Rondom de oude wereldzee» Dag Truman Een lesje in democratie» SOEST Eenvoud is het kenmerk van ware schoonheid. SOESTERBERG. IN DE HOEK. VRIJDAG 4 APRIL 1952. 30e JAARGANG W soesteriïTourant Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn per kwart, 1.85 - per post f 2 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE SN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Dr Abraham Kuyper heeft indertijd een boek geschreven onder de titel ..Rondom de oude Wereldzee". Dat was nog in de dagen van vóór 1914, toen de tijd zoveel rustiger, zoveel vriendelijker, zoveel vei liger scheen. Toen speelde een groot ge deelte van de landen, die zich rondom de Middellandse Zee groeperen in de we reldpolitiek hoofdzakelijk een passieve rol. Zij waren objecten. Dit passieve is in tussen verdwenen. Van hun activiteit ge tuigen dagelijks de kranten. Van objecten zijn het subjecten geworden, strevende naar gelijkberechtiging, zoals zeven jaar geleden de volkeren in Z.O.-Azië. Mogen we deze keer eens een beetje dik doen en er aan herinneren, dat we toen het pro ces, dat nu in Nd.-Afrika aan de gang is, reeds voorspelden.? Het is niet alleen met de Middellandse Zee, maar met haast alle zeeën eigenlijk een vreemde geschiedenis. Wanneer men aan hun stranden staat, krijgt men de indruk, dat een zee tussen twee landen wel een scheiding bij uitstek is. Maar hoe bedriegelijk zijn indrukken. Om dicht bij huis te beginnen, rondom onze Zuiderzee ontwikkelden zich onze bloeiende Zeven Provinciën; rondom de Noordzee de staten van West-Europa, die eens de wereld beheersten. Rondom de Middellandse Zfe bouwden de Romeinen hun Imperium op. En de Atlantische Oceaan? Door de mo derne vliegerij is ze verkeers-technisch ineengeschrompeld tot een plasje watc;r van weinig meer betekenis dan de Noord zee en de landen rondom deze Oceaan kunnen slechts het voorbeeld van onze vaderen aan de Zuiderzee volgen om een bloeiende gemeenschap te vormen. De andere keus is de gezamenlijke onder gang. Waarmee meteen gezegd is, dat de rol van Zuider- en Noordzee als bindings middel in belangrijkheid is afgenomen. Iets van zijn oude glorie herkrijgt de Middellandse Zee als een soort bekken, waaromheen landen liggen, die deels een smalle ring vormen tussen Rusland en de vrije wereld, deels een natuurlijke, poli tieke brug zouden kunnen vormen tussen Noord- en Oost-Afrika. En juist in die landen is het onrustig. Deels uit nationale motieven, deels door binnenlandse tegenstellingen en verlan gens. Marokko heeft een goed jaar gele den zijn putsch bijna beleefd. In Tunis is een voortzetting met Frank rijk geforceerd. Onopgelost blijven en n onwillig oor vinden de verlangens naar -een èïgèii bimrei-dandsc politiek en een eigen regeling van de sociale tegenstellin- Hel hoofd van Libye heeft de oppositie uit het politieke leven verwijderd en Eevpte heeft de gezamenlijke zondebok de Brit een ogenblik in de steek ge laten om wat onderlinge kuiperijen te be- Israëfeinog altijd geschouderd door de Islam, heeft zijn interne, vooral econo mische beslommeringen. In Griekenland smeult nog immer het vuurtje tussen de volksvertegenwoordiging en het hot en Italië wenst de inlossing van de geallieer de belofte van 1948, Triëst weer onder Italië te brengen. Zo is de gehele ring van landen om de Middellandse Zee in beroering, m bewe ging. Landelijk omdat binnenlandse pro blemen een oplossing vragen. Tegen el kaar omdat wederzijdse belangen in de ze streken met jonge nationale gevoelens als wederzijdse bedreigingen worden ge voeld en mét elkaar tegen de Europese landen, die er ééns of nóg de baas spelen Toch dient Europa in zijn politiek met deze landen op een samengaan aan te sturen. Noord-Afrika en ook de aan sluitende gebieden langs de Oostkust heb ben grote agrarische en