Europees perspectief. SOEST IN DE HOEK. DINSDAG 24 JUNI 1952. 30e JAARGANG no. 48. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 12615» Het is opvallend dat de verschillende staten van het Europese vasteland er de laatste tijd beter voor komen te staan. Terwijl de Engelse economische positie nog altijd maar zwakjes is, is die van Nederland, Duitsland en Frank rijk belangrijk verbeterd. België nam, zoals bekend, reeds sinds de bevrijding een solide positie in. De oorzaak daarvan is dat de prij zen van de grondstoffen op de wereldmarkt niet langer stijgen en dat de scheepsvrachten tientallen procenten zijn gedaald. Bovendien hebben de staten hun buitenlandse aankopen beperkt en daartegenover de voorraden aan gesproken, die zij na de Koreaanse crisis had den gevormd. Bij al deze verschijnselen sluit zich nog het toenemende streven aan om de staatsuitgaven beter aan te passen bij de in komsten. Nu men eenmaal ziet dat een slui tende begroting binnen de bereikbare moge lijkheden valt, wordt er ook meer moeite ge daan om die mogelijkheid tot werkelijkheid te maken. Voor ons land is het gevolg hiervan dat wij niet meer in zo'n scheve verhouding tot België staan en dit brengt onmiddellijk met zich mee dat het Beneluxbeeld weer scherper wordt, nadat het bijna twee jaar lang meer en meer was vervaagd. Deze meer optimistische vooruitzichten heb ben zich ook afgetekend op het zesde Econo mische Beneluxcongres, dat op 6 of 7 Juni jl. in Luxemburg is gehouden. O.a. gaf Pro fessor Verrijn Stuart een glasheldere analyse van de financiële positie van West-Europa, waarna het congres accoord ging met een aantal conclusies, waarin zijn mening was samengevat. Hierin wordt geconstateerd dat de Europese Betalings Unie beter zou werken als er een evenwicht komt in de inkomsten en uitgaven van een aantal landen, die thans nog op het lijstje van de onderlinge Europese vorderin gen zwaar in het krijt staan. Een dergelijk evenwicht kan alleen worden bereikt, zo wordt in de conclusies verklaard, door maat regelen die een gezonde staatshuishouding tengevolge hebben en niet door het toestaan vanrxüimere credieten. Met het oog daarop wordt aanbevolen dat de leden van de E.B.U. zich zullen onderwerpen aan het toezicht van een internationaal instituut dat tot taak zou moeten hebben richtlijnen aan te geven voor de financiële en economische politiek van de onderscheiden landen. Deze gedachte opent een nieuw perspectief voor Europa. Alle pogingen om tot een grotere economische samenwerking in Europa te ko men hebben tot nu toe schipbreuk geleden op de verschillen in financieel beleid van deze landen. Het ene land legt meer nadruk op het laaghouden van de kosten van levens onderhoud, het andere is royaler met sociale voorzieningen, een derde heeft al zijn midde len nodig voor wederopbouw en zo loopt het streven van alle landen uiteen. Zo lang Ame rika de ergste gaten stopte, kon men zich de luxe wel permitteren dat er ieder jaar met verlies werd gewerkt, doch de Verenigde Sta ten krijgen er genoeg van het Europese han delsapparaat met dollars te blijven smeren. Europa zal dus genoodzaakt zijn zijn eigen boontjes te doppen, wat wij geenszins be schouwen als een nadeel doch als een nood zakelijke voorwaarde voor het gezond maken van ons werelddeel. Men zal daarin echter alleen kunnen slagen wanneer alle Europese landen dezelfde politiek volgen ten opzichte van lonen en prijzen en wat daarmee samen hangt. Alleen wanneer men daartoe overgaat zal hét mogelijk worden dat er een vrij geld verkeer in Europa terugkeert, hetgeen voor de onderlinge economische betrekkingen van onschatbare waarde