indrukken uit Duitsland* ris Officiële Mededelingen. SOEST IN DE HOEK. DINSDAG 25 MAART 1952. 28e JAARGANG No. 24. SOESTER OURANT UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. De talloze Volkswagens, die op onze wegen rijden, geven dagelijks een getuigenis van het herstel van de Duitse productie. En komt men in Duitsland zelf, zoals wij dezer dagen de gelegenheid hadden te doen, dan ziet men op de Duitse wegen nog veel meer van deze producten van de Duitse industrie circule ren. Het is al Volkswagen en Opel, wat men in Duitsland ziet, maar toch ook komen er steeds meer van de luxe wagens te voor schijn zoals de Mercedes. Wie deze activiteit aanschouwt temidden van de volop werkende industrieën en het keurig onderhouden boe renland, komt onwillekeurig de beroemde regel van een der grootste Duitse dichters in herinnering: „Und neues Leben blüht auf den Ruïnen". Maar dat is toch te dichterlijk, te romantisch, te poëtisch voor de huidige si tuatie. Duitsland leeft nog in en om de grimmige ruïnes van zijn verwoeste steden en op deze puinhopen bloeit nog geen nieuw leven. Men huist er omheen in gerepareerde woonblokken, desnoods in kelders van half opgeruimde ruïnes, verder in zomerhuisjes op volkstuinen, in zelf opgetrokken krotten van de meest uiteenlopende materialen, enz. Niet temin ook nieuw leven, want buiten de steden ziet men hier en daar nieuwe woonwijken verrijzen. Op 't platteland zijn het rijen eens gezinshuizen en bij de steden natuurlijk etage woningen. Deze huizen worden meestal ge bouwd van cementen blokken waarin fijn gemalen puin wordt verwerkt. Op die manier kan men met een minimum van materiaal snel werken. De huizen worden wit gepleis terd en zien er lang niet onaardig uit. Het zal echter wel tientallen jaren duren eer de gehele bevolking van West-Duitsland weer een behoorlijke woning heeft. Hoe men overigens leeft is bij een bezoek van enkele dagen niet gemakkelijk te taxeren. De winkels liggen vol met mooie en dure din gen, maar dat behoeft geen bewijs te zijn voor de welvaart. Als er geen omzet is, betekent de aanwezigheid van de voorraad maar heel weinig. Anders wordt het echter wanneer men een overvloed ziet van bijzonder lekker ge bak, dat grif wordt verkocht. Een dergelijke productie moet voldoen aan een dagelijkse behoefte en geeft dus wel een aanduiding voor het levenspeil. Vergelijkt men de prijzen met die van Nederland dan zijn de levens middelen in het algemeen 10 tot 15 pet en soms meer duurder. Dit geldt vooral voor groenten en vlees. Melk is belangrijk duurder, nl. 36 ct per liter. Schoenen kosten onge veer hetzelfde maar textiel is veel duurder dan bij ons. Een behoorlijk pak kost een paar honderd gulden. De algemene kosten van le vensonderhoud moeten dus veel hoger zijn dan in Nederland. Toch verdient de grote massa er nauwelijks meer dan bij ons. De ge middelde arbeider heeft een inkomen van 230 tot 275 mark per maand, wat bij een omreke ningskoers van 91 ct voor de mark, een week loon van 50.- tot 60.- betekent. Daar moe ten dan nog vele belastingen af, o.a. voor de wederopbouw en voor de hulp aan de vluch telingen. Waarschijnlijk zal men echter min der uitgeven aan huisinrichting, verzekerin gen en onderwijs, wat op onze huishouduit gaven zo'n zware last legt. Op het bedrijfsleven begint men langzamer hand meer belastingen te leggen. In de eerste jaren heeft men de ondernemingszin wat ontzien en de bedrijfswinsten niet al te zwaar belast, doch de toenemende financiële be hoeften van de staat dwingen thans tot veel zwaardere belastingen. Spreekt men met per sonen uit ondernemerskringen, dan noemt men als voornaamste bron van zorg het te kort aan kapitaal. Mensen kan men genoeg krijgen, er is zelfs een grote werkloosheid (vooral onder de vluchtelingen en de onge schoolden), maar middelen om nieuwe be drijven te stichten en bestaande