industrieele mo gelijkheden. Omtrent een herstel van de natuurlijke handelsbetrekkingen tussen West- en Oost- Europa behoeft men zich geen illusie te maken. Is het niet voor de hand liggend, dat Europa levensmiddelen en grondstof fen gaat invoeren van Afrika en er ge bruiksgoederen en machinerieën voor le vert als betaling Is het plan zelfs al niet geopperd om de nu zo kwetsbare, zware industrie van het Ruhr-gebied te laten verhuizen? Het zou voor de wereld beter zijn wan neer het water tussen Europa en Azie zijn oude functie terugvond, die van een goede geleider der gezamenlijke belangen. Als die tijd aanbreekt kan er misschien weer eens een boek in een prettiger, veiliger en vriendelijker tijd worden ge schreven van de oude landen om de oude zee, zij het dat het dan een binnenzee is. Truman heeft ons laten weten i Dat hij er genoeg van heeft, I Om het populair te zeggen: i Dat hij er de brui aan geeft. 't Zal natuurlijk wel wat vreemd zijn, jL Maar geloof me, alles went; Het was heus geen mak'lijk baantje, 's Werelds eerste president. Ook zijn naam wordt straks historie, Tot hij haast vergeten is, En dan leren onze kinders 'm Slechts nog als geschiedenis. Toch ben ik wel reuze dankbaar, Dat ik hem beter heb gekend, Ook al is 't maar uit de kranten, 'k Vond hem wel een fijne vent. Heus, de mensen zijn U dankbaar Voor alles wat U hebt gedaan En U hebt volkomen recht op Een rustig en 'n kalm bestaan. Slechts in 't Kremlin wordt met vreugde Harry Truman afgeboekt ze zeggen, handen schuddend, lastpost opgedoekt. ik, daar wel wezen, veel verzwijgt; wie strakjes weggaat, wie men straks krijgt. In verschillende delen van Engeland zijn de laatste tijd mijnwerkersstakingen voorgeko men, die gevoerd werden onder het mom van acties voor betere arbeidsvoorwaarden, maar die in feite een politiek karakter droegen. Deze stakingen waren nl. in de eerste plaats gericht tegen de conservatieve regering. De Engelse arbeiders zijn immers beducht dat de gezondheidszorg die thans nagenoeg kosteloos is, zal worden afgeknabbeld en dat de sub sidies op de levensmiddelen zullen worden verlaagd. Daar is inderdaad alle kans op om de eenvoudige reden dat destaat het niet langer kan betalen. Als men het geld niet heeft en toch dergelijke uitgaven wil blijven doen, kan dat alleen gebeuren door meer bankpapier te drukken dan verantwoord is en dat betekent inflatie. Bij inflatie wordt het geld minder waard en zal men dus even goed hogere kosten voor het levensonderhoud heb ben als wanneer de bovenaangeduide maat regelen worden genomen. Het verschil is echter, dat bij een inflatie de staat er steeds slechter voor komt te staan en bij het tweede geval de staat langzamerhand een gezonde huishouding krijgt. De tweede methode eist echter van het volk dat het bereid is deze offers te dragen. Tekenend voor het Engelse volk is nu, dat de „Nationale Council of Labour", dat is de nationale raad van de arbeid, die samenge steld wordt door de Labourpartij, de vak beweging en de verbruikscoöperaties, zich dezer dagen met klem heeft uitgesproken tegen stakingen met een politiek karakter. In deze verklaring wordt zeer nadrukkelijk ge wezen op het gevaar dat dei-gelijke stakingen opleveren voor de economische positie van het land en voor de democratie. Het stand punt van Labour is dat staking een wettig middel van verweer is wanneer de arbeiders geen overeenstemming over de arbeidsvoor waarden en lonen kunnen bereiken met de werkgevers, maar dat men de staking niet mag gebruiken om politieke druk uit te oefe nen. Het pvactische bezwaar tegen een staking is dat daardoor de productie wordt verlaagd en dat is iets wat Engeland zich onder de ge geven omstandigheden niet kan veroorloven. Overleg tussen werkgevers en werknemers moet en kan dan ook het primitieve middel van