Bescherming bevolking. Eventjes terzijde Meningen van onze lezers. Voetbal. Officiële Medelingen. Burgerlijke stand. Het is 6 jaar geleden, dat op Hiroshima een atoombom viel. De uitwerking van deze bom was zodanig, dat de laatste vijand van de geallieerden, Japan, zich op genade of ongenade overgaf. Het was nipt de eerste bom, die gedu rende deze mensonterende jaren mensen en materiaal vernietigde. Brand- en bri santbommen, splinterbommen en fosfor- bommen hadden daarvóór reeds hun ver nielend werk gedaan en wie de uitwer king van deze bommen wil zien, reize eens door het Roergebied in Duitsland, waar kilometers kale muren de plaats aandui den waar eens huizen en fabrieken ston den. Deze atoombom en deze bommen brachten onnoemelijk veel leed en verderf onder de burger bevolking. Zij waren oorzaak van millioenen doden en invaliden, doch de bombardementen toonden ook aan, dat het effect belangrijk minder groot en verderfelijk had kunnen zijn, indien de burger beter voorgelicht, beter getraind en beter georganiseerd dit wapen had bestreden. Rotterdam wist in 1940 reeds, dat de uit werking van de bommen niet zo groot was, doch dat het juist de vele branden waren, die de ramp volkomen deed wor den. Het staat dan ook vast en is in de oorlogsjaren in Engeland en Duitsland be wezen, dat men deze branden veïlai ge makkelijk kan stuiten. In oorlogstijd heette het „Beter een glas water bij een begin van een brand, dan 10.000 liter water 10 minuten later door middel van een autospuit", hetgeen in houdt, dat zelfbescherming nog altijd de beste bescherming is. De Zelfbescherming der bevolking in tijd van oorlog wordt nu in ons land geor ganiseerd en deze organisatie is in het leven geroepen door onze regering on der de naam Bescherming Bevolking. Ons land is in Kringen verdeeld en Soest, Baarn en een gedeelte van Eem- nes vormen de Kring Utrecht 4, als apart rayon. Aan het hoofd van dit rayon staat de heer drs. L. J, Dijkstra alhier, met wie wij dezer dagen een onderhoud hadden. „Wij willen voorkomen, dat meer men senlevens verloren gaan dan strikt nood zakelijk is en als we in Nederland door onze organisatie slechts duizend mensen levens kunnen sparen gedurende een nieuwe, onverhoopte oorlog, dan is alle moeite en alle geld goed besteed ge weest", zei de heer Dijkstra. De héér Dijkstra was tot 1940 assistent- roeient in Indopesië en dioor óf bur gemeesters van Soest en Baarn wera n beroep op hem gedaan, om de functie van rayonhoofd te vervullen. Sindsdien hangen in zijn werkkamer staf- en land kaarten en is de heer Dijkstra bezig de organisatie voor Soest en Baarn op te bouwen. De dienst Bescherming Bevolking is door het publiek niet met enthousiasme be groet. Er is een zeker defaitisme bij de massa en een houding van we zijn toch het haasje". Waar het echter om gaat is de bescher ming van onze bevolking in tijd van oor log en ieder individu zal zich immer tot het uiterste teweer stellen, indien zijn leven wordt bedreigd. Ook zal een ieder steeds bereid zijn zijn evenmens te hel pen, indien deze wordt getroffen. De heer Dijkstra heeft in de oorlog in Engeland kunnen constateren welk voor treffelijk werk er werd verricht door de Burgerlijke Verdediging, mannen en vrouwen, ingedeeld bij politie, brand weer, eerste hulp, opruiming en wat dies meer zij. Deze Engelse, niet-soldaten zorgden er voor, dat snelle en deskundige hulp werd verleend, bombardementsbranden in de kiem