Waar „het" vandaan komt. Met volle zeilen er op af. Meer welvaart door V reemdelingenverkeer. Sparen voor een Rentespaarbrief SOEST IN DE HOEK. SOESTERBERG. VRIJDAG 14 MAART 1952. 28e JAARGANG No. 21. SOESTER(ï)OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTD1JK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2586 POSTGIRO No. 128156 Truman heeft in het Amerikaanse Con gres een aanvullend crediet gevraagd van 1900 millioen dollar, waardoor in totaal 8 milliard zal zijn uitgetrokken. Het is bedoeld als een aanvullende steun voor de bondgenoten en Europa zou uit het potje 6 milliard toebedeeld krijgen. De rest wordt verdeeld over Latijns Ame rika, Afrika, het Nabije Oosten, Azië en de Oceaan. Trumans oppositie heeft verklaard, dat het er niet aan denkt zulk een bedrag toe te staan. Veel en velerlei steun heeft Amerika in de afgelopen jaren gegeven aan het buitenland in het algemeen en aan Europa in het bijzonder. De ene keer viel het accent op het louter economische karakter van die steun en dan weer op het militaire. Met nu eens minder, dan weer meer fulminaties tegen die steun, zo wel bij de gevers als bij de ontvangers. Maar nu iets anders. Hoeveel maakt die buitenlandse steun de beurs van de Ame rikaanse belastingbetaler lichter Wat geeft die Amerikaan zelf uit voor zijn eigen defensie? Wat voor weerslag heeft die directe of indirecte militaire produc tie op de vredesproductie, op de werke loosheid, op de geldcirculatie op de con junctuur van het land De begroting, die in Januari werd aan geboden, leert wel wat, maar niet alles. Zij vermeldt de bedragen, die de gehele V.S. doen voor hun gezamenlijke inkom sten en uitgaven, maar de Verenigde Sta ten zijn per saldo niet anders dan een col lectie, zij het zeer sterk geïntregeerde, af zonderlijke staten en ook die hebben weer ieder een afzonderlijke begroting. Het is dus moeilijk uit te maken welk deel de steun aan het buitenland uit maakt van 't totaal der overheidsuitgaven. We kunnen een betere maatstaf aanleg gen, wanneer we een vergelijking ma ken met de nationale productie. Welnu, die beliep in 1951 rond de 320 mil liard dollar. De gemeenschappelijke be groting van de V.S. beloopt 85Vz milliard, laten we zeggen een vierde deel. De eigen defensie vraagt 51 milliard of rond een vijfde deel van de nationale voortbrenging. Daarbij komt, zonder het aanvullende bedrag dat Truman thans vraagt, een steun aan het buitenland van 11 milliard. Heel ruw gezegd komt die steun dus neer op één vijfentwintigste deel van 'de Amerikuause -productie. Maar die productie komt niet uit de lucht val len Er zijn fabrikanten en machines voor nodig en arbeiders. Voor de eerste twee hoeft Amerika nagenoeg geen beroep te doen op de wereldmarkt, voor het der de heeft het geen immigranten nodig. Sinds Korea daalde het aantal arbeiders met 1 millioen tot 1,7 millioen. Men kan het jammer vinden dat giond- stoffen en werkkrachten worden gebruikt voor de productie van oorlogstuig, maar het is een feit, dat de op toeren komende oorlogsproductie de werkgelegenheid be vorderde, de crisis-tendenzen tegen ging en de werkeloosheid deed afnemen Dat zijn allemaal dingen, die regelrecht tegen de verwachtingen van de Russen ingin een. Een crisis in Amerika was immers in de gegeven internationale situatie in zijn gevolgen ernstiger geweest voor Europa dan voor Amerika zelf en op die inner'jl- ke verzwakking was Ruslands «irwach- tin» gebaseerd om Europa als een n]pe appel in zijn berenmuts op te vangen. De huidige legers vergen een uitrusting, die ontzaggelijke eisen stelt aan de eco nomie. Grote gebouwen-complexen wier