Naar nieuwe markten, SOEST IN DE HOEK. Officiële Mededelingen. Voetbal Firma Fugers heropent haar zaak. DINSDAG 8 APRIL 1952. 30e JAARGANG No. 28. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2568 POSTGIRO No. 126156 Nederland is maar klein en de wereld groot. Het is werkelijk zoals we dat op school leer den met het oude versje: een stipje op de wereldkaart. Dat stipje i6 bijna een zwarte vlek wanneer we er de bevolkingsdichtheid op willen aangeven, waarin ontelbare mensen aanleiding vinden om hoofdschuddend te ver klaren dat er in ons land geen toekomst te vinden is. Maar daarmee zijn we het niet eens. Integendeel, een klein land met een ac tieve bevolking moet, wanneer het maar uit zwermt over de gehele wereld, altijd arbeids terrein vinden. Daarvoor is het lang niet nodig allemaal uit dit land weg te trekken, want men kan ook een bestaan opbouwen door van hier uit betrekkingen met de meest afgelegen landen te onderhouden. In feite heeft ons land dat de laatste eeuwen gedaan en is daar op zijn welvaart gebouwd. Naar verhouding zijn de huidige bestaans middelen binnen eigen grenzen veel ruimer dan in de Gouden Eeuw, toen een bevolking van misschien anderhalf millioen moest leven op een gebied dat in hoofdzaak bestond uit moerassen, meren, hoogvenen en heidevelden. Toen was er heel wat minder cultuurgrond beschikbaar en de oogsten waren maar matig. Het vee gaf veel minder melk dan tegen woordig en kunstmest was onbekend. Fabrie ken, zoals wij diekennen, had men niet en een schip van meer dan 500 ton werd beschouwd als een zeekasteel. Niettemin beleefden we toen de Gouden Eeuw, doordat destijds de wereld open lag voor iedere ondernemings gezinde zeevaarder of handelaar en doordat er een bijna onverzadigbare vraag was naar de zeldzame goederen uit Oosterse landen. Dat alles is totaal, maar dan ook totaal ver anderd. Er zijn geen vrije markten meer en op de afzetgebieden is het een gedrang van jewelste. Maar één ding is niet veranderd en dat is de ligging van Nederland. Die is nog altijd uitermate gunstig voor handel en ver keer. Ons land is eigenlijk weinig meer dan een uitmondingsgebied van de Kijn, de Maas en de Schelde aan de Noordzee. Daardoor liggen we in het centrum van het meest ge- industrialiseerde deel van West-Europa en bovendien in het centrum van de waterwegen, die deze gebieden verbinden. Tevens heeft deze ligging tengevolge dat Ne derland in het bijzonder zijn handels- en transportbedrijven heeft kunnen ontwikkelen. Wij hebben dus de ligging, de ervaring en voor het grootste deel de toerusting, die nodig zijn voor de ontplooiing van internationale activiteit. Maar we moeten zoeken naar nieuwe taken. Enkele eeuwen hebben we als het ware geleund op de beheersing van de Indische Archipel en nu we er aan moeten wennen, dat dit niet langer het geval is, wordt het zaak andere arbeidsgebieden te vinden. En die zijn er! Die zijn er zelfs volop. Afrika en Zuid- Amerika zijn gebieden, die nog aan het begin van hun ontwikkeling staan en waar voor de Nederlanders zeker wat te doen valt. Bij de laatste Jaarbeurs is de aandacht in het bijzonder gevestigd op Zuid-Amerika, of beter gezegd op Latijns-Amerika, want de bedoeling is alle Spaans en Portugees sprekende landen van het Amerikaanse gebied in nauwer con tact met ons land te brengen. Daaronder valt ook Mexico, een Noord-Amerikaans land, en Midden-Amerika, dat de beide Amerikaanse continenten verbindt. Welk een uitgestrekt heden men daar aantreft, blijkt wel uit het feit, dat Mexico 60 maal zo groot is als Neder land, doch een bevolking heeft, die slechts 2% maal zo talrijk is. Brazilië is nog dunner bevolkt, nl. 5 maal de bevolking van Neder land op een oppervlakte, die 250 maal ons grondgebied