KENTERING. Soest vóór 30 jaar. Het nieuwe kastje. Meningen van onze lezers. FUGERS Voor beter Schoeisel naar Stichtsche Schoenhuizen I.M.0. Middenstandscursus Enigst erkende Middenstandscursus. Instituut „PRACTICUM" Dames- en Herenkleermakerij WIERSEMA Ontvangen de nieuwste stoffen voor Herfst en Winter. Dames, Uw japon maken wij vanaf f 15. TEL. 2766 KERKSTR3 PRIJSVERLAGING van Gramo- foons en Radio-gramofoons. SOEST. IN DE HOEK. NED. DETACHEMENT VERENIGDE NATIES VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1952. 30e JAARGANG no. 65. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Aboan per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Is de koude oorlog op zijn hoogtepunt Uiterlijk is er in de internationale poli tiek weinig misschien is het beter te zeggen niets dat er op wijst, dat er in de internationale sfeer van de laatste jaren enig keerpunt zou zijn bereikt. Oorlog zowel als wapenstilstandsonder handelingen op Korea slepen zich nog steeds voort. Indo-China heeft in de voort durende schermutseling een fase bereikt, waarin geenszins op een afloop mag wor den gehoopt. De Russen ploegen, behalve de strook aar de in het Niemandsland, ook nog steeds de nota's van de Westelijken onderste boven. En in Amerika is de politiek van ,,containment", het in toom houden van de Russische expansie, nog steeds niet veranderd. We merken er tenminste wei nig van. Maar, is de kentering in een oorlog vaak het eerste waarneembaar aan de fron ten, bij de politieke kenteringen is dit helemaal niet noodzakelijk. En nu mag de koude oorlog zo langzamerhand al een heel lijstje doden en gewonden op zijn naam hebben staan, hij is toch nog altijd meer politiek dan oorlog en politieke ver anderingen gaan uit van de politieke ker nen. In één van die kernen, in Moskou, spelen zich op het ogenblik een aantal dingen af, die wijzen op de mogelijkheid van een verandering. Daar zijn dan de besluiten, die het commu nistische congres zal nemen, de publica tie van het vijfde vijfjarenplan en de aanwezigheid van de Chinese delegatie. Van het congres is het congres zelf niet het belangrijkste. Het zal toch alleen maar mogen goedkeuren wat het bestuur voorstelt. Belangrijker is, wie daar op de proppen komt als Stalins eventuele op volger. Wanneer inderdaad Malenkof de Russische „kroonprins" is, dan wil dat zeggen, dat het „Aziatische" element zijn stempel op Ruslands bestuur zal blijven drukken. Het vijfjarenplan, dat overigens al lang en breed in uitvoering is, maar nu pas wordt gepubliceerd, wil voor de indus trie in de eerste plaats de productie van kapitaalgoederen verdubbelen. Kapitaal goederen zijn steenkolenmijnen, olieraffi naderijen, electrische centrales e.d. Ook uit vroegere berichten van het nieuwe vijfjarenplan kan men afleiden, dat bij de productie van kapitaalsgoederen het accent vooral valt op de gebieden rondom de Oeral. Ook hier is het weer het Azia tische element dat op de voorgrond komt. Waarom dat plan nu pas wordt gepubli ceerd Alleen maar om de congresgangers een reden te geven tot applaudiseren Om aan de Chinese delegatie te laten zien, dat ze heus nog een hele hoop zorgen hebben aan hun eigen economie vóórdat ze al te veel zorgen aan de Chinese kun nen besteden Of misschien ook om aan het Westen te laten horen, fiat zo, net als hier, eigenlijk graag wat meer aan de uitvoering van hun plan zouden willen besteden en wat minder aan hun bewa pening De Russische leiders hebben hun mensen altijd voorgehouden, dat