No. 1 van lijst 5. No. 1 van lijst 5. Schermbeeld-onderzoek thans aangevangen. Eventjes terzijde De V- V. D. Mr. P. J. Oud. De V. V. D. Stemt Mn P+ J* Oud* Meningen van onze lezers. Voor BRANDMELDING uitsluitend TELEFOON 3 333. Foto „Astra", Soesterbergsestr. 106, Soest. DE KOMENDE VERKIEZINGEN. Het is een feit, dat oudere mensen de verleden tijd veel en veel beter vinden dan de tegenwoordige. Toch ben ik er altijd een beetje huiverig voor te .verze keren, dat er iets anders was in mijn tijd, omdat ik mij verbeeld, dat ook deze tijd mijn tijd is. Als ik dit voorbehoud maak, dan kan ik nu wel laten volgen, dat ik, zo kort voor die grote gebeurtenis, nog maar steeds niet enthousiast kan worden voor de komende verkiezingen. Maar.. dat was toch heus anders in „mijn" tijd Lieve deugd, wat hebben we in de plak- en smeerploegen destijds een plezier ge had op onze nachtelijke tochten. Vaak beleefde je de sensatie te worden na ge zet door de politie, soms zaten we ook een halve nacht op het politiebureau. Wijlen agent Zwarts zou hierover kunnen meepraten. Ik geloof niet, dat al dat plakken en kal ken van enige invloed was op de uit slag der stemming, maar je had in elk geval het gevoel, dat je meeliep.... je dééd wat. Met hoeveel plezier ging je de volgende ochtend de des nachts afgewerkte straten langs, om dan vast te stellen, dat de plaat, die je zoveel moeite had gegeven, er nog zat' of reeds was afgescheurd. Dat was heel wat anders dan de officiële borden, die tegenwoordig op klaarlichte dag rustig op officieel aangewezen wor den geplant, die rustig, met partij naast partij, blijven staan en welke borden, ook al weer rustig, na de grote dag netjes worden opgeborgen om over vier jaar wéér hun rustige dienst te doen. Dit laatste was dit jaar niet mogelijk omdat tussen de oude borden het in het rosarium liggende monument voor de ge vallenen was ingeblikt, waarom we nu maar wat nieuwe planken hebben aan geschaft. Nee, als U het mij vraagt, ik vind het met die verkiezingen tegenwoordig maar een dooie boel. Ik zal het heus niet goed praten, dat men, in hitte van de verkie zingsstrijd, in het holst van de nacht wel eens slaags raakte met andere plakkers of kalkers. Dat mocht natuurlijk niet, maar. er zat tenminste leven in de brouwerij, leven dat ik tegenwoordig mis. M'n jongens ze hebben de leeftijd zeggen ronduit „maling aan die flauwe kul". Ze zijn voor geen enkele verkie zingsvergadering warm te krijgen. En die knapen zijn heus de enige niet Och, wat was dat anders in „mijn" tijd Wij liepen gloeiend heet voor een of an dere candidaat, wij gingen door het vuur voor die man en wij debatteerden tegen iedereen en overal. Ja, wij gingen bij wijze van spreken met de verkiezingen naar bed en wij ston den er mee op. Tegenwoordig Het is de dood in de pot. De „man in the street" merkt maar bitter weinig van de grote gebeurtenis, die al zo dicht voor de deur staat. Natuurlijk, er zijn uitzonderingen, die ook hier de regel bevestigen. Toen ik de zer dagen een van mijn goede vrienden opbelde, deelde zijn vrouw mede, dat zij haar man tegenwoordig haast niet zag. Zó druk had hij het met de verkiezingen. Spreken hier en spreken daar. Geen avond meer vrij. Maar ja, die goede vriend is. Kamerlid. Als die ook geen belangstelling meer had voor de verkiezingen. staat pal voor de persoonlijke vrijheid en verzet zich tegen het streven om de Staat almachtig te maken. Stemt daarom WOENSDAG 25 JUNI a.s. op Mijnheer de Redacteur, Gaarne zou ik onderstaande regelen in Uw blad opgenomen zien, waarvoor ik U bereids mijn dank betuig. Met meer dan gewone verbazing heb ik in de S.C. d.d. Vrijdag 13 Juni '52 het be richt gelezen over de sportuitwisseling Soest (Ned.)Soest (Duitsl.), met ver melding, dat 23 jeugdige Soestenaren, be geleid door twee echtparen, naar Soest in Duitsland vertrekken in het kader van sport-uitwisseling. Zeer