WIJ RUIMEN OP. AV Duitsland in de branding» MIDDELMAN Ouderwets» ATTENTIE! Autotocht van ouden van dagen werd groot succes. WatRoetman maakt dat smaakt. SOEST VOOR GLAS, VERF EN BEHANG IN DE HOEK. Stichtsche Schoenhuizen VRIJDAG 25 JULI 1952. 30e JAARGANG no. 55. SOESTER (COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2586 POSTGIRO No. 126151 Wij herinneren ons een politieke prent uit de tijd van de conferentie van Pots dam. Truman speelde piano, Stalin zat op een brokstuk van een standbeeld, van Hiltler en Churchill stond er bij met een sigaar in de mond. De conferentie van Potsdam zou de prac- tische uitwerking zijn van de besluiten, die de grote Vier in Yalta ten aanzien van Duitsland hadden genomen, als de overwinning was behaald. U weet het de overwinning wérd behaald, de confe rentie van Potsdam kwam. Een militaire parade van de verbonden mogendheden trok door de straten om de Berlijners te laten zien, wélke legers hen hadden ver slagen. Als men nu de politieke dntwikkeling rondom het vraagstuk Duitsland gade slaat, is men geneigd, zich af te vragen, wanneer er weer eens een militaire pa rade komt van de eens verbonden mogend heden, nu om de Duitsers de keus te ver gemakkelijken, bij welk leger zij zich wil len aansluiten. Wat wil Rusland Ja, wat wil Rusland eigenlijk met Duits land West zo'n beetje gelijkscharen met Oost Of omgekeerd Oost-Duitsland wat meer vrijheid gunnen in vereniging met het Westelijk stuk Natuurlijk is, dat iedere Duitser in zijn hart de hereniging van zijn land wenst. Rusland bood iets dergelijks aan, met 'n beperkte bewapening, wat de Duitse ex- Feldwebel het hart wat sneller moest doen kloppen. Maar ook met strikte neu traliteit, wat de Duitse burger, die de el lende van de bombardementen nog niet is vergeten, milder moet stemmen. Helaas zijn er ook mensen, die menen, dat het er de Russen om is begonnen die Duitse divisies te amputeren van de Euro pese Defensie Gemeenschap, nog voordat ze aan die Gemeenschap zijn gegroeid én, dit wel in hoofdzaak, om een vrije toe gang te verkrijgen tot het Ruhrgebied. Voor een economische penetratie daar naar toe, mag een politieke gerust een poosje, desnoods een poos, wachten. Iemand, die veel zitgelegenheden nodig meent te hebben, zit ook gemakkelijk op een brokstukvooral als dat brokstuk Ruhrgebied heet. Eisen der democratie. Niet geheel ten onrechte meent het Wes ten, dat een neutraal Duitsland onherroe- De Opruiming van de speciale seizoen-artikelen tegen daveren de prijzen is nog steeds in volle gang, maar alleen deze week nog krijgt U 10 korting op de goe deren, die buiten de opruiming vallen, dus op de normale voor raad kwaliteitsartikelen bij Torenstraat 3-3a-3b Tel. 2424 Woensdag was 't een reuze feestdag, Voor de oudjes veel plezier, Want een heerlijk dagje toeren Dat bezorgt je fijn vertier. Uit de sleur van 't saaie leven, Die veel oudjes eenmaal biedt, Is het heerlijk als je zorgloos Eens een dagje echt geniet. Honderdtachtig lieve oudjes Hadden pret in het geval, 't Was een lange stoet van auto's, Wel een zeventig in tal. 