De Soester Industrie* IN DE HOEK. Aardewerkfabriek „De Vlieguut". Nij verheidsschool sloot de cursus* DINSDAG 18 MAART 1952. 28 JAARGANG No. 22. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 126151 Het maken van aardewerk, d.w.z. de ver vaardiging van gebruiks- of siervoorwer pen uit klei, leem, pijpaarde enz., door middel van hoge verhitting, is al zeer oud. Duizenden jaren voor Chr. reeds ont dekte de primitieve mens de methode om uit klei e.d. gebruiksvoorwerpen te ma ken en hij schiep daarmede de eerste vormen van een - zij het - primitieve cultuur, doch legde daarmede de grond slag voor de aardewerk- en porselein industrie, welke bij verschillende volken uitgroeide tot een zeer verfijnde techniek en zeer kunstzinnige vormen. Kunstzin en fijne smaak zijn de elemen ten, welke de aardewerkfabricage beheer sten en vooruitbrachten. Ook in onze gemeente bestaat een belang rijk bedrijf op dit gebied n.1. „De Vlieg uut", gelegen aan de Middelwijkstraat, welk bedrijf wij bezochten in het kader van onze reportage der Soester industrie. In 300 verschillende modellen gaan vanuit dit bedrijf de asbakjes, fruit-, koek- en bonbonschalen, vazen, bonbonnières, ajour- schalen e.d. naar de Nederlandse winkels, alsmede naar Amerika, Nieuw Zeeland, Zuid Afrika, België, Canada en Indonesië, doch voordat deze breekbare artikelen op weg gaan naar de verbruiker, heeft een zorgzame fabricage plaats gehad. Zoals reeds gezegd is klei de belangrijke grondstof voor de vervaardiging van aar dewerk en ook voor de semi-luxe artike len, welke „De Vlieguut" vervaardigt. De grondstof is niet kostbaar, zei de direc teur van dit bedrijf, de heer J. D. Bou- wens en hij wees er op, dat zijn bedrijf loon-intensief is, d.w.z., dat de kostprijs voor het grootste gedeelte door de lonen wordt gevormd. De te verwerken klei is de witte West- walder klef,-die aan de groeve reeds wordt geselecteerd en in de afdeling kleiberei- ding van dit bedrijf enige behandelingen ondergaat. Na vermengd te zijn met krijt en kwarts gaat de klei eerst in de kogelmolen, een molen, waarin porceleinen kogels de klei, met water vermalen. Elke hoeveelheid klei ondergaat 8 uur lang dit maalproces en als dan een vloeibare kleimassa in de vergaarbak stroomt, zijn alle ongerechtigheden, zoals steentjes e.d., uit de klei verdwenen, want een zeef heeft alleen de kleivloeistof doorgelaten. Wanneer de klei in de vergaarbak is be zonken, wordt deze in de filterpers droog geperst. Onder een druk van 60 ton wordt de klei tot platen geperst, waaruit het water grotendeels is verdwenen. Nog is de klei dan niet geschikt om te worden verwerkt. De volgende behandeling geschiedt door de strengenpers, welke te vergelijken is met een gehaktmolen. De hieruit komende kleiworsten gaan dan naar de vormerij en de machinale draaierij. Mens en machine zijn hier bezig om van de klei voorwerpen te maken en we za gen speciaal opgeleide Soester krachten met machines bezig gevoelige en kunstige werkstukken te maken. Het is niet zo, dat b.v. een bonbonschaal tje geheel uit de hand gemaakt wordt. In dit bedrijf is een bonbonschaaltje, zoals vele andere artikelen, een serie-product, waarvan de exemplaren in vorm en af metingen geheel gelijk moeten zijn. Om dit te bereiken werkt men met vorm en gietmodellen, welke vangips zijn ge maakt. Stukjes klei, welke eerst zijn voorge- draaid, krijgen in deze vormen het goede model. Dat deze vermen van gips zijn, is een noodzakelijke eis, omdat de gipsen wand van de vorm het vocht moet absor beren, waardoor het kleimodel al een wei nig gehard