bouw jaren vordert, staven geleerden en technici, een uitballanceren van de aan maak der verschillende onderdelen; allen dingen die veel tijd en geld vragen. De voortdurende ontv.okkehnf. vnor van de atoom- en luchtvaart-techniek, maken het nodig, dat in landen i'ls Ame rika en Rusland feitelijk twee geheel aparte productie-sectoren ontstaan, een militaire en een civiele. Wanneer de eerste, om een of andere re den zou uitvallen, betekent dit een ern stige verstoring van het geheel, eveneens wanneer plot/eling de tie aanzienlijk moet won Vandaar dat men in Amerika, het land, dat zo dikwijls als kapitalistisch wordt bestempeld, waar de ondernemer involle, onbeteugelde vrijheid alles mag doen en laten wft hij wil. die ™dernemingsvrij- heid wel degelijk aan banden heeft gelegd. Er is niet alleen een crediet-controle maar Truman heeft het Congres eveneens een scherpere prijs- en looncontrole g vraagd. Zoals legerbevelhebbers in de oorlog gehoorzamen aan de bevelen van de generale staf, zo moeten de °ndernc~ mers in vredestijd luisteren naar de Staat. Onze brave Urker vissers Zijn plots aan de dijk gezet En hun thuisgebleven vrouwen Vissen daardoor achter 't net. Een onredelijke reder Kent de eigenschappen niet Van de Urkers, en hij stuurt ze Met een kluitje in het riet. Maar de Urker burgemeester Houdt nu ook de benen stijf, Gaat met opgestoken zeilen 't Belgisch redertje te lijf. Houd je haaks hoor, burgemeester, Houd hem aan 't gegeven woord, Wellicht komt die dikke reder Met wat smoesjes bij j' aan boord. Sla maar met je vuist op tafel, Zorg maar dat-ie uitbetaalt, Om in visserstaal te spreken: Dat dat heertje bakzeil haalt. Met de komende zomermaanden nadert ook het seizoen, waarin „Soest Vooruit" het resultaat zal zien van de voorberei dingen, welke gedurende de winter en dit voorjaar zijn getroffen voor het vreemde- lingenbezoek aan onze gemeente. „Het buitenland zal minder Nederlanders dan vorig jaar als gast boeken", zeide de heer W. Surink, directeur van de V.V.V. „Soest Vooruit" ons, en hij wees ons op de in prijs gestegen benzine en verhoog de treintarieven. Ook bij onze V.V.V. is het te merken, dat er minder Nederlan ders dit jaar naar het buitenland zullen gaan, want bij de aanvragen om pension komen mensengroepen voor, welke ge woon zijn naar het buitenland te trekken. De vreemdelingen-industrie is een be-> langrijk element geworden in onze Soes- ter gemeenschap. De vreemdelingen brengen hier geld in de la, veel geld zelfs en zij bezorgen velen een inkomen. Ruim 80 personen, zo zeide de heer Su rink, verdienen hun boterham in de vreemdelingen-bedrijven, zoals kellners, kamermeisjes, huisknechten e.d., doch zij zijn niet de enigen, die hun bestaan of 'n deel van hun bestaan in het Vreemdelin genverkeer vinden. Een over 1951 ingestelde enquette leerde, dat ongeveer 800.000.door vreemde lingen in Soest was besteed tegen 600.000.in 1950. Hiervan komt bij ho tels en pensions terecht ca. 300.000. De pensions, die 52 weken bezet zijn door Ambonezen hebben gezamenlijk een omzet van 100.000.De café's, restau rants e.d. ontvangen van de vreemdelin gen totaal 30.000.De touringcars, die hier stoppen en dit zijn er zeer velen, brengen 200.000.binnen. Aan directe aankopen wordt 20.000.besteed, ter wijl de geldinbreng en geldomzet door het familiebezoek (logeren bij Soester fa milie dus) nogmaals 100.000.bedraagt. Dit geldt wordt uiteindelijk over vele Soestenaren verdeeld. Aan spijs en drank wordt 31.5 procent van het door hotels en pensions ontvangen geld besteed. Dit betekent, dat de Soester middenstand door het vreemdelingenbe- zoek een bedrag van 250.000.aan le veranties kan doen. Doch niet alleen de kruidenier, bakker, slager e.d. verdienen aan de vreemdeling. Volgens gegevens van de Horeca is 23 procent van de ont vangsten in hotels en pensions bestemd voor onderhoud en vernieuwingen, waar van middenstand en ambacht profijt trek ken. Aan spijs en drank wordt voor circa t 130.000.besteed, aan onderhoud en vernieuwing 80.918,-. Een bedrag van 20.000.door directe aankopen en het bedrag van f 100.000.