Het zelfde liedje. Boeren- en Beierse Kapellen in Braamhage. De Staat, die grote onbekende. IN DE HOEK. DINSDAG 12 AUGUSTUS 1952. 30e JAARGANG No. 59. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2568 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 126151 De Staat isniemand! Als de een of ander het aan de stok heeft met de „Staat", zal hij hem nooit bij zijn naam noemen. Gewoonlijk spreekt .men over „ze", waarmee dan de ambtenaren worden bedoeld, dus de dienaren van de Staat. Heeft men het in het bijzonder over een van de ministeries, dan spreekt men liever van „Den Haag" en als we moeilijk heden hebben met de belastingen, dan richten de verwijten zich ook weer tot zoiets onbe stemds als „de fiscus", d.w.z. tot de belasting dienst. Gelukkig waren we de laatste jaren in staat die fiscus te vereenzelvigen met een bekend man, algemeen bekend als Lieftinck, of zelfs eenvoudig als „Piet". Als iemand eens een extraatje verdiend had, zei hij er dadelijk bij: „Ja, maar de helft is toch voor Piet", waaruit alweer blijkt hoe graag we een her kenbare zondebok willen hebben. Dit alles om aan te tonen, dat de Staat zelf zich steeds hult in nevelen. Eigenlijk is de Staat niets dan een begrip, maar toch is hij ook een overal voelbare macht, naar wiens pijpen wij hebben te dansen. Die ongrijpbare en onpersoonlijke Staat is in feite degeen, die alles over ons heeft te zeggen. Over dit merkwaardige onderwerp schreef Prof. Marcel de Corte van de Universiteit van Luik dezer dagen een paar belangwekkende artikelen in het Belgische dagblad „La Libre Belgique". Voor een jurist, zo betoogt hij, is het probleem niet ingewikkeld. Die conclu deert eenvoudig, dat de Staat wordt gevormd door de gezamenlijke burgers. Die immers hebben het kiesrecht en zij zijn het dus, die door middel van het stembiljet het staatsap paraat beheersen. Theoretisch volkomen juist, maar daarmee zijn we nog precies even wijs als tevoren, zegt prof. de Corte, want de kiezer kan slechts van zeer ver af enige invloed op de handelingen van de Staat uitoefenen. Bovendien worden de eigenlijke regeerders voortdurend be ïnvloed door de vertegenwoordigers van aller lei belangengroepen, die hun steun laten af hangen van de vraag of aan hun verlangens wordt voldaan. Het is immers altijd een ge woon menselijk mens, die de staatsmacht han teert, want de Staat zelf is niets en niemand. Het is geen wezen met een eigen verstand en men is dus volkomen afhankelijk van de men sen, die krachtens hun beroep of krachtens hun ambitie de Staat dienen. Die mensen heb ben dezelfde goede en slechte eigenschappen als alle anderen, maar bij hun beslissingen hebben zij de macht van de Staat in de rug. Ja, dat moeten we toegeven. Maar voor ons is dat geen overwegend bezwaar. Integendeel, wij leren daaruit dat de Staat allesbehalve on feilbaar is, omdat hij als het ware uit mense lijke handelingen is opgebouwd. Het is goed zich dit scherp voor ogen te stellen, want dat kan ons ervoor behoeden van de Staat meer te verwachten dan hij kan geven. En anders om: om de Staat niet meer macht te geven dan onder de bestaande omstandigheden ver antwoord is. Doch dat betekent niet, dat men het staats apparaat zou mogen afbreken en nog minder dat men de controle van de burgers op de Staat zou mogen onderschatten. Inderdaad, ieders persoonlijke invloed op het staatsbeheer is zeer klein. Als wij in Nederland 5 millioen kiezers hebben, betekent dit dat iedere kiezer Elke dag grijp je je krantje, Bevredig je nieuwsgierigheid, Is er nog wat aan het handje Is er