De weg terug. Herfsttij cl - Knollentij d SOEST. IN DE [HOEK. DINSDAG 16 SEPTEMBER 1952. 30e JAARGANG no. 67. SOESTER OURANT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Een van de grote strijdpunten bij de Engelse verkiezingen van vorig jaar betrof het natio naliseren van de sleutelindustrieën. De La- bourregering had het transportwezen, de mijnen en de ijzer- en staalindustrie genatio naliseerd, terwijl de conservatieven in prin cipe tegenstanders van nationale industrieën zijn. Op het punt van transport zijn zij van mening, dat het vrachtautoverkeer en de scheepvaart buiten de nationalisatie moeten blijven (spoorwegen is wat anders), terwijl zij de ijzer- en staalindustrie weer aan de oor spronkelijke eigenaaars willen teruggeven. Dadelijk na het optreden van het nieuwe ka binet van Churchill werd aangekondigd dat de nationalisatie van de ijzer- en staalfabrie ken ongedaan zou worden gemaakt, doch dat de regering zich een zekere mate van toezicht en invloed zou voorbehouden. De desbetref fende plannen zijn inmiddels uitgewerkt en door de regering in boekvorm gepubliceerd, zodat iedereen zich een oordeel over de voor stellen kan vormen. De hoofdzaak van het nieuwe plan is dat de aandelen van de genationaliseerde bedrijven door de thans bestaande Staats-ijzer-en staal- onderneming zullen worden overgedragen aan een bureau dat deze stukken aan het publiek zal verkopen. Men zal er prijzen voor vragen, die rekening houden met eventuele verbete- drijven zijn aangebracht. Het is te verwach ten, dat tal van voormalige eigenaren van deze fabrieken, die van de staat een schadeloos stelling ontvingen, thans die schadeloosstellin gen weer zullen inwisselen tegen aandelen in hun fabrieken waardoor de vroegere bezits verhoudingen weer ongeveer zullen worden hersteld. Dit betekent echter niet, dat de gehele ijzer en staalindustrie vrij zal komen van staats controle. Er zal een IJzer- en Staalraad wor den ingesteld die controle zal uitoefenen op de investeringen; die voor de verdeling van de grondstoffen zal zorgen en die maximumprij zen voor dje producten kan vaststellen. In deze ïta~au zuilen ookde vakbonden zijn vertegen woordigd. De IJzer- en Staalraad wordt dus een algemeen ordenend lichaam, waarin de nationale belangen op dit terrein behartigd zullen worden. Afgezien van dit algemene toe zicht kan dan iedere ondernemer zijn eigen weg gaan. De Staalraad zal zich niet bemoeien met de fabricage van machines of van ma chine-delen en zich dus niet inlaten met het productieprogramma van de fabrieken. Het plan is, afgezien van de politieke oppo sitie, door het Engelse publiek goed ontvangen. Men waardeert het als een poging om orde op de zaken te scheppen zonder te vervallen in een overmaat van ambtenarij en zonder een te groot bedrijfsrisico op de rug van de Staat te laden. De particuliere fabrikant zal immers zijn fabriek wel naar eigen inzicht kunnen lei den, maar is daarbij gebonden aan algemene voorschriften. De controle op de investering zal een te snelle uitbreiding van de industrie voorkomen, terwijl de afnemer van de pro ducten beschermd is tegen prijsopdrijving. Men ziet dat dit geheel iets anders is dan nationalisatie, maar ook iets geheel anders dan de voormalige geheel vrije onderneming. Het plan komt in vele opzichten overeen met hetgeen in ons land in de P.B.O. wordt nage streefd, al moet men niet uit het oog verlie zen, dat de P.B.O. zich veel meer met details van het bedrijfsbeheer zal inlaten, als ten minste de P.B.O. werkelijk ingevoerd zal wor den op de schaal, die de