De blinde Justitie. Elk diertje zijn pleziertje! Uitbreidingsplan Lazarusberg. VENEMA Banketbakkerij Kruiswijk Amandel-speculaas Meningen van onze lezers. DOE U TE GOED! Electrische Kachels H. Hendrikse ROUW- eo TROUW- IN DE HOEK. Voor beter Schoeisel naar Stichtsche Schoenhuizen PHILIPS BX 410 A Thans f249. VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1952. 30e JAARGANG no. 67. SOESTERltïOURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Het woord justitie heeft iets met recht vaardigheid te maken, ongeacht de per soon. Daarom wordt het zinnebeeld van dit begrip afgebeeld met een blinddoek. Maar dat betekent niet, dat de recht vaardigheid overal blind voor is. Integen deel. De Belgische minister Pholien heeft het ondervonden. Hij is blind geweest voor de reacties, die een reeks van gratie verleningen moesten opwekken in een land, wiens herinneringen aan een reeks schofferingen van recht en menselijk heid nog slechts acht jaar oud zijn. On der zijn politieke verantwoordelijkheid kon het gebeuren, dat in één jaar tijds een gegracieerde ter dood veroordeelde compleet op vrije voeten werd gesteld. Onder zijn politieke verantwoordelijk heid alleen We geloven het niet. Dit is geen beleid dat één minister voeren kan zonder door het gehele ministerie gedekt te zijn. De Belgen hebben twee keer te lijden gehad onder de Duitse bezetting en on der beide bezettingen heeft de thans ge wipte minister een goede staat van dienst. Hoe heeft hij er toe kunnen komen de gehele verzetsbeweging tegen zich in het harnas te jagen België heeft in beide bezettingsperioden zijn „collaborateurs" gekend. De gewone op baantjes belusten, de pro fiteurs, de psychisch aangevretenen aan de ene kant, daarnaast de Vlaamse extre misten, die zich bedreigd voelden door de Waalse overheersing in bestuur en cultuur en van de Duitsers een soort van Vlaamse vrijheid verwachtten. De laatste soort had in de eerste wereld oorlog meer gronden tot zijn verdedi ging aan te voeren dan de eerste. De Vlaamse achteruitstelling is tussen de twee wereldoorlogen opgeheven. En na de Tweede Wereldoorlog Na de Tweede Wereldoorlog zijn de rollen omgekeerd en is Wallonië een Vlaamse overheersing gaan vrezen. Er is geen Waals congres waar niet de afscheiding van Wallonië en Vlaanderen ter sprake komt. Inderdaad is de Vlaam se sector in België sterker geworden dan de Waalse en dank zij dit overwicht is het de Katholieken, die immers hun ba sis vooral hebben in Vlaanderen, gelukt met een kleine meerderheid het rege ringsbeleid te voeren. Om die meerder heid te krijgen heeft ze op Vlaamse na tionalistische gevoelens moeten specule ren -op .extremistische Vlaamse.. £e- voelens. En za moet die speculatie, óók alweer op de extremisten onder de Vla mingen voortzetten om die meerderheid te houden. En als elke speculant heeft ze het ene gat met het andere moeten stoppen. De Koningskwestie heeft zij uigebuit om een geringe politieke winst te be halen. Om die winst te houden moest ze steeds weer concessies doen aan de extremistische Vlamingen. O.a. door de politiek van de vrijstelling van de dienst plicht, die vooral de kinderrijke Vlaam se gezinnen van deze plicht ontsloeg. En nu was het dan zover gekomen, dat men, met het oog op de naderende ge meenteraadsverkiezingen, voor notoire landverraders de celdeur open zette. Het heeft de maat over doen lopen en om de onrustige sfeer in het land te doen bedaren is de heer Pholien de woestijn in gestuurd. Het is al met al een droeve geschiedenis. België is een land, dat