(VOROL Het Nederlandse volk in 1951. Ons onveilig verkeer. Rond het Gasbedrijf. Soest vóór 30 jaar. Drs. H. A. Korthals, Volkspartij voor Vrijheid en Democratie Proberen blijft begeren! De Gouden Ploeg 75 jaar. SOEST IN DE HOEK. Voor beter Schoeisel naar Stichtsche Schoenhuizen VRIJDAG II JUNI 1952. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOB REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 25 TELEFOON No. 256« Abonn per kwart, 1.85 - per post 2.00 POSTGIRO No. 128156 Ieder jaar verschijnt er een overzicht in cijfers over de Nederlandse volkshuishouding. Het wordt samengesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek en de meeste mensen zullen denken dat dit wel buitengewoon droge lec- tuur moet zijn. Een paar bladzijden vol met cij fertjes zijn niet bepaald uitnodigend voor de gemiddelde lezer. Doch als men zich in de be tekenis van de cijfers verdiept, vindt men er wel degelijk zeer veel boeiends in. Zo kon men 2 er bijv. uit lezen dat ons volk het vruchtbaar ste van Europa is en dat het het laagste sterftecijfer van de wereld heeft. Misschien zegt dat aan vele mensen ook nog niets, tot dat men er bij bedenkt wat dit eigenlijk wil zeggen. U weet natuurlijk dat ons kleine landje een der dichtstbevolkte streken der wereld is. Er wonen gemiddeld op iedere vierkante kilo- meter 300 mensen, wat daarop neerkomt dat we hier als haringen in een ton zitten. Het zou dus helemaal niet zo vreemd zijn wanneer - in een zo dichtbevolkt land de levensvoor- waarden slecht zouden zijn. Gewoonlijk wordt de spoeling dunner naarmate er meer varkens aan de trog staan, doch dat is in ons land niet het geval, want per duizend inwoners worden er jaarlijks 22,3 kinderen geboren ter wijl er slechts 7,6 personen per 1000 inwoners per jaar sterven. Dit geboortecijfer wordt in West-Europa niet overtroffen, maar wel in de Verenigde Staten en in Canada, waar men i yeel meer ruimte tot zijn beschikking en waar door de immigratie veel meer jonge gezinnen wonen. Dat ons sterftecijfer zo laag is, be wijst dat voeding, huisvesting en levenswijze gezond zijn. Op ons land volgt Noorwegen met een sterftecijfer van 8,3 en daarna volgt Canada met 9. West-Duitsland heeft een sterf tecijfer van 10,6, Engeland 12,6 en Frankrijk van 10,3. Het is maar goed dat het geboorte- cijfer in Frankrijk betrekkelijk hoog is, nl. 19,5, waardoor het in Europa in dit opzicht onmiddellijk op Nederland volgt. Alle andere West-Europese landen hebben een veel lager cijfer. Kon men in Frankrijk het sterftecijfer verlagen door betere hygiënische toestanden dan zou het Franse volk harder groeien dan het Duitse, het Engelse of het Italiaanse. We zullen het echter verder niet hebben over j Europese toestanden doch alleen over Neder land. Onze 10 millioen mensen blijken geza menlijk een nationaal inkomen te hebben van bijna 20 milliard gulden. Een deel van dit inkomen valt toe aan de regering door haar ovex-heidsbedrijven en verder moet een behoor lijk bedrag worden gebruikt voor investerin gen, d.w.z. voor het bouwen van fabrieken, woningen, schepen, wegen, enz. Voor ieder van deze bestemmingen, dus regeringsverdien sten en investeringen is ongeveer 3 milliard gulden nodig. Van het ï-estant gaat nog eens een kleiine 6 milliard af voor belastingen en (Me,1 'tlHtp'uJakanv^, van de bevolking. Hieruit