Wat kunnen we doen tegen de roofovervallen? SOEST IN DE HOEK. Oificiële Mededelingen. Voor BRANDMELDING uitsluitend TELEFOON 3 3 33. DINSDAG 22 APRIL 1952. 30e JAARGANG No. 29. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 12615» Het zal iedereen opgevallen zijn, dat er de laatste tijd bedenkelijk veel roofovervallen in ons land plaats vinden. Aan een dergelijke mate van onveiligheid zijn we niet gewend. Wij waren er altijd trots op dat in Nederland struikroverijen of gewapende overvallen op burgers in hun woningen of winkels spora disch voorkwamen. Iedere Nederlander is ervan overtuigd dat in een goed geordend land dergelijke misdaden niet mogen gebeuren. Dit gevoel van veiligheid en van vertrouwen op de Nederlandse rechtsorde krijgt thans echter telkens zware schokken. Er gaat bijna geen week voorbij of ergens in ons land wordt al of niet met succes getracht rustige burgers onder gebruikmaking van geweld te beroven. Wanneer zoiets in de eerste jaren na de oorlog voorkwam, schreven we dat, waarschijnlijk terecht, toe aan de verwildering die iedere oorlog met zich meebrengt. Doch nu de oorlog alweer zeven jaar achter ons ligt, heeft dit argument veel van zijn kracht verloren. We hebben trouwens de indruk dat het aantal be rovingen eerder toe- dan afneemt. Wij zouden hieruit de conclusie moeten trekken, dat de morele normen van ons volk beginnen te dalen. Wij zijn ervan overtuigd dat de politie doet wat zij kan en in de meeste gevallen worden de misdadigers dan ook wel gepakt, doch dit alles is slechts straf na de zonde en daarmee brengt men de oorzaak van het verschijnsel der toenemende onveiligheid niet de wereld uit. De bestrijding zal moeten liggen in de wederopbouw van het moreel maar men zal dunkt ons verstandig doen ook de practische aanleiding tot dergelijke wandaden zoveel mogelijk te verminderen. Wij bedoelen dat er moet worden aangedrongen dat in het bij zonder alleenwonenden geen belangrijke be dragen aan geld met zich meedragen of in hun huis bewaren. Wanneer het bekend is, dat iemand vaak veel geld op zak heeft, dan lokt dat misdadige naturen aan als de honing pot de vliegen. Zelfs het vermoeden dat er ergens geld te vinden is, is dikwijls reeds ge noeg om misdadige plannen op te wekken. Dit moet een aansporing zijn om zo min moge lijk geld in huis te bewaren. Het heeft geen enkel nut om grote bedragen in zijn porte feuille te hebben of om het weg te stoppen in de linnenkast. De veiligste bergplaats is nog altijd buitenshuis gelegen en wel bij een Bank instelling. Of men nu naar een spaarbank gaat dan wel naar een boerenleenbank of een fili aal van een der grote bankiershuizen, bij de bank is het geld veilig. Het aantal gevallen waarin een bank tekort schiet in haar ver plichtingen is zo gering dat men dit bijna geen risico kan noemen. De kans op inbraak en beroving is veel groter. Wanneer men zijn geld bij de bank stort, is dat spoedig genoeg, vooral in kleine plaatsen, algemeen bekend en juist dit geeft de grootste bescherming tegen beroving. Wanneer men van iemand weet dat erbij hem toch niets te halen is, zal men hem heus wel ongemoeid laten. Beta lingen met behulp van chèques beginnen ook in ons land populairder te worden, waartoe vooral de postgirodienst veel heeft bijgedra gen. Het is dus niet nodig om veel contanten in zijn binnenzak te hebben. Het is merkwaardig zo onbekend vele mensen zijn met de diensten, die de banken kunnen verlenen. Men vertrouwt deze financiële in stellingen maar half, terwijl toch juist het af wikkelen van geldzaken over de banken of over de giro zoveel eenvoudiger is dan wan neer men het in contanten doet. Een merk waardig voorbeeld van onbekendheid met het bankwezen werd vermeld in de Raiffeisen- bode, het orgaan van de coöperatieve boe renleenbanken. Laat op een avond werd de redacteur kortgeleden aangehouden door een politieman ter controle van de papieren van de auto. De agent zag dat de wagen ten name stond van de Coöperatieve Raiffeisenbank, maar kon blijkbaar het woord „coöperatief' niet thuisbrengen en vroeg aan de bestuur der: „Wat is dat toch, die koperen Raiffeisen- SCHOUW. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op Woensdag 7 Mei a.s. zal worden gevoerd de schouw over de in de gemeente gele gen wegen, voetpaden, waterleidingen, bruggen, heulen, heggen enz. Belanghebbenden worden daarom herin nerd aan de artikelen van het Reglement op het Onderhoud en Gebruik der Wegen in de provincie Utrecht, waarbij de aan dacht er op wordt gevestigd, dat steeds blijkt, dat ten tijde van de schouwvoering geconstateerd moet worden dat niet al tijd aan de schouwplicht wordt voldaan. In een dergelijk geval zal worden opgetre den door het opmaken van een proces verbaal. bank"? De man achter het stuur had wel even moeite om niet te lachen, maar gaf de ijverige politieman een brochure, waarin hij kon lezen wat een coöperatieve boerenleenbank is en doet. Het zou misschien wel goed zijn als vele andere mensen dergelijke brochures la zen en iets meer wisten van de diensten, die banken in het algemeen kunnen verlenen. Aan de veiligheid ten plattelande zou dat zeker ten goede komen. Zaterdag j.1. is bij de N.D.S.M. te Amster dam een voor Braziliaanse rekening ge bouwde tanker van 20.000 ton te water gelaten. De tanker zal de naam „Goiaz" dragen. Naast de „Goiaz" ligt het zusterschip „Mi- nas Gerais", dat over twee maanden te water wordt gelaten. WEGVERBETERING BIJ DE ORANJEBOOM. Bij de avond is de toegang tot de weg Hilversum-Baam op het kruispunt met de rijksweg Amsterdam-Amersfoort, voor het verkeer komende uit de richting Amersfoort, moeilijk te vinden. De Toeristenbond A.N.W.B. heeft zich over deze gevaarlijke situatie tot de pro vinciale en de rijkswaterstaat gewend en heeft vernomen, dat een algemene ver betering van dit punt wordt voorbereid, mede in verband met de nabij het kruis punt uitmondende Generaal van Heutsz- laan. In afwachting van uitvoering van deze plannen is 'n tweetal door de Bond voor gestelde beveiligingen aangebracht. Er is namelijk een witte asstreep op de pro vinciale weg getrokken en een andere witte lijn geeft de noordelijke begren zing aan van deze weg. hetgeen de situa tie aanmerkelijk verduidelijkt. GROSLIJSTSTEMMING K.V.P. Zondag werd de groslijststemming gehou den, welke de volgorde van de candi- daten der K.V.P. bepalen op de kieslijs ten voor de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer. In onze gemeente werden uitgebracht 180 stemmen, waarvan 17 stemmen van on waarde. De rangorde van 1 tot en met 6 mocht worden bepaald. De resultaten waren (de cijfers duiden aan het aantal malen, dat de candidaat gekozen werd op de plaatsen 1 tot en met 6) Th. Hooy, 68, 8, 4, 4, 1, 4. Mag. Dr. J. G. Stokman, 7, 72, 4, 4, 4, 2. Ir. J. Penders, 41, 5, 56, 4, 2, 4. Mej. A. Nolte, 2, 4, 19, 60, 6, 6. N. J. Hooy- schuur, 0, 1, 4, 18, 60, 7. Jac. Groen, 3, 35, 3, 5, 12, 58. Mr. P. Brugman, 0, 1, 2, 3, 8, 9. Mevr. J. Luyckx-Sleijffer 0, 0,' 0, 4, F. v. d. Gun 0, 1, '3, 1, 4, 15. Ir. N. Molenaar, 0, 0, 0, 1, 3, 4. Mr. M. Custers, 0, 0, 1, 1, 3, 2. C. P. Clijnck 0, 23, 1, 13, 2, 2. J. M. v. Velzen, 0, 0, 0, 0, 0, 1. C. Bekkering 0, 13, 0, 1, 24, 0. S. C. de Bruin, 41, 0, 2, 4, 2, 3. J. Elders 0, 0, 0, li 0, 1. C. Hilhorst 2, 0, 19, 4, 2, 6. A. C. Rem meren 0, 0, 1, 4, 1, 0. H. Kolk 0, 0, 0, 3, 4. 0. Mr. Nolet 0, 0, 0, 2, 1, 3. Mevr. Rohling- Spanje 0, 0, 0, 0, 0, 0. Mr. Th. van Schaik 0, 0, 0, 27, 19, 1. Drs. J. Schiphorst 0, 0, 0, 0, 0, 26. W. Steinmetz, 0, 0, 14, 0, 1, 3. Jac. Weel, 0, 0, 0, 1, 0, 4. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau, Van Weedestraat, op Woensdag en Zaterdag, van 14 tot 16 uur. Portemonnaie met inhoud, zwart gelakt rechter kinderschoentje, kindertasje, pad vindersmes, rozenkrans, bruine portemon naie met inhoud, mondstuk van gasmas ker, kinderrijwiel, damesblouse, bruine lederen portemonnaie met inhoud, ball point, autoped, bril, boodschaptas, man telceintuur, duimstok, zilv. broche, bruin kinderwantje, rubber werkbroek, varken (beer), 3-wielig kinderfietsje, blauwe al pinopet, zilv. hanger, autoped, vulpot lood, hond (boxer), ring met drie sleutels, lorgnet in etui en kinderportemonnaie m. inhoud. KONINGINNEDAG EN KANKERBESTRIJDING. De viering van Koninginnedag, op 30 April a.s., zal in onze gemeente weer in het teken staan van de Kankerbestrijding. Ten bate van de afd. Soest van het Ko ningin Wilhelminafonds wordt 'n voet balwedstrijd gehouden op het S.E.C.-ter- rein aan de Bosstraat, tussen de eerste elftallen van 't Gooi en Vitesse. De Gooi-spelers zullen in deze wedstrijd de wisselbeker, welke door H.M. de Ko ningin vorig jaar beschikbaar werd ge steld, verdedigen. Deze wedstrijd, die te 2.30 uur aanvangt, wordt voorafgegaan door de wedstrijd S.E.C.Spakenburg, te 1.15 uur. Muzikale medewerking wordt deze mid dag verleend door het 100 man tellende muziekcorps ..Pieter Aafjes" uit Culem- borg. Het S.E.C.-terrein is, wat accomo- datie betreft, in de afgelopen weken be langrijk uitgebreid en biedt thans ruimte voor 12.000 bezoekers. ONZE LIEVERDJES. Een 14-jarige Soesternaar, die zich onledig hield met het kapot gooien van straat lantaarns op de Heuvelweg, werd door de politie in zijn kraag gepakt. De ouders krijgen de schade te betalen. DISTRICTS-WEDSTRIJDEN E.H.B.O. De afdeling Soest van de E.H.B.O., die dit jaar haar 25-jarig bestaan viert, heeft, in verband met dit jubileum, de organi satie van de jaarlijkse districts-wedstrij- den toegewezen gekregen. Deze districts-wedstrijden zullen gehou den worden op Zaterdag 26 April, te 2.30 uur, in het St. Jozefgebouw en hieraan wordt deelgenomen door de volgende E.H.B.O.-ploegen Amersfoort, Bilthoven- De Bilt, Breukelen, Eist, Houten, Leer- sum, De Meern, Neerlangbroek, Soest, Utrecht, Veenendaal, Woudenberg en Zeist. Deze 13 ploegen zullen op deze middag met elkaar wedijveren, om de titel, wel ke recht geeft uit te komen op de wed strijden om het landskampioenschap, die dit jaar te Vlissingen worden gehouden. De jury, welke Zaterdagmiddag de pres taties van deze 13 ploegen zal beoordelen, bestaat uit: dr L. Oterdoom te Hilversum, dr W. G. Beyerinek, bedrijfsarts van de N.S.F. te Hilversum en dr J. H. Hagen beek te Doorn, voorzitter van het di strict Utrecht. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld Indonesië en Nieuw Guinea m.s. „Oran je" (29 April). Ned. Antillen m.s. „Obe- ron" (28 April). Suriname „Stendor" (30 April). Canada m.s. „Noordam" (24 April). Australië en Nieuw Zeeland via Enge land (26 April). Zuid-Amerika m.s. „Al- dabi" (23 April). POLITIEAUTO KREEG BRAND. Zaterdagmorgen constateerde de inspec teur van politie, de heer H. Scholtmeijer, toen hij met de politie-stationcar op de Waldeck Pyrmontlaan reed, dat onder de motorkap brand was ontstaan. Hij wist de vlammen met een zakdoek te doven en door het lostrekken van de electrische be drading verder onheil te voorkomen. Bij het blussen liep de heer Scholtmeijer brandwonden op aan verschillende vin gers. Van de week hoorde ik op het perron van ons station iemand tegen zijn medereizi ger beweren, „dat ze die vent nu einde lijk te grazen hadden". Daar er in ons land voor meerdere lieden 'n potje op 't vuur staat en ik persoon lijk altijd nog interesse heb in zaken als Schallenberg, Menten en nog zo'n paar, was ik zo vrij mijn oren te spitsen. Met die vent, „die ze dan eindelijk te grazen hadden", werd bedoeld Kapitein Westerling van het Kon. Ned. Ind. Leger. De K.N.I.L.