terecht wordt er vervolgens gezegd, dat wij na de oorlog geen Duitsers meer kenden, maar mensen, die ons hadden on derdrukt en gepijnigd en dat enige jaren geleden de tijd nog te vers was om het „vergeven en vergeten" in toepassing te brengen. Daarom vraag ik mij af, is die tijd dan nu, 1952, wel aangebroken?; slechts zeven jaren na de capitulatie van onze onderdrukkers, pijnigers, berovers en moordenaars. Zijn we nu al vergeten de dagen, dat iedere jongeling en man op de openbare weg, ja zelfs in zijn woning niet meer veilig was, maar grote kans liep om met de duizenden andere ongelukkigen als slaaf te worden weggevoerd. Zijn we nu al vergeten, hoe in de mid dag van 13 Januari 1944 vier burgers van Soest, onder wie de directeur van Ge meente-Werken, zonder enige vorm van proces als beesten op de openbare weg werden neergeschoten, waarbij slechts 1 van hen het leven er af mocht brengen. Zijn we nu al vergeten, hoe de Duitse terreur woedde o.a. tegen onze Joodse landgenoten en voorts getracht werd om iedere illegale strijder, die bezield was met een heilig idealisme van de vrijheid voor zijn vaderland, te pakken te krijgen; wat helaas maar al te dikwijls gelukte, om hem daarna voor het vuurpeloton zijn leven te doen beëindigen. Zijn we nu al vergeten hoeveel duizenden in de concentratiekampen, na een soms lang en erbarmelijk lijden, zijn omgeko men door honger, ziekte, stokslagen en wat dies meer zij Zijn we nu al vergeten, dat dit alles en nog veel meer zich afspeelde 10 jaren en nog korter geleden En nu lees ik, dat de Soester jeugd een partijtje gaat voetballen met de Duitsers! O, Soester jeugd, bedenk, dat 10 jaar ge leden, ook jongelingen van nu Uw leef tijd, dit hierboven weder in gedachtenis gebrachte hebben moeten ondergaan en gij gaat met hun beulen een partijtje voetbal spelen of een andere sport be oefenen. Ten slotte vraag ik mij zelf af hoe of het mogelijk is om op 4 Mei zeer de^otelijk een dodenherdenking te houden en ons te scharen rondom de fusillade-plaatsen, waar honderden met hun bloed de bodem drenkten, om dan vervolgens 24 Juni naar Duitsland te gaan voor sportbeoe fening. In dit kader doorgaande zouden we dan maar beter onze dodenherdenking kun nen laten vervallen, om onze Duitse sportvrienden" toch vooral niet onaan genaam te zijn. Dit alles overdènkende kom ik tot de overtuiging, dat de Duitsers van 1952 de situatie helemaal niet goed aanvoelen. Wanneer er daar werkelijk enig schuld besef aanwezig was over de wandaden als bezettende mogendheid ook in Neder land begaan, dan zouden zij zelfs niet de moed hebben om in ons land te komen en nog minder om zo korte tijd na hun capitulatie maar weer net te doen of er geen vuiltje aan de lucht geweest is. Het ware inderdaad beter, als de Duit sers hun sportieve activiteit eerst maar eens met Engeland hadden aangevangen, waar de verhouding met Duitsland in ieder geval minder ernstig ligt. In ons land heeft de Duitse terreur op de thans levende generatie een onuitwisbaar stem pel gedrukt. Wanneer ik voorts de samenstelling lees van de diverse afvaardigingen, meen ik tussen de regels door te kunnen lezen, dat één en ander bij die verenigingen ook niet bepaald van harte is gegaan en er past een woord van hulde voor die genen, die geweigerd hebben aan deze sportuitwisseling deel te nemen. Ten slotte stem ik volmondig toe, dat voor ons allen ook het Goddelijk gebod aanwezig is: „Heb uwe vijanden lief", maar dan ware het beter als de Duitsers in eigen huis zouden blijven en wij als Nederlanders zo min mogelijk met die 'vroegere „beschermers" in aanraking komen. Door de tijd zal dan ook zeer ze ker het ons aangedane leed wel slijten, maar zeven jaar is toch wel wat erg kort daarvoor. Mijnheer de Redacteur, ik hoop dat U voor het eerst uitkomende no. van de S.C. een extra inlegvel nodig heeft om alle ingezonden