Misverstanden omtrent atoomwapens. 25 Jaar Ambtenaar* IN DE HOEK. DINSDAG 1 APRIL 1952. 30e JAARGANG No. 26. SOESTER OURANT SOESXDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Zover zijn we tenminste, ook hier in Ne derland: „Bescherming Bevolking" begint een begrip te worden. Men leest ervan, men hoort erover spreken, men ontmoet het in de bioscoop en langzamerhand dringt het besef door, dat het hier gaat om een zaak, waarmee wij allen te ma ken hebben. Dat is het begin. Wat zich voor de massa van ons volk nu nog maar vaag en onomlijnd aftekent, moet uit groeien tot een levende werkelijkheid. Op de duur zullen daarvoor tweehon derdduizend Nederlanders hun krachten geheel of gedeeltelijk moeten inzet ten en achter hen zal de gehele bevolking moeten staan met haar steun en haar medewerking. Tussen die twee, begrip en werkelijkheid, gaapt nog een diepe kloof. Een kloof van tegenzin en misverstand. Al mist de vrede, waarin wij vandaag le ven, nog de hechte structuur, die ons een gevoel van veiligheid zou kunnen geven, het is nu eenmaal niet prettig, zich in de mogelijkheid van een nieuwe oorlog te verdiepen. Is dan de gedachte, er als burgerbevol king onvoorbereid en weerloos tegenover te staan, niet nog veel erger Vraag het de mensen en zij zullen het ermee eens zijn. Maar in -vele gevallen zullen zij er do verzuchting op laten volgen: „Wat kunnen we er nog tegen doen?" En wat er dan verder komt weten we: de atoom bom. Dat is het misverstand. De overgrote meerderheid van ons volk meent zich te genover het atoomwapen machteloos. We behoeven ons voor die gedachte niet te schamen, want in Engeland is de organi satie van de burgerlijke verdediging reeds veel verder gevorderd dan bij ons en ook daar kost het nog moeite de mensen er van te doordringen, dat zij tegenover geen enkel wapen onbeschermd behoeven te staan, ook niet tegenover de atoombom. Op alles voorbereid. Op de stafschool op Sunningdale, waar de kopstukken van Civil Defence, de bur gerlijke verdediging in Engeland, worden opgeleid, is men hiervan overtuigd. Denk niet, dat men daar de gevaren onderschat of ze tracht te verdoezelen. Wij hebben er het tegendeel ondervonden. De beste Amerikaanse en Britse deskundigen heb ben van het atoomwapen een diepgaande studie gemaakt en de resultaten daarvan worden de cursisten niet bespaard. Trouwens, de hele burgerlijke verdediging zou zinloos zijn als men dat deed, want haar allereerste taak is, het moreel der volking, dat hoogstbelangrijk is, te bewa penen tegen het ergste, dat het in een moderne oorlog kan krijgen te doorstaan. Daarom wordt tenvolle rekening gehou den met de werkelijkheid. Op Sunning dale leert men dan ook de atoombom ken nen als een wapen, waarvan dat van Hi- rosjima en Nagasaki nog maar een zwak voorproefje was, vooral omdat het in een eventuele volgende oorlog op heel ande re wijze kan worden toegepast. De moge lijkheden, waarop men op de kaderscho- len de cursisten voorbereidt, zijn dan ook huiveringwekkend Radio-activiteit niet het ergste. Maar dan komt de keerzijde van de me daille. Behalve op de ontwikkeling van het atoomwapen, die de deskundigen op de voet volgen, heeft de wetensche geworpen op de verdediging daartegen Atoomgeleerden in Amerika en Engeland wisselen hun bevindingen uit en de re sultaten vindt men op de kaderscholen o.m. belichaamd in toestellen, waarmee de uitwerking van dit wapen inderdaad aanzienlijk kan worden beperkt. Daar, waar een atoombom valt, zal natuurlijk 'n enorme verwoesting worden aange richt, maar de mening, dat ook in een ruime kring om dit gebied heen alle le ven ten offer zou moeten vallen aan de radio-actieve stralen, is reeds lang naar het rijk