Dc Socstcr gemeenteraad besluit tot het bouwen van 133 woningen. Dc Concentratiekampen. Opleiding voor het Middenstandsexamen 1953. AANVANG DER CURSUS 1 SEPTEMBER 1952. Instituut „PRACTICUM" Burgerlijke stand. Voetbal. SOEST. SOESTERBERG. Meldt U aan voor de enigst officieel erkende Cursus in Soest Voordelen van een erkende Cursus zijn: a. Controle door het Instituut voor Mid denstands-ontwikkeling, Den Haag. b. toezicht van het plaatselijk Cura torium, bestaande uit de Heren K. de Haan, Weth. v. Onderwijs, Voorzitter; H. de Graaf, Secretaris; E. v. Brummelen; H. v. Harten, Dir. Middenstandsbank; J. Hoppenbrou wers. c. reductie op het examengeld. Aanmelding dagelijks Molenstraat 11, Soest Tel. 2100 GEBOREN Marijke, d. v. G. J. Kuiper, bakker en H. M. Klinkenberg, Ossendam- weg 24. Franklin Leonard, z. v. S. G. de la Fosse, sergeant en O. S. Dantz, Birkstraat 47. Bernardus Peter Maria, z. v. B. C. van den Breemer, zaadhandelaar en L. Stalenhoef, Beukenlaan 55. Johan- nes Bernardus Jacobus, z. v. B. J. Wes- selkamp, spoorwegarbeider en P. Merts, Gen. Spoorstraat 52. Astrid Margaretha, d. v. A. van den Brink, rangeerder en H. Reijerse, Eikenlaan 33. ONDERTROUWD Jan Hendrik van der Burg, 30 jaar, leraar, Utrecht en Hanny Dorine Lommen, 24 jaar, zonder beroep, Heuvelweg 41. Hieronimus Pluijm, 29 jr., gemeenteambtenaar, Schiedam en Gerrit- je van Elteren, 28 jaar, verpleegster, Beetzlaan 61. Lucas Warta, 27 jaar, schip per, Soest en Jacobje Huisman, 25 jaar, zonder beroep. Van Maarenstraat 11. Cor- nelis Petrus Joseph Weerdesteijn, 29 jaar, electromonteur, Gen. Winkelmanstr. 87 en Henrica Johanna Theresia Eskes, 23 jaar, zonder beroep, Gen. Winkelman straat 87. GEHUWD Geen. OVERLEDENMarretje Tewes, 79 jaar, zonder beroep, echtgenote van G. van Meurs, Van Lenneplaan 14. Peter Dijk man, 75 jaar, landarbeider, Laanstraat 76A. Adrianus Graaumans, 69 jaar, zon der beroep, echtgenoot van M. van Doorn, Dorresteinweg 18. Cornelis Gutter, 83 jr., Verl. Talmalaan 9. S.E.C. JUNIOREN-TOURNOOI. Zondagmiddag werd het S.E.C. Jeugd- tournooi voortgezet met wedstrijden voor Junioren. Aan dit tournooi namen de navolgende clubs deel S.E.C.Donar, Patria, A.W. en De Zebra's. Er werd goede strijd geleverd, waarbij Patria, A.W. en S.E.C. tot de besten be hoorden. Patria verkreeg tenslotte de eerste prijs door met strafschoppen te winnen van A.W. De uitslagen waren S.E.C.-Donar 10. A.W.-Patria 11. De Zebra's-Donar 20. A.W.-S.E.C. 1—1. Patria-De Zebra's 1—0. Donar-A.W. 1—5. S.E.C-De Zebra's 1—1. Patria-Donar 30. De Zebra's-A.W. 04. S.E.C.-Patria 00. De prijzen werden alsvolgt toegekend 1. Patria, 6 pnt. 2. A.W., 6 pnt. 3. S.E.C. 5 pnt. 4. De Zebra's, 3 pnt. 5. Donar, 0 pnt. S.E.C. S.E.C. 2 nam deel aan het Kei-tournooi te Amersfoort en ontmoette daar Amers- foortse Boy's. De Soestenaren wonnen met 21. S.E.C. speelde in Bilthoven tegen B.V.C. en won met 30. De S.E.C.-adspiranten wonnen Zaterdag middag met 51 van de adspiranten van Baarn. „CENTRAAL'' BESTOND 10 JAAR. Op 21 Augustus 1942 werd de biljart vereniging „Centraal" opgericht en in 'n druk bezochte receptie, in cafe „Cen traal", werd precies tien jaar later dit feit feestelijk herdacht. Afgevaardigden van vele biljartvernigin- gen uit de districten 't Gooi en Eemland gaven bij dit tweede lustrum van hun belangstelling blijk, terwijl en grote ver scheidenheid van schriftelijke en telegra fische gelukwensen, zelfs uit de distric ten Het Oosten en Zwolle, en een respec tabel aantal bloemstukken mede bewezen hoeveel vrienden „Centraal" zich in de ze 10 jaren heeft gemaakt. De heer R. v. d. Linden, voorzitter, me moreerde op deze avond de geschiedenis van de jubilerende vereniging, welke 10 jaar geleden alsvolgt werd samengesteld H. v. Breukelen, voorzitter; H. v. Sitter, 2e voorzitter; A. J. Verkerk, secr.