m m Wordt het hart wat rustiger? De Koninklijke reis. Voorjaarstoffen. Soest voor 30 jaar. De Soester Industrie. H.D.B. VËNEMA- Helden der lucht. HET MODEHUIS Hoover en Miele WASMACHINES W. N. NIEUWENHUIS SOEST IN DE HOEK. GERS RADIO VRIJDAG 28 MAART 1952. 30* JAARGANG Np. 36. SOESTERÖJVOURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2568 POSTGIRO No. 126156 Terwijl we dit schrijven is het nog niet bekend hoe de Franse Kamer het nieuwe kabinet zal ontvangen, maar één ding staat vast: de publieke opinie voelt voor Pinay. Dat is gelukkig, want met al die regeringscrises, die elkaar opvolgden met de regelmaat, waarmee een goede Franse boer een scheut cognac in de koffie doet, begon het Franse publiek „de politiek" aardig beu te worden. Zó beu, dat iemand, die de politiek niet graag tussen aanha lingstekens zet, al blij zou zijn geweest, wanneer de publieke opinie ongunstig op Pinay had gereageerd, omdat er dan ten minste altijd nog van een reactie van het publiek gesproken kan worden. Maar het is beter zó. Pinay heeft dus een kabinet bij elkaar en! de stemming, waarmee het ontvangen wordt, herinnert aan het korte intermez zo van Léon Blum, toen de prijzen ook daalden. Sommige zaken verlagen hun prijzen uit eigen beweging, daarmede vooruitlopende op de vermindering van de winstmarges maar tegelijkertijd tege moet komende aan het verlangen, het sterke verlangen van de Franse burger, eens een einde te zien aan de immer maar stijgende kosten van levensonder houd. Het is een heel belangrijk ding, dat Pinay iets in deze richting onderneemt, ook al zal de totstandkoming van die verlagingen voor een goed deel afhangen van natuurlijke oorzaken, zoals de dalende prijzen van zuivelproducten in het voor jaar een Fransman eet b.v. persé geen margarine en de dalende tendens op de internationale grondstoffenmarkt. Een andere kwestie is, of de pendant van deze prij zenstop, de loonstop, in even goe de aarde zal vallen. Of van een eigenlij ke loonstop mogen we hier niet spreken, de nieuwe formateur wil het recht om te staken gaan beperken. Tot nu was de gang van zaken immers zo, dat de oplo pende prijzen hogere looneisen tot ge volg hadden, die als regel niet eerder in gewilligd werden, dan via stakingen of stakingsdreiging. De hogere lonen bete kenden natuurlijk een hogere kostprijs, een hogere consumentenprijs, hogere kos ten van levensonderhoud en weer hogere lonen. Zo draaide men aardig toe naar een bankroet en door de steeds stijgende staatsuitgaven naar inflatie. Verder dan-is er nog iets, waarmee de heer Pinay een goede beurt gemaakt heeft bij de Franse burger. Geen nieuwe belastingen en desondanks de belasting opbrengst verhogenHoe dat kan? Wel heel eenvoudig door diezelfde Franse bur ger minder gelegenheid te geven de Fis cus op zulk een schrikbarende manier voor de gek te houden, dan ze tot nu toe deed. Nu kan men zeggen, dat dit even goed neerkomt op een belastingverhoging en in feite is dat ook wel zo, maar in de eerste plaats mag men houden, wat men tot nu toe de Fiscus ontfutseld heeft en in de tweede plaats geldt ook hier: „Wat ik gedaan heb is lang zo erg niet als wat mijn buurman deed". Weliswaar houdt men met deze redenering zichzelf even zeer voor de gek als men vóórdien de Fiscus deed, maar psychologisch „doet" de maatregel van Pinay het. Zo heeft het optreden van de nieuwe pre mier het hart van de Franse burger rus tiger doen kloppen en dat van de politici ook? Er is in zoverre reden toe om dat te veronderstellen, omdat de Gaullisten