Jonge Groente spotgoedkoop Firma REEHORST. iSoto SOESTERBERG. Vrijstaand Landhuis Let op! N.V. Nephriet, nette meisjes AFBRAAK. WOLFSEN Behang-oorlog. Goedkoop Fruit. Burgerlijke stand. 2e Hypotheek Gevraagd Leer ling verkoopster. PRACTICUM SCHMIDT D. F. VOIGT De hoogste waar de betalen wij voor Metalen, Lom pen, Couranten en Accu's. D. Huurdeman J. W. Staal Wenst U een goede STOFZUIGER? Joh. H.v. Schalkwijk DE MEUBELHAL bij GEBOREN. Elbertus Antonius Maria Jo zef, zoon van E. A. M. J. van Angeren, bakker en Th. H. Th. Kreeftmeijer, Ra- demakerstraat 51. Willy Desiré, dochter van J. van Delden, sloper en A. Zeilstra, Pelikaanweg 14. Petronella Hendrica Jo- hanna, dochter van P. Knoope, militair en M. J. P. van den Broek, Van Weede- straat 6. Wilhelmus Jacobus Maria, zoon v. G. H. Sevink, machinebankwerker en C. van Breukelen, Koekoekweg 19. Eli- sabeth Susanna, dochter van W. A. Egt- berts, magazijnbediende en J. M. Kwint, Pelikaanweg 6. ONDERTROUWD. Antonius Scholten, 20 jr., matroos, Amersfoort en Johanna van den Broek, 20 jr., zonder beroep, Nieuw- straat 10. Pieter Jakobus Smits, 22 jr., timmerman, Baarn en Antoinette Gijsber- ta van Duinkerken, 19 jr., zonder beroep, F. C. Kuijperstraat 3. Hendrik Wassenaar, 31 jr., electriciën, Koekoekweg 9 en Geer- truida Jacoba Wierkx, 27 jr., zonder be roep,Koekoekweg 9. Johannes Christia- nus Lebrechthausen, 25 jr., machinebank werker, Hilversum en Adriana Anthonia van der Valk, 24 jr., zonder beroep, Soes- ter Engweg 56. Gerrit Roelof Hettema, 22 jr., radiotechnicus, Van Weedestraat 36A en Gijsje Mulder, 22 jr., dienstbode. Vre dehofstraat 31. GEHUWD. Geen. OVERLEDEN. Johannes Frederikus Wol- vrat, 87 jr., zonder ber., gehuwd met D. Voigt, Amersfoortsestraat 85A. Engelina Moorman, 89 jr., zonder ber., weduwe van M. J. van Rooy, Beetzlaan 93. Marchiena de Roo, 77 jr., zonder beroep, wed. van H. J. van den Arend, Amersfoort. SOESTER BILJARTERS PROMOVEREN. Zaterdag en Zondag is in café Neuf te Amersfoort door zes biljarters strijd ge leverd om de kampioenstitel cadre 38/2 van het district Eemland. Dit tournooi werd gewonnen door A. v. d. Heiden (Gouden Ploeg), terwijl A. Ver kerk (Centraal) tweede werd met het hoogste tournooi-gemiddelde. Beide spe lers promoveerden hierdoor naar de 2e klasse. De derde Soester speler, die aan dit tournooi deelnam, P. Stalenhoef, ein digde als no. 5. ONGEVAL OP VLIEGBASIS SOESTERBERG. Een op de vliegbasis werkzame burger overkwam dezer dagen een wel zeer on- vërwacht ongeval. Terwijl hij achter eni ge vliegtuigen fietste hield hij niet vol doende rekening met het feit, dat de mo toren draaiden en werd hij door de lucht druk weggeblazen. Hij belandde tegen 'n juist passerende vrachtauto en moest met een zware hersenschudding naar elders worden overgebracht. SOESTERBERG—P.V.C. 4—1. Onder wel buitengewoon grote belang stelling is deze wedstrijd gespeeld. Soesterberg neemt het spel al spoedig in handen. Een achttal corners worden fiaai voor het doel geplaatst, doch P.V.C. weet onheil te voorkomen. Bij een fraaie com binatie van de Soesterbergse rechter vleu gel schiet de rechtsbinnen na een half uur onhoudbaar in. De P.V.C. voorhoede brengt het niet verder dan de hechte ver dediging van Soesterberg, waar de spil weer een grote rol speelt. Een naar het doel schietende bal, die de doelman van P.V.C. laat vallen, wordt door de ijlings toeschietende rechtsbinnen van Soester berg in het doel gelopen. Met deze 20 stand gaat de rust in. Na de rust gaat de Soesterberg-voorhoede met een hoog tempo op het P.V.C.