STOFFEN Nieuwe geluiden? Als kiespijn! Soest vóór 30 jaar» Nieuwe leuzen* Speciale Juni-aanbieding Het Modehuis SOEST IN DE HOEK. Voor beter Schoeisel Stichtsche Schoenhuizen Britain's Best Bicycle Agent: W» Groart Zn» VOOR GLAS, VERF EN BEHANG Soesfcr GLAS- EN VERF HANDEL Officiële Mededelingen. bekendmaking. naar VRIJDAG 20 JUNI 1952. 30e JAARGANG no. 47. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2568 POSTGIRO No. 128158 De overeenkomst der Europese Defensie- Gemeenschap is geparafeerd, hetgeen wil zeggen, dat de regeringen van de betrok ken landen er accoord mee gaan. Maar nu moet de E.D.G. ook nog geratificeerd worden. Dat wil zeggen, dat de volks vertegenwoordigingen van de aangeslo ten landen er mee accoord gaan, hetgeen nog niet zegt, dat de volken er zelf mee accoord gaan. In Duitsland b.v. is het de vraag of het parlement daar nog representatief is voor de tegenwoordige stromingen onder het volk. Het parlement ,,zit" al een poos, verkiezingen in de „landen" doen ver moeden, dat de liberalen in het land an ders denken dan de liberalen in de re gering en tenslotte is de Duitse deelne ming aan de E.D.G. voor het land van zó grote betekenis, dat de verkiezingen vóór de beslissing gerechtvaardigd moe ten worden geacht. Men kan niet zeggen, dat de opneming van Duitsland in de E.D.G. met algemene vreugde is tot stand gekomen, wel dat het nu eenmaal de beste oplossing was, die in de tegenwoordige omstandigheden mo gelijk was. Geen algemene tevredenheid dus, maar ook geen algemene ontevre denheid. Een pracht van 'n atmosfeer voor de Moskouse propaganda-machine om te laten zien wat ze waard is, voor zover we dat tenminste nog niet wisten. Tussen de tijd die verloopt tussen de parafering en de ratificatie van de E.D.G. wordt West- Duitsland, wordt het Westen onder druk gezet. Speldenprikken in Berlijn, het Niemands land tussen Oost- en West-Duitsland, een rekeningetje voor een telefoonlijntje, ach het benadert nog niet de luchtbrug, maar wat niet is kan komen. Behalve de kwestie van de E.D.G. en de overige zaken de Europese integratie be treffende is er meer dat langzamerhand tot nieuwe aspecten, tot nieuwe geluiden in de grote politiek kan voeren. Met alle gepraat over de moeilijkheden en de mogelijkheden van onze West-Euro- pese pogingen tot één-wording, moeten we ons zo nu en dan toch eens herinne ren, dat er een Noord-Atlantisch-Pact be staat, waarvan dat nog lang niet geïnte greerde West-Europa deel uitmaakt. En tóch. Een West-Europese eenheid, hoe mooi ook, is niet een oplossing, is geen eenheid, die op zich zelf kan staan. Dat is de eenheid van het N.O.P. misschien ook niet helemaal, maar het zal dan toch een samenbundeling van krachten kunnen zijn, die even „zwaar" is als de commu nistische. Mochten die twee kernen wer- kélijk naast elkaar tot stand komen, dan kunnen ze, èn door hun ontstaan, èn door hun natuurlijk of historisch werkterrein niet anders dan rug aan rug staan. Met het gezicht naar elkaar toe, in wat meer of minder harmonie, zou beter zijn. Zoals de verhoudingen nu liggen zou de we reld echter Blij zijn met twee ruggen. Rest de vraag waar zullen de vreedza me ruggen van Rusland en het Westen te gen elkaar leunen of waar zullen de bo ze gezichten van die twee zich precies bevinden Het begint er op te lijken, dat men naar een definitieve plaatsbepaling begint om te zien. Men Rusland in de eerste plaats, er van profiterende, dat de V.S. „in de verkiezingen zitten", Enge land een wankelende regering heeft, Frankrijk en Duitsland ook al even wei nig stabiliteit hebben als een warme pud ding. Van Weedestraat 36 Telefoon 2756 Heden is de weg geopend, Die Soest van veel naars verlost, Ook al heeft dat aan de schatkist Een millioen of wat gekost. Morgen zal de rust beginnen, Want het grote snelverkeer Laat ons dorp nu rustig liggen En wij zeggen „dank U zeer Al die lange rijen auto's Waren steeds een groot verdriet, Als je naar de overkant moest, Lukte je dat meestal niet Vele zakenlieden denken Dat zij krijgen nu een sof, Maar het snelverkeer bracht