W er kelooshcids ver zeke ring en productiekosten. Vaderdag - Sigarendag SOEST IN DE HOEK. Officiële Mededelingen. DINSDAG 10 JUNI 1952. 30e JAARGANG No. 44. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 126156 Het lijkt enigszins op een spelletje: iedereen, die bij moet dragen tot de werkloosheidsver zekering probeert die last aan een ander over te dragen. Bij deze wet zijn er drie partijen, nl. de overheid, de werkgevers en de werk nemers. De werknemers hebben natuurlijk het grootste belang bij de wet, die hun een alge meen recht op uitkering verschaft wanneer zij door werkloosheid worden getroffen. Maar voor de overheid is het een even groot be lang, dat deze wet in werking treedt, want zij is het die tot nu toe de zwaarste lasten van de werkloosheid droeg. Hoeveel de leden der vakbonden ook bijeen brachten in hun werkloosheidskassen door middel van de vak bondscontributie, deze bedragen bleken te enen malen onvoldoende te zijn om de gevol gen van een langdurige werkloosheid te dra gen. In de crisisjaren van voor de oorlog moest de regering dan ook geweldige sommen geld in de werkloosheidskassen storten om de uitkeringen nog zo lang mogelijk op peil te houden. Niettemin raakten die kassen ten slotte toch uitgeput en moesten de werklozen uiteindelijk geheel en rechtstreeks uit 's Rijks kas hun steun ontvangen. Eerst thans zullen ook de bedrijven waarin de werknemers hun bestaan vinden algemeen bij gaan dragen tot het vormen van kassen, waaruit de ondersteu ningen kunnen worden geput. En nu zien we dat de beide eerstgenoemde groepen trachten het bedrijfsleven zoveel mogelijk met de kos ten van deze verzekering te belasten. De overheid betaalt in de werkloosheidspre mie een bij de wet voorgeschreven aandeel. Het restant van het benodigde geld zou gelij kelijk worden gedragen door werknemers en werkgevers. Nu echter het puntje bij het paaltje komt en de wet op 1 Juli a.s, zal worden ingevoerd wordt het werknemersaan deel in de premie met één pennestreek op de werkgevers overgebracht. De regering heeft immers beslist dat het personeel der be drijven volledige compensatie voor de te be talen premie moet ontvangen. Practisch be tekent dit dus dat de werkloosheidspremie niet van de lonen zal worden afgehouden, doch ten laste van de werkgever zal worden gebracht. Het was eenvoudiger geweest om dan maar in de wet te zetten dat de financiële gevolgen van de werkloosheidverzekering zouden worden gedragen door overheid en werkgevers. Wat men thans heeft gedaan is nooit de bedoeling geweest toen de wet werd aangenomen. Anderzijds kunnen we het er over eens zijn dat de koopkracht van de lonen bij het te genwoordige dure leven niet hoog genoeg is om er de premie aan te onttrekken. Men kan eenvoudig die gulden per week niet missen. Daar staat dan weer tegenover dat de bijdrage aan de vakbondswerkloosheidskassen zou kunnen vervallen. Wij achten het echter niet waarschijnlijk dat de vakbeweging thans de contributies zal verminderen. Het gevolg van de wet is dus dat de uitgaven voor de bedrij ven worden vergroot waardoor de productie kosten onvermijdelijk stijgen. Het is duidelijk dat dit zeer bezwaarlijk is nu op het ogen blik juist de verkoop der producten steeds moeilijker wordt. Iedere prijsverhoging, en zeker iedere kostenverhoging moet worden vermeden, daar anders de verkoop opnieuw wordt bemoeilijkt, hetgeen het risico van werkloosheid vergroot. Het zonderlinge is dus dat het invoeren van de wet, die de gevolgen van werkloosheid moet opvangen, in de eerste plaats het gevaar schept van grotere werkloosheid. Hieruit kan men zien dat er een moment