-doel af. Uit een fraai genomen corner op het doel van P.V.C. kopt de spil van Soesterberg onhoudbaar in en brengt de stand na 5 minuten op 30. Bij een poging om een gevaarlijke bal te weren schiet de spil van P.V.C. in eigen doel 4—0. Met nog een half uur voor de boeg pakt P.V.C. nu enthousiast aan en weet na enkele minu ten de stand op 41 te brengen, waarmee ook het einde komt. GESLAAGDE FEESTAVOND VAN HET N.P.G. Onder de toegewijde en bekwame leiding van Mevr. Willemsen-Rupp is de groep Soesterberg van het Ned. Padvindsters- gilde uitgegroeid tot een zelfstandige af deling. Om de ouders nader in kennis te brengen met wat er leeft in de Padvinderij, werd er Zaterdag voor ouders en genodigden in „Huis ten Halve" een feestavond gegeven, welke tot aller genoegen is geslaagd. De zaal was geheel bezet toen na het hijsen van de vlag de hoofdleidster de avond opende met een woord van wel kom, in het bijzonder tot onze burgemees ter en zijn echtgenote, de districts-com- missaresse, de gewestelijke secretaresse van de Nederl. Gidsenbeweging, de groep- leidsters uit het gewest, de leidster en groepleidsters uit Soest e Amersfoort enz., allen in uniform. Voor de pauze vertoonden zich de ka bouters in een tweetal nummers: „De gouden kroon van Elfenprinses Goudlok je" en „de Sneeuwklokjes luiden de lente in", waarin het sprookjesleven van de kabouters wel bijzonder goed tot zijn recht kwam. In een zeer gevarieerd pro gramma na de pauze zagen we de pad- vindsters, die o.m. in verschillende volks dansen het padvindsters A B C en -wet en niet te vergeten in het nummer „seinen" voor de pauze dingen demonstreerden, welke in het bijzonder tot het padvind- stersleven behoren. Ook de uitvoering van het nummer „St. Joris en de draak" werd een succes. Na het strijken van de vlag en het zingen van het Wilhelmus werden de hoofdleid ster en leidster met bloemen namens de ouders gehuldigd. In haar slotwoord bracht de hoofdleidster o.m. hartelijk dank aan de oudercommis sie voor de verleende bijstand in het voor bereiden van deze avond. PROGRAMMA MIL. TEHUIS „HUIS TEN HALVE". Dinsdag 25 Maart, half acht, film, „Zwar te Schaduwen over Afrika". Woensdag 26 Maart, half acht, film, „Ellen". Donderdag 27 Maart, half acht, film, „The underworld story". VERGADERING ORANJE-VER. De Oranje-Vereniging „Wilhelmina" houdt op Woensdag 26 Maart a.s., des avonds 8 uur, in café ,,'t Centrum", haar jaarlijkse algemene ledenvergadering. De agenda vermeldt o.m. bestuursverkie zing en bespreking van de viering Konin ginnedag op 30 April a.s., dodenherden king op 3 Mei a.s. en nationale feestdag op 5 Mei. HAARSPELDBOCHT IN DE CONJUNCTUUR? Vele tekenen duiden erop dat we op het ogenblik beleven wat men noemt een „om slag van de conjunctuur". Daarmee bedoelt men een periode van gedwongen beperking van de productie tengevolge van afnemende vraag. Dit gaat gepaard met dalende prijzen en met werkloosheid, doordat de producenten en de handel de voorraden niet kwijt kunnen en dus hun