blijkt wel welk een zware druk de belastingen aan het volk op leggen want zij vergen omstreeks 30 pet van het nationale inkomen. Intussen kunnen we nog altijd niet geheel in •eigen onderhoud voorzien. De handelsbalans leverde een tekort op van goed 1700 millioen gulden, terwijl we met „diensten" aan het bui tenland weer een paar honderd millioen ver dienden. Deze diensten betreffen scheepvaart, luchtvaart, e.d. Maakt men tenslotte het lijst je op, dan kwamen we 1362 millioen gulden tekort. Ongeveer 10 pet daarvan werd gedekt door het verkopen van buitenlandse effecten, terwijl de andere 90 pet werden gedekt door <de Marshall-hulp en door..... schulden te maken. Daartegenover hebben we in het binnenland staatsschuld afgelost en het een met het ander maakt dat de totale staatsschuld aan het eind van het jaar dik 24 milliard gulden bedroeg. Dat is een enorm bedrag maar toch een ver mindering met 1300 millioen gulden, zodat we toch nog enigermate vooruitgekomen z\jn. Niettemin dient het tekort op de handels balans minder te worden, anders komen we op de duur toch weer in de muizenesten. In derdaad is een dergelijke gunstiger ontwikke ling reeds sinds ongeveer 6 maanden aan de gang. Sinds September van het vorige jaar is iedere maand het tekort op de handelsba lans veel kleiner geweest dan in de eerste 9 maanden van 1951 en wij telden zelfs één maand, waarin de eerste maanden van 1952 doorging, heeft het er de schijn van dat er een wezenlijke verbetering is ingetreden. Laten we hopen dat het zo blijft, dan zal het statistisch overzicht over 1952 ons waarschijn lijk heel wat meer reden tot voldoening geven. ^■Verleden jaar werden 1045 mensen door een verkeersongeluk gedood. Er PKwerden 12.302 mensen ernstig en nV 9.559 licht gewond. (Centr. Bur. v. d. Statistiek,). Sneller, sneller, altijd sneller Is de eis van het verkeer. Dank zij motor en propeller Is er haast geen afstand meer. Dit verkeer eist mensenlevens Door zo menig ongeval. De Statistische gegevens Zijn één somber cijfertal. Eenfebewijs dat 's mensen boosheid Dikwijls hier nog hoogtij viert En dat heel vaak roekeloosheid Vele rijders nog ontsiert. Dwaze snelheidsmaniakken, In hun oog het helse vuur, De duivel heeft hen weer te pakken En de dood zit achter 't stuur. Ja, ze racen met een felheid Of hen niets gebeuren kan Met een ongekende snelheid En het resultaat hiervan Ergens ligt hun kar in stukken, Ziekenauto's rijden aan, Onder 't hoofstuk „Ongelukken" Komen z" in de krant te staan. Heus, het 1 ij k t alleen vermaak'lijk Als U niet wordt ingehaald En het is toch niet noodzaak'lijk, Dat Uw meter „honderd haalt". Wees verstandig in Uw wagen, Ere hem, die veilig rijdt, Laat de statistiek gewagen Van verhoogde veiligheid. Bij gelegenheid van het zilveren jubileum van ons Gasbedrijf lijkt het ons goed enige bijzonderheden omtrent dit bedrijf te vermelden. Driemaal heeft het bedrijf de gasle vering moeten staken. Dit was in de Mei dagen van 1940, in de hongerwinter 1944 en op de Zaterdagavond voor Kerstmis in 1950. Al was dit in alle 3 gevallen niet de schuld van het bedrijf, toch heeft men maar het grote bord laten wegnemen, waarop vermeld stond „De zon gaat on der, gas verlaat ons nooit". Het bedrijf had een stations-meter in bedrijf. Dit is een meter, welke het door de fabrieken geleverde kwantum gas re