a W. N. NIEUWENHUIS Kan '11 internationale crisis worden voorkomen SOEST RADIO SCHOEMAKER Een dak, dat lekt? Wij komen direct En maken het perfect. Enige tijd geleden gaf de secretaris van de Verenigde Volken, Trygve Lie, opdracht aan vjjf vooraanstaSnde economen om na te gaan, of practische middelen konden wor den aangegeven ter voorkoming van inter nationale crisissen. Het was voor het eerst dat dit vraagstuk in wereldverband werd onderzocht en hiermee is zonder twijfel een begin gemaakt met een der belangrijkste taken, die de Verenigde Naties kunnen aan pakken. Dit eerste rapport, het is kortge leden verschenen, is jammer genoeg niet erg optimistisch. De samenstellers zijn tot de conclusie gekomen, dat zij slechts- enkele hulpmiddelen kunnen aangeven, die enige verzachting zouden kunnen brengen in de werking van het „economisch getij", maar dat zij geen kans zien een systeem te ont werpen, waardoor een crisis kan worden voorkomen of in korte tijd overwonnen. Het is tekenend, dat de Verenigde Volken een dergelijk onderzoek hebben laten ver richten, want het bewijst dat men inder daad de grote vraagstukken onder het oog ziet. De Verenigde Volken hebben de laatste tijd geen beste naam gekregen, doordat zij vooral een praatcollege zijn, maar een on derzoek als het onderhavige is van het al lergrootste belang. Als wij de geschiedenis van de laatste veertig jaar nagaan, lijkt het wel, of de wereld nog slechts te kiezen heeft tussen oorlog en crisis. Het is dus zeker een taak voor de Verenigde Volken om te pro beren dit fatale alternatief te doorbreken. De deskundigen die het rapport hebben uitgebracht, zijn van mening, dat de econo mische stabiüteit in de wereld vooral wordt bedreigd door de economische structuur van de Verenigde Staten. Bijna alle crisissen van de laatste tientallen jaren zijn in Noord- Amerika begonnen en hebben zich vandaar uit over de wereld uitgebreid. Dat komt door enkele merkwaardige eigenschappen van de Amerikaanse economie. De Ameri kaanse industrie is immers buitengewoon productief, waardoor een zeer hoge levens standaard mogelijk wordt. Dit is een voor beeld dat navolging verdient. Maar die hoge productiviteit is ook een gevaar, omdat zij het verbruiksvermogen van het Ameri kaanse volk overtreft. Daardoor ontstaan spoedig overschotten, wanneer de fabrieken enige jaren ongestoord kunnen doorwerken. Op het ogenblik wordt de productie van verbruiksgoederen geremd door de bewape ning. Hier en daar treedt zelfs in de vredes- industrieën werkloosheid op, doordat de grondstoffen naar de wapenfabrieken gaan. Dit is o.a. het geval met de automobiel industrie te Detroit, waar reeds volkomen werkloosheid optreedt. De deskundigen heb ben dan ook verklaard, dat het de economi sche verhoudingen in de Verenigde Staten zijn, die hun de grootste zorgen baren. Mocht er een crisis optreden, dan geven zij drie middelen ter overweging (waarbij zij er van overtuigd zijn, dat deze hoogstens een beperkt succes zullen hebben). De eerste is dat men onverkoopbare voorraden in inter nationale regelingen (bijv. goederenschap pen) zal opvangen, waardoor zij niet op de markt drukken en een ineenstorting van de prijzen kan worden voorkomen. De tweede maatregel, die zij aanraden, is het verstrek ken van leningen op lange termijn door de Wereldbank. Hierdoor zouden de staten hun ontwikkelingsprogramma kunnen voortzet ten, ook wanneer onder invloed van een crisis, de inkomsten van Staat en volk be langrijk zouden dalen. Om een practisch voorbeeld te geven, mocht er in Nederland een grote werkloosheid op treden en de staatsinkomsten dalen doordat de belastingen minder zouden opbrengen, dan zou met behulp van een dergelijke le ning bijv. de verdere droogmaking