Muziek vóór de tent. Nieuwe school in Soest-Zuid. Kankerbestrijding, 500 Gulden beloning. Soest cr GLAS- EN VERF HANDEL Middenstandsexamen. IN DE HOEK. Verhuurinrlchting A. B. KOPPEN. SOEST. Voor beter Schoeisel Stichtsche Schoenhuizen VOOR GLAS, VERF EN BEHANG Officiële Medelingen. Speciaal adres voor het huren van Glaswerk, Serviesgoed, Tafelzilver, Stoelen, Tafels enz- naar VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1952. 30e JAARGANG no. 63. SOESTER Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. OURANT Abonn per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK - BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 - TELEFOON No. 2560 - POSTGIRO No. 126156 Een conferentie voor de gehele wereld van groot belang. De Chinese missie is in Moskou luister rijk ontvangen, schrijven de kranten. Dat is nagenoeg het enige positieve wat de buitenwacht aan de weet komt. Behal ve dan dat de missie een „zware" is. Niemand minder dan de Chinese minis ter-president, vergezeld van een schare economen, militairen en diplomaten, ging er heen. Beide dingen zeggen echter iets. Die luisterrijke ontvangst zou b.v. zeker niet te beurt vallen aan een of andere missie uit Polen of Hongarije. Hebben satellieten eigenlijk wel een missie te stu ren Kom, kom. Als het nodig is wordt daar de zetbaas bij de directie ontboden en heeft hij alleen maar instructies in ontvangst te nemen. En daarmee af. Op deskundigen uit die landen stelt Mos kou alleen prijs voor zover ze in staat zijn de orders van het Kremlin uit te voe ren. Kunnen ze het niet des te erger voor hen. De muziek vóór de tent der besprekin gen wijst er op, dat daar twee gelijk waardige landen tegenover elkaar komen te staan. Tegenover elkaar Neen, men make zich geen illusies over een twee spalt tussen de twee grote communisti sche landen. Maar men mene ook niet, dat de parade-muziek op een podium in de conferentiezaal de besprekingen zal begeleiden. Er moeten maar enkele zaken worden afgedaan en bij het afdoen daarvan zul len de Chinezen en de Russen als gelijk waardige machten aan tafel zitten; de een met diè troef, de ander met een an dere sterke kaart, maar van een „Dik- tat" zal geen sprake zijn. Evenmin als Tito heeft Mao het commu nisme in zijn land aan de macht gebracht en gehouden met behulp van Stalin. Zowel Tito als de Chinesen zijn bij hun maatschappelijke opbouw hun eigen weg gegaan. De nationale verering kent in beide landen de nationale leider een eer ste plaats toe. In de ene komt Stalin he lemaal niet, in de andere pas op de twee de plaats. Beide landen behartigen hun eigen belangen, zowel intern als naar bui ten. Het zijn wel dergelijk drie aparte communistische groeperingen en daarvan zitten nu de twee grootsten aan tafel. Drie dingen, de samenstelling van de mis sie wijst erop, komen aan de orde. De eco nomen zullen het hunne moeten zeggen over de voortzetting van de handelsrela ties, relaties waar de Chinezen over kla gen. Omdat de zware machinerieën, de kapitaalsgoederen, die Rusland levert, duur zijn, helaas niet duurzaam. Dat is één. En het verdrag dat voor twee jaar werd gesloten was te dun om het maar plastisch uit te drukken. China heeft voor de opbouw en het ontwikkelen van zijn bodemschatten meer nodig dan een schamele 60 millioen dollar crediet per jaar. Waar dan nog bij komt, dat de Rus sische leveranties maar traag af komen. Dat is twéé. En dan vechten de Chinezen mee aan het Koreaanse front, maar ze vechten met tanks en kanonen en vlieg tuigen, die uit Rusland moesten komen En die kwamen