WEET U? Herdenking en Bevrijding* SOEST IN DE HOEK. DINSDAG 29 APRIL 1952. 30e JAARGANG No. 33. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post f 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2560 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 126156 Zaterdag 3 Mei en Maandag 5 Mei worden ook in onze gemeente gevierd als Her denkingsdag en Bevrijdingsdag. Het pro gramma voor deze twee dagen is als volgt: Zaterdag 3 Mei Herdenkingsdag. Te 3 uur heeft de jaarlijkse herdenking plaats op de fusilade-plaats op het vlieg veld Soesterberg. De Burgemeester ver richt de kranslegging. Medewerking wordt verleend door het Soesterberg's Gemengd Koor. Deelnemers aan deze her denking moeten zich verzamelen bij de ingang van het vliegveld. Te 6 uur wordt de nationale vlag halfstok gehesen en verzocht wordt café's enz. vanaf dit uur te sluiten en geen openba re vermakelijkheden te houden. Te kwart over 7 vertrekken weer van drie plaatsen de deelnemers aan de Stille Tocht, n.1. vanaf de Stationsweg, het punt Julianalaan-Wilhelminalaan en het punt Beetzlaan-Laanstraat. De deelnemers gaan dit jaar niet naar het kerkhof aan de Veldweg, doch naar 't rosarium, waar een kruis wordt opgericht. Vanaf 7.45 uur tot 7.59 uur luiden alle kerkklokken, waarna te 8 uur twee mi nuten stilte in acht wordt genomen. Het Mannenkoor „Apollo" verleent bij deze herdenking haar medewerking. Maandag 5 Mei, Bevrijdingsdag. Des middags te 2 uur wordt de jaarlijkse Wandelmars gehouden door de Soester verenigingen. Verzamelen te 2 uur bij het St. Joseph- gebouw, waarna te 2.30 uur de start volgt. De route is als volgt: Talmalaan, Rembrandtlaan, Prins Bernhardlaan, W. Pyrmontlaan, Beetzlaan, Koekoekweg, Laanstraat, Vinkenweg, Nieuwstraat, Ko- ninginnelaan. Burg. Grothestraat, Van Weedestraat, Steenhoffstraat. Te ongeveer 3.30 uur komen de deelne mende groepen voorbij het raadhuis en defileren daar voor het gemeentebestuur. De Harmonie P.V.O. verleent muzikale medewerking aan deze mars. Te 3-45 uur vindt nabij het raadhuis een opvoering plaats van 't wagenspel „Hoe de Schout aan de schandpaal kwam". Dit wagenspel treedt eveneens te ongeveer 5 uur op op 't plein van de school aan de Driehoeksweg. De Soester Knollenplukkers luisteren dit spel met muziek op. Des avonds, te ongeveer 8 uur, wordt 'n openlucht-dansfeest gehouden op het pleintje aan de Vinkenweg. Ongeveer drie kwartier later wordt dit dansfeest voortgezet op het pleintje voor het Postkantoor en weer ongeveer drie kwartier later zal men op het pleintje nabij de Soesterbergsestraat kunnen dan sen onder de vrolijke tonen van de Soes ter Knollenplukkers. „SOEST VOORUIT" IN ARNHEM. Voor de V.V.V. „Soest Vooruit" zal in de komende weken te Arnhem propaganda worden gemaakt. In een etalage op het Nieuwe Plein aldaar zullen foto's en ma quettes van Soest de aandacht trekken. Stichting „Veertig-vijf en veertig" Is het instituut in 't land, Dat de wonden tracht te helen Van de grote wereldbrand. Weet U wel wat deze Stichting Doet op velerlei gebied Weet U, dat zij noden lenigt En verlicht veel groot verdriet Weet U, dat er duizendtallen In ons kleine landje zijn, Die na veertig-vijf en veertig Lijden grote zorg en pijn Weet U hoeveel goede vaders Er toen zijn gefusilleerd Hoeveel vaderloze kinders Deze stichting adopteert Weet U hoeveel invaliden Nederland door d'oorlog telt Weet U, dat die mooie stichting Overal ter hulpe snelt Weet U, dat men dezer dagen Heel