Brandstichter deed zijn werk* Een goede daad. DE ST. WILLIBRORDUSSCHOOL GEOPEND. IN DE HOEK. SOEST. DINSDAG 2 SEPTEMBER 1952. 3öe JAARGANG No. oj. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 256® (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 126151 In 3 jaar 8 hooibergen in vlammen. De laatste plaats gehad hebbende hooi- bergbrand heeft tot het gevolg gehad, dat de Onderlinge Soester Brandverzeke ring een flinke beloning heeft uitge loofd van 500.voor dengene, die aanwijzingen geeft, welke leiden tot ar restatie van de aanstichter van deze brand. Met het uitloven van deze belo ning wordt thans openlijk kond gedaan van de brandstichtingen, welke in de laatste jaren zijn gepleegd. Het is n.1. niet de eerste keer, dat in de rapporten van de Brandweer geconclu deerd wordt tot brandstichting bij hooi- bergbrand. Het begon in 1949, toen op 7 Februari een hooiberg, toebehorende aan de heer Van Thienen, op de Burgemeester Gro- thestraat, in brand geraakte. Dit was de eerste daad van de pyromaan, welke in ons midden Heeft. Hij zette zijn werk voort en wel op 29 Juli 1949 in de hooi berg van de heer Hartman aan het Kerk- pad. Op 5 Augustus 1949 werd een hooi berg van de heer Kok aan het Kerkpad een prooi der vlammen, terwijl op 29 December 1949 de heer v. d. Hengel op het Kerkpad een hooibergbrand kreeg. In 1950 was de activiteit van de brand stichter niet zo groot. Op 30 Juli stichtte hij brand in de hooiberg van de heer Van 't Klooster aan de Olijkeweg, terwijl op 1 November 1950 een hooiberg van de heer Roest op het Oude Grachtje werd aangestoken. In 1951 werd slechts één slachtoffer ge maakt, n.1. de heer Wantenaar, wiens hooibergen en boerderij op de Birkstraat door brand werden vernield. Men vreest, dat de brand van Zaterdag .j J. weer het begin is-van een serie nieu we branden. Met kracht wordt het zoe ken naar de dader daarom voortgezet, opdat de 8 branden niet worden vermeer derd. Het opsporen van de brandstichter is echter een zoeken naar een speld in een hooiberg. Ettelijke aanwijzingen en veronderstellin gen zijn haarfijn uitgepluisd, doch tot dusver zonder resultaat. In 1950 hebben boerenzoons wekenlang een vrijwillige wachtdienst gehouden, waarbij de hooibergen in onze gemeente des nachts werden bewaakt. Branden kwamen toen tot November niet meer voor, doch de brandstichter werd niet ge vonden. De werkwijze van deze pyromaan is zeer simpel. Vaststaat, dat hij gëen brand bare middelen gebruikt om de hooiber gen in brand te doen geraken en bij deze branden werd dan ook niets gevon den, dat wees op het gebruik van ben zine of iets dergelijks. Zeer eigenaardig is het, dat hij deze branden meestal sticht rond het midder nachtelijk uur. Van de 8 keer was dit bij 6 branden het geval. Een andere eigenaardigheid is, dat de branden worden gesticht bij het ontbre ken van sterke wind, waardoor grote rampen werden voorkomen. Hiertegenover staat echter, dat de hooi- Vorig jaar ging in de zomer 1n Aantal hooibergen in de brand, Daardoor heerste grote onrust In het Soester boerenland. Maar ook nu weer ging een tweetal Grote hooibergen eraan, Men vermoedt, dat al die branden 'n Onverlaat heeft doen ontstaan. Wat toch kan zo'n man bezielen, Dat hij hooibergbranden sticht De recherche speurt voortdurend, Maar krijgt in de zaak geen licht. Thans belooft men een beloning Van maar liefst vijfhonderd pop, Voor hem, die de slome dader Flink zal tikken op zijn kop. Denk eens aan, dat brandje stichten Dat gebeurt meest 's avonds laat; Wie, wie zijn er in de avond, In het duister meest op straat Jongelui, kijk nu eens verder Dan naar 't meisje aan je zij, Want dan lap je op een avond Vast die brandstichter erbij. 