beslaat. Dergelijke verhoudingen treft men bij al deze landen aan. Daar is dus nog groei mogelijk, temeer doordat vele van deze landen rijk zijn aan mineralen, olie of landbouwproducten Wij moeten trachten Europese en vooral Ne derlandse goederen daarheen te brengen in ruil voor Zuid-Amerikaanse. Die ruil behoeft zich niet te beperken tot hetgeen ons eigen land kan aanbieden of tot hetgeen ons eigen land kan gebruiken. Wij kunnen ze bewerken, omzetten in andere goederen en aldus de Zuid-Amerikaanse grondstoffen dienstbaar maken aan onze behoefte aan arbeidsgelegen heid. Wij kunnen zorgen voor de doorvoer van goederen naar ons achterland en de uit voer uit die gebieden naar overzee. Dat is de normale taak van ons land. Wanneer we al les op alles zetten om Latijns-Amerika en ook Afrika zoveel mogelijk in onze arbeid te betrekken, dan zit daarin zeker voldoende compensatie voor de verliezen, die wij in Azië hebben geleden. Maassen had zich vrij gespeeld en zijn afgemeten voorzet werd door de toeschie tende Dasselaar uitstekend benut met 'n onverwachte kopbal. 01. B.F.C. diende direct van repliek met een serie aanvallen, waarbij de achterhoede van S.E.C., veelal versterkt door de mid denlinie, goed werk verrichtte. De veld- meerderheid van de thuisclub werd af gewisseld met gevaarlijke uitvallen der Soestenaren en een fel schot in het zij net, door O. Maassen afgevuurd, alsme de een hard schot van Loman naast het doel, hadden een waarschuwing kunnen zijn voor de Bussumse verdediging. In de 30e minuut, toen doelman Van Breuke- len uit positie was gespeeld, wist Belt met zijn hoofd de gelijkmaker te voorko men, door de bal uit de doelmond te kop pen. Vóór de rust aanbrak vergrootte S.E.C. de voorsprong met een doelpunt van Dasselaar, die een hoog schot, via de handen van de doelman in het net zag verdwijnen. 02. Na de rust kreeg de S.E.C.-verdediging weer handen vol werk, doch rustig en trapvast smoorde zij de Bussumse aan vallen. Na 10 minuten was het O. Maas sen, die de stand op 30 bracht met een hard diagonaal schot uit een scrimmage gelost. De tegenstand van de Bussummers werd hierna minder en kort na het derde doelpunt maakte M. Maassen van een fout in de achterhoede van B.F.C. ge bruik om onhoudbaar te scoren. 04. S.E.C. 5 won van Limvio 2 met 61. doen aan het hoofd der school. Gelegenheid tot het doen van aangifte wordt gegeven op Woensdag 23 April a.s., des avonds van 7 tot 9 uur, in het school gebouw aan de Verl. Schoolweg te Soes- terberg. BEKENDMAKING. Het hoofd van het Gemeentebestuur van Soest brengt ter algemene kennis, dat ge durende het tijdvak van 7 April tot en met 9 Mei a.s. ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage ligt een ont- werp-partiëlc herziening van het uitbrei dingsplan in hoofdzaak, geldende voor 't gedeelte der gemeente, gelegen ter Noor den van de spoorlijn Utrecht-Amersfoort. Gedurende genoemd tijdvak kunnen be langhebbenden bij de gemeenteraad be zwaren inbrengen. INSCHRIJVING LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE SCHOOL TE SOESTERBERG. Aan de ouders, die hun kinderen met in gang van 1 September a.s. onderwijs wen sen te doen geven aan bovengenoemde school, wordt verzocht hiervan opgave te 25 JAAR BIO-VACANTIEOORD. Vijf en twintig jaar geleden werd in Am sterdam de stichting Bio-vacantieoord op gericht door de afdeling Amsterdam van de Nederlandse Bioscoop Bond. Deze stichting, die in de Nederlandse bioscopen collecteert gedurende de Kerst en Paasweken, besteedt de gelden aan de verpleging van zwakke, behoeftige kinderen. Sinds 1933 bezit deze stichting een eigen koloniehuis, het „Russenduin" te Bergen aan Zee. Dit werk doet de stichting niet voor de kinderen van het bioscoop-personeel, zo als wel eens wordt