door zijn econo mische positie in de gelegenheid is een „koude oorlogswinst" te maken en dit Dames-en Herenkleermakerij Hofleverancier Exclusieve Engelse stoffen voor winterkleding, avond kleding en livreien F. C. Kuiperstraat 10 - Tel 2803 Lang leve onze K.L.M., Dat noem ik een prestatie, Zij zoekt het niet in ruchtbaarheid En niet in de sensatie. Geen grote koppen in de krant, Alleen maar nucht're dingen, Ze weet met al haar passagiers Heel netjes om te springen. Stuurt U gerust Uw hond of kat, Uw zebra of hyena, Uw varken of Uw witte muis Naar Nice of St. Helena. „U beltwij vliegen" is het devies Voor alle goede klanten, Men heeft een speciale dienst Van muis tot olifanten. Is 't beestje soms niet al te mak Of wat te levenslustig, Geen nood, wij zorgen voor de rest, Wij houden 't diertje rustig. Bij olifanten gaat een kip Als medepassagiertje, Ook bij de vlucht heeft ieder dier Zo'n beetje zijn pleziertje. Zo wordt het hele dierenrijk Per K.L.M. gevlogen En doctor Plesman schaart zich straks Nog bij de zoölogen. Men zoekt nu enkel naarstig nog, In boeken en registers, Voor 't beestje, dat het beste past Bijvliegende ministers. dan ook ijverig doet. Maar achter die winstmakerij staan sociaal-economische vraagstukken, die juist nu, in de tijd van de Belgische voorspoed, om een op lossing vragen omdat ze de maatschappij straks veerkrachtiger zullen maken wan neer er in die bloei een kentering komt. In plaats daarvan wordt de extremisten, om hen te behouden voor een wankele meerderheid, een paar ex-beulsknechten van de nazi's toegeschoven en om dan de aanhang, die dit toch te ver gaat, weer tegemoet te komen, het politieke hoofd van een minister geoffreerd. Ze mogen het in België wat ruimer heb ben dan bij ons, benijden doen we onze Zuiderburen niet. Sinds Woensdag ligt op het gemeente huis weer een partieel Uibreidingsplan ter visie, n.1. het plan Lazarusberg. Dit plan regelt de bebouwing van de gronden, welke begrend worden door Van Weedestraat, Prins Bernhardlaan, Waldeck Pyrmontlaan, Beetzlaan, Hel- lingweg, Korte Bergstraat, Julianaplein, Julianalaan, Anna Pauwlownalaan en Burgem. Grothestraat. Ten gerieve van onze lezers volgen hier onder de voornaamste gegevens van dit plan. In een volgend nummer komen we op de details van dit plan nader terug. Niewe wegen. Bovenstaand complex gronden zal door enige nieuwe wegen worden doorsneden. Zo is er een nieuwe weg geprojecteerd, welke vanaf de Korte Brinkweg, naast hotel „Eemland", de Van Weedestraat kruist en naar de Nassaulaan loopt, links van het huis van wijlen Notaris Dam mers. Een andere nieuwe weg zal lopen tussen onze drukkerij en het huis van wijlen Notaris Dammers naar de Eng, tot aan het verlengde van de Prins Hen driklaan, welke zal worden doorgetrok ken naar de Prins Bernhardlaan. In dit gedeelte zijn, behalve de verlengde Prins Hendriklaan, nog 3 dwarswegen gepro jecteerd, vanaf de Anna Paulownalaan naar de Prins Bernhardlaan. Verder is er een nieuwe weg geprojec teerd vanaf de Julianalaan naar de Schrikslaan, in het verlengde van de be staande >Anna Paulownalaan, met een zijweg, welke naast de Lazarusberg en tegenove^t de Wilhelminalaan uitkomt. Jjve wegen worden allen 9 a 10 meter breed en worden, met uitzonde ring van de weg Julianalaan-Schrikslaan, met bomen beplant, echter als regel aan één zijde. Groenstrook. Achter het huis van wijlen Notaris Dam mers, naar de Eng toe, tot voorbij de verlengde Prins Hendriklaan, is een groenstrook geprojecteerd van c.a. 50 meter breed, welke aan