het land door collecteert Opdat 't hun, die zijn getroffen, Niet aan al te veel mankeert. Weet, dat „Veertig-vijf enveertig" Heeft veel zorg in deze tijd Weet, wat in de bus gaat is slechts: Ereschuld en "dankbaarheid E. VAN EEDEN. Morgen verjaart onze Koningin en nu on ze Landsvrouwe zo juist is teruggekeerd van haar grote reis door de Ver. Staten, maakt ons volk zich nog meer dan ande re jaren op om Haar morgen ten paleize te huldigen en te danken. DE VOETBALWEDSTRIJD OP KONINGINNEDAG. De opstelling van de beide ploegen, die op Koninginnedag op het S.E.C.-terrein zullen strijden om de wisselbeker, welke door H.M. de Koningin beschikbaar is ge steld, laten wij hieronder volgen: VITESSE De Bos. H. Herberts, Alberts, Van Voorst, Hendriks, Weyand, E. Jansen, Heijn, Meeuwsen, D. Herberts, G. Jansen. De Heus, v. d. Straten. Dè Boer, Poort, Remmers, Wiggemans, Bak, Westenberg, Horseling, Van Dam, Mosterd. 'T GOOI. Scheidsrechter is de heer Leo Horn Jr. te Bentveld. Grensrechters zijn de heren Bührmann en Saarloos. NIEUWE DIRIGENT. Het Gereformeerde Evangelisatie Koor „Laus Deo" te Soestduinen heeft per 1 Mei als dirigent aangesteld de heer A. B. v. d. Broek. DISTRICTSWEDSTRIJDEN VAN DE E.H.B.O. - SOEST WERD WINNAAR. De afdeling Soest van de Ned. Veren. E.H.B.O. organiseerde Zaterdagmiddag in het St. Joseph-gebouw districts-wedstrij- den, waaraan 10 E.H.B.O.-ploegen deel namen, met als resultaat, dat de afde ling Soest met de eerste prijs ging strij ken en dientengevolge 't district Utrecht zal vertegenwoordigen op de landelijke wedstrijden te Vlissingen, welke daar deze zomer worden gehouden. Het was de voorziter van de afdeling Soest, dr. P. G. de Vos, die des middags half drie, deze wedstrijdmiddag opende met een welkomstwoord, waarna dr. E. Oterdoom te Hilversum, voorzitter van het hoofdbestuur der E.H.B.O. en voor zitter van de jury van deze middag, de vele aanwezigen een uiteenzetting gaf van het te behandelen ongeval. Hierna kwamen de 10 deelnemende ploe gen stuk voor stuk ten tonele, om hun vaardigheid te demonstreren op twee „gewonden". Behalve de jury, bestaande uit Dr. Oter doom, dr. W. G. Beyerinck te Hilversum en dr. J. H. Hagenbeek te Doorn,, waren 0.m. aanwezig de Burgemeester, de vier artsen-docenten W. J. Schutte, G. v. Beur den, P. Donker en J. H. A. Rupert, alhier, dr. Pemis te Bilthoven, de directeur E.H. B.O. te Amsterdam, de heer H. v. Roon en afgevaardigden van verschillende ver enigingen. De werkwijze der verschillende ploegen liep volgens de jury nogal uiteen, het welk later bleek uit de puntenwaarde ring. Soest maakte een zeer goede indruk en was één der twee groepen, die de opdracht binnen de vastgestelde tijd ge heel volbracht. Te 7 uur werden de uitslagen door dr. Oterdoom bekend gemaakt. Deze luidde alsvolgt 1. Afd. Soest, 139 punten. Winnaar van de wisselbeker en van de Medaille van H.M. de Koningin met K. Lam en de dames Th. Regnery-v. d. Hoek en T. Hil- horst. 2. Afd. Zuilen, 111 punten. C. Koning, A. Huising en G. Hoedeman. 3 Afd. Breukelen, 108 punten. A. v. d. Schaft, Mej. J. Heger en F. Aalders. 4. Afd. Eist, 107 punten. G. Knegtjens, J. v. d. Berg en H. v. d. Wijl. 5. Afd. De Meern, 96 punten. G. W. Staal, L. G. van Reenen en A. Peek. 6. Afd. Neerlangbroek, 95 punten. J. van Reuier, J. Marchal en Mej. M. Bos. 7. Afd. Veenendaal, 86 punten. C. Scher- renberg, Mej. J. v. d. Bos en Mej. Konis. 8. Afd. Bilthoven, 77 punten. Y. Kuiper- v. d. Baaren, Mevr. Weederpelt en J. H. Gullekens. 