Geduldig Volk* Gulden beloning. 't Spreukenhuisje. SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 26 AUGUSTUS 1952. 30e JAAKGANG No. 61. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 126156 Een van de grootste Engelse kranten heeft de Nederlanders naar aanleiding van het getalm bij de kabietsformatie een wel zeer geduldig volk genoemd. Inderdaad ontbreekt het ons niet aan ge duld, doch in dit geval zouden we nog liever de aandacht vestigen op de nuch terheid van ons volk. "Wij winden ons om de samenstelling van het nieuwe ka binet niet op om de eenvoudige reden, dat er in feite geen kabinetscrisis was. Was het kabinet afgetreden wegens een conflict met de volksvertegenwoordiging of wegens onoverbrugbare meningsver schillen in de boezem van de regering, dan zou het wel anders zijn. Dan had er inderdaad een geschil bestaan, dat binnen de korst mogelijke tijd zou moe ten worden opgelost. Doch het thans demissionaire kabinet is afgetreden om dat de traditie het nu eenmaal voor schrijft, dat na verkiezingen de regering haar zetels ter beschikking stelt. Strikt genomen nodig was dit in Juni j.1. niet eens het geval, want daarvoor zijn de verschuivingen in de zetelverdeling van de Tweede Kamer te gering geweest. Men kan hoogstens zeggen, dat het ka binet een zekere mate van veroudering vertoonde en dat het wel een opfrisser- tje kan gebruiken. Nu het echter zo lang duurt met de samenstelling van de nieu we regering, is het zeer de vraag of het kabinet wel opgefrist zal worden. Wij kunnen niet zeggen, dat hetgeen de bui tenwacht tot nu toe van de formatie heeft vernomen, erg hoopvol stemt. De zegswijze, dat alle verandering nog geen verbetering is, kon wel eens bewaarheid worden. Wat enige ongerustheid wekt is niet dat de crisis lang duurt, maar dat de oplos sing daarvan een koehandel is gewor den om het aantal ministerzetels en om de personen, die deze zetels zullen be zetten. De moeilijkheid zat dus blijkbaar niet in het regeringsprogramma, want van enige spanning daarover horen we niets. Toch is het programma veel belangrijker dan de vraag of Piet dan wel Klaas mi nister zal worden. Voor het volk gaat het helemaal niet om personen, maar om de grondslagen waarop het kabinet wordt samengesteld en om de gedragslijn, die het denkt te volgen. Onze nieuwsgierigheid gaat dan ook in het geheel niet uit naar het gezelschap, waarmede de kabinetsformateur straks voor de volksvertegenwoodiging zal ver schijnen. Wij zijn veel meer benieuwd naar zijn voornemens. Het nieuwe kabi net zal moeten komen met een program ma van zeer positieve inhoud, wil het enigermate bevredigen. Wij wensen ant woord op de grote vragen van de dag. Onverschillig welke van deze actuele kwesties men bij de kop neemt, onver mijdelijk hangen alle andere daarmee samen. Laten wij bijv. als uitgangspunt nemen de woningnood en de massale werkloosheid in de bouwvakken. Beide kunnen alleen worden bestreden door een grootscheepse hervatting van de bouwactiviteit, doch deze wordt ge remd door het feit, dat het bouwen in hoge mate onrendabel is. Dit is zowel het gevolg van het te lage algemene huur- peil als van de hoge bouwkosten. Het oude kabinet overwoog dan ook reeds een verhoging van de bestaande huren met 25 °/o. Deze zou echter onmiddellijk gevolgd moeten worden door een nieuwe loonronde, aangezien een zodanige huur verhoging niet gedragen kan worden door de tegenwoordige lonen. Maar loonsver hoging zou leiden tot een algemene prijs- Soest heeft weer een noviteitje In een allerleukste vorm En vooral voor vreemdelingen Trekt die nieuwigheid enorm. Soest bezit een spreukenhuisje, Op het Kerkpad en. het pakt; Honderdtallen leuke bordjes Zijn daar op de muur geplakt. Ieder bordje geeft iets anders, Het idee is meer dan leuk, Want op ieder bordje leest U Een toepasselijke spreuk. Gaat U maar eens even kijken, 'k Wed dat het U aan zal staan, Want er is beslist een spreuk bij, Die op U heel goed zal slaan. Spreuken spreken grote wijsheid En vaak niet in 't algemeen; Spreuken op die Soester gevel Zijn een les voor meningeen. E. VAN EEDEN. stijging en dit zou niet aleen de binnen landse prijzen opdrijven, maar ook de export voor de grootste moeilijkheden plaatsen. De tendens van de wereldmarkt is de laatste tijd meer en meer gericht op dalende prijzen en als wij dan te voor schijn komen met hogere prijzen, zou on ze uitvoer sterk achteruit gaan. Dit