de achterzijde van „Oranjehof" naar links ombuigt. De ze strook is bestemd als plantsoen en loopt o.m. over het terrein van „Oranje hof" naar de Prins Bernhardlaan, ter volle breedte van het terrein van „Oran jehof- Op deze groenstrook mag uiteraard niet worden gebouwd en daar „Oranjehof" midden in deze strook valt, zal dit in de toekomst gedoemd zijn te verdwijnen. Sport-centrum. Een groot deel van de gronden tussen Waldeck Pyrmontlaan en Lazarusberg zijn bestemd voor „beoefening van sport en spel", zoals het in het ontwerp heet. Het bestaande S.E.C.-terrein aan de Schrikslaan blijft gehandhaafd evenals de tennisbanen in het Burgemeester De- kethpark, doch ten noorden van de Schrikslaan, achter de Van Ar keistichting, zijn nog verschillende nieuwe sportvel den geprojecteerd, waaronder een voet balveld en enkele andere velden, blijk baar voor de beoefening van Hockey en Korfbal. Achter de woningen van de Julianalaan, tussen de verlengde Anna Paulownalaan en Waldeck Pyrmontlaan, is een groot ovaalvormig sportterrein ontworpen, ter grootte van 85 x 162% meter. De Van Arkel Stichting. De Van Arkel Stichting aan de Helling- weg kan als zodanig blijven bestaan, doch mag geen grotere bebouwing heb ben dan 7% van de totale oppervlakte. „Lindenhof" De villa „Lindenhof, thans in gebruik als verzorgingshuis voor zwakzinnigen en vroeger de woning van wijlen Notaris Dammers, aan de Van Weedestraat, mag, blijkens de toelichting bij dit uitbreidings plan, alleen worden bestemd voor pu blieke dienst of „daarmede gelijk te stel len inrichting, voorzover deze geen hin der oplevert voor het verkeer". Badhuis Een terrein aan de verlengde Prins Hen driklaan van ongeveer 75 x 65 meter is eveneens bestemd voor publieke dienst of voor school, kerk of verenigingsge bouw, badhuis, consultatiebureau of iets dergelijks. De bebouwing. Het spreekt vanzelf, dat de door nieuwe wegen opengelegde gronden bestemd zijn voor het bouwen van woningen. Vooruitlopend op een meer gedetailleer de beschrijving van deze bebouwing, ver melden wij thans reeds, dat twee blok ken arbeiderswoningen geprojecteerd zijn voor Soesterbergsestraat 28 - Telefoon 2532 terzijde van de Lazarusberg, naast de nieuwe sportterreinen, achter de huizen van de Julianalaan, alsmede ten noorden van de verlengde Prins Hendriklaan tus sen Anna Paulownalaan en de ontwor pen groenstrook. In deze beide buurtjes zijn blokken van kleine aaneengebouwde arbeiderswonin gen ontworpen met een diepte van 9 meter en een bloklengte van 50 tot 60 meter, die wel enigszins afbreuk doen aan de royale opzet van de betreffende omgeving, die als villabuurt is bedoeld. Dit plan ligt tot 7 October ter visie en alleen gedurende die tijd kunnen be- zwaarschrifen bij de gemeenteraad wor den ingediend. Voor degenen, wiens eigendommen in dit plan zijn betrokken, is het aan te raden dit plan te gaan bezien en te over wegen of zij daartegen al of niet be zwaren moeten indienen. Officiële Medelingen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde bij artikel 6 der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter secretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bij lage van W. van Schoonhorst en H. de Jager, Klaarwaterweg nr. 79, Soest, om vergunning tot het wijzigen van de in richting (uit- en inwendige samenstel ling), waardoor in het bedrijf in wer king zullen zijn 4 electromotoren met een gezamelijk vermogen van 15 P.K., van de betonfabriek, gelegen op in het perceel aan de Klaarwaterweg, kadas traal bekend gemeente