't Is een goed begin voor d' uitzet, Die beloning lijkt niet kwaad, Pak verkerendde verkeerde En je pleegt een goed daad. E. VAN EEDEN. bergen zodanig worden gekozen, dat de brand zich gemakkelijk kan uitbrei den tot omliggende panden. Bij de brand op 30 Juli 1950 op de Olijke weg b.v. werd de hooiberg aangestoken, met het gevolg, dat ook de hooischuur en de deel van de boerderij afbrandden. In deze ,,deel" sliepen een aantal padvind- sters, die tijdig konden worden gewekt. Ook de laatste hooibergbrand zou, bij 'n krachtige wind, ongetwijfeld een grote ramp hebben veroorzaakt en enige boer derijen en woningen in vlammen hebben doen opgaan. De Burgemeester spreekt. Foto „Astra", Soesterbergsestraat 106, Soest. Gistermorgen werd de nieuwe R.K. la gere school, de Sint Willibrordusschool, aan de Sint Willibrordusstraat officieel geopend. Voor deze opening en inzege ning bestond grote belangstelling. Buiten het gebouw stonden de leerlingen, die vandaag hun gebouw mochten be trekken, en zagen hoe vele notabelen uit kerkelijke en wereldlijke kringen met hun tegenwoordigheid aan deze opening luister bijzetten. Aanwezig waren om. de Burgemeester, Wethouder Van Zadelhoff, Deken Smit, Mgr. Smit, Pastoor Lommerse, Pastoor Voss, de gemeenteraadsleden Ooms, Zoe telief en Van Wely, de directeur van Gemeentewerken, de heer Van Noesel; leden van kerk- en armbesturen der drie plaatselijke parochies, de heer Nijhuis, hoofd van de Mariaschool; de heer Weyts, hoofd van de R.K. Ulo-school, een twee tal Zusters van de St. Josephschool, Ds. v. Krugten, de Inspecteur van het L.O., de heer Lindenman; de Inspecteur van het R.K. Onderwijs, de Eerw. Heer Oomes, de architect, de heer A. Brouwer, de aannemer, de heer Van Breukelen, de Hoofdinspecteur en Inspecteur van Poli tie en vele artdSÏ'en. Deken Smit verrichtte de plechtige inze gening van het gebouw, waarna de aan wezigen bijeen kwamen in een der lo kalen. Deken Smit was de eerste, die zijn ge lukwensen aanbood. Pastoor Lommerse en de parochie Soest-Zuid werden speciaal in deze gelukwensen betrokken, daar, dank zij het noeste doorzetten van de pastoor, de parochie een zo mooi school gebouw rijker is geworden. Spr. wees voorts op de tekst van het inzegeningsgebed: „Vervul hen, die in dit gebouw ondericht geven, met de geest van wetenschap, wijsheid en vreze voor U" en hoopte, dat het onderwijzend per soneel de jeugd zou opleiden tot goede katholieke staatsburgers. Daarom werden dit schoolgebouw en haar bewoners aan God toegewijd. Spr. wenste pastoor Lom merse nog vele jaren de vruchten van zijn werk toe. De Burgemeester zei, dat tijdens de oor log en de na-oorlogse jaren vele wensen op onderwijsgebied niet in vervulling konden gaan, doch nu is er toch in Soest-Zuid een van deze wensen ver- wezelijkt, dank zij het onvermoeide werk van het Kerkbestuur. ,,Wij kunnen elkaar feliciteren", zeide spr., die hoopte, dat deze school geheel aan de verwachtingen zou voldoen en de schooljeugd in dit gebouw een goede tijd tegemoet zou gaan en gevormd zou worden tot bewuste burgers. De heer M. A. C. Lindenman, inspecteur van het lager onderwijs, gewaagde van vreugde, welke aanwezig is bij de ope ning van een nieuwe school en wees erop, dat ditmaal de vreugde wel zeer groot is, nu