gistreer d. Daar bleek, dat dit instrument zeer ten voordele van het bedrijf werkte, werd een nieuwe meter aangeschaft. Het oude exemplaar werd verkocht en ging naar Afrika. „Waar blijft mijn gas" vroeg de heer Kerkhoff zich wel eens af en hij liet een onderzoek bij de gezinnen instellen. Een gezin van 4 personen gebruikt het gas alsvolgt voor het koken van maaltijden 9.1 M3. per maand; voor koffie, thee, melk e.d. 5.4 M3. per maand; voor lichaamsreiniging 6 M3. p. maand; voor de afwas 12.6 M3. per maand; voor de gezinswas 7.2 M3. per maand. Een sprekend cijfer geeft de bereiding van warme maaltijden, waarvoor slechts 9 M3. gas per maand nodig is, oftewel 300 liter per dag. Per inwoner werd in 1949 101,1 M3. gas gebruikt, in 1950 110.8 M3. en in 1951 103.6 M3. In 1951 werd per geplaatste meter ge middeld 524 M3. gas afgenomen, in 1950 563 M3. en 1949 533 M3. Het gasverbruik was in 1928 451.111 M3. tegen in 1951 2.236.235 M3. Een merkwaardige omstandigheid deed zich in 1944 voor. Het bleek, dat in dit jaar niet minder dan 138.000 M3. meer gas was verkocht dan ingekocht. Dit is veroorzaakt doordat velen het gaskraantje probeerden en open lieten staan in de tijd, dat de gasaflevering was gestaakt. Dit veroorzaakte luchtstroming door het dienstnet en bij doorvoer van gewone lucht draaien de gasmetei's in de woningen ook. 25 van de gasafnemers zijn verlies- klanten voor het bedrijf. Dit zijn de kleine huishoudingen en de eenmans-afnemers, die minder dan 23 M3. per maand ge bruiken. Op hen wordt geld toegelegd, maar dit verlies wordt verrekend in de prijs van de grotere afnemers. Bij hele grote afnemers, b.v. van meer dan 500 M3., neemt de winst weer af. Zouden de kleine afnemers de eigenlijke kosten moeten betalen, dan zouden zij een toeslag van 14 ct. per M3. op de me- terprijs van 17Mj cent moeten geven. Onder zeer grote belangstelling werd ho tel „De Gouden Ploeg" heropend, nadat het een grondige restauratie had onder gaan. Het 75-jarig bestaan van de zaak was mede voor vele relaties aanleiding om de familie Stalenhoef en Tante Jans te feliciteren, terwijl een groot aantal bloem stukken zorgdep voor een feestelijke sfeer. Vele Soester verenigingen zijn in deze jubilerende zaak opgerichf, terwijl even eens vele verenigingen hun vergaderin gen aldaar houden. Deze verenigingen hadden ook hun afgevaardigden gestuurd en onder hen was de heer J. G. A. Baten burg, gemeentesecretaris en voorzitter van V.V.V. „Soest-Vooruit". De heer Batenburg wenste in zijn felici tatie-speech de exploitant, de heer p. Stalenhoef, namens het gemeentebestuur geluk met het jubileum en de moderni sering van de zaak, terwijl hij, als voor zitter van „Soest-Vooruit", de grote be tekenis van „De Gouden Ploeg" als pleis terplaats voor talrijke vreemdelingen in het licht stelde. Spr. uitte zijn grote waardering voor de totstand gebrachte verbeteringen en be trok daarin mede de uitvoerders van de restauratie. De heer Stalenhoef toonde zich tot in de late avond een waardig gastheer. (Foto „Astra", Soesterbergsestr. 106, Soest) Onze Soester Brandweer is tegenwoordig up to date uitgerust en zij bewijst bij iedere brand haar paraatheid en de kracht van haar modern materiaal. Dertig jaar geleden was het zeer minimaal gesteld met het brandblusmateriaal, waar over onze brandweer beschikte. Toen be vatte onze Courant het volgende bericht „Zondagavond, omstreeks 5 uur, brak door onbekende oorzaak brand uit in het per ceel aan de Molenstraat, staande naast de molen. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat aan blussen niet te denken viel en het tamelijk grote perceel in korte tijd tegen de grond lag. De uitgerukte brand weer kon niet anders doen dan met een paar stralen op de waterleiding het be lendende perceel beveiligen, dat, wonder boven wonder, behouden is gebleven. Meer gevaar liep het op enige meters afstand gelegen en alleen staande woonhuis met rieten dak, doordat een vonkenregen dit dak in gevaar bracht. Ware de wind an dersom geweest, dan was tevens de mo len beslist een prooi der vlammen ge worden. Dit stuk van Oud-Soest bleef zodoende behouden". Deze molen, welke stond op de hoek Mo lenstraat-Molenweg en de Eng verfraaide was de molen „De Windhond", welke la ter helaas is afgebroken. Dertig jaar geleden stuurde de A.N.W.B. reeds een adres aan de minister van Wa terstaat met betrekking tot de onveilig heid van het verkeer op de Birkstraat. De A.N.W.B. had door haar wegencom missie een onderzoek doen instellen naar deze weg, waaruit bleek, dat de onveilig heid moest worden geweten aan de ge ringe breedte van het aan de zuidzijde van de weg gelegen rijwielpad, waardoor wielrijders werden genoodzaakt om op de rijweg uit te wijken. Hierdoor werden niet alleen de in de richting Soest rijden de wielrijders in gevaar gebracht, omdat zij de verkeerde kant van de weg bereden, doch ook het overige verkeer werd ern stig belemmerd. „Met betrekkelijk geringe kosten zou aan genoemd bezwaar zijn tegemoet te komen door ook een rijwielpad aan te leggen op de noordelijke berm van de weg, waar toe ruimschoots de gelegenheid bestaat en waardoor het verkeer over de rijwiel paden slechts in één richting zal behoe ven plaats te hebben", zo schreef de A.N.W.B. aan de Minister. Hoewel bedoeld rijwielpad op de noor delijke berm van de weg later wel werd aangebracht, hebben de enige jaren ge leden aangelegde fietspaden achter de bomen pas een goede oplossing gebracht. Hoe Mussolini dertig jaar geleden sprak lezen wij in de Soester Courant van 1922 „Mussolini heeft zich in een vaag ge sprek te Londen over zijn plannen uitge laten. Een algehele reorganisatie moet plaats hebben en hij is in verband daar mede voornemens alles wat de nationale energie belemmert en tegenwerkt uit de weg te ruimen. Mijn politiek, zo zeide hij,.is anti-socialis tisch, anti-monopolistisch en anti-staats, waarmede ik wil zeggen, dat in de func ties van de staat een absolute ommekeer moet plaats hebben. Onze buitenlandse politiek is natuurlijk nationalistisch en heeft tot doel het Italiaanse prestige in alle sferen te handhaven. Op de vraag of Italië een toekomstige economische toenadering tot Rusland gunstig gezind is, antwoordde Mussolini, dat dit een zeer moeilijke kwestie is, maar dat men volgens hem in nauwere economische relaties met Rusland moet treden. Onze algemene buitenlandse politiek, vervolgde hij, is een vredespolitiek en er bestaat alle hoop, dat onze verhou ding tot al onze naburen, ook Joego slavië, zo hartelijk mogelijk zal blijven". Stemt Dinsdag 10 Juni 1952 al op Hilversum 11, (golflengte 298 M.) en luister naar Lid der Tweede Kamer der Staten- Generaal, voor de HET