— voor kosten van familie-logeergasten, geeft voor de mid denstand een vergroting van meer dan t 300.000.in totaal. Er zijn zakenmensen in Soest, aldus de heer Surink, die mij zelf verklaren, dat 60 procent van hun omzet des zomers aan het vreemdelingenverkeer is te danken. Ook de gemeente krijgt inkomsten uit het vreemdelingenverkeer en wel in de vorm van vermakelijkheidsbelasting van Amu sementspark „Kamplust", Soester Flora e.d. en dit bedrag is in 1951 ongeveer 10 000.geweest, waarmede de subsi die van 3000.aan V.V.V. wel verant woord is. Dertig procent van hen, die pension- of hotelruimte aanvroegen konden niet sla gen wegens plaatsgebrek, waaruit men kan zien hoe Soest in trek is. Een enorme vraag bestaat ook naar zomerhuisjes en kampeergelegenheid, welke in Soest niet voldoende is. Ook zal er meer avond-re creatie-mogelijkheid moeten komen. De motor van deze Vreemdelingen-indus trie is „Soest Vooruit". Slechts 500 Soestenaren zijn lid van deze vereniging, terwijl de helft van deze le den minder dan 2.contributie beta len. Dit is een kwestbaar punt, waarover de heer Surink steeds valt. De middenstanders denken er blijkbaar niet aan, dat de cost voor de baet uitgaat en dat vooral zij, door een hogere bijdra ge, het werk van „Soest-Vooruit" kunnen intensiviseren. De woningnood is in ons land nog steeds een van de meest ernstige gevolgen van de oorlog. Velen gaan onder het bestaan van die nood dagelijks gebukt. Vrijwel iedereen kent van zeer nabij de ellende, die het gebrek aan woningen met zich meebrengt. Honderdduizenden jonge mensen zien al jaren uit naar een eigen woning. Talloze anderen worden gekweld door de zorgen, waarmede samenwoning gepaard gaat. Voor deze zeer velen is leniging van de woningnood van overwegend belang. Het spreekt vanzelf, dat de overheid in deze noodtoestand zo spoedig mogelijk verbetering tracht te brengen. Bij haar pogingen daartoe wordt de overheid he laas zeer ernstig gehandicapt. Een van de moeilijkheden, die zij op haar weg vindt, is de schaarste aan kapitaal. Om aan de ze moeilijkheid tegemoet te komen is de Bank van Nederlandse Gemeenten over gegaan tot de uitgifte van de Nationale Leningen voor de Woninbouw 1952. De opbrengst van deze leningen zal in haar geheel aan de gemeenten ten goede ko men. Met deze opbrengst zal de bouw van woningen worden gefinancierd. De woningnood is een nationaal probleem. Het is daarom gewenst, dat alle lagen der bevolking in de gelegenheid worden ge steld aan de woningbouwleningen deel te nemen. Deze gelegenheid is geboden. Men kan n.1. deelnemen aan drie soorten le ningen, t.w. aan 2 obligatieleningen en aan een zgn. rente-spaarbrieflening. Voor inschrijvingen op de obligatielenin gen, die kon plaats hebben op 10 Maart j.1., kwamen voornamelijk de eigenlijke beleggers in aanmerking. De rentespaarbrieflening maakt het ook de kleine spaarder mogelijk zijn steentje bij te dragen om de woningnood te leni gen. Bij deze rentespaarbrieflening willen wij in dit artikel wat langer stilstaan. De ren- tespaarbrieven zijn in stukken van 25.- en 100.