-pen- ningmeester; C. Stalenhoef en H. Pohl- mann commissarissen en P. Ram, H. v. Diermen, W. Dijkman en A. v. d. Stam leden. Op 1 September 1942 werd Centraal lid van de Ned. Biljart Bond en ingedeeld in het ditrict 't Gooi. Met de groei der vereniging ging het spelpeil der leden vooruit, getuige de gemiddelden, waar mede A. Verkerk en C. Stalenhoef toen aanvingen, n.1. resp. 2.91 en 4.31, getallen welke nu om de 10 liggen. De heer v. d. Linden wees op het ver lies, dat de vereniging trof door het over lijden van de heren Van Breukelen en Van Sitter en wees verder op de vele club- en persoonlijke successen in de af gelopen 10 jaar behaald. De heer H. de Vries, hoofdbestuurslid van de K.N.B.B., was de eerste spreker. Hij dankte namens de Bond voor het vele, dat Centraal gedaan heeft voor de Biljartsport, in het bijzonder voor de op richting van het district „Eemland" en stelde daarbij het vele werk van de heer Verkerk in het licht, waarvoor spr. na mens de bond dank zegde. Spr. overhan digde hierbij de grote Bondsplaquette. Hierna werden gelukwensen geuit door de heren G. v. Drie namens „Soester- kwartier", H. Stel namens district „Eem land", G. Lambrechts namens „Limbur- gia", H. Schouten namens de „Oranje boom", Th. Ramselaar namens „Metro- pole", J. v. d. Wijngaarden namens „De Schouw", G. Robbersen namens de „V.V.V." te Amersfoort, J. Magito na mens „Theomien" en Nieuwe Kei, J. Vonk namens „Gijsbrecht van Aemstel", A. Hooft namens P.V.O., A. Spijker namens „Zonneheuvel" en het district „Eem land", D. Uyting namens D.O.S. en H. Scholtmeyer namens S.P.S.V. De heer v. d. Linden beantwoordde iedere toespraak met een dikwijls geestig dank woord. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn op het politiebureau inlich tingen te verkrijgen iedere Woensdag en Zaterdag, van 14 tot 16 uur. Fotostandaard, zwart tasje, herenrijwiel, twee sierduiven, paar zwarte damesschoe nen, kindercape, grijs kinderjasje, ver gulde ballpen, rood kinderjasje, airdale- terrier, damesportemonnaie met inhoud, dop van benzinetank, zilverbon van 1. paar damesschoenen, heren regenjas, blauwe portemonnaie met inhoud, fiets slotsleuteltje, haarstrik. ACCORDEONLIEFHEBBERS. De eerste Nederlandse Accordeonschool welke reeds afdelingen heeft in Arnhem, Oosterbeek, Velp, Hilversum, Culemborg, Geldermalsen, Eindhoven, Rotterdam en Utrecht, opent per 15 September even eens een afdeling in Soest. De Hilversumse school is gevestigd Snel- linslaan .37 Voor verdere bijzonderheden raadplege men de advertentie in dit nummer. NUTSBIBLIOTHEEK. Nieuwe aanwinsten. Boekjes voor de kleintjes. Corrie van der Baan Dreumes droom. Idem Wat Lieselotjes Poppelijs be leefde. Rolf Benus Tobias en de boze tovemaar. Elsa Beskow Okke, Noot je en Doppejan. Nelly Burgdorffer Kater Drop houdt niet meer van witte poesen. P. H. Fruithof Kabouter Prik- kebaard naar Koning Winter. Idem Kabouter Prikkebaard naar de heks uit de bergen. K. van der Geest Het kleine kereltje. Idem De beer van Jannie. Kardoes