SCHERMBEELD-ONDERZOEK GAAT BEGINNEN. De voorbereidende werkzaamheden voor het massa-schermbeeld-onderzoek vorde ren snel, zodat op 16 Juni a.s. zal worden begonnen met het maken van de foto's. De bedoeling is er voor zorg te dragen, dat de oproepen 2 dagen vóór de door lichting in het bezit van de betrokkenen zijn. Het is nodig om een aantal invaliden, dat aan het onderzoek deelneemt, met auto's te vervoeren naar de lokaliteiten. Uiter aard is dit zo geregeld, dat het onderzoek der validen hierdoor geen stagnatie on dervindt. Voor het vervoer der invaliden wordt 'n beroep gedaan op de ingezetenen, die een auto bezitten. Indien zoveel mogelijk autobezitters me dewerking verlenen loopt ook dit gedeelte van het onderzoek vlot. Autobezitters meldt U even schriftelijk of persoonlijk aan het bureau, Nijver heidsschool, Molenstraat 52, Soest. Velen werken reeds dagenlang belang loos. Draagt U op deze wijze U steentje bij om het onderzoek te doen slagen. BEWUSTELOOS DOOR GASVERGIFTIGING. De heer A. v. D. alhier is in de douche cel door uitstromend gas bedwelmd ge raakt doch door snel ingrijpen aan de dood ontsnapt. Mevr. v. D. hoorde, toen zij langs de douchecel kwam, gekreun. De deur van de cel was op slot en daar geen antwoord kwam op haar vragen, drong een zoon door een klein raampje naar binnen, waar hij zijn vader in bewusteloze toe stand aantrof. Medische hulp was spoe dig ter plaatse en het gelukte de heer D. tot bewustzijn te brengen. De oorzaak moet worde gezocht in een klein de fect in de leiding. GROSSIER HOORT TWEE JAAR GEVANGENISSTRAF EISEN. Een gevangenisstraf van twee jaar, eiste de Officier van Justitie tegen J. K. alhier, die zich voor de Utrechtse Rechtbank moest verantwoorden wegens valsheid in geschrifte en overtreding van het Buiten gewoon Navorderingsbesluit. Beide punten bewezen achtend, requi- reerde hij bovenvermelde straf. De Rechtbank zal op 13 Juni a.s. uit spraak doen. ACTIEF V.V.V. Het belang van ons Verkeershuis blijkt wel uit de volgende cijfers betreffende inlichtingen, welke in de maand Mei werden gevraagd. Totaal werd er 1784 maal antwoord ge geven op verschillende zeer uiteenlopen de vragen. Hiervan werden er 586 mon deling, 593 schriftelijk en 603 per telefoon afgedaan. Over Soest werden ca. 1300 vragen be antwoord aan vreemdelingen, de overige vragen kwamen van Soestenaren, die iets wilde weten over de wereld buiten ons dorp. Het is het streven van de directeur van V.V.V. om zoveel mogelijk reis- en andere gegevens te verzamelen, opdat men in Soest zo volledig mogelijk kan worden ingelicht. Evenals vorige jaren gaat er etalage-ma teriaal naar andere plaatsen. Zo staat te Ai-nhem, op het Velperplein, gedurende de maand Juni een etalage met maquet- De directeur woonde in Mei weer tal van vergaderingen bij in en buiten Soest. De ze vei'gaderingen hielden ten nauwste ver band met het streven van V.V.V. om het vreemdelingenbezoek aan Soest te acti- NOG STEEDS BRANDENDE POETSLAPPEN. Dinsdagnamiddag brak op verschillende plaatsen langs de spooi'lijn Amersfoort- Soestduinen weer heidebrand uit, welke kennelijk veroorzaakt waren door bran dende poetslappen, welke vanaf voorbij rijdende locomotieven waren gegooid. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voorwer pen zijn op het politiebureau inlichtingen te verkrijgen des Woensdags- en Zater dagsmiddags van 14 tot 16 uur. Parelsnoer, huissleutel, zak met 25 K.G. melkpoeder, groene vulpen, tas met in houd, wieldop V 8, zwart zwembroekje, motorhandschoen, badhanddoek, wieldop Dodge, zakagenda, polshorloge, 2 auto sleuteltjes, jong hondje, hond, blauwe al pinopet, kruis met zilvei-en ketting, ball point, damesportemonnaie met inhoud, groene shawl, krielhaan, lich-grijze pet, bruine linker schoen, linker poppen- schoentje, damesportemonnaie met in houd, zilveren ring, gele yerricane met benzine, blauwe portemonnaie met in houd en rood-wit kinderrokje. DUIVENSPORT. De Postduivenvereniging „De Zwaluw" nam Zondag deel aan de wedvlucht vanaf Orleans. Afstand 533 km. In concours waren 141 duiven, welke te 7.10 uur wer den gelost. De eerste duif arriveerde te 12 uur 37 min. 42 sec. en had een snel heid bereikt van 1625,27 m. per minuut. Aankomst laatste prijwinnende duif te 1 uur 25 min. 48 sec. De gedetailleerde uitslag is alsvolgt A. v. Slooten 1 10 22. H. Gorissen 2 6 29 34. Sj. Rijksen 3 19 30 32 35. W. Pu- reveen 4. A. Hilhoi-st 5 48. J. v. d. Brink 7 11 44. W. v. Klooster 8 41. H. v. d. Broek 9 23. H. Kriek 12 24 47. A. Dor- restein 13 15 16 39 42 46. A. Snijders 14 33. G. Marchal 17. N. v. Veen 18. K. Keja 20 21 28 37. J. Blokland 25. J. Rauch 26. H. v. d. Kuil 27. A. Rijksen 31 43. G. Haks 36. H. Onwezen 38. A. Priem 40. W. Krijt 45. J. v. d. Belt 49. De Postduivenvereniging „De Vriend schap" nam met 90 duiven deel aan de wedvlucht van Oi'leans. Aankomst le duif 12 uur 33 min. 47 sec. Snelheid 1650.03 meter per minuut. Aankomst laatste prijsduif 1 uur 25 min. 33 sec. De uitslag was R. Koster 1 3 4 16. Jac. Stalenhoef 2 6 U 15 23 27. G. v. d. Broek 5 19 21 24. C. Dijkman 7. G. Teeken 8 25. E. v. Daatselaar 9. E. Veerman 10 28. D. E. Bos 12. W. Nieuwenhuis 13 22 26. J. Rijn- ders 14 18. A. Waayenberg 20. G. Sik- kelbein 27 29. J. Mets 30. WIELRIJDER BRAK BEEN. Zaterdagavond viel d^ wielrijder W. J.. wonende aan de Wieksloterweg, toen hij een geparkeerde melkauto wilde passe ren. Hij brak hierbij zijn rechter boven been. Na de hulp van enige E.H.B.O.- leden, werd hij per ziekenauto naar „De Lichtenberg" overgebracht. Mevr. Lith van het Hotel „De Treek" bij Amersfoort heeft in de Treker bossen 'n jong hertje gevonden, verlaten door de moeder. Het hertje wordt nu met de fles gevoed en slaapt in een mandje, zo nodig by de centrale verwarming. STRENGE EIS WEGENS LOODDIEFSTAL. Eén jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest eiste de Officier van Justitie Dinsdag tegen de Amsterdamse los werk man F. H., die wegens diefstal vaq lqqd voor de Utrechtse Rechtbank vyas gedag vaard. Verdachte trok er herhaaldelijk op uit om van de zomerhuisjes te Soest lood te slopen. Bij zijn aanhouding bleek, dat hij in totaal ca. 200 K.G. had ontvreemd. Gezien de recidive meende de Officier een strenge straf te moeten eisen. Op 17 Juni a.s. volgt de uitspraak. VUILNIS LANGS OPENBARE WEG. Een inwoner werd betrapt op het gooien van vuilnis langs de openbare weg. GEEN BROMFIETSEN OP BOSPADEN. Diverse bromfietsberijders werden be keurd omdat zij zich op de bospaden hadden begeven met hun bromfiets en daarbij de hulpmotor in werking hadden. MODERNE STOPLICHTEN WORDEN NIET BEGREPEN. Verschillende automobilisten kregen een bekeuring omdat zij de spoorwegover