Uitbreidingsplan Lazarusberg. Senatoren, President en Diplomaten. PHILIPS Na de Nederlaag. SOEST. Verhuurinrichting R. B. KOPPEN ROUW- en TROUW- Voor Reparatie Verhuur Verkoop IN DE HOEK. Philips KLANKKLEUR serie VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1952. 30e JAARGANG No. 71. SOESTER!()OURANT VerscliijDt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTD1JK 3UREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2586 POSTGIRO No. 126156 Grote gebeurtenissen plegen hun scha duwen ver vooruit te werpen en wie zou de Amerikaanse presidentsverkiezing niet een grote gebeurtenis noemen Betekent na de tweede Wereldoorlog een omzwaai van Amerika's buitenlandse po litiek misschien ook niet een omzwaai naar een derde Wereldoorlog öf naar een afzwakking van de koude oorlog, naar iets wat op „vrede" lijkt We kunnen de indruk niet van ons af zetten, dat de laatste diplomaten-ver schuivingen van Rusland, met de „zwa re" bezetting van Londen, met de 4e No vember verband houden, de datum waar op wij aan de weet zullen komen of in Amerika Eisenhower dan wel Stevenson zijn stempel op 's lands politiek zal druk ken. Dit laatste is niet helemaal waar. Gelijk met de president wordt n.1. ook een derde gedeelte van de Senaat vernieuwd. De Senaat zou men kunnen vergelijken met onze Eerste Kamer; het Amerikaanse Huis van afgevaardigden met onze Twee de Kamer. De la&tste is in meerderheid democratisch en eraat nog twee jaar mee. De toekomstige president weet dus wat hij aan dat Huis heeft. De Senaat. In de Senaat echter hebben de Democra ten 49, de Republikeinen 47 zetels. Bo vendien worden de afgevaardigden per Staat gekozen. De dunner bevolkte en Republikeinse landbouwstaten leveren even goed hun twee afgevaardigden als de dichtbevolkte democratische industrie staten. Daarbij komt nog, dat diezelfde Senaat belangrijke commissies levert, o.m. op het gebied van Buitenlandse Za ken, Defensie en Financiën, die het be leid van een president kunnen maken en breken. Wee de president, die een Se naatsmeerderheid van de tegenpartij aan treft. Bij de candidaatstelling voor die Senaat heeft Taft wraak genomen voor zijn ne derlaag tegen Eisenhower. Het is hierop neergekomen, dat Eisenhower de „Taf- tiaanse" candidaten van de Republikein se Partij moet dekken, wil hij de materiële middelen vinden om zijn verdere cam pagne te bekostigen; een stukje politieke chantage. Maar die in elk geval dit voor deel heeft, dat de vakverenigingen en ti-ov.".-"ns ook enkele gematigde kop-figu- ren, zich van de partij, die de olifant als embleem voert, hebben gedistancieerd. Liet het zich vóór de strijd tussen Eisen hower en Taft aanzien, dat bij een pre sidentschap de buitenlandse politiek van Truman zou worden gecontinueerd, een eventuele Republikeinse zege maakt die verwachting wel illusoir. De Eisenhower, zoals wij die in Europa hebben leren kennen, is verdronken in de phraseologie van de Europese scherp slijpers. Wat Stevenson zegt. Het is allerminst phraseologie wat de democraat Stevenson het Amerikaanse volk voor houdt. Met zoveel woorden vertelde hij zijn kiezers, dat het Com munistische China de mogelijkheid moest BX 210 U f 162. of f 16.30 en 18 maan den van f9.75 KERKSTR.3 TEL.27Ö6 Wanneer er weer gevoetbald wordt Komt Neerland in beroering, Dan brengt een schot van Abe weer Ons landje in vervoering. Men leest weer over safes van Kraak Of over stopperspillen, De kijkers zitten langs de lijn Te rillen en te gillen. Aan de commissie dan de taak Een elftal te gaan kiezen, Dat, hoopt men, voor één enk'le keer Eens niet zal gaan verliezen. Maar nauw'lijks is het bij elkaar Of heel veel opponenten Die zeggen reeds„Ach, blijf maar thuis, 't Is zonde van de centen". Want hebben we een goede spil, Een back of goede doelman, Een middenvoor, waarvan men zegt Die kan er wel een boel van Dan weet men uit het buitenland Die luidjes weg te halen, Ze laten hier hun voetbalroem En daar.zich goed betalen. Wat