hier een zeer mooie school is gebouwd. Licht en lucht kunnen in overvloed bin nen komen, aan de hoogste eisen van hygiëne is voldaan, terwijl het gebouw het in deze omgeving zeer goed doet. Spr. hoopte, dat de onderwijzers de liefde voor het kind, de paedagogische liefde, gestadig zouden beoefenen. De inspecteur van het R.K. Onderwijs, de Eerw. Heer Oomes, wees op de goede keuze van de heer Taris als hoofd der school, een man, die bewezen heeft ver antwoordelijkheidsbesef te bezitten. De opvoeding in de vreze des Heren is de beste waarborg voor de paedagogische liefde en voor de aflevering van goede burgers aan de maatschappij. De heer Brouwer, architect van dit ge bouw, dankte voor de opdracht en de grote steun, ondervonden van Pastoor Lommerse en het Gemeentebestuur. Evenzo dankte hij de aannemer, de heer Van Breukelen en diens onder-aannemers, alsmede de Gemeentelijke opzichter, de heer Jansen. Ds. v. Krugten verklaarde getroffen te zijn door de plechtige inzegening en opening van dit gebouw. Het heeft spr. getroffen, dat de jeugd hier dagelijks zal opzien naar het kruis van de Verlosser en op deze morgen heeft spr. de verbon denheid gevoeld, welke er, ondanks het gescheiden werken, bestaat. Pastooy Voss wees erop hoe jaren gele- I den deze parochie een stuk van zijn pa- i rochie afnam, zoals een zoon van een boer de helft van vader's goederen ver krijgt, bij zijn huwelijk. Door de ves tiging van deze school worden de twee R.K. scholen in de parochie Soest gede cimeerd en wel zodanig, dat zij tot een 5-klassige en een 4-klassige school zijn teruggebracht. Niettemin uitte spr. zijn hartelijke gelukwensen en hoopte, dat deze school zou bijdragen tot het geeste lijk en tijdelijk welzijn van de parochie Soest-Zuid. De heer Van Wely, lid van de onderwijs commissie van de gemeenteraad en oud- school-hoofd alhier, zeide, dat dit een schoolgebouw was, zoals er geen tweede bestaat en welke niet is te verbeteren. Het moet hier prettig zijn te werken en spr. wenste de heer Taris vele jaren van grote werkzaamheid toe. De heer Wantenaar sprak namens het kerk- en schoolbestuur van Soest-Zuid, over het vele werk dat moest worden verzet vóór dit gebouw kon worden ge bouwd. De heer Weyts, hoofd van de R.K. Ulo school, sprak, naast zijn gelukwensen, de hoop uit, dat ook deze school goede leer lingen zou afleveren aan de Ulo-school. De heer Taris, hoofd van de nieuwe school, hoopte, dat „vader" Soest tevre den zou zijn over de „zoon" Soest-Zuid. Spr. zeide enthousiast te zijn over dit mooie gebouw, waarin naast de liefde, 't geduld en de wijsheid zullen worden be oefend. De heer H. van Hal, secretaris van het schoolbestuur, memoreerde de vele po gingen om een school te verkrijgen, waarbij zelfs eens is gedacht aan het plaatsen van een Finse school of school barakken. Spr. dankte Pastoor Lommer se, die, naast zijn onvermoeide pogingen, een wijs inzicht toonde en hij hoopte, dat in de toekomst ook een kleuterschool het onderwijs in Soest-Zuid zou completeren. Pastoor Lommerse dankte Hem, Wiens zegen over deze school was afgebeden en zeide het een voorrecht te vinden, me de te mogen werken aan de taak van de ouders, n.l. de jeugd op te voeden tot goede mensen. Wanneer die autorijder, vorige week in de Schrikslaan, had gekregen wat een aldaar, met enige kinderen wandelende dame hem toewenste, was hij, ondanks zijn geweldige slee, niet ver meer geko men en wie weet, wat er nog meer zou zijn gebeurd. Het was ook inderdaad