aanhangers daarvan zich voorstellen. Iedereen is erg geschrokken, Dat de zomer zo vroeg ging, 't Is voor vele zakenlieden Hier in Soest een lelijk ding. Het Natuurbad is gesloten En de ijscoman blijft thuis, 't Tentenkamp is afgebroken, 't. Was daar met de kou niet pluis. De pensions zijn leeggelopen, Want de gasten leden kou, Van hun zuur verteerde duiten Hebben zij nog zwaar berouw. Zon, waarom liet jij verstek gaan U bezorgde ons verdriet, Bos en heide zonder zonne Dat bevalt nu eenmaal niet. 9 De vacantie is ten einde, Ieder is weer aan het werk, Na de rust die wij genoten Voelt de mens zich fit en sterk. Nu de Herfst is ingetreden, Met het naj aars-klimaat, Voelt de mens al aan zijn botten, Dat de winter komen gaat. Neem dus afscheid van de zomer, Tot een volgend beter jaar, Wat vertrok, wij blijven samen, Soester knollen, met elkaar E. VAN EEDEN. Natuurlijk zullen bij de volgende verkiezingen in Engeland de nationalisaties wederom een inzet van de strijd vormen. Labour heeft al aangekondigd van plan te zijn de ijzer- en staalindustrie opnieuw onmiddellijk te zullen nationaliseren als zij weer aan de macht komt. Het lijkt ons echter waarschijnlijk dat de weg- In Krasnapolski te Amsterdam is het 15e Ned. Reclamecongres door Z.K.H. Prins Bernhard geopend. Opname tijdens de toespraak van Z.K.H. GECOMPLICEERDE AANRIJDING. Nabij het Natuurbad had een gecompli ceerde aanrijding- plaats. Een militaire vrachtauto reed in de richting Soestdui- nen en werd ingehaald door een Volks wagen, eveneens bestuurd door een mili tair. Toen deze Volkswagen naast de vrachtauto reed, naderde uit de weg naast de fabriek „Index" een vrachtauto, be stuurd door zekere P. te Amersfoort. De Volksauto werd tussen deze auto en de vrachtauto gedrukt, terwijl de bestuurder van een achter rijdende Volkswagen, M. uit Driebergen, naar rechts de berm in reed. Een motorrijder, S. uit Geleen, die weer achter deze auto reed, vluchtte ook de berm in, doch botste daarbij te gen de achterzijde van de tweede Volks wagen. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor, doch materiële schade was er genoeg. GRONINGERS OPENDEN HET SEIZOEN. De Soester Groningers, leden van de Gro ninger Verain „Martini", hebben in „De Gouden Ploeg" het seizoen geopend met een druk bezochte ledenvergadering. Naar aanleiding van de vriendelijkheids actie in Groningen stond ook deze ver gadering in dit teken en nadat de aan wezigen met een aster waren gedeco reerd, volgde een geanimeerde bijeen komst, onder leiding van de heer D. v. Sloten. Men besloot op 26 November een toneeluitvoering te geven. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Indonesiëm.s. Kota Boera (16 Sept.). Surinamem.s. Nestor (17 September). Argentinië, Chili, Uruguay en Bolivia s.s. „17e de Octubre" (18 Sept.). Brazilië m.s. Alnati (18 Sept.). ZWIJNTJESJAGER OP PAD. Soest blijkt bij de zwijntjesjagers weer in trek te zijn, zodat rijwielbezitters op hun hoede moeten zijn. Zaterdagavond heeft een dame dit on dervonden, toen zij, na een visite bij een familie op de Torenstraat te hebben ge bracht, haar rijwiel, hetwelk buiten was geparkeerd, niet meer terugvond. De aangifte van deze diefstal had eerst des Zondags plaats, hetgeen het politie onderzoek niet ten goede Juvam. AARDAPPELEN OM MEE TE NEMEN. Een Amersfoorts ingezetene meende, dat een partij aardappelen, welke door een Soester landbouwer waren gerooid en te drogen lagen op het land, gereed lagen als presentje voor de komende en gaande man. Evenwel hebben we in Soest geen terug van Churchill een tussenweg