moet men nou, zo vraag ik U, Ons landje legt het lootje, Wij hebben louter amateurs, Die weig'ren zelfs een fooitje Gebrek aan moed of inzicht Tja, Ik vraag mij af, wat schort er, Men heeft veel snelle dichters hier En menig goed reporter. Wanneer we nu eens Jan de Cler Als midvoor engageren, Zou die de Denen of de Belg Nu niet eens mores leren? Het lijkt misschien nog niet zo gek, Er zijn wel gekker dingen, En Lotsy kan dan Zondags wel 't Berijmd verslagje zingen. hebben toegelaten te worden tot de Vei ligheidsraad. „De Aziatische volkeren denken bij com munisme in de eerste plaats aan wat zij er bij hebben te winnen; wij denken bij communisme aan wat we hebben te ver liezen", was een ander thema van zijn verkiezingsrede in San Francisco. Hij trok er de conclusie uit, dat men achter een schild van verweer tegen Rusland aan de ontwikkeling van Azië kon meewer ken. „Want niet het communisme is de oorzaak van de revoluties in Azië. Het communisme probeert er alleen zijn eti ket op te plakken". Hij knoopte hieraan tevens de beschou wing vast, dat „samen" levfcn met Mos kou ook betekent het maken van schik kingen en het aangaan van. compromis sen met de Russen. Deze uitlatingen zullen veel Amerikanen wel als koud water op het lijf zijn ge vallen. Zij zullen de democratische op positie, nog wel dichter bij de republi keinen brengen dan ze reeds waren. Wij geloven dat Stevenson een nuchter der kijk heeft op de Aziatische proble men dan Taft. Mocht hij winnen en mochten de senatoren mét hem zijn, wie weet krijgen de nieuwe diplomaten in Londen en Washington dan prettiger werk te doen dan tot nu toe. BEjiAArtaEVeoEri iteuwc - OnoeR^escniKje WecjCrJ DüLIAcsA Het tweede deel van het Uitbreidings plan Lazarusberg, waarvan wij hierbij weer een schets plaatsen, wordt begrensd door de Julianalaan, Waldeck Pyrmont- laan, Beetzlaan, Hellingweg en Korte Bergstraat. Volgens de plannen van de ontwerper is dit grotendeels bestemd voor „beoefe ning van sport en spel". Rechts vindt men het voetbalter rein van S.E.C. alsmede de vier tennis banen van het Van Lennep's Sportpark aangegeven. De uitbreiding van dit sportcentrum be staat uit de aanleg van 3 tennisbanen, een hockeyveld, een korfbalveld en twee voetbalvelden, waarvan een veld is ge projecteerd met tribune en zitplaatsen, in een ovaalvormig geheel, ter grootte van 85 x 162V& meter. Op de tekening ziet men deze velden afgebeeld tussen Schrikslaan, Lazarus berg, Julianalaan en Waldeck Pyrmont- laan. Vanaf het plantsoen aan de Schrikslaan is 'n verbindingsweg met de Julianalaan ge projecteerd, waarvan een zijweg naar de Wilhalminalaan afbuigt. De 5 kleine weggetjes, welke men links in de tekening ziet, zijn verbindings wegen, waarlangs een strookbebouwing wordt toegepast. Dit zijn bouwblokken van ongeveer 9 meter diep en n lengte van ongeveer 50 meter. Aan dè weg van deze „buurt", welke ver binding geeft met het JuÜanaplein, zijn boxen en garages geprojecteerd, zoals op de tekening is aangegeven. De Lazarusberg blijft in dit plan gehand haafd als een stukje natuurschoon, over eenkomstig het servituut, hetwelk wijlen H.M. Koningin Moeder op deze grond heeft gelegd. Of de onderhavige sportvelden met die spoed zullen worden aangelegd, waarvan in de toelichting sprake is, betwijfelen wij zeer. Het niveau der verschillende gronden is nogal verschillend, terwijl een belangrijk gedeelte van deze gronden verpacht is als landbouwgrond. De 3 geprojecteerde tennisbanen lijken ons een volkomen overbodige luxe zolang op de vier banen van het Van Lennep's Sportpark een redelijke exploitatie niet mogelijk is. De bebouwingsvoorschriften. De bebouwingsvoorschriften van het ge hele plan schrijven o.m. voor dat 80 °/o. der huizen hellende dakvlakken moet hebben, terwijl hoogstens Vs deel der hui zen van dakvensters voorzien mogen worden. Verder staat er in de bebouwingsvoor schriften te lezen, dat de nok- en goot- lijnen evenwijdig aan de wegen moeten liggen