Als Amerika helpt... Pech gehad! Fiscale problemen. SOEST De vergeten Compagnie. IN DE HOEK. VRIJDAG 21 MAART 1962. 98# JAARGANG No. 2*. SOESTER 0OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK Abonn per kwart, 1.85 - per post 2.00 BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2568 POSTGIRO No. 126158 DE GRIEKSE LES. Toen er van een Noord-Atlantisch Pact nog geen sprake was, waren het Grie kenland en Turkije, die van Amerika niet alleen legeruitrustingen kregen, maar te vens de instructeurs om de inheemse le gers met het materiaal vertrouwd te ma ken. Geen wonder, dat deze twee landen het eerst aan de beurt waren. Rusland is hier immers het dichtst bij het Suez-ka- naal en het oostelijk bekken van de Mid dellandse Zee, twee belangrijke en kwets bare stukken van de hartslagader van Engeland en West-Europa. Turkije en Griekenland hadden tegen een Russische agressie niets in kunnen bren gen en die verleende hulp kwam neer op het leggen van een noodverband, te meer nodig, omdat Noord-Griekenland toen bloot stond aan 'n gewelddadige commu nistische infiltratie. Sindsdien ging niet alleen de steun door, maar kwam ook het Noord-Atlantische Pact, waarin Griekenland en Turkije worden opgenomen. Griekenland dat in tussen, met Amerikaanse steun, 10 divi sies op de been zou hebben gebracht. Zóu hebben gebracht. Want de Koning zette de enige man, die in Griekenland tien divisies op poten kan zetten, aan de kant. Die enige man was generaal Piastiras. In de wereldoorlog wist hij de Italianen buiten de grenzen te houden, tijdens de vrede de communisten. Maar helaas, de man heeft zich gespiegeld aan Tsjang- Kai-Tsjek, óf aan de Gaulle U mag doorhalen wat U niet wenst en wenste in Griekenland ook de politiek te organi seren, hetgeen mislukte. Niet omdat de democratie vlees is van het vlees van de Griekse burger, noch een constitutionele regeringsvorm bloed van het bloed van het Griekse Koningshuis, maar omdat ko ning en generaal ruzie met elkaar kregen en uit de aard der zaak de eerste de twee de harder kon treiteren dan omgekeerd. De generaal trok zich-uit het politieke en militaire leven terug en liet Gods water over Gods akker lopen, in dit geval, dure hoogwaardigheidsbekleders dure dingen doen in dure sleeën. Maar omdat Amerika nu eenmaal geen dure dollars geeft om er generaals lekker van te laten leven, is Eisenhower dezer dagen eens gaan kijken wat er van die divisies terecht is gekomen. Dit was zo weinig, dat de Koning de raad is gegeven Piastiras maar weer te werk te stellen in het leger en Piastiras kreeg de raad zich alleen maar met het leger te bemoeien. Dat was dan Griekenland. Waarom we die geschiedenis in dat uithoekje van Europa ophalen Is zij niet achterhaald door zoveel andere dingen, die dichterbij en van meer belang zijn? Zoals de twee spalt in Labour, het koorddansen van Pinay, de vredesvoorstellen omtrent Duitsland en Oostenrijk? Hierom.... Piastiras is, laten we het zacht uitdruk ken, een autocraat. Een kundig vakman tevens. Maar de Amerikanen pogen hem weer aan 't werk te krijgen, niet om aan politiek te doen maar om de nóg altijd zwakke plek in het cordon om Rusland te versterken. Naar Spanje stuurt Amerika een missie met enkele millioenen dollars op zak, om met Franco tot een accoord te komen over hulpbases. Het gaat voor in de steun aan Tito, waarmee we maar willen zeggen, dat het Washington in de eerste plaats begonnen is om de defensie, in de twee de, of misschien niet eens in de tweede plaats, om de staatkundige inslag van het land, dat het helpt. Iets wat een zakelijk verstand misschien kan