Opruiming» m K. WIERSEMA iHHl TWEEDE BLAD D.D.D. Meningen van onze lezers, Fa.Van de Wijngaart WEK DE GAL IN UW LEVER OP Houdt verkwikkende vU>Nademtnsen M tanden qeiowi w door de SOESTERBERG. ROB DE AVONTURIER. Officiële Mededelingen. Rheumatische Pijnen? Stram en stiji vóór Uw tijd? VOOR GLAS, VERF EN BEHANG Socstcr GLAS- EN VERF HANDEL jbnildct Zönnebruin Makelaars- en Assurantiekantoor van de SOESTER COURANT van VRIJDAG 11 JULI 1952. SOESTERBERGSESTR. 9A TEL. 2408 Wij ruimen al onze STOFFEN op voor SPOTPRIJZEN. Witgoed 10 korting. Op alle maatwerk 15 korting. Wij maken Uw Japon voor 12.50, ook van Uw eigen stof. ZIE ETALAGE S. PREMIE WONINGVERBETERING. Burgemeester en Wethouders van Soest vestigen er de aandacht op, dat de moge lijkheid weer geopend is voor het ver krijgen van Premie voor het verbeteren van een aantal woningen uit het z.g.n. „Terlingenfonds". Per te verbeteren woning zal en hoog ste aan premie worden verleend50 °/o van 2800.— is 1400.—. Belanghebbenden moeten zich hiertoe op korte termijn wenden tot de Dienst van Bouw- en Woningtoezicht, Lange Brink- weg 49b, alhier. (Spreekuur Maandag en Donderdag van 9.3012 uur.) DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Soest brengen ter openbare ken nis, dat op 24 Juni 1952 bij hen is inge komen een verzoekschrift van W. de Jong van beroep bedrijfsleider, wonende te Soesterberg, om een verlof A in de bo- venlocaliteit van het perceel, plaatselijk gemerkt no. 124 en gelegen aan de Amers- foortsestraat aldaar. Binnen twee weken na de dagtekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van dit verlof schriftelijk be zwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. VERORDENING OP ONTGRONDINGEN. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat bij be sluit van Gedeputeerde Staten der pro vincie Utrecht d.d. 24 Juni 1952, 2e afd., nr. 2726 1573, aan Mr. W. van Son of zijn rechverkrijgenden behoudens rechten van derden tot wederopzegging onthef fing is verleend aan de verbodsbepalin gen, genoemd in artikel 2 van de Veror dening op de ontgrondingen Utrecht, voor het afgraven van de percelen, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie D. nr.'s 1308 en 1309, welk besluit vanaf heden gedurende dertig dagen voor belangheb benden ter secretarie dezer gemeente ter inzage is gelegd. Ingevolge artikel 6 van de verordening op de ontgrondingen Utrecht staat van bovenvermelde beslissing voor alle be langhebbenden beroep open op Hare Ma jesteit de Koningin binnen vorengenoem de termijn. Het adres van beroep, gericht aan Hare Majesteit de Konigin, moet worden in gediend bij de Commissaris der Koning in in de Provincie Utrecht. na 14 Augustus 1952 moet de aanvraag binnen veertien dagen na het ontstaan worden gedaan. Indien twee of meer broers bestemd zijn om ongeveer in dezelfde tijd in dienst te treden en twee andere broeders reeds dienen of gediend hebben, kunnen belang hebbenden aan de Minister van Oorlog een verzoek richten om vrijstelling van de dienstplicht wegens aanwezigheid van een bijzonder geval van één of meer hun ner, teneinde te voorkomen, dat meer dan drie broeders behoeven te dienen. Nadere inlichtingen betreffende het bo venstaande kunnen worden ingewonnen bij de Afdeling Militaire Zaken ter Sec retarie dezer gemeente. De Afdeling Militaire Zaken is voor pu bliek geopend elke werkdag, des mor gens van 8.30 tot 12.30 uur. BESTEMMING TOT BUITENGEWOON DIENSTPLICHTIGE VOOR DE LICH TING 1953. Om tot buitengewoon dienstplichtige te worden bestemd op grond, dat een broe der van de ingeschrevene met een ge sneuvelde wordt gelijkgesteld, moet de ingeschrevene een wettige broeder of een wettige halfbroeder hebben gehad, die hetzij als militair a. is overleden of wordt vermist tenge volge van oorlogshandelingen; b. is overleden tengevolge van verwon ding of ziekte, opgedaan bij of door oorlogshandelingen; c. is overleden of wordt vermist in en door de militaire dienst; d. is overleden tengevolge van verwon