De geschiedenis van mijnheer Kardoes. ZO VLOGEN DE DUIVEN. De Postduivenvereniging „De Vriend schap" nam deel aan een wedvlucht vanaf Marbehan (B Afstand 274 K.M. In con cours waren 114 duiven, welke gelost werden te 7 uur. Aankomst le duif te 11.15.29 uur. Snelheid 935.76 meter per minuut. Aankomst laatste prijswinnende duif te 12.50.49 uur. De uitslag was G. Sukel 1 9. D. J. Bos 2 22. E. Veerman 3 5. E. Daatselaar 4. W. Nieuwenhuis 6 11 15 20 23 26 28. J. Rut- tenberg 7 18. G. Sikkelbein 8. J. Gaasbeek 10 16 7. G. v. d. Broek 12 29. R. Koster 13 17 19 24. J. Onwezen 24 25. C. Dijk man 21. Ook de Vereniging „De Zwaluw" nam deel aan de wedvlucht vanaf Marbehon. In concours waren 216 duiven. Aankomst le duif te 11.47.59 uur. Snelheid 946,87 meter per minuut. Aankamst laatste duif te 12.50.8 uur. De uitslag was :H. Gorissen 1 46. A. Dor- restein 2 8 27 37 40 42 45 48. A. v. Sloo- ten 3 17 25. J. v. d. Brakel 4 44. Sj. Rijk- sen 5 9 30. P. de Bes 6 19 53 54. J. Leek 7 47. J. Ottens 10 26. H. Onwezen 11 39. H. Kriek 12 49. W. v. Klooster 13. C. v. Soest 14 28 32. A. Snijders 15. Mej. G. Zimmerman 16 20 22 52. E. v. d. Broek 18. N. v. Veen 21. C. v. Veen 23. W. Krijt 24. L. v. Klooster 29. A. Rijksen 31 35 36. G. Visser 33. J. v. d. Belt 34. P. Grift 38. J. Knoops 41. A. v. Kooy 43. J. Rauch 50. C. Coerman 51. HET VERKEER NAAR ARNHEM NIET MEER DOOR SOEST? Het snelverkeer tussen Amsterdam en Arnhem maakt momenteel gebruik van de rijksweg door onze gemeente, om daarna om Amersfoort naar Woudenberg te rijden en vandaar via Ede naar Arn hem. Aan deze route zijn, uit een oogpunt van verkeersveiligheid, grote bezwaren ver bonden, n.l„ zo zegt de A.N.W.B., de be- De reddingsbrigade in de grotten van de Pyreneën onderhield telefonisch con tact met de bovenwereld. Zelf na dagenlange pogingen gelukte het niet de onderzoekers uit hun benarde po sitie te bevrijden, totdat zij later zelf de weg naar de buitenwereld zochten en von den. Links de bekende grotonderzoeker Sie- ger uit Zwitserland en rechts een lid van de kantonspolitie uit Luzern, die de ver binding onderhielden. ruchte traverse door Soest, de slechte verbindingswegen om Amersfoort, het gevaarlijke kruispunt te Woudenberg en de traverse door Scherpenzeel. Naar de mening van de A.N.W.B. kun nen deze bezwaren worden vermeden, door het verkeer Amsterdam-Arnhem via de onlangs opengestelde nieuwe Rijks weg Baarn-Hoevelaken te leiden en voorts van de rijksweg Hoevelaken-Apeldoorn via Barneveld en Ede naar Arnhem. Het laatste traject van deze route vol doet echter nog niet aan de eisen, welke het moderne snelverkeer stelt; speciaal het gedeelte van de rijksweg Hoevelaken- Apeldoorn naar Barneveld en de traverse door Barneveld schieten te kort. In «verband hiermede heeft de A.N.W.B. het College van Gedeputeerde Staten van Gelderland verzocht de verbindingsweg EdeBarneveldrijksweg Hoevelaken Apeldoorn zodanig te doen reconstrueren, dat het snelverkeer van deze weg ge bruik kan maken en dit traject in de nieuwe route AmsterdamArnhem kan worden opgenomen. GESLAAGD. Geslaagd zijn voor Coupeuse N. v. Asch, R. de Bruin, E. Arondius en J. Kenne- kens. Allen werden opgeleid door de Zusters van het St. Jozefgesticht. BIJTZUCHTIGE HONDEN. Op de Hellingweg werd een dame door een hond gebeten. Een jongen werd Zondag op de Wil- helminalaan door een loslopende hond ge beten en moest zich onder behandeling stellen van dr. Schutte. MEISJE AANGERAND. Zondagavond, te 9 uur, werd de 20-jarige Mej. H. alhier, toen zij per rijwiel over de Eigendomweg reed, aangevallen door de 22-jarige v. 