begrijpen, maar wat b.v. de nagelaten betrekkingen van de gefusilleerde stakingsleiders in Span je minder duidelijk zal zijn. Laten we geen misverstanden wekken. Zónder de Amerikaanse hulp was Europa misschien al onder de voet gelopen. Maar het is niet alleen koren op de molen van de communistische vijfde colonne, het wekt eveneens wrevel in dat deel van Europa, dat stap voor stap zijn volksvrij heden veroverde, vrijheden waaraan de V.S. zelf, getuige de kwestie Mac-Arthur, ook nog wel enige waarde hechten. (Historisch.) Dezer dagen was de trekking Van een grote loterij; Naast veel prijzen was als eerste Er een mooie auto bij. Iemand - laat ons zeggen Jansen - Kreeg visite van degeen, Die het lot aan hem verkocht had, Hij won hoofdprijs nummer Eén 't Was de auto en gevallen Op het nummer vijf-vier-acht, Was die Jansen in de wolken Zoiets had hij nooit verwacht. Nü het lot even bekijken, Waar hij wijs zijn geld in stak, Jansen haalde het te voorschijn, Heel diep uit zijn binnenzak. Wat was dat? Stond daar het nummer? Jansen schrok en stond stokstijf, Alles draaide voor zijn ogen, Het was nummer: Acht-vier-vijf! Wat een sof voor onze kerel, Want hij heeft een rijbewijs, Bijna had hij ook een auto En nog wel als eerste prijs. Door de volgorde der cijfers, Door zo'n kleine kleinigheid, Komt, dat Jansen niet met d'auto, Maar een ander er mee rijdt. 'k Hoop, zei Jansen, dat de winnaar Er is erg gelukkig mee; 'k Gaf geen kwartje voor een auto Maar wel voor de.T.B.C.! E. VAN EEDEN. Tot mijn genoegen las ik in de Soester Courant van 19 Februari j.1. een artikel getiteld „De liquiditeits-winst belasting". Het deed mij aangenaam aan, dat de re dactie voor dit belangrijk onderwerp haar kolommen heeft opengesteld. Juist in verband met het grote be lang van het hier gestelde probleem ge voel ik de behoefte een en ander nog eens nauwkeuriger te omschrijven, daar uiter aard uit het summiere verslag misschien niet iedere belanghebbende zal hebben begrepen over welke belangrijke proble men het hier gaat. Elke zakenman, die er van uitgaat, dat een degelijke en „ouderwetse" wijze van zakendoen met zich brengt, dat hij zijn activa zo conservatief mogelijk moet waarderen, zal er rekening mede moe ten houden, dat eens het moment komt, dat hij voor zijn voorzichtig beleid ge straft zal worden. Dit moment kan zijn, wanneer hij de zaken van de hand doet, dan wel wanneer hij overlijdt. In beide gevallen stoort de fiscus zich niet aan de voorzichtige waardering, doch gaat zij na, wat de werkelijke waar de is. Ik zal thans deze twee gevallen afzon derlijk nagaan. Ten eerste de vrijwillige beëindiging der zaken. Dit kan op verschillende wijzen geschieden. Normaal zal een vader als hij zoons heeft, die zich voor zijn zaak interesseren, deze aan hen overdragen. Afhankelijk van de omstandigheden zal hij daarvoor 'n bepaald bedrag bedingen. Is hij zelf well to do, dan zal hij de zaak misschien voor een laag bedrag aan zijn zoon(s) laten. Is hij in minder goede doen, dan zal een bedrag gevraagd worden, dat de werkelijkheid meer benadert. Zijn er in het geheel geen kinderen, dan kan hij de zaak overdragen aan een vreemde. In al deze gevallen, hoe gevarieerd ook, zijn de fiscale gevolgen echter hetzelfde, daar de fiscus nagaat wat de waarde zou zijn, indien de zaak aan een vreemde was overgedragen op volkomen zakelijke ba sis. Indien deze waarde, welke dus lang niet altijd de ovcrdrachtsprijs behoeft te zijn, de fiscale boekwaarde overtreft, is het meerdere winst, dus belastbaar. Nu kan dit verschil velerlei omvatten, o.a. winst op goederen, verschil tussen de