der fabelen verwezen. Men be schikt nu zelfs over betrouwbare instru menten, die de aanwezigheid van radio activiteit vaststellen en ook de sterkte ervan aangeven, zodat de brandweer- en reddingsploegen nauwkeurig kunnen con stateren, tot hoever zij het punt der ex plosie zonder levensgevaar kunnen nade ren. Bovendien blijkt, dat, vooral bin nenshuis, de zelfbescherming tegen ra dio-actieve stralen betrekkelijk eenvou dig is. Zeer beslist vormt dan ook heel die radio-activiteit niet het zwaartepunt van de zorgen, die het atoomwapen de autori teiten baart. Dat ligt integendeel ook hier in het brandgevaar, want „veilig" kan worden aangenomen, dat als in een nieu we oorlog van de atoombom gebruik zou worden gemaakt, het nut daarvan hoofd zakelijk zou zijn gelegen in de uitsteken de gelegenheid die dit wapen biedt om temidden van de verwarring een regen van brandbommen te doen neerdalen. En daartegen bestaan ook onder die allerongunstigste omstandigheden wel degelijk bestrijdingsmiddelen. Ook Barneveld kiest de veiligste weg. Wij gingen in de eerste plaats bij de bur gerlijke verdediging in Engeland te rade, omdat uiteraard dat land zich door het atoomwapen sterker bedreigd voelt dan Nederland. Dat neemt niet weg, dat men op onze eigen kaderschool te Barneveld, die, de verhoudingen in aanmerking ge nomen, tegenover die aan de overkant, zeker geen slecht figuur slaat, in dit op zicht evengoed op de hoogte is. Hier geldt dezelfde richtlijn als in Engeland: Be scherming Bevolking wil zeggen, op alles voorbereid zijn, ook op die gevaren, die ons, zelfs in een oorlog, misschien nooit zullen naderen. Daarom houdt ook de op leiding op „De Schaffelaar" ten volle re kening met de atoombom en instrueert haar mensen in dit opzicht grondig. Hoe staan de kansen Intussen mogen wij ons, zonder te versa gen, gerust afvragen, hoe in dit opzicht onze kansen staan. En dan valt in de eer ste plaats ernstig te betwijfelen of in een toekomstige oorlog wel ooit van de atoom bom gebruiK zal worden gemaakt. In de jongste wereldoorlog zijn de gifgassen, waarover beide partijen beschikten, nooit toegepast. Alleen reeds de vrees, dat zijn tegenpartij met een dergelijk beter wapen kan zijn uitgerust, of dat bijv. de eigen- De heer B. J. van Ketel, commies le klas, ter secretarie alhier, werd gistermorgen in de raadszaal gehuldigd, wegens het feit, dat hij 25 jaar gemeente-ambtenaar was. Zijn vele collega's waren op de zetels van de raadsleden gezeten toen de Bur gemeester de heer Van Ketel toesprak. De Burgemeester releveerde, dat 't blijk baar niet gemakkelijk is vast te stellen, dat iemand 25 jaar in dienst van de ge meente is, want het blijkt, dat de heer v. Ketel al langer dan 25 jaar als ambtenaar werkt. Deze dag is gekozen, aldus de Bur gemeester, om te gedenken, dat U een kwart eeuw hier werkt. U zag veel ge beuren tijdens Uw 25-jarige dienst en na mens het gemeentebestuur dank ik U voor de prettige wijze, waarop U Uw werk zaamheden steeds hebt verricht. Wij stel len de trouw van onze werkers op grote prijs en ik hoop, dat U met voldoening zal terugzien op deze lange periode en op dit moment, waarop tot uitdrukking komt, dat Uw werk gewaardeerd wordt. Alles is reglementair geregeld in ons amb telijk bestaan, aldus spr., ook wat deze enveloppe betreft en onder applaus van de vele aanwezige Ambtenaren, overhan digde spr. een enveloppe met inhoud aan de heer Van Ketel. De gemeente-secretaris, de heer J. G. A. Batenburg, sprak namens de ambtenaren. Spr. herinnerde aan het moment, dat va der Van Ketel zijn zoon kwam aanbieden als volontair. Het bleek, dat Van Ketel Jr., aldus spr., degelijke voorstudies had gemaakt en dat wij hem met een