Soest, sectie G. nr. 3777. Op Dinsdag 23 September 1952, zal ge legenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. Daartoe zal op die dag, des voormiddags elf uur, ter secretarie zitting worden gehouden. DE FRIEZE BEWEGING. Het is voor de Frieze zaak toch maar een gelukkig verschijnsel, dat ook niet- Friezen, waaronder ook Uw heer Oek- man, zich daarover bezorgd maken en ongevraagd gratis wijze raad aan de lei ders der Friese beweging geven, opdat deze van onbezonnen stappen worden te ruggehouden. Zo ziet men, dat - naar ik meen onge wild - een vacantie ip_ gemeenschap met echte Friezen, voor een goed opmerker als de heer Oekman, toch nieuwe belang stelling voor de Frieze zaak kan wekken. Zeer gaarne wil ik ook echter ditmaal enkele opmerkingen over het hoek-arti- kei in Uw blad van 9 September 1952 plaatsen. Naar aanleiding van een vorige pole miek tussen de Heer Oekman en mij ter zake, schreef ik in Uw blad van 8-l-'52 0.m. het volgende 1. „Geruchten, welke het doen voorkomen alsof de Friese beweging op seperatisme, dus op staatkundige zelfstandigheid uit is, zijn onjuist en kunnen slechts uit on kunde voortkomen; te goeder trouw kan men dit nooit beweren." Dit, overigens vaststaand feit, is dan ook Ga mei uw gasten, vrienden of kennissen eens naar FORMOSA. Thuis bebt U dan de drukte niet en bovendien is het in tORMOSA minstens zo gezellig. Perfecte dranken perfecte spijzen perfecte bediening. Alles éven fijn, alles éven voordelig. Doe U te goed in FORMOSA. U voelt zich er tbuis als tl RESTAURANT TEAROOM UTRECHT. O'IOE GRACHT 101103 HILVERSUM. s-GRAVELANOSEWEG 6 OEN HOOG. VENESTRAAT 23 AMSTERDAM. SPUI. KALVERSIRAAT niet door 4e Heer Oekman, noch door de anderen weersproken. Echter neemt zulks niet weg, dat „som migen" in Friesland wel seperatisme voorstaan. Maar „sommigen" in Neder land zijn ook tégen ons tegenwoordige en vóór een ander staatsbestel in ons gehele land. In ieder geval het hiervoor onder 1 vermelde is het standpunt van de Friese beweging als zodanig. De echte Friezen nu, waarmede de heer Oekman in zijn vacantie sprak le. waren het niet eens met de actie van die „sommigen", welnu wij en de Friese beweging ook niet; 2e. wilden het woord „onafhankelijk" niet eens horen, wij en de Friese bewe ging ook niet; 3. achtten de vraag „Friesland OF Ne derland" geen antwoord waardig; van zelfsprekend Nederland; ook de Frieze beweging is voor Friesland als deel van Nederland. Waarom spraken die vacan- tiegangers niet over Nederland EN Fries land Goed is, dat naar voren wordt gebracht, dat burgemeester Oppedijk van IJlst, als Voorzitter van de Raad heeft gezegd, dat hij zich moest verzetten tegen de richting waarin de Friese beweging is gaan werken, maar niet goed is te ver zwijgen, dat dit slechts een bepaald on derdeel der actie van de Friese beweging betreft. Er zijn trouwens wel meer burgemees ters in Friesland en ook andere Friezen aldaar, die het beginsel der Friese be weging in het algemeen wel sympathiek is, terwijl men toch op bepaalde punten niet mee kan gaan. Hiermede is echter het goed recht van het bestaan dezer vereniging niet gebrand merkt. Nu de heer Oekman deze zaak andermaal aan de orde stelt, meen ik, dat hij, we gens zijn zorg daarover, ook het volgende te berde had kunnen brengen le. dat de grote pers in Nederland ook buiten Friesland bijna unaniem het streven der Friese beweging als te recht heeft erkend. (Zie b.v. „Het Parool" van 10 Januari 1952). 