laat. Dat is dan punt drie voor wat die economen aangaat en punt één voor de militaire deskundigen. Punt twee voor de generaals Ongetwijfeld de oorlog, of zo ge wilt, de wapenstilstand in Korea. De president van Noord-Korea heeft onlangs zoveel te kennen gegeven, dat mgt het zolang stand houden tegen de verenigde machten van 19 landen de eer nu wel gered was en dat er nu maar eens een eind aan moest komen. Wat zéker niet in Ruslands kraam te pas komt en wat de Chinezen een troef uit de handen zou nemen. En punt drie voor deze categorie Te genover het embryonale Stille Zuidzee- pact met het Westen een gezamenlijk op treden in Azië en dan met name in Ach- ter-Indië Dit derde punt voor de soldaten zou dan weer punt één van de diplomaten worden. Zoals eens Hitier en Mussolini elkaar beurtelings de bal toewierpen, zo kun nen Peking en Moskou beurtelings druk oefenen op het Westen. En dan is er de discussie over de ontruiming van Port Arthur en Dairen door de Russen. Eéns beloofd aan Tsjang Kai Tsjek, een belofte die aan het rode China werd her haald. Plus het opgeven van de controle over de Mandsjoerijse spoorweg. Rusland heeft nog nooit iets voor niets gedaan en ze zullen van de Chinezen compensaties moeten hebben. Van welke aard Van welke omvang Ziehier een punt waarover beiderzijds economen, diplomaten en generaals lang durig hun voorhoofden zullen rimpelen. De muziek kan zo lang naar huis gaan. Maar hoe die conferentie in Moskou ook afloopt, ze zal van grote betekenis zijn voor de situatie in geheel Azië en daar mee voor de gehele wereld, voor de kan sen op oorlog en op vrede. In Azië en ook daórmee voor de gehele wereld. naar de v.h. E. J. KOUDIJS Soesterbergsestraat 52 Tel. 2707 Onder bovenstaande zinspreuk Is er reeds heel veel geschied, Doch 't succes van die bestrijding Lijkt nog ver in 't verschiet. Kanker, vreselijke ziekte, Die het mensdom nedervelt En met de bestrijding daarvan Is het heus niet mooi gesteld. De successen zijn nog pover, Maar de ziekte woekert voort, De geleerden onderzoeken En bestrijden onverstoord. Deze arbeid kost millioenen In ons kleine Nederland, Doch men neemt hier de bestrijding Steeds krachtdadiger ter hand. Vorig jaar was er een actie Voor uranium één gram, Johan Bodegraven was het, Die ons aller hart innam. Laten alle Nederlanders Bodegravens zijn vandaag, De bestrijding van de kanker Gaat voor velen nog te traag. Denk nu niet dat deze ziekte Wel Uw deur voorbij zal gaan, Want wij mensen weten nimmer Waarvoor wij komen te staan Houdt dus bij de straatcollecte Zaterdag Uw beurs niet dicht, Want bestrijding van de kanker Is ons aller burgerpicht E. VAN EEDEN. Foto „Astra", Soesterbergsestr. 106, Soest. Recht tegenover de R.K. Kerk in de St. Willebrordusstraat te Soest-Zuid is een modern schoolgebouw verrezen De St. Willebrordusschool. Dit gebouw, ontworpen door de heer Arn. Brouwer alhier, is een allerszins mo derne school geworden met 6 ruime lo kalen en is bestemd als school voor lager onderwijs. De 60 meter lange vóórgevel, geheel be zet met grote ramen, is ditmaal niet on derbroken door een hoofdingang. Deze heeft een plaats gevonden aan een der uiteinden van het gebouw. De leerlingen maken van deze ingang geen gebruik. Voor hen zijn aan de achterzijde een 3-tal openslaande deuren aangebracht, welke toegang geven tot de lokalen. De 6 lokalen, ieder met een oppervlakte van 6% x 8% M., liggen naast elkaar en parallel hiermede loopt, aan de achter zijde van het gebouw, een gang. Het vele glaswerk in de buitenzijde van het gebouw is ook aanwezig