't K. alhier. De jongeman sleurde haar van haar rijwiel, doch in de worsteling welke hierna ontstond ver weerde het meisje zich krachtig. Op haar hulpgeroep kwamen een heer en een da me toesnellen, waarbij de aanrander de benen nam. De politie, die kort na het gebeurde ter plaatse kwam, kreeg een goed signalement in handen, hetwelk leidde tot de arrestatie van de dader in zijn woning. Hij ontkende aanvankelijk, doch een op de plaats van het misdrijf gevonden horlogeketting, welke van hem afkomstig was, deed hem door de mand vallen. KORFBALVERENIGING H.J.A. Morgenavond (Woensdag) houdt H.J.A. haar jaarvergadering. De agenda vermeldt o.m. het voorstel tot het bouwen van een eigen clublokaal en het deelnemen aan de competitie met drie 12-tallen. De heer Van Rijn, voorzitter van de propaganda- commissie der Korfbalbond zal over de Korfbalsport spreken. HONDEN VEROORZAAKTEN AANRIJDINGEN. Een grote hond, die, vanuit de Ferdi- nand Huycklaan, de Birkstraat over liep, kwam onder een juist passerende auto. De auto werd daarbij aan de voorzijde ernstig beschadigd. Op de Nieuweweg stak een loslopende hond de rijweg over, vlak voor een brom fiets. De 41-jarige Soestenaar W., die de bromfiets bereed, kwam ten val, evenals zijn duorijdster, Mej. P. alhier. De laatste liep een hoofdwonde en een hersenschud ding op en moest zich onder behandeling stellen van dr. Rip. Bouwkosten 1.211.272. Gisteravond kwam de raad onze gemeen te bijeen ter behandeling van slechts één agendapunt. Mevr. Bungener was afwezig. Bedoeld agendapunt betrof de navolgen de voorstellen a. het verlenen van een crediet voor de bouw van 133 woningwetwoningen, ver deeld over Soest en Soesterberg; b. het onderhands aanbesteden van de in sub. a. genoemde woningen; c. het aangaan van een 3-tal geldleningen ter bestrijding van een deel der kosten uit deze bouw voortvloeiende. Nadat Wethouder VAN ZADELHOFF had medegedeeld dat het crediet met 20.000.moet worden verhoogd, we gens het beschikbaar stellen van 44 wo ningen aan militairen, in plaats van 40, werden de voorstellen zonder bespreking goedgekeurd. Na afloop der vergadering, welke slechts 6 minuten had geduurd, arriveerde Mevr. Bungener. Zij bleek zich in de aanvangs tijd te hebben vergist. STEUNFRAUDE. Eén maand voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van drie jaar be nevens een boete van 15.subs. vijf dagen hechtenis, eiste de Officier van Justitie tegen G. L. alhier, die gisteren voor de Utrechtse Politierechter terecht stond wegens steunfraude. De verdachte had in December van het vorig jaar onrechtmatig 'n ziekte-uitke ring genoten door op het desbetreffend steunformulier eigenhandig de handteke ning van zijn werkgever te plaatsen. Al dus had hij een bedrag van ongeveer 190.wederrechtelijk in de wacht ge sleept. Toen het bedrog ontdekt werd had hij een gedeelte van de som afbe taald en is daar thans nog verder mee doende. Gelet op het blanco strafregister van de verdachte en zijn goede wil tot herstel van de berokkende schade, veroordeelde de Politierechter de man conform de cle mente eis van de Officier van Justitie. 