werkelijke en de door de fiscale afschrij vingen gereduceerde waarde van bedrijfs middelen, goodwill enz. Ten aanzien van dit verschil geldt een speciaal belastingtarief, dat kan variëren van 20 tot 40 °/o, echter met uitzondering van de winst op goederen. Deze wordt in het jaar van overdracht tot de normale winst gerekend en kan dus aanleiding geven tot een zeer hoge belasting. Daarmede is de zakenman echter nog niet klaar, want misschien komen in zijn boe ken nog reserves voor. Ik wijs in dit ver band op de fiscale bestemmingsreserves, zoals egalisatie-, assurantie- en vervan- ingsreserves, terwijl daarnaast misschien nog een nieuwe onbelaste reserve (N.O.R.) aanwezig kan zijn. Ook deze moeten ver dwijnen en kunnen volgens het 2040 tarief belast worden. Zoals U ziet, kan de vrijwillige overdracht (bij leven) de overdragende partij een behoorlijk bedrag aan extra belasting kosten. Ik wil om het inzicht niet te ver troebelen, in dit verband niet verder in gaan op de mogelijkheden om deze extra belasting te verminderen, of geheel te niet te doen. Hiervoor kan Uw belasting consulent of assurantiebemiddelaar U verschillende legale oplossingen aan de hand doen. Erger, tragischer en gevaarlijker is ech ter de belasting bij onvrijwillige over dracht, n.1. bij overlijden van de onder nemer. Ook dan eist de fiscus een her waardering, onafhankelijk van het feit, of de zaak verkocht wordt of niet. Treedt een verschil op (en natuurlijk treedt dat op), want hoeveel bedrijfsmid delen zullen, gezien het steeds stijgende prijspeil, niet fiscaal ondergewaardeerd zijn?, dan wordt ook hiervan weer in komstenbelasting geheven. Thans treedt ten opzichte van de vïij- willige overdracht een merkwaardige in consequentie op. Het herwaarderingsver schil (waaronder thans ook de winst op goederen valt) wordt volgens een vast percentage belast, n.1. 20 °/o, de vrijval lende reserves echter progressief bij het inkomen van de overledene. Des te meer hij vóór zijn overlijden ver diend heeft, des te nadeliger is het voor zijn weduwe. Alleen de N.O.R. vormt een uitzondering, want deze kan voor 20 c/o belast worden. Vooral oude, gevestigde zaken, dienen met deze herwaarderingsbelasting ernstig rekening te houden, daar zij behoorlijk in de papieren kan lopen. Ook de wetgever yoelde dit aan en heeft daarom naast het „lage" percentage van 20, de coulance betoond, betaling in vijf jaarlijkse termijnen toe te staan, mits het bedrijfsvermogen minstens de helft van het zuivere vermogen bedraagt). Bij be taling ineens wordt 8 procent korting ge geven, zodat dus resteert een percentage van 18,4. Wie zegt hier, dat de fiscus niet inschikkelijk is Tegen de betaling van deze belasting kan men zich moeilijk wapenen. De enige mogelijkheid voor de zakenman, die niet over 'n behoorlijk bedrag in contanten achter de hand beschikt, is 't sluiten van een levensverzekering, welke voor vol doende liquiditeit zorg draagt. In het bovenstaande heb ik slechts de meest belangrijke bepalingen gerele veerd. Ik wil in dit verband niet ingaan op de consequenties van het in- en uittreden van vennoten, van verblijvensbedingen en vennootschapscontracten enz. enz. Wanneer ik de belanghebbenden geat tendeerd heb op de gevolgen van vrij willige en onvrijwillige overdrachten, dan acht ik mijn moeite meer dan be loond. U, geachte redacteur, dank ik voor de plaatsruimte. NED. VROUWEN ELECTR. VER. Woensdagmiddag hield de heer Anne Hol- trop een voordrachtmiddag voor de Ned. Vrouwen Electriciteits-Vereniging in het „Oranje-Hotel". De vice-voorzitster, Mevr. Van Veeren, opende deze middag en deelde