's Morgens werd de lint van auto's Al vroegtijdig aangezet, Alle oudjes kregen mede 't Smakkelijke lunchpakket. Soester bakkers gaven broodjes, Melkboeren boter en kaas, Voor de verdere belegging Was de slager hier de baas. Onderweg gaf ook de Fino Van zijn medeleven blijk, 't Smakelijk en pittig soepje Liep erin in Harderwijk. Honderdtachtig oudjes smulden Heel de lieve lange dag, 't Was een lust om naar te kijken Als je hun gezichten zag. Glunder lachend en genietend Kwamen zij des avonds thuis In de feestelijke stemming Vanwe gaan nog niet naar huis! Aan het slot van deze feestdag Wachtte hier in Soest de thee, Duinhof en Soesterflora Werkten aan dit slagen mee. Deze tocht voor onze Oudjes Had een ieders sympathie, Bij de thuiskomstSerenade Van de Soester Harmonie. Hulde aan de fiere lieden Van het Soester Comité, Hulde aan de medewerkers Voor dit svmpathiek idee. Hulde bakkers, hulde slagers, Hulde melkboeren in spé, Hulde aan chauffeurs en helpers, Die met auto's gingen mee. Maar vooral de dank der oudjes Aan de schenkers van dit feest; Eén der oudjes zei Je schrijft maar, Het is ouderwets geweest E. VAN EEDEN. pelijk niet alleen onder de invloed maar onder de pressie van Rusland zou komen te staan. Om die pressie tot aan, zelfs over de Rijn te laten komen, neen, dat bege ren de Westelingen en ook de .West- Duitsers niet. Zeer waarschijnlijk de Oost- Duitsers ook niet. Met die wetenschap is het antwoord aan de Russen zeer eenvoudig „Wij gaan met die plannen van U accoord, maar de de mocratie beaamt het, het volk zich zelf uit te laten spreken, onbelemmerd en vrij, zonder beduchtheid voor gevolg Ar ach teraf". Vrije, geheime verkiezingen onder toezicht dus. Toezicht van wie Oost en West zijn het daar natuurlijk niet over eens en de Communistische regering in Oost-Duits land meent zelfs, dat er helemaal geen toezicht nodig is. De bovenvermelde wetenschap omtrent de gezindheid jegens Rusland stellen de verenigde Duitsers zelfs in het vooruit zicht, zich aan te mogen sluiten bij andere mogendheden. Wat dan wel niet het Oost- Europese blok zal zijn Een weer nage noeg vooroorlogs Duitsland. Vrij. De melodie van de pianist is, ook nu nog, verleidelijk genoeg. Wat Adenauer wil. De tekenaar van onze politieke prent heeft niet in de toekomst kunnen kijken. Anders had hij nog een Duitse figuur aan het drietal toe kunnen voegen. Want Adenauer, hoezeer ook in de bran ding tussen Oost- en West-Europa, is er zeker geen speelbal in. Hij heeft zeer be paalde verlangens, die hij, bijna op voet van gelijkgerechtigde, bij de Westelijken ter tafel kan brengen. Een van die ver langens is zeer merkwaardig. Het is het verlangen om een der consequenties van de hereniging te ontlopen, ten einde te verhinderen, dat de centrum-groepering uit zijn regering zou verdwijnen. Adenauer probeert het midden te houden tussen de vrij onhandelbare socialisten en hun al even bokkige tegenvoeters, de liberalen en de nieuwe nazi's. Toch koude oorlog of Intussen is West-Duitsland weer kopschuw gemaakt voor de hereniging door het jongste program van de broeders achter het IJzeren Gordijn. „Bevrijding" van West-Duitsland heet het daar en natuurlijk de versterking van de banden met Sovjet-Rusland. Wij kennen die fanfares wel. Het lijkt er op, dat Moskou zich van het gehele her enigingsoffensief weer wil distanciëren, zodat we dus het geval toch alleen maar zouden moeten zien als een manoeuvre in de koude oorlog. Of zouden we het misschien moeten zien als het aanvaarden van de tegenwoordige toestand als een status quo Niet alleen ten opzichte van Duitsland, maar ook ten aanzien van Korea zijn er tekenen, die daarop wijzen. Als het waar is, is de oplossing nog geen ideale, maar toch nog wel zó, dat de En gelsman op het plaatje en wij allemaal er een verse sigaar bij kunnen opsteken Met 70 auto's hebben Woensdag 180 Soes ter ingezetenen boven de 70 jaar een prachtige autotocht gemaakt en deze 200 K.M.