4V Tanende Liefde* Vaderdag* Bevolkingsonderzoek. Soest vóór 30 jaar. Duistere Daad* A. Roetman RIJWIEL-SOLEX De meest betrouwbare „De Witte Pompen" SOEST Zondag 15 Juni Vaderdag - Sigarendag IN DE HOEK. Voor beter Schoeisel naar Stichtsche Schoenhuizen VRIJDAG 13 JUNI 1952. 30e JAARGANG no. 45. 50ESTER((|)OÜRANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn per kwart, 1.85 - per post 2.01 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 12615* Van oudsher is China het klassieke voor beeld van corruptie. Nu is corruptie voor het leven van een staat hetzelfde als kan ker voor het leven van een mens. Lang zaam maar zeker gaan ze er beide aan te gronde. Het „oude" China is er dan ook aan bezweken. Overal corruptie. Dat corruptie in China zo voort kon woe keren is geen wonder. Het land was en is groot. Het centrale gezag was ver en had zijn macht overgedragen aan regio nale functionarissen. Het was overwe gend agrarisch met hele of half feodale toestanden. Uit de stage stroom van be lastingen, die van de burgers naar de staatskas vloeide, bleef véél achter in de zakken van de ambtenaren. Van de dunnere geldstroom, die in de omgekeerde richting vloeide, bleef er eveneens véél in diezelfde zakken achter. Openbare controle op de geldmiddelen ontbrak. De „publieke sector" in het Chi- neese leven was een reservoir, waaruit een ieder trachten te putten, die een em mertje machtig kon worden. Bekend is uit de jongste burgeroorlog het verhaal waarbij een generaal aan de burgemees ter van een stad een bepaalde som vroeg om die stad tegen de communisten te verdedigen. Hij wou de stad ook wel prijs geven maar dan kostte het zoveel meer, omdat er dan minder schade werd aan gericht. Niemand heeft aan die corruptie een eind kunnen maken. Zelfs de hardhandige Tsjang-Kai-Sjek niet. De Amerikanen za gen, dat na 1945 hun reliëfgoederen op de zwarte markt werden verhandeld en dat hun wapens bij de troepen van de vijand terecht kwamen. Maar dat was wel in het allerlaatste stadium. Men kan van de communisten zeggen wat men wil, maar waar ze vasten voet hadden ver dween de corruptie als bij toverslag. Wat trouwens een levensvoorwaarde was voor de Mao-isten. Als elke dictatuur in het Oosten werd ook in China het aankno pingspunt gezocht bij de boeren, dezelf de boeren, die van geslacht op geslacht onder de corruptie hadden geleden. Mao had, in Chinese ogen, nog iets op zijn credit staan. Hij maakte een einde aan wat er nog over was van de bevoor rechte positie van de Westerlingen. Eerst sympathie voor communistisch China. Is het te verwonderen, dat de nieuwe staten in Z.O.-Azië, die, zij het in ge ringer mate, met dezelfde euvelen hadden te kampen, een grote belangstelling, vaak haast een zekere sympathie voor het com munistisch China ging koesteren en aan stonds die belangstelling omzetten in nauwere contacten Langzaamaan begint die sympathie ech ter af te nemen. De gezantschappen uit Peking bleken al gauw te zijn waarvoor ze ook bedoeld waren, centra van propa ganda. In de vakverenigingen probeerde de Chi nese communisten al gauw achter de schermen hun rol te spelen en in deze niet-communistische landen was het ook niet plezierig te horen hoe Mao haast van de daken schreeuwde hoeveel „cuïi- tra-revolutionnairen" er bij de zuiverings acties telkens werden terechtgesteld. Het communisme in China speculeerde in de eerste plaats op de kleine boer. Het speculeerde echter ook op het Chinese nationaliteitsgevoel. Maar met zijn pro paganda over de grenzen kwam dat na tionaliteitsgevoel in botsing met de ster ke nationale gevoelens van de jonge sta ten. Meer en meer gaat men de Mao-Chine- zen zien zoals men vóór de oorlog de Japanners zag. Lastige, bemoeizuchtige indringers, waarvoor men op zijn hoede dient te zijn. Het is de gewone loop der zaken bij de dictaturen, dat waar ze op een of andere manier enige good will hebben, die goodwill door eigen toe doen verspelen. Japanse export. De ervaring die men in Z.O.