het hun doel was de Amerikaanse industrie en de Amerikaanse levensstandaard voorbij te streven. Welnu ook wanneer de thans gestelde doelen in 1955 zullen zijn bereikt, blijven deze zaken nog stukken beneden die van het Amerikaanse voorbeeld. Voeg daarbij de wetenschap, dat het Wes ten „vreedzame annexatie" la Praag in de toekomst niet meer zal nemen, dat ondanks de lasten die dit meebrengt de bewapening niet alleen doorgaat, maar het levenspeil van het volk handhaaft op een peil, dat het niet naar de chaos doet afzakken en de communisten maar wei nig aanhang geeft. Houden wij hierbij in het oog, dat China er wel heel weinig voor zal voelen een quantum mensenmateriaal op te offeren in een oorlog in plaats van zijn indus- trieële opbouw op gang te brengen, dan is het niet ongerechtvaardigd om, bij het afspeuren van de donkere politieke he mel, thans in Moskou een streepje te ont waren waar misschien wel eens een matig zonnetje door zou kunnen schijnen. Wat trouwens nog wel enige tijd zal du ren. Want elke op gang gebrachte oorlog heeft zijn tijd nodig om „af te lopen", óók de koude oorlog. En dan Dan is er misschien kans op een overeenkomst tussen de communis tische landen en het Westen die enigszins houdbaar is. Niet meer tégen elkaar. Nog bij lange na niet mét elkaar, maar tenminste naast elkaar. voor Soest Toezicht op het onderwijs dooi het plaatselijk Curatorium. Aanmelding dagelijks 1 Molenstraat 11, Soest Tel. 2100 Mooi, het kabinet dat is er, Dank zij menig timmerman Staat het stevig op z'n pootjes, Veel mankeert er niet meer an. Er zijn heel veel nieuwe delen En het glimt nog van vernis, Hoofdzaak is toch, dat het meubel Goed en hecht doortimmerd is. Links en rechts zitten de laatjes, 't Is een welgebouwde kast, Na veel weken van getimmer Zit het nu toch spijkervast. Laat in vredesnaam de Kamer Toch een beetje zuinig doen, Want als dit weer uit elkaar valt, Krijg je 't niet meer in fatsoen. We kunnen nu nog wel gerust zijn, Alles is weer voor elkaar, 't Kabinet staat op z'n poten, 't Is een Beel-derig Dre(e)ssoir. 30 Jaar geleden schreven wij „Zaterdag arriveerde alhier een En gels vliegtuig. Het doel van de inzitten den was, om Zondag, ter gelegenheid van het huwelijk van de ex-keizer, foto's te maken en Zondag weer te vertrekken. Toen zij Zondag op het vliegterrein ver schenen werd hun de toegang tot de hangar geweigerd. Maandagmorgen zijn zij weer vertrokken." Van zoveel haast was men in Soest nog niet gediend, getuige ook het volgende bericht „De Rijkspolitie te Soesterberg is j.1. Zondag weer eens actief opgetreden te gen heren auto-bestuurders wegens te snel rijden. Vijf proces-verbalen moesten worden opgemaakt." Onze gemeente verstrekte vroeger zelf de toegangsbewijzen voor publieke ver makelijkheden, doch in 1922 wilde de ge meente er een slaatje uitslaan, getuige de volgende officiële bekendmaking in de Soester Courant Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat bij hen het voornemen bestaat de gelegenheid open te stellen tot het plaatsen van een eenvoudige reclame op de achterzijde van de van gemeentewege te verstrek ken toegangsbewijzen voor de publieke vermakelijkheden. Een 50.000 tal zal daarvan worden gedrukt. Gegadigden, die een dergelijke reclame wensen, ge lieven zich voor 9 December 1922 ten gemeentehuize te vervoegen." In 30 jaar kan veel veranderen, hetgeen blijkt uit onderstaande aanhef van een vergadering van onze toenmalige ge meenteraad. „Vrijdag 17 November, des namiddags te half 3 uur, vergaderde de gemeenteraad. Voor de aanvang werd een foto van de raad gemaakt, waarbij de beide S.D.A.P.