-rit betekende niet alleen een vreug devolle dag voor de oudjes, doch het was tevens een demonstratie van gemeen schapszin, zoals slechts zelden in onze gemeente werd getoond. 70 Automobilisten stelden hun tijd en auto disponibel en de Soester bakkers, zuivelhandelaren en slagers bleven niet achter. Zij leverden gratis de honderden broodjes, de boter en de belegging. Ook de Soester sigarenwinkeliers en levens- middelenbedrijven lieten zich niet onbe tuigd. Zij droegen zorg voor de sigaren en een snoepje en tenslotte waren het Soes terflora en Duinhof, die bij terugkeer van de oudjes koffie en thee klaar had den. De ontbinding van de stoet op het Kerkplein was voor de firma v. d. Oord bovendien aanleiding om de deelnemers aan de tocht een ijsje aan te bieden. De dankwoorden, die de heer J. v. d. Kui len in „Soesterflora" namens de oudjes sprak, liet geen twijfel over aan het ge noegen, dat deze dag had gebracht en zij mogen voor het comité aanleiding zijn deze dag ieder jaar te houden. De tocht ving des morgens te 9.30 uur aan en de Soester Engweg bood maar juist ruimte genoeg om de colonne op te stellen, welke, voorafgegaan door de mo torpolitie en een politieauto, daarna in de richting Baarn vertrok. Over de nieuwe rijksweg Baarn-Hoevela- ken ging de stoet via Nijkerk naar Har derwijk, waar de Fino-fabriek een beker soep aanbood. In Nunspeet werd in hotel „De Veluwe" koffie gedronken en daarna ging het via Elspeet, Uddel, Ud- delermeer, Nieuw Millingen, Apeldoorn, Hoenderloo naar Otterlo, waar te 2.30 Baamsche Banketbakkerij A. Roctman Burgem. Grothestraat 57 Soestdijk Tel. 2835 SPECIALITEIT in ROOMBOTERKOEK- JES en GEBAK. RUIME SORTERING Bonbons, Chocolade en Luxe Dozen. Denk om onze heerljjke Luxe Broodjes, Koffiebroodjes en Krentenbollen. KWALITEIT IS ONZE RECLAME. uur de lunchpakketten werden aange sproken. Vandaar reed men naar Ede, Wageningen, Eist, Leersum, Maarsbergen, Maarn, Aus- terlitz, Huis ter Heide en Soesterberg, om te 7 uur op de Soesterbergsestraat te ein digen, waar de ene helft van de stoet in „Duinhof"' de thee gebruikte en de an dere helft in „Soesterflora" belandde voor hetzelfde doel. Hoe er deze dag genoten was en hoe goed deze tocht was bevallen bleek hier wel zeer goed. In een opgewekte stem ming waren de oudjes hier bijeen en zij post, om de nodige mededelingen naar de kop van de stoet over te brengen. Bandenpech en auto-defecten werden op gevangen door een Soester wegenwach ter, die met zijn gele reparatiewagen de tocht begeleidde en prima werk deed. De 2 politiemannen, die aan de tocht per motor met zijspan voorafgingen, droegen tijdens de tocht zorg, dat verkeersopstop pingen werden vermeden. Hieruit moge blijken, dat de organisa tie in goede handen was, doch niet al leen de technische kant was goed ver zorgd. Ook Zuster Truus en verschillende Foto „Astra", Soesterbergsestr. 