-Azië opdoet met China zijn al niet anders dan welke men in West-Europa opdoet met Rusland. Er is nóg een overeenkomst. Op beide halfronden bestaat er een land, dat nu wel niet als overwinnaar uit de oorlog is gekomen, maar toch zeker ook Baarnsctie Banketbakkerij Burgem. Grothestraat 57 Soestdijk Tel. 2835 Specialiteit in ROOMBOTERKOEKJES en GEBAK. Ruime sortering Chocolade, Bonbons en Luxe dozen Bonbons of Chocolaatjes. KWALITEIT IS ONZE RECLAME. Zelfs voor de meest verwende smaak, Haalt men het Gebak in onze zaak. Zondag is Pa weer een boffer, Want dan is het Vaderdag, 't Is de dag waarop je Pappie Weer eens echt verwennen mag. Velen doen dit met geschenken En met veel verwennerij. Maar heus, met een kleinigheidje Is je Vader al heel blij. Hij vraagt niet om dure dingen, Want dat kost je teveel geld, Hij is erg op goede vriendschap En aanhank'lijkheid gesteld. Weet je, dat hij, naast geschenkjes, Steeds het allerfijnste vindt, Dat hij voor zijn vaderzorgen Krijgt de liefde van zijn kind. Ei VAN EEDEN. niet als een verslagene de vrede ingaat. Evenals de Duitse export al weer voel baar begint te worden op de wereldmark ten zo begint ook Japans export weer een ding .te worden waar rekening mee moet worden gehouden. Temeer omdat het vroegere, laten we zeggen „natuur lijke afzetgebied van Japan, China, de Japanse goederenstroom niet opneemt en deze nu een weg zoekt langs China's kusten, naar de Philippijnen, naar Ach ter- en Voor-Indië en naar Indonesië. Daar krijgt men nu dus weer te maken met dezelfde lieden, die vóór de afloop van de eerste wereloorlog er evenzeer van overtuigd waren, dat Z.O.-Azië on der hun leiding moest komen als de Chi nezen dat menen na hun burgeroorlog. Zich economisch vrij van Japan en poli tiek vrij van China te houden worden op die manier twee hoofdpunten van de po litiek der jonge zelfstandige staten daar. Iets wat hun voor het vinden van een eigen stijl misschien meer van nut dan tot schade zal zijn. Voor het vervoer van mvaliden naar de doorlichtingslokalen is de hulp nodig van inwoners, die een auto bezitten en bereid zijn om 1 dag of een gedeelte daarvan mede te werken. Tot dusver is het aantal inwoners, dat zich hiervoor heeft beschikbaar gesteld, zeer minimum. In verband hiermede doe ik een drin gend beroep op hen, die bereid en in staat zijn hun medewerking te verlenen, om zich alsnog op te willen geven bij het werk comité, Nijverheidsschool, Molenstraat 52, te Soest of telefonisch aan afd. Sociale Zaken, Gemeentehuis (no. 2643.) De Burgemeester van Soest, Mr. S. P. BENTINCK. Bij het huisbezoek, dat de laatste maand in verband met het bevolkingsonderzoek in de gemeente Soest heeft plaats gevon den, is telkens opnieuw gebleken, dat bij diegenen, die reeds onder regelmatige con trole van ons of ander Consultatie bureau staan, het misverstand leeft, dat zij niet aan dit onderzoek behoeven deel te nemen. Met nadruk wil ik er hier nog eens op wijzen, dat, juist omdat bij dit onderzoek foto's gemaakt worden en niet volstaan wordt met een doorlichting, ook voor bo vengenoemde mensen het onderzoek zeer zeker zin heeft en voor ons als Consulta tiebureau-artsen door deelname ook van bovengenoemde personen, het werken bij volgende onderzoeken veel gemakkelijker gemaakt wordt. Ik verwacht dan ook, dat diegenen, die door het regelmatig contact met ons Bureau wel zeer speciaal van het nut van het bevolkingsonderzoek overtuigd zullen zijn, nu dit misverstand uit de weg ge ruimd is, zich alsnog voor deelname aan het bevolkingonderzoek zullen