de leden mee, dat de grote demonstratie-middag van Philips Hoover, met medewerking van de bekende Mevr. Lotgering-Hildebrand, op uitnodiging van de firma Schoemaker, zal plaats hebben op 8 April in hotel „Eemland". Hierna gaf zij het woord aan de voor drachtskunstenaar, de heer Anne Hol- trop, die achtereenvolgens voordroeg „De drie jongelieden in de vurige oven" van Meirode; „Het Hexenlied", een voordracht uit de Middeleeuwen en van Anne de Vries 'n fragment uit „Bartje zoekt het ge luk", n.1. „Vader's handen"; drie ernstige gedichten, waaronder het prachtige lied van Barrabas. De dames waren zó onder de indruk van deze voordrachten, dat men een speld kon horen vallen. Na de pauze kwam de humor en heeft de heer Holtrop de dames smakelijk doen la chen. Hij droeg verschillende grepen uit het leven voor, o.a. uit de tram, de leuke brief van de zoon uit de tropen, moeder en dochter in de tram, de juffrouw van de dassenwinkel en tenslotte enkele ge dichten van Adema van Scheltema en Jan Prins. Het geheel stond op hoog peil en 'n warm applaus met een dankwoord van Mevr. Van Veeren beloonde aan het slot de be gaafde voordrachtkunstenaar. SHOT 2 KAMPIOEN. Dinsdag is Shot 2 door 'n verdiende 82 zege op Vlug en Vaardig 3 kampioen van haar afdeling geworden en daardoor ge promoveerd naar de 4e klasse. C. van Haarlem won met 26-28, 21-16 en A. P. C. BUTZELAAR. 2I-(t van P da Wi 'pi, A van4 1 lem van N. de Wit met 21-14, 21-19. Shot Brief uit Korea van onze plaatsge noot Eddy Boeziek, foto-reporter bij het Nederlands Detachement der U.N. Ja, zo voelen de jongens van de A-Com- pie van het Ned. detachement in Korea zich. Waarom Wel, deze boys, die een harde diensttijd van ruim 10 maanden aan het front er op hebben zitten, was toege zegd, dat ze begin Februari naar huis zou den gaan. Toen die tijd aanbrak, moesten ze tot hun zeer grote teleurstelling horen, dat het vertrek voor onbepaalde tijd was uitgesteld. Men had verzuimd om tijdig passage te bespreken en toen moest er koortsachtig gezocht worden naar een an dere vervoersgelegenheid. Dat de stemming toch nog goed bleef, be wijst al weer, dat de Hollanders onder al le omstandigheden zichzelf blijven. Dat hebben deze knapen bewezen in Injé, in Watchon, op de Heartbreak Rige en de laatste maanden op de Silverhar en Ma- nusamahill, waar weer enige onderschei dingen verdiend werden. Ja, ze hebben het hard gehad; vechten bij een temperatuur van 25 graden was heel gewoon. Met 240 man zijn ze gekomen, 36 kamera den laten ze achter op het Ereveld van Pusang; ze hebben hun leven gegeven voor de vrijheid van de wereld, van Hol land, van de thuisblijvers, waaronder er ook zitten, die, als deze mannen straks in Holland zijn, hen misschien uitmaken voor avonturiers. Maar Nederland zelf kan trots zijn op deze mannen; het zijn de knapen waar pit in zit, die durven doen waar anderen voor aarzelen; ze zijn uit hetzelfde hout gesneden als de man nen, die eeuwen her over de wereldzeeën zwierven en de naam van Holland groot maakten. En nu hebben ze moeten wach ten of ze misschien naar huis konden. Drie weken hebben ze doorgebracht met niets doen in het koude, kille landschap van Korea, totdat 23 Februari het bericht kwam: er was een schip. Niemand ge loofde het nog, de wildste geruchten had den toch al de ronde gedaan: er waren vliegtuigen, ze gingen naar Griekenland per trein verder, enz. Maar ja hoor, 's avonds op 't appèl werd het bekend gemaakt: 16 Maart vanuit To kio met het Engelse m.s. Devonshire gaan ze naar huis. 26 Februari zijn ze naar Chanchon gegaan. Op het Ajnerikaanse Rotation-Centre