106, Soest. staken hun dankbaarheid niet onder stqe- len of banken. „Al was het volgende week weer", zei ons de oudste deelneemster, de "Wed. Schaap, die met haar 94 jaren niet wilde onder doen voor de „jonkies" van pas 70 jaar. En de automobilisten „Dat doen we meer, dat moet traditie worden", zeiden velen hunner. De politie-adjudant De Raadt bleek de man te zijn, die tevoren zeer veel ge regeld had, waardoor het mogelijk was, dat aan de grens van iedere gemeente politie-begfleiding aanwezig was, die de stoet veilig verder loodste. De 70 wagens bleven op deze wijze ge makkelijk bijeen en als het, b.v. door een kleine aanrijding, eens spaak liep, dan was de motorordonnans H. Butzelaar op zijn andere hulpvaardige dames maakten de tocht mee en ook zij deden onschatbaar werk voor de hulpbehoevenden en inva liden. Nadat de thee was gebruikt en van een deel van het gezelschap de foto was ge maakt, welke wij hierbij afdrukken, werd de rentree in onze gemeente op grootse wijze uitgevoerd. Het was de Soester Harmonie, die ook hier niet ontbrak en met vrolijke muziek aan dc stoet voorafging over de hoofdweg naar het Kerkplein, waar de stoet werd ont bonden en de automobilisten hun passa giers thuisbrachten. Belangstellenden delen wij nog mede, dat bij foto „Astra", Soesterbergsestraat 106, bovenafgedrukte foto verkrijgbaar is a 0.75. HET NATIONALE CONCOURS VAN DE HARMONIE. Zoals wij reeds meldden organiseert de Soester Harmonie P.V.O. een Nationaal Concours voor dorpskapellen. Voor deze unieke gebeurtenis, welke voor de eerste maal in ons land plaats heeft, zijn 27 inschrijvingen binnengeko men. Zaterdagmiddag 9 Augustus zullen de navolgende kapellen om de hoogste prijs wedijveren De Vrolijke Boys uit Beu gen, De Blaestoeters uit Pijnacker, Boe- rengeweld uit Eindhoven, Schaddenstek- kers uit Ruurlo, Gramsberger Boerenka- pel uit Gramsbergen, Onder Ons uit Vianen, Roadse Blaoskapel uit Venray, De Peelstekers uit Tilburg, De Hooibou- wers uit Zetten, De Dorpsmuzikanten uit Leerdam, De Erfgooiers uit Bussum, De Blaospiepers uit Den Haag, De Astra's uit Gouda en De Alpenjagers uit Delft. Zondag 10 Augustus komen de volgende gezelschappen aan bod„Weesperkluit" uit Weesp, De Heikneuters uit Austerlitz, De Knollenbijters uit Gemert, Bundens Boerenkapel uit Bund, De Knollentrekkers uit Borculo, Ons Genoegen uit Eindho ven, De Bloemkoolbouwers uit Lutjebroek, De Rietbouwers uit Schiedam, Prinses Beatrix Band uit Den Haag, De Alpen roos uit Haarlem, Boerenkapel der Born- sche Ork. Ver. St. Stephanus uit Borne en Erica uit Rotterdam. GESLAAGD. Voor het toelatingsexamen van het Johan van Barneveldt Gymnasium te Amers foort slaagde Joan Blok, leerlinge van de openbare lagere school aan de Mid delwijkstraat. MGR. SMIT GEHULDIGD. Pastoor A. G. Smit, alhier, die onlangs, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Apostolaat der Hereniging, door Z.H. de Paus tot Geheim Kamerheer werd benoemd, werd Zondagmiddag door de parochie Soestdijk voor dit feit gehul- digd. In het parochiehuis sprak de heer J. G. A. Batenburg, de parochieherder, die thans de titel van Monseigneur draagt, toe. De heer Batenburg memoreerde de blijd schap van de parochie met de onderschei ding, welke pastoor Smit de beurt is ge vallen. Spr. memoreerde de grote beteke nis van het werk van het Apostolaat voor de wereldvrede en zag de wil van de Voorzienigheid in het feit, dat vele Chris tenen uit het Oosten waren verjaagd om hier in het Westen een innig contact te leggen tussen de Kerk van Oost en West. Groots is het werk, dat door dit Aposto laat tot stand is gebracht en niet minder is de arbeid, welke Monseigneur Smit en zijn medehelpers gedurende vele ja ren hierin hebben verricht. De parochie Soestdijk heeft daarvoor diep respect, aldus spr., wetende dat U als priester voelde Uw gave in dienst van dit machtige en moeilijke missie werk te moeten stellen. De waardex'ing voor Uw persoon en Uw bijzondere