2e. dat in de Staten-Generaal verschil lende kamerleden bij de Regering voor de Frieze zaak zijn opgekomen; 3e. dat verschillende leden van het Ka binet zich in Friesland aangaande de Friese zaak georïenteerd hebben; 4e. dat er door de regering twee Staats- commissie's zijn ingesteld, die haar straks raad zullen moeten geven bij de oplos sing van enkele Friese kwestie's; 5e. dat door de belangrijkste politieke partijen gewestelijke commissie's zijn benoemd, die de houding van die par tijen t.a.v. de Friese zaak onder ogen moeten zien en over haar werk rapport moeten uitbrengen. De Partij van de Arbeid heeft aanleiding gevonden tot het benoemen van een com missie, waarin, behalve zes leden uit Friesland, zitting hebben Oud-Minister J. W. Albarda, Prof. Dr. J. P. Kruijt, J. H. Scheps, lid van de tweede kamer en K. Voskuil, met als voorzitter de burgemeester van Groningen, de heer J. Tuin. In haar uitvoerige rapport kwam de con clusie van deze commissie voor een groot deel vrijwel overeen met de punten van actie der Friese beweging, al was er hier en daar enig onderscheid in de for mulering. Daarnaast drong deze com missie in haar rapport nog aan op de steun van de overheid voor de Friese/ kuituur en op eigen plaats voor Fries land in het radiobestel. In een slotwoord zegt deze commissie woordelijk„De tweetaligheid van Nfe- derland is een feit,, dat men niet moet "achten te verdoezelen, maar moet er kennen op de wijzfe<ftoals dit in Zwitser land is geschied, waar zelfs de viertalig heid geen probleem is. Elke andere houding maakt de zaak ge compliceerder en moeilijker tot een goel einde te brengen. Ruime sortering Radio- en Electrisch Bedrijf BRINKSTRAAT 8 TELEFOON 2919 Wanneer de Regering en het Nederlandse volk, en niet in het minst alle betrok ken instantie's, hiervan zullen zijn door drongen, zal er in korte tijd geen Friese kwestie meer zijn, omdat zij op „een na tuurlijke en een Nederland waardige wij ze is opgelost". 6e. dat in de zomerzitting van de Pro vinciale Staten van die provincie, met alleen 3 stemmen van de V.V.D. tegen, een verklaring is aangenomen, die o.m. luidt „dat in beginsel het recht moet worden erkend om in Friesland de Friese taal te gebruiken; dat de overheid de plicht heeft, dat dit recht op haar gebied geëerbiedigd wordt; dat van de overheid, zowel die van het Rijk als de Provincie, geëist mag worden dat zij een beleid voert, dat nadrukkelijk aanstuurt op behoud en versterking van de Friese taal en kuituur". Dit zijn zo enkele dingen welke, mede t.a.v. van de onpartijdigheid, een plaats je in het stukje van de heer Oekman hadden mogen vinden. Er blijkt uit, dat men in ieder geval wel verzekerd kan zijn, dat de Friese zaak ook bij verschillende commissie's en in stantie's, die aandacht heeft welke ze verdient en dat in deze college's vast wel voldoende bezadigde en onpartijdige personen zitting zullen hebben, dat de vrees en bezorgdheid van burgemeester Oppedijk en gelijkgezinde collega's en van de heer Oekman en zijn aanhangers, n.1. dat de Friese beweging door onge kookte actie's haar eigen ruiten zou in slaan, weggenomen, althans getemperd zal zijn. Deze zaak eist in de eerste plaats een gedegen kennis omtrent haar merite's, een goede wil gepaard aan objectief in zicht en oordeel. Zij is dan geen kwes tie meer, maar een erkend feit, rijp voor U, mijnheer de redacteur, mijn hartelijke dank voor het verlenen van plaatsruimte in Uw blad. Hoogachtend, J. DE VOS. Van Lenneplaan 3a, Soest. Uw adres voor het huren van kleding BAARN. TEL. 27» Een onzer lezeressen vraagt mij, naar aanleiding van het feit, dat