komt, waarop ruimere sociale voorzieningen zichzelf gaan tegenwerken. Bij de huidige wet is dit gevaar geen theorie meer maar reeds werkelijkheid. Wel geeft de regering weer op haar beurt een gedeeltelijke tegemoetkoming aan de werk gevers, doch deze zal niet in staat zijn de gehele kostenverhoging ongedaan te maken. Dit betekent niet dat wij deze wet veroorde len. Werkloosheidsvoorzieningen zijn noodza kelijk; zij zijn zowel een werknemers- als een nationaal belang. Alleen moeten we er voor oppassen dat we geen werkloosheid uitlokken. Het zal in de praktijk moeten blijken of de wet aan de verwachtingen voldoet of dat zij tot onaanvaardbare economische gevolgen zal VADERDAG, geen moed verloren, Vader is die dag in tel, De sigaren zijn goedkoper, Dus de beurs niet in de knel. Laat hem roken z'n sigaartje, De sigaar, juist bij de man, Daar hij 't met z'n „saffiaantje" Op de duur niet houden kan. Heel 't jaar draait hij 'n „sjekkie" Heb voor zijn offer groot ontzag, Help hem nu in de wolken Met 'n sigaar op VADERDAG. leiden. De voorbereiding van de wet heeft enige jaren in beslag genomen en in vele kringen was men reeds van oordeel dat zij onuitvoerbaar was. De druk van de toegenomen werkloosheid van de laatste maanden en de dreiging van een economische crisis hebben er toe bijgedragen dat men de wet thans nog betrekkelijk over haast gaat toepassen. Of men daaraan ver standig heeft gedaan zullen wij waarschijn lijk eerst over een jaar kunnen beoordelen. Een van Londen's attracties zijn wel de vier chimpanzees uit de Londense die rentuin. Ter ere van hun 21e verjaardag kregen zij een lekkere maaltijd aangeboden. De maaltijd smaakt hun best. NIEUWE VIS- EN HENGELACTEN. De hoofdinspecteur van politie maakt be kend, dat de nieuwe vis- en hengelacten, welke op 1 Juli geldig worden, aan het einde van deze maand verkrijgbaar zijn op het politiebureau. GASBEDRIJF OP EXCURSIE. Vrijdag is de personeelsvereniging van het Gasbedrijf alhier een dag uit geweest ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het bedrijf. Niet alleen het personeel en de directeur vertrokken des morgens naar Dordrecht, doch ook de Burgemeester, Wethouder Van de Arend en de leden van de gas- commissie maakten deze excursie mee. In Dordrecht werd de gasmeterfabriek bezichtigd en werd door de directie van deze fabriek aan het gezelschap een lunch aangeboden. In stromende regen werd de tocht voort gezet naar .Avifauna" en na een verblijf aldaar belandde het gezelschap in hotel ,,'t Zwaantje" te Soesterberg, waar het diner werd gebruikt. Na afloop hiervan werd door de firma Smit te Nijmegen een documentaire film vertoond over het leggen van een gas leiding in de Wester Schelde, van welke gigantische arbeid de film een duidelijk beeld gaf. ATTENT JONGETJE. Zaterdagmiddag reed een automobilist, afkomstig uit Utrecht, de verkeerszuil op het Nieuwerhoekplein omver. Na de botsing vervolgde hij doodnuchter zijn weg, doch hij had buiten de waard in casu een klein jongetje gerekend, die prompt het nummer van de auto noteer de en dit aan de politie doorgaf. Zo kon het gebeuren, dat de Utrechtse politie de automobilist thuis opwachtte, die wel wat raar opkeek. De sporen van de aan rijding waren duidelijk op de auto te zien, zodat ontkennen niet mogelijk was. Dit deed de automobilist dan ook niet, doch hij verklaarde, dat hij niet wist waar het politiebureau in Soest was en der halve maar was doorgereden. DIERENBESCHERMING OVER MEI. Het rapport van de inspecteur over de maand Mei is een aaneenschakeling van dierenleed. Een greep hieruit. Een voer man gaf zijn paard enige harde trappen tegen de