Churchill en Kapitein Carlsen Happy-day! Voor hen die vielen. IN DE HOEK. SOEST Niets is goed genoeg voor baby. Officiële Mededelingen. Voorkom infectie en ruwe huid. Houdt zijn kleertjes schoon en zacht. DINSDAG 6 MEI 1952. 30e JAARGANG No. 35. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT Abonn per kwart, f 1.85 - per post 2.00 35 Zoals men weet gaat het Engeland niet naar den vleze. Het aantal werklozen is het afge lopen half jaar gestegen van 290.000 tot onge veer 450.000; de exportmoeilijkheden nemen toe en de regering ziet zich genoodzaakt zwaardere lasten op het bedrijfsleven en op de verbruikers te leggen. Dit zou nog niet verontrustend zijn, wanneer men in de naaste toekomst een belangrijke verbetering kon verwachten, doch het ziet er naar uit dat dit voorlopig een vrome wens zal blijven. In de gehele wereld beginnen zich crisisverschijn selen te vertonen met het gevolg dat aller- wege de uitvoer moeilijker wordt en de werk loosheid toeneemt. Zelfs de bewapeningscam pagne heeft daarin nog geen verandering kun nen brengen. Onder deze omstandigheden hebben de Engelse kiezers, voor zover zij ter stembus zijn gegaan, zich tegen de conser vatieve regering uitgesproken en als gevolg daarvan heeft men de positie van Churchill vergeleken met die van de roemruchte kapi tein Carlsen. Men bedoelt ermee dat het En gelse schip van staat ook zwaar slagzij maakt en nagenoeg onbestuurbaar wordt, terwijl het de vraag is of het de hardnekkige kapitein zal gelukken schip en lading behouden in de haven te brengen. Het beeld is niet onaardig gevonden, maar het is niet helemaal billijk. Churchill nam de schuit over toen de schade al was opgetreden en de slagzij al bestond en de verergering van de toestand is niet zijn schuld doch een gevolg van hetgeen voordien was geschied. De kiezers houden daarmee echter geen reke ning en oordelen alleen over de toestand van vandaag, die inderdaad zorgelijk is. Het is eigenlijk vreemd dat Engeland er zo slecht voorstaat, want het is nog altijd het centrum van een wereldrijk. Daartoe beho ren Canada, Zuid-Afrika, Australië en Nieuw- Zeeland, vele koloniën, zoals de uitgestrekte gebieden in Centraal- en Oost-Afrika, terwijl andere enorme landen zoals India, Pakistan, Ceylon en Malakka in losser verband nog maken. Bovendien is Engeland nog aKijd 'de belangrijkste zeevarende natie en is zijn eigen industrie een van de grootste ter wereld. Hoe komt het nu dat een dergelijk land econo misch zo kwetsbaar is? Ook hiervoor zijn verschillende verklaringen aan te voeren. Een der belangrijkste is dat de landen, die voorheen grote afnemers van Britse producten waren, thans door interne moeilijkheden niet meer op dezelfde voet handel kunnen drijven. Dit geldt bijv. voor India en Pakistan en door andere oorzaken voor Argentinië. Een tweede oorzaak is dat de Engelse producten voor Europa te duur zijn. Het gevolg daarvan is bijv. dat Neder land liever auto's koopt in Duitsland en Frankrijk dan in Engeland en dit zelfde ver schijnsel vindt men bij vele andere in dustriële producten terug. Daardoor wordt het voor de Engelsen steeds moeilijker hun uitvoer te handhaven, terwijl hun binnen landse markt wegens tekort aan inkomsten niet voldoende buitenlandse producten kan opnemen. Daarop volgen dan weer invoerbe perkingen, die o.a. onze exporteurs van land bouwproducten grote schade berokkenen. Het feit, dat de Engelse productiekosten zo hoog zijn is een merkwaardigheid op zich- TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 zelf, want in geen enkel land zijn de subsi dies op levensmiddelen ooit zo hoog geweest als juist in Engeland. Tot voor kort kostten de boter en de kaas daar nag niet de helft van hetgeen wij er