wat „eerlijker" op het toneel zijn komen te staan. De Gaulle zelf heeft zich tijdens de jongste crisis in duidelijke dictatoria le zin uitgedrukt waarvan de Fran sen toch wel wat geschrokken zijn en de „afvalligen" in de Kamer hebben zich tenminste gevoegd bij de partij, waar ze in feite thuishoorden: een uiterst recht se, maar een democratische. Een ver zwakking van de oorzaak van de gemeen schappelijke vrees leidt misschien in de Franse binnenlandse politiek tot ver standiger dingen, dan die slechte raad- DAMES EN HEREN KLEERMAKERI) Hoflsveianclei Speciale aanbieding Dames- en Herencostuums 2 delig f 225. Prima Engelse stoffen, coupe en afwerking. Falcon Regenkleding voor Dames en Heren F. C. Kuijperstraat 10 Telefoon 2803 Daag'lijks vinden zilv'ren vogels Weer hun wegen door de lucht, Overwinnen elke afstand Door een uiterst snelle vlucht. Elke dag staan stoere kerels Voor het luchtverkeer weer klaar, Safety first, dat is hun lijfspreuk, Maar toch loert er het gevaar. I Plotseling een onheilstijding: Er is een vliegtuig neergestort, Waardoor ieder in ons landje Even weer herinnerd wordt. Aan ons zeer gebrekkig kunnen. Even voelen we 't als een pijn En beseffen dan misschien pas, Dat er vlieger-helden zijn. Kerels, die ook nu weer klaar staan Voor een nieuwe zware vlucht, Zoekend, met hun zilv'ren vogels, Weer hun wegen door de lucht. geefster tot nu toe deed. De moeilijkheden van Frankrijk zijn ech ter nog vele. Ten eerste de geld en kader verslindende oorlog in Indo-China. Ten tweede de Duitse herbewapening. Ten derde de bezwaren tegen het Plan-Schu- man en ten vierde het Europese leger en een zich te innig vastleggen op de richt lijnen van het Atlantische Pact. Bedenkt men daarbij, dat de exponent van alles wat aan integratie tot stand kwam, de M.R.P.-er Schuman, minister van Buiten landse Zaken blééf en diezelfde M.R.P. uitdrukkelijk zei, dat het de economie voor rekening der rechtsen wil laten, dan constateren we hiermede meteen de aan wezigheid van nieuwe stof tot conflic ten. Maar hoe het zij, een zonnetje, al is het een schraal zonnetje, beschijnt de poli tiek van Frankrijk, dat ondanks alles het hart van Europa is. wijziging te brengen in het program en net alsof er niets gebeurd is, toch met het vliegtuig te gaan. Edochals twee mensen hetzelfde doen, is het daarom nog niet hetzelfde! Want bij de ontzetting die de ramp over Nederland bracht, dacht menige Nederlander er dadelijk en met grote schrik aan, dat het juist dit toestel was, waarmede de Koninklijke reis zou wor den ondernomen. Nu moge men redeneren: „het zou wel toevallig zijn als er juist op die reis iets gebeurde" en al kunnen we nog veel meer redenen aanvoeren ten bewijze, dat wij niet bang moeten zijn en dat alles wel goed zal aflopen, vast staat, dat het Ne derlandse volk met meer dan gewone be langstelling en spanning zijn Koningin en Prins in gedachten op de grote reis zal volgen.ja, omdat zij ónze Koningin en ónze Prins zijn. .uRH CHAUFFEUR WON AUTO. Woensdagmiddag had bij de Koninklijke Stallen een korte plechtigheid plaats. De landelijke propaganda-leider van „Zonnestraal", de heer G. J. E, Manché, bood een fonkelnieuwe Volkswagen aan aan de winnaar van de hoofdprijs in de Zonnestraal-loterij, de heer E. H. Simons, chauffeur van het Paleis Soestdijk. Met een woord van hartelijke gelukwens bood de heer Manché, namens „Zonne straal", de auto aan de heer Simons aan en wenste hem er veel genoegen mee. De heer A. van Kooy, leverancier van de Volkswagen, droeg daarna