-kapitein, die zo snood was, direct na het sluiten van de Ronde Tafel Conferentie, voor zichzelf als vaststaand aan te nemen, dat er van enig federatief verband en het eerbiedigen van het zelf beschikkingsrecht der rijksdelen geen fluit terecht zou komen. Dat door de part ner in het verdrag de hele overeenkomst aan zijn voetzolen zou worden gelapt en toen in Bandoeng een huzarenstukje uit haalde op een ruim honderdvoudige overmacht, waarvan de betrokkenen nu nog met hun oren staan te klapperen. Dat was natuurlijk niet in orde, toegege ven, maar kapitein Westerling heeft toch wel bewezen, dat hij met zijn inzicht in de gang van zaken het grootste gedeelte van onze politieke kopstukken in Den Haag een paar jaar vooruit was. De Indonesische Regering, die door zijn optreden „gezicht had verloren" tegen over haar aanhang, diende een verzoek tot uitlevering in, voor het geval Wester ling in Nederland zou komen. Datzelfde verzoek deed zij ook aan België en Frank rijk, doch zonder succes. Nu is Westerling dan „gegrepen", maar na een verhoor door de rechter-commis- saris te Amsterdam weer op vrije voeten gesteld. U vraagt zich natuurlijk af waarom dan al dat lawaai met die arrestatie, die vooral de gemoederen in Indonesië weer op het kookpunt brengt, maar daar moet U zich maar niet in verdiepen. We zijn het er over eens, dat Westerling hier of daar de grenzen van het toelaat bare heeft overschreden. Of de man, die enige keren voor de M.W.O. werd voor gedragen, daarvoor zo moest worden opge jaagd, is een andere kwestie. Waar ik met m'n Soester verstand niet bij kan is, dat er Nederlandse Hogere Rechterlijke machtsdienaren zijn, die on middellijk hoger beroep tegen de vrijla ting van Westerling meenden te moeten aantekenen en daarmee de theoretische kans kregen, dat Westerling tóch uitge leverd zou worden. Al geloof ik daar per soonlijk niet in en al bestaat er geen uit leveringsovereenkomst met Indonesië, het gaat mij om de daad zelf. Over het voor de leeuwen gooien van Christenen in de tijden toen de Romeinen het voor het zeggen hadden, spreken we als „onbegrijpelijk" en „onmenselijk", maar in Nederland blijken nog mensen te zitten, die desnoods nog een stapje ver der willen gaan. H. OEKMAN. INBRAAK OP KAMPEERTERREIN. Zaterdagnacht is in een der zomerhuisjes, welke op het kampeerterrein nabij Soest- duinen staan, ingebroken. Onbekende da ders hebben het tentzeil, waarmede dit huisje was afgesloten, opengesneden en enige kledingstukken medegenomen. TERUG UIT KOREA. Naast de twee in ons vorig nummer reeds genoemde Korea-strijders keert ook de heer J. L. J. v. d. Bank, wonende Dorre- steinweg 41, met het s.s. „Devonshire", op 2 Mei a.s,, uit Korea terug. WIE DRAAGT DIE SCHADE Vrijdagavond zijn vijf personen veronge lukt, toen zij met hun rijwiel vanaf de Beukenlaan de Beetzlaan inreden. Op het snijpunt Laanstraat-Beetzlaan- Beukerdaan is men n.1. bezig de rijweg te herbestraten. .Een bord, waarop de aan duiding „afgesloten rijweg", voorzien van een lantaarn, moest het verkeer bedui den, dat verder gaan niet mogelijk was. Zaterdagavond stond dit bord onverlicht geheel aan de kant van de rijweg, met het gevolg, dat eerst de bromfietser v. O. uit Baarn tegen een hoop stenen botste en 'n ernstige val maakte. Per ziekenauto werd hij met een kaakfractuur naar het Baarn- se Ziekenhuis vervoerd. Later zijn nog vier wielrijders op dezelfde plaats gevallen, waardoor zij lichte ver wondingen en kledingschade opliepen. Naar de politie ons mededeelde hadden kwajongens de rode lantaarn gedoofd.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1