en de zijgevels uitgevoerd moeten worden als opgaande topgevels. Dit be tekent dus, dat de te bouwen woningen niet het karakter zullen dragen, hetgeen practisch ieder huis in onze gemeente heeft, n.1. een eigen voorgevel, welke het karakter van het huis grotendeels bepaalt. Het is o.i. juist de aantrekkelijkheid van de bestaande woningen in onze gemeente, dat zij, in tegenstelling tot de nieuw- bouwblokken, voorgevels bezitten welke niet éénvormig aandoen. B. en W. kunnen echter, „in het belang van. de architectonische welstand", ont heffingen verlenen op de hierboven be doelde voorschriften. Dit „plan Lazarusberg" ligt tot 7 Octo- ber a.s. op het gemeentehuis ter visie. CURSUS E.H.B.O. Evenals vorige jaren organiseert de afde ling Soest van de Nederlandse Vereni ging „Eerste Hulp Bij Ongelukken" weer een cursus ter opleiding voor het offi cieel door de overheid erkende Eenheids diploma E.H.B.O. (Zie de advertentie in dit blad). Tot wie richt zich deze advertentie Ei genlijk tot alle mannen en vrouwen bo ven de 18 jaar. Zij allen hebben er belang bij eerste hulp te kunnen verlenen bij ongevallen en plotseling opkomende ernstige ziekte gevallen. Wat is het niet benijdenswaardig, in der gelijke ernstige omstandigheden, met kennis van zaken de helpende hand te kunnen bieden. Bij vele uwer bestaat wel de goede wil daartoe, maar de kennis van zaken ontbreekt en deze ontvangt U op 'n cursus E.H.B.O. Vijf plaatselijke doktoren treden als docenten op. Een Eenheidsdiploma E.H.B.O. is een waardevol bezit, zowel op straat (denk Hoofdstraat 1 - Baarn - Tel. 3567 K 2954 Speciaal adres voor het huren van Glaswerk, Serviesgoed, Tafelzilver, Stoelen, Tafels enz. Dcpöt voor Soest BEN VAN DER LIN DEN, Slijterij en Wijnhandel, Soester- bergsestraat 49, Soest-Zuid, Telefoon 2490. Uw adres voor het huren van kleding BAARN, TEL. 2783 aan de vele verkeersongevallen) als bij de sport, bij 't zwemmen, in de fabriek, de werkplaats, op reis en thuis. Bij sollicitaties is 't bezit van een Een heidsdiploma dikwijls doorslaggevend. In de organisatie van de Bescherming Be volking is voor de helpers een Eenheids diploma vereist, evenals voor transport- colonist bij het Rode Kruis. De afdeling Soest van de E.H.B.O. doet daarom een dringend beroep op U, aan bovengenoemde cursus deel te nemen. Volgende maand herdenkt ze haar 25- jarig bestaan en ze rekent daarom in dit jubileumjaar op een record aantal cur sisten. A.N.W.B. VRAAGT VERBETERING VAN DE TORENSTRAAT. De Torenstraat in onze gemeente heeft bij het wegverkeer een slechte naam. Het wegdek is namelijk slipgevaarlijk en de straat is zo smal, dat hij zelfs moeite heeft het eenrichtingsverkeer dat hier moest worden ingesteld, vlot te verwer ken. De Toeristenbond A.N.W.B. heeft de Mi nister van Verkeer en Waterstaat dan ook verzocht een spoedige verbetering van de Torenstraat te willen bevorderen. ZO VLOGEN DE DUIVEN. Zondag werd een wedvlucht gehouden vanaf Mons, afstand 214 k.m. De postduivenvereniging „De Zwaluw" nam hieraan deel met 132 duiven. Aan komst eerste duif te 12.4.37 uur. Aan komst laatste prijswinnende duif te 12.24.27 uur. De uitslag was A. Dorrestein 1 2 14 17 21 26. Sj. Rijksen 3 6 10 13 27. J. Knoops 4. W. Krijt 5 9 22 25 31. A. v. Slooten 7 18 19 34. W. Pureveen 8 11. F. Reierse 12 20 23. J. v. d. Brink 15. A. Rijksen 16. C. Coerman 24. G. Marchal 28. J. v. d. Brakel 29. G. v. d. Matten 30. N. v. Veen 32. A. Hilhorst 33. De postduivenvereniging „De Vriend schap" kwam uit met 96 duiven. Aankomst eerste duif te 12.8.44 uur. Aankomst laat ste prijswinnende duif te 12.27.19 uur. De uitslag was W. Nieuwenhuis 13 5 7 8 9 10 12 19 21 23. J. Gaasbeek 2 6 14. G. v. d. Broek 4 17. Z.K.H. Prins Bern- hard 11 16. E. v. Daatselaar 13. D. J. Bos 15 24. G. Sukel 18. C. Dijkman 20 22. WILLEM ANDRIESSEN VOOR DE VOLKSUNIVERSITEIT. Waardiger inzet van het winterseizoen van de Volks-Universiteit Soest is moei lijk denkbaar. De Volk-Universiteit Soest zette