gesmoord enz. Door dit alles bleef het moreel in het geteisterde Londen uit nemend. Ook wij hadden in 1939 een dienst, die zich met dit werk bezig hield. Het was de Lucht-Beschermings-Dienst, welke enerzijds te laat werd opgezet en ander zijds de ervaring en techniek miste om efficiënt te werken. De jaren 1940-45 hebben echter ook ons veel geleerd en de toen opgedane erva ringen geven de Bescherming Bevolking nu een goede achter- en ondergrond. De bestaande technische middelen wor den in ieder rayon en iedere Kring „ge- pouled" en een éénhoofdige leiding zorgt voor de goede aanwending van bestaande middelen. i Zo is de dienst Gemeentewerken van Soest samengesmolten met die van Baarn, on der leiding van de heer Th. v. Noesel. De chemische diensten van beide ge meenten staan onder leiding van de heer W. G. v. Zadelhoff, de sociale voorzie ning onder de heer H. v. Hal, de geza- melijke Brandweren onder commando van de heer W. Groart en de politiecorp sen van beide gemeenten onder de heer C. van Es. De geneeskundige dienst, gevormd door Soester en Baarnse medici, die o.m. de beschikking heeft over het Baarnse Zie kenhuis, staat onder leiding van dr. J. Klijn te Baarn. In Barneveld is thans, op een speciale cursus, de kaderopleiding aan de gang, hetgeen betekent, dat, als in de laatste Markthandelaren in actie in de wedstrijd manden dragen, een jaarlijks hoogtepunt van de Borough Market Sports in Lon den. 12 Manden moeten op het hoofd worden gedragen en in evenwicht ge houden. Markthandelaren uit vele delen van Engeland kampen om de kampioens titel. maand van dit jaar de werving aanvangt onder de burgerij, de organisatie slui tend is en met voorlichting en traUning kan worden begonnen. „De gehele opzet staat of valt met de medewerking van ons allen", betoogde de heer Dijkstra, en hij wees erop hoe men moet uitgaan van het militaire stand punt, dat, bij een onverhoopt conflict met Rusland, de vijand buiten ons land wordt gehouden. Dit zal uiteraard de Russen niet weerhouden het gebied ach ter het front te bombarderen en als dit op de nogal slordige Russische manier gebeurt, dan lopen Soest en Baarn niet minder gevaar om getroffen te worden den een grote industrieplaats. Naast de coördinatie van de openbare diensten, hierboven geschetst, wordt ook de zelfbescherming der bedrijven ter hand genomen, welke bescherming tot Kooft van een- getroffen bedrijf zelf de eerste hulp biedt. De derde pijler, waarop de Be scherming Bevolking rust is de georga- nisatie bescherming van de massa. Het rayon Soest-Baarn zal een onder grondse commandopost krijgen nabij het gebouw van Gemeentewerken aan de Lange Brinkweg, waarvan de bouw fi nancieel verantwoord is, daar Gemeen tewerken in vredestijd van deze kelder blijvend kan profiteren. Vanuit deze post wordt de hulp geregeld, welke eventueel nodig is in de 25 blokken, waarin Soest is onderverdeeld en de 16 blokken, welke in Baarn zijn gevormd. Een blok telt on geveer 1000 personen en hierdoor is Soest-Noord in 14 blokken verdeeld en Soest met Soest-Zuid in 11 blokken. Ieder blok krijgt een blokhoofd, terwijl de 14 blokken in Soest-Noord en de 11 blokken in Soest met Soest-Zuid ieder een wijk vormen. Het wijkhoofd in Soest-Noord is de heer J. W. Ooms, die van Soest en Soest-Zuid de heer H. Bartstra. Aan het eind van dit jaar treedt de or ganisatie van de Bescherming Bevolk'ng naar buiten. Zij zal mannelijke en vrou welijke personen werven