stukken over deze aange legenheid te kunnen plaatsen. U nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte, hoogachtend, ABONNEE. Naschrift van de redactie. Toen in 1940 de oorlog uitbrak waren de jongens en meisjes van Soest en Soest, welke elkander nu gaan ontmoeten op de sportvelden, 8 a 10 jaar oud. Zij hebben part nog deel aan de oorlog, noch als aan valler noch als aangevallene en kunnen elkaar in de ogen zien. Gemakkelijk is het de toegestoken hand te weigeren en neen te zeggen. Die hand wel te drukken is een bewijs van zede lijke moed. Het drukken van die jeugdige handen is nodig om de jeugd tot elkaar te brengen en te leren beseffen, dat de jaren 1940- 1945 niet mogen terugkeren. Ook bestaat er niet één enkel motief om onze jaarlijkse dodenherdenking te laten vervallen of deze herdenking als argu ment te gebruiken. We behoeven de terreur niet te vergeten, noch de concentratiekampen, de jodenver volging, de slavenjacht, de fusillades. Hieraan hebben echter de kinderen van het Duitse Soest geen schuld. Zij zijn niet de beulen van onze Nederlandse slacht offers en wij zullen er aan moeten mede werken, dat er geen beulen meer ge vormd worden. GESLAAGD. De heer K. van Veen, agent van politie alhier, slaagde voor het politiediploma met aantekening. Gistermorgen is in het bijgebouw van de Anker-emaillefabrieken het scherm beeld-onderzoek aangevangen en het be gin gemaakt met het onderzoek van on ze Soester bevolking. Bij afwezigheid van de Burgemeester was het de gemeente-secretaris, de heer J. G. A. Batenburg, die aan dit begin een of ficieel tintje gaf. De heer Batenburg dankte de heren me dici voor hun initiatief en voor hun ad viezen en vertolkte verder zijn dankbaar heid aan de honderden, die vrijwillig hun werkkrachten gaven ter voorbereiding van dit massa-onderzoek, alsmede hen, die lokaliteiten voor dit onderzoek afston den. Spr. verklaarde zich verheugd over de grote deelname en hoopte, dat ook de weinige principiële weigeraars zich als nog aan het onderzoek zullen ontwerpen. Spoedig hierna traden de door te lichten personen aan, die hun overtollige kle dingstukken kwijt konden in de vele „lin nen" kamertjes, welke in dit gebouw waren gemaakt. R.K.T.T.V. „SHOT". Afgelopen week bracht een Shot-combi natie, bestaande uit 4 teams, een bezoek aan „Beatrix" te Baarn voor het spelen van enige vriendschappelijke wedstrij den. De Shot-teams waren, door het ont breken van enige topspelers, enigszins verzwakt. Beatrix A en Beatrix B kwa men in sterke formatie uit. Uitslag 46. B. van Haarlem won twee partijen, terwijl Römer er 1 won. Ook het doublé Römer-Van Haarlem be vocht een Soester overwinning over B. Hordij k-R. de Vries. Shot B, niet in z'n beste vorm, verloor na spannende strijd met 73 van Beatrix B. G.'Berends won tweemaal, terwijl H. Hil- horst eenmaal won. Shot C bracht een Soester succes. Met 64 zegevierde dit team over Beatrix C. Ook Shot D wist te zegevieren. Met 82 bleven zij Beatrix D verre de baas. De totaal uitslag was dus Beatrix-combi- natie-Shot-combinatie 22 (21-19). Zaterdag spelen acht teams van Shot een massakamp, waaruit de voorlopige teams zullen worden samengesteld. Als slot van het seizoen zullen dan Za terdag 28 Juni de officiële clubkampioen schappen worden verspeeld. Ds. C. J. VAN BINSBERGEN OVERLEDEN. Vrijdagavond overleed alhier Ds. C. J. van Binsbergen, em. predikant der Ge reformeerde Kerk. De overledene werd in 1867 geboren en in 1892 tot predikant in Enschede benoemd. In 1895 volgde zijn benoeming in Loos duinen, in welke standplaats hij verbleef tot 27 April 1932, de datum waarop hem emeritaat werd verleend. De overledene vestigde zich hierna in onze gemeente. Hedenmiddag heeft de bijzetting in het familiegraf te Loosduinen plaats gehad. ORIëNTERINGSRIT M. EN A.C. „SOEST". Zondagmiddag hield de Motor- en Auto mobielclub „Soest" een oriënteringsrit