buik, aangezien het dier blijk baar niet snel genoeg reageerde op des mans bevel. „Hij was nogal kort aange bonden" zei hij, als excuus tegen de in specteur, en ook, dat hij het de volgende keer weer zou doen. Daar kan men bij iemand met een dergelijke mentaliteit dan ook wel zeker van zijn, helaas. Ook een ander paard werd de dupe van de onbeheersdheid en botheid van mensen. Enige jonge mannen, die te diep in het glaasje hadden gekeken, vermaakten zich in het nachtelijk uur met het afbeulen van een paard. Niet minder treft de ruw heid en wreedheid bij de jeugd. Met een doodzieke, aan ruggemergonsteking lij dende, kat werd gevoetbald, waardoor het dier ontzettend moet hebben geleden. El ders vermaakten jongens zich met het schieten met de katapult op lijsters en mollen. De deerlijk verminkte dieren werden daarna aan hun lot overgelaten of werden op ruwe wijze afgemaakt door ze tegen de grond te smakken. Een zin neloos vernielen dus van wat leeft en zich niet verweren kan. Tenslotte zij nog vermeld, dat de inspecteur op Hemel vaartsdag - met medewerking van politie en brandweer - een poes uit een hoge boom kon bevrijden, welke daar al 36 uur gezeten had. VERKRIJGBAARSTELLING HERDENKINGSPOSTZEGELS ITEP. De Herdenkingspostzegels in afwijkende kleuren, die alleen op de ITEP, de Inter nationale Tentoonstelling Eeuwfeest Post zegel, te Utrecht verkocht zullen worden, zullen voor hen, die deze tentoonstelling niet kunnen bezoeken, toch verkrijgbaar zijn. Daartoe kan op de postrekening nr. 395 van de directeur van het P- en T-kan- toor te Utrecht een bedrag van 1.38 1.entreekosten ITEP en 0.38 voor de zegels) gestort of overgeschreven wor den. Op de kennisgeving van storting of bijschrijving moet dan worden opgege ven het aantal series, benevens de mede deling of de zegels al dan niet met het speciale ITEP-stempel gestempeld worden verlangd. De zegels kunnen alleen per serie wor den besteld. Bestellingen kunnen van 18 Juni tot en met 6 Juli a.s. worden gedaan. De aflevering zal zo spoedig mogelijk ge schieden. DAMESMANTELS ONTVREEMD. Toen een bewoonster van een perceel aan de Heuvelweg Zaterdag twee damesman tels miste, herinnerde zij zich, dat een woonwagenbewoonster even tevoren bij haar aan de deur was geweest. De politie spoorde in een minimum van tijd de juffrouw van het woonwagen kamp, E. W. genaamd, op en trof bij haar de twee vermiste mantels aan. DAMCLUB „DE VARIANT". In een druk bezochte ledenvergadering, onder voorzitterschap van de heer D. Waal, kwam de damvereniging „De Va riant" in „Oranjehof" bijeen. In de bestuursvacature algemeen adjunct werd gekozen de heer G. Liefhebber. Met enige toepasselijke woorden reikte de voorzitter een fraaie beker uit aan de heer J. W. Ooms, een plaquette ontving de heer C. Dielissen als eerstaankomende in groep II en een zilveren medaille aan de heer W. Sjollema Jr. voor de beste prestaties in de jeugdafdeling. Besloten werd een thuiswedstrijd te spe len tegen Bussum II en de Spakenburger Club „AVENO" aldaar te ontmoeten. Een belangrijke bespreking vormde het agendapunt om de le afdeling uit te brei den tot 16 deelnemers. Met algemene stemmen werd hiertoe besloten en be paald, dat de spelers minsten 40 °/o der te behalen winstpunten moeten verkrij gen om aan het spelen van degradatie wedstrijden te ontkomen. De spelers Kraaij, Van Oosterom, Dielis sen, Liefhebber, Niemantverdriet en Van Gemert zullen uitmaken wie van hen de Onder de zaken waarover ik mij, zoals ik al eens meer op deze plaats heb ge zegd, tot in mijn vezels kwaad maak, behoort het op ondemocratische wijze be knotten van iemands opvatting of over