willen op geven aan de Nijverheidsschool, Molen straat 52, 's morgens tussen 912 uur of 's middags tussen 25 uur. T. A. H. HöWÜLER, Geneeskundig Leider van het Districts- Consultatiebureau voor t.b.c. te A'foort. In aansluiting aan bovenstaande medede lingen van dokter Höweler deelt het werkcomité nog mede, dat ook de school gaande kleuters per klas zullen worden doorgelicht. Het is vanzelfsprekend niet mogelijk om dan tegelijkertijd de moeders, die bij de doorlichting van deze kinderen aanwe zig willen zijn, door te lichten. Niet schoolgaande kleuters kunnen tege lijk met de moeders komen. Verkrijgbaar bij Ook hebben wij een mooie collectie Rijwielen zoals TRIUMPH - PHOENIX - DELTA. Betaling in overleg. STEENHOFFSTRAAT 25 TEL. 2185 In de „Soester Courant" van 30 jaar ge leden lezen wij het navolgende „Alhier is opgericht de Radio-Club R.S.A. Het doel der vereniging is de beoefening van draadloze telefonie en telegraphie. Eens per week wordt een bijeen komst gehouden en een cursus gegeven in seinen en opnemen, theoretische ken nis van electrictiteit en magnetisme en practische toestelbouw. Ook zal gelegenheid worden gegeven tot het stellen van vragen op radiogebied. Eens per maand zal een beurs voor on derlinge ruil en verkoop van toestellen en onderdelen worden gehouden. Op het programma staan verder demon straties en voordrachten op radiogebied en enige excursies. De contributie bedraagt slechts 50 cents per maand, zodat ook finantiëel minder draagkrachtigen lid kunnen worden van deze nuttige vereniging. Het bestuur bestaat uit de heren H. H. A. v. Sluiters, Soesterbergsestraat N.Z. 25; G. A. Dekking, Molenweg 10 en K. C. W. Venema, Emmalaan 10, tot wie belangheb benden zich kunnen wenden om inlich tingen". „Het Bestuur van de afdeling Baarn van de Vrijzinnig Democratische Bond heeft Maandagavond in de Rembrandtzaal een vergadering gehouden om te komen tot de oprichting van een afdeling Soest. De heer J. v. d. Brink, voorzitter van de afdeling Baarn, leidde de vergadering, terwijl het woord werd gevoerd door de heer Berghuis te Utrecht. Na afloop der rede werd de afdeling Soest opgericht met aanvankelijk 12 leden. In het voor lopige bestuur werden gekozen Mevr. Droste-Wilman. en de heren B. Droste en Langelaar". „Tegen een inwoner van Soesterberg is procesverbaal opgemaakt omdat hij niet binnen de wettelijke termijn (drie dagen) de geboorte van zijn dochtertje had aan gegeven". „In de kom van Soesterberg heeft zich thans ook een geneesheer gevestigd en wel Dr. Reinders, Huize „Nellystein", (Amersfoortsestraat hoek Soesterbergse straat). Voor inwoners van Soesterberg beslist 'n groot gemak". „Zondagmiddag brak brand uit in de woning van J. M. aan de Wieksloot, wel ke woning geheel is afgebrand. De stoomspuit was spoedig ter plaatse en heeft goede dienst gedaan. Na anderhalf uur kon de brandweer weer in inrukken. De oorzaak is onbekend. De woning is geheel, de inboedel gedeeltelijk verze kerd Bij deze brand zou tevens een bedrag, groot ongeveer 700.verloren zijn gegaan." „Tot onderwijzeres aan de Bijzondere school met de Bijbel aan de Spoorstraat, hoofd de heer J. v. d. Sluis, is benoemd Mej. C. R. Brans uit deze gemeente. „Onze plaatsgenoot, de heer A. Tammer te Soesterberg, behaalde op de Bakkerij tentoonstelling te Rotterdam een bekro ning in de afdeling beschuit. Voorwaar een mooie prestatie, als men bedenkt, dat er 3000 inzendingen waren en de heer Tammer sinds kort een eigen zaak drijft". Officiële Mededelingen. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat zij op 3 Juni 1952 hebben besloten le. Overeenkomstig het bepaalde in arti kel 4 van het wegenverkeersreglement de navolgende wegen gesloten te verkla ren voor voertuigen en samenstellen van voertuigen, welke een totaal gewicht van 1,5 ton te boven gaat a. de Soester Engweg vanaf de Verlengde Talmalaan tot aan de Molenstraat; b de Dalweg vanaf de Mendelssohnlaan tot aan de Soester Engweg; c. de Molenweg vanaf de Molenstraat tot aan het verharde gedeelte ter hoogte van de Ned. Herv. begraafplaats; d. de Kolonieweg vanaf de Molenweg tot aan de Veldweg. 2e. de Heuvelweg gesloten te verklaren voor het verkeer met motorrijtuigen op meer dan twee wielen in de richting van de Noorderweg naar de Burgemeester Grothestraat. 3e. de weg tussen de hoekpunten Vosse- veldlaan-Vondellaan en Gallenkamp Pels- weg-Birkstraat gesloten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in de richting van de Vosseveldlaan naar de Birkstraat. Van deze besluiten staat voor ieder be langhebbende beroep open tot het einde van een termijn van dertig dagen na he den. Het adres van beroep wordt aan de Koningin gericht, maar ingediend bij de Commissaris der Koningin in deze pro vincie, die een bewijs van ontvangst af geeft. Deze besluiten zijn in afschrift verzon den aan de betreffende hoofd-ingenieur- directeur van de rijkswaterstaat, aan de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B., de Koninklijke Nederlandse Automobielclub, de Koninklijke Neder- derlandse Motorrijders Vereniging en aan Gedeputeerde Staten van deze provincie. STEMMEN VOOR KIEZERS OPGENOMEN IN HET CENTRALE BEVOLKINGSREGISTER. De burgemeester van Soest maakt in ver band met de op 25 Juni 1952 te houden verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal bekend, dat in deze gemeente de volgende stemloka len zijn aangewezen, waar de kiezers, die in het bezit zijn van een kiezerslegi- timatiekaart, zich moeten melden ter uit oefening van hun kiesrechtStembureau 10 („De Viersprong", Birkstraat 12) en Stembureau 15 (R.K. Kleuterschool, Gen. Winkelmanstraat). SPORTUITWISSELING. SOEST (Ned.) SOEST (Duitsland.) Dinsdag 24 Juni a.s. vertrekken 23 jeug dige Soestenaren, begeleid door twee echtparen, naar het stadje Soest in Duits land, in het kader van een sportuitwisse- ling, welke tussen Soest (Holland) en Soest (Duitsland) zal plaats hebben. Het initiatief is van Duitse zijde geko men en die Duitse Soesters hebben niet in de laatste dagen contact met de Hol landse Soesters gezocht. Dit contactzoeken door de Duitse Soesters dateert al van 1934 en de jaren daarna zonder dat dit tot resultaat leidde. Er kwam een oorlog en met deze oorlog ontstond er tussen deze gemeenten met eenzelfde naam een afstand, welke on overbrugbaar scheen. Wij kenden na de oorlog geen Duitsers meer, we kenden slechts mensen, die ons hadden onder drukt en gepijnigd en het was niet ver wonderlijk, dat, toen enige jaren gele den onze Burgemeester een verzoek kreeg om een sportuitwisseling tussen Soest en Soest tot stand te brengen, dit verzoek werd genegeerd. Het in de oorlog geleden leed was nog te vers om het „vergeven en vergeten" in toepassing te brengen. Er gingen enige jaren voorbij, totdat vo rig jaar het Duitse Soest haar verzoek herhaalde. Onze Burgemeester heeft toen een contact gelegd door een reis naar Westfalen te maken. Onze hoogste ambtenaar wilde niet lan ger de uitgestoken hand negeren. „Ik heb dit eerst met mijzelf moeten uit vechten", zo verklaarde de Burgemeester ons in een onderhoud. „Het bleek mij, dat de Duitsers zeer goed de situatie aanvoelden. Zij wisten, dat een sportuit wisseling met Engeland veel gemakke lijker tot stand was te brengen dan met Holland". „Er is inderdaad een schuldgevoel aan wezig", antwoordde de Burgemeester op onze vraag. „De jeugd van het Katholiek- Protestants Duitse Soest zijn zeer gepor teerd van een Federalistisch Europa. Zij zijn aangesloten bij de Europa-Union, wil len de fouten van hun ouders voorkomen en