utrecht met 7-3 te winnen van P.T.T, 4. Na aanvankelijk met 31 te hebben achter gestaan werd geen partij meer verloren. S. Mets won zijn drie partijen, H. Hooft zorgde voor 2 punten en Sj. Quaars wist eenmaal te winnen. De doublé was voor Mets-Hooft. De wedstrijden voor de komende week zijn Maandag: Soestdijk 1Tuindorp 2. Soest dijk 1 kan uit dit treffen zeker een punt behouden. Woensdag: Over 't Net 6Soestdijk 2. Wij geven hier de beste kansen aan Soestdijk. NeerlandiaSoestdijk 3. De Soestenaren hebben een goede kans zich te revanche ren voor de in de eerste helft geleden ne derlaag. Donderdag: Soestdijk 1Noack 1. Soestdijk zal al het mogelijke doen om de laatste competitiewedstrijd in een over winning om te zetten. Soestdijk 4P.V.H. 4. De beste kansen zijn hier voor P.V.H. 4. OPENBARE VERGADERING A.R. KIESVERENIGING. Op Donderdag 13 Maart a.s., des avonds 8 uur, wordt er een openbare vergadering gehouden in de Chr. U.L.O.-school aan de Prins Bernhardlaan, uitgaande van de A. R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje". Als spr. zal optreden ds H. N. van Hens- bergen, Ned. Herv. Predikant te Schalk wijk. De toegang is vrij. Men zie voorts de in dit nummer voorkomende adverten tie. OUDERAVOND CHR. NAT. SCHOOL. De zaal van „Eltheto" was tot in de hoe ken gevuld toen de heer P. Boerema, hoofd van de Lagere School aan de Drie- hoeksweg, j.1. Vrijdagavond de vele ouders welkom heette en de jaarlijkse Ouder avond opende met een overzicht over 1951 en verhaalde van het wel en wee van de school in dat jaar. Door leerlingen, zelfs uit de eerste klas, werd een charmant zangspel opgevoerd: „Sprookjesdroom", waarvoor de waar dering op de gezichten in de zaaj duide lijk te lezen stond. Ook de kinderzang, in gestudeerd en uitgevoerd o.l.v. de heer v. d. Hucht, werd zeer gewaardeerd. In de pauze (met thee) mochten ook de groten zingen; dat was matig. En dat de meisjes en jongens goed kunnen voordra gen werd bewezen dooi; twee series van 5 voordrachten in ernst en luim, door de leerlingen van de hoogste klassen. Mej. Pontier hield een causerie: „Wat kin deren ons leren", waarin wij werden ge trokken in de denksfeer van het kind en leerden hoe gevaarlijk 't is een kind op pervlakkig te beoordelen. Na een slotwoord van 't hoofd der school, het zingen van Psalm 75 1 en nadat een der leden van de oudercommissie een dankgebed had uitgesproken, bezichtig den de ouders de schoollokalen, het werk hunner kinderen en konden zij zich on derhouden met het onderwijzend perso neel. ONZE LIEVERDJES. Bij de politie kwamen klachten binnen over vernieling van plantsoenen aan de Merelweg, Schrikslaan en Lazarusberg. De bouwer van een dubbele woning aan de Oranjelaan meldde, dat de jeugd fun damenten e.d. vernielde. NED. VER. VERVOERSPERSONEEL. Onder grote belangstelling werd Donder dag in restaurant „Zonneheuvel" de jaar vergadering gehouden van de Nederland se Vereniging van Vervoerspersoneel. De voorzitter, de heer D. Verweij, be sprak de voornaamste gebeurtenissen van het afgelopen jaar en hij vroeg aandacht voor de groei van het N.V.V., welk ver bond uitgegroeid is tot ruim 420.000 leden. De jaarverslagen van penningmeester en secretaris werden onder dankzegging goedgekeurd. Na de bestuursverkiezing, welke geen wijziging bracht in de huidige Abonn. per kwart, 1.85 - per post f 2.00 POSTGIRO 126156 Ongeveer op het tijdstip dat de voorzit ter van het Middenstands-Forum de zit ting opende, stond ik tamelijk ver van ons dorp en sprak onprettige woorden over het feit, dat een spijker juist mijn band had uitgekozen voor het verrichten van een handeling, als gevolg waarvan ik