wij in ons met zoveel moeite samengestelde kabi net een Minister van „Bezitspreiding" kregen, wat zo'n ministerie eigenlijk be oogt. Nou, ik zou liever en gemakkelijker iets anders beantwoorden, maar ik wil toch wel in dit hoekje proberen te vertellen, wat mijn persoonlijke uitleg van „bezit spreiding" is. Ik stel hierbij dan voorop, dat ik niemand onaangenaam wil zijn, laat staan beledigen. „Bezitspreiding" is in het geheel geen uitvinding van deze progessieve tijd. Het is eigenlijk al zo oud als het mensdom, alleen heette het vroeger anders. Om niet al te ver terug te grijpen, wa ren b.v., naar mijn smaak, de Duinkerker Kapers een soort „spreiders" en toen Piet Hein de Zilvervloot „organiseerde", had dat er ook iets mee te maken. In „Fra Diavolo" kunt U een privé-op- vatting over dit onderwerp horen bezin gen en ik zou best nog een paar kolom voorbeelden meer kunnen opsommen. „Bezitspreiding" is er in velerlei vor men altijd geweest, ook al bleef het vaak tot niet gewaardeerde pogingen beperkt. Zij die denken, dat die „spreiding" haar bakermat vindt in de Franse Revolutie, zijn abuis. En het patent op de Russen schrijven zou onbillijk zijn, ook al werd en wordt de „spreiding" door hen zonder veel scrupules gehanteerd. Bij onze bezitspreiding redeneert men ongeveer alsvolgt. Er zijn rijken, minder rijken en zij, die niets of haast heel niets hebben. Die rij ken kunnen best iets missen, waar of niet De minder rijken ook nog wel iets. Dat wordt bereikt via heffingen ineens, aanwasbelasting, uiterst progressieve in- komsenbelasting en meer van die grap jes. Die centen geven we aan hen, die niets hebben O, dacht U dat Nee, zo sprei- derig zijn we nou ook weer niet. De Mi nister doet dat anders. Omdat de rijken en minder rijken geen geld meer overhouden om in bedrijven te steken, neemt de Overheid die taak met de naar zich toegehaalde centen over. Zij krijgen dus overal een vinger in de pap en doordat een particulier aan stonds nergens meer een sou in kan ste ken, wordt uiteindelijk alle pap het be zit van de Staat. Dan zijn we dus alle maal een beeje eigenaar. Dan hebben we vanwege die spreiding allemaal recht op een vingerhoedje pap. En als de pap op is, doordat Overheidsbedrijven de eigenschap hebben (zie Polynorm), dat er wel eens een paar centen moeten worden bijgelegd Nou ja, dan zien we wel weer. Hebben we toch in ieder geval de pan nog. Tenzij we die van de Amerikanen hebben geleend. H. OEKMAN. KERKSTR3 TEL.2786 Voetbal. B.D.C. Dank zij de grote overwinning op L.V.V. staan de Soestenaren aan het hoofd van de afdeling. Of zij deze ereplaats waar dig zijn, zal Zondag bewezen moeten worden in de wedstrijd tegen Kampong, de oud 4e klasser. Het programma luidt KampongB.D.C., te 2 uur. S.E.C. S.E.C. speelt haar eerste competitiewed strijd tegen J.S.V. Het programma luidt S.E.C.J.S.V., te 2.30 uur, Bosstraat. D.O.S. 4—S.E.C. 2, te 12 uur. S.E.C. 3Hilversum 4, te 11.30 u., Schriks laan. S.E.C. AQuick A, te 3.45 uur, Zater dagmiddag. HEES. Zaterdagmiddag start Hees in de com petitie tegen De Lekboys. Het programma luidt HeesDe Lekboys, te 16 uur. Ooit last van Zuurbranden? Geen glas, geen water, geen nare smaak. Simpelweg één of twee Rennies laten smelten op de tong. Er zijn mensen die nemen Rennies te pas en te onpas maagzuur of niet alleen maar omdat ze ze lekker vinden. Dat hoeft nou weer niet, maar 't is wel plezierig altijd Rennies bij de hand te hebben, voor eigen gebruik of om anderen te helpen. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1