nog een schokkend feit Daar verdwijnt in haast een Koning, Morgen vlucht er weer een Sjah Uit z'n vorstelijke woning En gaat Faroek achterna. Ja, het nieuws is wel omvangrijk, Grote letters, vet omlijnd, Is het werkelijk zo belangrijk Als 't bij eerste lezing schijnt? Spanning in het Verre Oosten, Nota-wis'ling hier en daar, Daar zit men verblijd te proosten, Hier vlieg men elkaar in 't haar. Schotels vliegeneen mysterie Dat nog steeds om klaarheid vraagt, Nederland geen ministerie Ook heer Beel is niet geslaagd. Gauw weer in m'n krantje kijken, Wat gebeurt er, hier of daar Gek toch alle nieuwtjes lijken Als twee druppels op elkaar. Geef me één keer een berichtje Wat de hele wereld raakt En ik lever een gedichtje, Dat mij dan onsterflijk maakt. slechts één vijf-millioenste deel van de be slissing in handen heeft. Doch vele kleintjes maken één grote en daarop berust de beteke nis van de politieke partijen. Doch dan ver vallen wij weer in een ander gevaar, nl. dat die partijen net zo ver van de burger af komen te staan als de Staat zelf. De invloed van de burgers op de Staat zal zich daardoor steeds beperken tot algemene verlangens, zo als die in partijprogramma's worden vastge legd. Men kan een groot aantal mensen nu eenmaal uitsluitend tezamen brengen op al gemene principes, maar niet op persoonlijke wensen. Meer mag men redelijkerwijze niet verlangen. En toch is ook dit reeds zeer veel, want tenslotte hebben de burgers toch altijd, als het er op aan komt, het laatste woord. De Franse koning Lodewïjk de Veertiende kon nog zeggen: „De Staat dat ben ik", maar de burgers van de 20ste eeuw hebben veel meer recht om te getuigen: De Staat, dat zijn wij! Toen Zaterdagmiddag onze loco-burge meester, Wethouder W. G. v. Zadelhoff, de deelnemers op het nationaal concours voor Boeren- en Beierse Kapellen wel kom heette, regende het fiks en het was geen wonder, dat de verwachtingen, om trent het slagen van dit concours niet te- hoog gespannen waren. „Het is ontzettend jammer, dat we on der dergelijke omstandigheden moeten beginnen", zei de heer Van Zadelhoff, die er echter van overtuigd was, dat alle deelnemende 'kappellen het op een der gelijk, voor het eerst in Nederland ge organiseerd, concours naar de zin zou den hebben in dit weekeinde. „P.V.O. is een vereniging, die het in Soest niet al te gemakkelijk heeft, daar de oorspronkelijke bevolking niet meer het grootste deel der gemeenschap uit maakt, wegens de vestiging van vele vreemdelingen", zei spr., die namens het gemeentebestuur zijn waardering uitte voor 't initiatief en de grote werkkracht van P.V.O., die gedurende vele maanden dit concours heeft voorbereid. Na dit openingswoord bleef het gestadig regenen, doch dit vermocht dit nationaal festijn van folklore en cultuur niet te verstoren. Het waren de Soester Knollenplukkers, die het programma van Zaterdagmiddag aansneden en daarna kwamen de 12 ka pellen, die ieder hun 3 nummers speel den. Polka's, mazurka's, walsen, marsen wer den geproduceerd door de mannen in blauwe kielen, met boerenpetten, rode halsdoeken en wit geschuurde klompen. In bonte volgorde volgden zij elkaar op De Boys uit Beugen, Boerengeweld uit Eindhoven, De Gramsbergers, de man nen uit Vianen enz. De hoge petten van de muzikanten uit Venray waren in dit boerengezelschap opvallend, evenals de hagelwitte pakken van de Hooibouwers uit Zetten, die hun kledij hadden gecompleteerd met stro hoeden. De Peelstekers uit Tilburg waren het, die het hart van de Lefhebbers verwarm den. Met slechts 6 man, zonder drum of