9. Afd. Utrecht, 61 punten. J. Koet, W. M. de Water en Mej. A. M. de Water. 10. Afd. Houten, 42 punten, P. Scholts, Mej. J. de Veen en Mej. J. Jongerius. De afdelingen Amersfoort, Leersum en Woudenberg waren niet opgekomen. De le leidersprijs kreeg de heer K. Lam van de afd. Soest met 37 punten. De heer A. v. d. Schaft van de afdeling Breukelen behaalde de 2e prijs met 36 punten. Dr. Oterdoom hield alvorens deze bijeen komst te beëindigen een leerzame ver handeling over de gemaakte fouten en dankte de afd. Soest voor de perfecte organisatie. BENOEMD. Voor de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers, afd. Utrecht en 't Gooi, is als propagandist aangesteld de heer Th. J. W. Rasch alhier. DE DRIEKAART TREKT VELEN NAAR SOEST. Naar wij van de zijde der exploitanten vernemen zijn nu reeds 20.000 volwasse nen en 30.000 kinderen als houders van 'n „Driekaart geboekt. Deze driekaart be oogt een „kant-en-klaar bezoek" aan Soest, georganiseerd door Soesterflora, Kamp- lust en Natuurbad, Dit sterk geactiveerde dagbezoek zal uiteraard ook aan andere zaken voordeel opleveren. RADIO-OORLOG. Het boterde al geruime tijd niet erg tus sen J. M. alhier en de bij hem inwonende G. de B. Het geschilpunt lag daarbij nu eens niet in de keuken, maar in het ge bruik van de radio. Beide partijen had den n.1. de gewoonte het instrument kei hard aan te zetten de benedenbewoner omdat hij een tikje doof was en de bo venbewoner omdat hij door het geluid van zijn onderbuur werd gehinderd. In de avond van 27 Januari j.1. stond de radio beneden weer keihard en gaf een lustige mars ten beste. De bovenbewoner, die niet voor zijn buurman wilde onder doen, had eveneens de knop in de eind stand gedraaid, maar alsof dat nog niet voldoende was begeleidde hij de muziek met voetgetrappel. Het geluid van een of ander was zo hevig, dat het dochtertje van de bovenbuur op een gegeven moment van haar stoel viel. Door deze vrij he vige bons op de vloer geraakte de elec- trische geleidingen in het huis kapot en zat het gehele muziicale gezelschap ifi het donker, terwijl de muziek plotseling verstomde. De bovenbewoner spoedde zich naar be neden om te zien wat er aan de hand was, doch geraakte in de gang bij schijn sel van een sigaretten-aansteker slaags met zijn benedenbuur, voornoemde M., waarbij hij nogal rake klappen opliep. Het slot van dit radio-drama speelde Vrijdag j.1. voor de Utrechtse Politierech ter, die de hardhandige huisheer tot drie weken gevangenisstraf veroordeelde, waar van twee weken voorwaardelijk. „Dat betekent één week brommen en twee weken voor de boeg, als er weer zo iets gebeurt, wat niet in orde is", legde de rechter hem uit. Zodat de finale een ware dissonant voor de muziekliefhebber betekent. Een tijd geleden beweerde ik op deze plek, dat wij in de kwestie, welke wij indertijd met het huidige Indonesië hadden, door onze geallieerde vrienden, Amerika en Engeland, in een zeer ongunstige positie waren gemanoeuvreerd. Het waarom doet nu achteraf weinig meer terzake. Ieder mag dit voor zichzelf gissen. Laten we maar niet verder gaan dan geloven, dat wij te klein werden bevonden voor zo iets groots als Ned. Indië destijds was. Ik gaf toen als mijn mening over de on welwillende houding van Amerika, dat wij in het Atlantische Pact een positie in namen, waardoor het mogelijk was de in menging te verzachten, zo niet helemaal af te wenden. Een blik op de landkaart van West-Europa