Huwelijk van de dag. Komen wij in het tijdperk der „technocratie''? SOEST IN DE HOEK. DINSDAG 17 JUNI 1952. 30e JAARGANG no. 46. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2560 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 12615C De lezer zal wel denken: wat is dat nu weer voor een gek woord „technocratie"? Iedereen weet wel zo ongeveer wat democratie is, nl. regering door het gehele volk. De Duitsers hadden indertijd de mond vol over plutocra tie, waarmee bedoeld wordt dat de regering in handen is van enkele machtige groepen; maar technocratie zal voor de meesten wel iets nieuws zijn. Toch is het geen nieuw woord, want het is al meer dan 20 jaar gele den ontstaan. Men bedoelde er toen mee, dat Tiet werkelijke beheer van de volkshuishou ding langzamerhand in handen komt van de technici, d.w.z. van de directeuren en be drijfsleiders van ondernemingen. Deze zijn het zowel bij banken en fabrieken als handels- en verkeersondernemingen, die in feite pro ductie en handel leiden. Toch zijn zij slechts voor een zeer gering gedeelte te beschouwen als de bezitters van die ondernemingen. Daar door staan zij tussen arbeid en kapitaal in. Toen indertijd het woord technocratie voor het eerst werd gebruikt, zag men hierin een weg om uit de tegenstelling tussen arbeid en kapitaal te komen. De bedrijfsleiders hebben immers voor de uitoefening van hun taak zowel de steun van de ene als van de andere groep nodig. Men hoopte dat zij een zo over wegende invloed in de maatschappij zouden krijgen, dat hieruit een beëindiging van de klassestrijd zou voortvloeien. Deze gedachte is ten dele in vervulling ge gaan. Aan de ene kant hebben de arbeiders leiders ertoe bijgedragen dat de arbeidsvrede werd bewaard en aan de andere kant hebben sociale en financiële maatregelen van de rege ring de noodzaak om de bedrijven te exploi teren als winstpompen, zeer sterk beperkt. Tegelijkertijd is het sociaal verantwoordelijk heidsgevoel in alle lagen van de bevolking groter geworden en inderdaad hebben hier door de bedrijfsleiders ongeacht of dit nu ban kiers, economen, ingenieurs, kooplui of an derszins zijn, een steeds grotere invloed op het gehele maatschappelijke bestel gekregen. Men zou dus kunnen zeggen dat er inderdaad sprake is van een zekere mate van techno cratie, aangezien de volksvertegenwoordiging, waarin de democratie is belichaamd, gewoon lijk niet anders kan doen, dan hetgeen de technocratie, d.w.z. het bedrijfsleven, uitvoer baar acht. Men zal reeds onmiddellijk opmerken, dat dit niet meer met de feiten klopt. Het bedrijfs leven wordt immers meer en meer gebonden aan voorschriften en regelingen, die door de volksvertegenwoordiging of althans door de regering, worden ingevoerd Velen zullen dan ook van mening zijn, dat de technocraten worden verslagen door de democraten. Doch ook hier doet zich weer een nieuwe ontwikke ling voor en wel in deze zin dat er instel lingen ontstaan, die tussen het bedrijfsleven en parlement instaan en die men dan tegen woordig „publiekrechtelijke bedrijfsorganisa ties" noemt. Deze organisaties zijn het die het in de toekomst naar alle waarschijnlijkheid voor het zeggen krijgen. Men zal het bestuur van die P.B.O.'s moeten opdragen aan men sen, die met de toestanden in bepaalde bedrij ven goed op de hoogte zijn en zij zullen het zijn, die de voorschriften ontwerpen, waaraan de bedrijven hebben te voldoen. Dit wil zeg gen, dat het de leiders van de P.B.O.'s zullen zijn, die de werkelijke technocratie zullen gaan vormen. Wanneer het bedrijfsleven een overwegende invloed behoudt op de benoe ming van de bestuurders van de P.B.O.'s, zal men waarschijnlijk inderdaad van een „tech nocratisch tijdperk" kunnen gaan spreken. Het is echter ook mogelijk dat politieke of