trom, kwamen zij uitstekend voor de dag en werden slechts overtroffen door De Dorpsmuzikanten uit Leerdam, die een drietal arrangementen van hun leider C. A. v. Delsen speelden en het hoogst aantal punten behaalden. De toeschouwers lieten zich door de re gen niet verjagen. Zij stonden opeengepakt onder het geboomte en regenjassen en parapluies bewezen goede diensten. Drie Beierse Kapellen besloten deze mid dag. Het waren De Alpinokapel uit Warnsveld, De Astra's uit Gouda en de Alpenjagers uit Delft. In kleurige Tyroler pakjes bliezen zijn hun Tyroler wijsjes en drie jodelerinnen brachten de sfeer van de alpen en edel- weis. Het was 7 uur vóór de jury, bestaande uit de heren Mar. Egberts uit Rotter dam en W. A. J. C. Wakelkamp uit Amersfoort, de uitslag bekend konden maken. Zij deed dit na eerst, bij monde van de heer Wakelkamp, de deelnemers te hebben bedankt voor hun komst en hen te complimenteren met hun muzikale —kwaliteiten: De prijzen werden alsvolgt toegewezen le afdeling. De Alpenjagers, Delft, le prijs, 326 .punten. De Erfgooiers, Bus- sum, le prijs, 342 punten. 2e Afdeling. Roadse Blaoskapel, Venray, le prijs, 360% pnt. De Peelstekers, Til burg, le prijs, 346 punten. De Hooibou wers, Zetten, le prijs, 325 punten. De Dorpsmuzikanten, Leerdam, le prijs, 365% pnt. De Astra's, Gouda, le prijs, 329 punten. 3e Afdeling. De Vrolijke Boys, Beugen, 2e prijs, 287 punten. Boerengeweld, Eind hoven, le prijs, 310 punten. Gramsber ger Boerenkapel, Gramsbergen, le prijs, 320 punten. Onder Ons, Vianen, le prijs, 312 punten. De Alpino Kapel, Warns- veld, le prijs 316 punten. Klederdrachtwedstrijd le prijs De Al pino Kapel, Warnsveld. 2e Prijs Roadse Bloaskapel, Venray. 3e Prijs De As tra's, Gouda. Des avonds zorgden Frans du Mee met een groep artisten voor een daverend slot aan deze dag. Rond het podium hadden zich meer dan duizend kijkers verzameld, die met hun gulle lach en hun entree kaartje deze dag voor P.V.O. financieel enigermate goed maakten. Tot laat in de avond werden zij op uit nemende wijze bezig gehouden door rol- schaatskunstenaars, mondaccordeon-vir- tuozen en met conference, sneltekenen en wat dies meer zij. Zondagmiddag stortte het hemelwater zich weer met geweld op het concours terrein toen het programma zou aanvan gen, doch spoedig was het leed weer ge leden en konden de Soester Knollenpluk kers het muzikale sein geven. Niet alleen de Knollenplukkers, de Knol- lenbijters en de Knollentrekkers waren deze middag present. Ook de Heikneu ters, de Boerenkapel, de Rietbouwers en de Bloekoolbouwers waren aanwezig, als mede de Schaddenstekkers. Het was weer een bont-boeren-allerlei, dat meer publiek trok dan Zaterdagmid dag en hun vrolijke wijsjes ondervonden grote waardering. Deze middag waren het de Bloemkool bouwers uit Lutjebroek, die het hoogst aantal punten vergaarden. De Alpenroos uit Haarlem en Erica uit Rotterdam besloten deze middag met Tiroler muziek en jodelzang. De uitslagen waren le Afdeling. De Heikneuters, Auster- litz, 2e prijs, 294 punten. De Knollen- bijters, Gemert, le prijs, 336%* pnt. Eri ca, Rotterdam, le prijs, 304 punten. 