aan de ach terzijde der lokalen en in de achtergevel, zodat het licht in overvloed naar bin nen valt. De lokalen zijn voorzien van de modern ste schoolmeubelen, de z.g. combine-meu belen, welke een combinatie zijn van stoelen en tafels en door een buiscon structie worden geschraagd. In het midden van de lokalenreeks be vinden zich twee lokaliteiten, waarin elk 7 W.C.'s en 3 vaste wastafels zijn ge plaatst, waarbij de spiegels niet ontbre ken. Ook hier zijn de klassen in verschillen de kleuren geschilderd in lichte pastel tinten. De leerling krijgt hierdoor beter het gevoel naar een andere klasse te zijn overgegaan. Een gymnastieklokaal ontbreekt ook aan deze school, doch behalve een betegelde speelplaats van rond 1500 M2. is er een gymnastiekterrein van 200 M2. gepro jecteerd. Zoals gezegd is de toegang voor leerlin gen aan de achterzijde, alwaar een pad Soest. Soestdijk. Examen 1953. De nieuwe cursus begint 1 September a.s. Voordelen van de eerste cursus hier ter plaatse a. Zeer billijk lesgeld. b. Ervaren beproefde leerkrach ten. c. Nauwkeurige hoofdelijke cor rectie. d. Voor ernstige candidaten suc ces verzekerd. Aanmelding bij M. W. LUIJPEN, Nassaulaan 4. B. J. LELIEVELD, Korte Brinkweg 25b. is aangebracht, hetwelk is verhard met een Shell-product, een mengsel van teer en zand, hetwelk in de praktijk goed schijnt te voldoen. De muren in de gang zijn met beton- emaille afgezet en boven de kapstokken met geschuurd cement, zoals ook in de lokaliteiten het geval is. Centrale verwarming is in het gehele gebouw aanwezig. Ook bevat de school een kamer voor het hoofd der school, alsmede een berghok en een leermid delenkamer. De school vangt aan met een volle be zetting van 5 klassen, waarbij de twee de klas is gesplitst wegens een te groot aantal leerlingen. Tot hoofd der school is benoemd de heer H. Taris, die wordt bijgestaan door de volgende leerkrachtenMej. F. Bremer te Soest, Mej. G. Leferink te Amersfoort, Mej. A. Houtepen te Amersfoort, de heer E. Vrakking te Soest en de heer B. Reyn- ders te Hilversum. De school werd gebouwd door de firma A. van Breukelen, Soest, terwijl voorts medewerkten de firma's Bosboom (elec- triciteit), Huurdeman (schilderwerk), Reyerse (loodgieterswerk) en Van Hees (tuin-aanleg). Maandagmorgen te 10 uur heeft de offi ciële opening en inzegening der school plaats. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde bij artikel 6 der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter secretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijla gen van J. J. Abbel, Torenstraat nr. 12, Soest, om vergunning tot het oprichten van een ijzergieterij, waarin zullen wor den geplaatst 8 electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 2714 P.K., op/ in het perceel kadastraal bekend gemeen te Soest, sectie G, nr. 4485 en gelegen aan de Beckeringhstraat. Op Dinsdag 9 September 1952 zal gele genheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. Daartoe zal op die dag, des voormiddags elf uur, ter secreta rie zitting worden gehouden. en helpster. Deze cursus, welke staat on der leiding van de colonne-commandant dokter Rip, hierin bijgestaan door dok ter Zijlstra en de verpleegster Zuster Brugman, heeft elke Donderdagavond, van 7.30-10 uur, plaats in een zaal van het Sanatorium „Zonnegloren". De minimum leeftijd om als leerling-hel per-helpster toe te treden is 18 jaar. Be zitters van een E.H.B.O.-diploma zijn dub bel welkom, daar deze reeds spoedig als helper kunnen worden aangesteld. De da mes met E.H.B.O.