63Nieuwe woningen worden weer gebouwd. Soldeer het lek. IN DE HOEK. Schoonheids-commissie in het geding. De riolering op 't Hart. Vraag- en antwoordspel tot slot. DINSDAG 13 MEI 1952. 30e JAARGANG No. 37. SOESTER 0OURANT ÜITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDISTRAAT 35 TELEFOON 256# (KENGETAL K 2955) De Soester Raad bijeen. Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. De raad van onze gemeente kwam Vrij dagavond in openbare zitting bijeen on der leiding van de Burgemeester. Vóór de aanvang van de zitting had een besloten zitting plaats, welke te 8.30 uur eindigde. Na de gebruikelijke opening stelde de voorzitter allereerst aan de orde 8 Voorstel tot de bouw van 63 woningen door Bredero's Bouwbedrijf in het plan Hartweg. De heer BURGWAL wijst op de verso beringen, die in deze woningen zullen worden aangebracht. Een kelderkast welke gelijkvloers ligt is geen kelder kast en kan niet gebruikt worden voor het bewaren van eetwaren. Het verval len van de zolderbalklaag betekent, dat de zolderruimte vervalt. Tegenover dit ruimteverlies zou een grotere schuur moeten staan, doch dit is niet het geval. Het ontbreken van de overstekende dak constructie zal deze huizen een lelijk aan zicht geven en het niet aanbrengen van bet&nemaille op de muren is een ver slechtering. De huurprijs is veel te hoog zegt spr. verder. Hier wordt diefstal en chantage gepleegd en we worden voor het alternatief gesteld deze woningen of geen woningen. De heer R. HILHORST wijst erop, dat de raadsleden in de raad zitting heb ben in het belang van de gemeentena ren en daarin niet het belang van een politieke partij behoren te dienen. De woningnood is groot, zo groot, dat spr. dit zeer zwaar laat wegen. Beter ver soberde woningen dan helemaal geen wo ningen, doch spr. vertrouwt op de dienst van Gemeente-Werken, dat men er uit haalt wat er uit te halen is. De heer KRUYFF memoreert, dat in 1950 door hetzelfde bouwbedrijf (Brederode, Utrecht) 51 woningen in onze gemeente zijn gebouwd volgens dit bouwsysteem. Spr. heeft toen bezwaren geopperd en zijn twijfel omtrent de soliditeit van de ze woningen uitgesproken. Spr. wijst er op, dat zijn bezwaren niet ongegrond zijn gebleken, want alleen dank zij de buitengewone oplettendheid van de op zichters van Gemeente-Werken zijn wij gespaard gebleven voor een ramp van minderwaardige woningen. Ditmaal hangt de goede uitvoering van deze bouw weer af van de scherpzinnigheid van deze ambtenaren. De raad schuift zijn ver- De uitgestoken hand, Die wij zo vaak reeds zagen, Komt wederom Uw hulp, Uw liefde-offer vragen. De Sanatoria Sonnevanck - Zonnegloren, Doen een beroep op U, Want vele gaan verloren. In Harderwijk en Soest Wordt immer hard gestreden Tegen de T.B.C., Help daaraan mee, doe 't heden. Maar, zegt U thans allicht, Moet ik dan blijven dokken Door de bazar ging toch Mijn beurs pas van de sokken Zó is het, de Bazar Sloot nog pas dezer dagen En nu komt men alweer Om duiten bij ons vragen. Maar ziet, het Comité Heeft niet veel te vertellen, Omdat de Overheid De datum vast moet stellen, Waarop dit jaar in Soest Gecollecteerd zou worden Het help geen sikkepit, Of wij daarover morden. De leuze „Stop het lek" Behoort tot het verleden; Of het geholpen heeft Weineen, het lekt nog heden. De strijd met T.B.C. Verslindt steeds kapitalen; Waar anders zal men 't geld Dan bij gezonden moeten halen U weet, de loodgieter Greep in omdat het lekte; Soest levert deze week Soldeervoor de collecte E. VAN EEDEN. antwoordelijkheid op deze dienst af Deze verantwoording wordt daar niet ge schuwd en daarvoor heeft spr. respect De duplexwoningen zullen worden ge bouwd zonder perfora-vloeren zegt spr, waardoor deze woningen ongeschikt zijn voor samenwoning. Spr. verklaart vol ledig oog te hebben voor de