de staking vervangen, zoals in ons land na 1945 op overtuigende wijze is gebleken. Beide partijen hebben in Nederland een prachtig voorbeeld gegeven van vruchtbaar overleg tot behoud van de arbeidsvrede. Nog belangrijker dan het economische nadeel van een politieke staking is de principiële kant vsn rif» zaak. Wie staking hanteert als een middel om tegen een regering te demonstre ren of om bepaalde maatregelen af te dwin gen dan wel af te wenden, handelt anti-demo cratisch. In een vrij land wordt de samen stelling en de aard van de regering bepaald door de uitslag der verkiezingen. Wie in de minderheid blijft legt zich bij de verkiezings uitslag neer. Het gaat niet aan om dan later toch te trachten de mening van de minder heid te doen zegevieren door gebruik te ma ken van een onparlementair machtsmiddel zoals een staking. Zeer sportief en principieel democratisch heeft Labour dit thans voor En geland vastgelegd in bovengenoemde ver klaring. Welk een verschil is deze houding met die van de Belgische socialistische arbeidersbewe ging, die zich destijds niet wenste neer te leggen bij de verkiezingsuitslag betreffende de positie van de koning, maar toen door middel van een stakingsactie de regering en de koning dwong te handelen overeenkomstig de verlangens van de verslagen minderheid. Er is echter aan deze zaak ook nog een andere kant. Wanneer Engelse mijnwerkers staken slaan ze twee vliegen in één klap, want de staat is hun werkgever. De mijnen zijn im mers in Engeland genationaliseerd. Het is dus heel moeilijk bij een staking in een genatio naliseerd bedrijf uit te maken of men met een economische dan wel met een politieke sta king te doen heeft. In beide gevallen keert men zich immers tegen de regering, de ene keer tegen haar functie als eigenaar en de tweede keer tegen haar functie van overheid. Dit betekent dat door nationalisatie van be drijven de staat zijn onpartijdig karakter ver liest en werkgever wordt, hetgeen tot zeer vergaande consequenties kan leiden. Deze keer willen wij hierop niet verder ingaan, maar het zal iedereen die even nadenkt dui delijk zijn, dat ook hierin grote gevaren voor de democratie kunnen liggen. Olficiële Mededelingen. BEKENDMAKING. Het hoofd van het Gemeentebestuur van Soest brengt ter algemene kennis, dat ge durende het tijdvak van 7 April tot en met 9 Mei a.s. ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage ligt een ont- werp-partiële herziening van het uitbrei dingsplan in hoofdzaak, geldende voor 't gedeelte der gemeente, gelegen ten Noor den van de spoorlijn Utrecht-Amersfoort. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van M. Kaldenberg, Soesterberg, om in perceel Amersfoortsestraat 76, kadastraal bekend in sectie E no. 2378, een borduur- en tex tielbedrijf te mogen oprichten, door hen voorwaardelijk is ingewilligd, INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN. Aan de ouders die hun kinderen met in gang van 1 Sept. onderwijs wensen te doen geven aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs in de Kerkebuurt (hoofd A. A. van Ieperen) of aan de Beetzlaan (hoofd A. den Boer), wordt gelegenheid gegeven tot het doen inschrijven van de ze leerlingen op Maandag 7 en Dinsdag 8 April 1952, telkens tussen 16 en 17 en tus sen 19 en 20 uur in het desbetreffende schoolgebouw. De ouders wordt verzocht bij de inschrij ving hun trouwboekje ter inzage te ver strekken. Om tot genoemde scholen te worden toegelaten, moeten de kinderen vóór 1 October a.s. de leeftijd van 6 jaren bereiken of hebben bereikt. VERGADERING GEMEENTERAAD. De Raad der gemeente Soest is in open bare vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 7 April 1952 te 19 uur, ter be handeling van de volgende agenda 1. Vaststelling der notulen der vergade ringen d.d. 13 December 1951 en 30 Ja nuari 1952. 