Woensdag was 't een hele drukte Op het plein bij Nieuwerhoek, Want een bruidspaar, dat getrouwd werd Kreeg geweldig veel bezoek. Meer dan vijftig lieve baby's Wilden er getuige zijn Van het huwelijk der „juffrouw", Op het Nieuwerhoekse plein. Vóór de kerk stond in twee rijen Heel de lange baby-schaar, Allen met een droge luier En een strikje in het haar. 7t Was een aardige attentie Voor het bruidspaar dat te zien En de baby's kraaiden lustig 't Bruidskoor uit de Lohen„grien" 'k Vraag me af hoe het geweest was Als een veearts was getrouwd, Hoe de Soesterse politie Dan de orde erin houdt. Maar gelukkig, onze veearts Is al reeds getrouwde man, Want met al die jonge biggen Werd het vast een. zwijnenpan E. VAN EEDEN. regeringsinvloeden de boventoon zullen gaan voeren en dan is de kans niet gering dat het bedrijfsleven aan een ondragelijke voogdij zal worden onderworpen. Wij zien dan ook in de naaste toekomst een hardnekkige strijd ont staan om de bezetting van de bestuursplaatsen in de komende bedrijfsorganisatie. Laten we hopen dat deze strijd niet ontaardt in een ze- teljacht, waarbij tenslotte de belangen van zowel bedrijfsleven als samenleving op de achtergrond zouden kunnen geraken. mogelijkheden en moeilijkheden op te lossen; de bond helpt haar zwaar ver minkte leden niet alleen aan werk doch verschaft daarbij de moderne prothesen, die het werk verrichten mogelijk zullen maken; deze bond zal niet rusten voor dat de Nederlandse jongens, die op de Grebbeberg, in Indië en in Korea hun plicht deden, van invalide stakkers tot volwaardige arbeidskrachten zijn omge vormd. Ongeregeldheden in Tokio. Gehelmde een heden van de politie moesten in actie ko men tijdens communistische demonstra ties te Tokio. Er werden veel onlusten veroorzaakt, waarbij de demonstranten met vuur- en en zuurbommen gooiden. DE BESCHERMING BEVOLKING EN DE DIENSTPLICHTINGEN. De regering heeft besloten, dat er uit militair oogpunt geen bezwaar tegen be staat, dat de dienstplichtigen van de lich tingen 1941, 1942 en 1943 en de buitenge wone dienstplichtigen van de lichting 1944 zich vrijwillig melden voor de Be scherming Bevolking. Dit geldt niet voor die jongemannen van deze lichtingen, die al een verbintenis met de gewapende strijdkrachten hebben aangegaan of zijn afgestudeerd of nog studeren voor arts, tandarts, apotheker of ingenieur. Voor zover de buitengewone dienstplich tigen van de lichting 1940 en vroegere jaren in of na 1945 niet in militaire dienst zijn geweest kunnen zij zich voor de Be scherming Bevolking aanmelden. Uiteraard kunnen ook de dienstplichti gen, die in 1952 de leeftijdsgrens bereiken of bereikt hebben waarop ze niet meer opgeroepen kunnen worden voor dienst bij de gewapende macht, zich ook voor de Bescherming Bevolking aanmelden. De leeftijdsgrens is volgens de wet voor soldaten en korporaals bepaald op 35 jr., voor onderofficieren op 40 jaar en voor officieren op 45 jaar. Leden van het Nederlands Rode Kruis, die uitsluitend worden opgeleid voor een medische taak bij de strijdkrachten in geval van oorlog en leden van de Nationale Reserve, Res. Grensbewaking, Reserve- politie en luchtwachtdienst en uitkijk- dienst van de mijnen kunnen niet in de organisatie van de Bescherming Bevol king worden opgenomen. MILITAIRE OORLOGSSLACHTOFFERS VRAGEN AANDACHT. De oorlog 1940-1945 bracht over ons land een toestand, welke wij sinds eeuwen niet hebben gekend en dit had o.m. tot gevolg, dat wij het leed niet zo konden opvangen, als in andere landen, die in 1914-1918 het oorlogsleed aan de lijve voelden. Wij hadden slechts weinig ervaring in het doen omvormen van oud-strijders, die ver minkt uit de strijd kwamen. Wat wist- ten wij van arbeids-therapie voor ver minkte militairen en burgers. Wij hadden en hebben