grote wo ningnood en is daarvan overtuigd, dat als hij zijn stem tegen zal uitbrengen, men dit onjuist zal vinden, doch spr. durft het niet aan de grote last van dergelijke huizen op de gemeenschap te laten druk ken. De heer OOMS zegt zijn stem aan het voorstel te zullen geven, zij het met schroom. De woningnood prevaleert bij spr., doch hij wijst op de zware last van deze woningbouw en hoopt, dat de huur ders van deze wonigen besef zullen to nen voor de draagwijdte van dergelijke verstrekkende besluiten. De heer CLEMENS onderschrijft deze woorden. Wethouder VAN ZADELHOFF wijst er op, dat de helft van de huizen wel een zolderbalklaag krijgt, waarop later een vloer kan worden gelegd. Het gemeente bestuur heeft verschillende verbeterin gen bereikt in het oorspronkelijk bestek, o.a. het schuurwerk, dat het pleister werk van de muren vervangt. Spr. meent, dat de grote blaam op deze firma gelegd niet redelijk is en te ver gaat. De huizen, die deze firma in Soest heeft gebouwd, kunnen in het algemeen de toets 'der criti'ek doorstaan. Spr. gaf- toe, dat de goede uitvoering mede een gevolg is van het scherpe toezicht door Gemeente-Werken. De heer BURGWAL spreekt nogmaals van diefstal en chantage, welke hier ge pleegd wordt. Soest wordt gedwongen deze woningen te accepteren om 600.000 te mogen lenen. Deze woningen zijn minstens 400.per stuk te duur. De houtprijzen zijn dalende, zodat grove verdiensten voor de bouwer staan te wachten. Spr. stelt voor een beroep op de regering te doen, opdat de Twentsche Bank verplicht wordt deze 6007)00. te lenen, zonder de voorwaarden, dat daarvoor dergelijke woningen worden gebouwd. De huurprijzen zijn bovendien te hoog. De woningnood is groot, maar aan een dergelijk misbruik van een ka pitalistisch stelsel geef ik mijn stem niet, aldus spr. De heer KRUYFF antwoordt Wethouder Van Zadelhoff en zegt, dat de blaam, welke op de onderhavige bouwfirma is geworpen terdege is verdiend. De strub belingen bij de aanvang van de bouw en het scherpe toezicht- dat tijdens de bouw nodig was, bewijzen genoeg. De VOORZITTER brengt het voorstel hierna in stemming. Mevr. Landweer en de heer Schaddelee waren inmiddels vertrokken. Tegenstemmers waren de heren Burgwal en Kruyff, zodat met 15 tegen 2 stemmen het voorstel aangenomen werd. Hierna wordt de agenda normaal afge werkt. 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering van 7 April 1952. Conform besloten. 2 Ingekomen stukken, a Verslag van de commissie tot Wering van Schoolverzuim te Soesterberg over 1951. Voor kennisgeving aangenomen, b. Besluit van Ged. Staten tot verdaging van hun beslissing op het raadsbesluit tot vaststelling van een uitbreidingsplan in onderdelen voor de industrieterreinen na bij 't Hart met bebouwingsvoorschriften. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Schrijven van P. C. Veldhuizen c.s., verzoekende verbetering van de Belvédè- reweg, met voorstel van B. en W. Besloten wordt adressanten te berichten, dat het voornemen bestaat in de be groting voor het dienstjaar 1953 het be nodigde crediet uit te trekken voor het aanbrengen van een nieuwe wegbehar- ding op deze weg en dat deze weg thans door het opbrengen van enig verhar- dingsmateriaal zo goed mogelijk zal wor den onderhouden. 4. Voorstel tot wijziging van de Verorde ning op de Openbare Wegen, het open baar water en de gemeentekade. Voorgesteld wordt o.m. de volgende nieuwe bepalingen in deze verordering in te lassen „De bewoners van perce len, die hun huisvuil niet medegeven, zijn verplicht te zorgen, dat deze stof fen te allen tijd behoorlijk zijn afge dekt". (Geldt niet voor boeren en tuin ders). „Het is verboden schillen of res ten van levensmiddelen aan de huizen of op andere plaatsen in te zamelen of deze te vervoeren". Conform besloten. 