is. We moeten dan ook hopen dat het voorstel van Prof. Verrijn Stuart weerklank zal vinden. Wat Benelux zelf betreft, zijn wij reeds een flink stuk op de goede weg gevorderd. Met name is de grote spanning in de financiële verhouding tussen België en Nederland, die door de devaluatie van 1949 werd veroor zaakt, weer aan het luwen. Het congres con stateerde dan ook dat de Beneluxlanden el kander in het laatste jaar wat de financiële positie bereft, belangrijk zijn genaderd. Enkele maanden geleden dreigde nog het ge vaar dat het gehele Benelux-plan van de baan zou raken, doch nu reeds tekent het zich weer veel scherper af en dat is voor alle drie landen een geruststelling voor de toekomst. werkingen die de ruwe wol moet onder gaan alsvorens zij tot knotten bij de ver bruiker terecht komt, werden getoond en verklaard. Zeer voldaan over dit leerrijke bezoek ging de tocht verder naar de Westerbou- wing om een kopje koffie te drinken en vervolgens naar het Openlucht-Museum te Arnhem. Na een mooie tocht waren de dames te gen 7 uur weer thuis. BENOEMD. Mej. Ida Jongsma alhier is benoemd als lerares voor piano aan de Muziekschool van Toonkunst te Amersfoort. Zij was reeds aan deze school verbonden als le rares voor'orgel. Het ledental overtrof de 900, waardoor de vereniging zonder gemeentelijke sub sidie kan werken. Verder bleek, dat verschillende malen onderhandelingen waren gevoerd tot aan koop van een perceel, hetwelk tot wijk huis zou kunnen worden ingericht. Resul taten leverden deze onderhandelingen echter nog niet op, doch het bestuur blijft in deze diligent, waarbij het rekent op de medewerking van het gemeentebestuur. Door de wijkzusters werden 86 kraam vrouwen bezocht met 372 bezoeken, ter wijl 225 thuis-patiënten 4845 bezoeken vergden. Het consultatiebureau werd be zocht door 135 gezinnen met 375 bezoe ken, 163 kleuterbezoeken en 219 t.b.c. huisbezoeken. Het magazijn verstrekte NED. VROUWEN ELECTRICITEITS VERENIGING. Donderdag j.1. hield de N.V.E.V., afd. Eemland, haar laatste excursie voor de a.s. vacantie. Het ging ditmaal naar Veenendaal, waar een bezoek gebracht werd aan de Scheep jes Wolfabriek, waar, onder deskundige leiding, de verschillende machinale be- De jeugd vermaakt zich met een b in - nenbandje". Rechts De Parijse mannequins zouden met een dergelijk hoofddeksel een slecht figuur slaan, maar een Amsterdamse jon gen oogst hiermede veel succes bij zijn speelkamaraadjes. Links „Koppeltje-duiken" op de straat stenen doet pijn, maar de jeugd heeft hiervoor een aardige oplossing gevonden. SACRAMENTSPROCESSIE. Zondagmiddag had onder grote belang stelling de jaarlijkse sacramentsprocessie plaats, welke ditmaal, door de weersom standigheden, niet in het park Nieuw- Mariënburg kon worden gehouden, doch in de R.K. Kerk op het Nieuwerhoekplein. Te 3 uur werd door Pastoor Welsing uit Soesterberg een lof gecelebreerd met as sistentie van kapelaan Van der Meer en pastoor Smit uit Rumpt. Kapelaan Kuiper alhier, hield de feest- predicatie, waarna de processie plaats had. Hieraan namen deel vertegenwoordigers der R.K. jeugdbeweging, verenigingen en instellingen, alsmede een groot aantal bruidjes, Eerw. Zusters e.a. Onder de deelnemende geestelijkheid merkten we op pastoor Lommerse, Ple baan Batenburg, pater Scheerder, kape laan Spanjer en Pastoor Kaarsgaren te Baarn en kapelaan De Lange. Pastoor A. G. Smit had de leiding der plechtigheden. De R.K. Harmonie „St Caecilia" te Utrecht verleende muzikale medewerking. TENNISWEDSTRIJDEN GINGEN NIET DOOR. De twee kampioens-teams van de L.T.C. „Soest" moeten, om promotiewedstrijden te mogen spelen, eerst beslissingswedstrij