- leden niet tegenwoordig waren. De fqto dient voor opname in een aan H.M. de Koningin aan te bieden gedenkboek, ter gelegenheid van Haar 25-jarig regerings jubileum." In de „goeie oude tijd" van 30 jaar gele den was het evenmin pais en vree als in onze dagen. In de Soester Courant lezen we, dat Lloyd George naar Geneve is vertrokken om er voor de vrede te pre diken. Bij zijn terugkeer zou hij de idealen van de Volkenbond op zijn verkiezings programma zetten en actief aan de ko mende verkiezingen van het Lagerhuis deelnemen. De vrede, welke Lloyd Ge orge zich in het Oosten voorstelde, zou een gewapende vrede zijn. De gehele Britse Middellandse Zeevloot, alsmede Engelse en koloniale troepen zouden naar Constantinopel gaan. Engeland moest er bovendien voor waken, dat het Engels gezag in Egypte en Indië ongeschokt bleef. Soesterbergsestraat 9A Tel. 2408 Bestelt nu, dan is U op tijd klaar. Desgewenst ook van Uw eigen stof. Dertig pinken en vaarzen en twee en twintig jonge stieren, afkomstig van een aantal veefokkersbedrijven in Nederland, zijn onlangs aan boord van het m.s. „IJs- sel" naar Beiroet in de Libanon ver scheept. Zij zijn hier aangekocht door een Amerikaanse deskundige op het gebied van de veeteelt, die op het ogenblik een belangrijk aandeel heeft in de uitvoering van het „Point Four"-programma in de Libanon. Eén van de stieren op weg naar de box, waarin hij van de kade naar het schip wordt vervoerd. Mijnheer de redacteur Met zeer grote voldoening heb ik het „Hoekje" in de Soester Courant van 2 September gelezen, aangaande de in de droge tijd ernstige stofplaag van de Schrikslaan. Wanneer men in aanmer king neemt, dat een groot gedeelte van de Hartbewoners deze woestijn meerma len per dag moet doorworstelen, is er geen andere naam voor deze weg dan onbegaanbare woestenij". Tevens doe ik ook nog mijn klacht over deze weg door te wijzen op de grote duisternis, waarin deze weg is gedompeld, waar twee gloeiende spijkers de illusie van „verlichting" moeten geven. Vooral voor vrouwen en meisjes geldt dit bezwaar, daar Soest nog al bekend is door zijn aanrandingen. Bij voorbaat beleefd dankend voor op name. C. VAN HINTE. Beetzlaan 38. DIERENBESCHERMING. Een betrekkelijk kleine hond ging zicht baar gebukt onder de zwaarte van de ketting, waaraan hij was vastgelegd. De ze woog dan ook maar liefst IIV2 ons i De halsband bestond uit een touw, enige malen om de nek gedraaid. Bij dezelfde hgenaar, die blijkbaar geen oog heeft voor het wel en wee van zijn dieren, stond een koe in de wei, die aan een ruggemerg- aandoening leed en door haar achterpoten was gezakt. Het spreekt vanzelf, dat door „Dierenbescherming" werd ingegre pen. Een postduif, die enige tijd geleden in deplorabele toestand, met o.a. drie afge- knelde tenen, bij de inspecteur werd ge bracht, werd in diens gezin opgekweekt en herkreeg de vrijheid. De inspecteur controleerde pluimvee-auto's en keek er bij een palingventer op toe, of het doden geschiedde op de wettelijk voorgeschre ven wijze. Verder verleende hij zijn be middeling in tal van gevallen van weg gelopen, aangelopen en zwervende honden en katten. AUTO VLOOG TEGEN BOOM. Woensdagavond, te ongeveer 7.30 uur, botste, op de Soesterbergsestraat, een grote personenauto met grote snelheid te gen een links van de weg staande boom, waarbij de bestuurder levensgevaarlijk gewond naar het