blijkt te zijn, waaruit na veel loven en bieden een situatie kan ontstaan, die beide partijen ten dele bevredigt. Het is niet onmogelijk dat over enige tijd tengevolge hiervan het vraagstuk van nationale dan wel particuliere industrie in het geheel geen strijdpunt meer zal zijn. wellevendheids-actie, waarom de Soester landbouwer zich beklaagde over het mee nemen van de aardappelen. De politie hield de dief aan. STELENDE LIEVERDJES. De politie arresteerde Zaterdagmiddag 3 knapen van 13 jaar, die zich in 4 winkels in onze gemeente, alsmede 5 winkels te Baarn en 9 winkels .te. Hilversumaan. diefstallen hadden schuldig gemaakt. De buiten waren veelzijdig en bestonden uit flesjes puddingsaus, pakjes zangzaad, vul potloden, sigaretten e.d. Het bleken B^arnse lieverdjes te zijn, waarom zij aan de politie te Baarn wer den overgegeven, waarna zij nog een reisje naar het Hilversumse politiebureau mochten maken. HET ZAL JE GEBEUREN. Het zal je gebeuren, dat de politie je in je eigen huis als dief brandmerkt. Dit overkwam een bewoner van de Bartolot- tilaan, toen hij een dezer dagen, beter gezegd nachten, thuis kwam en geen sleu tel bij zich bleek te hebben. Hij maakte korte metten en sloeg een klein ruitje in, waardoor hij zich toegang tot zijn woning kon verschaffen. Een actieve buurman, die glasgerinkel en voetstappen hoorde, reageerde snel en alarmeerde de politie wegens een inbraak in de woning naast hem. De politie rukte uit en trof de inbreker aan, die echter tevens de bewoner bleek te zijn. De „inbreker" maakte een compliment aan de buurman voor zijn activiteit. DAMMEN. Voor de competitie le klasse van de Kon. Ned. Dambond is het eerste tien tal van de Soester Damclub „De Variant" ingedeeld bij de afdeling B. Volgens het rooster zal de Soester club 5 thuiswedstrijden spelen en wel tegen Loosdrecht 1, U.D.G. 3 (Utrecht), Ons Genoegen 3 (Utrecht), Ons Genoegen 2 (Zeist) en A.D.V. 1 (Amersfoort). De 4 uitwedstrijden zijn tegen H.D.G. 2 (Hil versum), O.K.K. 1 (Baarn), L.D.V. 1 (Loe- nen aan de Vecht) en Bussum 2. Het tweede tiental van „De Variant" zal uitkomen in de 2e klasse C; ook met 5 thuis- en 4 uitwedstrijden. Thuis wordt gespeeld tegen A.C.D. 1 (Amersfoort), Excelsior 3 (Utrecht), Ve- luwezoom (Nijkerk), A.C.D. 2 (Amers foort) en Aveno 1 (Spakenburg). De uit wedstrijden zijn tegen Aveno 3 (Spaken burg), U.D.G. 4 (Utrecht), Tuindorp 2 (Utrecht) en Excelsior 2 (Utrecht). Het eerste tiental van „De Variant" komt in de volgende opstelling uit J. W. Ooms, IJ. Damen, D. Waal, E. Veerman, G. Col- lét, C. van Es, Ch. Dielissen, I. W. van Oostrom, W. Sjollema en J. van Gemert. Voor het tweede tiental luidt deze P. Bremer, G. Liefhebber, J. van Gelderen, J. Nap, J. Walstra, G. v. d. Broek, W. Fla- man, C. van Dijk, C. Jak en J. Bremer. INWONING-MISèRE. Een veelvuldig voorkomende ruzie met handgemeen tussen twee inwonende fa milies was oorzaak, dat T. G. J. alhier, Abonn. per kwart, f 1.85 - per post 2.00 POSTGIRO 12615» Sport en sportproblemen, amateurisme of professionalisme heb ik nog nimmer tot onderwerp van een „hoekje" gekozen. Zonder iets aan de sport te kort te wil len doen, vond ik altijd iets anders, dat mij nog meer aan het hart lag dan de sport. Deze keer moet het er echter maar eens van komen, want wat vorige week in ons sportwereld je gebeurde was zoiets onzinnigs, zoiets abominabels en echt af gestemd op deze tijd van dirigisme en bemoeizucht van mensen, die, zodra ze om een bestuurstafel zitten, met alle ge weld willen regelen, verbieden en straf fen, dat ik m'n hart eens een