2. Ingekomen stukken. a. Verslagen van de hoofden der o.l scholen betreffende het gebruik en de or ganisatie der schoolbibliotheken. b. Besluit van Ged. Staten tot verdaging van hun beslissing op het raadsbesluit tot vaststelling van een uitbreidingsplan in onderdelen voor gronden nabij de Van Lenneplaan met bebouwingsvoorschrif ten. c. Schrijven van de directeur van het Te lefoondistrict te Amsterdam, inhouden de mededeling, dat voorshands niet kan worden overgegaan tot plaatsing van een telefooncel bij het kampeerterrein. d. Verslag der Commissie tot Wering van Schoolverzuim te Soest. e. Verslag betreffende studiebeurzen en -toelagen in het cursusjaar 1950-1951. f. Schrijven van de Directeur van Ge meentewerken betreffende klachten van de woningen aan de Klaarwaterweg. g. Verslag van de Schoonheidscommissie over 1951. h. Besluit van Ged. Staten tot het niet- goedkeuren van de rekening-courant overeenkomst met E. H. D. Insinger te Baarn, met voorstel van B. en W. dit voor kennisgeving aan te nemen. 3. Voorstel tot wijziging van de Bebou wingsvoorschriften, behorende bij het uit breidingsplan in onderdelen voor de gron den langs de Amersfoortsestraat te Soes terberg. 4. Voorstel tot vaststelling van het voor schot over 1952 op de gemeentelijke ver goeding, overeenkomstig art. 35 van het Besluit Buitengewoon Lager Onderwijs, ten behoeve van de Van Arkel Stichting 5. Voorstel tot het bouwen van 20 wo ningwet-woningen te Soesterberg en het eventueel aangaan van een geldlening voor deze bouw. 6. Voorstel tot het aangaan van een geld lening ad 100.000.ten behoeve van de bouw van een R.K. V.G L.O.-school voor meisjes en tot wijziging van de ge meentebegroting 1952. Op 13 December 1950 besloot de Raad me dewerking te verlenen tot de stichting van een R.K. School voor voortgezet ge woon lager onderwijs voor meisjes. Het rijk heeft de vereiste goedkeuring ver leend, terwijl een bankierskantoor het be drag van 100.000.— aangeboden heeft tegen e.en rente van 41/i °/o. Deze V.G.L.O.-school zal worden gebouwd aan de Steenhoffstraat. 7. Vaststelling van besluiten inzake ge meente-eigendommen a. Verkoop van grasgewas op bermen van wegen. b. Verkoop van grond, behorende tot de buitenplaats „Vredehof" aan Th. J. P. H. Rademaker te Amsterdam. Het betreft hier een perceel grond, bos en bouwland, groot ongeveer 5050 M 2, deel uitmakende van het landgoed Vrede hof. Op deze grond wordt door de koper een woning gebouwd. c. Verkoop van grond, gelegen aan de v. Lijndenlaan aan W. C. L. Nuver te Weesp. Dit perceel, groot 1148 M 2., is ook be stemd voor de bouw van een woning. d. Verkoop van grond, gelegen in het „Hart" aan de N.V. Bouw- en Aanne- mings-Maatschappij Continent III te 's-Gravenhage. e. Wijziging van het raadsbesluit d.d. 16 November 1951, nr. 545, inzake aankoop van grand, gelegen nabij de Middelwijk- straat, van de N.V. Nederlandse Spoor wegen. Op 16 November 1951 werd door de raad besloten een perceel grond te kopen van de Ned. Spoorwegen, teneinde de speel plaats achter de school aan de Middel wijkstraat uit te breiden. De notariële acte moest binnen 3 maanden na goed keuring door Gedeputeerde Staten, zijn gepasseerd, welke goedkeuring d.d. 3 Ja nuari plaats had. Gebleken is, dat het nodig is de termijn van 3 maanden te wijzigen in zes maanden. f. Ingebruikgeving van een strook grond aan A. J. Verkerk, Van Weedestraat. FLORALIA-VERENIGING. De Floralia-vereniging meldt ons, dat de vraag naar plantjes door de schooljeugd, de vraag van vorig jaar overtreft. Werden in 1951 ca. 1250 plantjes uitge reikt, dit jaar zijn er 1500 plantjes aan gevraagd. In de tweede helft van de maand Mei worden de plantjes uitgereikt en men ver wacht, dat in September een zeer groot aantal in volle wasdom worden ingele verd op