in Nederland voor beta len. Deze subsidiepolitiek moest de lonen laag houden, maar dit is niet voldoende geble ken om ook de productiekosten laag te doen blijven. Wanneer men n.1. de lonen kunst matig laag houdt verdwijnt voor de bedrijven de prikkel om de productiviteit per arbeider op te voeren, waardoor het eindproduct toch te duur wordt. De rationalisatie blijft achter bij de technische ontwikkeling in andere lan den, de arbeidsprestatie wordt daardoor in het algemeen te gering en dit verklaart dat ondanks subsidies, die de draagkracht van de schatkist bijna te boven gaan, de Engelse industrie toch niet in voldoende mate kan concurreren. Men heeft met zachte midde len, zoals het spreekwoord zegt, stinkende wonden gemaakt. Dit ging redelijk goed zo lang we leefden in een tijd van inflatie, d.w.z. zo lang de prijzen regelmatig bleven stijgen, doch nu de uitputting van het staatscrediet samenvalt met het intreden van de deflatie d.w.z. van een periode met dalende prijzen, loopt het systeem vast. Dit is geen toevallig heid, want de deflatie treedt in zodra de staat zijn inflatiepolitiek niet meer kan voortzetten. Nu is de regering genoodzaakt onpopulaire maatregelen te nemen, maar wil men op den duur tot betere toestanden komen, dan zal het Engelse volk door de zure appel heen moeten bijten. Iets wat trouwens ook in andere Euro pese landen onvermijdelijk wordt. Nu de dag van de bevrijding Gisteren weer is gevierd, Zien we dat door vele dingen Onze vrijheid wordt ontsierd. Voor heel vele Nederlanders Gaat het om materieel, Maar vele jonge, stoere kerels Missen zo ontzettend veel. Denk aan de herstellingsoorden, Waardenburg in 't Doornse dal, Denk aan al de invaliden, Die er zijn in Oog en Al. Jonge kerels, zonder benen, Velen hunner zijn er blind, Nameloos is de ellende, Die men bij die mannen vindt. Daarom valt het zo te loven, Dat de Bond nam het besluit, Stuur die jongens deze zomer Heerlijk eens een dagje uit Voor de slachtoffers van d'oorlog Klopt men eerstdaags bij U aan. Laat ze eens één enkel dagje Samen fijn genieten gaan. Helpt de invalide jongens, Geef de blinden hun lectuur, Want zij gingen voor de vrijheid Van ons allen door het vuur Breng een lichtstraal in het donker, Waarin velen zijn gehuld, Want door hulp aan deze jongens Wordt hun hart met vreugd' vervuld. Toon Uw dank en Uw waardering, Steunt de sympathieke bond En betaal de tol voor 't voorrecht, Dat gij Goddank zijtgezond E. VAN EEDEN. Bond van de Ned. Mil. Oorlogslacht offers Utrecht-'t Gooi. Voor hen, die vielen in het tijdvak 1940- '45, in de strijd tegen onrecht en geweld, werd Zaterdag in Soest driemaal een bij eenkomst georganiseerd ter herinnering en overdenking. Op drie verschillende plaatsen werd ge- apelleerd aan het verleden, dat in al zijn verschrikking even weer tastbaar werd. Zo waren we Zaterdagmiddag, te 3 uur, op DE FUSILADE-PLAATS «RwSOESTERBERG, gelaten. Op de plaats waar zij vielen, had een erewacht van 7 militairen, onder commando van le Luitenant Van Doesen, zich opgesteld toen de lange stoet van deelnemers aan de herdinking naderde. Familieleden der gevallenen, leden van de oormalige illegaliteit, de Burgemeester en zijn echtgenote, de Commandant van de Vliegbasis, Luit.