-diploma moeten eerst nog een cursus in ziekenverpleging vol gen alsvorens zij tot helpster kunnen wor den voorgedragen bij het hoofdbestuur Misschien vraagt U zich af „Wat is het doel van een Rode Kruis colonne Naast de hiervoor reeds aangegeven taak te vervullen in de B.B., treedt de colon ne op bij rampen en massale ongevallen Niet als individu maar als eenheid wordt hulp verleend in de meest uitgebreide zin van het woord. We noemen nog het op treden als verpleeghulpen in nood-hospl talen door de helpsters, gewonden-ver voer van het rampterrein en het verle nen van eerste hulp aldaar, behulpzaam bij uitreiking voedsel en kleding enz. enz. Voelt U er iets voor, uit liefde tot Uw naaste, terwijl U toch ook Uw kennis ver meerdert, tot de plaatselijke colonne toe te treden, dan kunt U zich schriftelijk mondeling of telefonisch opgeven c.q. om meerdere inlichtingen verzoeken bij de secretaris van het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Soest, de heer H. de Graaf, Soesterbergsestraat 34, Soest, telef. 2629 WEGENWACHTHULP OP NIEUWE WEG. De A.NW.B. heeft de nieuwe weg Eem- nes-Hoevelaken thans definitief in het net van de door de Wegenwacht gepa trouilleerde wegen opgenomen. Sinds de openstelling van deze nieuwe verbinding heeft de Wegenwacht hier bij wijze van proef patrouilles verricht. Ver keersintensiteit op deze weg, alsmede het feit, dat hier andere hulpmogelijkheden ontbreken, hebben de A.N.W.B. er toe doen besluiten een Wegenwacht speciaal met service-verlening op dit wegvak te belasten. V.V.V. BOEKTE SUCCES. Naar aanleiding van een klacht van een lid der V.V.V. verzocht de directeur van de V.V.V. aan de Posterijen voortaan in de avonduren weer de lamp te laten branden, welke is geplaatst boven de postzegelautomaten aan het postkantoor. Door de directeur van de P.T.T. alhier werd aan dit verzoek voldaan en Dins dagavond is de verlichting weer ontsto ken. MEISJE BRAK ARM. Een 11-jarig Hilversums meisje, hetwelk bij de familie F. op de Molenstraat lo geerde, brak haar linkerarm toen zij Dinsdag met haar rijwiel kwam te val len. In het R.K. Ziekenhuis te Hilver sum werd het meisje behandeld. Hoofdstraat 1 - Baarn - Tel. 3567 K 2954 Depot voor Soest BEN VAN DER LIN DEN, Slijterij en Wijnhandel, Soester bergsestraat 49, Soest-Zuid, Telefoon 2490. COLONNE NEDERLANDSE RODE KRUIS. Wist U, dat in Soest een colonne bestaat van het Nederlandse Rode Kruis De le den ervan heten helpsters en helpers en staan onder leiding van een arts. Hoewel de leden in uniform zijn gekleed, hebben zij niets te maken met een of andere mi litaire instantie. Omtrent dit laatste be staan er vele misverstanden en daarom wordt het hier nog eens uitdrukkelijk vermeld. In het kader van de „Bescherming Be volking" heeft deze colonne een belang rijke taak te vervullen en is uitbreiding dringend gewenst. Daartoe begint Septem ber een opleiding tot Rode Kruis helper KOPPELWEDSTRIJDEN „TEMPO". Woensdagavond werd op het parcours Hartmanlaan door de ren- en toervere- niging „Tempo" een koppelwedstrijd ge organiseerd voor haar leden. Het parcours van 500 meter lengte moest 60 maal verreden worden om een totaal afstand van 30 k.m. te verkrijgen, waar bij na elke 10 ronden 'n klassement werd opgemaakt. De belangstelling der leden was, in ver houding tot de belangstelling van het pu bliek, niet zo groot, waaraan de vacan- tie wel schuld zal hebben. Vier koppels verschenen aan de start en in een hoog tempo werd de strijd om de leiding ingezet. Het bleek onmogelijk voor een der koppels om uit te lopen, zodat de sprints de doorslag moes