de auto aan de heer Simons over. Zo oud als wij zijn hebben wij meer dan eens een vliegramp meegemaakt. Wij hebben de ontroering gezien bij de bin nenkomst der eerste berichten. Wij heb ben in spanning gewacht op „meer nieuws" en wij hebben de verslagenheid gevoeld en kunnen constateren als bleek, dat er geen of slechts weinig men sen waren gered. Ook u kent, helaas, het beeld, dat de kranten met grote koppen en met uitge breide fotoreportages dan enige dagen lang bieden en wij weten nu al, dat na korte tijd de grote vliegtuigramp weer geschiedenis is, welke dan later weer even wordt opgehaald door het verslag, waartoe het onderzoek van de Raad voor de Luchtvaart aanleiding geeft. Wij weten nu reeds, dat de propaganda: vliegen is veilig, weer steviger ter hand zal worden genomen en bekend is ook, dat er geen vliegtuig minder de lucht zal ingaan, omdat één van die trotse vogels door al dan niet na te speuren oorzaak verloren ging. Het kan zijn, dat u dit alles, na de ramp opgeschreven, rauw en harteloos vindt. Ik kan het niet helpen. Zo is nu eenmaal de werkelijkheid. Het leven gaat verder. Toch zie ik in de ramp, die de DC6 „Ko ningin Juliana" bij Frankfort trof, iets anders, omdat het juist dit toestel was, dat zou worden ingezet om het Konink lijk Echtpaar naar de V.S. te brengen. In dezelfde bladen, waarin uitvoerig over het ongeluk bij Frankfort werd geschre ven, stond kleintjes en weggedrongen het bericht, dat de Koninklijke reis per vlieg tuig gewoon door zou gaan. Ik kan mij dat begrijpen. Het officiële programma is op de minuut af uitgeme ten, daarin kan practisch geen verande ring worden gebracht. Het zou ook voor de luchtvaart een ge weldige klap zijn, indien de Koningin en Prins Bernhard na het ongeluk plotseling per boot zouden gaan. En tochToch voel ik altijd een zeke re vrees als ons Koninklijk Huis van een vliegtuig gebruik maakt. Ja, ik weet het, ook op de weg gebeuren ongelukken, zo wel met auto's als met treinen. U moogt mij uitmaken voor een senti menteel mannetje, dat niet meegaat met zijn tijd. U moogt ook zeggen, dat het moedig is van onze Koningin om géén Voor BRANDMELDING uitsluitend TELEFOON 3333. Wij brengen U hierin een zeer aparte collectie, moderne patronen, fijne kleuren. Ook onze collectie GAMY-STOFFEN is met de laatste Nouveauté's aangevuld. Zie onze etalages. STEENHOFFSTRAAT 15 TEL. 2132 brengt U altijd iets aparts. Foto „Astra", Soest. Dertig jaar geleden verscheen het eerste nummer van De Soester Courant en het is interessant te lezen wat er 30 jaar gele den alzo in onze gemeente gebeurde. Om onze lezers een terugblik te geven, zullen wij regelmatig op het nieuws en de 4oestanden van 30 jaar geleden teruggrij pen onder de titel „Soest voor 30 jaar". „Dezer dagen waren wij in de gelegen heid inzage te nemen van 't plan tot ex ploitatie van de mooie buitenplaats „Rustoord" (voorheen eigenaar de heer Stork), gelegen aan de Burgemeester Grothestraat, in het centrum van ons dorp. Aan de uitvoering van dit plan, dat is opgedragen aan het Architectenbu reau Van Zanten-Batenburg, is een naar onze mening goede oplossing gegeven, aangezien het natuurschoon rondom het „Rustoord" volkomen gespaard blijft. De bestaande vijver, gelegen achter in de plaats, wordt in stand gehouden. Wan neer straks aldaar enige landhuisjes zul len verrijzen belooft dit een mooi geheel te worden". Zo schreven wij in 1922 over „Rustoord", dat later de naam „Braamhage" kreeg. Zoals hierboven vermeld zouden er op dit buitengoed meerdere