voor auto's, motoren en bromfietsen, waaraan, ondanks het slechte weer, 34 automobilisten en motorrijders deelna men, alsmede 11 bromfietsberijders. Twee fraaie parcoursen waren uitgezet, waarbij de bromfietsberijders een afstand van 60 k.m. moesten afleggen en de ove rigen 130 k.m. De route voerde van Soest over Lage Vuursche, De Bilt, Den Dolder, Amers foort, Hoogland en Baarn weer naar het restaurant „Zonneheuvel", waar ook de start had plaats gevonden. De uitslagen waren: Automobielen: 1. De Graaf en Floor, Soest, 25 str.p., de kaart lezer, de heer Floor, won hierbij de cou pe de Zonneheuvel; 2. Vreeswijk, Soest, 30 str.p. 3. B. J. Mets, Soest, 35 str.p. 4. Kuinders, Soest, 36 str.p. 5. E. Visser, Soest, 48 str.p. 6. De Ronde, Hilversum, 58 str.p. 7. Van Schuppen, Amersfoort, 64 str.p. 8. Overkamp, Bussum, 97 str.p. Motoren. 1. Apeldoorn, Rhenen, 35 str.p. 2. Van de Broek, Soest, 39 str.p. 3. Lam- Onder leiding van Zr. Knape wachtten enige verpleegsters de „patiënten" op, die stuk voor stuk voor het foto-apparaat werden geplaatst. „Wilt U diep inademen en adem inhou den U bent klaar", zo klonk het bij ie dere gefotografeerde, die binnen 3 secon den weer zijn jas kon aantrekken. In het prachtige ultra-moderne toestel, worden de longen en omgeving op een filmpje opgenomen, waarbij tevens het nummer van de oproepingskaart, welke in het apparaat wordt gestoken, wordt mee-gefotografeerd. Vergissingen zijn hierdoor uitgesloten. Zelf de bedienster van het het apparaat heeft hierop con trole, want als geen kaart is ingestoken, vermeld het dashbord op een verlicht raampje „Geen kaart". „Vijf a Zeshonderd personen per dag kunnen wij op deze wijze fotograferen" zei Zr. Knape ons en zij doet met haar collega's haar werk in opgewektheid in het belang van de gemeenschap. streeft naar aanmerkelijke verlichting van de belastingdruk, die de spaarzin en de groei van het bedrijfsleven belemmert. boer, Hilversum, 55 str.p. 4. Van Laar, Rhenen, 73 strafp. 5. Vuyck, Soest, 100 str.p. 6. Havenstad, Rhenen, 161 str.p. Bromfietsen. 1. N. P. v. d. Deijssel, Soest, 11 str.p. 2. Mevr. Rouwendaal, 13 str.p. 3. Jurriens, Baarn, 90 str.p. 4. Fellinga, Soest, 168 str.p. De voorzitter van de M. en A.C. „Soest" reikte na afloop de prijzen uit. DUIVENSPORT. De postduivenverenigingen „De Zwa luw en „De Vriendschap" namen deel aan de wedvlucht vanaf Chateauroux. Afstand 651 k.m. „De Zwaluw" had 126 duiven in con cours. Aankomst eerste duif om 2.16.4 uur, snelheid 1313.43 per min. Aankomst laatste prijsduif 3.57.47 uur. De uitslagen waren H. Gorissen 1 17. A. Rijksen 2 15 29. Sj. Rijksen 3 23 37. J. v. d. Brink 4 41. J. Rauch 5 19 42. C. v. d. Goede 6. A. v. Slooten 7 10 28. R. J. de Schiffart 8 14 31. C. v. Soest 9 11. A. Snijders 12. H. v. d. Broek 13 21 39. H. Onwezen 16 22. G. Marchall 18. K. Keja 20. W. v. Klooster 24 34 35. A. Priem 25. J. Leek 26 40 A. Hilhorst 27. J. Blokland 30. J. v. d. Bra- kel 32. A. Dorrestein 33. P. Duijst 36 H. Kriek 38. Van „De Vriendschap namen 75 duiven deel. Aankomst eerste duif 2.27.2 uur. Snelheid 1282.67 meter per minuut. Aan komst laatste prijsduif 3.52.36 uur. De uitslagen waren R. Koster 1 12 24. C. Dijkman 2. W. Nieu- wenhuis 3 8 13 16 19 20. M. Bergers 4. E. v. Daatselaar 5. G. Sukel 6. G. v. d. Broek 7 9. A. Waayenberg 10. Jac. Sta lenhoef 11 22 25. J. Onwezen 14. Th. de Muynck 15 18. J. Hodde 17. G. Sikkel- bein 21 23. BESCHONKENE WERD GEWOND. Zondag bracht de Hilversumse politie 'n Soestenaar naar hier, die Zaterdagavond aldaar wegens openbare dronkenschap was gearresteerd, doch bij zijn arrestatie zodanig was gevallen, dat hij bloedend werd gewond. SACRAMENTS-PROCESSIE. De Sacraments-processie, welke elk jaar wordt gehouden in de tuin van Nieuw- Mariënburg, wordt ditmaal gehouden op a.s. Zondag, 22 Juni, 's middags te 3 uur.

Soester Courant | 1952 | | pagina 2