zou leiden tot nog meer werkloosheid, wat bij de stijgende prijzen een onhoudbare toestand zou betekenen. De regering zou dit alleen kunnen opvangen door toene ming van de staatsschuld, door inflatie of door devaluatie. Geen van deze drie oplossingen is erg aanlokkelijk. Men ziet dus hoe alles in elkaar grijpt en hoe moeilijk het moet zijn onder der gelijke omstandigheden een aanvaardba re politiek te formuleren. Intussen nadert de derde Dinsdag in September, waarop de Begroting moet worden ingediend en natuurlijk wordt daaraan op alle depar tementen hard gewerkt. Men kan dus ge rust zeggen, dat de nieuwe ministers, voor zover er aan de verschillende de partementen nieuwe figuren optreden, vrijwel geen invloed meer kunnen heb ben op de te volgen gedragslijn. De de partementale machine draait rustig ver der en trekt zich van de crisis in de ka binetscrisis al even weinig wat aan als het gehele volk dat doet. Het is juist om die reden, dat wij vrezen, dat het pro gramma van het nieuwe kabinet niet nieuws zal brengen, doch dat wij op de oude weg zullen blijven voortsukkelen. De bovengeschetste moeilijkheden zouden alleen ondervangen kunnen worden door een snelle verhoging van de productie of door een forse prijsdaling over de ge hele linie. Het is onwaarschijnlijk, dat een van deze beide mogelijkheden in enkele maanden tot stand zal komen en daarom zijn wij zo nieuwsgierig of het nieuwe kabinet toch nog met frisse ideeën te voorschijn zal komen of dat men na lezing van het regeringsprogram zal moe ten zeggen ze dronken een glasenz. „Wagenmakers roem" is de naam van een zeer interessante tentoonstelling van historisch smeed- en schilderwerk aan wagens van Nederlandse oorsprong, welke tot en met 31 Augustus in „Hamdorff" te Laren wordt gehouden. H.M. de Koningin heeft de tentoonstelling een fraaie Friese pony-sjees geleend, welke nog nooit in het openbaar is ten toongesteld. De SoesteT Vereniging tot Onderl. Brandverzekering looft bovenstaande beloning uit voor diegene, die, in verband met de plaats gehad hebbende hooibergbranden in de gemeente Soest in de laatste jaren, zodanige inlichtingen kan verschaf fen, welke leiden tot opsporing van de dader, zodat tot diens arrestatie kan worden overgegaan. Namens het Bestuur, Heideweg 32 de Directeur, W. WANTENAAR. TWEE HOOIBERGEN IN DE BRAND. In de nacht van Zaterdag op Zondag werd, te ongeveer 1 uur, brand ontdekt in twee van de vijf hooibergen, welks zich achter de boerderij van de landbou wer A. Hilhorst aan de Lange Brinkweg bevinden. De brandweer, die uiterst snel ter plaatse was (de nevelspuit gaf al water toen de brand-sirene nog alarm-signaal gaf), tastte met 6 stralen de vuurmassa aan. De 30 vrijwilligers slaagden erin drie hooibergen, elk met 50.000 k.g. hooi, vol ledig te behouden, alsmede de boerderij van de heer P. Hilhorst, welke op korte afstand is gelegen en met riet gedekt is. Na een half uur was de vlammenzee be dwongen, doch de nablussing vorderde zeer veel tijd. De twee bergen werden afgezaagd, waardoor nog een groot deel van het hooi is behouden. Er moest zoveel werk worden verzet, dat de brandweer eerst Zondagavond, te 5.30 uur, kon inrukken. De brand ontstond onder in de bergen, waar takkenbossen en stro een dankbare prooi der vlammen werden. Hooibroei is bij deze brand uitgesloten, daar hooi van twee jaar geleden de onderste laag in de bergen vormden. Het betreft hier dus voor de zoveelste maal een hooibergbrand, waarvan de oor zaak niet bekend is, zodat moet worden aangenomen, dat brandstichting de oor zaak is. De nevelspuit bewees ook ditmaal zeer grote diensten en gaf 15 uur achtereen met twee stralen water. Het offensief van de Brandweer bij deze brand was zo krachtig, dat de Watertoren in de Oranjelaan op een zeker ogenblik geen water meer bevatte, doch ook hiervoor werd spoedig een oplossing gevonden. ZOMERCONCERT. A.s Vrijdagavond, 29 Augustus, 's avonds te 8 uur, geeft de Soester Harmonie „Patientia Vincit Omnia" een zomercon- cert in de tuin van „Braamhage". Het navolgende programma zal worden uitgevoerd 1. Het Licht Tegemoet, mars, E. Lankien. 2. Le Dame De Piqué, Ouverture, F. Supé. 3. Posthoorn-Galop, Piston-Soli, H. Koening. 4. Cavalleria Rusticana, Fant. sur 1' opera de Mascagne. 5. Con Brio, mars, P. B. Bisfelink. 6. Le Trésor, wals, Joh. Strauss. 7. Carmen, Fant. sur 1' opera, G. Bizet. 