ERFENIS. Voor de Oudjes* SOEST IN DE HOEK. DINSDAG 8 JULI 1952 30e JAARGANG no. 51. SOESTER OURANT \rrMhtjni iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1,85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WE EDESTRAAT 35 TELEFOON 2568 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 126151 Een nieuwe regering zal nog wel niet een, twee, drie kunnen worden gevormd, want de toekomsige regeringspartijen zullen het eerst eens moeten worden over de grote vraagstuk ken van de dag. Het is deze keer niet de Indo nesische kwestie of de buitenlandse politiek, waarin men het zwaartepunt moet zoeken en zelfs de defensie, die aan onze volkshuishou ding zulke zware lasten oplegt, zal dunkt ons geen struikelblok vormen. Het zijn deze keer de binnenlandse vraagstukken, die alle ge moederen bezig houden. Drie daarvan zijn verreweg de belangrijkste, nl. ten eerste de woningbouw, ten tweede de werkgelegenheid en ten derde de kosten van levensonderhoud met daarmee verbonden de loon- en prijs politiek. Reeds deze opsomming geeft aan welke erfe nis de vorige regering heeft nagelaten. Het heeft geen zin daarover verwijten aan onver schillig wie te doen, men kan volstaan met de feiten te constateren zoals die zijn. En die feiten zijn niet zo bijster opwekkend. De be- volkingsaangroei houdt nog steeds een wed loop met de toeneming van het aantal wonin gen en tot nu toe kan men niet zien dat de laatste merkbaar inloopt op de eerste. Het feit, dat er tegelijkertijd enkele tienduizenden bouwvakarbeiders werkloos rondlopen is vol doende om te bewijzen dat het met de wo- ningbouwpolitiek geheel is vastgelopen. Inder tijd heeft minister In 't Veld de woningbouw geremd, omdat hij vreesde dat er na afloop van een periode van grote bouwactiviteit een inzinking zou volgen, maar in feite is de in zinking reeds gekomen terwijl aan de behoefte aan woningen nog lang niet is voldaan. Zon der twijfel zal de nieuwe regering met een geheel nieuwe woningbouwpolitiek moeten komen, want met de tot nu toe gevolgde me thode kan niet worden voortgegaan. Het tweede punt van de urgente vraagstuk ken is de arbeidsgelegenheid en het treft wel heel merkwaardig, dat de nieuwe regering zal moeten worden gevormd in dezelfde tijd waarin de Werkloosheids- en Wachtgeld verze kering wordt ingevoerd. Toen de Sociaal-Eco nomische Raad het vorige jaar advies uit bracht over deze wet gaf hij te kennen dat door de invoering ervan het algemeen kosten- peil met ruim 1% zou stijgen en dat daar een toeneming van de werkloosheid door veroor zaakt zou worden, die kon variëren tussen 15.000 en 60.000 man. Op het ogenblik, dat dit advies uitgebracht werd, was de werkloos heid niet groot, nl. slechts de helft van thans en destijds stapte men daar tamelijk licht overheen omdat het zo onwerkelijk scheen. Momenteel is echter de werkloosheid een groot en toenemend gevaar en een verdere uitbreiding daarvan als gevolg van wettelijke maatregelen zou wel zeer bedenkelijk zijn. Is het niet allerdwaast dat er 'n wet tot bestrij- Voor de brave Soester Oudjes Zit iets heerlijks in het vet, Want een Soester Comité heeft Weer iets in elkaar gezet. Eent U zeventig of ouder Dan wacht U een happy-day, Want U moogt een heerlijk dagje Met de stoet van auto's mee, Soester automobilisten, Geef Uw wagen eens een dag, Opdat ieder die zo oud is, Eens een dag genieten mag. Stel Uw rijkdom disponibel, Alias Uw paardekracht, Slechts op grond van naasteliefde, Voor het oudere geslacht. Autotocht „Ouden van dagen" Is een prachtig mooi idee, Deel 't bezit van 'n fijne wagen Ook aan onze oudjes mee Maar helaas, 't bezit van auto's Is een ieder niet gegund, Weet de niet-autobezitter Dat gij ook gireren kunt Onderweg worden de oudjes Allervriendelijkst onthaald, Dus de niet-auto-bezitter Is hij, die 't gelach betaalt. Zorg