om de politie- en brandweercorpsen aan te vullen. Er zullen helpers en helpsters worden ge zocht bij de E.H.B.O. en er zullen vele personen nodig zijn, die, van hoog tot laag, in vredestijd vrijwillig en belang loos aan deze organisatie medewerken. Zij zullen, wanneer zij in actieve dienst zijn, een vergoeding ontvangen en bij een ongeval sociale verzorging genieten. Met de heer Dijkstra willen wij hopen, dat er nimmer meer bommen zullen val len, doch als zij vallen, behoren wij paraat te zijn en te weten wat ons te doen staat. In dit licht gezien zeggen wij het de radio spreker na Beter een beschermingsorga nisatie zonder oorlog, dan een oorlog zonder beschermingsorganisatie. „BLOEDARM" RODE KRUIS De leden van de afd. Soest van het Rode Kruis ontvingen van het bestuur een schrijven, waarin o.a. te lezen staat „....dat Soest in 1945 vele leden had, men voelde aan den lijve wat het zeggen wilde een helpend Rode Kruis te hebben. Nu is onze afdeling ingeschrompeld tot een kleine groep". En in verband hier mee wordt even verder in het schrijven het woord „wanhoop" gebruikt en ge sproken van een „bloedarme afdeling", terwijl geklaagd wordt dat in de laatste jaren velen voor hun lidmaatschap be dankt hebben of botweg de ledenkwi tantie hebben geweigerd Er is weinig fantasie nodig om uit het bovenstaande te leren, dat het Rode Kruis in Soest er helemaal niet goed voor staat En m.i. is deze „wanhopige" situatie niet alleen te wijten aan een ondankbare hou ding tegenover het Rode Kruis - verge ten schijnt wat men déarvan aan den lijve ondervonden heeft in de tijden van gruwel en uiterste nood - maar ook is het te wijten aan een beangstigende zorgeloosheid tegenover wat nü nog niet is maar wat mórgen kan zijn Een ieder weet wel, wat het doel is van het Rode Kruis. Zijn taak is nationaal èn wereldwijd. Maar zijn taak is vooral ook plaatselijk bepaald De afd. Soest heeft de opdracht om bin nen de grenzen van onze gemeente, waar mogelijk, leed te verzachten en pijn te stuiten, de haard van griep- of pestepide mieën aan te grijpen, bloedplasma te ver garen dat ter elfde ure een van onze mensenlevens kan redden, kwijnende ba- bies van moedermelk te voorzien, het werk van de hoornvliesplanting verder uit te breiden opdat blinde mensen weer kunnen gaan zien, hulp te bieden waar onze burgers vallen onder bommen of granaten, kortom, zowel in tijd van vre de als van oorlog de mensheid te dienen, door hulp te verlenen aan zieken, ge wonden, zwakken en hulpbehoevenden én door mede te werken aan alle maat regelen, waardoor menselijk leed kan worden voorkomen en verzacht Maar wanneer de situatie in Soest nu zo is, dat het Rode Kruis zijn taak hier niet naar behoren kan vervullen omdat de steun van de bevolking vrijwel ontbreekt, dan is dat heel erg en moet deze zorgeloos heid op korte termijn radicaal veran deren Het is beslist niet voldoende, dat er één keer per jaar een collecte gehouden wordt. Wat nodig is, is een aantal van enkele duizenden leden, die met een vaste contributie van minstens één gul den per jaar de plaatselijke afd. een vaste finantiële basis garanderen. En bovendien zijn er een paar honderd actieve leden nodig, om opgeleid en ge traind te worden voor een taak in de Rode Kruis Transportkolonne. Naar ik meen, telt deze Transportkolonne mo menteel ongeveer 25 actieve, getrainde mensen, waaronder maar 8 heren. Dat is een bedroevend klein aantal. Vooral als men bedenkt, dat een groot aantal vrouwelijke leden tot verpleegster be stemd zijn in de noodziekenhuis]es, en de mannen de zware taak zullen hebben van het transport van ev. gewonden, en de eerste hulp. Natuurlijk is er ook in geval van nood de waardevolle hulp van de E.H.B.O.