8. Voorwaarts Mars, potpourri, W. Ciere. KAARTLEESRIT M. EN A.C. „SOEST". Zondagmiddag organiseerde de M. en A. C. Soest" een kaartleesrit voor automo bilisten, motorrijders en bromfietsberij ders. Een interessant parcours was gekozen, hetwelk voerde over Baarn, Nijkerk, Ederveen, Scherpenzeel, Renwoude, Vee- nendaal, Amerongen, Maarn en Amers foort, waarbij de deelnemers gedwongen werden niet alleen de kaart te bestu deren, doch onderweg, o.m. in Nijkerk en Eist, hun ogen goed te gebruiken om enige opgegeven vragen te beantwoorden. Ook ik ben met vrouw en kinderen vo rige week te gast geweest bij de L.S.K. op Soesterberg. We hebben rondgedwaald tussen de Thunderjets en Shootingstars, we hebben ons de stuipen geschrokken van de overdonderende straaljagers, die je niet hoort naderen en we hebben onze nekken in bochten gewrongen om de kun sten te volgen, die onze jonge kerels boven onze hoofden vertoonden. De kinderen hebben in de linktrainer gezeten, ik heb me staan vergapen bij de soldaat, die, op een radarscherm, zul ke mooie figuurtjes kon ademen en bij de Meteo voelden wij het medeleven van de L.S.K.-er, toen deze ons, aan de hand van de nieuwste weerkaart, niets beters kon zeggen, dan dat het „koud voor de tijd van het jaar" zou worden. Overal en bij iedere stand kregen we het gevoel, dat onze L.S.K. alles deed om de verhouding met het publiek nog beter te maken dan zij al is. Naast het bovenstaande, dat ik als lof lied op onze L.S.K. bedoel, heb ik toch iets, dat mij bij de L.S.K. niet aanstaat. De kleur der uniformen namelijk doet mij te veel denken aan een bar onplezie rige tijd. Vanaf de eerste keer, dat ik deze uniformen in Mei 1945 ontmoette, heb ik een hekel aan ze gehad en de eer ste R.A.F.-ers moeten wel een hondse in druk van mij hebben gekregen, toen ik, op hun vriendelijke gewuif, als antwoord alleen maar „vuil" kon kijken. Ik meen de namelijk nog met Duitsers te doen te hebben. Sedertdien kijk ik uiteraard vriendelij ker, maar het onprettige gevoel is blij ven bestaan en weer dieper geworden, nu ik op het vliegveld m'n schrik van 1952 heb gekregen. Toen ik met grote aandacht het starten der straaljagers stond te volgen, had ik niet opgelet wat m'n voeten deden en toen ik weer opkeek, of beter gezegd neerkeek, blikte ik in een paar naire strakke ogen, die toebehoorden aan een man in een akelig grijs uniform. De hond, die de man aan een lijn hield, zag er al even onvriendelijk uit en staarde ook. Ik was me niets bewust, grabbelde in m'n geheugen en staarde terug met dat zelfde nare gevoel onder m'n regenjas, dat ik had in de winter van 1944, toen ik met een georganiseerd stukje hout werd aangehouden op de Eng en ook in een paar van die ogen keek. Toen de man sprak „achter die lijn" en het met een stemverheffing moest her halen omdat ik meende achter ,,die" lijn te staan (wat echter niet „die" lijn was doch een electrische kabel), was ik verwonderd geen Duits maar Nederlands te horen. De rest van de middag heeft me die man en die toon dwars gezeten. Resumerende Voor een nog prettiger verhouding met de L.S.K. andere unifor men, liefst khaki en op burger contact dagen, als nu gehouden, zette de leiding mensen als deze „hondenwacht" in de keuken. Doch niet te dicht bij de melk. H. OEKMAN. In restaurant Zonneheuvel, waar de start en de finish waren, werden door de heer G. Slagt, voorzitter der M. en A.C., de volgende prijzen uitgereikt Automobielen1. G. v. d. Schuppen, Amersfoort, 55 strafp. 2. R. G. v. Essen, Soest, 64 strafp. 3. G. Slagt, Soest, 95 strafp. 4. Mets, Soest, 137 strafpunten. 5. J. v. Breukelen, Soest, 168 strafpunten. Motorrijwielen 1. G. v. Vuurden, Zeist, 124 strafpunten. 2. D. Vuyst, Lienden, 156 strafpunten. Bromfietsen 1, Mevr. v. Raauwendaal, Soest, 144 strafp. 2. J. Manders, Soest, 149 strafp. 3. W. Hilhorst, Soest, 156 strafp. 4. Y. Koelewijn, Spakenburg, 157 strafp. 5. J. v. Deyssel, Soest, 160 strafp. De Coupe de Zonneheuvel werd uitge reikt aan Mej. T. v. d. Velde te Amers foort, die de beste kaartleester van deze middag was. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld Nieuw Guinea s.s. Rempang (28 Aug.). Antillen m.s. Willemstad (1 September). Surinames.s. „Cottica" (3 Sept.). Unie van Zuid-Afrika m.s. Oranjefontein (26 Aug.). Canada m.s. Westerdam (28 Aug.). Argentinië, Uruguay, Chili en Bolivia s.s. Eva Peron (27 Aug.). Brazilië m.s. Alhena (27 Aug.).

Soester Courant | 1952 | | pagina 1