ding of ziekte, opgedaan in en door de militaire dienst; hetzij als lid van een verzetsorganisatie e is overleden of wordt vermist tenge volge van het plegen van actief verzet; f. is overleden tengevolge van verwon ding of ziekte, opgedaan bij het plegen 'van actief verzet; g. tengevolge van het plegen van actief verzet in een gevangenis of concentratie kamp is opgesloten geweest en aldaar is overleden; h een opsluiting, als onder g bedoeld, heeft ondergaan en als gevolg van de daarbij doorstane ontberingen na terug keer uit een der bedoelde inrichtingen is overleden; hetzij als zeeman in de zin van artikel 1 onder c van het Vaarplicht-besluit 1942 i. is overleden of wordt vermist tenge volge van oorlogshandelingen; j. is overleden tengevolge van verwon ding of ziekte, opgedaan bij of door oorlogshandelingen. De aanvraag om bestemming tot buiten gewoon dienstplichtige dient vóór 15 Au gustus 1952 te worden ingediend bij de Afdeling Militaire Zaken ter gemeente secretarie, alhier. Formulieren voor de aanvrage zijn op deze afdeling verkrijgbaar. De Afdeling Militaire Zaken ter secreta rie dezer gemeente is voor publiek ge opend, iedere werkdag, tussen 8.30 en 12.30 uur. Neem dan toch Kruschen Salts en jaag zo de reumatische pijnen uit Uw leden. Kruschens zes minerale zouten hebben een wonderbaarlijke aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. Als die weer met jeugdige energie hun bloedzuiverende taak verrichten, weet U van geen rheumatische pijnen meer. Want de oorzaak onzuiverheden in Uw bloed worden radicaal verwijderd, regelmatig iedere dagKoop vandaag Kruschen bij Üw apotheker of drogist en begin mor genochtend de heilzame kuur. VRIJSTELLING WEGENS BROEDER- DIENST VOOR DE LICHTING 1953. De vrijstelling wordt verleend aan de in geschrevene, die ten minste drie broe ders heeft of gehad heeft, die dienen of gediend hebben bij de landmacht, bij de zeemacht of bij de overzeese krijgsmacht. In een van deze gevallen wordt geacht te verkeren de broeder, die vóór 1 No vember 1952 a. tenminste 30 dagen in werkelijke dienst is geweest, of b. tengevolge van een na 31 December 1945 verleend uitstel van eerste oefe ning nog niet, of nog geen 30 dagen in werkelijke dienst is geweest, of c. in het genot van militair pepsioen is gesteld, of d. gedurende zijn verblijf in werkelijke dienst is overleden. Als werkelijke dienst wordt beschouwd de dienst van hem, die op grond van ge wetensbezwaren is te werk gesteld bij een burgerlijk tak van Staatsdienst. Als broederdienst blijft buiten aanmer king a. dienst als vrijwilliger bij de Nationale Reserve; b. dienst als vrijwilliger bij de Reserve Grensbewaking c. dienst als vrijwilliger bij de Mijnen- uitkijkdienst. Voor vrijstelling wegens broederdienst worden onder broeders verstaan wettige broeders en wettige halfbroeders. De aanvraag om vrijstelling wegens broe derdienst moet door of vanwege de inge schrevene worden gedaan bij de Bur gemeester der gemeente, voor welke hij voor de dienstplicht is ingeschreven. De aanvraag moet worden gedaan voor 15 Augustus 1952. Onstaat het recht eerst naar de v.h. E. J. KOÜD1JS Soesterbergsestraat 52 Tel. 2707 Crème en olie DE VERKIEZING VAN WOENSDAG. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het artikel onder het b.a. hoofd in de Soester Courant zij het mij vergund een enkele opmerking te maken. Dat de K.V.P. zich door de jongste ver kiezingsuitslag gevoelig geslagen toont is begrijpelijk. Dat in de K.V.P.