waarlijk In hun winkels niets dan stof. Wij, als burgers, zijn tevreden Dat het snelverkeer verdwijnt En gelooft U maar heus niet, Dat men hier in Soest wegkwijnt. Het verkeer langs onze hoofdweg Wordt gelukkig uitgedund, Reken maar, dat U die drukte Net als kiespijn missen kunt E. VAN EEDEN. In de V.S. is de belangstelling voor de verkiezingsstrijd tussen de Republikeinse candidaten groter dan die voor de strijd tussen de Democraten en Republikeinen. Van de laatste is er een kans op een her ziening van de buitenlandse politiek. Min der belangstelling voor het Westen, meer kracht naar het Oosten. Is het om die mogelijkheid te neutraliseren, dat de La- bour-Partij in Engeland als zijn mening uitspreekt, dat het Rode-China in de V.N. moet worden opgenomen Labour meent, dat zulk een toelating reëel is. Heeft Tsjang Kai Tsjek niet al leen maar een eilandje En zou China niet geneigd zijn met het avontuur in Korea op te houden, waarvan het langza merhand genoeg schijnt te krijgen, in dien het als lid en misschien zelfs als een van de Grote Vijf zijn intrede kan doen in V.N. En is mede in verband met deze kwestie misschien de benoe ming van Gromyko tot ambassadeur in Londen te zien Men bedenke, dat in Engeland de con servatieve regering een kleine meerder heid heeft, dat Labour bij de gemeente- of graafschapsverkiezingen won, dat 3e Arbeiderspartij vóór hereniging van Duitsland is né vrije verkiezingen in het gehele land op basis van een accoord tus sen Rusland, de V.S., Engeland en Frank rijk. Wat hierop neerkomt, dat Labour nu dezelfde belofte doet die Churchill niet nakwam, een gesprek te openen met Rus land. Neen, nieuwe geluiden in de wereldpoli tiek zijn er nog wel niet, maar de moge lijkheden ertoe doemen op. Niet alleen de Soester Eng is wel eens terrein geweest, waarin oudheidkundigen zochten naar oude graven e.d„ doch ook op ander terrein zijn vondsten gedaan op oudheidkundig gebied. We lazen daarover in de Soester Cou rant van dertig jaar geleden „Op de heide tussen de Soesterbergse- straat en de Amersfoortsestraatweg zijn, onder leiding van de heer H. Martin, enige grafheuvels opgegraven. Reeds hadden opgravingen van de heer Pleyte, eertijds directeur van het Rijks museum van Oudheden te Leiden, aange toond, dat men hier vermoedelijk te doen had met een neolitisch momument. Op initiatief van de heer Croockewit, conservator van het Museum Flehite te Amersfoort, zijn nu de opgravingen weer ter hand genomen. Een tweetal fraaie urnen, gevuld met beenderen en houts kool, zijn reeds gevonden. Ook het grond onderzoek heeft verrassende resultaten opgeleverd omtrent de bouw van de graf heuvel. Deze bestond oorspronkelijk uit een lich te welving van de grond, een ca. 11 c.m. dikke zandgrondlaag, waarop een hu- muslaag van ongeveer 9 c.m. Om dit heu veltje was een greppel gegraven, aange duid door een steenkrans. Uit de gemaak te rechte doorsnede is dit alles duidelijk te zien. Ook zijn plaatsen teruggevonden, waar de lijken werden verbrand. Men vindt hier nog tal van urnen en ook losse beenderen, die niet in urnen zijn bijge zet. De urnen zijn cylindervormig en van grof aardewerk en behoren thuis in de groep van Bataafs aardewerk. Zij werden vrijwel geheel gaaf te voorschijn gehaald en zullen overgebracht worden naar het museum Flehite te Amersfoort. Het zuidelijke deel van de heuvel is bij na geheel ontgraven. Alles is nauwkeurig in kaart gebracht en zal bovendien in de kadastrale kaart worden aangete kend. Het terrein is geheel afgezet en niet voor het publiek toegankelijk, daar anders belangrijke gegevens verloren zouden gaan voor de verdere blootleg ging van dit Bataven-graf. In verband met deze opgravingen kre gen wij nog kennis van het navolgende Men is vanwege het Utrechts Genootschap bezig op het aan het Ministerie van Oor log behorende oefeningsterrein, 5 k.m. van Amersfoort en 250 meter ten noorden van de grote Utrechtseweg, een tumulus of grafheuvel te ontgraven. De grote heide vormt daar, op het Soes ter grondgebied, een stijgend plateau, dat 40 meter boven