Woens dagavond het winterseizoen in met een bijeenkomst in „Religie en Kunst", waar de componist en pianist Willem Andries- sen het onderwerp behandelde„Robert Schuman als klaviercomponist". Neêrlands grootste componist van deze tijd, Willem Andriessen, wachtte een uit gelezen schare cultuurminners, die hem met een warm applaus ontvingen na een openingswoord van de heer J. de Vries, die tot meer steun en krachtiger propa ganda voor de V.U. opwekte, opdat Soest meer mag meegenieten van de cultuur. Voor de pauze behandelde de heer An driessen Schuman's compositie „18 Da- vidsbündlertanze Op 6". De componist Schuman, dit in 1810 te Zwickau werd geboren uit een huwelijk van een boekhandelaar en een zeer muzi kale moeder, studeerde aanvankelijk rechten. Op zijn 20e jaar wenste hij mu sicus te worden. De pianolessen welke hij kreeg, bewezen al ras, welk een groot musicus in de jonge Schuman stak. Hij studeerde zeer ijverig en om zijn vinger techniek te vergroten bond hij de 4e vin ger van zijn rechterhand vast. Dit werd oorzaak van een verlamming van zijn ge hele! rechterhand, hetwelk in later ja ren wel verbeterde, doch Schuman was hierdoor toch gehandicapt in zijn virtuo siteit als pianist. Hij legde zich daardoor toe op componeren en werd tevens een scherpzinnig criticus. Op 43-jarige leeftijd ontlaadde de zenuw crisis, waarin hij jaren had geleefd, in een poging tot zelfmoord. Schuman werd daarna in een krankzinnigengesticht ver pleegd, waarin hij 3 jaar later stierf. Over het ontstaan van deze Davidsbünd- lertanze vertelde de heer Andriessen, dat Schuman zijn persoonlijkheid in 3 „per sonen" had gesplitst, welke een Davids- bond hadden gesloten. Zijn opvliegende, driftige karaktertrek verpersonificeerde hij als Floristan; het passieve, dromerige onderdeel van zijn karakter werd Eusebius genoemd. De wijsheid verbond deze twee karakterdelen. De Davidsbundel schreef hij als uiting van twee componisten en uit deze afzonder lijke klavierstukjes sprak de gespleten heid van zijn karakter duidelijk. De heer Andriessen vertolkte, na deze uiteenzetting, deze compositie op weer galoze wijze en wist zijn auditorium vol ledig te boeien. Na de pauze behandelde de componist, de „Etudes symphniques Op. 13", welke Schuman in 1834 schreef. Ook dit stuk werd op prachtige wijze vertolkt en deed deze begenadigde mu sicus alle eer aan. Zoals men overal een dergelijké kunste naar huldigde, deed men het in Soest ook. Zijn auditorium bracht hem staande een ovationeel applaus. ADJ. LAMMERSE MET PENSIOEN. De Adj. Onder-off. J. C. Lammerse uit onze gemeente, werkzaam bij het le Voer tuigenpark te Soesterberg, gaat binnen kort, na 40 jaren dienst bij de Kon. Land macht, de dienst met pensioen verlaten. Het afscheid zal plaats hebben op 6 Oc- tober a.s., te 4 uur, in Onderofficiers- cantine van de Dumoulinkarzerne te Soesterberg. Adjudant Lammerse, die 7 October 1912 in dienst trad bij het toenmalige 4e Reg. Inf. te Leiden, werd 26 Juli 1913 bevor derd tot korporaal, 1 Augustus 1915 tot sergeant, 1 November 1937 tot sergeant le klas en op 16 Februari 1939 tot ser geant-majoor. Op 7 October 1936 werd hem de zilveren medaile voor 24 jaar trouwe dienst uit gereikt en, na in 1940 de oorlog te heb ben meegemaakt, werd hij 15 Juli 1940 door de Duitsers ontslagen. 0 Op 7 Juli 1945 trok hij echter de wapen- VARKENSPEST. Schrok U niet bij het verschijnen der millioenennota en van het berekende te kort van 500 millioen, dat waarschijnlijk tot 700 millioen zal uitgroeien Schrok U niet van dit tekort, dat vroe ger onze hele begroting niet haalde Nee toch zeker Sommigen menen, dat de zaak nog veel erger wordt. En waarom ook niet Wan neer je zonder pijn 700 millioen tekort komt, kan het je ook zonder bezwaar aan een milliard mankeren. Het rekensommetje, dat ik vorige week een onzer dorpelingen hoorde maken, na melijk, dat wanneer die IV2 milliard voor defensie niet op de begroting zou druk ken, we een overschot