tuiging. Ha ha, hoor ik sommigen zeggen, dus Oekman wil in een tot in het idiote door gedreven democratie zelfs de communis ten vrij baan en spel geven. Kijk, zou ik tegen deze mensen willen zeg gen, de maaregelen, die momeneel in de gehele wereld tegen het communisme genomen worden, stuiten mij zeer tegen de borst. Maar daar ook ik inzie, dat je een beer niet vrijelijk in een porceleinwinkel laat rondhuppelen, kan ik de maatregelen billijken, zij het ook niet allen. In ieder geval kan ik inzien, dat de democratische wereld tegen het communisme stelling neemt en daarbij, door noodzaak gedre ven, de democratische paden te buiten moeten gaan. Maar wat te denken van hetgeen vorige week in een vrij grote gemeente van ons land voorviel. Ergens in ons land had een vereniging op vrij streng religieus gebied een bijeen komst belegd. Daar kan, dacht ik, niets tegen zijn. We kunnen van geloofsover tuiging verschillen, maar daarnaast el kaar respecteren. De juist achter ons lig gende Joden-vervolging heeft ons, meen de ik, in die richting iets geleerd. Doch in die gemeente hebben de mensen met een andere geloofsovertuiging daar een andere mening over en na eerst een wet tige huurovereenkomst voor een verga derzaal te hebben getorpedeerd, maak ten zij door lawaai en geschreeuw de bijeenkomst, die inderhaast in de open lucht was belegd, voor de andersden kenden onmogelijk. Daar staan we met ons goede democra tische gedrag leelijk mee te kijk naar mijn gevoel en dat nog wel midden in een periode, waarin het gepraat over de Rechten van de mens haast geen eind neemt. Wanneer ik het in mijn hoofd zou halen morgen de zon te aanbidden, heeft daar in feite niemand iets mee te maken. Iedereen heeft natuurlijk het recht te trachten mij er van te overtuigen, dat ik dwaal. Dat U zou lachen om hetgeen ik geloof, zou ik U misschien niet kwalijk nemen, doch wanneer U mijn zon zou stelen of mij door een molestatie zou trachten te verhinderen te geloven wat ik wil, zou U mij reis maken. Om te beginnen zou ik U vertellen, dat U, wanneer U zich op de borst slaat met de boodschap, dat U zo'n erge democraat bent en mij toch verhindert te geloven wat ik wil, geen knip voor de neus waard bent. H. OEKMAN. plaatsen 710 in het eerste tiental zullen bezetten. Voor a.s. Woensdag is voor de le afdeling het volgende rooster opgesteld H. KraaijJ. v. Gemert. C Dielissen -Niemantsverdriet. P. BremerJ. v. Oosterom. G. LiefhebberR. Damen. J. W. OomsW. Sjollema Jr. E. VeermanC. v. Es. J. Nap—G. D. Collet. J. van GelderenD. Waal. Voor groep n zal het rooster nog worden vastgesteld. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de volgende gevonden voorwer pen zijn inlichtingen te verkrijgen op het politiebureau, iedere Woensdag en Zater dag van 14 tot 16 uur. Vulpenhouder, zilveren armband, imita tie parel oorlmopje, herdershond, zilver- bon van 1.wit kinderschoentje, zil verbon van 2.50, regenjas, etui met bril en kammetje, bruine damesportemonnaie met inhoud, bril, hoofddoek, zwarte al pinopet, bankbiljet van f 25.starter van motorrijwiel, rozenkrans in etui, rub ber zadeldek en sleutel. NIET ZONDER VERGUNNING. Nu het visseizoen is aangebroken en vele hengelaars hun geluk aan de boorden van de Eem beproeven, brengt dit met zich mede, dat deze vissers zich begeven op landbouwgronden. De politie wijst erop, dat het verboden is, langs de Eem te vissen en zich daarbij zonder toestemming van de eigenaar te begeven op diens terrein. Men behoeve zich het visplezier niet te ontzeggen, in dien men tevoren maar toestemming vraagt aan de grondeigenaar.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1