gerust hart konden accepteren. Spr. schetste de bevolking of haar moreel kwetsbaarder zou zijn, kan de vijand er reeds van weer houden. Dat geldt zeker voor de atoom bom, ten aanzien waarvan alles afhangt van de mogelijkheden van vervaardiging. Zou men er zich toch van bedienen, dan is de kans groot, dat men dit wapen uit sluitend zou reserveren voor objecten, die niet anders zijn te bestoken, vooral omdat ze op te grote afstanden zijn ge legen. Zo zou voor Rusland wellicht Ame rika in aanmerking kunnen komen om er mee te worden aangevallen, maar dan zou het toch nog zeer moeilijk zijn, dat op grote schaal te doen. Daarbij vergete men niet, dat, afgezien van de veel grotere kracht van een mo derne atoombom enerzijds en de inmid dels uitgevonden bestrijdingsmiddelen anderzijds, dit wapen in West-Europa op geen stukken na die uitwerking kan heb ben als in het destijds geheel onvoorbe reide Japan met zijn merendeels houten huizen. Nederland en de atoombom. Gezien Nederlands positie in de gezamen- lijKe oorlogvoering, is het zeer de vraag, of ook maar één doel in ons land voor de vijand een atoombom waard zou zijn, want het is een zeer kostbaar wapen, waarmee de tegenstander, zelfs in 't voor hem allergunstigste geval, uiterst zuinig zal moeten omspringen. Ook op de voor naamste objecten in ons land zal de vij and zijn aanvallen vermoedelijk liever met economischer middelen richten. Nogmaals, al deze overwegingen geven geen zekerheid en mogen dus Nederland er niet van weerhouden, zich bij de be scherming van zijn bevolking ook op het atoomwapen voor te bereiden. Het be staan ervan geeft echter allerminst reden om ons weerloos te achten. Als we dat zijn, hebben we het aan onszelf te wijten. Foto „Astra", Soesterbergsestr. 106, Soest. jubilaris als iemand, die zonder veel op hef zijn gang gaat, en veel interesse in zijn vak heeft. Op 8 December 1925 kwam de heer Van Ketel als volontair in dienst en op 1 Januari 1932 verkreeg hij zijn vaste aanstelling, nadat de commissie voor de salariëringen hierover langdurig had beraadslaagd. U bent een goed col lega en een van onze beste vrienden ge worden, zegt spr. Toen wij hoorden, dat de Pensioenraad met terugwerkende kracht Uw aanstelling vanaf Januari '25 rekende, constateerden wij ook, dat U 25 iaar in dienst was en spontaan kwam de wens bij Uw collega's op U hiervoor te huldigen. Met de beste wensen voor de toekomst van de jubilaris en zijn echtgenote, die mede aanwezig was, bood spr. een radio tafeltje en een boekwerk aan en bloemen voor Mevr. Van Ketel. De heer L. Regter, gemeente-ontvanger schetste in een geestige toespraak de toe standen van vóór 25 jaar. Toen waren er veel volontairs en weinig ambtenaren op de secretarie- en spr. wees er met voldoe ning op, dat er ook toen al een grote sa menwerking bestond tussen het kantoor van de gemeente-ontvanger en de afde ling financiën, welke kantoren in het gemeentehuis naast elkaar, lagen. Toen leerde spr. ook de jubilaris kennen, waar mede hij bijna 25 jaar contact had. Na mens de afdeling van de gemeente-ont vanger bood spr. een enveloppe met in houd aan. De heer Dobbe, chef van de afdeling fi nanciën, bood hierna namens de ambte naren van die afdeling de gelukwensen aan de heer Van Ketel aan. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 POSTGIRO 12615C Over een poosje kunnen wij in Nederland aan buitenlandse touristen, behalve het Rijksmuseum, Marken, de Bloembollen- velden, het mooiste Natuurbad ter we reld (in Soest) enz. ook nog wijzen op een interneringskamp, waar we Nederlanders in opsluiten, wanneer ze niet in het poli tieke gareel willen lopen, dat de aan de macht zijnde partij voorschrijft. Weliswaar moet de Eerste Kamer zijn „goedkeuring" nog hechten aan het voor stel, doch gezien de stemmenverhouding in de Tweede Kamer, is 't haast ondenk baar, dat de „democraten" in de Eerste Kamer hun fiat aan het wetsontwerp zul len onthouden. Gelukkig, dat het „verbeteringsgesticht" wordt opgediend als „interneringskamp", want wanneer het kind bij de naam zou zijn genoemd, n.l. concentratiekamp, zo als het trouwens in de volksmond al heet, zouden we het buitenland niet zo frank en vrij meer in de ogen kunnen kijken als we nu doen, wanneer we kletkoekerij over culturele zus of zo zitten te verkopen. Hoe we het ook draaien en ook al be weert ene meneer Donker in de Tweede Kamer, dat een ieder, die zich niet te gen de Staat verzet, rustig 's avonds kan gaan slapen zonder angst te moeten heb ben voor „de klop op de deur", een in terneringskamp is en blijft een instelling waarvan ieder mens, vooral wanneer hij zich democraat noemt, in hoge mate mis selijk wordt. Wij slaan ons zo graag op de borst, dat wij het tijdperk ontgroeid zijn, dat wij kinderen in kolenhokken opsloten of lijf straffen toedienden wanneer zij iets uit haalden dat ons niet aanstond, maar we richten met nagenoeg algemene stemmen interneringskampen op om medemensen uit de circulatie te nemen, die zich op po litiek gebied verzetten tegen de Staat. Wat „verzet tegen de ctaat" is maken straks de politieke partijen wel uit, die dan aan de macht zijn. Over democraten gesproken. Om weglopen te verhinderen kan prik keldraad om het verbeteringsgesticht niet uitbliiven en bii een wat grote bevolking verrijzen de hoektorens met machinege weren natuurlijk vanzelf. Bovendien zul len de bewakers op z'n gunstigst met knuppels moeten worden uitgerust. Waar zou je anders met je gezag blijven? En iemand iets „inhameren" is een erkende term. Voor een werkelijk democraat is deze aan gelegenheid toch wel iets, om je ogen uit je hoofd te schamen. H. OEKMAN. De heer Van Ketel zeide in zijn dank woord, dat de lof, die hem was toege zwaaid, hem niet toekwam. Ik heb ge daan wat het ambtenaren-reglement mij verplichtte, aldus spr. Spr. memoreerde dat hij thans zijn zesde Burgemeester meemaakte, zijn 4e afde lingschef en z'n 2e Ontvanger, doch dezelf de gemeente-secretaris. Spr. hoopte nog vele jaren zijn werk te mogen voortzet ten, FEESTAVOND VOLKSONDERWIJS. De afdeling Soest van Volksonderwijs gaf gisteravond een propaganda-feestavond in „Eemland". De voorzitter, de heer C. de Vries, weet de minder grote opkomst aan het slechte weer, doch kon er op wijzen, dat de afde ling uitgegroeid was tot 300 leden, een groei, welke overeenkomstig was aan de groei van Volksonderwijs in geheel het land. De heer J. Dekker uit Utrecht hield hier na een korte propaganda-rede voor het Volksonderwijs, waarna een bont feest programma werd uitgevoerd. Door eigen krachten werden vrolijke sket ches opgevoerd, terwijl leerlingen van de Ulo-school dansjes uitvoerden en kam peer- en trekkersliedjes zongen. Harry Barna was mede aanwezig en ver gastte de aanwezigen op fraaie staaltjes goochelen, terwijl de heer Jaap Veenstra alhier, zijn levensliedjes zong. Fen zeer goed uitgevoerd ballet werd tot slot opgevoerd onder leiding van Mevr. de Zoete, waarbij o.a. de fraaie costuums opvielen. De heer De Vries dankte de medewer kenden aan het eind van de avond, spe ciaal mevr. De Zoete, de heer G. Ter horst als leider en de heer Veenstra, die de muzikale begeleiding had verzorgd. N.V.E.V. Morgenmiddag houdt de afdeling „Eem land" van de Ned. Vrouwen Electr. Ver. in Hotel Zeiler te Baarn een bijeenkomst, I waarin Mevr. Ph. Jaarsma zal spreken over „Wetenschappelijke Handleeskunde".

Soester Courant | 1952 | | pagina 1