St. Jan's Ziekenhuis te Laren moest worden overgebracht. De auto kwam met grote snelheid uit de richting Soesterberg en ter hoogte van het Openluchtheater geraakte waarschijn lijk de stuur-inrichting defect. De auto maakte een halve draai naar links en vloog met de linker zijkant tegen een boom. Behalve de bestuurder, de 21-jarige H. A. J. S. uit Blaricum, die zware ver wondingen opliep, liep ook de naast hem zittende Mevr. J. R. R. verwondingen en een shock op. Twee andere inzittenden van de auto lie ten hen met een passerende bestelauto naar de woning van dr. Vos vervoeren. Op advies van deze arts werd aan de bestuurder geestelijke bijstand verleend, waarna hij per ziekenauto naar het St. Jan's Ziekenhuis te Laren werd over gebracht. Mevr. R. werd naar haar wo ning te Utrecht vervoerd. De auto, welke totaal vernield werd, werd door de politie in beslag genomen. VLAG ONTVREEMD? Een bewoonster van de Heideweg deed aangifte bij de politie, dat van haar wo ning, in de nacht van Zondag op Maan dag, een Nederlandse vlag is ontvreemd. De politie vraagt zich af of dit diefstal is of eerbied voor onze nationale driekleur. (In Denemarken wordt een vlag, welke na zonsondergang nog uithangt, wegge haald.) TENNIS-TOURNOOI. Deze week werden de navolgende par tijen op het tennistournooi van de L.T.C. „Soest" gespeeld Dames-enkelspel Mevr. Goedkoop-Mevr. Stroband 63 61. Heren-enkelspel Lay-Goedkoop 6-0 6-2. Lay-Van Breukelen 57 26. Hoorn-Van Breukelen 63 26 afgebr. Van Breu- kelen-Schlecht 75 26 63. Gemengd-dubbelspel Mevr. Eysink en Eysink-Mej. Segers en Hoorn 16 16. Mej. Rupert en Mud-Mej. v. d. Berg en Goedkoop 61 86. Mevr. v. Gastel en Barendse-Mej. Steenbeek en Vermandei 46 64 afgebroken. BIJTZUCHTIGE HOND. Een jongen werd op het Kerkpad gebe ten door een kleine hond, welke toebe hoort aan een bewoner van de Lange Brinkweg. Daar dit niet de eerste maal is, dat dit dier bijt, staat zijn honden leven op spel, daar de eigenaar over weegt hem te laten afmaken. M. EN A.C. „SOEST". Woendagavond organiseerde de Motor en Automobielclub „Soest" een betrouw- baarheidsrit voor auto's en bromfietsen, over een afstand van respectievelijk 56 en 25 K.M. Het zware parcours liep over Soester berg, Bosch en Duin, Zeist, Den Dolder en Baarn, waarbij de deelnemers wel ondervonden hoe erg het had geregend gedurende de laatste dagen. Alle rijders volbrachten niettemin de rit en de voorzitter der M. en A.C., de heer G. Slacht, reikte de prijzen alsvolgt uit Afdeling auto's 1. J. de Graaf en P. Floor, Soest, 34 strafp. 2. H. Stam en echtgenote, Soest, 36 strafp. 3. G. v. Schuppen, Amersfoort, 42 strafp. 4. A. v. Kooy, Soest, 43 strafp. 5. J. Beckeringh, Soest, 86 strafp. Afdeling bromfietsen 1. J. v. Stemp- voort, Soest, 7 strafp. 2. R. J. v. Stemp- voort, Soest, 8 strafp. 3. G. M. Visser, Baarn, 14 strafp. De beste kaartlezer was de heer P. Floor, die voor de tweede maal de Coupe de Zonneheuvel ontving. RIJWIELDYNAMO ONTVREEMD. Mevr. W. alhier, die haar rijwiel Donder dagavond nabij de Chr. U.L.O.