-Kol. Van Rooy, groe pen padvinders en padvindsters en vele anderen, stelden zich op rondom het gro- te kruis. De heer J. W. Ooms hield het dodenappèl, waarna 2 minuten stilte in acht werd genomen. Het Soesterbergs Gemengd Koor zong hierna „Ecce quo modo moritur" en na deze zang hechtte de Burgemeester, na mens het Gemeentebestuur, een grote krans aan het kruis. Vele anderen legden daarna aan de voet van het kruis hun bloemen neer. Met een défilé langs het kruis nam deze plechtigheid een einde. A. F. SCHREUDER HERDACHT. Te half zeven vond in de hal van het po litiebureau de jaarlijkse herdenking plaats van het overlijden van de voormalige corpschef der Soester politie, inspecteur A. F. Schreuder. Deze behoorde tot de eerste 77 Nederlandse slachtoffers en stierf op 2 Nov. 1942 te Neuengamme. Deze herdenking had plaats in tegenwoor digheid van het bijna voltallige corps, waaronder allen, die onder de heer Schreuder hebben gediend, alsmede Me vrouw Schreuder-Maltha en haar zoon, de heer F. Schreuder. De corpschef, de hoofdinspecteur C. van Es, herdacht bij de plaquette, waarop de beeltenis van de overledene is vereeu wigd, de heer Schreuder, die de beste ja ren van zijn leven (1928 tot 1942) aan het politiewezen te Soest gaf. Na twee minuten stilte hechtte de heer Van Es, namens het corps, een krans van rode en witte bloemen aan de plaquette, waarna ook mevr. Schreuder bloemen plaatste bij de beeltenis van haar echt genote. IN HET ROSARIUM. Het rosarium, waarin het monument voor de gevallenen nog moet verrijzen en waarin, in afwijking van andere jaren, t houten kruis was geplaatst, was nu de plaats van samenkomst van de stille toch ten, welke vanaf drie plaatsen in onze gemeente werden gehouden. Terwijl de kerkklokken hun klanken in de avondlucht verstrooiden, naderden de deelnemers der drie tochten. Het voltallige gemeentebestuur, personen uit de voormalige illegaliteit, familie leden van oorlogslachtoffers en vele anderen waren aanwezig en nadat vele bloemen aan de voet van het kruis waren neergelegd, werd te 8 uur de twee minu ten stilte in acht genomen. Tot slot zong „Apollo" het „Ecce quo mo do moritur" en „Beati mortui", waarme de deze plechtigheid een einde nam. Op de begraafplaats te Loenen op de Ve- luwe is Vrijdagmiddag een Monument onthuld ter herdenking van de „Onbe kende Verzetstrijder". Door een dame, weduwe van een ver zetstrijder, wordt het monument onthult. Rechts onderaan op de foto Dr. Beel HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest, brengen, overeenkomstig het bepaalde bij artikel 6 der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter secretarie van Soest ter le. C. A. Thomas Jr., 'Soestdijkse~wêg nr. 3, De Bilt, om vergunning tot het op richten van een magazijn t.b.v. zijn groot handel in schoonmaakartikelen benevens een werkplaats voor wasbereiding en ■verwerking in het perceel Eieendomweg 104, kadastraal bekend gemeente sectie G, nr's. 3964 en 3965. 2e NV Aardewerkfabriek „Het Sticht", Postweg 41, Soesterberg, om vergunning tot het oprichten van een aardewerkfa briek, waarin zullen zijn geplaatst 2 elec- tro-motoren van elk 1 p.k. en 2 electrische ovens met een vermogen van elk 32 K.W., in het perceel, gelegen aan de Postweg nr. 41 kadastraal bekend in sectie E nr. 2149. Op Dinsdag 20 Mei 1952 zal gelegenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoe ken in te brengen, Daartoe zal op die dag, des voormiddags, resp. half elf en elf uur, ter gemeente-secretarie zitting worden ge houden. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest, gelet op het bepaalde in artikel 6 der Hinderwet, brengen ter kennis van be langhebbenden, dat aan hun College zijn de VLIEGVELD-BEWAKING DOOR HONDEN. Zoals ook in Amerika, Canada en Enge land gebruikelijk is, zijn per 1 Mei hon den ingeschakeld voor de bewaking van het vliegveld Soesterberg. Manschappen van de L.S.K. zijn met hun honden opgeleid voor dit soort bewaking, waardoor de honden aan hun eigen „baas" zijn gewend, wiens intructies alleen door de hond worden opgevolgd. Deze proefneming met honden is een ge- deze Poef^uia^ ilflWSïS: terreinen in Nederland worden uitgerust met dergelijke honden. DE SPOORWEGOVERGANG