-ers Maar de E.H.B.O. traint alleen voor de individuele hulpverlening en is als organisatie niet permanent! Wanneer er vandaag ergens in Soest een fietser tegen een boom rijdt en ge wond raakt, worden er wel vier artsen tegelijk opgebeld voor de eerste hulp Stellen we ons eens voor, hoe het dan moetin geval van een epidemie, van een massale aanval van vliegtuigen of als ons dorp eens in een frontlijn komt te liggen Dan doen we met die 25 in organisatorisch verband getrainde men sen niet zo heel veel En dat alles op een bevolking van bijna 23 duizend zie len. In het geval van uiterste nood zou de ramp niet te overzien zijn noch het aan tal mensen dat van eerste hulp versto ken moet blijven. Dan zou onze zor geloosheid van vandaag bittere verwij ten opleveren Ons Rode Kruis in Soest heeft leien no dig, contribuanten en mensen voor de Transportcolonne En bewijzen van dank baarheid, en een op alles voorbereid zijn. Naastenliefde is een zaak van individuele hulp en offervaardigheid, een zaak van onze hulp en óns offer. Mr. C. BROUWER. ALS DE HERFST NADERT. Als de herfst nadert zien we in de na tuur grote veranderingen plaats grijpen. Het ligt niet in mijn bedoeling hier een beschrijving te geven van die grootse herfsttooi en die wonderlijke gedaante verwisselingen van planten en gewassen, die we overal in de natuur waarnemen, als we een wandeling maken door bos en heide, door de duinen en langs de plassen. Dat is beter toevertrouwd aan de natuur kenners en welbekende schrijvers als Postma, Rinke Tolman, Heimans en Thijsse en zoveel anderen. Maar ik zou willen wijzen op het kostbare bezit van het van jaar tot jaar steeds kleiner wor dende natuurbezit, waar we vrij kunnen wandelen en genieten. Vooral daar zul len we nieuwe krachten kunnen opdoen in ons tegenwoordig zenuwslopend leven, daar herstel zoeken als we in eigen om geving geen rust kunnen vinden om on ze dagelijkse arbeid te hervatten. Daar in die stilte van de verkwikkende natuur om ons heen, voelen we ons nader tot de Schepper aller dingen en worden weer mens Waarderen we dat en zijn we daar dank baar genoeg voor Laten we 't hopen. Daarom is het zo'n verblijdend teken, dat de Bond van Natuurbeschermings- wachten zo in groei toeneemt en er in ons landje reeds 43 verbanden met circa 1300 leden hun krachten belangeloos ge ven om dit weldadige en onmisbare na tuurschoon te beschermen tegen het ver nietigen en beschadigen van wat daar groeit en bloeit en met veel arbeid en hoge kosten wordt onderhouden. Toch zijn er nog velen, die uit onacht zaamheid en te weinig liefde voor de natuur dit niet ontzien. Natuurliefhebbers ergeren zich dan ook maar al te dikwijls als ze zien hoe hier en daar van alles is achtergelaten en neergeworpen wat er niet thuishoort. Thans zijn we dan weer gekomen in de tijd, dat we weer takken zien afgerukt van nog jonge bomen en struiken. We denken maar eens aan die fraai getinte eikenbladen, rode bessen enz., die velen met bossen tegelijk achter op de fiets mee naar huis nemen. We zien weer in het bos die mooie gekleurde paddestoelen, die een lust zijn voor de ogen van de wandelaarals ze niet zijn vernield. Maar al te