martini' De sluitpost van de rekening. SOEST. IN DE HOEK. Prinses Marijke bezoekt Dierenpark Birklioven. DINSDAG 9 SEPTEMBER 1952. 30e JAARGANG No. 65. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2568 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 126151 De zeevaart is van ouds het onderwerp van nationale trots van Nederland geweest en niet ten onrechte. Op dit terrein kunnen we nog steeds ons mannetje staan, zowel wat betreft de omvang van de vloot als onze activiteit op het punt van de scheepsbouw. Nederland is nog altijd een land, dat voor de internationale zeevaart een belangrijke betekenis heeft, dank zij een ervaring en een traditie van eeuwen en een buitengewoon gunstige ligging van ons land voor het wereldverkeer. De laatste maanden is ook de economische be tekenis van de scheepvaart weer duidelijk naar voren getreden, want de opbrengst van onze handelsvloot heeft precies de laatste gaten gedicht, die onze handelsbalans nog ver toonden. Zoals men weet gaat het de laatste tijd heel behoorlijk met de opbrengst van de export. Terwijl nog maar betrekkelijk kort geleden een goed jaar of zo de waarde van de invoer veel groter was dan die van de uitvoer, is er sinds September van het vorige jaar een grote verbetering ingetreden, waar door de laatste tijd ruim 90% van de invoer door de uitvoer van goederen is gedekt. Wij hebben zelfs 'n maand beleefd, waarin de uit voer meer opbracht dan de invoer. Doch dat was maar een uitzondering, als we zo in de buurt van de 90% kunnen blijven, kunnen we de ontbrekende tien procent wel dekken Rondom de Martinitoren Is een actie aan de gang, Die voor alle Nederlanders Is van 't allergrootst belang. Groningen in 't hoge noorden Lijkt voor zuiderlingen koud, Daarom is het dubbel aardig, Dat men daar van warmte houdt. Heel de actie van Martini Is met koudheid zwaar m strijd, Want de Groningers die houden 'n Actie in wellevendheid. Als U aankomt in die hoofdstad Treft U die beleefdheid ras, Want een lieve jongedame Prikt een anjer op Uw jas. In de stad wordt allerwege De beleefdheid zwaar getoest En Uw stoffige molières Worden gratis opgepoetst. 't Is een alleraardigst streven, Want beleefdheid is een deugd, Die perfect gedemonstreerd wordt Door de noordelijke jeugd. Ook in Soest spreken vele lieden Met een Groninger accent En de Groningse gemeenschap Is genoegzaam hier bekend. Vorig jaar was er een actie Van de Groningers - niet mis, Toen, om kanker te bestrijden, 'n Grote som gegeven is. De Vereniging Martini Is het die Uw aandacht vroeg, Vrijdagavond komt men samen In de zaal der Gouden Ploeg. De beleefdheidsvorm gaat verder En Martini nodigt uit, Groningers, ga Vrijdagavond, Want het kost geen rooie duit. De bedoeling dier bijeenkomst Is al ruimschoots uitgelekt, 't Gaat alleen om vriendenbanden En het Groningse aspect. De beleefdheid van het noorden Gaat naar 't zuiden overslaan, Dus de Groningers die moeten Allen Gouden-Ploegwaarts gaan. Ook in Soest werkt door die actie Up to date vriendelijkheid, De beleefdheid van het noorden Wordt ook hier ten toon gespreid. Gronings Soest pleegt politesse, Is dat niet „une belle chose Steek dus die Martini-mensen In het knoopsgat eens een roos Deze actie is lofwaardig, Doe er allen dus aan mee, 't Batig slot komt thans ten goede Voor bestrijding T.B.C. 