uit de vorm komt. Door de afwerk-afdeling worden deze kleivormen af- en bijgewerkt, waarna voor de eerste maal de ovens er aan te pas komen. In de z.g. biscuitoven worden de kleivormen voor de eerste maal gebak ken, d.w.z. verhit in een temperatuur van niet minder dan 1000 graden Celsius. Na een baktijd van 6 uur gaan de ovens weer open en hebben de producten een kalk witte kleur. De producten gaan van deze oven naar 'n afdeling, waar 8 schilders en schilderes sen met vaardige hand het penseel hante ren. Motieven van verschillende aard wor den hier op schalen en andere voorwer pen aangebracht, alsmede spreuken in 3 talen op de duizenden asbakjes (de z.g. spreuken-asbakjes). De kleurstoffen, welke hier gebruikt wor den, zijn vermengd met metaaloxyden. De beschildering is in dit stadium mat en glansloos en bij een volgende behande ling verdwijnt de beschildering zelfs ge heel. Dit gebeurt n.1. bij de bespuiting met glazuur. De voorwerpen worden dan van alle kanten voorzien van 'n dun laag je glazuur en daarna komt de laatste phase. Voor de tweede maal gaan de pro ducten nu in de oven, de z.g. glad-oven. Zorgvuldig opgestapeld, met behulp van vuurvast materiaal, ondergaan de arti kelen, gedurende 6 uur, een hitte van bij na 1100 graden. Het eindproduct is dan gereed. De metaalachtige verfstof en de glazuur- laag zijn één geworden met de kleivorm en een sierlijk en modern stuk ceramiek, dat in binnen- en buitenland een goede naam heeft, is gereed gekomen. Pullen en vazen worden gegoten, d.w.z. melkdunne klei wordt in de gietvormen gegoten. Spoedig zakt de vloeistof, daar de gipswand het vocht aantrekt en ook de klei. Men laat de vorm dan leeglopen en een vaas of pul is in de vorm achterge bleven, waarna deze de hiervoren genoem de bewerking ondergaat. Meer dan 300 verschilende modellen ver vaardigt dit bedrijf err de export,, welke vorig jaar 30 van de productie betrof, zal dit jaar 50 procent bedragen. Veel steun mocht de directie van dit 25 man tellende bedrijf ondervinden van ons gemeentebestuur en het Departement van Economische Zaken, waardoor een gezon de uitbouw van het bedrijf werd verkre gen van een bedrijf, dat de naam Soest door een groot deel van de wereld voert, omdat op elk stuk werk het woord „Soest" is vermeld. Een hoekje in het schoenmagazijn van de Fa. Van Isselt-Kooman aan de Toren straat, welke zaak Vrijdagmiddag onder grote belangstelling werd geopend. Vrijdagavond sloot de Nijverheidsschool alhier de cursus 1951-'52 met de gebrui kelijke bijeenkomst van leerlingen, lera ren, directeur en bestuursleden, alsmede andere belangstellenden, waarbij behalve de ouders, ook aanwezig waren de Bur gemeester, wethouder Van Zadelhoff, de heer W. Schlosser, controleur van de avondschool-inspectie uit Amersfoort, be stuursleden van de Soester Bestuurders Bond en de heer Jansen, directeur van de P.T.T. alhier. Dr. J. Rupert sprak 'n welkomstwoord en uitte zijn vreugde over de grote belang stelling op deze avond. De resultaten op deze cursus waren bevredigend, doch het aantal leerlingen was minder dan andere jaren. Dank zij de ontruiming van het gebouw door de Van der Huchtschool kon over meer ruimte worden beschikt. De directeur van de school, de heer J. H. van Noesel, sprak hierna. De verhoging van de leerplichtige leeftijd tot 15 jaar, al dus spr., verhinderde dit jaar een norma le vorming van de le klas, zodat deze klas dit jaar met een ongewoon klein aantal leerlingen moest aanvangen. De 5-jarige cursus is, op aanwijzing van de Minister, gesplitst in een 3-jarige cur sus (diploma