de tentoonstelling, die dan wordt gehouden. De planten zijn in 6 soorten verdeeld, n.1. Begonia, Fuchsia, Coleus, Afrikaan, Age- ratum en Vlijtig Liesje. KERKCONCERT. Dinsdagavond, 8 April, wordt in de Em- makerk een kerkconcert gegeven. De medewerkenden zijn: Gré Veldhoen, sopraan; Kees v. d. Velden, bas en Jan J. v. d. Berg, orgel. HEROPENING. Een der oudste zaken in onze gemeente, de firma Fugers aan de Kerkstraat no. 3, heeft zijn bedrijf uitgebreid en gemoder niseerd. Ruim een halve eeuw geleden is dit be drijf opgericht door wijlen de heer A. B Fugers, die er een rijwielhandel begon. In de loop der jaren is deze onderneming door toetreding der drie zoons, uitgebreid met auto-verhuur, bromfietsen, radio, te levisie, gramofoonplaten, stofzuigers, was machines en aanverwante artikelen. Door verbouwing is een veel gi'otere win kelruimte ter beschikking gekomen en 'n bezoek aan het gemoderniseerde pand is zeker de moeite waard. SCHOOL BEETZLAAN BESTOND 30 JAAR. Dertig jaar geleden werd de o.l. school aan de Beetzlaan in gebruik genomen en hoewel aan dit feit geen ruchtbaarheid was gegeven, bleek de oudercommissie wel degelijk van dit jubileum op de hoog te. Deze commissie wenste deze dag niet onopgemerkt voorbij te doen gaan en zo werd Dinsdag dit jubileum gevierd. Des morgens hebben de leerlingen de school en de lokalen feestelijk versierd en de jeugd werd natuurlijk getracteerd. Des middags kwamen de leex-lingen in het St. Ludgardisgebouw bijeen, waar de heer De Boer, hoofd der school, in een toespraak tot de leerlingen, het schoolju- bileum memoreerde. Een feestprogramma werd hierna afge werkt, waarin, dank zij de vele kwa liteiten welke de onderwijzer de heer J. Bos, bezit, met sneltekenen, goochelen en een poppenkast het jeugdig auditorium levendig werd bezig gehouden. Het oud-hoofd der school, de heer M. M. van Wely, die dertig jaar geleden de ope ning van deze school meemaakte, werd natuurlijk in de feestvreugde betrokken. NIEUWE GROEIVITAMINE ONTDEKT. Aan het vitamine-alphabet is sinds kort een nieuwe vitamine toegevoegd, n.1. de „rentespaarbrief-vitamine", die geld bin nen 19 jaar tot meer dan het dubbele laat aangroeien. In 1974 heeft het zelfs 2V2 maal zijn oorspronkelijke waarde gekre gen. Geef ook Uw geld een dosis groeivitami- nen en koop een of meer rentespaarbrie- ven van de Nationale Leningen voor de Woningbouw. Verkrijgbaar bij banken of commission- nairs in effecten (in stukken van 100. en i 25.en bij de postkantoren (in stuk ken van 25.U kunt ze ook bij de Postcheque- en Girodienst bestellen. Adv. JAARVERGADERING NATUURBESCHERMINGS-WACHT. Dinsdagavond kwamen de Natuurwach- ters in jaarvergadering bijeen, onder voorzitterschap van de heer J. G. H. Gotz v. d. Veth. Na het openingswoord, waarin de voor zitter bijzonder welkom heette de heren C. van Dijk en J. Smit (Federatie van Buurtverenigingen), de heer Van de Hoef (Staatsbosbeheer) en de heer C. Kraayen- liagen, werd door de secretaris, de heer A. Vellinga, het punt „Jeugd-Actie-Na- tuurbescherming" ingeleid. In verschillende plaatsen van ons land wordt de jeugd ingeschakeld ter bescher ming van de natuur. Het hoofdbestuur heeft bepaald, dat de Natuurwachten-ver- enigingen hieraan mede kunnen werken, doch daarbij vastgesteld, dat het niet in de bedoeling mag liggen de jeugd als Na- tuurwachter te laten optreden. De jeugd moet worden geïnteresseerd in de natuur en moet daarin opgroeien, doch zij mag niet trachten ouderen op te voeden. De heer J. Smit deelde hierna mede, dat de Federatie v. Buurtverenigingen meex> malen geconstateerd heeft, dat de natuur door de jeugd geweld wordt aangedaan. Zo zijn op de Klaarwaterweg voor de derde maal door het Gemeentebestuur nieuwe boompjes geplant, nadat ze tot twee maal toe door de jeugd waren ver nield. De