-pers naar stig gespeurd wordt naar de oorzaken daarvan is evenzeer begrijpelijk. Onbe grijpelijk is het als de redactie van de Soester Courant haar abonne's tracht voor te lepelen, dat het verlies van deze partij naar lijst Weiter is gegaan en wel zo sterk, dat laatstgenoemde een zetelwinst boekte van 2 met nog een stemmenover- schot van 40.000. Toch bezet Weiter maar 2 zetels in de nieuwe Kamer. Klopt toch iets niet in deze berekening waarde lezer. De lijst Weiter boekte een stemmentotaal van 144.435 of te wel 82.059 méér dan in 1948. Telt men deze bij die van de K.V.P. op dan komt deze partij wel iets beter uit de bus doch zou naar alle waarschijn lijkheid toch één zetel verloren hebben. Duidelijk is het dus, dat de verliezende K.V.P. dit niet alleen op de hals van de „Welterianen" kan schuiven. Er zijn dus duizenden Katholieke stemmen naar an dere partijen gegaan en het ligt voor de hand, dat men deze zoekt bij de enorme winst van de Partij van de Arbeid. En hiermede komt ondergetekende bij 't kar dinale punt, n.1. waar komt die winst van daan De redactie lost dit op (overigens wel een beetje té doorzichtig), door haar lezers voor te houden dat de P. v. d. A. deze winst te danken heeft aan de ex- A.R.- en ex-C.P.N.-stemmers. Ondergete kende ontkent dit niet, maar merkt tege lijkertijd op, dat er méér nodig is geweest om 3 zetels te winnen. Hoe denkt de re dactie over het verlies van de A.R., wat voor een deel opgevangen werd door 't Ger. Pol. Verbond en het verlies vafn de C P.N. wat voor een, zij het maar voor een klein deel, opgevangen werd door de Soc. Unie Zeggen de stembusuitslagen in het Zuiden U niets Ondergetekende en met hem vele partijgenoten, wél, want deze duizenden stemmers hebben welbe wust nadrukkelijk te verstaan gegeven, dat zij aan een socialistisch beleid de voor keur geven boven het ajzwaaien naar rechts. U dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, G. BUIJL. Het is het goed recht van de heer Buijl het niet eens te zijn met het overzicht, hetwelk wij omtrent de stembus-uislag publiceerden, doch dit geeft hem geen recht kwade trouw aan onze zijde te veronderstellen. We schreven ons over zicht met de nuchtere cijfers voor ons en zonder vooroordeel en politieke emotio- neliteit. Wij „lepelen onze lezers nimmer iets op" evenmin houden wij onze lezers op een „te doorzichtige wijze" iets voor. De P. v. d. A. heeft 3 zetels winst ge boekt en wanneer wij zeggen, dat hierin de zetels begrepen zijn, die de Commu nisten verloren, dan zal ieder dit beamen. Wanneer inzender zegt, dat het verlies van de Communisten voor een deel werd opgevangen door de Soc. Unie, dan ver geet hij, dat in 1948 ook de oud-S.D.A.P.- ers aan de stemming deelnamen en toen niet zo heel veel stemmen minder kregen dan de Soc. Unie nu. Inzender ziet verder de normale kiezers- aanwas over het hoofd, waarvan de groot ste partijen, dus ook de P. v. d. A., het meest profiteren. Deze aanwas kunnen we ditmaal stellen op 6-6% °/o. Dat de K.V.P., met de rond 145.000 stem men van de Kath. Nationale Partij, 3 zetels meer had kunnen behalen, kan evenmin iemand betwisten. Immers deze rond 145.00 stemmen gevoegd bij de stem men van de K.V.P. maken 3 zetels uit. De grote partijen hebben n.1. minder stemmen per zetel nodig dan de kleine partijen en voor de K.V.P. bedroeg het stemmental per zetel ongeveer 50.000. Er is bij verkiezingen vaak verschil van inzicht in verloren en gewonnen stemmen, hetgeen veelal zijn oorzaak vindt in de kleur van het glas van de bril welke men gebruikt. In verkiezingstijd is het beter geen bril te dragen. (Red.). Geachte redactie, Vaak staat in de S.C. het bericht opgeno men van bekeuringen van fietsers, die op de Stadhouderslaan niet op het rij wielpad reden. Mijn mening is, dat de Gemeente dat rij wielpad dan eerst wel eens behoorlijk berijdbaar kan maken. Tot de Naald gaat het nog, maar dan gaan de meeste fiet sers weer op de rijweg rijden omdat het verder geen doen is, allemaal mul en rul zand. Laatft zag ik een paar arbeiders dat „rijwielpad" harken Dót is geld verknoeien. Laat de Gemeen te dat beter gebruiken en er het pad be hoorlijk berijdbaar van maken. Misschien ben ik met mijn klacht aan 't verkeerde adres, maar ik geloof, dat ik wel eens meer iets dergelijks in Uw blad zag staan. X. Inzender is vermoedelijk abuis. Tot de Naald vanaf Soest dus is het rij wielpad verhard en in onderhoud bij de gemeente Soest. Voorbij de Naald is het rijwielpad voor rekening der