geen industrie, die zorg draagt voor het ontwerpen en het maken van prothesen. De oorlog was in 1945 voorbij, doch daarna kwam Nederland voor ber gen moeilijkheden te staan, moeilijkhe den die toch opgelost moeten worden. Veel burgerzin en liefdadigheid konden niet alles doen en het was begrijpelijk, dat de mil. oorlogsslachtoffers in ons land zich aaneensloten in de Bond van Ned. Militaire Oorlogsslachtoffers en samen vele moeilijkheden overwonnen en zul len overwinnen. Deze bond verleent bemiddeling tussen werkzoekende militaire oorlogsslachtof fers en de Departementale instanties; de bond springt in de bres om de pensioen- Deze bond met veel leden doch te weinig donateurs wil binnenkort in onze gemeen te appeleren aan hen, die de oorlog als valide mens hebben overleefd en het is de afdeling Gooi-U'.recht, die daartoe, op de verjaardag van Z.K.H. Prins Bern- hard, in het openluchttheater, een bijeen komst organiseert, waarin men kennis kan nemen van het werk van deze bond. Het hoofdbestuurslid-propagandist, de Soester kapitein J. Linzel, wiens roem ruchte daden uit de oorlog algemeen be kend zijn en in Korea zwaar gewond werd, zal daar o.m. spreken. Mocht hij tengevolge van een dezer dagen plaats gehad hebbende operatie niet in staat zijn zijn spreekbeurt te vervullen, dan zal in zijn plaats spreken de oud-majoor A. Paans alhier. De voorzitter van de afd. Utrecht-'t Gooi, de heer J. G. Matthijssen, tevens leider van de arbeids-therapeutische afdeling in het revalidatie-centrum „Waarden burg" in Doorn, vervult eveneens een spreekbeurt. De toneelvereniging „De Maskerade" uit Soesterberg zal, onder regie van de heer Veerman, opvoeren „Het Witte Paard" een blijspel in Tyroler costuums, terwijl de Koorvereniging „Semper Avan- ti" alhier, onder leiding van Lex Karse- meijer, een zangprogramma zal uitvoeren. DAMCLUB „DE VARIANT". De wedstrijden om het clubkampioen schap hebben in de eerste ronde reeds verschillende verrassingen gebracht. In de eerste groep debuteerde de 16-jari- ge Sjollema tegen de kampioen Ooms in een fraaie partij, die remise werd. De jeugdige speler speelde onbevangen tegen Ooms en wist ook in het moeilijke eind spel, dat Ooms inleidde, het juiste ant woord te geven. Bravo Sjollema Voor de promotie-degradatie-wedstrijden golden de partijen KraaijVan Gemert en DielissenNiemantsverdriet. Ook de ze partijen eindigden, na een spannende strijd, in een verdeling der punten. Liefhebber, eveneens een promotie-can- didaat, moest Damen bekampen. Deze partij werd een overwinning voor laatst genoemde. Veerman en Van Es deelden broederlijk de punten. Van Oosterom en Bremer speelden ook voor een plaats in het eerste tiental. Het gelukte Bremer in het middenspel een schijf voorsprong te bemachtigen, welke de partij besliste. Collet bleek voor Nap te sterk, terwijl Van Gelderen in Waal z'n meerdere moest erkennen. In afdeling II won Flaman van Verrips; Jak won fortuinlijk van F. Bremer en diens broer moest de punten laten aan Van Dijk. Elberse capituleerde tegen Immerzeel. De partij Walstra-Struyck werd uitge steld. A.s. Woensdag wordt de tweede ronde in „Oranjehof" gespeeld met de volgende partijen: Afdeline I: Van Gemert-Niemantsver- driet. Kraaij-Dielissen. Damen-Bremer Sr. Van OosteromLiefhebber. Sjollema Jr.