personeel inkrimpen en desnoods met verlies hun goederen verkopen. Daardoor is een tweede gevolg van een dergelijke con junctuuromslag, dat het geld meer waard wordt; bij dalende prijzen kan men immers met een zelfde bedrag aan geld meer kopen. Dit heeft dan weer zijn uitwerking op de rentevoet, op de koersen, van aandelen en obligaties, kortom op de gehele geldmarkt. Al deze verschijnselen hangen samen. Het is duidelijk dat een dergelijke omslag van de conjunctuur zeer veel ellende veroor zaakt. Eer men zich bij de productie heeft kunnen overschakelen van hoge op lage prij zen en eer de afnemende arbeidsgelegenheid weer is goedgemaakt door toenemende ar beidskansen in andere bedrijven, zijn tal van mensen getroffen door werkloosheid, zware financiële zorgen, faillissement zelfs, enfin, men herinnert zich nog wel alle bedroevende verschijnselen, die een twintig jaar geleden maar al te rijkelijk over ons werden uitge stort. De laatste weken vinden steeds meer gebeur tenissen plaats die sterk doen denken aan de economische crisis van 1930. Vooral de snelle toeneming van de werkloosheid moet als een zorgwekkend verschijnsel gezien worden. De toestand is echter veel gecompliceerder dan in 1930. Destijds hadden we met een eenvoudige prijsstructuur te doen, die uit Gevr. 'n keurig eenvoudig R.K. MEISJE, pl.m. 17 jr., voor dag en nacht, in kl. gezin, zo spoedig mogelijk, Aanm tussen 78 uur, Vermeerlaan 3, Hilversum. TE KOOP prima heren fiets en meisjesfiets, tot 12 jaar. Steenhoffstraat 6. Mevrouw Asjes. K. Sophia- laan 16, Amersfoort, vraagt met 1 April een flinke DIENSTBODE voor dag en nacht. Gevraagd te Soestdijk per 1 April een of twee ge stoffeerde KAMERS, zon der pension. Io beslist be schaafd milieu. Br. no. 854 bureau S, C. Familie met 3 kinderen in Den Haag zoekt WO- NINGRUIL met iam. in Soest voor 14 dagen in de tweede helft van Augustus. Wordt aange boden: riant groot huis met tuin in Benoorden hout. (Snelle verbinding met stad en Schevenin- gen. Br. no. 189 Boekh. Couvée, Hoytemastr. 66, Den Haag. te koop. Juni vrij te aan vaarden. "Vestiging ver eist. Br. no. 855 bur. S.C. gevraagd op woonhuis, groot 1000.-, door ver trouwd persoon. Inl. J. Pilot, Arch. Beëd. Make laar, Torenstraat 11. Soesterbergsestiaat No. 10 Machineschrijven Steno Nederlands Steno Mod. Talen Boekhouden Eng. Conversatie enz. enz. Aanmelding dagelijks aan het Instituut. MOLENSTRAAT 11 SOEST - TEL. 2100 Breng Uw lompen, oud papier, oude metalen en accu's bij Beckeringhstr. 32a, tel. 3123 Het wordt juist gewogen en U ontvangt de hoogste prijzen. Ook aan huis te ontbieden. techn. keramische industrie, vraagt voor gravuur- en inpakafdeling. Persoonlijk aanmelden Van Weedestr. 53-55, Soestdijk. SIMON DE WIT N.V. heeft in haar filiaal te Amersfoort en te Zeist plaats voor een flinke leerling-bediende of bediende (16-22 jaar). Voor een goedwillende, ijve rige jongeman bestaat gelegenheid het kruideniersvak grondig te leren en is in de toekomst opklimming tot filiaalchef mogelijk. Schriftelijke sollicitaties te richten aan Simon de Wit N.V., Personeelsafdeling, Postbus 2 te Zaandam. Een Bril van ons, dat merkt U ras Is voor Uw ogen eerste klas. Burgem. Grothestraat 30 Soestdijk - Telefoon 2363 Deuren, ramen, honden hokken, pannen, ijzeren ramen, golfplaten, plan ken, kisten v. emigran ten, riggels, grote partij balkhout, grote partij goedkoop board, gootste nen, grote en kleine kip penhokken enz. enz. Veldweg 19, Soest. Schoutenkampweg 2 Lange Brinkweg 56a Zie onze Etalage. Electrolux en Volta Service station Eventueel betaling in overleg. Speciale reparatie-inrichting aan elk fabrikaat. Steenhoffstr. 