ondernemin gen uit te breiden, worden steeds krapper. De werkloosheid wordt bevorderd door de vrees welke men ook hier koestert voor een algemene prijsdaling op de wereldmarkt. Om •deze reden houden vele bedrijven hun produc tie zo gering mogelijk en kopen zij zo min mogelijk voorraden grondstoffen aan. Dit al les zal de activiteit van het bedrijfsleven be perken totdat de situatie helderder wordt. Vraagt men tenslotte aan Duitsers, die krach tens hun positie een algemeen beeld van de toestand kunnen hebben, hoe zij over de toe komst denken, dan halen zij hun schouders op. Het verlammende is juist, zo zeggen ze, dat men totaal geen uitzicht ziet. De splijting van Duitsland in een westblok en een oost- blok wordt als een onhoudbare toestand ge voeld, maar men ziet geen mogelijkheid om hieraan een einde te maken. Een geweldda dige oplossing zou oorlog betekenen en de Duitsers hebben van oorlog hun buik net zo vol als wij. Men weet dus niet hoe Duitsland weer één democratische staat kan worden en leeft daarom liever bij de dag dan dat men zich aan toekomstbespiegelingen overgeeft. Zonder twijfel wordt er hard gewerkt om het land over zijn verarming heen té helpen, doch hoe het tot eenheid en staatkundige vol waardigheid moet komen zonder nieuw bloed vergieten, weet niemand. Zou het tot een oor log komen, dan zou dat de kans op een demo cratische ontwikkeling voor onbeperkte tijd vernietigen en dat wil men tot iedere prijs vermijden. Daarom werkt Duitsland en denkt daarbij uitsluitend aan zijn materiële opbouw en hoopt dat voor de andere vraagstukken met verloop van tijd de oplossing vanzelf te voorschijn zal komen. Op „Keukenhof" te Lisse heeft Z. K. H. Prins Bernhard Vrijdagmiddag de bloe mententoonstelling geopend. Na de opening maakte de Prins een aan- f tal filmopnamen van de fraaie bloemen- veldjes. I Links de Burgemeester van Lisse, mr W. H. J. M. Lambooy. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat op 18 Maart 1952 het navolgende besluit is genomen: Burgemeester en Wethouders van Soest besluiten: A. overeenkomstig het bepaalde in arti kel 4 van het Wegenverkeersreglement de volgende wegen aan te wijzen als B- weg: 1. Bartolottilaan, 2. Van Beuningenlaan, 3. De Genestetlaan, 4. Hildebrandlaan, 5. Vosseveldlaan, 6. Da Costalaan, 7. Von dellaan. B. die wegen gesloten te verklaren voor voertuigen, waarvan de breedte groter is dan 2.20 M. of waarvan de druk van enig wiel 2400 k.g. overschrijdt. Van dit besluit staat voor ieder belang hebbende beroep open tot het einde van een termijn van dertig dagen na heden. Het adres van beroep wordt aan de Ko ningin gericht, maar ingediend bij de Commissaris der Koningin in deze pro vincie, die een bewijs van ontvangst af geeft. Dit besluit is in afschrift gezonden aan de betreffende Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat, aan de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B., de Kon. Ned. Automobiel Club, de Kon. Ne derlandse Motorrijdersvereniging en aan Gedeputeerde Staten dezer provincie. VERBETERING VAN DE TORENSTRAAT. De onverantwoorde toestand op de To renstraat, waar het snelverkeer zich over een te smalle weg wringt, voetgangers en wielrijders doorlopend in gevaar verke ren en de zakenmensen schade ondervin den, heeft de V.V.V. „Soest Vooruit" aan leiding gegeven tot het richten van een verzoek aan de Minister van Waterstaat om verbetering van de bestaande toe stand. „Soest Vooruit" herinnert in dit schrij ven aan de op 10 Maart 1944 plaats gehad hebbende grondruiling tussen Water staat en de gemeente Soest, waarbij Wa terstaat de Torenstraat in eigendom ver kreeg en daartegenover het bezit van het gedeelte Kerkstraat achter de N.H. Kerk aan de gemeente werd overgedragen. Na deze ruiling werden aan de Toren straat stroken grond door het Rijk aan gekocht, nodig ter verbreding en wijzi ging van de