lopende mijn weg naar huis moest ver volgen. Ik had m'n zin er op gezet die eerste Fo rum-zitting in Soest bij te wonen, maar die ontging me nu. Dat was jammer. Niet voor het Forum, en ook niet voor de vragen, want ik had als niet-middenstander geen vragen te stellen. Ik had zo maar stil in een hoekje willen zitten en luisteren naar wat onze Soester Middenstanders te berde zouden brengen en wat de forum-leden achter de groene tafel daarop te antwoorden zouden heb- den. Wel was het mij bekend, dat er bran dende kwesties waren en speciaal had ik eens willen letten op die winkelier, waar van ik in de afgelopen week een schrijven kreeg vol bittere verwijten betreffende onze gemeente. In gemoede vroeg deze winkelier mij of het geen oplossing zou zijn de helft van de Soester middenstanders te laten emigreren en of er in Soest geen comité van vooraanstaande personen zou kunnen worden opgericht, dat zou moeten trach ten de positie van de winkelier te ver beteren. Wat emigratie betreft, dit zou mogelijk 'n oplossing voor de betrokken winkeliers betekenen, doch niet voor de winkelstand zelf. En wat dat comité aangaat, nee, lie ver niet nóg een comité er bij. Voornamelijk ben ik daar tegen, omdat, naar mijn mening, Soest in zijn Winke liers- en Middenstandsverenigingen vol komen capabele organisaties bezit. Om nog even op die winkelier terug te komen; ik geef toe, dat de gewoonte van de Soesters om in vele gevallen hun geld elders te besteden geen prettige is. Ook geef ik toe, dat Soest geen „achterland" heeft, maar zelf achterland is van diverse grote plaatsen om ons heen, maar per slot van rekening wonen hier toch een kleine 25.000 mensen en nu is het m.i. juist de kunst de keus, prijzen en service zó te maken, dat de Soesters met graagte hun geld binnen de gemeentegrenzen besteden. H. OEKMAN. samenstelling, werd het verdere deel van de agenda vlot afgehandeld. Aan het slot van deze geanimeerde ver gadering dankte de voorzitter de aanwe zigen voor hun komst en wekte allen op de organisatie zo sterk mogelijk te pro pageren, opdat in gesloten eenheid voor de belangen van de arbeiders kan worden opgetreden. MOND- EN KLAUWZEER EIST STRENGE MAATREGELEN. Het is de politie gebleken, dat op meerde re bedrijven waar mond- en klauwzeer heerst, niet de voorgeschreven maatrege len worden getroffen. Ter voorkoming van een verdere verbrei ding van deze veeziekte, welke in onze gemeente een zeer gevaarlijk karakter draagt, moeten kippen e.d. worden opge- hokt, terwijl bewoners en bezoekers bij het verlaten van het erf hun schoenen of klompen moeten ontsmetten. Het is gebleken, dat men zich van deze maatregelen niets aantrekt. Pluimvee loopt los, ontsmettings-maatregelen wor den niet nagekomen, terwijl men vanaf het besmette erf wageniadingen mest vervoert. De politie gaat thans over tot het nemen van krachtige maatregelen. HEROPENING SCHOENENMAGAZIJN. Vrijdag heeft in het perceel Torenstraat de heropening plaats van een bekend schoenmagazijn. De zaak, welke daar sinds 1910 werd ge dreven door de heer Van Isselt, wordt n.1. thans voortgezet door de Firma Van Isselt-Kooman. De zaak is gemoderniseerd en verfraaid met vitrines, een moderne toonbank enz. Een nieuwe verlichting in de winkel en etalage geeft mede .het moderne cachet, dat deze tijd eist. De winkelbetimmering werd uitgevoerd door de heer L. Rademaker. De nieuwe firma voert alle bekende mer ken, waarvan een grote voorraad aanwe zig is. Tevens zal een voet-specialist, wel ke door de radio bekendheid geniet, in deze zaak zitting houden. Men zie de advertentie in dit nummer.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1