23 SOESTENAREN IN OVERTREDING. Een ambtenaar van de Stichting van de Landbouw maakte procesverbaal op te gen 23 Soestenaren, die op hun gronden aardappelen hadden gepoot, terwijl zij op deze gronden vorig jaar ook aardap pelen hadden geteeld. Dit is in strijd met de bepalingen, welke genomen zijn in de strijd tegen de aardappelmoeheid. VENTEN ZONDER VERGUNNING. Een 20-jarige Utrechtse venter kreeg een procesverbaal wegens het venten zonder vergunning. JAARVERGADERING S.E.C. Gisteravond werd in Hotel „Eemland" de jaarvergadering gehouden van de voet balvereniging S.E.C. Na het welkomstwoord van de voorzitter, de heer O. Zimmerman, en voorlezing der notulen door de secretaris, de heer J. Uiterwijk, werden de ingekomen stuk ken behandeld. Hieronder bevonden zich de candidaatstelling van de heren X Schothorst, H. L. Voskuilen en B. v. Vee- nendaal voor de bestuursverkiezing. Het jaarverslag van de secretaris vermel de een ledental van 261 en 67 donateurs. De aanwinst van 23 nieuwe leden en de opening van het nieuwe terrein aan de Bosstraat waren niet de enige hoogte punten van 1951. Door het kampioenschap van S.E.C. 3 en het zich handhaven van S.E.C 2 in haar afdeling ontstond een unicum, n 1 dat 3 elftallen in de K.N.V.B. spelen De technische commissie bleek in de lcop van het jaar, ten gevolge van een me ningsverschil met het Bestuur, haar werk zaamheden te hebben neergelegd. Uit de bestuursmededelingen bleek, dat het clubblad per 1 Juni was opgeheven en dat naar nieuwe mogelijkheden werd gezocht. Dank werd gebracht aan de heer C. v. d. Schoor voor zijn vele werkzaam heden aan het clubblad gegeven. De hoge buskosten zullen worden ver minderd door grotere controle, terwijl vas te leiders voor de elftallen zullen worden aangezocht. Het jaarverslag van de penningmeester vermeldde een batig saldo van ruim 1200.De entree-gelden bedroegen 7290.3500.meer dan op het ter rein aan de Schrikslaan in 1950). Het aan tal bezoekers was in vergelijking met 1950 met 8000 gestegen. Het aantal be talende bezoekers bij de competitie be droeg bijna 18000. Bij de bestuursverkiezing werden de stemmen als volgt verdeeld: J. Uiterwijk 61 st., G. v. d. Broek 46 st.. C. v. d. Schoor 30 st., E. Jansen 46 st., J. de Jong 40 st., B. v. Veenendaal 33 st„ H. Voskuilen 9 st. Herkozen werden hierdoor de heren Ui terwijk, v. d. Broek, Jansen en De Jong, terwijl als nieuw bestuurslid de heer Schothorst werd gekozen. De voorzitter dankte het scheidende be stuurslid, de heer v. d. Schoor, voor het vele werk gedurende een reeks van jaren in het belang van S.E.C. verricht. Met een uitgebreide rondvraag werd de vergadering besloten. De laaste week bracht de wereldpers en ook de Nederlandse pers de volgende berichten a. dat tienduizenden middenstanders, in- teleetuelen en kapitalisten in Praag en Bratislava - grotendeels uit hoofde van hun bezittingen - door de Russen zijn weggevoerd; b. dat in het Oost-Duitse Concentratie kamp te Bautzen sedert 1945 twintig duizend personen gestorven zijn en overlevenden gebukt gaan onder mis handeling en verhongering; c. dat een kwart gedeelte der gevange nen tuberculose heeft met een gering aantal medici om hen te verzorgen, doch zonder medicamenten. Tegen deze barbaarse en onmenselijke methode helpt maar één middel en dat is het wereldgeweten in velerlei vorm wakker te schudden. Ook de Russen zullen op de duur hieronder moeten bezwijken. Oud-concentratiekampgangers, die de hel der Duitsers van 1940-1945 hebben mee gemaakt, voeren deze strijd internationaal en