landhuisjes ge bouwd worden, maar die zijn er nimmer gekomen. Nu praten we over flats en grote villa's, welke er geplaatst zullen worden, maar die staan er ook nog niet. Dertig jaar geleden werd de bouw aanbesteed van de Nijverheidsschool te vens lagere school, aan de Molenstraat. Soest bezat toen schijnbaar minder aan nemers dan nu, want van heinde en ver werd op deze bouw ingeschreven. De Soester inschrijvers waren J. J. Mets en, J. van Breukelen voor 55.875,en J. Hilhorst 49.875,De hoogste inschrij ver was J. de Jong en Zn. uit Zaandam, met 71.500, We zijn zo gauw geneigd te spreken over die goede oude tijd, maar toen vielen de prijzen toch ook niet mee. Dat de brandweer op de Melmweg oefen de met de nieuwe motorbrandspuit, welke aan de gestelde eisen bleek te vol doen, was toen al groot nieuws. Maar maakt U hierbij vooral geen vergelijking met de spuiten, die de Vrijwillige Brand weer thans gebruikt. Deze motorspuit was in staat het water door een in een sloot gelegde slang op te zuigen maar. moest door een paard naar de brand ge bracht worden. Tot nu toe had men het steeds moeiten stellen met de ouderwetse handpomp, zo een, waarvan de zwengel met 10 a 12 man in beweging moest worden gebracht. Ruim een half jaar later, op 4 Juni 1923, werd de Vrijw. Brandweer opgericht, waarna de zaken goed werden aangepakt. Verder lezen we in een der eerste num mers van ons blad het volgende: „Enkele personen uit onze gemeente, met een goede naam in de muziek, hebben 't plan opgevat op zeer bijzondere wijze hun vacantie dienstbaar te maken voor de Verhuurt - Verkoopt (ook huurkoop) Van Weedestraat 23 LOODGIETER Telefoon 2577 ELECTRICIÊN noodlijdenden in Rusland. Hiervoor was toestemming gevraagd en met grote in stemming verkregen van het Nansen-co- mité. Op Amerikaanse wijze heeft men de zaak aangepakt. Met een grote vracht auto van de Firma Haks, waarop grote borden met als opschrift „Nansen-comité" en een verzoek om steun, heeft men eerst verschillende plaatsen in de omtrek afge reisd, waarna gedurende enige dagen te Amsterdam de kroon op het werk werd gezet. De daar ondervonden belangstel ling was uitermate groot, zoals ook enige foto's in een der ochtendbladen van „De Telegraaf' te zien gaven. Op deze wijze werd pl.m. 2000.bijeen gebracht." Zouden er nu in Rusland niet veel meer noodlijdenden zijn op ander terrein Textielbedrijf RIWO. De veelzijdige industrie, welke in Soester- berg is gevestigd, telt ook een textielbe drijf, n.1. het bedrijf „RIWO" aan de Ver lengde Schoolweg. In een nogal langgerekt houten gebouw werd in Mei 1948 een lingerie-atelier ge vestigd door de heren Gebr. Wolff en de heer Riez. Dit bedrijf is een verlengstuk van een Amsterdams textielbedrijf, doch gezegd moet worden, dat het Soesterbergse ge deelte volkomen self-supporting is. Vanuit Amsterdam komt de grondstof, de charmeuse, het katoen en de flanellen stof naar Soesterberg, waar dit verwerkt wordt tot pyama's, nachthemden en da mes-, heren- en kinderondergoed. De stof komt uit Amsterdam op maat gesneden in onderdelen compleet en de meisjes in Soesterberg verwerken in snel tempo, volgens band-systeem, deze on derdelen tot de genoemde kledingstukken. Behalve de vele electrische naaimachi nes treft men hier aan knoopsgatenmachi nes, omboormachines, knopenaanzet-ma- chines enz., terwijl de strijk-afdeling de laatste hand legt aan de kwaliteitsproduc ten, welke hun weg vinden naar binnen- en buitenland. Ook deze fabrikanten moesten bemerken, dat de gemeente Soest weinig industrie- werkers