ik meen, dat wij met dit sportcontact een positieve bijdrage kunnen leveren tot een betere verhouding". De Burgemeester had de Duitse Soeste naren verder medegedeeld, dat, indien in het Hollandse Soest animo zou bestaan voor deze sportuitwisseling, de Hollan ders het eerst in Duitsland zouden ko men en de volgorde niet andersom zou kunnen zijn. De Duitsers begrepen dit volkomen en zullen onze jeugd goed ont vangen. De Burgemeester heeft hierna de bestu ren van de Soester sportverenigingen uitgenodigd en hen dit plan voorgelegd. Bij de voetballers en de gymnastiek verenigingen was animo voor dit plan. Zou er eerst een elftal samengesteld wor den uit de verenigingen S.E.C. en B.D.C., later werd van dit plan afgezien, daar S.E.C. niet in de gelegenheid bleek aan deze trip deel te nemen. De 3 gymnas- tiekverengingen, „Soester Turnclub", „Olympia" en „Crescendo" vaardigden ieder 4 dames-turnsters af, terwijl van B.D.C. een voetbalelftal meegaat. De 12 turnsters staan onder leiding van de heer en mevrouw Vos, leider en leid ster van „Crescendo", terwijl de voetbal lers begeleid worden door de heer en mevrouw Vonk. Op 24 Juni a.s. vertrekt het gezelschap en op 30 Juni of 1 Juli komen zij terug. Zij worden ondergebracht in Duitse ge zinnen, waarbij gelet zal worden op de religieuse en maatschappelijke stand van gastheer en gast. De voetbalers zullen 3 wedstrijden spe len in verschillende plaatsen in de na tuurrijke omgeving van de Middeleeuwse stad Soest. Het Duitse Soest heeft veel geleden tij dens de oorlog door geallieerde bombar dementen, doch het heeft zich weer snel hersteld. Deze sportuitwisseling, waarin de Duitse Soestenaren vermoedelijk in Augustus hier zullen komen, draagt de goedkeu ring van het Ministerie van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen, welk minis terie dit jaar een groot uitwisseling-pro gramma tot uitvoer ziet komen. Maandagmiddag arriveerde een touring car van de Duitse Soester Vrouwenbond in onze gemeente, op doorreis naar Am sterdam. De Burgemeester heeft dit ge zelschap van 60 dames in het Natuurbad restaurant ontvangen en toegesproken en en er op gewezen, dat het noodzakelijk is, dat de Duitsers hun „Wille zur Macht" vervangen door de wil om te dienen en te begrijpen. GESLAAGD. De agent van politie J. Schalkx alhier slaagde voor het politie-diploma. ZAKENNIEUWS. Zaterdagmiddag opent de firma Gebr. v. Kooy alhier een tweede groot garage bedrijf in de Nieuw-Baarnstraat te Baarn. De firma kocht de voormalige Oranje garage en liet dit pand restaureren en moderniseren, waardoor een belangrijke uitbreiding der zaak tot stand komt. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag is geopend apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat 46. Denk dan eens extra aan Vader! Maakt nu eens U keus uit de enorme sortering Tabaks-artikelen van de SOESTER GEORGANISEERDE SIGARENWINKELIERS. Door hun gezamenlijke inkoop leveren zij elk Rook artikel, dat U zich maar denken kunt. Sigaren in verpakking van 5 - 10 - 25 - 50 stuks. Cigaretten In verpakking van 10 - 20 - 50 - 100 stuks. Grote keuze Aanstekers en Pijpen. Profiteert nu van de grote prijsverlaging van Sigaren Speciale Feestverpakking „VOOR VADER". Alleen verkrijgbaar bij de leden van de Soester Sigarenwinkeliers-vereniging, kenbaar aan de groen-witte lidmaatschapskaart in hun etalage. Niet helemaal origineel voert mijn zoon sedert enige tijd een actie onder het mot to „2 heitjes voor 3 karweitjes". Ik snapte zijn ijver niet al te best, want over het algemeen is hij nergens te vin den als er werkjes moeten worden op geknapt als grasmaaien en fietsen schoon maken. Daar is al menig hard woord over gevallen, waarbij, het spijt mij dit te moeten bekennen, ik steeds een morele nederlaag