was het nog wachten op de trein naar Pusang, dan ging het met de boot naar Japan. En nu nog vier weken op de boot, ja, dan zijn ze weer op Va derlandse bodem en het is dan te hopen, dat het Vaderland ze dan waardig ont7 vangt, want onverschillig wat ze deden in Korea, of ze kok waren of fourier of schrijver, of chauffeur, infanterist of ra dioman, ze hebben hun plicht gedaan on der de moeilijkste omstandighelen, ver van huis zonder enig comfort. Ze ontvin gen hiervoor het Kruis van Vrijheid en Recht en ze kunnen 't dragen met trots. kwam in kampioensstemming toen G. Be rends met 21-10, 21-17 van J. v. d. Berg won. C. van Haarlem verloor op het nip pertje van N. de Wit, maar G. Berends en A. van Haarlem wonnen weer van De Wilde en van Van de Berg. De stand was dus 5'1 voor Shot. Berends zorgde voor het zesde punt en Shot was kampioen. C. van Haarlem won ten overvloede nog van Van de Berg, maar A. van Haarlem moest de eer aan zijn tegenstander laten. G. Berends en A. van Haarlem wonnen 't dubbel, zodat de einduitslag 82 werd voor Shot. Shot 1 kan het goede voorbeeld van haar reserves volgen door met „Vriendenkring" gelijk te spelen, waartoe een grote kans is. Het programma voor deze week luidt: Zaterdag a.s.: Shot 1Vriendenkring 1. GESLAAGD. De heer A. Snijders, opzichter bij Ge meentewerken alhier, slaagde voor het eind-examen Wegenbouw van de stich ting Bevordering Wegenbouw. PLEEGDE GETUIGE MEINEED? ARRESTATIE TIJDENS ZITTING POLITIERECHTER. De zaak, waarvoor A. de B. alhier voor de Utrechtse Politierechter was gedagvaard, was op zichzelf niet zo belangrijk. Het be trof belediging van de bij hem in dienst geweest zijnde mej. K. B. Ter zitting bekende verdachte gedeelte lijk het hem ten laste gelegde. De eerste getuige, zekere P., kwam terug op zijn verklaring, welke hij destijds had afgelegd. Zijn verklaringen waren derma te verwarrend, dat de Officier van Justi tie het op schrift stellen er van gelastte, waarna de man één en ander moest onder tekenen. De twee volgende getuigen gaven een ge heel andere lezing van het geval. Het gevolg was, dat de zaak werd terug-1 verwezen naar de rechtercommissaris voor nader onderzoek, terwijl de getuige P. in arrest werd gesteld wegens verden king van meineed. HET EERSTE SOESTER KIEVITSEI. Woensdagmiddag werd het eerste kievits ei in onze gemeente gevonden door de heer T. v. d. Meulen, rechercheur van po litie alhier. Deze politieman doorkruiste op zijn speurtocht naar kievitseieren de landen nabij de Eem. Bij de Grote Melm had hij succes. VOLKSUNIVERSITEIT. Woensdagavond sprak dr. W. P. Theunis- sen, in het atelier van de heer Stokhof de Jong, voor de leden van Volks-Univer- siteit. Dr. Theunissen voerde zijn gehoor mede naar het centrum van de Orthodoxe we reld in het nabije Oosten, de heilige berg Athos, waar 400 kloosters, klein en groot, door monnikken, afkomstig uit de gehele Byzanthijnsche Slavische Christenheid, Bij de vele grote problemen, die tegen woordig in onze wereld liggen opgesta peld en vaak aanleiding geven tot gehar rewar, soms op moord en doodslag af, zijn er vaak kleinere zaken, die belang hebbenden nog erger beroeren dan alle atoombommen en hun gevolgen samen. Nemen we eens het wel of niet verplicht met pensioen gaan op 65-jarige leeftijd. Vraag het aan de jongere generatie van ca. 30 jaar en U zult horen, dat ze nage noeg allen voorstanders zijn van het, des noods met dwang, met pensioen zenden van de ouderen, al voelen velen opk wel aan, dat het voor een 65-jarige hard moet zijn te moeten horen, dat het tijdstip voor hem is gekomen het werk neer te leggen, vooral