eigen schappen was ook aanwezig bij het hoge Kerkelijke Gezag toen, op 6 Juli j.1., Z. Em. Eugene Kardinaal Tisserant, in zijn kwaliteit van Deken van het H. College van Kardinalen en Secretaris van de H. Congregatie voor de Oosterse Kerk, de me dedeling deed, dat het Z.H. de Paus had behaagd U te benoemen tot Geheim Ka merheer, aldus spr., daarbij de toezegging doende, dat de parochie meer nog dan voorheen met gebed en offer het werk van het Apostolaat zou steunen. Spr. deelde verder mede, dat de parochie, op initiatief van Kapelaan De Lange, een inzameling had gehouden om de lasten te verlichten, welke het dragen van het „paars'" met zich meebrengt en bood Mgr. Smit een enveloppe met inhoud aan. Monseigneur Smit dankte hartelijk voor dit geschenk en zeide hieruit te mogen constateren de grote verknochtheid van de parochie aan haar herder, zoals ook op zijn 25-jarig priesterfeest tot uiting was gekomen Spr. zeide, dat het zijn innigste wens was in Soestdijk te mogen blijven en een aan bod van de Aartsbisschop voor een grotere plaats reeds meermalen te hebben afge slagen. Het was in 1928, dat spr. op zijn reis door het H. Land, welke hij met zijn broer Mgr. Olaf Smit maakte, i(n aanraking kwam met de Oosterse kerk en de Oos terse ritus. Teruggekeerd in Holland leid de wijlen Prof. Titus Brandsma de toen malige kapelaan Smit bij het werk van het Apostolaat in. Spr. werd toen hoofd redacteur van het maandblad van het Apostolaat en bleef dit gedurende 16 jaar en werd 7 jaar geleden voorzitter, toen Pater Van Keulen overleed. Duizenden begrijpen, dat wij klaar moe ten zijn om de Oosterse Christenen uit verschillende landen op te vangen en dit tijdstip zal niet zo ver meer af zijn, zeide spr., die verder zeide in zijn parochie gaarne pastoor en geen monseigneur te willen zijn. APOTHEEK SOESTDIJK. Zondag a.s. is geopend apotheek „Soest dijk", Van Weedestraat 46. SOESTERFLORA KREEG 50.000ste BEZOEKER. Zaterdagavond werd in Soesterflora de 50.000ste bezoeker verwelkomd. Het was Mej. B. Balfoort, Asch van Wijk- laan 24 te Utrecht, die, niets vermoedende, aan de ingang werd opgewacht door de directeur, de heer C. Jans, en de mede deling kreeg, dat zij de 50.000ste bezoe ker van Soesterflora was. Zij kreeg een fraai gedenkbord, vervaar digd door „De Vlieguut", als herinnering aan dit bezoek ten geschenke, terwijl het huisensemble Cedor een muzakale hulde bracht. naar de Soesfer GLAS- EN VERF HANDEL v.h. E. J. KOUDIJS Soesterbergsestraat 52 Tel. 2707 Wegens vacantie gesloten van 49 Aug Tot een der vele dingen, die ik in deze tijd niet snap, is ook de afschuw, die er in ons landje bestaat tegen het bouwen van houten huizen. In de gemeente- en andere raden wordt vaak over houten hui zen gesproken met een afkeer of er iets ergs staat te gebeuren. Ik snap dit niet, want er zijn houten huizen, die ik liever zou bezitten dan velen van de zo zeer geroemde stenen panden. In Scandinavië en ook in andere landen van Europa, in Oostenrijk en Zwitserland b.v., vindt men houten huizen waarbij menig eigenaar van een stenen huis z'n vingers aflikt. Die huizen staan er niet sedert de vorige week of het vorige jaar, maar reeds tien tallen jaren en zullen er nog vele tiental len jaren staan. Wij doen in Nederland of hout alleen maar goed is voor het bouwen van een hondenhok, terwijl iedereen kan weten, dat hout, mits goed onderhouden, de eeuwen trotseren kan. Er zijn zelfs hou ten bouwwerken, waartegen Jan van