van de Zuiderzee kunnen worden uitgevoerd, zou men de Staatsmijnen kunnen uitbreiden, fa brieken bouwen, enz. Als derde maatregel wordt aangeraden dat het Internationale Monetaire Fonds grote bedragen aan geld in reserve zou houden om de internationale goederenruil op gang te kunnen houden. Hoe ontoereikend deze maatregelen ook mo gen zijn om een verstoring van de arbeids gelegenheid in de wereld te voorkomen, het zou toch van zeer veel betekenis zijn, als men deze drie maatregelen inderdaad trof. Het ziet er bijv. naar uit, dat ons land in '52 grote moeite zal hebben om zijn uitvoer naar Engeland op peil te houden wegens de Engelse maatregelen tot beperking van de invoer. Dat zou de Engelse moeilijkheden doen overslaan naar ons land. Wel zou het weinig zin hebben om de onverkoopbare voorraden bederfelijke landbouwproducten aan een internationaal goederenschap over te doen, maar wanneer het Internationale Monetaire Fonds Engeland geld zou lenen om onze producten te blijven kopen en de voeding van het Engelse volk op peil te houden, zou dat een grote uitkomst zijn. Wij hopen dan ook dat de Verenigde Volken het rapport niet alleen zullen aannemen, maar vooral dat zij het zullen uitvoeren. OUDERAVOND GROEN VAN PRINSTERERSCHOOL. Vrijdagavond werd een ouderavond ge houden van de Groen van Prinsterer- school, onder leiding van het hoofd der school, de heer H. Muthert. Na de ppening met schriftlezing en ge bed, werden de vele ouders, pl.m. 140 in getal, hartelijk welkom geheten en volg de een kort verslag vanaf de oprichting der school. Spreker memoreerde o.a: in hartelijke bewoordingen het plotseling Met een gezelschap Zuid-Amerikanen heeft Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek gebracht aan de Jaarbeurs te Utrecht. Opname van het gezelschap met in het midden Prins Bernhard bij een stand van straaljagers. overlijden van zijn oud-patroon en vriend, de heer C. N. v. d. Flier, wiens heengaan ook op deze school zo'n grote ontroering had teweeg gebracht. Vervolgens werd het woord gegeven aan Mej. Grijze, die op een alleraardigste ma nier de aanwezigen bezig hield met het raden naar en 't zingen van versjes, waarna Mevrouw Goedhart een leuk schetsje voorlas uit „De herinneringen van een schoolmeester" van W. G. v. d. Hulst. Het hoofd der school sprak daarna over „Contact". Met grote aandacht werd dit interessant en boeiend betoog gevolgd. Het werk der opvoeding heeft vele facet ten. Hierbij was sprake van humor in de ware zin des woords: Een lach en daar naast ook diepe ernst. Een mooi slot van dit gedeelte van de avond waren de bijdragen der ouders, in de vorm van voordrachten enz., waarna om pl.m. 10 uur de voorzitter van het schoolbestuur, de heer H. Fennema, na een woord van dank te hebben gebracht aan het hoofd en zijn staf, met gebed sloot. De ouders verdeelden zich toen over de verschillende lokalen, om de dagelijkse prestaties van hun kinderen te aanschou wen en te spreken met de betrokken leer krachten. Onderwijl werd door nijvere handen thee met koek gepresenteerd. APRIL Of uw middag Wees onze gast in café- restaurant Eemland. Mevrouw houdt er een interessante causerie over het gebruik en het voordeel van een koel kast. Er worden Hoover Wasmachines en Vloerboeners gedemonstreerd. En in de pauze proeft U ijs, vervaardigd in Philips Koelkasten met Lyempfs Ice Cream Rea- dy Mix. AANVANG: 's middags 15.00 uur 's avonds 20.00 uur. toegangsbewijzen bij VAN WEEDESTR. 36A - SOESTDIJK BENOEMD. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer A. Camphuis, thans onderwijzer aan de o.l. school te Woudenberg, is benoemd tot hoofd der school te Termunten (Gr.). GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau, op Woensdag en Zater dag, van 14 tot 16 uur. Paar bruine herenhandschoenen, muntbil jet van 2.50, armband van dubbeltjes, bruine glacé handschoen, grijze handsch., hoornen bril in etui, zadeldek, kinderrij wiel, pakje handwerk, etui met potloden, muntbiljet van 2.50, kolenzak en hou ten vlot. VOLKS-UNIVERSITEIT SOEST. De heer A. P. Stokhof de Jong, glazenier en kunstschilder alhier, hield Vrijdag avond, in zijn atelier, een causerie voor leden van de Volks-Universiteit over zijn reis naar Italië. Na een en ander over de reis verteld te hebben, welke langs de kunstwerken te Augsburg en Rothenburg voerde, nam spr. zijn gehoor mede naar Noord-Italië, naar Verona en Bologna, om tenslotte in Florence te komen, de stad van de Re naissance. Met behulp van lichtbeelden liet spr. Florence zien, de stad omringd door ber gen en doorsneden door de rivier de Arno. Spr. toonde het Palazzo Vecchio, één van de marmeren gebouwen, die met pastel achtige tinten een kleurenwonder zijn te midden van het stadsbeeld. De vroeg-middeleeuwse kerk van Santa Miniato werd bezocht, waarin de Bizan- thijnse invloeden met ornamentale Oos terse pracht en praal sterk tot uitdruk king zijn gekomen. De verschillende wandelingen door Ro me gaven verschillende mooie dingen te zien en de aanwezigen van deze avond werden geconfronteerd met o.a. de fres co's van Fra Angelico, die het Sant Marco klooster en de Medici-kapel beschilderde en waarbij men de beeltenissen van De Dag en De Nacht kon bewonderen. Ook de fresco's, die Chirlandaio schilderde in de Santa Maria Novella kerk, passeerden de revue, alsmede de fresco's van Pietro del- la Francesca in Arezzo. Hierna voerde spr. ons naar Assisi, waar hoog op de bergen verschillende kerkge bouwen staan. Hieronder bevindt zich de Franciscuskerk, bestaande uit boven- en benedenkerk en crypte, waarin zich het graf van Franciscus bevindt. Hier is het kruis aanwezig, dat tot Franciscus gespro ken zou hebben en kan men de fresco's bewonderen van Gioto, die het leven van Franciscus schilderde. Spr. bezocht de Agaesche graven, welke door het land liggen verspreid, alsmede de graven van de Etruskers, die duizen den jaren voor Chr. in Italië woonden. Zij waren een zeer voortvarend volk, wiens kunst sterke en wrede voorstellin gen bezitten. Het bezoek aan Rome leidde o.m. naar het Colosseum, waar de eerste Christenen werden gemarteld en gedood, alsmede naar de Engelenburcht en het Capitool. Spr. gaf hierna een uitvoerige uiteenzet ting van de positie der eerste Christenen, ten aanzien van de heidense cultuur, waarin zij leefden. Hij toonde aan, dat in de eerste eeuwen de Christenen niet tot een eigen uitdrukkings-vermogen waren gekomen, daar zij teveel doordrenkt wa ren van het heidendom. De grote kerkvervolgingen, waarbij dui zenden Christenen gedood werden, belem merden hen ook tot een eigen cultuur te komen. Pas toen Constantijn de Grote het Christendom tot staatsgodsdienst ver klaarde, kwamen zij tot een openbaar op treden, hetwelk zich snel ontwikkelde en spoedig het heidendom overvleugelde, waardoor de antieke cultuur spoedig in verval geraakte. In de Catacomben zijn de eerste sporen van Christelijke Kunst merkbaar aan de symbolen en tekens, welke geschilderd werden op de graven van de martelaren. Na 331 komt de baziliek-bouw en het eer ste kerktype. Eeuwen later kwam "de beeldende kunst tot ontplooiing, vooral de mozaiek-kunst. De Christus-figuur, die antiek was gebleven, kreeg meer uitdruk king. Spr. besprak ook op welke wijze de Christus-gestalte steeds voorkwam in de Ikongrafische betekenissen en voorstel lingen. Tot 476 de inval van de barba ren bloeide de vroeg-christelijke kunst doch er kwam een stilstand tot de 11e eeuw. In 't Oost Romeinse Rijk ontwikkelde