A) en een tweede cursus van 2 jaar (diploma B). Dit jaar worden voor het eerst de A-di ploma's uitgereikt aan hen, die drie jaar de cursus hebben gevolgd. De hoogste klassen hebben een grote bezetting ge kregen, doordat het diploma B aansluiting geeft aan de Ambachtsschool en verschil lende leerlingen een leerovereenkomst ge sloten hebben, waarbij het bezoeken van een Avond-Nijverheidsschool verplicht is gesteld. Het aantal leerlingen bedroeg 94 bij de aanvang van de cursus, waarvan een tiental tijdens de cursus de school verlie ten. Zij waren als volgt over de klassen ver deeld: le klas 11, 2e klas 13, 3e klas 11, 4e klas 31 en 5e klas 19, terwijl 1 leerling voor het 6e jaar de cursus heeft gevolgd. Naar de beroepen werd de volgende inde ling gemaakt: bouwvakken 39, metaalnij verheid 42 en schildersvakken 13 leerlin gen. Foto „Astra" - Soest. De heer Van Noesel zeide, dat het aantal geslaagden zeer bevredigend was, doch dat er teveel leerlingen waren, die maar juist met de hakken over de sloot waren gekomen. Er zijn leerlingen, die nimmer absent zijn en nimmer te laat komen, al dus spr., doch ik mis bij 60 a 70 "Io der leerlingen de mentaliteit van „tegen het werk aanvliegen". Sprekende tot de leerlingen zegt hij, dat het programma niet zwaarder is gewor den en de gemeenschap grote offers brengt om jullie van alles te laten leren, doch de geestdrift en rivaliteit ontbreekt, waarover ook de patroons klagen. Een feestavond van een voetbalvereniging was n.1. voor 17 leerlingen reden om des avonds de school niet te bezoeken. Dit is niet te tolereren, evenmin als het gemis van tekengereedschap bij het grootste deel der leerlingen. Woorden van lof uitte spr. voor Frans Sonders, die voor de tweede maal met lof werd bevorderd, alsmede voor Hans van Dorestein en Jac. van Nimwegen, die het diploma B met lof behaalden. Verder was er nog de leerling Hub. v. Nimwegen, die de 5-jarige cursus in 4 jaar afwerkte en J. Jansen, die na zijn militaire dienst in Ned. Indië de school ging bezoeken en het eind-diploma behaalde. Het diploma A kregen: Otto Keyzer, Alb. van der Neut, Joh. Rademaker, Gerard Roest, Chr. Vonk en Rich. Westerveld. Het diploma B kregen: Jac. van Nimwe gen, Hans van Dorrestein, Joh. H. van Breukelen, A. Braam, J. Derickx, Corn. v. Dalen, Dirk van Essen, Ant. v. Vulpen. Joh. van der Grint, Jan Jansen, Joh. O. de Jong, Gijsb. P. de Jong, Hendr. Maas- sen, Hub. van Nimwegen, Hendrik Ruyer, Joan Reulen, C. G. Sloothaak, Jan Ver zaal, Corn. Wolfsen, Mart. de Zoete en Harmy de Beer. J. de Rijk verwierf de aantekening voor perspectief-tekenen op zijn diploma. Van de 8 leerlingen der le klas werden er 4 niet bevorderd" en 1 leerling ging voor waardelijk over. Van de 11 leerlingen der tweede klas werden er 2 voorwaardelijk en 1 niet bevorderd. In de derde klas gin gen 4 van de 10 leerlingen niet over. De vierde klas telde 4 zittenblijvers, terwijl er 27 bevorderd werden. In de 5e klas be haalde 22 van de 24 leerlingen het eind diploma. Dr. Rupert dankte de directeur en leraren en uitte de beste wensen voor de groei der school. Spr. zeide verder, dat vele be sprekingen waren gevoerd in Den Haag, Het belastingrecht moet nu eenmaal, evenals ieder ander echt, haar loop heb ben. Dat was de berustende uitspraak van een toeschouwer bij de vorige week in Amsterdam gehouden executoriale ver koop van de eigendommen van een leder- warenfabrikant. Zoals U misschien weet was deze fabri kant 6000.aan achterstallige omzet belasting verschuldigd. Dat is natuurlijk niet in orde. Omzetbe lasting drukt op een