dus, dat elk lief oudje Zich die dag goed amuseert, Daarvoor is het dringend nodig, Dat een ieder iets gireert. Vijf-drie-zes- en dubbel negen En een zesje aan het slot Is 't Nutsspaarbank-gironummer, Of de Ouden-dagen-pot Soesters, mèt of zonder auto, Draag eenparig hieraan bij, Maak de lieve Soester Oudjes Eens een dagje innig blij. Woensdag drie en twintig Juli Rijdt de lange Soester stoet. Gun de oudjes hun pleziertje, Hij, die goed doetgoed ontmoet E. VAN EEDEN. TOUR DE FRANCE. Hier ziet U de Italiaanse renner Martini, goed beschermd tegen zon en stof, als een struikrover op de fotograaf afkomend. ding der gevolgen der werkloosheid wordt in gevoerd, als een dergelijke wet in de eerste plaats werkloosheid veroorzaakt? Hoe het zal gaan met de algemene kostenstijging is niet te voorzien omdat vele bedrijven de prijzen van hun artikelen niet durven verhogen. De prijsdalingen van textiel, radio-artikelen e.d. van de laatste dagen zijn een duidelijke aan- wijziging, dat handel en industrie liever ver lies nemen dan dat zij met voorraden blijven zitten. Dit liquideren van voorraden brengt echter altijd met zich mee dat de productie wordt ingekrompen en dus de arbeidsgelegen heid afneemt. Het zal alweer een taak van. het nieuwe kabinet zijn om te trachten deze situatie zo goed mogelijk het hoofd te bieden. Natuurlijk hangt dit ten nauwste samen met het derde door ons genoemde punt, de kosten van levensonderhoud en de loon- en prijs politiek. Iedereen is ervan overtuigd dat een nieuwe loonronde grote gevaren zou opwer pen voor de export en bijgevolg nog meer werkloosheid zou veroorzaken. Anderzijds ziet men echter niet hoe het mogelijk zou zijn de woningbouw te versnellen zonder een belang rijke huurverhoging, zowel voor oude als nieuwe woningen. Een drastische huurver hoging kan door de tegenwoordige lonen on mogelijk worden gedragen en wij vragen ons af hoe de regering deze puzzle wil oplossen. Eigenlijk zijn er maar twee oplossingen mo gelijk: de ene is devaluatie van de gulden, wat allerlei andere en zeer ernstige gevaren met zich meebrengt en de tweede is dat met alle kracht wordt gestreefd naar een algemene prijsdaling. Dit zou de enige gezonde oplos sing zijn, maar die eist van het gehele volk een grote mate van zelfbeheersing en van be grip van de nationale moeilijkheden. Het is te hopen, dat er een kabinet tot stand komt dat de vraagstukken groot kan en durft zien en dat het figuren van voldoende betekenis naar voren zal kunnen brengen om het Ne derlandse volk het vertrouwen te geven in het moeilijke werk, dat het kabinet te wach ten staat. VERKEERSHUIS „SOEST VOORUIT". Het aantal inlichtingen gedurende de maand Juni, door het Verkeershuis aan vreemdelingen en inwoners verstrekt, be droeg 1887 stuks. Hiervan waren 792 mon deling, 680 telefonisch en 407 schriftelijk. Voor de obligatie-lening, welke „Soest Vooruit" aangaat ten behoeve van de bouw van een nieuw verkeershuis, waar over wij Vrijdag j.1. hebben bericht, is thans reeds voor 1325.ingetekend. ZWEM NIET IN DE EEM. Het warme weer gedurende laatste da gen lokte weer zwemmers naar de boor den van de Eem, waarin men verkoeling trachtte vinden. Behalve het feit, dat het zwemmen in de Eem krachtens plaatselijke verordering verboden is, wijst men ons erop, dat dit water zeer vervuild is. In de Eem drijven de dode vissen bij hon derden, alsmede cadavers van honden en katten. Meerdere zwemmers liepen reeds exceem en andere huiduitslag op. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te verkrijgen aan het politiebureau, iedere Woensdag en Zaterdag van 14 tot 16 uur. 2 Parapluie-hoezen, binnenband, grijze jongensbroek, bruine portemonnaie met inhoud, tas met badgoed en 2.dubbe le rijwieltas, wit babysokje, portemon naie met inhoud, gouden broche met han ger, portemonnaie met inhoud, dames pa- rapluie, zwembroek, sleuteltje, wollen topper, huissleutel, autoped, portemon naie met inhoud, grijze auto-overtrek, briefopener, lepeltje, wit kinderschoentje, spaarkaart, zilveren kettinkje, kinderfiets je, vulpen, beige kinderjasje, jachthond, paar dameshandschoenen, wit kinder schoentje. WIELRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN. De wielrijder De H. uit Baarn, die op het Kerkpad reed, werd op het kruispunt Raadhuisstraat-Kerkpad door een auto, bestuurd door E. uit Hilversum, aangere den. De H. liep een bloeduitstorting in de rechterknie op en werd door de automo bilist naar huis gebracht. HET VERKEER OP DE HOOFDWEG. De opening van de nieuwe Rijksweg Baarn-Hoevelaken heeft, zoals te ver wachten was, een vermindering van het verkeer over onze hoofdweg tengevolge gehad. In tegenstelling tot die berichten, waarin de verwachting werd uitgesproken, dat Soest 50 °/'o minder verkeer zou krijgen, kunnen wij thans onze lezers een indruk geven van de verminderde verkeers- intensiviteit tengevolge van de opening van de hierboven bedoelde nieuwe ver keersweg. De politie in onze gemeente heeft, om een goede indruk te verkrijgen, een verkeerstelling gehouden vóór de nieuwe weg in gebruik werd genomen en na de inbruikneming hiervan. De eerste telling werd gehouden op 19 Juni, gedurende 24 uur. Deze telling gaf de navolgende cijfers In de richting Amersfoort passeerden 2313 personenauto's, 959 vrachtauto's, 158 autobussen, 241 motorrijwielen en 252 bromfietsen. In tegenovergestelde rich ting, dus naar Amsterdam, passeerden 2289 personenauto's, 944 vrachtauto's, 175 autobussen, 230 motorrijwielen en 282 bromfietsen. Het totaal aantal motor voertuigen in beide richtingen bedroeg 7843 stuks. Op 26 Juni, dus na de opening van de nieuwe weg, passeerden over onze hoofd weg in de richting Amersfoort 1786 per sonenauto's, 758 vrachtauto's, 248 auto bussen, 317 motorrijwielen en 297 brom fietsen. In de richting Amsterdam gingen 1633 personenauto's, 663 vrachtauto's, 245 autobussen, 276 motorrijwielen en 240 bromfietsen. Totaal 6463 stuks. Dit betekent een vermindering van bijna 20 welke hoofdzakelijk wordt veroor zaakt door personenauto's en vrachtauto's, welke nu van de nieuwe verkeersweg ge bruik maken. Autobussen, motorrijwielen en bromfiet sen lieten de nieuwe weg liggen en ble ven trouw aan de oude route. Voor autobussen en touringcars is dit be grijpelijk, daar het Paleis Soestdijk op de tochten niet wordt overgeslagen. Een vermindering van het verkeer met nog niet 20 °/o blijft beneden veler ver wachtingen en geeft aan Soest niet de verkeersstilte, welke verwacht werd. TWEE TENNIS-TEAMS PROMOVEERDEN. Soest 1 en Soest 2 slaagden er Zondag in, in de promotie-degredatie-wedstrijden, hun tegenstanders te verslaan en daarme de te promoveren naar de 3e klasse van de K.N.L.T.B. Soest 1 zette haar overwinningenreeks voort met een 80 overwinning en be wees daarmede haar sterkte meer dan vol doende. De tegenstanders uit Geldermal- sen beloonden deze overwinning met een mand kersen. Soest 2 deed het minder overtuigend. Na 2 heren-enkelspelen was de stand 11, doch de dames Wilmink en v. d. Berg brachten door hun overwinningen de stand op 31. Door het verloren gaan van de dames- en de heren-dubbelspelen ging de voorsprong echter weer verloren en de gemengd dubbelspelen moesten tenslotte de doorslag geven. Mej. Wilmink en Hoorn verloren en Mej. v. d. Berg en Nijhoff moesten de 31 achterstand in een gelijk spel omzetten, hetgeen dan ook gelukte. Toen bleek Soest 2 één set meer gewon nen te hebben dan de tegenstander, waar mede de wedstrijd gewonnen was. De heer E. P. Goedkoop, voorzitter van de L.T.C. „Soest", vertolkte de vreugde over deze promoties en dankte de tegen standers voor hun sportieve strijd. De uitslagen waren Met voldoening heb ik