gang nabij station Soestdijk passeerden terwijl de oranje en rode flikkerlichten de aanduiding aangaven, dat het ver keer stoppen moet. Deze moderne stoplichten schijnen niet begrepen te worden en de rechter zal uitspraak moeten doen of dit soort stop teken officieel erkend is. GESLAAGD. Voor het autorijbijwijs B.E. slaagden de heren E. J. Veenendaal, J. v. Steen en W. Steenbeek. Zij werden opgeleid door de heer D. Engel alhier. Voor het examen Steno Nederlands, (130 lettergrepen) slaagden de dames M- Mat- thijsen, H. Matthijsen, L, Stam, M. v. Schalkwijk, M. Luylpen en E. de Vries. Voor het exam,en Maehipeschrijven slaag de Mej. I\. Wildenburg. TRAGISCH ONGEVAL, Zondagmiddag wandelde de 56-jarige D. met zijn echtgenote en dochter nabij de blokhut in de Soester duinen, welke dochter plotseling hard wegliep. Deze werd verpleegd in de W.A.-Hoeve te Den Dolder en had haar ouders medegedeeld, dat zij naar huis wilde en niet in het ge sticht zou terugkeren. Toen zij dan ook plotseling wegliep ging haar vader haar na. Na enige meters hard gelopen te hebben stortte hij plotseling neer en bleek aan een hartaanval overleden te zijn. Burgerllfke stand. GEBOREN Gijsbertqs Hendrikus, z. v. G. H. van Ooijen, fabrieksarbeider en H. M. Wijnhoff, Dorresteinweg 5B. Yvon- ne Magdalena, d. v. J. C. F. de Hoop, mi litair en M. M. M. de Nijs, Soesterberg- sestraat 148. Wilhelmus Gerardus Hen drikus, z. v. J. Epskamp, bakker en P. H. de Ruijgt, Birkstraat 7. Wilhelmina, d. y. J. F. Wildvank, militair en A. S. Westerhuis, Gen. Winkelmanstraat 9A. Ronny Mattheus, z. v. J. Tjerks, stoker en G. Mulder, Den Helder. Catharina In- grid, d. v. J. W. Gombert, ambtenaar N.S. en T. van Bockel, Korte Bergstraat 5. Yvonne Margaretha Maria, d. v. M. Jak, melkslijter en A. Kramer, Koninginnel. 29. Vreemd zal het aanstonds zijn, wanneer, na het sluiten van de parlementaire pe riode, Minister Lieftink ons gaat verla ten. Vreemd, omdat we, na 7 jaar onaf gebroken bewind, zó gewend zijn aan deze Minister van Financiën, dat nie mand haast meer spreekt van „ik moet m'n belasting nog betalen", doch „Piet krijgt nog geld van me". Nu gaat Minister Lieftink de Turken ge lukkig maken, of, zoals ik een confe rencier voor de radio hoorde zeggen „de Turken op de keien zetten". Dat klonk als een onvriendelijkheid, maar ik geloof, dat het zo niet bedoeld was. De uitdrukking is meer te verstaan als een uiting van bijzondere populariteit, die Minister Lieftink zich deze 7 jaar verworven heeft. Deze bijzondere populariteit laat zich on der de Nederlandse bevolking afmeten van „ik lust hem wel rauw" tot „red der der financiën". Alles wat tussen deze twee uitersten ligt, kimt U zonder enige moeite op straat aangevuld krijgen. Bij alles wat we intussen over de Minis ter horen beweren, geloof ik inderdaad, dat wij hem moeten nageven, dat hij ge voel voor humor heeft. Ik heb tenminste wel eens horen vertellen, dat hij zelf het hardst lacht om een goede „Lieftink- roop". Wanneer dat niet waar is zou het me spij ten en lieg ik in commissie. Maar hoe het ook zij, en hierin zou U mijn per soonlijke mening kunnen lezen wanneer U dat persé wil, ik vindt het geen onsym pathieke gedachte van Minister Lieftink, dat hij met zijn humor de Turken gaat vermaken. Ik gun onze Turkse bondge noten best hun pretje. Waar dan nog bij komt, dat