2e Afdeling. Weesperkluit, Weesp, le prijs, 300 punten. De Rietbouwers, Schie dam, le prijs, 301 punten. Prinses Beatrix Band, Den Haag, le prijs, 307% pnt. De Alpenroos, Haarlem, le prijs, Het Oorlogsmonument komt dus niet in het Rosarium, doch „rechts achter het Gemeentehuis". Ik weet niet welke plaats dit is, maar neem aan, dat het een plaats is een her inneringsmonument waardig. Hoofdzaak is, dat ik voor het ogenblik onthoud het oorlogsmonument komt rechts bij het gemeentehuis. als het komt. Het is altijd van veel waarde belang rijke dingen van je woonplaats te weten, want anders sta je zo gemakkelijk voor aap. Enige tijd geleden vroeg een zomergast mij waar de Soester Kei te vinden was. Ik meende, dat de man een grapje maak te op het feit, dat iedere behoorlijke ge meente in deze buurt een kei moet heb ben en zei hem, dat de Soester Kei in Amersfoort lag. Dat antwoord bleek naar niets te lijken, want onze gast haalde 'n boekwerkje anno 1926 te voorschijn en toonde mij een foto, waarop een levens grote kiezelsteen met als onderschrift Soester Kei. Gelukkig herkende ik de sokkel, waarop de steen rustte en kon ik de man de weg wijzen naar het topje van de Anna Pau- lownalaan. Maar tot dat ogenblik heb ik niet geweten, dat dat de Soester Kei was. Schandalig hè Maar om nog even op ons monument terug te komen, het was jammer, dat on ze Burgemeester niet kon zeggen wan néér het monument wordt geplaatst. Wel deelde hij mede, dat dit in de naaste toekomst niet het geval zou zijn. We kunnen dus wel veilig aannemen, dat wij op 5 Mei 1953 de stille tocht weer ondernemen naar het „tijdelijke kruis", dat nu weer op een andere plaats staat. Zouden wij nu, in alle ernst, maar niet stoppen met dit min of meer onwaar dige gedoe, de knoop doorhakken en als herinneringsmonument aan een vreselijke tijd een permanent kruis plaatsen met een passend onderschrift Voor practisch iedere gemeentenaar zal een kruis een aanvaardbaar monument zijn, waarbij men tevens de minste risico loopt later gekissebis te krijgen over wel of niet cultureel, te veel of te weinig „bloot" enz. H. OEKMAN. 312 punten. Boerenkapel uit Borne, le prijs, 331 pnt. De Alpenroos, Haarlem (Tyroler groep), le prijs, 321 punten. 3e Afdeling. De Knollentrekkers, Borculo, le prijs, 328% pnt. Ons Genoegen, Eind hoven, le prijs, 314 punten. De Bloemkoolbouwers, Lutjebroek, le prijs, 350% pnt. De Schaddenstekkers, Ruurlo, 2e prijs, 299 punten. Klederdrachtwedstrijd Eerste prijzen De Knollentrekkers, De Alpenroos (Tyroler groep) en Erica. De prijs voor de beste jodelerin werd toegekend aan de 14-jarige Rika van Roo- den, jodelzangeres van De Alpenroos te Haarlem. Dank zij de technische installatie van de heer Jac. van Wijk te Apeldoorn werden alle muzieknummers op de geluidsband opgenomen, waardoor ieder gezelschap, na het beëindigen van zijn nummers het laatst gespeelde nummer kon beluisteren. Zondagavond werd dit nationale festijn besloten met Volksdansen, welke werden uitgevoerd door het gezelschap De Riet bouwers, waarna een openluchtbal volgde. POLITIEHOND BEKROOND. Óp de gehouden keuring voor politiehon den, uitgaande van de K.N.P.V., behaal de F. v. Ling met zijn hond het certifi caat A met" 232 punten, terwijl W. Sen- ter met zijn hond Beston 246 punten be haalde. instructeur was de heer J. Staal alhier. VLEESVERKOOP. Woensdagmiddag, te 2.30 uur, heeft we derom vleesverkoop plaas aan het abat toir, Lange Brinkweg. AUTO-BOTSING. Op de Kerkstraat botste een bestelauto tegen de_ achterkant van een personen auto, toen de bestuurder van laatst bedoelde auto nabij een benzinepomp stopte. Beide voertuigen werden bescha digd. JONGETJE BRAK DIJBEEN. Het 6-jarig zoontje van de familie H., wonende aan de Lange Brinkweg, viel Zaterdagmiddag van zijn schommel af. Hij kwam zo ongelukkig terecht, dat hij zijn rechter dijbeen brak. Per zieken auto werd hij naar het St. Elizabeth Ziekenhuis te Amersfoort vervoerd.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1