gedacht, doch voor kinderen van 6 tot 14 jaar, welke op ad vies van de schoolarts of via de afdelin gen van het Centraal Genootschap, Ar menraden en Gemeentebesturen uit ge heel Nederland worden verpleegd. Van de ingezamelde collecte-gelden wordt 94 °/o voor het beoogde doel ge bruikt, daar het gehele bioscoop- en film bedrijf belangloos medewerkt. Er zijn plannen om te komen tot een tweede ko loniehuis voor kinderen, die herstellende zijn of behoed moeten worden voor een ernstige ziekte. Het bestuur van de Bioscoop-bond orga niseert, ter gelegenheid van dit 25-jarig bestaan in iedere bioscoop twee weken 'n collecte, waarvoor de belangstelling van iedere film-bezoeker wordt gevraagd. DE TORENSTRAAT. Enige tijd geleden hebben wij gemeld, dat „Soest Vooruit" de minister van Water staat had verzocht de dringend nodige verkeersverbeteringen in de Torenstraat te doen verrichten. De Torenstraat-winkeliers hebben ook niet stil gezeten. Ook zij hebben deze mi nister geschreven over de levensgevaar lijke situatie op deze straat. Deze winke liers hebben ook het Gemeentebestuur en de A.N.W.B. hierop attent gemaakt en om actie verzocht. Dezer dagen hebben de winkeliers ant woord ontvangen van Rijkswaterstaat. Hierin wordt medegedeeld, dat, „in ver band met gebrek aan fondsen", de verbe- S.E.C. BEHAALDE NUTTIGE OVERWINNING. Het is S.E.C. Zondag gelukt de kleine kans op het kampioenschap te behouden door te Bussum van B.F.C. met 04 te win nen. De Soestenaren kwamen met een gewij zigde opstelling binnen de krijtlijnen. Rechtsback Dasselaar was naar de links binnenplaats verhuisd, de jeugdige Van Breukelen stond onder de lat, terwijl het achtertrio gecompleteerd werd door Belt en Baltus. S.E.C. startte in hoog tempo en na vijf minuten werd een Soester aanval met een doelpunt bekroond. Linksbuiten O. hun recht komen. Vele bloemstukken vergezelden de geluk wensen van clientèle en relaties. De verbouwing werd uitgevoerd door de heer L. J. Rademaker alhier. De hierbij opgenomen foto's geven een beeld van 't interieur van de nieuwe zaak. Foto's „Astra", Soesterb.straat 106, Soest. Zaterdagmiddag werd onder grote belang stelling de zaak, waarin Fugers Radio en Fugers Rijwielen zijn gevestigd, her opend. Door een grondige verbouwing en res tauratie is dit pand aan de Kerkstraat vergroot en verfraaid, waardoor de arti kelen, welke deze firma's voeren, beter tot r. tering van de Torenstraat „helaas dit jaar" niet tot uitvoering kan komen. „De aandacht op de onderhavige gebrekkige toestand" bleef echter gevestigd en „al het mogelijke zal gedaan worden om een spoedige verbetering te bevorderen". VIER KALVEREN AAN DE LOOP. In de nacht van Zondag op Maandag wer den op de Prins Bernhardlaan vier kal veren aangetroffen. Zij werden door de politie opgevangen, waarna naar de eige naar werd gezocht. Het bleek de land bouwer H. te zijn, die zijn beesten in een hok op de Korte Melmweg had gestald. Verschillende tuinen waren inmiddels door de kalveren met een bezoek vereerd. JONGETJE ONDER RIJWIEL. Zaterdagmiddag reed een wielrijdster over de Nieuwstraat. Zij maakte gebruik van haar fietsbel om enige op de rijweg spelende kinderen te waarschuwen. Een der kinderen vluchtte bij het horen van de bel naar de verkeerde kant en liep te gen het rijwiel, waardoor de knaap tegen de grond sloeg. Het jongetje, de 5-jarige A. v. B„ werd met een lichte hersenschud ding naar de ouderlijke woning overge bracht. VOLKS-UNIVERSITEIT SOEST. Donderdagavond zette de heer A. Stokhof de Jong zijn causerie over zijn reis naar Italië voort. Spr. belichtte allereerst de overrompeling van het West-Romeinse rijk door de Bar baren en hoe intussen de Bizanthijnse kunst zich ontwikkelde met invloeden van Egypte, Klein-Azië, Syrië