't Zal een fijne winter worden Voor de Groningers in Soest, Want toneel is weer de opzet, Iets wat zeker slagen moest. Naast beleefdheid en waardering, Door Martini U gebracht, Wordt door deze Noorderlingen Warm liefdadigheid betracht. Hier wordt aan het aangename Ook het nuttige gepaard, 't Streven van Martini is dus Inderdaad het slagen waard E. VAN EEDEN. uit andere vorderingen op het buitenland en de voornaamste daarvan zijn de scheeps- vrachten, die voor buitenlandse rekening zijn vervoerd of de opbrengst van schepen, die aan het buitenland zijn verhuurd. De scheepvaartinkomsten lopen inderdaad in de honderden millioenen. Over 1950 bedroegen de bruto-ontvangsten aan vrachten passage gelden, verhuur van schepen en andere in komsten van het scheepvaartbedrijf niet min der dan 1086 millioen. Dat is natuurlijk niet allemaal zuivere deviezen winst, want daar moet weer een enorm bedrag af, dat in bui tenlandse havens moest worden uitgegeven voor brandstoffen en scheepsbenodigdheden, reparaties, loods-, haven- en kadegelden, com missielonen, huur van buitenlandse schepen, assurantiepremies, e.d. Dat kostte bij elkaar 585,1 miljoen gulden, zodat de netto-opbrengst 500 miljoen bedroeg. En dit betreft dan alleen de grote vaart, dus zonder de kustvaart en de binnenvaart. Naarmate de activiteit van Rot terdam als overslaghaven voor het West- Duitse industriegebied toeneemt, worden ook de inkomsten van de riviervaart weer groter. Jammer genoeg beschikken we niet over de cijfers van 1951 en dat is te betreuren, omdat de opbrengst in 1951 belangrijk hoger moet zijn geweest wegens de gestegen vrachtprijzen. Daar echter ook de brandstofpost sterk om hoog gegaan is, is misschien de netto-opbrengst toch wel ongeveer gelijk gebleven. Stellen we hier nu naast dat de totale uitvoer van Ne derland in 1951 omstreeks 7500 miljoen heeft opgebracht, dan blijkt daaruit, dat de scheep vaart er ook procentsgewijs een belangrijk bedrag aan toevoegt. Vroeger werd het verschil tussen invoer en uitvoer gedekt, behalve uit de scheepvaart, uit de Nederlandse beleggingen in het buiten land. De Nederlanders hadden grote kapitalen in andere landen in ondernemingen gestoken en de opbrengst daarvan leverde toen de sluit steen van de betalingsbalans. Tengevolge van onze verarming is die post bijna totaal ver dwenen, terwijl ook de Indische inkomsten nog maar een schim zijn van wat ze vroeger waren. Men heeft er dan ook verscheidene jaren aan gewanhoopt de betalingsbalans weer in orde te krijgen, doch met vereende krach ten is men er in geslaagd de nationale reke ning weer te laten sluiten. Het stemt tot vol doening dat landbouw, industrie en scheep vaart alle drie in die verbetering hebben bij gedragen. Op alle terrein van activiteit is de productie het laatste jaar zo toegenomen, dat we weer op eigen benen kunnen staan zonder dieper in de schuld te geraken. Onze havens, onze rederijen en onze scheepswerven hebben wederom getoond dat Nederland zijn roem van zeevarende natie door alle moeilijkheden weet te handhaven. Vrijdag heeft Marken zijn nieuwe bur gemeester, de heer B. C. van Houten, ingehaald en geïnstalleerd. De nieuwe burgemeester met echtgenote tussen zijn gemeenteleden met rechts de twee wethouders A. Roos en C. Vlas bloem. TENNISTOURNOOI. Zaterdag en Zondag werd het tennis- tournooi voortgezet, welke was georga niseerd door de L.T.C. „Soest". Een flink aantal partijen werden in vlot tempo verwerkt en daarbij wisten Mej. Wilmink en de heer Gerretsen het per soonlijk kampioenschap te behalen. Mej. Wilmink