dikwijls met een stok ge nekt of omgetrapt. Allemaal kinderwerk Het is te betwij felen. Gelukkig maar, dat deze jeugd zelf thans bij het beschermingswerk wordt betrokken. Er zijn nog geen ogen en handen genoeg Nog zijn we er niet. Helpt U ook mede om die natuurschen- ding te beteugelen Als er vrije tijd overschiet voor dit mooie werk en men georganiseerd wilt mee helpen, kom dan eens praten met één van ons. De leider maakt U dan ver trouwd met ons werk en gaat mee sur veilleren. Wie zich aangetrokken gevoeld tot dit nuttige werk en werkend lid wordt, zal veel waardering ondervinden, vooral van gemeentebestuur, staatsbos beheer enz. Voor de N.B.W. „Eemland" te Soest geeft inlichtingen de leider, d.i. de heer Kleyn Molekamp, Pelikaanweg 7, de heer Vel- lenga, Heideweg 70 en bestuursleden. J. G. H. GöTZ VAN DER VET, Voorzitter. B.D.C.—L.V.V. 9—2. Met een grote overwinning op L.V.V. heeft B.D.C. de competitie goed ingezet. De Soestenaren hebben de Larense tegen standers met een 92 nederlaag huis waarts gezonden. Van start af hadden de Soestenaren reeds succes doordat de B.D.C.-voorhoede, dank zij snel combinatiespel, de Larense verdediging doorbrak en rechtsbinnen Rademaker een verrassend schot loste, dat doel trof. 10. Enige minuten later was het linkshalf Brouwer, die een schietkans kreeg en deze goed benutte. 20. De L.V.V.-ers wisten hierna het spel te verplaatsen, doch de B.D.C.-verdediging werd niet gepasseerd. Na een half uur had B.D.C. weer succes toen linksbuiten Van Megen een fout van de vijandelijke doelman, die over de bal trapte, af strafte. De snel reagerende B.D.C.-man plaatste de bal in het doel. 30. Gedurende het laatste kwartier van de eerste helft demonstreerde B.D.C. haar sterkte, waarbij de gasten zich vergeefs teweer stelden. Van de Berg, Verhoef en Ten Hove wisten in die tijd te scoren, waardoor de stand tot 60 werd opge voerd. Na de rust volgde direct een L.V.V.- offensief, hetwelk veelbelovend leek. Binnen 5 minuten werd doelman v. d. Lugt tweemaal gepasseerd door de L.V.V.- midvoor, waardoor de stand op 62 kwam. B.D.C. bleef echter ook na dit offensief de sterkste en, na een aanvankelijk ge lijk opgaande strijd, zakte de kracht van L.V.V. ineen tot een wanhopig verde digen. Rademaker en Ten Hove voerden de stand op tot 82, terwijl even voor het einde Rademaker een voorzet van Ten Hove met een goede kopbal besloot, waarmede de stand op 92 kwam. GULDEN OF RIKS? In mijn eenvoudige bestaan is het een grote gebeurtenis, als ik een briefje van duizend gulden onder ogen krijg. Van een meer met aardse goederen gezegende zwager heb ik wel eens zo'n briefje onder zijn wakend oog mogen vast houden en bekijken, maar dit voorval heeft niet zulk een diepe indruk gemaakt, dat ik thans een verantwoorde beschrij ving van zulk een kostbaar papiertje zou kunnen geven. Met de lagere waarden gaat het beter. Ik weet bij voorbeeld, welke briefjes van 25.volgend jaar Februari niet meer geldig zullen zijn en als U er nu reeds moeite mee hebt die dingen gewis seld te krijgen, dan kunt U ze mij als waardeloos oud papier toezenden, waar voor ik U dan de porti wel wil ver goeden. Met het „kleine goed" heb ik echter het meest te maken. U moet eens nagaan, welk een kostelijke verscheidenheid wij in dubbeltjes, kwartjes en centen heb ben. Je zou zeggen het geld kan niet op. Wij, doodgewone inboorlingen, weten 'n die bajert van muntstukken best de weg en wij staan er zelfs