gelezen, dat onze Gemeenteraad in grootste meerderheid zich verontwaardigd heeft getoond over de rigoreuse prijsverhogmgen, die de P.U.E.M. op haar tarieven heeft toegepast. Het is natuurlijk waar wat onze Burge meester zegt, dat bedrijven als de P.U.E.M. zeer kapitaalintensief zijn, maar, dat de financiële stand van zaken bij de P.U.E.M. deze laatste verhoging noodzakelijk maak te, kan door iedereen worden bestreden, die kennis heeft genomen van de Jaar cijfers over 1951. Afgezien van het zeer voorname feit, dat hier een semi-overheidsinstelling door 'n niet absoluut noodzakelijke prijsverho ging een steen bijdroeg tot de cirkel-gang prijsverhoging-loonsverhoging, lijkt het mij een wel wat eenvoudige manier van doen, om de investeringsmoeilijkheden van dit bedrijf kortweg op de afnemers te verhalen. Wanneer men bij de P.U.E.M. ook eens de tering naar de nering zou zetten en de afschrijvingen meer in overeenstem ming zou houden met de werkelijke ver oudering van de machines en gebouwen, had m.i. de verhoging van 25 groten deels achterwege kunnen blijven. Vooral omdat P.U.E.M. voor een groot deel slechts doorverkoop verricht en hiermee in feite grossiersdiensten uitvoert, die met een matige winstmarge beloond kunnen wor den en mede omdat de P.U.E.M. en semi- overheidsbedrijf is. Naar mijn persoonlijke smaak vind ik het jammer, dat onze raad volstaat met het zenden van een bezwaarschrift, in- plaats van zich te scharen achter het protest van Amersfoort en Zeist, ook al vindt onze Burgemeester, dat de zaken voor deze gemeenten anders liggen. Voor de P.UE.M. schijnt het feit, dat zij de be drijven van deze plaatsen overnam, in behandeling ook geen verschil te maken. Het protest, gezamelijk met deze andere plaatsen, had er zoveel krachtiger door kunnen zijn. H. OEKMAN. Soest 1Geldermalsen 1 80. Heren enkelspel Van BreukelenCo- lombeyn 62 63. LayVan Haeften 6—3 6—i. Dames enkelspel Mevr. Goedkoop-Mevr. Muys-v. d. Moer 62 36 63. Mej. Se- gersMevr. Lak 62 26 64. Gemengd dubbelspel Mej. Segers en Van BreukelenMevr. Muys-v. d. Moer en Colombeyn 62 64. Mevr. Goedkoop en LayMevr. Lak en Boutkan 16 63 64. Heren dubbelspel Lay en Van Breuke lenColombeyn en Van Haeften 64 75. Dames dubbelspel: Mevr. Goedkoop en Mej. SegersMevr. Muys-v. d. Moer en Mevr. Lak 61 64. Soest 2Doriald Duck 2 44. Heren enkelspel HoornBeukers 62 46 36. NijhoffJalink 60 64. Dames enkelspel Mej. WilminkMevr. Brochtmann 97 46 63. Mej. v. d. BergMevr. v. Dam 62 62. Heren dubbelspel Hoorn en Nijhoff Eeukers en Jalink 46 57. Dames dubbelspel Mej. Wilmink en Mej. v d. BergMevr. Brochtmann en Mevr. v. Dam 46 63 06. Gemengd dubbelspel Mej. Wilmink en HoornMevr. Brochtmann en Beukers 36 16. Mej. v. d. Berg en Nijhoff Mevr. v. Dam en Jalink 62 64. RIJWIEL CONTRA AUTO. Zondagmiddag reed een wielrijdster een automobiel aan op de Soesterbergsestraat, nabij het Natuurbad. De automobilist draaide het parkeerterrein op en dacht van de wielrijdster, welke uit tegenover gestelde richting kwam, voorrang te krij gen. De wielrijdster gaf met haar rijwiel de auto een duw aan de achterzijde, waar tegen het rijwiel niet bestand bleek. MOTORRIJDER GAF GEEN VOORRANG. Zaterdagmiddag reed een motorrijder, de heer v. d. P. uit Zeist, op het Kerkpad tegen een vrachtauto, bestuurd door v. B. alhier, welke, rijdende op de Korte Mid delwijkstraat, het Kerkpad passeerde. De motorrijder kreeg een ernstige ver wonding aan de rechter enkel, terwijl zijn echtgenote, die in de zijspan was ge zeten, licht gewond werd. Na medische hulp van dl'. Donker is het echtpaar per auto naar Zeist vervoerd. KINDERVERLAMMING. In onze gemeente is een geval van kin derverlamming geconstateerd. De patiënt, de 36-jarige Mevr. T„ is naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" overge bracht

Soester Courant | 1952 | | pagina 1