verkeersweg, waaraan de eigenaren van bedoelde gronden alle me dewerking verleenden. „De uitvoering van de plannen is nu, na acht jaren, nog steeds achterwege geble ven, niettegenstaande, tengevolge van het steeds toenemende autoverkeer, het voor de voetgangers en wielrijders levensge vaarlijk is van dit weggedeelte gebruik te maken en de neringdoenden door 't over drukke verkeer ernstige schade ondervin den" schreef het bestuur van Soest Voor uit in deze brief en veronderstelt verder, dat het niet nodig is aan te tonen, dat het niet langer verantwoord is de meer dan onvoldoende toestand van deze gedeelte lijke verkeersweg langer te handhaven. Het bestuur wijst er verder op, dat naast het autoverkeer en de vele militaire co lonnes, het verkeer in dit zomerseizoen nog zal toenemen en verzoekt, in het be lang van inwoners, zakenlieden en vreemdelingen, die van dit weggedeelte gebruik moeten maken, spoedig maatre gelen te nemen, welke leiden tot voorge nomen wegverbreding. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau, op Woensdag en Zater dag, van 14 tot 16 uur. Zilverbon van 1.pakje margarine, kinderzakdoekje, bruin-gele kinderwant, glacé linker herenhandschoen, grijs wol len wanten, geel-bruine muts, 3 muntbil jetten, grijs hondje, sigarenaansteker, 3- wielig kinderfietsje, ijzeren karretje, rech ter grijze kinderhandschoen, garage sleutel, rubber zadeldek, geruite zakdoek, kinderschoentje, paar wollen wanten, bruine portemonnaie met inhoud, ball point, herenportemonnaie met inhoud, re genjas en fietstas, ijzerzaag en tang, brui ne glacé handschoen, blauwe kindertrui, paar glacé herenhandschoeneu, jïuïgens voetbalschoen, zwarte portemonnaie met inhoud, rechter glacé handschoen, bel, 3 eenden, jongensrijwiel en voorzetlens voor fototoestel. GOEDERENVERVOER ZONDER VERGUNNING. Voor het vervoeren van goederen ten be hoeve van derden behoeft men vergun ning. Dit ondervond één onzer plaatsge noten toen hij deswege een procesverbaal kreeg. VARKEN VERKOOS DE VRIJHEID. In de nacht van Zaterdag op Zondag ver koos een varken, toebehorende aan de heer G. D. aan de Beukenlaan, niet lan ger een hok als verblijfplaats en brak uit. Tijdens zijn nachtelijke omzwervingen kwam het dier terecht in de tuin van 'n bewoner van de Waldeck Pyrmontlaan. Deze waarschuwde de politie, die op on derzoek ging, doch het varken niet meer ter plaatse aantrof. De politie volgde de sporen en trof het dier aan bij het café S. aan de Laanstraat. De eigenaar kreeg zijn 500 ponder franco thuisgebracht. OVERTREDING ARBEIDSWET. Twee werkgevers kregen een procesver baal omdat zij jeugdige personen vóór 7 uur des morgens arbeid hadden laten ver richten. INHAALVERBODEN VERVALLEN. Op last van Rijkswaterstaat is het inhaal- verbod op de Van Weedestraat en op de Steenhoffstraat (van station Soestdijk tot Raadhuisstraat), alsmede het verbod op de Birkstraat (vanaf Garage Van Kooy tot aan de Henr. Blaeckweg) ingetrokken. Een inhaalverbod voor motorvoertuigen bestaat thans alleen nog op de Kerkstraat en Torenstraat, dus rondom de Oude Kerk. ONZE V.V.V. De betekenis van Soest Vooruit in het Soester Vreemdelingenverkeer kwam de zer dagen nog eens tot uiting, toen het jaarverslag van de V.V.V. Amersfoort werd gepubliceerd. In dit verslag wordt medegedeeld, dat Amersfoort in 1951 minder buitenlandse bezoekers aantrok dan in 1950, terwijl mede de restaurants over teruggelopen bezoek klagen, In Soest daarentegen zijn in 1951 meer buitenlanders op bezoek geweest dan het jaar tevoren, terwijl het dagbezoek steeds een groter wordend bezoek aan café's en restaurants met zich brengt. Soest Vooruit zal dit jaar met de V.V.V.'s Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 POSTGIRO 126156 Dezelfde abonné, die mij in het najaar schreef over de bomen In zijn laan, die hem zomers van het zonlicht beroven en in het najaar torenhoge