55, Tel. 2906 Zo lang de oorlog duurt vechten wij mee. Wij hebben Behang van 49, 52, 57, 60 cent enz. met bijpassende ran den. Uit voorraad le verbaar. Plaktafels gratis disponibel Laanstraat 21 - Tel. 3284 Stoffeerderij. Rep. inrichting Jonge Bladspinazie, per V2 kilo 25 Andijvie, goudgeel, per kilo 33 Grote Kropsla, per krop 15-22 Dunsel, per ons 15 Brussels Lof, kort en dik, 2 pond 68 Brussels Lof, dik, 2 pond 55 Spruitjes, kogelhard, 2 pond 68 bracht zoete appelen, 6 pond voor ƒ1. Extra mooie Goudreinetten, 4 pond ƒ1. Fyffes Bananen, 2 pond voor 1.25 vraag en aanbod was ontstaan, maar op het ogenblik zijn allerlei prijzen nog in sterke mate kunstmatig, doordat regeringssubsidies een normale prijsvorming verhinderen. Nu kan het zijn dat de regering zich gedwongen zal zien die subsidies verder af te schaffen, waardoor de kosten van levensonderhoud voor de burgerij stijgen, zodat bij de thans begonnen omslag in de conjunctuur de prijzen in het begin niet zullen dalen maar zelfs nog zullen stijgen. Dit zal de verwarring op eco nomisch terrein nog doen toenemen. Aan de ene kant zal men zeer gerechtvaardigede gronden hebben om een nieuwe algemene loonsverhoging te verlangen, maar aan de andere kant zal een dergelijke loonronde het optreden van crisisverschijnselen verhaasten. In Amerika is het reeds zover dat verschil lende kleinere staalfabrieken moeten sluiten wegens gebrek aan orders, hetgeen mede ver oorzaakt wordt doordat de productie voor burgerlijke doeleinden is beperkt, terwijl de opdrachten voor de defensie nog niet in voldoende mate afkomen. Dit geldt voor ons land ook. Op de geldmarkt voltrekt zich intussen iets merkwaardigs, dat met deze ontwikkeling in verband staat. Nu de rente voet wat gestegen is ontstaat daar een nieuwe belangstelling voor obligaties. Dit komt doordat men een toenemend vertrouwen in de waardevastheid van de gulden heeft, terwijl men daarentegen bij effecten, dus risicodragende beleggingen, bevreesd is dat in de toekomst verliezen zul len kunnen optreden. Dat de waarde van de gulden is versterkt komt echter voor een deel door de beperking van de credieten en deze hebben het nadelige gevolg dat zij de arbeidsgelegenheid verminderen. De schatkist komt dus sterker te staan maar de arbeider zwakker. De regering kan slechts weinig doen om daar in verandering te brengen. Welke theorieën men hierover ook ten beste geeft, geen enkele staat kan zich beschermen tegen de conjunc tuurgolven, tenzij men een volledige dwang- economie invoert zoals in de communistische staten bestaat. Het enige wat men kan doen is grote regeringsopdrachten verstrekken, liefst voor productieve werken. Hierbij moet voorop staan woningbouw, aanleg van wegen en havens, bouw van fabrieken, landaanwin ning enz. Wanneer we de zojuist uitgeschre ven woningbouwleningen in dit opzicht bezien is het duidelijk dat een groot succes van deze leningen een