en het Hel lenisme. Duizend jaar hield de Bizantijn se cultuur stand in streng kerkelijke vorn en toonde een kunstmatig vasthoudei aan de overlevering en traditie. Eén der kenmerken was de Oosterse verfijning en de stijl van het Hofleven.Alles draagt 'n waardige en hoge uitdrukking, waarbij de zin voor het Oosterse ornament en het vrije afbeelden van het Hellenisme zich afwisselen. De bouwwerken worden ook beheerst door de Oosterse geest, zulks in tegenstelling met de Christelijke basiliek welke centraal-bouw met koepels wordt. In de kerken werden de gelovigen var het priesterkoor gescheiden door de Ikonostatis, waarop Ikonen zijn aange bracht volgens vaste regels. Marmer er mozaiek, dit laatste in overheersend goud wordt in het interieur toegepast. Spr. beschreef de bloeitijd tijdens het be wind van Keizer Justianus in de 6e eeuw en het ontstaan van de Hagea Sofia tt Constantinopel, welke kerk groter en rij ker moest worden dan alle reeds bestaan de kerken. Het interieur van deze kerk kreeg dan ook een eindloosheid, welke men nergens anders vindt. Eén van de belangrijke Bizanthijnse kerken, meer naar het Westen, is de San Marco te Ve netië. De vier laatste eeuwen van het Bizanthijnse rijk kenmerken zich door langzaam verval en verstarring, waarna tenslotte in 1453 de verovering volgde door de Turken. De Bizanthijnse kunst is van enorme invloed geweest voor het Westen. Over Ravenna en Venetië ging deze kunst naar Italië en vandaar naar West-Europa. Men kan in het Zuiden van ons land de sporen hiervan vinden, n.1. de Romaanse kerken. Met gekleurde lichtbeelden liet spr. de verschillende kerken zien, w.o. het prach tige Mozaleum van Galla Placilia, de doopkapel van de Orthodoxen en Adria- nen. Een goede indruk kreeg men van de schoonheid en rijkdom, welke architec tuur en beeldende kunst verenigden. Eén der aanwezigen, ingenieur Klaarwa- ter, alhier, dankte de spreker voor de be grijpelijke wijze, waarop hij deze materie had behandeld. E.H.B.O.-EXAMENS. Vrijdagavond deden een 15-tal cursisten van de 2-jarige E.H.B.O.-cursus examen in Hotel „De Gouden Ploeg". De geslaagden waren de dames: J. A. M. Meerding-Muller, C. ten Haaf, C. Rontel- tap, A. Quené, M. G. v. d. Velden, M. Th. J. v. d. Berg, C. J. M. van Wijk, A. P. de Bruyne en de heren J. van Hummel, A. Radstok, E. J. v. d. Berg, A. J. v. d. Deys- sel en J. van Steen. Dr. Imhoff feliciteerde de geslaagden en spoorde hen aan regelmatig te blijven oefenen. Dr. P. G. de Vos, voorzitter der E.H.B.O., dankte dr Imhoff voor diens medewer king, alsmede de doktoren P. Donker, H. J. Stroband, G. van Beurden en W. J. Schutte, de docenten van deze cursus. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau, Van Weedestraat, op Woensdag en Zaterdag, van 14 tot 16 uur. Kinderhandtas, muntbiljet van 1. schep, hoofddoek, kindertasje met twee portemonnaies, groen shawltje, postduif H 1952-890206, bruine jongenspet, dop v. benzinetank, gummibal, zwarte motor handschoen, 3 muntbiljetten van 1. pop, sleutels aan ring, passeerkaart van Philips en enige handschoenen. Een poosje geleden schreef ik, dat het, naar mijn mening, niet zo heel erg nodig was, dat de electriciteitsmaatschappijen met een voorstel kwamen om de tarieven nog een beetje hoger op te hijsen. Ik wees toen op de grote winsten, die de ze bedrijven wisten te maken en meende, dat hieruit de noodzaak tot verhoging niet sprak. Ja maar, werd toen gezegd, de kolen zijn zo vreselijk duur geworden en om dit te staven werden gelijktijdig de kolen voor huisbrand (on)behoorlijk in prijs ver hoogd. We hebben aan den lijve onder vonden, dat anthraciet van 9 gulden per mud er inderdaad behoorlijk inhakt en wanneer het weer ons deze winter niet 'n beetje had meegezeten, waren er