bergen afgeval len bladeren bezorgen, waarmee hij geen raad weet, liet wederom iets van zich ho ren. Zijn in het najaar met veel moeite schoongeveegde tuin, ligt nu weer vol met blad, dat, door het niet-vegen door zijn buurman, is overgewaaid. Nu zit het 'm tot hier. Hij neemt het niet langer. Hij vindt bomen prachtig, maar op een afstand en in een bos. In mijn voortuin, schrijft hij, wil door de overgroeiende gemeente-bomen niets groeien en dat vindt hij temeer jammer, daar hij mee wil doen aan de „voortui nenwedstrijd". Nu meent hij te weten, dat er een wet bestaat, die je het recht geeft om over groeiende takken van een boom, die op een nabuurserf staat, af te hakken. Nou, ik heb het voor U nageslagen en in derdaad lezen we in art. 714 van het B.W.: Hij, op wiens erf de takken van zijnen buurman overhangen, kan den laatstge noemden noodzaken die takken af te snij den. Indien de wortels der bomen op zijn erf doorschieten, heeft hij het recht om die aldaar zelf weg te hakken; ook de tak ken mag hij zelf afsnijden, indien de na buur op zijne eerste aanmaning geweigerd heeft zulks te doen, en mits hij niet op den eigendom van den nabuur trede". Zo, dat is het dus. Uw „Nabuur" is in dit geval de gemeente. De gebruiksaanwij zing ligt in dit artikel opgesloten. U vor dert eenvoudig van de gemeente, dat ze binnen 3 dagen alle over Uw erf hangen de takken weghakt. Aangenomen, dat Gemeentewerken niet komt, lijkt het er op, of U dan het recht in eigen hand mag nemen. Maar denkt U om het addertje on der het gras, want U mag niet in de bo men 'klimmen. TT zult dus vrijstaand van de bomen, b.v. op een hoge trap, moeten staan zagen. Wanneer U dat onderneemt, belt U dan s.v.p. te voren even de Soester Courant op, want ik wil er persé bij zijn. Ik zou zo iets niet graag missen. Maar, om alle e.v. narigheid te ontlopen, gelieve U er wel goede nota van te nemen, dat ik mij ontdoe van alle wettelijke aan sprakelijkheid, die zou kunnen voortvloei en uit dit „hoekje". H. OEKMAN. Baarn en Hilversum een belangengemeen schap vormen. De propaganda om bui tenlandse bezoekers te trekken wordt door deze drie V.V.V.'s gezamenlijk ver richt, terwijl ook de te houden boottoch ten en excursies eveneens gezamenlijk ge organiseerd worden. Een handig excursie kaartje voor Gooi- en Eemland is daar voor ontworpen. Een van de andere noviteiten zijn de ont worpen ringtochten, welke de driehoek Hilversum - Baarn - Soesterberg bestrijken en welke men kan aanvangen op ieder willekeurig punt. Verder wordt op het kantoor van Soest Vooruit het inlichtingen-systeem verder uitgebouwd, waardoor men ook alle in lichtingen kan verkrijgen omtrent attrac ties en amusement in de omgeving (bios copen, schouwburg e.d.), alsmede over alle mogelijke bus- en treinverbindingen. BAKKERS-SUCCESSEN. Op de in Utrecht gehouden tentoonstelling van de Bakkers Vakschool werden de na volgende Soester successen geboekt. In de afdeling „Marsepain" behaalde de heer K. T. Schaddelee de 2e prijs, ter wijl de heer J. Hoogenveen in de afdeling „gesorteerde gebakjes" de derde prijs kreeg toegewezen. JEUGDTENNIS. Ook dit seizoen zal de jeugd gelegenheid krijgen de tennissport te beoefenen. Het Van Lennep's Sportpark stelt hier voor zijn banen weer beschikbaar en, ge zien de belangstelling van vorig jaar, zal ongetwijfeld ook dit jaar de toeloop van toekomstige tenniskampioenen groot zijn. Men zie de advertentie in dit nummer. VOLKS-UNIVERSITEIT. Vrijdagavond a.s. komt de Volks-Univer- siteit weer bijeen en houdt de heer A. P. Stokhof de Jong, kunstschilder en glaze nier alhier, in zijn atelier aan het Kerk- pad Z.Z., een lezing over „Een reis door Duitsland, Italië en Frankrijk". Mede met behulp van lichtbeelden zal de heer Stokhof de vroeg-christelijke perio de van de Italiaanse kunst behandelen.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1