kan iedereen duidelijk ma ken, waar de zwakke stee kan komen te zitten. Ik heb toen naar aanleiding van die be wering nogal wat te horen gekregen, va riërend van „geschift zijn" tot het praten over dingen waarvan ik geen verstand heb. Er werd door haast allen beweerd, dat, wanneer we in de kwestie Indonesië ook maar iets onwelgevalligs deden, on middellijk de Marshall-hulp e.d. niet meer zou worden verstrekt. Ik was het daar niet mee eens. Daarvoor is onze plaats in de Atlantische kring te uniek. Afgelopen week heeft U allen in de dag bladen iets kunnen lezen, dat m'n mening onderschrijft. Denkt U nu niet, dat ik blij ben gelijk te hebben gekregen. Integendeel. Eens te meer voel ik spijt, dat wij op dat moment geen regering hadden, die het belang èn van Nederland èn van Indonesië zagen. Wat bleek nu vorige week Wij leverden in 1949 strategische bullen aan Polen en in Amerika gingen stemmen op om ons voor straf uit te sluiten van economische hulp. President Truman wimpelde dat ech ter af, omdat de West-Europese defensie daardoor te veel geschaad zou kunnen worden. Nu werd er door President Truman wel vergoeilijkend bijverteld, dat 't niet van die vreselijk strategische goederen waren en dat het maar een nalevering was, maar dat was m.i. een doekje voor het bloeden. Nu vindt U misschien, dat dit oude koeien uit de sloot halen is, doch dat is niet he lemaal waar, want we hebben nog meer grond om „weg te schenken" en ik vind, dat we nu wel een beetje zuinig moeten worden op de restantjes. H. OEKMAN. TONEELAVOND „ONS GENOEGEN" De toneelvereniging „Ons Genoegen" gaf Zaterdagavond, in hotel „Eemland", een toneelavond, waarvoor grote belangstel ling bestond. Niet alleen waren vele Soes- tenaren getuige van de opvoering „Maaike", een spel van de zee in drie bedrijven van Rosista Peters, doch ook waren aanwezig bestuursleden en jury leden van de Ned. Amateur Toneel-Unie, die op deze avond de prestatie van „Ons Genoegen" hebben beoordeeld, zulks in verband met het nationale concours, waar aan ook „Ons Genoegen" deelneemt. Na het welkomstwoord van de heer De Neef volgde een uitstekende opvoering onder regie van Jac. Kamerbeek. Het talrijk gehoor werd door het goede spel der uitvoerenden uitermate geboeid, terwijl aankleding, kap- en grimewerk tot het succes bijdroegen. De hoofdrolvertolkers, Mej. F. Roelofs, Mej. A. Hogervorst en de heren J. Zeg- gelaar en G. Westerveld, waren zeer goed op dreef en werden uitstekend bijgestaan door A. Gaasbeek, G. H. v. d. Broek, L. Wortel, Mevr. N. Geytenbeek-Meesters, W. Daselaar, Mevr. v. Boeyen-Kruitbos, Mej. J. den Besten en B. v. Kooy. De heer Neef dankte aan het einde alle medewerkenden, waarbij de dames bloe men kregen. De Zingende Broertjes en Zusjes oogst ten voor en na de pauze groot succes met hun nieuwe liedjes. RIJWIELDIEF KREEG LEKKE BAND. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag werd de rijwielbewaarplaats aan station Soestdijk opengebroken en een aldaar ge stald herenrijwiel ontvreemd. Dank zij het feit, dat de dief op zijn vlucht met dit rijwiel bandenpech kreeg, kreeg de eigenaar van het rijwiel zijn eigendom weer terug. Dit rijwiel werd n.1. des Za terdagsmorgens op het Kerkpad terug gevonden. Dezelfde rijwieldief heeft vermoedelijk de moed niet opgegeven, want in dezelfde nacht werd een herenrijwiel gestolen uit een schuur, staande achter Café „De Viersprong" op de Birkstraat.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1