den spelen. Vorige Zondag zouden Soest 1 en Soest 2 op het Van Lennep's Sportpark daartoe respectievelijk Delft 2 en K.N.S.M. 1 ont vangen. De regenval op die Zondag deed deze wedstrijden geen doorgang vinden, doch ook j.1. Zondag was het niet mogelijk deze wedstrijden te spelen. De Delftenaren en de Amsterdammers gingen derhalve voor de tweede maal onverrichterzake huiswaarts. Zondag a.s. zullen de Soester teams als tegenprestatie hun tegenstanders opzoeken. GESLAAGD. De heer J. J. v. d. Berg, alhier, orga nist van de Emmakerk, slaagde te Am sterdam voor het eindexamen Conserva torium. JAARVERGADERING WIT GELE KRUIS. Vrijdagavond hield het Wit-Gele Kruis haar jaarvergadering in het St. Joseph- gebouw, onder leiding van de heer J. Holtus. Het jaarverslag van de secretaris, (fe heer C. v. d. Bremer, gaf blijken van een goed verenigingsjaar. 614 maal verplegingsmiddelen. De voorzitter wijdde woorden van dank aan het adres van de wijkzusters en aan de incasseerder-propagandist, de heer L. Boerekamp. De bestuursverkiezing bracht geen wij ziging in het bestuur. Het aftredend be stuurslid, de heer A. Bakker, werd her kozen. OPENING TWEEDE GARAGE GEBRS. VAN KOOY. Drie en twintig jaar geleden begon de heer H. v. Kooy, in een klein houten ge bouwtje aan de Birkstraat, een handel in motorrijwielen en breidde later zijn zaken uit met een handel in tweedehands automobielen. Het houten gebouwtje werd een stenen gebouw en dit gebouw werd, na intrede van de heer A. van Kooy, diverse malen uitgebreid, omdat de zaak groeide en steeds grotere bedrijfsruimte noodzakelijk bleek. De zaak groeide uit tot garagebedrijf, waardoor het gebouw aan de Birkstraat weer te klein werd, hetgeen tot gevolg had, dat vorig jaar een groot pand aan de Soesterbergsestraat werd gebouwd, dat door de Burgemeester werd geopend. De jongste uitbreiding, welke de firma Kooy heeft ondergaan heeft zich Zater dag voltrokken door het met enige plech tigheid in gebruik nemen van het als garage ingerichte perceel Nieuw-Baarn- straat 7 te Baarn. In de drukbevlagde straat hadden zich Zaterdagmiddag vele belangstellenden ver zameld, wachtend tot een zoontje van de heer Pon uit Amersfoort het oranjelint, hetwelk de toegang tot dit bedrijf af sloot, doorknipte, waarna de ongeveer 200 aanwezigen zich, na bezichtiging van het gebouw, verzamelden in de versierde werkplaats. Zij werden welkom geheten door de heer E. v. Eeden, die namens de familie v. Kooy deze middag optrad en zich in het bij zonder richtte tot de loco-burgemeester van Baarn, wethouder A. Ros en de ge meentesecretaris, de heer G. P. van Beek, alsmede tot de vertegenwoordigers van de A.G.A.M. en de Bovag. Na een overzicht te hebben gegeven van de historische groei der fa. Van Köoy, kreeg wethouder Ros het woord, die, namens het gemeentebestuur van Baarn, zijn ver heugenis en gelukwensen uitsprak over de inrichting en exploitatie van dit ge bouw, midden in het centrum van Baarn gelegen. Auto rijden is geen luxe meer, zeide spr., en Baarn, dat in korte tijd van 12.000 tot 18.000 inwoners uitgroeide en tot 24.000 inwoners zal uitgroeien, zal een gunstige exploitatie van dit garagebe drijf mogelijk maken. Spr. wenste de on dernemers een renderend bedrijf toe en verklaarde het bedrijf voor geopend. De importeur van de Volkswagen, de heer W. Pon te Amersfoort, sprak bij zijn Alsof het was op mijn verzoek in de Soester Courant van vorige week Dins dag, om mij te helpen bij mijn keus voor de verkiezingen van morgen, zond een goed vriend me een oproep, uitgegeven door een der politieke partijen, die, naar mijn gevoel, door haar progessief beleid, de