- verkrijgbaar. De stukken kun nen van 5 Maart tot 1 Juni 1952 worden gekocht bij diverse bankinstellingen en, wat betreft de stukken van 25.ook bij de postkantoren. De volledige gege vens zijn reeds meermalen gepubliceerd en mogen wij daarom als bekend veron derstellen. Ongetwijfeld zal het doel der woning bouwleningen de algemene sympathie hebben. Wij kunnen ons echter voorstel len, dat niet iedereen en zeker niet iedere kleine spaarder in staat zal zijn gedurende het tijdvak 5 Maart1 Jun,i 1952 het geld voor één of meer rente- spaarbrieven over te houden. Bij een rui mer gestelde termijn zou hun dit mis schien wel mogelijk zijn. Het is daarom toe te juichen, dat de Bank voor Nederlandse Gemeenten onder enig voorbehoud een soepeler regeling heeft getroffen. Thans bestaat de moge lijkheid door sparen in bedrijfsverband een of meer rentespaarbrieven te ver werven. Indien de werkgevers medewer ken is dit op vrij gemakkelijke wijze te bereiken. Hiertoe zullen geregeld (weke lijks of maandelijks) op het loon of sala ris kleine bedragen moeten worden inge houden. Deze bedragen zullen afhangen van het aantal spaarbrieven, dat men wil kopen. Op deze manier kan gespaard worden tot 31 December 1952. Vóór 1 Ju ni a.s. zal de werkgever zich tot de Bank voor Nederlandse Gemeenten moeten wenden met opgave van het aantal stuk ken, waarvoor gespaard wordt. De bank reserveert deze stukken dan voor hem. Zij liggen te zijner beschikking tot 31 December a.s. Vanzelfsprekend zal het aantal gereser veerde stukken ook moeten worden afge nomen. Omdat de rente der spaarbrie ven per 1 April a.s. ingaat, zal over de pe riode 1 April-31 December 1952 een klein bedrag wegens rente nieten worden bij betaald. w Het personeel van het lyiinisterie van We deropbouw en Volkshuisvesting heeft spontaan als eerste van deze regeling gebruik gemaakt. Naar wij vernemen, be staat bij het gemeentepersoneel het plan dit voorbeeld te volgen. Wij hopen, dat vele particuliere werknemers van de noodzaak van het slagen der woning bouwleningen doordrongen zullen zijn en zo nodig met gebruikmaking van het spaarsysteem, een of meer spaarbrieven zullen kopen. Daarnaast hopen wij, dat, waar aan invoering van het spaarsysteem behoefte blijft bestaan, de werkgevers medewerking zullen verlenen. Mochten er werkgevers zijn, die over de spaarregeling nog nader willen worden ingelicht, dan zal de afdeling Financiën ter gemeente-secretarie zeker bereid zijn de gewenste inlichtingen te verschaffen. Tenslotte nog een opmerking over 't zgn. voorkeursrecht. Aan elke obligatie en ook aan elke rentespaarbrief is een briefkaart gehecht. Door inzending van deze brief kaart kan men te kennen geven aan wel ke gemeente het geld ten goede moet ko men. Een bekend spreekwoord zegt dat het hemd nader is dan de rok. Het ligt dan ook voor de hand, dat elke Soester, die aan de woningbouwleningen op de een of andere manier deelneemt, zijn voorkeur voor de gemeente Soest uit spreekt. NED. VROUWEN ELECTR. VER. Stampvolle bussen van de fa. Tensen re den Woensdag, onder vrolijk gesnap van vele huisvrouwen, die eens even de schoonmaak onderbraken, Amsterdam- waarts. Na in Amsterdam eerst een kopje koffie gebruikt te hebben, hielden de bussen stil voor de fabriek van de fa. Asscher, waar de dames verwelkomd werden door de heer Breedland, onder wiens leiding men de prachtige fabriek doorging en de gehe le bewerking werd gevolgd, welke een ruwe steen ondergaat om tot geslepen diamant voor de handel gereed te komen. Zo kon de wording van een brillant wor den bewonderd met tot slot de prachtig flinkerende steen met zijn 58 facetten. Ten slotte kwam men in een vertrek, waarin de modellen in glas