zich de Byzanthijnsche Kunst, welke zich wist te handhaven tegen de verdrukking van de invallers. De ingewikkelde materie, welke door spr. op zeer overzichtelijke wijze werd be handeld, zal op 3 April a.s. verder worden besproken. KOEBEEST DREIGDE TE VERHONGEREN. De eigenaar van een jonge koe, die zijn beest op een weiland nabij de Soester- bergsestraat in de sneeuw liet bivakeren, waardoor het dier van honger dreigde om te komen, kreeg van de politie een sommatie onmiddellijk maatregelen te nemen. Het dier werd naar de stal overgebracht. „SOEST VOOR CHRISTUS". A.s. Donderdag, 3 April, hoopt in de Oude Kerk de heer Stroethof van Amster dam te spreken over „Wat heeft de op wekking in Rheinland en Westfalen en de genezingen die daarbij plaats vinden ons te zeggen?" Aangezien bedoelde spreker de samen komsten aldaar zelf heeft bijgewoond en ooggetuige geweest is van wat daar ge schiedde, heeft zijn woord ons zeker iets te zeggen. Na afloop van de samenkomst en bidstond is er gelegenheid vragen te stellen. Men zie de advertentie in dit nummer. Van Weedestraat 23 Telefoon 2577 (Advertentie) DONDERDAG EN VR1JDAO t* IJzersterke WERKHEMDEN donkergrijs en beige met 2 borstzak- ken 7.50 DAMESPYAMA fijn lingeriekatoen met bij passende bloemgarnering, zalm. rosé en bleu in maten 40-48 .>0 Witte ONTBIJTLAKENS met gekleurde rand 127x129 3.90 114x117 3.40 KOP EN SCHOTELS. Ie keus, fraai décor in oud rosé en bleu 0.59 eOLANG DE VOORRAAD STREKT DONDERDAG en VRIJDAG UTRECHTSESTRAAT AMERSFOORT DAMCLUB „DE VARIANT". Om het clubkampioenschap van de Soes- ter damclub werd deze week in de le af deling niet gespeeld. We geven nu de stand in deze afdeling: 1. J. W. Ooms 10 8 2 0 18 2. R. Damen 11 6 4 1 16 3. D. Waal 13 6 3 4 15 4. G. Collet 14 4 4 6 12 5. C. van Es 12 3 5 4 11 6. H. Kraaij 9 2 4 3 8 7. E. Veerman 9 3 2 4 8 8. W. Sjollema 11 2 4 5 8 9. J. W. v. Oosterom 9 0 2 7 2 Ooms gaat onbedreigd aan de kop en zal z'n kampioenschap wel prolongeren. Niet één partij verloor hij. Damen nestel de zich op de tweede plaats en zal dus aan hetzelfde bord de Soester kleuren verdedigen. Waal herstelde zich in de 2e helft fraai door 9 punten uit 5 wedstrij den te behalen. Waarschijnlijk zal hij het derde bord bezetten. Collet's prestaties blijven beneden de verwachting. Deze speler moet nog 1 punt uit 2 wedstrijden behalen om aan degradatie-wedstrijden te ontkomen. De spelers van afdeling 1 moeten hiertoe 13 punten bezitten. In de onderste regionen zal het dan ook zeer gaan spannen. Van Es zal uit 4 wed strijden gemakkelijk de 2 punten weten te bemachtigen, maar Kraaij en Veerman zullen er voor moeten vechten. Vooral Veerman's spel is dit seizoen tegengeval len. Sjollema en Van Osterom zullen aan het spelen van degradatie-wedstrijden wel niet ontkomen. Hierdoor komen minstens drie gegadig den van de 2e afdeling in aanmerking voor het spelen van promotie-wedstrij den. Wie dit zullen worden? Er zijn hier vele pretendenten. We noe men Liefhebber, Van Gemert, Van Gel deren, Dielissen, Niemantsverdriet en P. Bremer. In de 2e afdeling won Van Gemert op fraaie wijze van Van Gelderen. Sjollema Jr. wist beide punten te veroveren op Im- raerzeel, terwijl Bremer Sr. de punten st laten aan Walrira. :s wist in een vlot gespeelde partij re spelen tegen J Bremer, terwijl in De Jo„gh z'n meerdere iinen. De jeugdige Jak verloor Nap en C. Jak toonde zich de sterk- -e in zijn partij tegei. Elberse. Dielissen handhaafde zich aan de kop van deze af deling door Elberse te verslaan. Verrips en F. Bemcr deelden met elkaar dé pun ten, Struyck heeft het Liefhebber niet ge makkelijk gemaakt en de grotere routine in het eindspel bracht tenslotte Liefheb ber de zege.

Soester Courant | 1952 | | pagina 2