SOESTDIJK GEREED. ïing^^it'daê' te 5 uur, was de verbre- Van Weedestraat, nabij sfaHÖirt»~Qo_sle een feit. Zonder enig vertoon leverde de aanne mer zijn werk op en verkreeg onze ge meente 'n belangrijke verkeersverbetering. Door de plaatsing van 4 afsluitbomen, elk 10 meter lang, is deze overweg op een totaal breedte van 20 meter gebracht, waardoorde rijwiel- en voetpaden konden worden doorgetrokken. Op het station zijn twee draai-installaties aangebracht, door middel waarvan de bomen worden neergelaten of opgedraaid, zijl het( dat- deze installatie pas kan werken, neer de flikkerlichten branden. Nadat de flikkerlichten 11 tot 14 secon den hun dienst doen kunnen de afsluitbo men pas worden gesloten. De flikkerlichten zijn ten getale van zes stuks geplaatst, n.1. aan weerszijden van de spoorwegovergang 4 rode lichten (aan Dat was me de vorige week ook wat, om bij alle feestvreugde voor Koninginnedag nog te vernemen, dat de belastingen voor de meeste weeldeartikelen zo drastisch verlaagd zouden worden. Daar tevens een verlaging van de room- boterprijs werd aangekondigd, alsmede zomerprijzen voor de brandstof, was dat allemaal bij elkaar haast reden om in een feeststemming te komen. Weliswaar had ik persoonlijk liever een verlaging van de inkomstenbelasting ge zien, maar je kan niet alles te gelijk heb ben. Dat de prijzen voor anthraciet op record hoogte worden gehandhaafd en dat de roomboter voor mij, ondanks de verlaging, toch nog maar toekomstmuziek blijft, mag de pret niet drukken. Wat me wel een beetje dwars zit is, dat de P.U.E.M. met die prijsverhogingen zo helemaal uit de toon valt. Nog niet te vreden met de verhoging der stroomta- rieven, meenden zij ook nog te moeten overgaan tot een verhoging van de meter- huur, boilerhuur en vastrecht, met het liefst maar 25 °/o. Hierbij kwam nog de onprettige mede deling, dat de prijsbeheersing op dit ge bied had opgehouden te bestaan, zodat, wanneer ik de zaak goed aanvoel, ons op dat punt nog meer onwelkome grap pen te wachten staan. Nu voel ik over het algemeen niet veel voor prijsbeheersing, maar voor dit soort „wegbereidende uitlatingen" van een mo nopolie-positie innemende maatschappij, toch nog minder. Het lijkt er nu veel op, dat, wanneer ik ruim 200 gulden bespaar bij het aanko pen van een televisietoestel, mij dat geld, via een andere weg, weer ontfutseld wordt. Maar daar de kans zeer groot is, dat ik geen televisietoestel kan kopen, geen goedkopere sigaren kan gaan roken, perse geen roomboter op zelfs deze „lage" prijs kan bekostigen en vanwege mijn haard op de niet-verlaagde anthraciet ben heb blij gemaakt met een dooie mus. Mocht het zijn, dat deze berichten als 'n verkiezingsstunt zijn bedoeld, is dat, wat mij betreft, boter aan de galg ge smeerd. H. OEKMAN. toegezonden de stukken, betreffende de t^i nabq uitbreiding door de Minister van Oorlog OT, „ahii bet. Dostkan- uitbreiding van de schietbanen te Soesterberg, gele gen op het perceel, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie E, nr. 2411 (ged.) en dat op Maandag 26 Mei 1952, des voor middags elf uur, gelegenheid is om, ten overstaan van een Commissie uit het Col lege van Gedeputeerde Staten van Utr., in het Provinciehuis, Achter St. Pieter nr. 20, aldaar, bezwaren tegen het oprichten van genoemde inrichting in te brengen en dat gemelde stukken gedurende 14 da gen, vanaf heden ter secretarie dezer ge meente ter inzage liggen. Soest, 6 Mei 1952. het politiebureau en nabij het postkan toor twee oranje flikkerlichten zijn ge- plaatst, welke dus ongeveer 50 meter te voren de weggebruiker opmerkzaam ma ken op de op handen zijnde afsluiting van de overweg. Wielrijders en voetgangers behoeven zich door deze