lagen van de bekende kroonjuwelen van koning Geor- ge VI. Zoals bekend worden de echte juwelen bewaard in de Tower te Londen. Mevr. Van Goor dankte voor het bezich tigen van deze voor Nederland zo belang rijke industrie. Na een gezellige lunch werd nog even gewinkeld en om half vier waren allen weer present in het Doelen Hotel, waar, onder het genot van een thee-complét, 'n prachtige modeshow werd aanschouwd van de Firma Strater. Op de terugweg ging er een dankbaar hoeraatje op voor het bestuur van de N.V.E.V., die deze prachtige middag in elkaar had gezet. DIERENBESCHERMING. Met het oog op brandgevaar is het wen selijk, dat in de stallen, waarin koeien met touwen staan vastgebonden, steeds een scherp mes gereed ligt bij de ingang; dit ontbreekt nog wel eens. Te betreuren valt het, dat de stal van het woonwagenkamp in slechte staat van on derhoud verkeert, zodat de paarden en hitten er niet droog staan bij regenweer. Zoals iedere maand, waren er ook dit maal klachten over slechte behuizing van kettinghonden. Vervuiling, geen stro in de hokken, te kleine hokken zijn schering en inslag. Het ergste op dit gebied werd deze maand aangetroffen bij een winke lier, die twee honden op zijn erf had: een aan de keting en een los. Ligplaas: op een hoop oude rommel en flessen, geen nacht- beschuting. De dieren zelf vies, kaal en vol zweren. In één woord een ergerlijke verwaarlozing. Dierenbescherming heeft nog wel wat te doen in Soest, vooral op dit gebied OUDERAVOND VAN DER HUCHTSCHOOL. Op de ouderavond van de kleuterschool der Van der Huchtschool alhier sprak Dinsdagavond de inspectrice van het Kleuter-onderwijs, Mej. G. Kamphuis te Utrecht, over het onderwerp „Waarom stuur ik mijn kind naar een verantwoor de kleuterschool Spr. ving aan met de prille ontwikkeling van het kleuteronderwijs te schetsen sinds het ontstaan in 1750. De kleuterschool was toen een bewaar school. meestal ondergebracht in het sous-terrain van een grachtenhuis, waar 80 tot 100 kinderen in een ruimte van 8 bij 12 M. waren bijeengebracht. De bewaarschoolhoudster, de maitres, „be waarde" deze kinderen, waarbij zij tevens een snoeptafel exploiteerde. Was zij zelf geen analphabeet, dan las zij vóór en leerde de kinderen de eerste stap pen in het A.B.C. Dat zij 100 kinderen van 2 tot 8 jaar „zoet" kon houden was een prestatie, waaraan het gebruik van de „aanwijsstok" niet vreemd was. Het kleuter-schoolwezen onderging een 100-tal jaren later een weldadige veran dering, toen Friederich Fröbel zijn me thode propageerde. Hij kwam na diep gaande observatie van de kleuters tot de conclussie, dat het jonge kind actief be zig moet zijn en spelen moet, wil het tot een volwaardig mens ontwikkelen. Hij liet materialen maken, waarvan men nu nog gebruik maakt, zoals blokken, moza- iekfiguren e.d., doch, helaas, Fröbel werd verkeerd begrepen. Men stichtte Fröbelscholen, doch men volgde de methode van het lager onder wijs. Lange rijen banken, hoge venster banken en vóór in de klas een enorme les senaar, waarachter een leerkracht troon de. De kleintjes kregen „les" en moesten nauwkeurig de opdrachten vervullen wel ke de juffrouw opgaf. Eigen fantasie was uitgesloten. De paedagoge Mevr. Montessori propa geerde een nieuw soort kleuteronderwijs, het Montessori-systeem. Mevr. Montesso ri zag in ieder kind een bepaalde persoon lijkheid en zij vocht voor individueel on derwijs. Zij propageerde: laat de kinde ren hun gang gaan, doch volg ze. Dit werd verkeerd opgevat, en er waren leid sters, die de kinderen letterlijk hun gang lieten gaan, met het gevolg, dat het een bende werd. Spr. besprak de eisen, waaraan