A.P. ligt. Men heeft een prachtig uitzicht, vooral naar het noorden, waar de Soester toren boven de donkere bossen uitsteekt en men ver weg in de Bunschoter en Duister Polders ziet. Het terrein is met hoge heide be groeid, waarop hier en daar kreupelhout, zich een plaatsje heeft gezocht. Oostelijk ligt het reservoir van de Utrechtse Waterleiding op de Stompert, een heuvel, die veel hoger is dan de om geving. Op die uitgestrekte heide is men door bossen van het drukke verkeer op de grote weg gescheiden. Achter de stich ting van de Protestantenbond nu liggen grafheuvels. Dat was lang bekend en ver schillenden daarvan zijn vroeger reeds onderzocht. Nu schijnt men nog een slot- onderzoek te willen instellen in een paar heuvels, die vroeger niet onderhanden zijn genomen. Er liggen er nog drie in een lijn van West naar Oost, met een tussenruimte van 25 meter. De bewoners, van verschil lende streken gekomen, begroeven hun doden niet in kisten, maar verbrandden ze en verzamelden de as in testen, pot ten of urnen. Deze zetten ze op de heide neer en wier pen daarover een heuvel op. De begraaf plaatsen lagen gewoonlijk aan de grote oude wegen, wat ook hier goed uitkomt. Als men goed toekijkt, dan kan men een grafheuvel goed zien liggen. Ze zijn in het midden een meter hoog, naar alle kanten afdalend en rond. De heuvels ver schillen wel eens in grootte en omvang. De urn is oorspronkelijk op de heide neer gezet; dit is ook bij deze heuvels, waar van wij er één half doorgesneden en ont graven zagen, het geval. De rand van de urn lag hier 80 c.M. onder de top en komt overeen met een zwarte laag grond, be staande uit vergane heide. Het gehele heuveltje heeft ook de donkere aardkleur en is van heideplaggen opgeworpen. Hier en daar boven bij de top en beneden tot aan de urn is de aarde gemengd met stuk ken houtskool van de verbranding. Rond om het heuvelgraf is op 5 meter afstand nog de greppel te zien met de resten der palissaden, die het graf beschermden. Deze greppel is zeer duidelijk in het oor spronkelijk gele zand uitgegraven en goed te volgen. Dit zal bij de twee naast gelegen heuvels, wanneer deze onder han den zijn genomen, ook blijken. Wat betreft de ouderdom van deze gra ven, daarvoor kan men heel geleerd de tijdsindeling van de zogenaamde Hal- stadtcultuur te voorschijn halen. Wij zijn van oordeel, dat men op de Nederlandse grafvelden de zuivere Germaanse kente kenen niet gebruiken kan. Ieder geval moet op zich beoordeeld worden. Deze graven lijken niet zo heel oud. De Bata vieren hebben wel de Germaanse zeden gewijzigd naar de omstandigheden, waar onder zij in het vreemde land leefden. De urnen, vroeger reeds aan de Vlasak kers en Soesterberg gevonden, lijken ons niet ouder dan 2000 jaar." naar de V.h. E. y. KOUDIJS Soesterbergsestraat 52 Tel. 2707 Zie onze etalage met STERK VERLAAGDE PRIJZEN. STEENHOFFSTRAAT 15 - TELEF. 2132 brengt U altijd iets aparts. UITOEFENING KIESRECHT DOOR PERSONEN, DIE IN DIENSTBETREKKING ZIJN. De Burgemeester van Soest herinnert alle werkgevers er aan, dat zij, volgens art. I 10 der Kieswet, verplicht zijn te zor gen, dat iedere werknemer, die bij hen in dienstbetrekking is en bevoegd is tot de keuze mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren tus sen des voormiddags acht uur en des na middags vijf uur daartoe gelegenheid vindt; deze verplichting geldt niet ten aanzien van werknemers, die uit hoofde van hun dienstbetrekking op de dag der stemming tussen de genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in een gemeente, waar zij bevoegd zijn aan de stemming deel te ne men, of in een aangrenzende gemeente dat zij, voor zover zij door personen van drie en twintig jaren en ouder arbeid doen verrichten in fabrieken en werk plaatsen, volgens art. I 11 der Kieswet verplicht zijn te zorgen, dat in elk ar- beidslokaal gedurende ten minste twee werkdagen vóór, en op de dag der stem ming op zichtbare wijze is opgehangen een door of namens de betreffende werk gever ondertekende lijst, de bovenbedoel de twee achtereenvolgende uren, vermel dende