verbreding niet meer tussen het snelverkeer te wringen en kunnen hun eigen pad volgen vanaf de Van Weede straat en de Steenhoffstraat. Behalve een rij witte stenen worden de rijwiel- en voetpaden van de rijweg ge scheiden door de ijzeren palen, waaraan Er wordt genaaid, gebreid, gehaakt voor baby's uitzetje. Niets is immers goed genoeg voor de kleine wereldburger en juist daarom, moeders, moet U er ook op letten, waarmee U die witte wolle tjes, die beeldige rose en bleue truitjes van Uw kindje reinigt. Behandel ze steeds met de grootste zorg en was ze daarom uitsluitend in het zachte, alkalivrije Castella Wolwas met „Kleur Actief", óók reeds voor de geboorte Alleen dan blijft de wol licht als dons, voelt soepel aan en ziet er uit als nieuw. Dank zij het alkalivrije Castella Wolwas met „Kleur Actief" bestaat er immers geen gevaar meer voor krimpen en ver vilten. Ook de lelijke, doffe aanslag, die zeep en gewone wasmiddelen zo vaak veroorzaken, blijft hierdoor geheel ach terwege. Het „Kleur Actief houdt bovendien de kleuren frisser en hel derder dan ooit Natuurlijk San behalve baby's garderobe ook Uw eigen kleding van deze belangrijke voordelen profite- ren. Zonder een zweem van angst voor eventuele schadelijke gevolgen, kunt U nu Uw eigen mooie jumpers of vesten en ook tere zijden kledingstukken in het schuimend sop onderdompelen. Het alkalivrije Castella Wolwas met „Kleur Actief" (rose pak) is voor een huisvrouw een even grote hulp op was dag als het Castella voor de Gezinswas met „Actief Wit" (blauwe pak). Het zorgt' voor een grondige reiniging en schaadt de tere weefsels niet. zijden kledingstukken gaan viermaal zo lang mee. 'scfiuVirrk ic--hevesti2d. waarop de waar de de maximum hoogte, wa&mcm-< de hoogspanningsdraden kan passeren. Het heeft heel wat voeten in aarde gehad, voor de spoorwegen tot deze verbetering overgingen. Voor enig officieel betoon scheen br) het gemeentebestuur geen aanleiding te be staan. Overigens schijnt men het nog niet eens te zijn voor welke instantie de aanzien lijke kosten komen, welke met deze ver betering zijn gemoeid. LAWNTENNISCLUB „SOEST". De resultaten van Zondag waren: Soest 1Dash 8 80. Dames enkelspel: Mevr. Goedkoop—Mevr. H. Tamzer 6-1, 6-3. Mej. M. Segers Mej. H. Vuurmans 61, 6-0. Heren enkelspel: dr M. Lay—T. Tamzer 6-4, 6-2. A. W. SchuuringW. J. Thieme Gemengd dubbelspel: Mevr. Goedkoop en Lay—Mevr. Tamzer en Thieme 4-6, 6-4, 6-4. Mej. Segers en Schuuring—Mej. Vuurmans en J. Englander 6-0, 6-3. Heren dubbelspel: Lay en Schuuring Tamzer en Englander 6-4, 6-2. Dames dubbelspel: dames Goedkoop en Segersdames Tamzer en Vuurmans 7-5, 6-0. Griffesteyn 2Soest 2 08. Dames enkelspel: Mej. C. de Boer Mej. M. Milmink, 1-6, 1-6. Mej. C. van Calker- Mej. L. v. d. Berg 2-6, 6-4, 0-6. Heren enkelspel: I. Zwaaf—B. Hoyng 2-6, 3-6 W Schorr—A. J. Hoorn 1-6, 1-6. Gemend dubbelspel: Mej. C. de Boer en SchorrMej. Wilmink en Hoorn 4-6, 5-7. Mej. C. van Calker en K. Hollander Mej. v. d. Berg en Hoyng 1-6, 4-6. Heren dubbelspel: Zwaaf en Hollander Hoyng en Hoorn 3-6, 1-6. Dames dubbelspel: dames de Boer en Cal kerdames Wilmink en v. d. Berg 1-6, 3-6. Soest 3Leusderpark 3 44. Dames enkelspel: Mej. W. Steenbeek— Mej. N. van Heugten 6-0, 6-2. Mevr. H. Reymerink—Mej. C. Lammens 6-4, 9-7. Heren enkelspel: P. NijhoffE. Dirks 2-6, 1-6 H. MolenaarJ. Schenk 0-6, 1-6. Gemengd dubbelspel: Mej. Steenbeek en NijhoffMej. van Heugten en Dirks 6-4, 4-6, 0-6. Mevr. Reymerink en Molenaar Mej Lammens en Schenk 6-4, 6-2. Dames dubbelspel: Mej. Steenbeek en Mevr. ReymerinkMej. v. Heugten en Mej. Lammens 6-3, 3-6, 6-1. Heren dubbelspel: Nijhoff en Molenaar Adv. Schenk en Dirks 3-6, 1-6. Wol en daardoor

Soester Courant | 1952 | | pagina 1