grootste verantwoording draagt voor het tragische verloop in de Indië-kwestie. In die oproep staat niets meer of minder, dan dat de Indische Nederlan ders, in hun eigen en 's lands belang, niets beter kunnen doen dan op bedoelde partij stemmen. Nu laat ik alle kwaliteiten van die partij buiten beschouwing, maar om de moed te nemen de Indische Nederlanders te vra gen hun vertrouwen te schenken, is me toch al te gortig. Ik veronderstel, dat deze partij denkt, dat de Indische Nederlanders schuimrubber in plaats van hersenen in hun hoofd heb ben, want na het progessieve beleid in zake Indië lijkt het me toch dwaas te verwachten, dat deze mensen nu al kun nen vergeten en vergeven. De oproep is voor mij het bewijs, dat men niet de minste notie heeft van de stem ming, die onder de gerepatrïëerden en andere Indische Nederlanders heerst. Met evenveel kans op succes zouden zij onze Ambonese vrienden, die nog steeds in kampen hun lot afwachten, kunnen vragen een foto van Soekarno in hun eet zaal te hangen. Bij het feit, dat wij Ned. Indië groten deels kwijt zijn, leggen wij ons neer. Dat is nu eenmaal niet anders. Of de ge hele Indonesische bevolking een pleizier is gedaan met al het progessieve gedoe, of dat men zich er misschien slachtoffer van voelt, doet ook niet meer terzake. Dat bedoelde politieke partij zich nu op werpt als voorvechter voor de Indische Nederlanders, kan misschien voortkomen uit gewetenswroeging, maar dat staat, naar mijn gevoel, gelijk aan het tappen van de nieuwste mop in een sterfhuis. H. OEKMAN. gelukwensen over de goede zakenrelatie, welke tussen de beide firma's bestaat en welke thans hopelijk nog wordt uitge breid. De heer Holman, directeur van de A.G. A.M., de importeur van de Mercedes Benz, had eveneens woorden van lof voor de goede verhouding met de fa. Van Kooy en deze spreker bood de firma Van Kooy het agentschap voor de Mercedes Benz aan voor het gehele Gooi tot aan Am sterdam. De heer G. v. Kooy, een der firmanten, die het Baarnse bedrijf zal leiden, dankte de sprekers, het gemeentebestuur van Baarn en de aanwezigen voor hun me deleven. Hierna was er gelegenheid tot feliciteren en werd de erewijn gepresenteerd. GESLAAGD. Aan de Rijkskweekschool voor Onderwij- zers(essen) te Amersfoort slaagden o.m. voor de Aantekening Handenarbeid op de Akte L.O. de heer C. Wit en mejuffrouw P. Vlugter alhier. SCHOOLREISJES GROEN VAN PRINSTERERSCHOOL. Alle leerlingen van de Groen van Prin- stererschool voor Chr. Nat. L.O. maak ten dit jaar een schoolreisje. In het begin van deze maand maakte de hoogste klas een driedaagse reis naar Nunspeet. In het vacantie-oord „De Bijenkorf", waar een buitengewoon pret tige sfeer heerst en uitstekend voor jonge hongerige schoolreizigers gezorgd wordt, hadden de zesde klassers onvergetelijke dagen. Naast de ontspanning werd ook aan de ontwikkeling gedacht. Per fiets werd de Veluwe doorkruist en een in structief bezoek gebracht aan de Zuider zeewerken. Met de drie laagste klassen werd met autobussen een tochtje naar de Pyramide van Austerlitz gemaakt, waar de klein tjes zich konden vermaken in de speel tuin. Tenslotte werd de vorige week met de middelklassen per autobus van de fa. Tensen een schoolreisje naar Amster dam gemaakt. Op het programma stond een rondvaart door de Amsterdamse^ grachten, een bezoek aan de Dierentuin alsmede aan de speeltuinen te Halfweg en Valkenveen en een rondleiding over het vliegveld Schiphol. Mede dank zij medewerking van De Bilt zijn deze drie uitstapjes goed geslaagd. Zowel de leerlingen als de leerkrachten zijn er enthousiast over.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1