heeft. De meisjes moeten daarom in het bedrijf worden opgeleid, doch mede dank zij de goede sfeer welke in dit ate lier heerst, alsmede de goede samenwer king en goede arbeidsvoorwaarden, be reikte men goede resultaten. Men werkt hier in groepen, zodat de machines, welke het werk aan een be paald soort kledingstuk verzorgen, in groepen zijn opgesteld. Tot voor kort werkten hier 50 meisjes, waarvan de helft uit Soest en de overi gen uit Amersfoort kwamen, doch ook dit bedrijf heeft thans te lijden van de bedrijfsstilte, welke vooral in de textiel merkbaar is. Zodra het bedrijf weer op volle toeren kan werken, worden de plannen tot plaat sing van een stenen gebouw ter hand ge nomen. Officiële Mededelingen. INSCHRIJVING LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE SCHOOL TE SOESTERBERG. Aan de ouders, die hun kinderen met in gang van 1 September a.s. onderwijs wen sen te doen geven aan bovengenoemde school, wordt verzocht hiervan opgave te doen aan het hoofd der school. Gelegenheid tot het doen van aangifte wordt gegeven op Woensdag 23 April a.s., des avonds van 7 tot 9 uur, in het school gebouw aan de Verl. Postweg te Soester berg. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat ter se cretarie van Soest ter inzage is gelegd 'n verzoek met bijlagen van P. en dr A. Broek, Zeepfabriek „De Fenix" te Zwol le, om vergunning tot het oprichten van een fabriek, bestemd tot het fabriceren en verpakken van was- en bleekmiddelen, waarin zullen worden geplaatst 6 electro- motoren met een gezamenlijk vermogen van 15x/2 P.K., op-in perceel Beckeringh- straat nr. 6, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G nr's. 4485, 4486, 4487 en 4548 (allen gedeeltelijk). Op Dinsdag 8 April 1952 zal gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. Daartoe zal op die dag, des voormiddags elf uur, ter secretarie zit ting worden gehouden. tr-jkwaal steeds erger. De helder UitSlaQ vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN OPRICHTING JEUGDAFDELING DIERENBESCHERMING. Enige weken geleden is door het Bestuur van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, afdeling Soest, het initiatief ge nomen tot oprichting van een jeugdafde ling, met een eigen jeugdbestuur. Het ge heel onder leiding van twee bestuursle den van de afdeling Soest. Doel is de jeugd meer liefde voor dieren en de na tuur bij te brengen, o.a. door gezamenlij ke wandelingen, met de honden erbij, tochtjes per fiets enz. Tevens ligt het in de bedoeling een eigen jeugdkrantje te laten verschijnen, b.v. vier maal per jaar. Indien de belangstelling groot genoeg is en dat ziet er wel naar uit worden 2 afdelingen opgericht en wel voor de leeftijdsgroepen van 12 tot 15 en van 16 tot 18 jaar. (Zie verder de advertentie in dit blad. Voor de oorlog en trouwens nu ook nog wel eens, doch mogelijk bij vergissing, was het een gangbare maatstaf om, wan neer er werd geïnformeerd naar iemands meer of mindere credietwaardigheid, in het gunstigste geval te zeggen: „Als de Nederlandse Bank". Dat gold dan als het summum van „goed voor je geld zijn". Nu is het wel zo, dat ieder ander volk in ieder ander land hetzelfde zei van zijn eigen circulatiebank, hoewel er daaronder waren, die zo rot waren als een mis pel, maar dat doet aan de waarde van de bedoeling niets af. „Safe als de Nederlandse Bank" was een uitdrukking om vertrouwen te wekken. Dit symbool van vertrouwen verdiende de Nederlandse Bank volkomen en laat ik er meteen bij zeggen, dat ik geloof, dat dit nu ook