gemeente Baarn. (Red.). Geachte Redacteur, Vergun mij een plaatsje in Uw veelgele zen blad, bij voorbaat mijn dank. Het stukje van de heer H. Oekman, in de S.C. van 4 Juli j.l„ inspireerde mij tot het neerschrijven van mijn gedachten. Wanneer ik de macht bezat zou ik elk blad in Nederland verplichten het stukje van de heer H, Oekman over te nemen. Deze heer heeft zozeer een goede snaar aangeroerd, dat iedere weldenkende Ne derlander hierover moet denken, want waar gaat het heen als een instelling als de „Horeca" maar iedere bezoeker van café enz. verplicht voorschrijft 15 °/o be- dieningsgeld boven z'n vertering te be talen Het wordt toch te gek, dat wij als vrije burgers ons op deze manier de wet laten voorschrijven. Wanneer de slager, melkboer, kruide nier, krantenuitgever, kortom welke zaak ook, die door middel van zijn personeel, de mensen bediend, ook het geven van fooien gingen voorschrijven, waar gaat het dan heen Iedere bezoeker van een bioscoop moet ervaren, dat bij de betaling aan de cassa en voor het door de juffrouw aanwijzen van zijn plaats weer een verderfelijk fooienstelsel in 't leven is geroepen. Laat het Nederlandse volk toch wakker worden en deze fatsoenlijke dwang van zich af schudden. Indien een zaak z'n personeel niet anders kan betalen dan met fooien (door Jan Pu bliek), heeft zo'n zaak geen reden van bestaan. Laat van Soest uit de Victorie beginnen. Helaas moet ik besluiten, dat wij niet leven, maar worden geleefd. Nogmaals mijn hulde aan de heer Oekman. Inmiddels hoogachtend, Uw abonné, K. te Uithoorn. KINDERUITZENDING. Het ingezonden stuk van een bewoonster van de Wald. Pyrmontlaan over de kin deruitzending geeft aanleiding tot het maken van enige opmerkingen, om de scheve voorstelling van zaken recht te zetten. Het voor inzendster onoplosbare raadsel waarom Soester kinderen naar buiten moeten worden gezonden is werkelijk niet zo ingewikkeld. Als betrokkene de moeite zou hebben genomen eens bij een ervaren medicus te informeren (uitzen ding vindt uitsluitend plaats op aanvrage of advies van arts of schoolarts), zou zij zelf tot de conclusie moeten komen, dat allerlei factoren hier een rol spelen. Het schijnt inzendster verder niet be kend te zijn, daar zij alleen spreekt van „naar zee moeten", dat slechts een deel van de koloniehuizen in ons land aan zee en een ander deel verspreid ligt. De me dicus maakt weer uit welke streek het meest geschikt is. Ongetwijfeld komt het wel voor, dat uit zending plaats vindt op de grond van Plaswag 63 - Soast Telafoorr 2CB4 Koop en Verkoop. Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten jarige jongedames zich spontaan geheel belangeloos beschikbaar stelden om voor de kinderuitzending te collecteren. Heeft inzendster zelf al eens gecollec teerd Weet zij wel, dat het lang geen pretje is en veel tijd, opoffering en moei te vraagt Beseft zij wel goed, dat de op merking, die inzendster meende te moeten plaatsen ook niet erg vriendelijk was Wie kaatst moet nog altijd de bal ver wachten. Gelukkig staat Soest wat betreft de kin deruitzending aan de spits. Het aantal gevallen, waarin het belang van de kin deruitzending niet wordt ingezien, is hier, gezien de ervaringen der collec tanten, gering. De belangstelling voor ons werk is steeds groeiende, ook financieel. Laten wij niet vergeten, dat de jeugd, die thans door ons wordt geholpen, straks de generatie vormt van mensen op wier hulp wij, ouder of nog ouder geworden, zijn aangewezen. Ook hier geldt nog steeds „de sterke voor de zwakke". U, mijnheer de redacteur, zeggen wij dank voor de plaatsruimte, die U bij herhaling voor ons beschikbaar stelt. De drie samenwerkende verenigingen voor kinderuitzending te Soest. U zult 'b morgens kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet Uw lever een liter gal ln uw Inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CAJRTER'S LE- VTCRPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wij2e te regelen.Een plantaardigzacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen.EistCarter'sLeverpllletjea Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN millieu-omstandigheden, maar men moet toch oppassen om zonder meen te gaan generaliseren. Het zal inzendster toch niet ontgaan zijn, dat er van 19401945 een oorlog is ge weest waarvan de gevolgen voor de ge zondheid van kinderen nog steeds dui delijk merkbaar zijn. Daarnaast schijnt j het haar onbekend te zijn, dat een der oorzaken moet worden gevonden in de helaas nog veelvuldig voorkomende sa- j menwoningen en onvoldoende woning toestanden. Verder wordt in het ingezonden stuk ge suggereerd, dat alleen kinderen van ar beiders zouden worden uitgezonden. Als inzendster de moeite had genomen om zich eerst op de hoogte te stellen van de juiste feiten, zou zij tot gans andere conclusies zijn gekomen. Tenslotte nog de kwestie van de collecte zelf. De collectrices, die de Wald. Pyr montlaan voor hun rekening hebben ge nomen, kunnen allerminst als té jeugdi ge bakvissen worden gequalificeerd. Wij zijn er blij om, dat deze meerder- VERKEERSEXAMEN. Maandag en Dinsdag hebben 126 leerlin gen van 7 Soester scholen het practisch gedeelte van het examen afgelegd, dat ingesteld is door het Verbond van Veilig Verkeer. In totaal werden 126 leerlingen geëxa mineerd, waarvan er 19 werden afgewe zen. Onderverdeeld in diverse scholeh zijn de resultaten alsvolgt R.K. Meisjesschool, Steenhoffstraat, 14 leerlingen geslaagd, 7 afgewezen. R.K. Jongensschool, Steenhoffstraat, 30 ge slaagd, 4 afgewezen. Openbare School, Beetzlaan, 13 geslaagd, 5 afgewezen. Openbare School, Kerkebuurt, 23 geslaagd, 1 afgewezen. Chr. School, Hees, 8 geslaagd, 1 afgewezen. Chr. School, Prins Bernhard- laan, 19 geslaagd, geen afgewezen. Van der Huchtschool, 10 geslaagd, 1 afgewe zen. De organisatie der examens werd door de politie verricht. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag a.s. is geopend apotheek „Soest", Soesterbergsestraat 8. MEDISCHE DIENST. Dokter Splinter, Amersfoortsestraat 3, Soesterberg, zal Zondag 13 Juli de artsen- dienst waarnemen. CONCERT „ST. JOZEF". De harmonie „St. Jozef", directeur J. Wa- kelkamp, geeft Maandag 14 Juli a.s., aanvang 's avonds 8 uur, op het Sinne- maplein van „Ons Belang" haar tweede zomerconcert. GECOMBINEERDE VERGADERING MIDDENSTANDSVERENIGINGEN. In hotel ,,'t Zwaantje" hielden Maandag dagavond de beide plaatselijke midden standsverenigingen een gecombineerde vergadering. In aanmerking genomen het zeer warme weer, was de vergadering vrij goed bezocht. De bespreking ging in hoofd zaak over het te geven advies aan het Gemeentebestuur naar aanleiding van de komende winkelsluitingswet, welke 1 October a.s. in werking treedt. Na een geanimeerde gedachtenwisseling werden tenslotte van de aanwezigen de enquête formulier ingenomen. In dit verband wordt erop gewezen, dat winkeliers, die hun ingevuld enquête formulier niet hebben ingeleverd, dit alsnog kunnen doen bij het bestuur van hun vereniging. Met de wensen van hen, die hun formulier niet hebben ingevuld, kan vanzelfsprekend geen rekening wor den gehouden. 54. Onder het uitroepen van opwindende triomfkreten, zien de wilden op de oevers hoe de wondermachine haar neus met een geweldige kracht in de netten drijft. De Vis breekt door het eerste net, maar dan zit ze vast. In een oogwenk is Rob met 'n bijl in de hand de cockpit uitgesprongen. 55. „Pas op Rob roept Ans angstig, als Rob over de neus der machine kruipt. Dan begint Rob met zijn scherpe bijl de slingerplanten door te hakken. „Houdt de motor op gang, Ans," roept hij. De slinger planten bezwijken stuk voor stuk onder de verwoede slagen. „Niet versagen 56. Het laatste netDe geweldige kracht der motoren drukt de vliegboot tegen het net. De krijgers in hun cano's schieten op de vliegboot af als juist het net wordt doorgebroken en de vallende palen neer komen op de krijgers, die in de lianen verward raken.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1