in de gevallen, dat de 65-jarige nog volledig bekwaam is. Door de jongeren wordt verwezen naar de meerdere werkgelegenheid, die daar door open komt voor jongere krachten, die vaak, zolang 'n z.g. pensioenrijpe nog op zijn plaats zit, geen kans hebben op promotie of zelfs maar op plaatsing. Vraagt U daarentegen de ouderen naar hun mening over dit onderwerp, dan zult U bij het overgrote deel der belangheb benden vernemen, dat zij het onbillijk en onjuist vinden hem met pensioen te zen den op een leeftijd, waarop zij zich nog volkomen fit gevoelen en geen fluit voe len voor een „rustige ouwe dag". Meest al wordt daarbij nog gewezen op hun gro tere nauwgezetheid en een groter ver antwoordelijkheidsgevoel, een mening, die ik in veel gevallen onderschrijf. Maar is het juist en is het billijk om, door de leeftijdseisen bij indiensttreding op c.a. 30 jaar en het niet verplicht stellen van afvloeiing op 65-jarige leeftijd, de mogelijkheden feitelijk in twee richtin gen af te snijden De gehele Soester Courant zou waar schijnlijk te klein zijn om dit probleem te behandelen. WiU. H--TTTrjrT- w-iinr wte. v rtar vrf ik dat ik in principe voel voor de opvatting, dat een 65-jarige, onder voorbehoud, dat het financiële gedeelte behoorlijk ver zorgd is, niet meer aan het arbeids proces deelneemt en zijn plaats open stelt voor een jongere kracht. Doch dat moet dan gelden voor iedereen, op iedere post, onverschillig wat en waar en hoog of laag. H. OEKMAN. worden bewoond. Spr. maakte dit leven enige tijd mede en kon vele persoonlijke wederwaardighe den onderstrepen met eigen gemaakte fo to's, terwijl gramofoonplaten Griekse en Russische gezangen lieten horen. Behalve over de eigenaardige levenswij zen van deze monnikken vertelde spr. ook over het middeleeuwse Hellas en het oude Rusland, waar de grote steden rondom Kloosters zijn gebouwd. Zijn causerie was uitermate boeiend en levendig en gaf een prachtige indruk van het Christendom in het nabije Oosten. HOOFDPRIJS VIEL IN SOEST. Toen de heer J. Hoek alhier in de afgelo pen maanden 1000 loten voor de Nationale Zonnestraal-Collecte in onze gemeente had verkocht, kon hij niet vermoeden, dat de hoofdprijs van deze loterij op een door hem verkocht lot zou vallen. Dinsdagavond werd de trekking gehouden en viel de hoofdprijs, een Ford personen auto, op nr. 210845. Dit lot was gekocht door de heer E. Simons, chauffeur aan de Koninklijke Stallen, die dus dezer da gen een prachtige automobiel zijn eigen dom mag noemen. KORFBAL. De Korfbalsport neemt ook in onze ge meente een steeds grotere plaats in en G.U.K.B. heeft daardoor ook Soest be trokken in de plaatsen, waar de selectie wedstrijden plaats zullen vinden. Zaterdagmiddag, te 4 uur, zal de selectie wedstrijd 't GooiUtrecht worden ge speeld op het veld van H.J.A. aan het Driftje. Vooraf speelt, te 2.30 uur, de competitie-wedstrijd H.J.A. 1Kameo 3. TREINRUIT SNEUVELDE. Van een electrische trein, rijdende tussen Soest-Zuid en Den Dolder, werd Woens dag een der ruiten verbrijzeld door een steen, welke vanaf de spoorwegberm naar de trein werd gesmeten. De glasscherven veroorzaakten geen verwondingen bij de passagiers. Een onderzoek werd ingesteld. DODE KOE NIET AANGEGEVEN. In de plaatselijke verordening alhier wordt o.m. bevolen, dat slachtvee, dat 'n natuurlijke dood is gestorven, ter keuring moet worden aangeboden aan het plaat selijk abattoir. De veehouder G.B. dacht er echter anders over en liet een dode koe naar Utrecht vervoeren, hetgeen door de politie werd gehonoreerd met een procesverbaal.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1