een ver antwoord kleuter-onderwijs moet vol doen. De leidster, het speelmateriaal en het on- derwijs-systeem moeten aangepast zijn aan de ontwikkelings-phase, waarin het kind verkeert. Het kind heeft een intel ligentie, welke geprikkeld moet worden, het kind moet zijn spel-onderwerp bele ven en de kleuterschool moet zodanig zijn ingericht, dat het kind zich volledig kan uitleven in het materiaal en 't meubilair. Spr., die de Van der Hucht Kleuterschool had geïnspecteerd, wees erop, dat in deze school, welke zo goed is gestart, nog ver schillende dingen ontbreken, zoals pop pen, een zandtafel, een watertafel e.d. en drong aan op aanschaffing van deze za ken. Na een geanimeerde bespreking werd be sloten een commissie in te stellen, die dit materiaal in Utrecht zal gaan bezien en daarna tot vervaardiging hiervan zal cvergaan. De heer Nijhof dankte Mej. Kamphuis voor haar causerie. PROTESTANTS-CHRISTELIJKE RECLASSERINGS VERENIGING. In een dezer dagen gehouden vergadering in het Zendingscentrum te Baarn, is op gericht de afdeling „Baarn, Soest e.o." van de Protestants-Christelijke Reclasse- ringsvereniging (P.C.R.V.). Mede aanwezig waren een vertegenwoor diger van het Hoofdbestuur van de P.C.- R.V. en leden van de afdeling Utrecht. Het bestuur van de nieuwe afdeling is als volgt samengesteld: ds J. C. Seegers, Eemnesserweg 67, Baarn, voorzitter; Mevr. P. W. Groenenberg-de Groot, Molenweg 13, Baarn, secretaresse; C. P. Gülcher, Kettingweg 37, Baarn, pen ningmeester; G. v. d. Meulen, Baarn, Alg. Adjunct; T. H. Beishuizen, Soestdijk; ds E. Groeneveld, Soest; W. van Leersum, Baarn; P. B. van Reenen, Soestdijk; dr A. L. C. Palies, Baarn, psychiatrisch advi seur; mr Joh. Grooten, Baarn, Juridisch adviseur. Voor tussenkomst dezer vereniging richt te men zijn aanvragen voor Baarn tot: ds J. C. Seegers, Eemnesserweg 67 of de heer C. P. Gülcher, Kettingweg 37- Voor Soest e.o. wende men zich tot ds E. Groeneveld, Middelwijkstraat 5 of tot de heer Beishuizen, Hellingweg 1, Soestdijk. HUMANISME EN CULTUUR. Maandag 17 Maart zal dr A. Saalborn, 'n bekend spreker voor Volks-Universitei- ten, een deel van de Westerse cultuur voor ons doen herleven. Films o.a. van het oude Rome en de res ten van de stad Pompei', die in 79 na Chr. door een 10 meter dikke laag lava werd bedekt, zullen een indruk kunnen geven van de schoonheid der oudheid. Onze Ambonese vrienden hebben vorige week wel de vreemdste ervaring in hun leven gekregen. Of nee, laat ik het niet te erg maken. Het is niet de vréémdste erva ring. Ze hebben wel vréémder dingen te verwerken gekregen sinds 't eindsignaal in de oorlog tegen Japan klonk. Nadat ze enige weken geleden in het ge lijk waren gesteld in een proces tegen de Staat der Nederlanden, waardoor zij het recht zouden krijgen in dienst der Konink lijke Landmacht over te gaan, werd in ho ger beroep, door het Haagse Ambtenaren gerecht, een precies tegenovergestelde uit spraak gedaan. De stemming, die deze, door de Ambone zen niet verwachte uitspraak bracht, kan ik U niet beschrijven. Daar zou ik 'n pen als wijlen N. C. Zentgraaff, in leven hoofd redacteur van de Javabode, voor moeten hebben. De intregiteit van de Hoge Raad staat hier buiten kijf, dat zij te voren vastge steld, doch een vreemd verschijnsel was het, dat de regering, die notabene zelf be roep aantekende tegen de eerste uitspraak zó zeker was van een zélfde uitspraak in hoger beroep, dat er al een dagorder van de Chef-staf gereed lag om onze Ambo nese wapenbroeders welkom te heten in de K.L. In de kampen, waar deze mensen zijn on dergebracht, waren reeds feesten georga niseerd en