voor elk afzonderlijk of groeps gewijze of voor alle gezamenlijk; dat, volgens artikel X 10 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voorschrif ten wordt gestraft met een hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zevenig gulden. Lijsten, op te hangen in fabrieken en werkpaatsen, als in art. I 11 bedoeld, zijn ter gemeentesecretarie verkrijgbaar. STEMMING VOOR LEDEN VAN DE 2e KAMER DER STATEN-GENERAAL. De Burgemeester van Soest brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag 25 Juni 1952, van des morgens acht uur tot des namiddags vijf uur, de stemming ter verkiezing van leden van de 2e Kamer der Staten-Generaal zal plaats hebben. De aandacht wordt gevestigd op artikel 128 van het wetboek van stafrecht, lui dende Hij die opzettelijk zich voor een ander uigevende, aan een krachtens wet telijk voorschrift uitgeschreven verkie zing deelneemt, wordt gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Herinnerd wordt aan de verplichting, op gelegd bij artikel I 9 der Kieswet, dat hij, die volgens het kiesregister bevoegd is tot de keuze mede te werken, verplicht is zich binnen de voor de stemming be paalde tijd aan te melden bij het stem bureau van het voor hem aangewezen sitemdistrict. De kiezer, die aan deze verplichting niet voldoet, wordt, tenzij van een geldige reden van verhindering blijkt, gestraft met een geldboete van ten hoogste vijf gulden. Indien tijdens het plegen van de over treding nog geen twee jaren zijn verlo pen sedert een vroegere veroordeling van de schuldige wegens gelijke overtreding onherroepelijk is geworden, wordt geld boete van ten hoogste vijftien gulden op gelegd. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van C. A. Thomas Jr„ Soestdijkscheweg nr. 3, De Bilt, om op in perceel Eigendomweg nr. 104, kadastraal bekend in sectie G. nr.'s 3964 en 3965, een magazijn t.b.v. zijn groothandel in schoonmaakartikelen te mogen oprichten en in gebruik nemen door hen is verdaagd. Burgemeester en Wethouders van Soest, brengen ter algemene kennis dat, inge volge art. 6 van het wegenverkeersregle ment, de Veldmaarschalk Montgomery- weg vanaf perceel no. 48 tot aan de in gang van huize „De Paltz", op de hier onder vermelde dagen en tijden geslo ten is voor alle verkeer (ook militair) in beide richtingen a. op Maandag 23 Juni 1952 van 20.00 tot 1.00 uur (24/6). b. op Dinsdag 24 Juni 1952 van 12.00 tot 19.00 uur. c op Woensdag 25 Juni 1952 van 19.00 tot 2.00 uur (26 6). d. op Donderdag 26 Juni 1952 van 12.00 tot 20.00 uur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van de N.V. Aardewerkfabriek „Het Sticht", Postweg 41 te Soesterberg, om op in perceel Postweg nr. 41, kadastraal be kend in sectie E nr. 2149, een aardewerk fabriek te mogen oprichten door hen is verdaagd. COLLECTE VOOR HET ZWAKKE KIND. Ook dit jaar organiseren de K.A.B. afde ling Volksgezondheid, de Christelijke Vereniging „Op Hoop van Zegen" en de afdeling Soest van het Centraal Genoot schap een gezamelijke collecte ten bate van het zwakke Soester kind, dat zo dringend uitzending naar een gezond heidskolonie behoeft. De tijden zijn duur. Het is onnodig U dit te vertellen. Ook voor deze instellingen zijn de kosten aanzienlijk gestegen. En toch moeten de uitzendingen door gang vinden in het belang van de gezond heid van het kind. Daarom wordt ook dit jaar weer een be roep gedaan op Uw weldadigheid, want men kan Uw daadwerkelijke steun nu eenmaal niet ontberen. Gedenk daarom met milde hand de ge zamelijke collecte voor het Zwakke Soes ter Kind in de week van 2328 Juni a.s. GESLAAGD Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaag de voor het propaedeutisch examen Theo logie de heer J. Visbeek alhier. TRAMLIJN BEGEERTE. De verfilming van het bekende toneel werk „Tramlijn Begeerte", kan zonder voorbehoud tot een der belangrijkste films van de laatste jaren worden gerekend. Een meesterlijke regisseur en een ideale rolbezetting geven een onvergetelijk beeld van menselijke samenleving in deze wan hopige tijd, dat diep ontroert en op zeld zame wijze