ik, wat Ministers van Finan ciën betreft, wel van een beetje veran dering houd. Minister Lieftink, het moge U bijzonder gaan in, Ankara. Wanneer ik de Turkse taal machtig was, zou ik de Turken in het Turks willen zeggen „hou je vast". H. OEKMAN. SOEST - UTRECHT - BAARN ONDERTROUWDDirk Veenendaal, 26 jaar, militair, Rotterdam en Elisabeth van Utrecht, 23 jaar, zonder beroep, Gen. Winkelmanstraat 41. Alphonse Oosthout, 29 jaar, technisch employé, 's Gravenhage en Sonja Maria van Zeist, 22 jaar, zon der beroep, Hartmanlaan 90. Willem Jan Jenner, 21 jaar, kantoorbediende, Amers foort en Cornelia Hol, 24 jaar, zonder be roep, Sinnemaplein 10. Petrus Johannes van den Breemer, 29 jaar, boekhouder, Kerkpad Z.Z. 81 en Johanna Anna Maria Hilhorst, 31 jaar, zonder beroep, Toren straat 14. Jan van Barneveld, 24 jaar, brandstoffenhandelaar, Verl. Kolonieweg 5 en Irene Eveline Muller, 21 jaar, ver koopster F. C. Kuyperstraat 1. GEHUWDCornelis Johannes Antonius van Heeswijk, 25 jaar, boekhouder, Nieu weweg 8 en Petronella Sophia Maria Ma joor, 25 jaar, zonder beroep, Nieuweweg 8. Adres na huwelijkNieuweweg 8. Aalbert Pieter Ottervanger, 23 jaar, ver tegenwoordiger, Rijswijk en Eva-maria Klasing, 22 jaar, zonder beroep, Bonifa- ciusstraat 2. Adres na huwelijk Delft, in woonark in Zuiderstraatgracht. Wil helmus Cornelis Christianus Natte, 27 jr., kantoorbediende, Haarlem en Geertruida Adriana Werkhoven, 23 jaar, zonder be roep, Beukenlaan 13. Adres na huwe lijk Haarlem, Doverstraat 3. Arie van Erk, 40 jr., sergeant-torpedomaker, Den Helder en Marigje Cornelia Maaswinkel, 42 jaar, zonder beroep, Torenstraat 7. Adres na huwelijk Torenstraat 7. Petrus Cornelis van Wegen, 25 jaar, melkhande laar, Amersfoort en Theodora Cornelia Kok, 21 jaar, zonder beroep, Veenzoom 6. Adres na huwelijk Veenzoom 6. Henricus Jozef Rademaker, 28 jaar, kan toorbediende, L. Brinkweg 52B en Hen- drika Margaretha Beuken, 25 jaar, boek houdster, Steenhoffstraat 63. Adres na huwelijk Lange Brinkweg 52B. Everar- dus Cornelis Johannes Kaats, 22 jaar, metselaar en Jannetje van der Rijd, 26 jaar, zonder beroep, Baarn. Adres na hu welijk Baarn, Gruttostraat 43. Pieter Rietveld, 29 jaar, metaaildraaier, Gen. Winkelmanstraat 26 en Marrigje Hey- koop de Bruin, 23 jaar, zonder beroep, Gen. Winkelmanstraat 68. Adres na hu welijk Gen. Wxnkelmanstraat 24. Her- manus Cornelis Rietveld, 31 jaar, metaal bewerker, Gen. Winkelmanstraat 26 en Gerardina Maria de Haas, 27 jaar, zon der beroep, Amersfoorlsestraat 5. Adres na huwelijk Gen. Winkelmanstraat 24. OVERLEDEN Wilhelmina Maria Corne lia van Breukelen, 6 maanden, d. v. J. van Breukelen, postbode en H. Hilhorst, Klaarwaterweg 82. Johannes Wilhelmus van Dorrestein, 47 jaar, landbouwer, ge huwd met A. M. Hoksbergen, P. v. d. Breemerweg 7. Geertruida Dorresteijn, 80 jaar, zonder beroep, gehuwd geweest met M, Werkhoven, Verl. Kololnieweg 4. Dat opstijgend brandend zuur, van Bw maag tot hoog in de keel kunt U blussen in een paar minuten, met één of twee Rennies. Deze smakelijke ta bletten wecken onfeilbaar, ook bij U. Koop een pak bij Uw apotheker of dro gist en zorg er voor altijd een paar bij de hand te hebben. Ze zijn hygiënisch verpakt, één voor één; zo practisch. En onopvallend in te nemen - zonder water of wat ook.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1