nog et telijke tientjes méér door de schoorsteen gevlogen. De nieuwe verhoging der electriciteits- prijzen gaat nu inderdaad door binnen kort. Dat kan er in deze prettige tijd nog net bij en we zullen onze borst dus hebben nat te maken. Vrede kan ik daar niet mee hebben, nu in de Tweede Kamer aan de Minister vragen zijn gesteld over de laatste kolen- prijsverhoging. De vragensteller sprak zijn twijfel uit over de noodzakelijkheid van de prijsver hoging, daar alleen de Staatsmijnen over 1951 al een exploitatiewinst hebben ge maakt van ruim 25 millioen gulden, waar van ongeveer 17 millioen naar de staats kas vloeit. Wanneer men nu had gezegd, dat die 17 millioen gereserveerd zou worden voor het aanschaffen van nieuwe machine rieën, zou het een aanneembare rede zijn de kolenprijzen een fractie te verho gen. Nu voel ik deze kolen- en electriciteits- prxjzen verhoging als een onmiddellijke extra indirecte belasting, temeer, daar ik nog altijd het gevoel heb, dat er met de landsfinanciën niet wordt omgespion- gen zoals men dit met zijn eigen geld doet, wanneer je ze alle vijf bij elkaar hebt. H. OEKMAN. GESLAAGD. Dezer dagen slaagden als coupeuse Mevr. Stoltenhof en als costumière Mej. S. Boers. Beide dames werden opgeleid door da Modevakschool v. d. Linden, Duinweg. PINKY. De hoofdfilm, welke tot morgenavond in het City-Theater draait is niet „Dinky" doch „Pinky". Een kleine onduidelijkheid in de copy was oorzaak van deze fout in de advertentie van ons Vrijdagnummer. DAMCLUB „DE VARIANT". In de onderlinge competitie van deze club werden in de le afdeling slechts twee partijen gespeeld, die op hoog peil ston den. Ooms, de ongeslagen leider ontmoette Waal, die z'n oude vorm schijnt te hebben hervonden. Een spannende partij was de verwachting en hierin werd men niet te leurgesteld. Beide ontweken het klassieke genre en de partij ontwikkelde zich in flank spel, dat consequent werd gespeeld. Ooms dreigde het middenvak te gaan be heersen en Waal werd gedwongen tot randspel. Het scheen, dat Ooms in het middenspel gunstiger spel verkreeg, maar in hevige tijdnood wist zijn tegenstander toch het juiste antwoord te vinden door een tegenaanval op de korte vleugel op te bouwen. In een boeiend eindspel werd deze op hoog peil staande partij, die 4Vz uur duurde, remise. Ook de partij Van EsCollet eindigde in een verdeling der punten. Deze ontmoe ting stond ook op hoog peil, waarin de spelers geen risico namen en de partij een klassiek aanzien gaven. Collet nam het initiatief tot een aanval maar Van Es ver dedigde zich sterk. Toen in het eindspel beiden de damlijn wisten te bereiken, was voor beide spelers geen winst te behalen en was remise het slot. In de 2e afdeling was de grote verrassing de nederlaag van Liefhebber tegen Sjol- lema jr. Deze jeugdige speler verraste Liefhebber op een fraaie slagzet, die het lot der partij besliste. Niemantsverdriet verrichte het stoute stukje de sterk spelende Van Gelderen te verslaan, waardoor eerstgenoemde zijn kansen op promotie naar de le afdeling versterkte. Dielissen handhaafde zich aan de kop door Bulens te verslaan. Ook Van Gemert blijft bij de leiders. Hij versloeg Van Dijk. Flaman, na lange afwezigheid, boekte een overwinning op de jeugdige M. Jak. C. Jak kwam in het middenspel tegen De Jongh in het nadeel, maar wist toch nog een fortuinlijke remise te bewerkstelligen. Struyk behaalde een fraai resultaat door remise te spelen tegen Fl. Bremer. Dezelfde uitslag was de ontmoeting tus sen Nap en J. Bremer. Verrips kon het niet bolwerken tegen P. Bremer, die zich hierdoor bij de leiders voegde. Immer zeel en Elberse speelden een aantrekke lijke partij, waarin eerstgenoemde zegen- vierde.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1