-Van Es. Ooms-Veerman. Collet-Van Gelderen. Waal-Nap. Afdeling II. Verrips-J. Bremer. Struyck- Van Dijk. Flaman-Walstra. Elberse-F. Bremer. BulensImmerzeel. Weet U al op wie U stemmen moet Ja Dan bent U een gelukkig mens, over tuigd 's lands en Uw eigen belang naar beste weten te dienen met Uw keuze. Nou, zover ben ik nog niet hoor. Ik heb enige redevoeringen gehoord en een paar pamfletjes gelezen, doch het gebodene wordt me allemaal met te weinig over tuiging opgediend. Ik benijd de mensen, die, zonder voor lichting, lang te voren weten aan wie ze hun stem geven. Ja, zelfs nu reeds we ten op wie ze in 1956 moeten stemmen. Bij de vorige verkiezingen bood ik mijn stem op deze plaats aan de meest bie dende partij aan, in de hoop, dat deze materialistische handeling mij de oplos sing zou brengen. Hoe ik me ook geneer het te moeten bekennen, ik kreeg geen enkele aanbieding, hoe gering ook. Wel kreeg ik een schrijven van een lezer, die mij danig de jas uitveegde en mij er op wees, dat niet-stemmen een mis daad tegenover de samenleving was, dat het een bijzonder voorrecht is te mogen stemmen en meer terechtwijzingen van dat slag. Toen kreeg ik het plan te stemmen met m'n ogen dicht, maar dat was een idee van niks, omdat ik van mezelf wel weet, dat ik op het laatste ogenblik toch door de kiertjes zou kijken, omdat ik een paar partijen persé dat meevallertje van mijn stem niet gun. Ik weet n.1. niet wie ik wèl zal stemmen, maar wel wie ik niet wil stemmen. Daar zit ik nu aan de vooravond van de grote dag. Vorige keer probeerde ik het op het laat ste ogenblik met een partij, die, wanneer zij maar Vi waar maakte van haar belof ten, al verdiende mijn stem te krijgen. Maar wanneer ik me ooit teleurgesteld heb gevoeld, is het wel in die keuze. Nog niet een kwart van een kwart loste zij van de vele beloften in. Zij krijgt dus dit keer zeker mijn stem niet. Maar wie dan Die partij, waarvoor, in een bepaalde provincie, een oud-school- kamaraad staat opgesteld Een knaap, die destijds zonder blikken of blozen aan de onderwijzer vertelde, dat ik, met een kromme speld, de goudvissen uit het schoolaquarium had gevangen, terwijl hij het zelf had gedaan. Voor welke leugen hij overigens na schooltijd standrechte lijk werd afgerost. Of moet ik die andere partij kiezen, waarvan de afgevaardigden vóór stemmen terwijl zij verklaren tegen te zijn en dan nog een gezicht zetten of het de gewoon ste zaak ter wereld is, dat zij zo handelen. Vóór iets zijn en tégen stemmen of tégen iets zijn maar vóór stemmen gaat mij bo ven m'n pet, dus die hoeven helemaal niet op mijn medewerking te rekenen. Maar met dat al ben ik er nog niet achter welk hokje ik rood zal maken. Wanneer er lezers mochten zijn, die mij voor de 25ste nog een duwtje kunnen geven, dan houd ik mij tenzeerste aanbevolen. H. OEKMAN. BLIKSEM SLOEG IN ELECTRISCH NET. Vrijdagavond woedde een kort doch he vig onweer boven Soest-Zuid, waarbij de bliksem insloeg in de bovengrondse elec- triciteitsleiding op de Torenstraat. Het gevolg was, dat een der draden van deze leiding brak, waarbij een der einden op de straat terechtkwam. De hevige regenbui, welke na deze krach tige inslag losbarstte, was uiteraard oor zaak, dat ook op de Torenstraat geen verkeer plaats had. Toen na de bui Mej. L. de J. alhier, te even over 10 uur, per rijwiel over de Torenstraat reed, kwam haar rijwiel in aanraking met de onder stroom staande draad. Haar rijwiel maakte hierdoor kortslui- tig, waardoor zij van haar voertuig viel zonder letsel te hebben opgelopen. Zij werd in restaurant „Zonneheuvel" binnengebracht, waar bleek, dat zij slechts lichte verwondingen had. De politie rukte onmiddellijk uit en zet te, in afwachting van de komst van de monteurs van de P.U.E.M., het verkeer op de Torenstraat stop. Enige P.U.E.M.-mensen hebben daarna de gevaarlijke situatie opgeheven en de leiding hersteld. GROSSIER VEROORDEELD. De Utrechtse Meervoudige Kamer ver oordeelde Vrijdag J. K„ alhier, wegens valsheid in geschrifte en overtreding van het Buitengewoon Navorderingsbesluit tot een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden. De Officier van Justitie had twee jaar ge vangenisstraf geëist.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1