Federatie heeft zich tot doel gesteld de jeugd de natuur te leren be schermen, zeide heer Smit, die verder mededeelde, dat hij zich met dit plan tot de Burgemeester had gewend. De Bur gemeester kon zich niet verenigen met de organisatorische opzet en stelde voor een comité samen te stellen, die de Jeugd- Actie-Natuurbescherming zou oprichten. De voorzitter zeide, dat de Natuurbescher- mings-wacht sympathiek staat tegenover het doel van J.A.N., doch zich ver-der wenst te beraden. De heer W. Surink wees erop, dat zich verschillende instanties met deze materie gaan bemoeien, zoals de Ver. tot Bescher ming van Diei'en, de Federatie van Buurt- vei-enigingen, de Natuurwacht en dit zal waarschijnlijk niet leiden tot een J.A.N., doch tot een janboel. Spr. verklaarde zich voorstander tot het samenstellen van een commissie, die de jeugd op haar verkeerde vernielzucht at tent maakt en verbetering hierin tracht te brengen. In de kas-commissie werden benoemd de heren Celosse en Persoon, waarna het jaarverslag van de secretaris volgde. Het overlijden van de heer E. Insingei Maar let U vooral eens op de fij ne weefsels, de oorspronkelijke dessins en de prima pasvorm, als of hij speciaal voor U gemaakt is. Bij al deze eigenschappen zijn de uiterst lage prijzen onzer DA- MESCONFECTIE de belangrijk ste factor. Komt U de nieuwe collectie eens bekijken zonder enige verplich ting. DAT KAN daar werd in dit verslag gememoreerd. De vereniging heeft aan de heer Insinger veel te danken en met zijn verscheiden verliet de laatste landgoedbezitter het bestuur. Het aantal Natuurwachters, 18 stuks, bleek te klein om het werk intensief te verrichten. Dat er goed gewerkt wordt bleek uit het verslag van de leider der Natuurwacht, de heer A. Kleyn Molenkamp. In dit ver slag werd een uitvoerige opsomming ge geven van wat de Natuurwachters ge constateerd hadden op vandalistisch ge bied. In de Soester Natuur werd vuilnis gestort, er werden takken afgerukt en bomen omgezaagd, er werd door jonge aanplant gelopen en gereden; brem, rho- dodendrons, dennengroen en eikentakken werden geplukt, het openluchttheater werd als speelplaats gebruikt, vogelnes ten werden uitgehaald en niet mindei dan 366 maal gx-epen de Natuurwachters in. In beslag genomen groen en bloemen werden ook in 1951 weer naar het Sana torium „Zonnegloren" gebracht. De samenwerking met het gemeentebe stuur en de politie werd geroemd, terwijl voorgesteld werd de heren Rossier en Post, thans adspirantwachters, als wach ters aan te stellen. Het jaarverslag van de penningmeester vermeldde een batig saldo van 489. Goedgekeurd werd een voorstel om de noodlijdende Bond een schenking te doen van 30. Hierna werden de besprekingen omtrent de J.A.N. voortgezet. De heer v. d. Hoef wees hierbij op het feit, dat men bezig was twee zaken door een te halen, n.1. de jeugd liefde voor de natuur bij te brengen en de jeugd de na tuur te laten beschermen als natuurwach- ter. Besloten werd om naar 't op te rich ten comité twee afgevaardigden te zen den. PAASWIJDINSDIENST. A.s. Woensdagavond, 9 April, wordt een Paaswijdingsdienst gehouden in de Wil- helminakerk. Aan de vooravond van het naderend Paasfeest belooft dit een pas sende avond te worden, welke zeker een bezoek waard zal zijn. Voor verdere gegevens verwijzen wij naar een advertentie in dit blad. GESLAAGD. Dezer dagen slaagde te Amsterdam als kraamverpleegster Mej. H. Brouwer uit onze gemeente. DE FIMS VAN DEZE WEEK. De vrolijke showfilm „Call me Mister" brengt tot en met Zondag amusement van de beste soort. Het simpele verhaal speelt hier een ondergeschikte rol, want alle ac cent valt hier cp de shows, welke in bonte verscheidenheid aan. ons oog voorbij rol len en waarbij kostelijk de draak gesto ken wordt met de bestaande legertoestan den. Betty Grable