twee uur lang weet te boeien. Stuk voor stuk maken de spelers iets bij zonders van hun rol en de creatie van Vivien Leigh als Blanche Dubois is on gelooflijk gaaf. Een kundig gehanteerde camera geeft door een buitengewoon levendige beeld wisseling het hier zo nodige dynamiek aan de film, daar het verhaal zich bijna volkomen afspeelt tussen de beslotenheid van een tweetal armzalige kamers. Een film, die zeker ook hier in het City theater een grote belangstelling zal trek ken en die de hoge verwachtingen zekei; niet zal teleurstellen. Een lezeres vraagt mij in alle gemoed rust of ik weet waarom er wel honden en geen kattenbelasting geheven wordt, waarom honden 's nachts tussen elf en zes uur niet vrij mogen rondlopen en waarom katten ieder uur van een etmaal vrij zijn te gaan, te staan, te doen en te blèren waar ze willen. Wanneer U mij, geachte lezeres, gevraagd had, of ik een antwoord wist op de afge zaagde vraag, wat er het eerst was, de kip of het ei, zou ik daar misschien nog wel een antwoord op geweten hebben, al is het zeer te bezien of U mijn uitlelg zou delen. Nu U mij vraagt, waarom wél honden- en geen kattenbelasting, zit ik met m'n mond vol tanden, want dat weet is het zeer te bezien of U mijn uitleg rompslomp zou geven zou ik wellicht 15 jaar geleden hebben aanvaard, maar in deze tijd, waarin, op ademhalen na, alles wordt „geleid" en o.m. in vakgroepen, on dervakgroepen en bedrijfsschappen wordt geperst, geloof ik dat niet meer. Mijn vrouw veronderstelt, dat er te véél katten zijn, maar dat zou als belasting object juist een reden te meer zijn een belasting in te stellen. Hoe meer katten, hoe meer centen. Ik heb er eigenlijk nooit bij stil gestaan, maar ik ben ook voorstander van een kattenbelasting. Ik heb zelf geen kat, dus mij kan niets gebeuren. Het zou boven dien een zoete, zij het achterbakse wraak zijn, voor alle dingen, die de kat van mijn buren uit onze keuken gapte. Aannemende dat er een millioen katten in Nederland zijn, kan de belasting een lief centje opbrengen, die onze financiële experts dan weer kunnen „investeren" in bedrijven als „Polynorm". H. OEKMAN. SOEST - UTRECHT - BAARN BROMFIETSER TEGEN AUTO. Dinsdagavond had een aanrijding plaats tussen een bromfietsberijdster en een per sonenauto. Mevr. V. alhier reed op het Kerkpad in de richting Soest, waarbij een automobilist, afkomstig uit Overveen, op de Korte Middelwijkstraat haar pad kruiste. Mevr. V. botste tegen de auto en kwam te vallen. Zij werd met 'n gebroken been en een hersenschudding naar „De Lich tenberg" te Amersfoort overgebracht. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag, a.s. is geopend apotheek „Soest", Soesterbergsestraat 8. BROMFIETSER REED TEGEN BOOM. Maandagavond reed de bromfietsberijder J. de Z. alhier op de Birkstraat, ter hoogte van de Gallenkamppelsweg. Een onbe kend gebleven oude man, die op zijn rij wiel stapte, week naar links uit, waar door ook de bromfietser naar links moest uitwijken. Een achteropkomende automo bilist week eveneens naar links uit en kon 'n aanrijding met de bromfietser ver mijden. Deze laatste reed echter tegen een boom en werd hierdoor aan zijn lin ker hand en gezicht gewond. Eisenhower brengt wat leven In de verkiezingsbrouwerij, 'n Opgestelde redevoering", Zegt hij, „dat is niks voor mij. Als ik voortaan wat ga zeggen, Zeg ik ze het ongekuist, Niet meer van zo'n stom papiertje Maar - heel nuchter - voor de vuist. Maling heb ik aan tradities, Weg met de verkiezingssleur, Ik maak voortaan zélf m'n speeches, Maling aan mijn adviseur I" Blijkbaar heeft hij een geheimpje Daarmee aan ons toevertrouwd, Wat de grote heren zeiden Was hun altijd voorgekauwd. Dank zij daverende speeches Werd ook steeds op hen gestemd, Eisenhower zet nu even Al die heren in hun hemd. Mag ik eventjes wat zeggen, Bravo Ike, als generaal Had je heel veel te vertellen In een ongezouten taal. Als je 't uniform verwisselt Voor het stijve, witte boord, Laat dan, als het even kan, Ike, Steeds de Vrede aan het woord.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1