moet luchten. De meesten onder ons zullen wel weten wat er gebeurd is. In Sittard organiseerde een plaatselijke vereniging een voetbalwedstrijd tussen oud-prominente spelers en ik weet niet eens meer tegen wie, maar dat doet er niet toe. In ieder geval was het een wed strijd voor 'n goed doel. De spelers kwa men graag, het publiek ook en de vereni ging stelde haar terrein beschikbaar. Dat is allemaal heel normaal en het is toe te juichen, dat sportverenigingen zich graag lenen om wedstrijden voor een goed doel te spelen. Door welke oorzaak of reden dan ook vroeg het bestuur van „Sittardia" geen „toestemming" om deze wedstrijd op haar bloedeigen terrein te spelen en ook de spelers lieten dat achterwege. Maar dat gaat zo maar niet, wat dacht U. Om op je eigen terrein voor een goed doel tegen een bal te trappen is toestemming nodig van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond. Die zit daar nu eenmaal voor en waarom zou men niet voorschrij ven wat de verenigingen zo stom zijn zich te laten aanleunen Met voorbijzien van het goede doel wer den de spelers voor enige maanden ge schorst en het bestuur van „Sittardia" -voorwaardelijk van haar taak. onthavan met een „proeftijd" van een paar jaar. Er zijn al heel wat pennen door in be weging gekomen en vooral in Limburg gonst het nogal. Wat ik bij dit alles niet snap is, dat al die verenigingen, die bestaan uit Neder landers, die, zoals men zegt, zo'n aange boren vrijheidszin hebben, al die zaken maar slikken en niet zeggen, dat ze hier en gunder naar de weet niet wat kunnen lopen met al dat geringeloor door mensen, die zich door steeds dwazere en haast onterende voorschriften naast de sport plaatsen. Mensen, die zo verdoold zijn in door hen uitgedachte voorschriften, dat ze het tegendeel doen dan de sport be vorderen. Ik acht ze in staat om, in hun zucht om alles te regelen en iedereen te ringeloren, voor te schrijven, dat aan stonds de spelers in Vakgroepen en de besturen in Bedrijfschappen moeten zijn opgenomen en gemakshalve maar ver geten, dat die mensen voor hun plezier voetballen. Mag ik alstublieft ook mee doen H. OEKMAN. zich Vrijdag voor de Utrechtse Politie rechter moest verantwoorden wegens mishandeling. Op 11 April j.1. had de verdachte woor den gekregen met zijn medebewoner C. L. D. over het gebruik van een schuurtje. Van woorden kwam het tot daden en op een gegeven ogenblik gaf de bank werker zijn tegenpartij een fikse klap in het gelaat, waarna zich een formele vechtpartij ontspon, waaraan slechs een einde kwam door het ingrijpen van de door de buren gewaarschuwde politie. De verdachte ontkende de eerste klap te hebben gegeven; hij had zich volgens zijn zeggen verdedigd toen hij door een ander werd aangevallen. Twee getuigen hadden hem echter de eerste klap zien geven, zodat de Officier van Justitie de mishandeling bewezen achtte en 20.boete, subs. tien dagen hechtenis requireerde. De Politierechter vonniste conform. DE EIKELS ZIJN ER WEER. De Soester jeugd is, evenals ieder jaar, weer op jacht naar eikels. De politie is echter niet tevreden over de wijze van oogsten. De jeugdige eikelzoekers kunnen n.1. niet wachten tot de vruchten vallen, doch smijten met stenen en stokken in de bomen, om aan hun trek te komen. Deze stenen en stokken ondervinden echter telkens de aantrekkingskracht van de aarde en ongelukken bleven niet uit. Meerdere passanten werden door deze voorwerpen geraakt, waarom de politie tegen deze wijze van eikels verzamelen rigoreus gaat optreden.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1