Schaffelaar hunkerend omhooog heeft ge keken, om te zien of het de moeite loonde er vanaf te springen. Wanneer er dus mensen zijn, die hun neus ophalen voor houten huizen, behoeft dit niet te zijn omdat houten huizen vlugger ruïnes zijn dan stenen gebouwen. Op een deugelijke plint gebouwd en goed onder houden kan een houten huis ons allemaal, zoals we nu dit „hoekje" lezen, overleven. Het is een beetje tragisch te bedenken, dat ons land reeds lang uit de ergste wo ningnood-misère had kunnen zijn, wan- toeer vanaf 1945 aan het goede houten huis die plaats in de wederopbouw was gegeven, die het ruimschoots verdient. Zeker op het platte land en middelgrote gemeenten. Het brandgevaar bij houten huizen is na tuurlijk wat groter, doch het typische is, dat dit geen enkele maal als argument tegen houten huizen wordt gebruikt door de tegenstanders. En op de keper beschouwd, maakt het veel verschil tegen de resten van Uw hou ten huis aan te kijken dat tot de grond afbrandde, dan tegen de ruïne van Uw stenen huis, waarvan alleen de muren bleven staan? H. OEKMAN. SOEST - UTRECHT - BAARN ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Indonesië en Nieuw Guinea m.s. Willem Ruys (29 Juli). Australië en Nieuw Zee land s.s. Stratheden (26 Juli). GESLAAGD. Voor het Mulo B-examen slaagde onze plaasgenoot M. van Vliek. Burgerlijke stand. GEBOREN Marinus, z. v. H. v. Merke- steijn, radiomonteur en J. C. van de Pol Brouwer, Rembrandtlaan 6 Willempje Cornelia Johanna, d. v. C. v. Klingeren, kostprijsadministrateur en W. van Esch, Baarn. Antonius Gerardus Bernardus, z. v. E. C. van Daatselaar, aannemer en C. R. Couwenberg, Koninginnelaan 20. Johannes Wilhelmus, z. v. N. H. Kok, bos- arbeider en F. W. G. Töller, Oude Gracht je 14. Johannes Maria, z. v. Th. M. Peet, gemeenteambtenaar en H. A. Heijmen, Lindenlaan 4c. Everard Maria, z. v. Th. M. Peet, gemeenteambtenaar en H. A. Heijmen, Lindenlaan 4c. Leendert, z. v. L. Vogel, brood- en banketbakker en M. F. Meerburg Snarenberg, Buntweg 18. Robert Adriaan, z. v. G. H. van Teijn, vertegenwoordiger en A. M. Snips, Am sterdam/Soest, Mendelssohnlaan 16. Pa- tricia Johanna, d. v. V. Mansvelt Beek, tuinbouwkundige en A. E. Bouman, B. Grothestraat 20. ONDERTROUWDHerman Johannes de Wilde, 28 jaar, gemeenteambtenaar, wo nende te Naaldwijk en Adriana Wilhel- mina Pothoven, 28 jaar, zonder beroep, Henr. Blaekweg 16. Jacobus Kemperman. 24 jaar, timmerman, Narrabeen in Aus tralië en Johanna Anthonia Schenk, 20 jaar, kantoorbediende, Gen. Winkelman- straat 7a. Sake Dijkstra, 26 jaar, metaal slijper, Zeist en Maria Hol, 22 jaar, zon der beroep, Postweg 20. Jan Johannes de Man, 25 jaar, automonteur, Heideweg 10 en Johanna Woutera, 26 jaar, zonder be roep, Henr. Blaekweg 8. GEHUWD Berend Johannes Rabelink, 26 jaar, kleermaker, wonende te Den Helder en Johanna Goor, 28 jaar, zon der beroep, Amersfoortsestraat 60. Adres na huwelijk ieder op eigen adres. Lode- wijk Lablans, 26 jaar, verwarmingsmon teur, wonende te Amersfoort en Johanna Wilhelmina van Groenestein, 22 jaar, zon der beroep, Schoutenkampweg 43. Adres na huwelijk ieder op eigen adres. OVERLEDEN Wilhelm Catharine Henri Gautier, 74 jaar, zonder beroep, gehuwd met M. C. Begemann, Verl. Talmalaan 11c. Jan Marinus Goedhart, 85 jaar, zon der beroep, gehuwd met L. de Jong, Soesterbergsestraat 122. Jan Hoogeveen, 79 jaar, zonder beroep, gehuwd metM. v. d. Woude, Heuvelweg 9.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1