niet bij stil, dat wij in ons kleingeld zo veel keus hebben. Wij moeten zó vaak een dubbeltje om keren, alvorens wij het kunnen uitge ven, dat wij heus wel weten, hoe dat kleine geld er uit ziet. Dat is heel goed. En om deze eigenschap bij ons volk te bevorderen, heeft onze regering thans briefjes van een rijks daalder laten drukken, die bijna als twee druppels water op de reeds bestaande briefjes van een gulden lijken. Mijn vrouw is er wild van. Die noemt het kortweg een schandaal. Zij heeft een briefje van een riks en van een gulden naast elkaar gelegd en mij op minieme verschillen gewezen. „Kijk, dezelfde blauwe kleur van de nieuwe rijksdaalder vind je ook terug op de gulden Als het schemerdonker is, geef je een rijksdaalder uit voor een gulden." Ik hoorde haar betoog weinig enthousi ast aan, maar mijn opmerking, dat je dus ook de kans had, in plaats van een gulden een rijksdaalder te ontvangen, werd met hoongelach begroet. „Als je uitkijkt, kan je niets gebeuren. Opletten moet je, het hele leven is op letten. De regering wil ons uitkijken le ren, vooral in de omgang met geld." „Hoor hem", zij mijn vrouw smalend. „Die dingen moeten zo spoedig mogelijk weer verdwijnen óf ze moeten met nieu we guldens komen, die niet op de rijks daalders lijken. Ze zouden die guldens ook helemaal kunnen afschaffen.Wat is een gulden tegenwoordig nog waard Ze keek me alleen maar vernietigend aan. „Ik had je nog wel willen vragen er een stukje over in de courant wilde zetten, maar ik hoor het al je bent al net zo gek als degenen, die voor de uitgifte van die nieuwe briefjes verantwoordelijk zijn." Ja, misschien heeft m'n vrouw nog ge lijk ook. Vrouwen hebben immers altijd gelijk Het hoofd van het gemeentebestuur van Soest brengt ter openbare kennis, dat het ontwerp-uitbreidingsplan „Lazarus- berg", regelende de bestemming voor gronden ongeveer begrensd door de Van Weedestraat, Prins Bernhardlaan, Wald. Pyrmontlaan, Beetzlaan, Hellingweg, K. Bergstraat, Julianalaan en Anna Paulow- nalaan, met bijbehorende bebouwings voorschriften vanaf 10 September 1952 gedurende vier weken voor een ieder ter inzage ligt. Gedurende voormeld tijdvak kunnen belanghebbenden bij de gemeen teraad bezwaren indienen. GEBOREN Gerardina, d. v. J. F. K. van der Post, militair en M. Nap, Schaep- manstraat 50. Imgrad Maria, d. v. G. Hilhorst, chauffeur en F. Chr. M. van der Lugt, Beukenlaan 48. Reinier Corne- lis Joannes Adrianus Maria, z. v. J. G. P. M. Geurts, verkoopleider en L. C. H. D. M. Adriaansen, Postweg 31. Peter Wilhelmus, z. v. A. W. van der Steeg, analyst en J. B. Westerveld, Kolonie- weg 15. Wilhelmus Elbertus, z. v. C. E. van der Veen, kabelwerker en Z. J. Heid- man, Nieuwstraat 42. Maria Immaculata, d. v. Jhr. P. E. J. L. M. Bönninghausen tot Herinkhave, zonder beroep en E. H. A. M. Weve, Vredehofstraat 13. Johan- na Maria, d. v. F. R. Groenestein, fa brieksarbeider en A. van den Brink, Korenweg 6. ONDERTROUWD Anthonius Johannes van Schalkwijk, 28 jaar, schilder. Kerk plein 5 en Theodora Hendrika van Dor- resteijn, 25 jaar, zonder beroep. Korte Brinkweg 10. Wouter Otto van der Bor, 29 jaar, tijdschrijver, Amersfoort en Wil- helmina Johanna Kok, 28 jaar, zonder beroep, Veenzoom 6. GEHUWD Antonius Petrus Hubertus van den Boom, 29 jaar, kantoorbediende, Utrecht en Adriana Cornelia Bartina Hoppenbrouwers, 30 jaar, verpleegster, Emmalaan 7. Adres na huwelijk Em-

Soester Courant | 1952 | | pagina 2