moest daarvoor winnen van Mevr. Goedkoop, die de finale bereikt had na een moeizame zege op Mej. Se- gers. Gerretsen behaalde de hoogste titel op Van Breukelen in een spannende en fraaie partij, waardoor laatstgenoemde de wisselbeker moest afstaan. In het heren-dubbelspel waren Soors d'Ancona en Mud de sterksten, terwijl Mej. Steenbeek en Nijhoff de winnaars werden van het gemengd dubbelspel. De sterke combinatie Mevr. Goedkoop en Mej. Segers won ook dit jaar het dames dubbelspel. Opmerkelijke prestaties leverde de jeug dige Hoorn, die twee finales bereikte. De uitslagen waren Dames enkelspel Mevr. Goedkoop-Mej. Kappelhof 64 60. Mevr. Goedkoop- Mej. Segers 63 97. Mej. Wilmink- Mej. Steenbeek 16 64 62. Finale Mej. Wilmink-Mevr. Goedkoop 62 36 6—0. Heren enkelspel Gerretsen-Molenaar 64 86. Van Breukelen-Hoorn 57 75 86. Finale Gerretsen-Van Breu kelen 6—0 5—7 7—5. Gemengd dubbelspel Mej. Appeldoorn en Gerretsen-Mevr. Goedkoop en Lay 26 86 75. Mej. Wilmink en Van Breukelen-Mej. Rupert en Mud 62 62. Mej. Steenbeek en Nijhoff-Mevr. v. Gas tel en Barendsen 61 63. Mej. Segers en Hoorn-Mej. Appeldoorn en Gerretsen 61 61. Mej. Wilmink en Van Breu kelen-Mej. Steenbeek en Nijhoff 06 62 64. Finale Mej. Steenbeek en Nijhoff-Mej. Segers en Hoorn 64 63. Dames dubbelspel Finale Mevr. Goed koop en Mej. Segers-Mevr. Reimerink en Mej. Steenbeek 62 64. Heren dubbelspel Gerretsen en Hoorn- Schlecht en Barendsen 64 64. Schuu ring en Stroband-Reimerink en Nijhoff 63 63. Soors d'Ancona en Mud- Sprangers en De Bruin 62 36 63. Van Breukelen en Eysink-Mayer en Goedkoop 63 36 62. Gerretsen en Hoorn-Schuuring en Stroband 62 75. Soors d'Ancona en Mud-Van Breukelen en Eysink 64 86. Finale Soors d' Ancona en Mud-Gerretsen en Hoorn 6—3 6—3. De heer E. P. Goedkoop, voorzitter der L.T.C. „Soest", reikte met een toepas selijk woord de prijzen uit, waarmede Zondagavond dit volbezette tournooi werd gesloten. AMBTENAREN VOLLEYBAL-CLUB. Ook de gemeenteambtenaren hebben een volleybal-club opgericht. Zij oefenen thans op het terrein van S.P.S.V., doch trach ten de beschikking over een eigen ter rein te verkrijgen. R.K.T.T.V. „SHOT". Zaterdag hield de R.K.T.T.V. „Shot" haar jaarvergadering. In zijn openings woord wees de voorzitter op de grote successen van het vorig jaar en het kam pioenschap van twee teams. De verslagen van de secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd, waar na de periodiek aftredende bestuursleden, de heren B. v. Haarlem en B. Hoyng als voorzitter en secretaris werden herkozen. Als penningmeester werd gekozen de heer C. v. Haarlem. De nieuwe competitie zal worden aangevangen met 4 teams, terwijl verder besloten werd als lid toe te treden tot de Soester Sportfederatie. „Shot" opende het seizoen met deelname aan het tournooi van „Beatrix" te Baarn. Vier le prijzen, drie 2e prijzen en drie 3e prijzen werden door de Soestenaren in de wacht gesleept. VERANDERING SPREEKUUR. De Burgemeester zal morgen (Woensdag 10 September), spreekuur houden van 910 inplaats van 1112 uur. Toen ik bij de aanvang van mijn vacan- tie ontdekte, dat ik een poos onder één dak moest wonen met echte Friezen, schrok ik een weinig. Niet om die Frie zen, maar ik ken mezelf een beetje en vreesde, dat het zou uitdraaien op einde loze debatten over wat we zijn gaan noe men „de Friese kwestie" en daar voelde ik geen fluit voor. Ik nam me voor met geen Fries over Friesland te spreken en wanneer