hadden, is wel heel erg simpel. Al ben ik 'n econoom van de koude grond, toch ben ik er van overtuigd, dat in dat geval de creditzijde van de nota er even beroerd zou uitzien door het wegvallen van inkomsten. Zonder te willen zeggen dat ons land op het ogenblik, bij de gratie der bewape ning, een, zij het kommer, bestaan heeft, we zouden toch gek staan kijken als die inkomsten zouden wegvallen. Er is heus niet zoveel fantasie voor nodig, om je dit te kunnen voorstellen en de wisselwerking te zien, die dit op iedere tak van handel en industrie zou hebben. Maar daar wilde ik het eigenblijk niet over hebben. Ik vroeg me bij het zien van de millioe nennota af, waarom onze regering, wan neer ze tóch niet weten of we het ba gatel van 500 dan wel 700 millioen te kort komen, nu ook maar niet op de uit gavenkant een post van b.v. 10 millmen heeft gesteld voor diverse liefdadige in- tellingen, die nu een noodlijdend bestaan lijden bij de gratie van collecten. 10 Millioen zou nog geen 2 van het tekort bedragen en b.v. de kankerbestrij ding, tuberculosebestrijding, sanatoria, kinderverzorging, verzorging van geeste lijke en lichamelijke minder-validen en zegt U zelf maar welke instellingen nog meer, zouden niet van bedelarij afhangen, om hun prachtige en noodzakelijke werk te kunnen voortzetten. Komt U mij nu niet aan het lijf met de dooddoener, dat vrijwillige bijdragen de saamhorigheid bevorderen. Dat is onzin. Zij die denken, dat de doorsnee burgers enige keren week met blijdschap offeren, zijn in heftige mate abuis. Hoe zeer ik ook op veler gebied tegen overheidsinmenging ben, ik zou het toe juichen wanneer een begrotingstekort óók ontstond door het overnemen van taken als zojuist genoemd, die naar mijn gevoel in de allereerste plaats Regerings zaken zijn. Waarom wel Overheidszorg voor het dier (denkt U maar aan mond- en klauwzeer en varkenspest) en niet voor de mens H. OEKMAN. in prijzen van f136.-, f162.-, f198.-, f249.-, f295.- en hoger Desgewenst betaalbaar in 6.9, 12 of 18 maanden. „U spaart terwijl U luistert". ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE V.WE EDESTR SOESTDIJK TEUE.2792 rok weer aan en werd in 1947 bevorderd tot adjudant-onderofficier. 7 October 1948 werden hem de gouden versierselen uit gereikt. 1 Januari 1949 volgde zijn over plaatsing naar de militaire administratie, terwijl hij vanaf 1 December 1950 werk zaam is als secretaris van de Comman dant van het le Voertuigenpark te Soes terberg. Daar de heer Lammerse zich, zowel bij zijn superieuren als ondergeschikten, in een grote sympathie mag verheugen, zal het hem op 6 October niet aan belang stelling ontbreken. CURSUS SPREKEN IN HET OPENBAAR. Men deelt ons mede Ook dit jaar or ganiseert het I.V.S.V., het Instituut voor Sprekersvorming te Hilversum, in Soest weer een cursus voor volwassenen, om vrijmoedig te leren spreken in het open baar. Ter voorbereiding zijn reeds twee proeflesavonden gegeven. Het resultaat is, dat er weer een aardig clubje gevormd is, bestaande uit dames en heren van al lerlei leeftijd en beroep. A.s. Maandag, 29 September, beginnen de lessen in hotel „De Schouw", Birkstraat. Deze populaire cursus heeft niet veel aan beveling nodig, want de resultaten van het vorig jaar waren van dien aard, dat iedereen er verbaasd over stond. Men sen, die tevoren dood-verlegen waren en nimmer een woord in het publiek had den durven spreken, kwamen onbevreesd naar voren en hielden een keurig en boei end speechje. Natuurlijk is het niet de bedoeling, dat U wordt opgeleid tot po litiek redenaar. Het is voldoende indien U bij voorkomende gelegenheden niet „met de mond vol tanden" staat en behoorlijk Uw woord kunt doen. Ook van examenvrees of moeilijkheden bij conversatie of in de omgang van meer deren of hogergeplaatsten heeft U niet de minste last meer als U deze cursus vier maanden gevolgd heeft. Men zie desbetreffende advertentie in dit nummer.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1