speelt met prettig aan doende nonchalance de hoofdrol in deze rolpi-ent, die letterlijk en figuurlijk in kleu rige sfeer gepresenteerd wordt en een weldadig aandoende verademing vormt in een tijd, waarin men gezonde vex-pozing zoekt. „Pinky" is een nieuwe moedige poging om de Amerikanen het minderwaardige van de rassenhaat te doen inzien. Het is verheugend, dat zij zelf de makers zijn van een film, waarin de onmacht van de negers zo sterk naar voren wordt ge bracht. Op boeiende wijze is de strijd weergegeven van het blanke negermeisje Pinky, dat in de wereld der blanken een voetveeg is en ondanks alle vernedering en tegenslag haar volk trouw blijft. Prach tig gespeeld is deze film een fel en ont roerend requisitoir geworden tegen de discriminatie van de negers in de V.S., waarbij geen hart onbewogen zal blijven. De film gaat van Maandag tot en met Woensdag. DE MARTELGANG VAN KROMME LEENDERT. De Arbeiders-Toneel-Vereniging „Voor waarts" deelt ons mede, dat de in de ad vertentie in ons blad van Dinsdag j.1, aan gekondigde medewerking van de „Soester Knollenplukkei's" op een abuis berust, doch dat de dansmuziek door een andei'e band verzorgd zal worden. KERKCONCERT. Woensdagavond werd in de Oude Kerk een concert gegeven, waarin muziek ten gehore werd gebracht met betrekking tot het lijdensverhaal. Het Kerkkoor der Herv. Gemeente open de het programma met het zingen van psl. 22 1 en 12 en de uitvoering hiervan werd een groot succes, hetgeen ook het ge val was met het Kyrië en het Gloria in excelsis Deo. In de cantate voor bas, tenor en alt van J. S. Bach was het vooral de alt Henny Post- ma, wiens stem uitblonk in volheid en zuiverheid. Her kerkkoor zong hierna twee liedei'en van Bach, het Kyrië, het Gloria en Agnus Dei. Mede door de goede dirigentie van Maarten Kooy werd het een gave uitvoe ring, w lke helaas geen groot gehoor ten deel viel. VOLLEYBAL „OLYMPIA". Dinsdagavond was de politie op bezoek in een vriendschappelijke wedstrijd, bij Olympia. In een zeer sportieve strijd ls de politie er in geslaagd Olympia 1 in 3 sets te ver slaan, n.1. met 15-11, 15-11, 15-11. Olympia 2, versterkt door enige leden uit Olympia 1, kon het evenmin tegen de po litie bolwerken. Zij verloren 2 sets en wonnen er 1. Door beide ploegen werd zeer aardig en levendig spel getoond. CONTACTAVOND MET FABRIKANTENKRING. Soesterberg is niet alleen een vliegdorp, het is ook een industrie-centrum gewor den, dat steeds aan belangrijkheid wint. Begrijpelijk daarom, dat de Fabrikanten kring „Soesterberg" er prijs op stelt om tussen haar kring en de hoofden van ver schillende instanties waarmee men dage lijks te maken heeft 'n meer persoonlijk Al hebben we dan ook nog negen mai den tijd om aan het idee te wennen, met een aan zekerheid grenzende waai'schijn* lijkheid weten we nu, dat de huishuren met 25 °/o worden verhoogd en voor de provincie met nog enige procenten méér. Voor de huiseigenaren, ook al is het nog niet wat ze wensen, een tegemoetkoming in hun inderdaad hoge onderhoudskosten. Maar dit geldt dan alleen voor die huis eigenaren, die weten wat onderhoudskos ten zijn en niet voor diegenen onder hen, die nooit iets aan het huis doen, waardoor een huurder soms naar de bouwpolitie stapt, omdat hij het vertikt in een huis te wonen, waarin het binnen nog erger re gent dan buiten. Vanzelfsprekend komt er tegelijkertijd 'n looncompensatie in het geding. Dat is nu eenmaal niet tegen te houden. Iedere ver hoging sluit een verhoging van iets an-j dei's in, tot in het oneindige. I Een werkgever wist mij te vertellen, dat hij dus eigelijk de huurverhoging van zijn personeel moet betalen en dat hij alleen maar kon zeggen, dat hij het beste er van hoopte en dat er nog maar een klein zuchtje nodig was om hem financieel de laan uit te helpen. Hij zou maar