de „kwestie" toch ter sprake zou komen, maar net te doen of ik op m'n hoofd was gevallen. Maar ondanks dit voornemen kwamen, na een paar dagen, in de conversatiezaal de gesprekken tussen de Friezen en Hol landers toch los. Uit de gesprekken distilleerde zich de slotsom, dat geen van de aanwezige Frie zen het eens was met de actie van som migen hunner. Zeker, ze wilden meer erkenning hier, meer waardering daar, medezegging schap in specifiek Friese zaken, maar buiten sluiten wilden zij zich niet en het woord „onafhankelijk" wilden zij niet eens horen. Een weinig verontwaardiging verwekte ik, toen ik hun vroeg, wat zij zouden doen, wanneer zij ooit voor de gewetens vraag zouden worden gesteld Friesland of Nederland. Dat was voor de daar aan wezigen Friezen geen vraag. Ik schreef er in mijn vacantie een „hoek je" over, doch zond dit niet naar de re dactie, daar mijn vorige hoekje over de Friese kwestie een nogal felle reactie uitlokte en ik een hekel heb aan tram melant. Doch nu Burgemeester Oppedijk van IJlst in een raadsvergadering heeft ge zegd, dat hij zich moest keren tegen de richting, waarin de Friese beweging zich is gaan bewegen, meen ik in goed gezel schap te zijn. Moeeliik achten de leiders der Friese beweging, na üe uitlating uwi ueuuciuc Burgemeester, de tijd rijp om de knoop door te hakken, doch dit zou ik èn voor de Friezen èn voor hun beweging jam mer vinden, want zij verspelen er sym pathie mee, die zij thans in het gehele land genieten. Zij zouden er wijs aan doen goed hun oor te luisteren te leggen in hun provin cie zelf, bij Friezen, die heus niet min der Fries zijn dan zij zelf, maar die, juist omdat zij Fries zijn, de zaken, zoals zij nu dreigen te lopen, in het geheel niet toejuichen. Integendeel. H. OEKMAN. Het dierenpark „Birkhoven" kreeg Zater dagmiddag bezoek van Prinses Marijke, die, in gezelschap van enige vriendinne tjes en onder toezicht van enige leden van de hofhouding, onverwacht arriveerde. De meisjes toonden veel interesse voor de levende have van dit dierenpark, waaraan vorige week de vogels en en kele apen uit Soesterflora zijn toegevoegd. Marijke vroeg herhaaldelijk bijzonderhe den over de verschillende dieren en spe ciaal de stekelvarkens, die voor het eerst met hun moeder in het buitenhok waren, genoten haar bijzondere belangstelling. Zij keek ook met grote ogen naar de op passer, die de jonge ree met een melk fles laafde. Na een ritje met een ezeltje werd de glijbaan in de speeltuin ont dekt en daarop hadden ons prinsesje en vriendinnetjes veel plezier. De pret was kennelijk te vroeg voorbij en er *was enige overredingskracht nodig om Marijke weer in de hofauto te doen stappen. WILDE BRIDGE-DRIVE. De bridgeclub „Zonneheuvel" opende het seizoen met een feestelijk getinde avond, welke met een wilde drive werd begon nen, onder leiding van de heer Van den Bogaarts. De uitslag was alsvolgt De heer en mevrouw Bos 1990 punten: de heer en mevrouw Bak 1890 punten de heren Goudriaan en Van Velzen 1880 punten; de dames De Lange en Bogaarts 1760 punten; de heer en mevrouw Mat- hes 1680 punten; de heren Manders en Stiglitz 1550 punten; de dames v. d. Schoot en Van Eugen 1220 punten; de heer en mevrouw Goudriaan 1140 punten. 25 JAAR GEMEENTEAMBTENAAR. Op 1 October a.s. zal de gemeente ontvanger, de heer Th. J. Regter, de dag herdenken, dat hij voor 25 jaar in ge meentedienst trad.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1