nog wel het geval is, al pro beert de geest des tijds overal aan te knagen. In de goede oude tijd, toen er onder de Nederlandse Bank nog bergen goud lagen, stond er op de bankbiljetten gedrukt: „De Nederlandse Bank betaalt aan Toon der". Dit wilde oorspronkelijk zeggen, dat, wanneer U naar de Nederlandse Bank ging en een bankbiljet van laat ons zeg gen 10 gulden op de toonbank legde, U kon eisen, dat vodje papier te ruilen tegen 10 echte zilveren guldens. In de oertijd was het zelfs de bedoeling, dat U voor dat papiertje 10 gulden goud kon eisen, maar dat hebben ze allang geleden laten schie ten. Nu weet ik niet of er ooit iemand is ge weest, die klinkende munt voor zijn pa piertje vroeg, maar hoe het ook zij, op de nieuwe barikbiljetten van 10 gulden staat niet meer vermeld, dat de Nederlandse Bank aan Toonder 10 gulden betaalt. Er staat trouwens ook niet op, dat de Ned. Bank of iemand anders iets garandeert. Er staat alleen maar op: „De Nederland se Bank - 10 Gulden". Het geval hangt naar mijn gevoel nu wel erg in de lucht. Er zit geen houvast meer aan en is in feite ons betaalmiddel nu ge degradeerd tot wat vroeger kleurige kie zelsteentjes als ruilmiddel betekenden. Ik ben erg goedgelovig en wil op gezag graag aannemen, dat het niets te bedui den heeft, maar waarom dan die paar woorden weggelaten H. OEKMAN. KERKSTR3 TEL.2766 Zie onze annonce van Vrijdag a.s. DAMESHANDBAL B.D.C. A.s. Zondag, te 4.15 uur, direct na de wed strijd van het eerste voetbal-elftal, speelt het le elftal van de dameshandbalclub B.D.C. één der belangrijkste competitie wedstrijden van het seizoen, n.1. tegen 't sterke S.D.O. uit Bussum, één der koplo pers, B.D.C. komt in de navolgende, geheel nieuwe opstelling in het veld: Nel Kaats Wil Jak - Ria Gorissen Cor Vernooi - An Bemer - Nel Bemer Rini Kaats Nel Hooijschuur - A. Ammerlaan Dini Duwel Tini Duwel De voetbal-supporters hebben nu een mooie gelegenheid om na de wedstrijd de damesleden van B.D.C. aan te moedigen. Het 2e elftal speelt te 3 uur op het tweede veld tegen S.D.O. 2. KERKCONCERT. Woensdagavond, 2 April wordt in de Oude Kerk te Soest wederom een kerk- concert gegeven. Medewerkenden zijn: Henny Postma, alt; Gerard Honig, tenor; Kees v. d. Velden, bas; Rie Langerak, viool; Willem Mey- baum, hobo; 't Kerkkoor der Ned. Herv. Gem. te Soest; een gemengd koor; klein orkest; clavecymbel; het geheel o.l.v. Maarten Kooy. Het programma vermeldt o.m. passie-ko ralen van J. S. Bach en tevens één van diens mooiste cantates, n.1. „Jesu nahm zu sich die Zwölfe". Verder wordt uitgevoerd de cantate „Be- fiehl dem Engel dasz er komm" van Bux- tehude. Voetbal S.E.C.-PROGRAMMA. Het programma voor deze week luidt: Het le elftal is vrij. Utrecht 2—S.E.C. 2, te 12 uur. S.E.C. 3't Gooi 5, te 2 u., Schrikslaan. S.E.C. 4 is vrij. S.E.C. 5Limvio 3, te 12 uur, Schriksl. B.D.C.-PROGRAMMA. Voor a.s. Zondag is een klein maar be langrijk programma vastgesteld. Zowel V.V.O.G. als B.D.C. 2 hebben aan een ge lijk spel genoeg om kampioen te worden. Of het de Harderwijkers zal lukken moe ten we afwachten. Het zal dus a.s. Zondag aan de Ferdinand Huycklaan, waar de wedstrijd B.D.C. 1 V.V.O.G. 1 wordt gespeeld, wel spannen. Het programma luidt: B.D.C. 1—V.V.O.G. 1, te 2.30 uur. B.D.C. 2Ares 2, te 12 uur. C.J.V.V. a—B.D.C. a, te 3.30 uur. V. V. „HEES". Het programma voor Zaterdagmiddag is als volgt: Hees 2Eemnes 3, te 4.15 uur. P.V.D.Hees, te 4.15 uur. DE SOESTER BOYS. S.V.M.M-—De Soester Boys.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1