proberen, gelijk met zijn personeel, in de een of an dere „overbruggingsregeling" te komen. Toen ik hierboven schreef, dat de j ene verhoging de andere meebrengt, was dat niet helemaal naar waarheid. Want hoe gaat het aanstonds met de kleine pen sioentrekkers en met de kleine luyden, die van de rente van hun kapitaaltje nu al een hopeloze strijd tegen het armoede- spook leveren? Bij welke personen nooit iets af kan voor het minste of geringste extraatje? En hoe gaat het met de middenstand, bij welke groep in veel gevallen de huishuur reeds een te grote hap uit de ontvang sten slikt? Ik ben benieuwd wat voor compensatie voor deze groepen zal worden i uitgevon den. Men zou hen kunnen adviseren de buik riem nog maar een gaatje aan te trekken en meer te produceren.Ik stel me daar alleen niet zoveel van voor. We zullen maar afwachten welke belof ten tegen de komende verkiezingen wor den gelanceerd en dan maar stemmen op wie het meest belooft en 't minste vraagt. H. OEKMAN. contact te leggen. Te dien oinde werd daarom Dinsdagavond in de cantine var de Borduur- en Lingeri2fabri^k Kalden berg aan de Amersf Krtsestraa^* een bij eenkomst gehouden; welke druk%as be zocht. Tot de gasten van de Kring den o.m. onze Burgemeester, bestftb^H den of vertegenwooi'digers van de van Koophandel, het arbeidsburetxu\ de Amersfoortse fabrikantenkring, de Rijks waterstaat, het Economisch Technologisl^l instituut, de politie enz. De voorzitter, de heer J. N. A. Kochhein memoreerde in zijn welkomstwoord het ontstaan van de fabrikanten' Soesterberg, die de samenwerl voor de behartiging van allel ken, welke met de aanwezighei fabrikanten op deze plaats verll den. Geregeld komt men éénrr week bij elkaar en ook zal contacfl gezocht met andere fabrikanten Reeds gingen er verschillende del in vervulling. Zo zal er voor de kri betere aanwijzing komen in de ^tot iefoongids en zal de opening van liet kantoor vanaf 5 uur n.m. wordeiH breid. Vervolgens werd er een film vert van de bouw en opening der Borduni Lingeriefabriek Kaldenberg, opgeno. en samengesteld door het kringlid, de l. W. H. v. d. Broek. De interessante^fi waarin actie zit, geeft wel een ze« trouw beeld van de totstandkoming^^ deze modelinrichting, badend in eed van licht, een diepe tegenstelling vorj met haar voorgangster in Amersfoort^Cit voox'af ook nog op het doek verscheen waar men een tekort had aan ruimte^ licht. Het verdere gedeelte van deze in alle opzichten goed verzorgde avond was be stemd voor nadere kennismaking en on derlinge uitwisseling van gedachten. Daarna sprak de Burgemeester zijn dank uit voor de aanbieding van deze avond, die ongetwijfeld bevorderlijk zal zijn vooi de samenwerking tussen fabrikanten en autoriteiten. Ook de voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer Van Lonkhuyzen, achtte dit contact van groot belang. Met speciale dank aan de heer v. d. Broek voor het gebodene sloot de voorzitter deze avond. MEDISCHE DIENST. Dokter Van den Helm, Prins Alexander- weg 82, Huis ter Heide, zal Zondag a.s. de artsendienst waarnemen. FEESTAVOND VOLKSONDERIJS. De afdeling Soesterberg van Volksonder wijs geeft Zaterdag 5 April, aanvang 8 uur, voor leden en genodigden een feest avond in „Huis ten Halve". Het program ma wordt geheel verzorgd door de leerlin gen der school. Voor vliftige handen in bel schoonmaakgetijHamea-Gclei. Voetbal S.E.C. S.E.C. speelt Zondag te Bussum tegen B.F.C. We verwachten dat de Soestena- ren deze wedstrijd winnen en hun kan sen op de ere-titel zullen behouden. De opstelling van S.E.C. is als volgt: Doel: Van Breukelen. Achter: Balt'* Belt. Midden: Pureveen, Van en Westerveld. Voor, Das5" M. Maassen, Admiraal In verband met de derland vangt deze*y Verder spelen nog: 'Li te 12 uur.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1