belangrijke bijdrage zou kunnen zijn om de gevolgen van deze conjunctuur omslag zoveel mogelijk te verzachten, nog af gezien van hun betekenis voor de tienduizen den, die reeds zo lang op een woning wachten. VET GENOEG Toen als compensatie van de verhoging van de broodprijs de margarineprijs werd verlaagd, maakte de regering gebruik van de omstandig heid dat inderdaad op de wereldmarkten de prijzen van de vetten aanmerkelijk zijn ge daald. Deze daling gaat nog steeds voort, ook voor de copra, die hoofdzakelijk uit de Azia tische landen komt. Waarschijnlijk zal in het lopende seizoen de wereldproductie van oliën en vetten één tot anderhalf millioen groter zijn dan in het productiejaar 1950-'51. Vooral de katoenzaadoogst is veel groter en maakt de iets kleinere oogst van grondnoten, lijnzaad en soyabonen goed. Van invloed is voorts dat het gebruik van synthetische wasmiddelen (de zng. alkali-vrije wasmiddelen) sterk is toe genomen. Deze wasmiddelen worden niet uit vet bereid zoals gewone zeep, waardoor de vraag naar vet voor de zeepfabricage minder wordt. Dit draagt ertoe bij dat er meer vet voor consumptie beschikbaar komt. Overigens acht men het waarschijnlijk dat de Aziatische landen op den duur minder plant aardige vetten zullen gaan uitvoeren omdat de levensstandaard van de Aziatische volken stijgt, zodat hun eigen verbruik groter wordt. Mede met het oog daarop zijn thans reeds verschillende cultuurmaatschappijen, waaron der ook Nederlandse, bezig te onderzoeken of het rendabel zou zijn hun werkzaamheid van Indië te verleggen naar Afrika, zodat een on gestoorde vetvoorziening van Europa verze kerd zou kunnen worden. Ook in Zuid-Afrika kan trouwens de verbouw van vet- en olie- leverende gewassen nog zeer belangrijk wor den uitgebreid. Men kan dus gerust zijn, er zal in de toekomst vet genoeg te koop blijven. KRENTENCRISIS Krenten en rozijnen zijn nog altijd flink duur en dit heeft het verbruik zo sterk doen dalen dat de landen die krenten en rozijnen produ ceren, met een geweldig overschot van hun oogst zitten. De productie van gedroogd fruit is vooral van betekenis in Amerika, Canada, Australië, Turkije, Griekenland, Noord-Afrika en verschillende Arabische landen. Iran, het voormalige Perzië, het land van Mossadeq, is bijv. niet alleen een exporteur van Perzische tapijten en petroleum maar ook van gedroog de abrikozen, e.d. In Amerika is het met de rozijnenindustrie zo slecht gesteld dat dit be drijf bij gebrek aan uitvoer met de ondergang zou worden bedreigd. Gemeld wordt dat de Amerikaanse regering van plan is de uitvoer van dit product naar Europa te gaan subsi diëren, zodat we misschien binnenkort goed kopere Californische rozijnen zullen kunnen krijgen. De Australische kwekers van kren ten en rozijnen hebben zich tot hun regering gewend om tegen dit plan te protesteren. Australië levert nl. op het ogenblik veel krenten en rozijnen aan Engeland, maar als het Amerikaanse product daar met een rege ringssubsidie beneden productiekosten wordt aangeboden, kunnen de Australiërs de con currentie niet meer volhouden. Wij nemen echter aan dat wanneer de prijzen belangrijk zouden dalen, de consumptie van krenten, rozijnen en ander gedroogd fruit, heel sterk zou toenemen.

Soester Courant | 1952 | | pagina 3