5. Vaststelling van een besluit tot bepa ling van het voorschot op de gemeentelij ke vergoeding, als bedoeld in art. 35 van het Besluit Buitengewoon Lager Onder wijs 1949, over de maanden Februari tot en met December 1952 ten behoeve van de school voor B.L.O. „Hemalie" te Soes terberg. Conform besloten. 6. Voorstel tot het aangaan van een ge meenschappelijke regeling met de ge meente Hoogland inzake uitoefening van het bouw- en woningtoezicht en het al gemene toezicht op de openbare werken, in die gemeente door de dienst van Ge meentewerken van Soest. Conform besloten. De hieraan voor de gemeente Hoogland verbonden kosten bedragen 2400. per jaar. 7. Voorstel om een tweetal stroken grond langs een gedeelte van de Klaarwater- weg voorlopig uitsluitend als privaat rechtelijk bezit van de gemeente te be schouwen. Conform besloten. 9 Voorlopige vaststelling van de gemeen terekening en bedrijfsrekeningen over 1950. Zonder bespreking vastgesteld. 10. Voorstel tot het aangaan van 2 geldle ningen, elk tot een bedrag van 300.000 - bij de Twentsche Bank. Besloten wordt deze leningen aan te gaan, mdien toestemming wordt verkre- gen tot het bouwen y.an 6_3. woningen. De heer Burgwal wordt geacht tegen gestemd te hebben. RONDVRAAG. De heer BURGWAL informeert naar het schilderwerk van de woningen op 't Hart en de Klaarwaterweg. Spr. vraagt te vens of de hagen rondom de tuinen van deze woningen door de gemeente worden gesnoeid of dat de bewoners dit zelf moeten doen. Wethouder VAN ZADELHOFF zegt, dat de aanbesteding van het schilderwerk spoedig zal plaats vinden. De kwestie van het snoeien van de hagen zal wor den bezien. Het blijkt, dat de gemeente dit vorig jaar heeft gedaan. De heer ZOETELIEF vraagt politietoe zicht op Nieuwerhoek wanneer des Zon dags de kerk aldaar uitgaat. De VOORZITTER zegt, dat des Zondags overal om politietoezicht wordt verzocht. Nieuwerhoek is een moeilijk punt, even als de Torenstraat, bij het uitgaan van de Oude Kerk. Tegen de suggestie van de heer Zoetelief, om witte strepen over de weg aan te brengen verzet de Rijks waterstaat zich, zegt spr. Het zou reeds een verbetering geven indien het pu bliek zich gedisplineerd gedroeg. Met de politie zal overleg worden gepleegd. De heer SCHAAFSMA vraagt hoever het staat met de bouw van de 20 woningen te Soesterberg. Wethouder VAN ZADELHOFF deelt hierop mede, dat nog geen toestemming tot gunning is afgekomen. De heer SCHAAFSMA klaagt over het beleid van de Schoonheidscommissie. Aan de Gen. Winkelmanstraat wordt een wo- nig gebouwd, welke zeer ontsierend op de omgeving werkt. Het lijkt op een landarbeiderswoning, welke men 50 jaar geleden bouwde. Spr. vraagt welke re latie er bestaat tussen deze architect en de schoonheidscommissie. Wethouder VAN ZADELHOFF zegt, dat B. en W. dit plan aanvankelijk wilden afkeuren. Daarna zijn er verschillende wijzigingen in aangebracht, waardoor B. en W. „overstag zijn gegaan". De architect is de voorzitter van de Landelijke schoon heids-Commissie, zegt spr., welke mede deling hilariteit verwekt. De heer SCHAAFSMA zegt, dat het hoe langer hoe treuriger wordt. Dit plan is uitgesproken smakeloos. Verder vraagt spr. hoe ver het is met de Burgelijke Verdediging. De VOORZITTER zegt, dat in de opzet van de organisatie Bescherming Bevol king vorderingen zijn gemaakt voor het rayon Soest en Baarn. Een commandant is aangesteld, ook voor Soesterberg en Huis ter Heide, terwijl Soest-Noord en Soest wijkhoofden hebben gekregen. De opleiding van hoofdinstructeurs en instructeurs is in volle gang. Het ligt Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 POSTGIRO 126156 Een Zaandamse correspondent van een bekend Nederlands Dagblad zit sedert enige dagen in gijzeling, omdat hij het vertikt de naam te noemen van de bron van informatie. Om