behaalde omzet (zelfs al werkt U met verlies) en iedere fabrikant, winkelier of wat ook heeft met deze belasting bijtijds rekening te houden. Afgelopen, uit. Maar is het wel zo erg „afgelopen-uit" in de praktijk Aan de achterstand te zien zal de bewuste fabrikant zijn omzetbelasting wel per jaar moeten betalen. In de loop van het boek jaar gii.g misschien het een of ander niet naar verwachting, mogelijk ook had hij het een of ander te financieren en ge bruikte de gelden, die eigenlijk voor de omzetbelasting gereserveerd hadden moe ten blijven. Volkomen foutDat weet ik wel, maar even volkomen begrijpelijk. Het ene gat stoppen met het ander wordt vaak zo makkelijk als ondeugdelijk ver worpen door mensen, die nooit in de knoei zitten, maar gelooft U maar gerust, dat het in het zakenleven meer voorkomt dan U denkt. Vooral in tijden van econo mische neergang, zoals wij nu beleven en ik zou niet graag stenen werpen naar deze mensen, daar hun hancA ingen meestal voortkomen uit een pogen hun zaak drijvende en het personeel aan het werk te houden. Deze lederfabrikant speculeerde op de mogelijkheid met de Belastingen een rege ling te kunnen treffen. Dat had hij na tuurlijk niet mogen doen, inderdaad, maar ik zou precies hetzelfde hebben gedaan. Van zijn goede wil getuigt in ieder geval, dat hij, ook al kwam hij met de belas tingdienst niet tot een regeling, iedere week 100.op zijn schuld afbetaalde. Ook als hij heeft gegokt op het feit, dat ze hem, met een bedrijf waarin 32 men sen werk vonden, niet zouden executeren, had hij als zakenman beter kunnen weten. Het boeltje van de man bracht de belas ting bij executie 275.op.... De man zit nu met vrouw en zeven kinderen op 'n kale vloer en 32 werknemers zijn brode loos en komen ten laste van het Rijk. Wanneer dit een voorbeeld moet zijn van: „het recht moet zijn loop hebben", dan wil ik op gezag daar wel vrede mee heb ben, maar ik moet er .dan toch meteen bijzeggen, dat ik daar met Tn'n Soester petje niet bij kan. H. OEKMAN. alsmede met de architect, met ir Van Embden en de Inspectie over de verbouw van de school tot ambachtsschool. Indien de bouwkosten op de kapitaalmarkt ver krijgbaar zijn, kan de Ambachtsschool een feit worden. Na uitreiking der diploma's sprak de heer W. Schlosser. Deze zeide dagelijks in aanraking te ko men met jongeren, die in de industrie worden opgeleid. Het grote probleem is, dat de mentaliteit van veel jongeren niet deugt. Voor vakparaatheid, de resultante van theorie en practijk, behalen de mees ten ter nauwernood een 6. Deze mentali teit komt voort uit het gevoel, dat de Maatschappij voor alles zorgt. Er wordt te veel over rechten gesproken, doch te genover 1 recht staan minstens 4 verplich tingen. Spr. spoorde de leerlingen aan zich geheel in te zetten en ook te leren in de 7 maanden vacantie welke nu volgen. Spr. vroeg meer sportiviteit en elan van de leerlingen tijdens hun opleiding, om dat men met dit A- en B-diploma niets bereikt zonder persoonlijke inspanning en ambitie. De vele aanwezigen bezichtigden hierna de werkstukken der leerlingen. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau, op Woensdag en Zater dag van 14 tot 16 uur. Grijze handschoen, wandelstok, 2 munt biljetten van ƒ-!.spatlap van rijwiel, kinderkousje, blauw-grijze kater, huis sleutel, kinderwantje, paar bruine lage schoenen, capuchon, dameshandtasje met inhoud, hondendresseerband, kinderloco- motiefje, foxterrier, fietssleuteltje, grij ze wollen want, koperen sleutel, blauwe kinderportemonnaie.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1