versieringen aangebracht; het zou één grote manifestatie van trouw en hulde worden aan H.M. de Koningin. Om U een idee te geven hoe de Ambone zen zich voelden na deze uitspraak, moet U zich eens goed trachten te herinneren, hoe U zich voelde in de zwartste dagen van 1940, toen ook wij rondliepen met het idee door alles en iedereen verlaten te zijn. Als we nu hoogdravend praten over so ciale zus of zo, of culturele verheffing via het een of ander, moeten we maar liever niet denken aan die tienduizenden Ambo nezen, die het volste vertrouwen in ons hadden, die gesmeekt hebben om onder Nederlandse vlag te mogen blijven ver der leven en werken op hun zonnige ei land en die nu in koude, miserabele kam pen, omgeven met prikkeldraad, zich het hoofd moe peinzen over onze rechtspraak en het waarom. En niet begrijpen waaraan ze zoiets heb ben verdiend. H. OEKMAN. Door het beluisteren van voorgedragen dichtwerken zal men kunnen meegenie ten van de schone vorm, waarin de ge dachten van grote kunstenaars zijn neer gelegd. Men zie de advertentie. Voor BSAHDMELOIHG uitsluitend TELEFOON 3333. FEESTAVOND HERV. WIJKGEBOUW. Men meldt ons, dat de feestavond, die, in verband met de geslaagde actie voor het nieuwe orgel op Maandag 10 Maart in het Herv. Wijkgebouw zou worden ge houden, verzet is op Maandag 17 Maart. BUURTVERENIGING „ORANJE". De Buurtvereniging „Oranje" is een ac tieve vereniging, die het gehele jaar door. in overeenstemming met wat elk seizoen kan bieden, voor de gezelligheid onder haar leden zorg draagt. Nu het schutjas concours zijn einde nadert, maakt men weer plannen voor een ééndaagse zomer reis en staat er voor het volgende jaar 'n tweedaagse reis naar de Ardennen op het programma, waarvoor men met April a.s reeds wil gaan sparen, wat op de e.v. ver gadering besproken zal worden. RODE KRUIS-AVOND. Maandagavond hield de afdeling Soest- Soesterberg van het Ned. Rode Kruis in de grote garnizoens-ontspanningszaal aan de Kampweg een film-toneel-avond, wel ke uitstekend is geslaagd. Vertoond werden twee speciale Rode Kruis-filmpjes: „Uw reddend bloed" en „Geef hen het licht terug". In de eerste film maakt men kennis met de bloedtransfusiedienst en met de bloed- plasma-bereiding, waardoor het reddend werk zo enorm kon worden uitgebreid. De tweede film behandelt een geval van een geslaagde hoornvliestransplantatie. Daarna sprak het bestuurslid, de heer Ezerman, een propagandistisch woord, waarbij hij er o.m. op wees, dat het Rode Kruis geen oorlogsinstelling is, wat nog zo vaak wordt gedacht, maar wel een ver eniging, die, al is zij dan door de oorlog ontstaan, zowel in oorlogs- als in vredes tijd, nationaal en internationaal, bij gro te rampen op alle mogelijke gebieden hulp verleent. Daar zij geen subsidie ge niet, is zij afhankelijk van particuliere steun in elke vorm. Spr. deed een krach tig beroep, vooral op de jeugdige man nen en vrouwen, voor toetreding als lid voor slechts één gulden per jaar en voor aansluiting bij de colonne of de groep der helpsters. Onder veel bijval voerden na de pauze leden van de personeelsvereniging van het Sanatorium „Zonnegloren" een vermake lijk toneelstuk in drie bedrijven op: „De familie van mijn vrouw". Onder aanbieding van een taart aan de toneelclub van „Zonnegloren" sprak na afloop de Burgemeester namens het tal rijke publiek zijn waardering uit voor het gebodene. Tot slot werd er een verloting gehouden ten bate van het Rode Kruis. MEDISCHE DIENST. Dokter Van den Helm, Prins Alexander- weg 82, Huis ter Heide, zal Zondag 16 Maart de artsendienst waarnemen.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1