nationaal, maar zullen dit menswaar dige werk moeten stopzetten, wanneer de financiën die hiervoor nodig zijn ont breken. Het Nationale Comité voor Ne derland, dat samengesteld is uit alle krin gen der gemeenschap doet een dringend beroep op alle landgenoten om de actie tegen het onmenselijke concentratie- en slavenkampsysteem geldelijk te willen steunen door spoedig een bijdrage te stor ten op postgirorekening nr. 14 6 3 2 van de Hollandse Bank Unie N.V. te 's Gra- venhage ten gunste van het Nationaal Comité ter bestrijding van het concentra tiekampsysteem. Wij zijn gelukkig nog vrij en mogen daarom de millioenen slachtoffers, die onder het Russisch knoet-systeem ge bukt gaan, niet laten zitten. Dringend vragen wij U aller medewerking. Voor hen, die onbekend wensen te blij ven, kan de overmaking geschieden on der N.N. Het welslagen van deze actie betekent ook Handhaving van de door ons allen bevochten vrijheid. Nationaal Comité ter Bestrijding van het Concentratiekampsysteem. Nieuwe Parklaan 133, Scheveningen. MAN BEWUSTELOOS IN BADCEL. Een 31-jarige persoon, wonende aan de Birkstraat, werd bewusteloos aangetrof fen in de badcel. Dr. Rupert constateerde een begin van gasvergiftiging. Het onge val scheen te wijten te zijn aan de gas installatie. VERGIFTIGDE PILLEN VERLOREN. Een dame uit onze gemeente deed bij de politie aangifte, dat zij een flesje met pil len had verloren, welke levensgevaarlijk zijn bij ondeskundig gebruik. De pillen smaken naar drop, zodat het niet uitge sloten wordt geacht, dat kinderen, bij het vinden van het flesje, de pillen zullen eten. De vinder wordt verzocht zich in verbinding te stellen met het politiebu reau. V.V.V. STERRIT. De Vereniging voor Vreemdelingen-Ver- keer te Woudenberg heeft een Sterrit uitgeschreven voor automobilisten, motor rijders, bromfietsers en wielrijders tegen 30 Augustus a.s. Een prachtige route is uitgestippeld en onderweg moeten de deelnemers op di verse bureaux van de Verenigingen voor Vreemdelingen-Verkeer een controle- stempel halen. Voor elke klasse zijn drie prijzen beschikbaar. GOED SUCCES. Op de tentoonstelling, georganiseerd door de Vakschool voor de Banketbakkerij te Utrecht, behaalde onze plaatsgenoot, de 16-jarige A. Schaddelee. de 2e prijs ruet dragantwerk. PROGRAMMA MILITAIR TEHUIS „HUIS TEN HALVE". Dinsdag 26 Augustus, 7.30 uur, film „Het boek der wildernis". Woensdag 27 Augustus, 7.30 uur, film „Hoogverraad". Donderdag 28 Augustus, 7.30 uur, film „Andalusië". HOE DRUK HET WAS. Nu de luchtmachtexpositie weer tot het verleden behoort, kan men pas overzien hoe druk het op die dagen wel op ons vliegdorp is geweest. Gemiddeld kwa men hier elke dag wel een twintig dui zend bezoekers. De Zondag spande mis schien wel de kroon, toen er voor de ten toonstelling niet minder dan 12 duizend toegangsbewijzen werden verkocht, waar bij men rekening moet houden met een minstens even groot aantal kijkers die, geboeid door de demonstraties boven de vliegbasis, zich in de loop van elke dag aan de rand van het vliegveld ophielden. De winkeliers in consumptie-artikelen hebben goede zaken gemaakt, in t bij zonder de ijsverkopers. Een woord van hulde aan de plaatselijke politie voor de voortreffelijke regeling van het verkeer, dat vooral bij 't kruis punt 't Zwaantje soms overstelpend was, is zeer zeker op zijn plaats. Verkeersongevallen deden zich niet voor.

Soester Courant | 1952 | | pagina 2