wat voor zaak het hier gaat en of de informatie juist was, doet weinig terzake. Waar het om gaat is dit: Zijn we niet op de weg der dictato riale staten aangeland, wanneer de over heid, om inlichtingen uit iemand los te krijgen, de betrokkene maar eenvoudig knijp zet. Wanneer we van dit soort handelingen horen uit landen achter het ijzeren gor dijn, staan we direct klaar om op veront waardigde toon onze mening te zeggen, maar nu dit in ons eigen land plaats grijpt, verwondert 't ons, dat er nog men sen zijn, die deze handeling trachten goed te praten. Waar gaan we heen met onze persvrij heid, waarop we terecht zo trots zijn, wanneer i-dere journalist de kans be loopt achter de tralies te komen, wan neer hij op vordering van de overheid zijn bron niet wenst te noemen Wanneer iemand zich tot de pers wendt met inlichtingen over misstanden, die hij of zij op geen andere manier kan bekend maken, daar er dan moeilijkheden voor hem of haar ontstaan, dan moet zijn of haar naam veilig zijn bij de betroklten journalist. Wanneer publicatie de overheid of wie ook niet welgevallig is, is gijzeling van de schrijver een methode, welke niet in een vrij land past. Er zijn andere en waar diger wegen om geheimen te ontsluieren dan vrijheidsberoving. Hulde aan deze Zaanse journalist, die deze barbaarse manieren aan zijn laars lapte, het in hem gestelde vertrouwen niet beschaamde en zweeg. H, OEKMAN. niet in de bedoeling een beroep te doen op de bevolking in dit stadium. Alleen de medische diensten vergen de mede werking van E.H.B.O.-ers e.d. De heer SCHAAFSMA vraagt bespoedi ging van de reparaties in het wegdek van de Soesterbergsestraat en Montgo- meryweg. Wethouder VAN ZADELHOFF meent, dat deze reparaties klaar zijn, doch het gestorte beton nog moet harden. De heer KRUYFF brengt de spoorweg overgang te Soestduinen ter sprake. De zomer is weer in aantocht en dit geeft weer een verhoogde verkeersactiviteit. Wil het daar goed marcheren, dan moet er een doorlopende politiepost zijn. Spr. vraagt of de spoorwegovergang wel dan niet wordt verbreed en zegt vernomen te hebben, dat de N.S. een flink bedrag aan de gemeente Soest hebben gevraagd ten behoeve van een eventuele verbre ding. De VOORZITTER antwoordt, dat het ge meentebestuur getracht heeft een ver breding te verkrijgen. De Nederlandse Spoorwegen stelde voor de afsluitbomen loodrecht op de weg te plaatsen waar door een grotere breedte bereikt werd. Dit zal 7000.— kosten, hetgeen B. en W. niet verantwoord achten. De heer KRUYFF merkt op, dat de ver breding totaal 1 meter zou bedragen, hetwelk beslist onvoldoende is te achten en vraagt verder hoe het staat met het plan tot inkrimping van het politiecorps en de wenselijkheid tot uitbreiding van het corps. De VOORZITTER zegt, dat de inkrim ping van het corps reeds heeft plaats gehad en dat over de uitbreiding verschil lende besprekingen zijn gevoerd, welke tot op heden nog geen resultaat hebben gehad. Ook de heer KRUYF ontwikkelt be zwaren tegen het optreden van de schoonheidscommissie en vraagt of deze commissie geen rekening houdt met de ligging van de te bouwen percelen. Spr. wijst op een pand in Soest-Zuid, waar van de weg af alleen de garage te zien is. Wethouder VAN ZADELHOFF wijst er op, dat de schoonheidscommissie, in te genstelling met vroeger, de terreinen ter plaats gaat bezien. Het is overigens een teer punt voor B. en W. om, als niet- deskundigen, tegen deze commissie in te gaan. De heer KRUYFF zegt, dat men het m Soest in het algemeen niet eens is met de werkwijze van de schoonheidscom missie. Hier moet niet alleen aesthetisch schoon doorslaggevend te zijn, doch er behoort rekening te worden gehouden met de bevolking, die tegen dergelijke plannen aan moet kijken. (vervolg pag. 2.)

Soester Courant | 1952 | | pagina 1