heb geleden. Hij hoorde mij namelijk eens beweren, dat ik liever een dag „in de bak" ging zit ten, dan mijn tuin onkruidvrij te maken. Hij weet ook, dat ik mijn fiets altijd in een regenbui zet om 'm schoon te laten spoelen, dus U kunt zich misschien wel mijn verwondering voorstellen toen hij mij zei„morgen zal ik wel even de tuin rollen en Uw fiets schoonmaken". Weliswaar kreeg mijn vadervreugde een hevige deuk toen hij direct als eis liet volgen, dat hij voor deze karweitjes 2 heitjes verwachtte, maar in minder dan geen tijd had ik uitgerekend, dat ik dan toch nog voor een koopje klaar zou zijn. Het was intussen een vreemde gewaar wording, dat hem ineens niets teveel was. Schoenpoetsen, zijn moeder helpen met de afwas enz. was schering en inslag, al kostte die bevlieging mij menig maal 2 heitjes. Mijn vrouw en ik hebben ons het hoofd suf gepiekerd, waar die plotselinge ijver voor werkjes, waaraan pappie ook een gloeiende hekel heeft, vandaan kwam. Maar nu heeft de Soester Courant van Dinsdag ons ineens de oplossing gebracht. Zondag is het Vaderdag Bij alles waaraan we hebben gedacht, waren we niet op dat idee gekomen. Heel eerlijk gezegd had ik niet de flauw ste notie, dat Vaderdag zo vroeg in het jaar viel. Zó ben ik ingesteld op Moe derdag. Maar, nu ben ik er achter waar die heit jes voor bestemd zijn en een klein kunst je is het te berekenen wat voor een kist accijnsverlaagde sigaren ik Zondagoch tend op mijn nachtkastje zal vinden. Nooit zal een sigaar me zó lekker sma ken dan na deze krachttoer van m'n zoon. H. OEKMAN SOEST - UTRECHT - BAARN KERKCONCERT. Woensdagavond 18 Juni a.s. zal in de Oude Kerk te Soest een bijzonder kerk- concert worden gegeven door het Soes ter Cantate-koor o.l.v. Maarten Kooy. Als gast zal medewerken de „Amsterdam se Cantorij", bestaande uit Noël Barker en Yolanda Piccaxdt, sopraan; Mineke Meerdink, alt; Gerard Louman, bas; Win- nifred Kan, viool; Rinus Winterink, fluit en vedel; cantor Gerard Kievit. Verdere medewerkenden zijnHennie Postma, alt; Kees Verhoeven en George Gardien, fluit; Jan v. d. Berg, orgel en het Braam- hage Cembalo Gezelschap o.l.v. Maarten Kooy. Uitgevoerd worden o.a. cantates en Geist- liche Konzerte van Buxtehude, Bach, Schein, de Bruck, Distier e.a. TEMPO-SUCCESSEN. In diverse wielerwedstrijden wisten Tem po-leden successen te behalen. Zo werd G. Bunschoten no. 8 in Hilver sum, no. 7 in Vleuten en no. 7 in Zuilen. J Dorresteyn werd 3e in de Ronde van Vleuten en 3e in de lange afstandwedstrijd over 180 k.m. D. v. Eugen werd in deze wedstrijd 2e. A. Drost en J. v. d. Brakel zijn respectievelijk 4e en 7e geworden in deze race. Nu nog maar 'n scheut of 'n steek... Maar straks weet U zich geen raad meer van de slopende Rheumatische pijnen. Begin daarom vandaag de beproefde Kruschen kuur. De zes minerale zouten van Kruschen geven Uw bloedzuiveren de organen nieuwe kracht en energie. Onzuiverheden in Uw bloed worden verdreven en daarmede de oorzaak van die ondragelijke rheumatiek. Eindhoven zat 10 uur zonder stroom, doordat een rat over een isolator in het 10.000 voltstation der P.N.E.M. liep en er kortsluiting veroorzaakte. ((Krantenbericht.) Dat was me wat, daar in die lichtstad Heeft me er een anti-lichtrat Z'n pootje op een ding gezet, Zonder opzet, zonder boosheid, Haalt hij in zijn argeloosheid Dertig mensen uit hun bed. Een stad vol licht en vol geflonker Plots volslagen in het donker, 's Jongen, zeg, dat is je wat, Als wij willen saboteren Kunnen wij nog heel wat leren Van zo'n doodgewone rat. Zo zie je, eventjes een dwaling, Eventjes een beetje maling Aan het menselijk vernuft En zo'n ratje komt ons foppen, Worden massa's knappe koppen Door een beestje overbluft.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1