-school aan de Prins Bernhardlaan had gepar keerd, moest ervaren, dat de dynamo van haar rijwiel was ontvreemd. In een weekblad las ik onlangs een arti kel van een militaire medewerker, waar in deze schreef, dat hij, op grond van zijn waarnemingen, meende te mogen concluderen, dat in de plannen der Nato- legerleiding was vervat, dat, bij een even tuele oorlog, het Nederlandse grondge bied alleen dienst zou doen voor vertra gingsgevechten en dat de hoofdmacht zou worden teruggetrokken ergens in Frankrijk. Hoewel ik niet twijfelde aan de deskun digheid van de schrijver, hoopte ik toch maar, dat hij had zitten zwammen en te veel had doorgeborduurd op een mogelijk verkeerd begrepen detail. Nu reken ik weliswaar nog altijd op het gezonde verstand, dus, dat we geen oorlog krijgen. Toch vond ik het idee, dat militaire me dewerkers zo maar gladweg weer over een bezetting praten, vreselijk, maar om dat je dan weer een poosje niets meer over zoiets beroerds leest of hoort, ver geet je het graag weer. Vorige week ech ter heeft in een vooraanstaande Ameri kaanse krant een artikel „uit gezagheb bende" bron gestaan, waaruit bleek, dat die militaire medewerker het akelig pre cies bij het juiste eind heeft gehad. Denemarken en Nederland zouden vol gens dit artikel niet serieus verdedigd worden en wij zouden, met mogelijk ook nog de Belgen, moeten wachten tot het Nato-leger sterk genoeg zou zijn om ons weer te bevrijden. Nu is dat plan, zoals gebruikelijk, weer prompt tegengesproken, maar vertrouwen doe ik dat zaakje niet meer. Waar dan nog bij komt, dat ik het, op z'n zachtst gezegd, niet erg sympathiek van die lei ding vind, om ons reeds bij voorbaat te laten weten, dat we alleen maar als (tijdelijke) worstelmat mogen dienen, waarna we worden prijsgegeven. Ieder ander plan had ik prettig gevon den en ik geloof, dat iets dergelijks al leen kan opkomen in het brein der krijgs lieden, die niet, zoals wij, uit ervaring weten wat „bezetting" betekent. Zoals gezegd, vertrouw ik er altijd nog op, dat het gezonde verstand zal zegen- vieren en misschien wel daardoor vraag ik mij af, of het eigenlijk nog wel zin heeft lid van de Nato-club te blijven, wanneer we tevoren weten, dat we toch alleen maar ballenjongen zullen zijn en in een bezet hoekje moeten afwachten of het lukken zal ons weer te verlossen. Kunnen we dan nu maar niet beter al die bewapeningscenten aan betere dingen besteden en, wanneer de nood onver hoopt toch zou komen, net doen als Denemarken in 1940 en zeggen „Gaat Uw gang maar". Die zijn er na 1945 ook niet slechter door geworden. H. OEKMAN. OPRICHTING HOCKEYCLUB. Er worden in onze gemeente pogingen in het werk gesteld om te komen tot de op richting van een Mixed Hockey Club. Sedert jaren ontbreekt deze tak van sport in ons Soester sportleven. Voor de oorlog n.1. heeft een dergelijke vereni ging in onze gemeente bestaan. Voor de hockey-beoefenaars verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. GEPARKEERDE AUTO AANGEREDEN. Woensdag stond de personenauto van de heer S. alhier geparkeerd op de Burgem. Grothestraat, toen uit een passerende file militaire wagens een jeep slipte en tegen de personenauto botste. De jeep. bestuurd door de soldaat W. uit Zeist, werd niet beschadigd, doch de personen auto liep flinke averij op. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag a.s. is geopend apotheek „Soest", Soesterbergsestraat 8. In verband met de aflossing van Korea-vrijwllligers, die een jaar in Korea hebben gediend, bestaat bij het opnieuw gelegenheid tot dienstneming. Leeftijdsgrenzen van 19 tot 30 jaar (voor onderofficieren tot 35 jaar). Ook zij. die nimmer in militaire dienst zijn geweest, komen voor uitzending in aanmerking. Aanmelding dient mondeling of schriftelijk te geschieden bij het Aanmeldingsbureau Korea, Nteuive Frederikkazerne, Van Alkemade- laan, geb. E 4, kamer 19a, 's Gravenhage, Tel, 185070.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1