ten geven voor een gunstige klassifice- De berichten in de Soester Courant ge durende de laatste weken, onder het hoofd „Onveilig Soest", hebben de ge moederen in ons dorp ietwat in beweging gebracht. Nachtsloten worden extra nagezien voor we slapen gaan en wanneer we 's mor gens beneden komen zijn we blij, dat onze radio nog op zijn plaats staat. Ik ken iemand, die in z'n tuin een ingenieuse alarminstallatie heeft gebouwd, maar of het ding werken zal wanneer het nodig mocht zijn, durf ik niet te beweren. In de bezettingstijd maakte een kennis van mij een (bij het proefstornen althans) schitterend werkende wekinstallatie. Ki lometers ver kon je het geluid van de bel horen, maar op een ochtend waren èn z'n kippen èn z'n konijnen èn de draden plus koperen bel van zijn uitvin ding gegapt. Neen, al dat particuliere gedoe is niet zoveel waard als het vaak wel lijkt. Een van de manieren om de veiligheid in Soest op een behoorlijk peil te houden zal zijn de straatverlichting te verbeteren. Dit is jaren geleden al in een paar ge meenteraadsvergaderingen behandeld en toegezegd, doch we hebben van een ver betering nog niets kunnen bespeuren. Het zou al een hele verbetering zijn, wanneer de straatverlichting de gehele nacht bleef branden en niet, zoals nu plaats heeft, om half één 's nachts, op een enkel pitje na, gedoofd wordt. Aan licht heeft het dieventuig een grote hekel. We kunnen wel op de hoeken der stra ten een lichtpunt laten branden, maar wanneer de weg zelf in het pikkedonker ligt, geeft het niet veel en onder die ene lantaarn gaan ze de buit toch niet ver delen. Wanneer (en hier treed ik in een politie- technische-kwestie, die mij m'n huid wel niet zal kosten maar wel een boos ge zicht opleveren) ons politiecorps zou kun nen worden uitgebreid in overeenstem ming met de grootte onzer gemeente, zo dat er meer gepatrouilleerd kon worden ook in die lanen en straten die nu stief moederlijk bedeeld moeten worden, be hoort de onveiligheid in Soest spoedig tot het verleden en behoeft die meneer van die uitvinding niet meer schamper te zeggen „Een politieagent Ik weet niet hoe die er uit ziet. Nooit gezien in onze laan". H. OEKMAN. ring in het eindklassement. Het koppel Rein van Asch en Wil van Barneveld wist van de 6 sprints er 5 te winnen en plaatste zich op de ereplaats De uitslag werd 1. Rein van Asch en Wil Barneveld, 26 p. Gerrit Bunschoten en L. de Regt, 20 p. 3. Henk v. Dorrestein en Aart Drost, 13 p. 4. Henk de Bree en Joop van Dorrestein, 11 punten. SOESTER BROMFIETSERS VERENIGEN ZICH. Een groep Soester Kaptein Mobylette bromfietsberijders deden Zondag mee aan de Heiderit 1952 te Arnhem. Zij wis ten allen de moeilijke rit uit te rijden en verkregen een wimpel als prijs. Deze Soester bromfietsers hebben het plan gemaakt om deze winter een vereni ging op te richten. ZONDAGDIEN ST APOTHEKEN. Zondag a.s. is geopend apotheek „Soest dijk", Van Wedestraat 46. TENNISTOURNOOI VAN LENNEP'S SPORTPARK. Zaterdag vangt het tennistoumooi aan, uitgeschreven door de L.T.C. „Soest". Gedurende de twee weekeinden zullen de Soester tennissers elkaar ontmoeten. De Soester Vereniging tot Onderl. Brandverzekering looft bovenstaande beloning uit voor diegene, die, in verband met de plaats gehad hebbende hooibergbranden in de gemeente Soest in de laatste jaren, zodanige inlichtingen kan verschaf fen, welke leiden tot opsporing van de dader, zodat tot diens arrestatie kan worden overgegaan. Namens het Bestuur, Heideweg 32 de Directeur, W. WANTENAAR.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1