erg. De stofwol ken waren niet te beschrijven en geen voor de neus gehouden zakdoek kon hier uitkomst geven. Toch was het een beetje onbillijk, om daar in de eerste plaats die autorijder zo voor te verwensen. De man reed met een zeer matige snelheid, die zeker de 30 k.m. niet overschreed en wanneer, met deze snelheid rijdend, de lucht zo bedorven wordt, moeten we de oorzaak niet zoeken bij de autorijder, doch bij deze, in de bebouwde kom der gemeente liggende weg. Ik weet wel, dat we als voetganger of wielrijder gauw geneigd zijn een lelijk woord aan het adres van een autorijder te zeggen en vaak terecht, doch in dit geval was het volkomen ten onrechte. Deze weg is bij droog weer totaal onge schikt voor verkeer, dat vlugger gaat dan een autoped. Bij een snelheid, die belachelijk laag ligt, zijn de stofwolken ontzaglijk. Eigenlijk zou deze weg bi] droog weer voor snelverkeer gesloten moeten worden, maar dat gaat natuurlijk niet. Gemeentewerken zou een bron van er- genis wegnemen voor de velen, die van deze weg gebruik moeten maken, wan neer zij het stof op het wegdek zouden vastleggen met een bitumenlaag. Sago is wel een goedkoper bindmiddel maar in dit geval, niet houdbaar. H. OEKMAN. Spr. dankte met een persoonlijk woord Pastoor Voss, de Inspecteur van het L.O. het Kerkbestuur en Openbare Werkeh ds D. van Krugten, alsmede de architect, aannemer en onderaannemers en hoopte, dat de heer Taris en zijn personeel een groot stuk werk zouden mogen verrich ten tot heil van God en de mensheid. Hierna werd de school door de aanwezi gen bezichtigd. In ons nummer van Vrijdag j.l. vermeld den wij de namen van de uitvoerders vap dit bouwwerk. Pierbij waren wij niet volledig en vermelden daarom nog, dal de centrale verwarmings-installatie werd 1 door firma Broek en Smit, ter- aangc-_= werd uitgevoerd wijl het stucadoorsw.i door de firma Sukel. SPORTFEDERATIE OPGERICHT. Zaterdagavond hebben de Soester sport- vereningingen een sportfederatie opge richt, waardoor, in navolging van andere gemeenten, de lichaamssport 'n overkoe pelende organisatie verkrijgt. De initiatiefnemers, de heren W. J. van Schaffelaar, W. Groart en J. ten Broeke. ontvingen Zaterdagavond, in het zaaltje van de Brandweer-kazerne, bestuursle den van bijna alle Soester sportclubs en de besprekingen om tot de oprichting der Federatie te komen getuigden van veel sympathie en vlotheid. De doelstellingen der Federatie zijn o.m. de sport op een hoger plan brengen, het organiseren van een jaarlijkse sportweek, het houden van voorlichtings- en leiders cursussen, bemiddeling bij het gemeente bestuur enz., waarbij nog komt het vast stellen van de data der sportuitvoeringen der verschillende verenigingen, om te voorkomen, dat men „elkander in de wielen rijdt". In principe werd besloten tot oprichting en op Zaterdag 27 September a.s. zal de definitieve oprichtingsvergadering plaats hebben. Intussen beraden de verenigingsbesturen zich over de grootte der jaarlijkse con tributie e.d. OPLICHTER GEARRESTEERD. De politie arresteerde alhier een Utrech tenaar, die in verschillende plaatsen in ons land personen had opgelicht. RIJWIEL GEVONDEN. De politie heeft een herenrijwiel on beheerd aangetroffen. De eigenaar kan dit voertuig op het politiebureau terug bekomen. RIJWIELDIEF GEARRESTEERD. Een zwervende Nederlander werd dooi de politie gearresteerd wegens diefstal van rijwielen, door hem in Maastricht gepleegd.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1